•  

  pokaż komentarz

  k!@?y idzie dostać w tej Polsce. Na zachodzie auta tanie, żarcie w lidlach tanie, kredyty tanie. Pensje wysokie. Czy dalej wasi znajomi głosują na komora?

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @wladcainternetu: To nie wina Tuska, tylko Mazowieckiego i Syryjczyka i wszystkich idiotów, którzy wypowiadali się za przerwaniem budowy EJ Żarnowiec. Winnych mamy w Polsce miliony, szukajcie niestety we własnych rodzinach. Po zmianie ustrojowej mielismy kruchą demokrację, sondaże i protesty zrobiły swoje. UE też się dołożyła do problemu ale to nie Tusk nas do niej wprowadził. Co więcej wg mnie bilans pierwszych lat członkostwa w UE był jednak na korzysc Polski, dopiero teraz zaczniemy tracić.

   Teraz jest dobry moment na twardą renegocjację warunków członkostwa w UE, podobnie jak to chce robić Wielka Brytania.

   Co więcej Tusk zainicjował projekt budowy nowej elektrowni jądrowej, a to akurat jest krok w dobrą stronę. Tyle, że nie byłoby to potrzebne, gdyby nie przerwanie inwestycji w Żarnowcu.

  •  

   pokaż komentarz

   @ish_waw: Żarnowiec od początku był przekrętem. Niestety ale przez sianie głupiej propagandy o niebezpieczeństwie elektrowni jądrowych i ciemnota ludzi doprowadzą znowu do tego ze projekt zostanie odroczony.
   Czy Wy Mirki narodu polskiego nie potraficie zrozumiec ze za 2 -3 lata grożą nam tzw blackouty (przerwy w zasilaniu)?
   Jak nie zbudujemy atomówki to nie będziecie mieli na czym siedziec na wykopie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Tak samo elektrownie wiatrowe! Bo są "głośne", "zabijają ptaki", "migotanie", "śmigło może się urwac"... nie jestem zwolennikiem tych rozwiązań gdyż wprowadzają zbyt dużą przypadkowośc do systemu energetycznego, jednak cos trzeba zaczac robic...

  •  

   pokaż komentarz

   @ish_waw: tj gra pod publikę ta elektrownia jest bardzo wątpliwa

  •  

   pokaż komentarz

   @lexx23: Zgaduje, że te minusy są za zbyt ładne określenie tej je***** ku***

   NA POHYBEL SKUR*******

   Wybaczcie za ocenzurowane choć przekleństwa, ale mnie wykręca ze złości jak myślę sobie o tym złodzieju, kłamcy i zdrajcy..

   Mam wrażenie, że został wybrany i wciągnięty do polityki na zasadzie takiej:
   ..(. jestem z agentury.). ide se chodnikiem jakby nigdy nic, myśląc jak wkręcić kolejnego wała społeczeństwu i ... O !! to ten czop co śpiewał ostatnio kolędę w TVP1. Zabawny koleś, spodobał mi się. Więc zaczepiam go i informuję oznajmującym tonem: " ty będziesz politykiem randomie"( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   Tak samo elektrownie wiatrowe! Bo są "głośne", "zabijają ptaki", "migotanie", "śmigło może się urwac"... nie jestem zwolennikiem tych rozwiązań gdyż wprowadzają zbyt dużą przypadkowośc do systemu energetycznego, jednak cos trzeba zaczac robic...

   @frufels: raczej to, że wiatrówki są zwyczajnie zbyt drogie, a tylko dzięki regulacjom UE i z jednej strony obciążeniu finansowym za produkcję CO2, a co za tym idzie, wyrównaniu ceny energii w górę, z drugiej dofinansowaniu, jest to jeszcze opłacalne.

  •  

   pokaż komentarz

   @d_garm: w Polsce po pierwsze mamy zbyt niestabilny system jak na dużą ilośc EW, a po drugie z wiatrem u nas lipa :(

 •  

  pokaż komentarz

  ch#? z tym, ważne że mamy zgodę i bezpieczeństwo!

 •  

  pokaż komentarz

  Trzeba było nie przerywać budowy EJ Żarnowiec, teraz wszyscy za ten błąd płacimy.

 •  

  pokaż komentarz

  To pikuś przegonimy Łotwę i Litwę, a co będziemy najlepsi.

 •  

  pokaż komentarz

  Niestety ale to wynika:
  a) próby ochrony kopalń.
  b) boomu inwestycyjnego w energetyce który trzeba sfinansować.

  Niech podadzą sprawności wytwarzania i przesyłu w każdym kraju to pewnie byśmy widzieli skąd ta różnica.

 •  

  pokaż komentarz

  To ceny hurtowe energii. Ceny detaliczne w Polsce są już jednak niższe niż np. w Niemczech, czy Danii, bo tam dochodzą podatki.

  Poza tym na ceny hurtowe bardzo duży wpływ ma brak OZE w polskiej produkcji (małe kilkanaście procent), które dla systemu ustalania cen hurtowych są niemal bezkosztowe. System jest tak skonstruowany, że ceny hurtowe energii wyznaczają nieefektywne bloki węglowe Tauronu. W 2016-2017 dzięki nowym el. w Opolu, Kozienicach i Jaworznie ceny hurtowe energii powinny być jednak niższe.

  •  

   pokaż komentarz

   @mefiu: Nie psuj wykopkom zabawy w ich imaginowany jednostronny świat. W Polsce cena detaliczna energii elektrycznej jest dużo niższa niż w Danii czy Niemczech.

  •  

   pokaż komentarz

   Poza tym na ceny hurtowe bardzo duży wpływ ma brak OZE w polskiej produkcji (małe kilkanaście procent), które dla systemu ustalania cen hurtowych są niemal bezkosztowe. System jest tak skonstruowany, że ceny hurtowe energii wyznaczają nieefektywne bloki węglowe

   @mefiu: A czy w OZE nie jest ustawowo większa stawka za kWh?

  •  

   pokaż komentarz

   @hamek:
   Chodzi o ceny w hurcie, ustalane według systemu merit order.
   Bardzo dobrze oddają to wykresy, między innymi takie jak ten:

   Cena jest ustalana na poziomie ostatniego krańcowego producenta energii, który pozwoli zaspokoić popyt. Jeśli to będzie 150 PLN/MWh, to w uproszczeniu wszyscy produkujący taniej (na wykresie bliżej środka osi X) będą zarabiać różnicę ceny. Oczywiście jest to dość uproszczony schemat, bo nie uwzględnia się w merit order np. kosztów CO2, które podwyższają cenę.

  •  

   pokaż komentarz

   @mefiu: To wiem, elektrownie węgłowe + opłata za emisje co2, OZE dofinansowanie z budżetu. Dlatego sugerowanie się cenami hurtowymi jest dla odbiorcy indywidualnego jak mierzenie fiuta z kręgosłupem.
   Masz może jakieś wiarygodne źródło co do podatków, bo duże rozbieżności w sieci są.

 •  

  pokaż komentarz

  A co w Polsce jest tanie? Chyba bieda

 •  

  pokaż komentarz

  Podziękujcie rodzicom (gimby) lub społeczeństwu "ekspertów", którzy bali się elektrowni w Żarnowcu, bo "ło panie, jo żem słyszał, że jak wybuchnie to wszyscy umrzemy na raka".
  To akurat żadna wina Tuska, że X lat temu społeczeństwo było głupie i niedouczone, ale wypowiadać się przeciwko elektrowni jądrowej nikomu to nie przeszkodziło.

 •  

  pokaż komentarz

  Droższa bo państwowa = źle zarządzana (i tylko związkowcy zacierają rączki)
  Kolega kiedyś był na rozmowie o prace w nowo tworzonej spółce córce Energi. Firmy jeszcze oficjalnie nie było, ale było już paręnaście (o ile pamiętam i nie przesadzam bo powyżej 10) związków, które będą w tej nowej spółce działać. Nie rozumiem skąd zdziwienie, że jest drogo?

 •  

  pokaż komentarz

  Zobaczcie jak opodatkowana w Polsce jest energia elektryczna.

 •  

  pokaż komentarz

  W niemczech prad jest 2 razy drozszy niz w polsce (nie patrzac na zarobki tylko w przeliczeniu na zl) wiem bo mieszkam i place miesiecznie za jednopokojowe mieszkanie (!), uzywamy z zona caly czas 2 komputerow, prawie 100 euro miesiecznie.

 •  

  pokaż komentarz

  Specjalistą nie jestem ale jadąc ostatnio obwodnicą berlina uwagę moją przykuł system sieci zasilającej metropolię; jedzie się z 50km i cały czas widać ogromne konstrukcje słupów, masywne przewody zasilające ciągnące się po 16szt równolegle na jednej trasie słupów i obok druga taka sama trasa też po 16szt; im bliżej przemysłowych dzielnic tym słupów gęściej, jednym słowem potężna infrastruktura w zasadzie ciągnąca się po całym kraju. Jak wjechaliśmy z powrotem do kraju to nawet moja dziewczyna zauważyła różnicę a jechaliśmy z Karpacza do Gdańska i ani razu nie widziałem tak rozbudowane sieci jak w Niemczech prawie na każdym kilometrze autostrad.

 •  

  pokaż komentarz

  No kto by się spodziewał.

 •  

  pokaż komentarz

  Te niższe ceny w innych krajach są efektem 1) miliardowych inwestycji oraz 2) subsydiowania bezsensownych (ekonomicznie) źródeł energii. Konsument ma niższy rachunek za prąd, ale wyższe podatki, opłaty itd. Patrzenie tylko na rachunek za prąd jest tak samo mylące jak patrzenie tylko na kwotę wolną od PIT w kontekście podatków.

  •  

   pokaż komentarz

   @pawiel_: ale zaraz znajdzie się jakiś znawca niewidzialnej ręki rynku który powie że to dobrze że kupujemy prąd z zagranicy, bo jeśli kupujemy tam to znaczy że jest tańsza niż u nas i w ogóle się opłaca.
   Prąd produkowany we własnym kraju, Polskie elektrownie - przecież to fanaberie!

 •  

  pokaż komentarz

  Za wikipedią : (konkluzja Syryjczyka przed zamknięciem projektu w Żarnowcu):
  EJŻ jest inwestycją zbędną dla polskiego systemu energetycznego w horyzoncie 10 do 20 lat, a potem wcale nie ma pewności, że energetyka jądrowa będzie potrzebna.

  Takich to mamy fachmanów, byłaby już elektrownia, prąd tańszy, większe uniezależnienie energetyczne, ale nie, lepiej zburzyć, wyj$@?ć kasę w błoto. Teraz budujemy 10x drożej, od nowa, z terminiem na 2027.

 •  

  pokaż komentarz

  W Skandynawii płaci się za zużyte kWh i za dzierżawę łącza (nettleie). W Norwegii za 1200 kWh na miesiąc wychodzi około 600 PLN (Stavanger). Ogólnie rachunek podobny jak w Polsce.

 •  

  pokaż komentarz

  cos nieprawdopodobnego: energia tansza w socjalistycznych krajach?! a nie, zapomnialem ze u nas tez "socjalizm" szaleje ( ͡º ͜ʖ͡º)

 •  

  pokaż komentarz

  Komentarz usunięty przez autora

 •  

  pokaż komentarz

  Podziękujmy razem i po społu górnikom i ich żądaniom płacowym, żądaniom zakazu importu tańszego węgla z Rosji no i premier Kopacz która to łyknęła. DZIĘKUJEMY ... społeczeństwo (╯︵╰,)

 •  

  pokaż komentarz

  Komentarz usunięty przez moderatora

 •  

  pokaż komentarz

  To chyba dzięki naszemu "takiemu weglowi".

 •  

  pokaż komentarz

  Trzeba efektownie atomowe otwierać. Byle tylko jak najdalej od mojego domu.

 •  

  pokaż komentarz

  Spoko, luz. Kopaczka zajęła się energetyką jak tylko dupę na krześle premiera posadziła. Spokojne Wasze rozczochrane. Będzie tanio, że hej.

 •  

  pokaż komentarz

  Gaz chyba już mamy najdroższy w Europie. No to teraz kolej na elektryczność, później woda a na sam koniec dowalić podatek od oddychania powietrzem i będzie git.
  Jest jeszcze tyle możliwości aby docisnąć Polaków. Skoro się nie buntujemy, to dlaczego nie? Skoro państwo uciska ile może, a naród to wytrzymuje, to dlaczego nie?
  Mam taką teorie, że rządzący są zdziwieni tym, że tyle przekrętów walą a społeczeństwo nadal ich wybiera. Jestem przekonany, że oni sami w to nie wierzą.
  Najwięsze zdziwienie nasz rząd musiał przeżyć podczas wyborów parlamentarnych, odwalili za duży przekręt - pewnie mieli stracha, początkowo - ale nc się nie stało.

  Ale w sumie, takie luźne przemyślenia.
  Załóżmy, że rząd to zarząd w firmie. I taki to zarząd obcina pensje pracownikom(albo opodatkowuje) stopniowo. Dodatkowo okrada spółke. Pracownicy to widzą ale...
  Co 4 lata jest możliwość zmiany zarządu i ponownie jest wybierany ten sam zarząd pod innymi nazwami( PO === PiS etc..).
  Co w takiej sytuacji robi zarząd? Ano nadal będzie okradać i obcinać pensje, skoro nic za to nie grozi. Skoro pracownicy nadal pokornie wykonują swoją robote za coraz mniejsze pieniądze, to dlaczegoby nie kraść nadal?

  Idąc dalej, takiemu zarządowi kompletnie nie zależy na spółce. Więc wszystko jedno czy upadnie czy nie. Co TY byś zrobił będąc w zarządzie spólki, którą możesz dowoli okradać, w któej możesz dowolnie gnębić pracowników, a oni nic Ci nie zrobią?
  Myśle, że w takiej sytuacji większość ludzi okradałaby tę spółke nadal.

  A teraz uświadom sobie, że ten zarząd to nasz rząd a pracownicy to my.

 •  

  pokaż komentarz

  Żeby was pocieszyć dodam, że to Polacy wymyślili i początkowo opatentowali blueray'a.
  Można tak napieprzać całą noc w czym jesteśmy gorsi i co mam droższe w stosunku do innych krajów.. Najlepiej zaprzestać na europie, bo im szerzej na mapie tym większy smuteczek (╯︵╰,)

 •  

  pokaż komentarz

  Pamiętam jak sprzedawali wszystko co związane z energetyką - zapewnienia były takie miodne, że konkurencja, że będą się bić o klienta, że będzie tanio jak w Biedronce i do tego jeszcze prąd czystszy, silniejszy, po prostu lepszy. Kabzy ich są już bezpowrotnie ponapychane, ludzie siedzą w ciemnościach bo na światło szkoda, przemysł kuleje, elektrownie są zamykane podobnie jak kopalnie. Ale jest super, super Platforma, by żyło się lepiej! Niebawem tak docisną cenami że Polakom nie starczy na oglądanie telewizji... Może wtedy coś się zmieni?

  •  

   pokaż komentarz

   @tank_driver: Przecież w Polsce nie doszło de facto do prywatyzacji producentów energii elektrycznej, PGE jest dalej w rękach Państwa. Podobnie z dostawcami strategicznych surowców, kopalnie są prawie w całosci w rękach Skarbu Państwa.

  •  

   pokaż komentarz

   @ish_waw: Skoro wszystko jest w rękach Państwa to dlaczego jest tak drogo? To tylko wystawia świadectwo temu Państwu, była możliwość budowy EA to nie, bo to ruskie. To niech budują zachodnie, cokolwiek, ale niech coś idzie do przodu! Na komunę narzekają ale z chęcią ze spadku po niej korzystają.

  •  

   pokaż komentarz

   @sir-greg: Oj tam, czepiasz się szczegółów, w/g @ish_waw nie doszło do sprzedaży producentów energii elektrycznej chociaż ja pisałem wyraźnie o "wszystkim co związane z energetyką" więc miałem na myśli również niezliczonych wymyślnych pośredników którzy przecież są po to aby było tanio, prawda? I jeszcze minusami mi walą, tak jakby zaklinali to co artykuł i rzeczywistość podaje.

  •  

   pokaż komentarz

   @tank_driver: Jest drogo, bo energia jest produkowana z drogich surowców (węgiel z uzwiązkowionych kopalni) i co więcej UE wymusza coraz większy udział drogich OZE w miksie energetycznym, a protokół Kioto obciąża naszą energetykę drakońskimi opłatami za emisję CO2. Swoje robi też stawka VAT 23%. W miksie brakuje taniej energii atomowej, powinnismy już być w trakcie budowy drugiej EJ a na teraz mamy tylko opuszczony plac budowy pierwszej.

   Ceny importu też poszły w górę bo polityka UE i protokół Kioto podwyższają ceny energii u naszych sąsiadów.

  •  

   pokaż komentarz

   @ish_waw: Dzięki za skrót, EA wygląda nieco "gamersko":) Czyli jednym słowem prąd jest drogi gdyż mamy przestarzałe metody jego wytwarzania, i za tą przestarzałość płacimy wysokie dopłaty i podatki. No i koło się zamyka gdyż jak rozumiem te dopłaty nie idą wyłącznie do naszego budżetu stąd znikome szanse na duże inwestycje, prawda? A sprawę Żarnowca pamiętam mimo że byłem podlotkiem, jakieś transparenty "Atom zabija" świtają mi w pokładach pamięci. Szkoda, mogli się spiąć wcześniej i byłoby po sprawie, wystarczyłoby nie prowadzić tak hardcorowych eksperymentów jak w Czarnobylu i moglibyśmy rozwijać własny program na bazie technologii radzieckiej z modyfikacjami.

  •  

   pokaż komentarz

   @ish_waw: problemem nie jest uzwiazkowienie kopalni, problemem jest rząd.

  •  

   pokaż komentarz

   @tank_driver: Nie wiem, dlaczego nazywasz produkcję energii z węgla przestarzałą metodą. Mamy stale modernizowane bloki energetyczne i dopóki mamy duże zasoby węgla w ziemi nie ma powodu, żeby z nich nie korzystać. Tyle, że elektrownie obrywają kosztami zakupu praw do emisji CO2 (winny: Protokół z Kioto) i płacą za węgiel więcej, niż powinny (koszty surowca są obciążone kosztami nieefektywnosci kopalni wynikających z ich uzwiązkowienia i państwowego zarządu).

   Gdybysmy wypisali się z Kioto i sprywatyzowali kopalnie ograniczając rolę związków zawodowych, spadki cen energii byłyby na pewno bardziej znaczące niż wynikające z budowy jednej elektrowni atomowej.

  •  

   pokaż komentarz

   Gdybysmy wypisali się z Kioto

   @ish_waw: Widzę że siedzisz w temacie zatem zapytam czy to co podaje Wikipedia mija się z prawdą? "Traktat funkcjonujący od 16 lutego 2005 wygasł z dniem 31 grudnia 2012."
   http://pl.wikipedia.org/wiki/Protok%C3%B3%C5%82_z_Kioto

  •  

   pokaż komentarz

   @tank_driver: Unia Europejska i Norwegia, Islandia, Monako, Szwajcaria i Liechtenstein zrzeszone w Europejskim Obszarze Gospodarczym zobowiązały się przedłużyć swoje zobowiązania wynikające z Traktatu do roku 2020.

   Kanada się z tego interesu wypisała i gromy na nią nie spadły.

  •  

   pokaż komentarz

   @ish_waw: Ok, ale Kanada nie jest członkiem EU. Z tego co wiem nie możemy już ustanawiać własnego prawa które nie idzie w parze z prawem "matki" więc może być pod górkę. Może Orban się odważy a my pójdziemy jego śladem?

  •  

   pokaż komentarz

   @tank_driver: To kolejny powód, żeby dystansować się już od UE i przygotować się do renegocjacji warunków. Swoje już skorzystalismy, w kolejnych latach bilans członkostwa będzie się przechylał na naszą niekorzysc.

   Bogatsi Brytyjczycy mają jaja i chcą wymuszać na UE kolejne ustępstwa, Polska pod mniej prounijnymi rządami też mogłaby sobie na to pozwolić.

   Akurat w kwestii energetyki nasze interesy mocno rozmijają się z interesami większosci krajów UE. My działamy na węglu i potrzebujemy, żeby jego wydobycie i przetwarzanie były tanie.

  •  

   pokaż komentarz

   @ish_waw: Czyli reasumując: producenci energii elektrycznej to firmy polskie, ale mimo tego że Polska węglem stoi to energia jest droga bo płacimy haracz obcym państwom za jej wytwarzanie na własne potrzeby w jedyny sposób na jaki możemy sobie dzisiaj pozwolić, gdyż nie stać nas na zmianę tego sposobu ze względu na ten haracz, tak to jest?

  •  

   pokaż komentarz

   @tank_driver: Wszystko co napisałes się zgadza może poza tym ostatnim.

   Trzeba policzyć co jest bardziej opłacalne w dwóch skrajnych scenariuszach:

   A) Produkcja energii wyłącznie z węgla, przy czym nie ma kosztów zakupu praw do emisji CO2, a kopalnie są sprywatyzowane i bez związków zawodowych;
   B) Likwidacja wszystkich elektrowni węglowych i produkcja wyłącznie jądrowa.

   Jesli to pierwsze, to w naszym interesie jest odejscie z Kioto i urynkowienie kopalń. Jesli to drugie, to rzeczywiscie idealnie byłoby mieć gigantyczne kapitały i całą energetykę przestawić na atom.

   To są scenariusze trochę abstrakcyjne, ale bez takiej analizy nie da się powiedzieć, czy bardziej trzeba się skupić na zwiększeniu efektywnosci produkcji węglowej czy na pozyskiwaniu kapitału pod budowę EJ.

   Ale na pewno nie zaszkodzi walka ze wszystkim, co nam obciąża produkcję węglową, bo jestesmy krajem stojącym na węglu i to po prostu leży w naszym interesie. Np. nawet jesli w Polsce nie byłoby ani jednej elektrowni węglowej, surowiec możnaby eksportować do zagranicznych elektrowni węglowych - więc zależałoby nam, żeby tym elektrowniom opłacało się spalać nasz węgiel.

  •  

   pokaż komentarz

   @ish_waw: Tylko że aby cokolwiek ruszyć z miejsca jako pierwsze powinniśmy opuścić kondominium... aaach przepraszam, to nie temat o Braunie( ͡° ͜ʖ ͡°) Dziękuję za rzeczową dyskusję i serdecznie pozdrawiam!

   pokaż spoiler A teraz pędzę już spać bo wołają:)

  •  

   pokaż komentarz

   @ish_waw: nie wiem coś się czepił tych "uzwiązkowionych kopalń" może problem tkwi w regulacjach podatkowych dlaczego na węgiel nałożona tak duża akcyza?? Okej wpływy dla skarbu państwa. Ale dlaczego państwo strzela sobie w stopę opodatkowując węgiel i kupuje "od siebie" droższy węgiel = droższa energia elektryczna? Dlaczego nie zrobią nieopodatkowanego węgla dla elektrowni? (tylko realna cena wydobycia)
   Spróbuj doszukać się przez ostatnich 6 lat jak zmieniła się cena 1t węgla. I wyobraź sobie nic w tych kopalniach się nie zmieniło, więc dlaczego ceny wciąż rosły?? co związki biorą 200zł od każdej tony węgla??

  •  

   pokaż komentarz

   @arc_tic: Państwo nie strzela sobie w stopę akcyzą. Przykładowo: państwowa kopalnia wydobywa 1 tonę węgla. Państwowa elektrownia kupuje ten węgiel za 100 zł, płaci 12 zł akcyzy. Skonsolidowany wynik dla Państwa: 0 zł. Minus akcyzy jest tylko taki, że promuje czarny rynek i zmniejsza konsumpcję dobra objętego akcyzą obniżając efektywność rynku.

   Jeśli kopalnia jest w 20% prywatna i podobnie elektrownia, to Państwo na akcyzie wychodzi już na plus jeśli pominąć jej skutki uboczne.

 •  

  pokaż komentarz

  To właśnie jest pokłosie zeszłorocznego "sukceu klimatycznego" Ewy Kopacz - W normalnym praworządnym kraju natychmiast stanęła by przed Trybunałem Stanu! Porozumienie w sprawie ograniczenia emisji CO2 już wyniszcza polską gospodarkę, prowadzi do wzrostu cen energii elektrycznej link. Na porozumieniu zyskują takie kraje jak Niemcy, Francja (nie produkują energii z węgla) i Rosja (która tego nie podpisała), od których Polska będzie musiała kupować prąd. Zaraz będzie zamykanie kopalń i cementowni.

Dodany przez:

avatar ssakul dołączył
467 wykopali 3 zakopali 6.1 tys. wyświetleń