•  

  I całe szczęście, że przegrał.

  •  

   @Pan_Buk:
   Nie rozumiem minusujących Pana Buka, czy was posrało?

  •  

   @Pan_Buk: O k#@@a, co za debile dają minusy. Wolelibyście, żeby nas Niemcy dalej wybijali?

  •  

   @Masatoshi: @k_s_lis_: też nie kumam 0.o może dla niektórych hejt to po prostu cel w życiu.

  •  

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   @jakub972: Poziom hejtu i kretyńskiej szydery z wszystkiego co związane z Rosją naprawdę sięga zenitu. Powoli okazuje się, że nawet Hitlerowcy i SS byli lepsi od Rosjan.

  •  

   Powoli okazuje się, że nawet Hitlerowcy i SS byli lepsi od Rosjan.

   @Masatoshi: bo byli. Moja babcia do dzisiaj opowiada, ze Niemcy przejawiali wysoka kulturei badz co badz trzymali sie prawa. O tych k$!@ach ze wschodu ma jedno zdanie. Wyrobila je sobie jak zrzucili wszystko co miala w domu na srodek salonu, a nastepnie na to naszczali i nasrali. A pianino, ktore bylo wykonczone koscia sloniowa wyj#@?li przez okno.

  •  

   @bartdziur: W wysokiej kulturze mordowali. Nie tak chaotycznie jak ruskie ścierwa, tylko z klasą, przemysłowo. No medal uśmiechu im dać.

  •  

   @Pan_Buk: Za Hitlera podatki były niższe.

  •  

   @gwynebleid: Jakieś 40 milionów ludzi zginęło w sowieckich obozach i 10-30 milionów z powodu obozów (po opuszczeniu, bądź w transporcie).

  •  

   @Stragor: przez 50 lat, pomysl co by bylo u niemcow gdyby im dac jeszcze z 10 lat

  •  

   @Stragor: No, ale przecież te ofiary to są głównie Rosjanie, których tak nie cierpisz, ofiary Stalina. Polaków miał na sumieniu jakieś 200k może. Niemcy jakieś 6 milionów.

  •  

   Rosjanie, których tak nie cierpisz

   @Masatoshi: Pff, też wymyśliłeś. Rosjanie to wspaniali ludzie pomogą, nakarmią, ostatnią koszulą się podzielą. Dopóki nie założą munduru...
   Trzeba pamiętać, że sowieci mordowali wcale nie mniej niż niemcy, to wszystko.

  •  

   @bartdziur:
   Nie byli. Nie zrównywali miast z ziemią, nie zabijali rodzin z malutkimi dziećmi.
   To Niemcy byli bestiami. Jednymi z najgorszych w historii.

  •  

   Polaków miał na sumieniu jakieś 200k

   @Masatoshi: Obywateli polskich zginęło około 6mln.

  •  

   @k_s_lis_: Policz sobie ofiary nazizmu a następnie komunizmu.

  •  

   @bartdziur:
   Policz liczbę lat jakie miały te reżimy na realizację swoich celów. Niemcy były gorsze, bo zakładały eliminację systematyczną eliminację 'podludzi', komunizm jednak nie miał na celu wybijania.

  •  

   @bartdziur: Historię z pianinem czytam już chyba setny raz. Niemcy wchodzili do wioski i potrafili całą spacyfikować, to Niemcy nas masowo eksterminowali, ale Niemcy lepsi :D Dlaczego niedocieraną do was proste fakty, Niemcy wyrządzili narodowi Polskiemu nieporównywalnie większe szkody. Boże kochany.

   Moja starszyzna jednak wolała Rosjan niż rasę panów. Rosjanie przyszli, pobawili się z dzieciakami, pośpiewali, coś wszamali i tyle ich było. Niemcy zabrali jednej babci wszystkie zwierzęta, drugiej natomiast zabili koleżankę żydówkę na jej oczach. Ilu ludzi tyle opinii, ale fakty są nieubłagane i ta dziwna niechęć granicząca z nienawiścią jest absurdalna, nie mówiąc już o tym, że szkodliwa.

  •  

   @bartdziur:

   bo byli. Moja babcia do dzisiaj opowiada, ze Niemcy przejawiali wysoka kulturei badz co badz trzymali sie prawa. O tych k$!!ach ze wschodu ma jedno zdanie. Wyrobila je sobie jak zrzucili wszystko co miala w domu na srodek salonu, a nastepnie na to naszczali i nasrali. A pianino, ktore bylo wykonczone koscia sloniowa wyj#$!li przez okno.

   Fakt babcia najbardziej wartościowe źródło historyczne;). IPN oszacował ofiary Stalina w Polsce na 100 tys(lata 39-53). Niemcy w latach 39-45 zabili 5-6 mln obywateli polskich. No k$!!a cywilizowani ludzie

   Trzeba pamiętać, że sowieci mordowali wcale nie mniej niż niemcy, to wszystko.

   @Stragor: W Polsce o wiele mniej. Nawet gdyby przypisać ofiary powstanaia Warszawskiego na konto Stalina to nadal Hitler zabił ok 20 x więcej mieszkańców Polski.

  •  

   @Zydomasoneria: Tak w polsce wybił "tylko", miasto wielkości sosnowca, a na Ukrainie zagłodził 10 milionów. Równie dobrze można powiedzieć, że sowieci wybili tylko 200k polaków, bo uprzedził ich hitler i nie musieli wyrabiać normy. Zbrodniarzy tego kalibru się nie stopniuje, to nie ranking.

  •  

   @Pan_Buk: @k_s_lis_: @Masatoshi: @jakub972: Po prostu nie ogarniacie tego, ze Hitler mial rozwiazanie problemow z ktorymi my sie dzisiaj borykamy w Europie. Naczytaliscie sie na lekcjach historii, wpojono wam ze Hitler = evil i tak teraz p??%@#@icie w internecie bzdury. Hitler widzial problem - zapanoszyli sie u niego w kraju 'obcy' i zaczeli przejmowac kraj. Oczywiscie - Adolf Hitler mogl 'delikatniej' zalatwic sprawe, przez powolne zmiany prawne, obczajowe, ale kto bedzie czekal 20lat+? Hitler wiedzial ze trzebac dzialac szybko.

   Wam sie wydaje ze Hitler chcial wymordowac swiat. To jest beka. Hitler do Sierpnia 1939 chcial aby Polacy byli jego kumplami, aby powstrzymac czerwonych.

   Dobra, nie chce mi sie dalej produkowac, poczytajcie troche ksiazek historycznych, przemaglujcie przez wasze zamkniete glowy fakty i to co sie teraz dzieje.

   Wszyscy placza ze politycy to p%$$y, ze brakuje silnego przywodcy narodu ktory silna reka wskrzeci kraj. Tak panie i panowie, brakuje nam nastepnego Adolfa Hitlera.

  •  

   @bartfto: do wiosny 39...
   potem bardzo zmienił retorykę

  •  

   Powoli okazuje się, że nawet Hitlerowcy i SS byli lepsi od Rosjan.

   @Masatoshi: bo byli. Moja babcia do dzisiaj opowiada, ze Niemcy przejawiali wysoka kulturei badz co badz trzymali sie prawa. O tych k%%@ach ze wschodu ma jedno zdanie. Wyrobila je sobie jak zrzucili wszystko co miala w domu na srodek salonu, a nastepnie na to naszczali i nasrali. A pianino, ktore bylo wykonczone koscia sloniowa wyj$!?li przez okno.
   @bartdziur: też słyszałem podobne opowieści od mojej babci.Te czerwone k%%@y były gorsze niż bydło!!

  •  

   @bartdziur: A najgorsze jest to, ze to bydło dalej tak robi. Historia ich nic nie nauczyła.

  •  

   @Zydomasoneria:
   6mln ofiar(przesadzone to raz) to w sporej mierze efekt działań wojennych(średnio 50 % zniszczonej powierzchni dużych miast) a nie celowej eksterminacji. Pewnie że za wojnę odpowiadał Hitler, ale głupotą byloby przypisywanie ofiar wymiany ognia i bombardowań naniemcow. Równie dobrze mogę powiedziec ze w wyniku alianckich nalotów strategicznych na miasta w niemczech zginelo 1-1,5 mln Niemców.

  •  

   Nie rozumiem minusujących Pana Buka, czy was posrało?

   @k_s_lis_: Wykop to oaza skrajnej prawicy, więc paru wykopków na pewno wolało by jakby Hitler wygrał ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @Pan_Buk: patrzac dzisiaj na Polske i Niemcy to chyba jednak Niemcy wygrali... ale pocieszajmy sie..

  •  

   @Pan_Buk: gdyby wygral to byc moze zarabialbys dzisiaj 4x tyle

  •  

   @Masatoshi: Chłopie co ty porównujesz?? I ci i tamci to bandyci którzy rozpętali drugą wojnę światową. Wszystkie te ofiary były wynikiem zbrodniczej działalności obu. Ruscy nigdy nie odpowiedzieli i nie odpowiedzą za swoje zbrodnie choć powinni.

   Moja rodzina pochodzi z okolic Lwowa w 1940 zostali zapakowani do wagonów i wywiezieni w stepy Kazachstanu gdzie zostali wysadzeni po prostu gdzieś w polu bez jedzenia i tylko z tym co pozwolono im zabrać.

  •  

   O k?%$a, co za debile dają minusy. Wolelibyście, żeby nas Niemcy dalej wybijali?

   @Masatoshi: Może po prostu nie zgadzają się z merytoryką dotyczącą powodów przegranej wojny?

  •  

   @StefaniukBatory:
   Raczej nie zarabiałby boby go nie było. Albo byłby niewolnikiem z 4 klasami podstawówki.

  •  

   @bartdziur: Mnie naoczni świadkowie opowiadali że lepsi byli Niemcy. Przynajmniej jak chcieli zabić to zwyczajnie zastrzelili bez dodatkowych udziwnień. A najgorsze pomysły mieli Ukraińscy Banderowcy...

  •  

   @bartdziur: Moja babcia... ja p?!#$?#ę, a moja babcia wywieziona na roboty w wieku 15 lat, 4 lata pracowała za darmo, traktowana jak pies, bita, ciągle głodna, niepewna jutra. Tacy byli ci Niemcy kulturalni. Niestety w kulturze tych kulturalnych Niemców się nie zakochała. Nigdy nie podzielała zdania twojej babci. Za to wyzwolona przez Ruskich mówiła że byli sympatyczni i nigdy nie widziała żeby coś odj@#$li. Nienawiść do Ruskich ci babcia zaszczepiła, spoko, rozumiem, ale k%%#a nie wybielaj tych "cudownych" Niemców bo k%%#a rzygać mi się chce jak czytam wpisy takich jak ty. "A moja babcia mówiła że Niemcy byli kulturalni..." ja p?!#$?#e jaki zjeb.

  •  

   @Zydomasoneria: Ofiary Powstania można przypisać tylko na jedno konto. Dowództwo AK. Dopiero na drugim miejscu na konto Niemców i Ukraińców, a Stalin nie musiał nam pomagać więc...

  •  

   @k_s_lis_: Jak ktoś chce zobaczyć co by się działo, gdyby Rzesza wygrała to polecam grę "Wolfenstein: The New Order"

  •  

   @bartez: Po pierwsze to mnie nie obrażaj. Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.
   Ruskich szczerze nienawidzę. I to nie tylko historia mojej babci, ale tez wspomnienia zolnierzy z frontu wschodniego, historie kobiet wkladajacych poduszki pod ubranie żeby ich nie zgwalcono itp.
   Armia radziecka składala się ze zwierząt. Z masy analfabetów kierowanych strachem i glodem.
   Tak, uważam Niemców za zbrodniarzy, jednak ruskich za potwory.

  •  

   Może i racja jest jak dupa, ale w tym przypadku ta twoja jest naiwna jak dziecięca. Ci cacy, ci be. A ja Tomka lubię bo on mnie lubi, a Przemka nie lubię bo mnie kopnął.

  •  

   @bartdziur: W mojej mieścinie wp%?%?$$ali mydło zamiast się nim myć a jak zobaczyli kran z wodą to go wyj%@!li ze ściany chcąc zawsze mieć źródło wody. Niemcy byli naszymi wrogami ale jednocześnie prowadzili w większości przypadków cywilizowaną wojnę Ruskie sk?!!ysyny świeżo wyjęci z lasu syberyjskiego byli dziczą i zwierzętami

  •  

   @ShineLow: Powiedz to @bartez bo chyba nie lapie o co tu chodzi

  •  

   @bartdziur: Niech sam przeczyta, nawet nie chce mówić co stało by się z jego babcią gdyby wylądowała w łagrze radzieckim, z pewnością coś gorszego niż 4 lata pracy za darmo
   @bartez przeczytaj "Inny Świat"

  •  

   @ShineLow: Ooo, wlasnie, dzięki ze mi przypomniałeś. Świetna książka.

  •  

   emcy byli naszymi wrogami ale jednocześnie prowadzili w większości przypadków cywilizowaną wojnę

   @ShineLow:
   Nie prowadzili. Mordowali głodem miliony jeńców, mordowali, niewolili całe narody.

  •  

   @k_s_lis_: Ponieważ była wojna. Nie chce usprawiedliwiać Niemców bo II WŚ była aktem niesamowitego okrucieństwa, ale na każdej wojnie jest głód, niewola i mord. Ja po prostu twierdze że Ruscy byli wtedy milion razy większymi sk#?%ysynami niż Niemcy

  •  

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   @ShineLow: Sądząc po twoich wypowiedziach w twoim świecie wszystko jest czarno-białe, lubisz stereotypy bo łatwiej w takim świecie się poruszać. Nie trzeba wiedzieć więcej by wyrobić sobie opinię i w niej trwać nieważne co by się działo. Tylko pamiętaj że my także jako naród padamy ofiarami takiego myślenia. W Europie zachodniej mają nas za złodziei, pijaków i leni; co myślą o nas jako kierowcach nie wspomnę. No i ledwo nas od Ruskich odróżniają. Stereotypy są bardzo złe i myślę że dla prostych ludzi. Łatwiej im wtedy ogarniać świat i ludzi.

  •  

   @ShineLow: Ale pieprzysz, a pytałeś może o niemiecką kulturę (czy ty wolisz jak się powie nazistowską?) tych wszystkich pomordowanych przez Niemców? A Żydów kulturalnie popalonych pytałeś? Dzieci też palili. A naszą inteligencję (profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego na przykład?), a rozstrzeliwanych na ulicy pytałeś czy fascynuje ich kultura niemiecka?

  •  

   @bartez: Spoko, stereotypy są złe, ale co z tego? W jaki sposób odpowiedziałeś na mój komentarz?
   Nie nazwałem każdego Ruska gwałcicielem a każdego Niemca eleganckim mordercą. Staram się jedynie powiedzieć że Radzieccy żołnierze zasłużyli sobie na miano potworów z większej ilości powodów niż Niemieccy To czysta statystyka

  •  

   @bartez:
   Przekręcanie moich słów nic nie pomoże w udowodnieniu twojej racji.

  •  

   @ShineLow: Dawaj statystykę na stół z pewnego źródła to pogadamy.

  •  

   @ShineLow: Chyba robisz błąd czerpiąc informacje z jednego, mimo że naocznego świadka. Tulisz się do tego co pasuje do twoich poglądów, a ze wstrętem odrzucasz to co ci nie pasuje. Nieładnie tak i not fair.

  •  

   @Masatoshi: Może to po prostu nasi wielcy przyjaciele z Ukrainy mieszkający w Polsce którym nazizm pozostał w pakiecie razem z uwielbieniem do Bandery ;)

  •  

   @bartez: Przeczytaj najpierw swój komentarz o stereotypach a potem resztę i zastanów się w ciszy nad sobą.
   Nic ci do moich poglądów ani do tego co odrzucam a co nie.

  •  

   @L_u_k_as: To prawda, co mówisz. Nigdy nigdzie nie powiedziałem, że jedna strona jest czysta. Zawsze mnie tylko dziwią nieproporcjonalne wyrzuty wobec Rosji i Niemiec. Można odnieść wrażenie, że tylko Rosja nas zaatakowała, a dobrzy Niemcy gdzieś tam sobie po Polsce jeździli i nikomu krzywdy nie robili, czekoladą się dzielili itp. Nie bronię ZSRR, ale zawsze zwracam uwagę, że te obelgi i nienawiść są mocno przesadzone.

  •  

   @deer121: Jak ktoś lubi powieści o historii alternatywnej to można jeszcze sięgnąć po "Człowiek z Wysokiego Zamku".

  •  

   Radzieccy żołnierze zasłużyli sobie na miano potworów

   @ShineLow: Nie, nie zasłużyli. Radzieccy żołnierze walczyli z potworami i nie zabijali ludzi ot tak dla zabawy, jak to Niemcy mieli w zwyczaju..
   NKWD też zwykłych ludzi nawet Niemców nie zabijało.
   To Niemcy byli potworami, dla typowego żołnierza wermachtu zabicie podczłowieka to nie był problem. I zabijali milionami, u nas i za wschodnią granicą.

  •  

   @k_s_lis_:
   NKWD za niemiecko brzmiące nazwisko do łagru ludzi wysyłali na 5 lat. To była niemalże pewna kara śmierci

 •  

  Najważniejsze, że Stalin nie wygrał całej europy !!!

  •  

   @ajumalawa: Choć szkoda, że strefa jego wpływów nie skonczyła się przy Bugu, a zajechała jeszcze za Odrę

  •  

   Choć szkoda, że strefa jego wpływów nie skonczyła się przy Bugu, a zajechała jeszcze za Odrę

   @UrzadPracy: Spójrz na mapę przedwojennej Polski... O jakiej granicy na Bugu mówisz?

  •  

   @Cyb_pl: Rzeczwiście, powinna zatrzymać się trochę wcześniej, przy Grodnie i Lwowi. Choć z drugiej strony Białorusi i Litwy jakoś by mi nie było szkoda, jeśli miałbym otrzymać bogaty Śląsk i Pomorze. I granica była normalna, a nie taka, ze ciężko coś takiego by było pilnować. Tylko Lwowa szkoda

  •  

   @ajumalawa: Jak słucham niektórych polityków zachodnich czy profesorów to myślę że im brakuje doświadczeń realnego socjalizmu.

  •  

   @UrzadPracy: No szkoda, ale popatrz na to z tej strony - nie masz pewności, czy byś się urodził ( ͡° ͜ʖ ͡°) Może wujaszek Stalin pośrednio wspomógł twoje spłodzenie ( ͡° ͜ʖ ͡°)ノ⌐■-■

  •  

   @Cyb_pl: Granica etniczna, pomijając północno wschodnią Polskę, biegła w okolicach lini Curzona. Oczywiście w dużym uproszczeniu bo taki Lwów był Polską enklawą a przykładowo okolice skąd moja rodzina pochodzi czyli tereny położone dzisiaj 80 km do granicy z dzisiejszą Ukrainą były etnicznie ukraińskie/łemkowskie. Zresztą mój dziadek ma dom w miejscu gdzie kiedyś stały 3 ukraińskie domy. Polacy wraz z Żydami byli tylko w jednym malutkim miasteczku.

  •  

   @dertom: mi się wydaje, że tutaj chodzi o hajs - oni doskonale wiedzą, że socjalizm to kradzież i świetnie gra na uczuciach ludzi biednych.

  •  

   @UrzadPracy: Bogaty Śląsk i Pomorze? Przed wojną to były najbiedniejsze rejony Niemiec ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  •  

   @sermaciej: Polska była drugim najbiedniejszym krajem w Europie. Otrzymanie Śląska bogatego w przemysł i w surowce oraz Pomorza, który stał się nagle oknem na świat mogło mocno podbudzić polską gospodarkę

  •  

   @UrzadPracy: No tak, to prawda. Chodziło mi o to, że Śląsk i Pomorze przed wojną były najbiedniejszymi regionami Niemiec, może poza częścią Górnego Śląska (choć lepszą jego część wzięła Polska po powstaniach). O miedzi na Dolnym Śląsku wtedy nie wiedziano.

 •  

  Co do Stalingradu, to warto pamiętać, że 6. Armia, będąc okrążona, wiązała w walce kilka armii radzieckich

  •  

   @sermaciej: ogolnie stalingrad wiazal podobna ilosc zolnierzy i czolgow po obu stronach. po stronie niemcow nie walczyla tylko 6 armia

  •  

   @typ711: Nie, po stronie radzieckiej walczyły znacznie większe siły. Inaczej raczej miałyby małe szanse w walce z lepiej wyszkolonym i uzbrojonym Wehrmachtem.

  •  

   Inaczej raczej miałyby małe szanse w walce z lepiej wyszkolonym i uzbrojonym Wehrmachtem.

   @sermaciej: @typ711: @sermaciej: zależy co dokładnie masz na myśli. W czasie zajmowania miasta, a przecież Niemcy zajęli je w około 90%, siły były mniej więcej wyrównane czasami stosunek ten wypadał zdecydowanie na niekorzyść obrońców. Natomiast sam charakter tych walk niwelował przewagę w wyszkoleniu. Co do samego wyposażenia, tutaj również sprawa nie jest taka prosta :) W tamtym okresie Niemcy nie mieli jeszcze przewagi technicznej, oczywiście można mówić o zdecydowanie wyższym nasyceniu jednostek bronią.

   Podczas zamykania okrążenia i w czasie stopniowej likwidacji kotła samych gwałtownych walk nie było aż tak wiele. STAWKA postępowała bardzo ostrożnie aby zwycięstwo nie wymknęło im się z rąk, poza tym na zewnątrz Manstein przeprowadzał w grudniu operację Wintergewitter co również mocno ograniczyło ofensywne działania sowietów wewnątrz kotła.

   Co do Stalingradu, to warto pamiętać, że 6. Armia, będąc okrążona, wiązała w walce kilka armii radzieckich

   W tym względzie klęska 6 Armii (i elementów 4 Armii Pancernej oraz sił sojuszniczych) była zbawieniem dla całego południa frontu. Po zamknięciu kotła praktycznie aż do brzegów morza Czarnego znajdowały się tylko jednostki polowe Luftwaffe oraz logistyka i istniało wysokie prawdopodobieństwo odcięcia całej Grupy Armii A oraz B, czyli zupełna likwidacja południowego odcinka frontu wschodniego i mniej więcej 40% wszystkich sił niemieckich na wschodzie.

  •  

   @typ711: Część 4 armii pancernej Hotha dostała się również w kocioł.

 •  

  Jakby Hitler nie przegrywał wojny konwencjonalnie to zamiast bomb zapalajacych na Drezno Hamburg czy Berlin by spadły takie jakie na Hiroszime i Nagasaki i by bylo po ptokach.Takze takie wymienianie bledów Hitlera jest bez sensu :)

 •  

  dyskusja stara jak świat. Ile ludzi, tyle opinii.

  Ja stoję na stanowisku, że generalnie nie mógł tej wojny wygrać, Do 1941 r, był pionkiem w rękach Stalina, a potem (świadomie lub nie) zadał śmiertelny cios komunistom. Wiadomo, są różne alternatywne scenariusze, które mogłyby zmienić los historii ( bliski wschód i ropa, wyzwalanie republik radzieckich, ominięcie Stalingradu itd.) ale nikt w III Rzeszy tego nie przeprowadził. Teraz można tylko puszczać wodze fantazji.

  Natomiast jak tu zauważono, duchowa spuścizna Hitlera w postaci UE - wciąż żywa. Narodowy socjalizm, euro socjalizm - jak zwał tak zwał. Nawet lepiej, bo chętni na roboty do Niemiec sami się pchają (nie trzeba robić łapanek) a lebensraum na wschodzie sobie po prostu kupują. Pod tym względem a także pod względem gospodarczym można pokusić się o stwierdzenie, że wojny nie przegrał.

  •  

   UE - wciąż żywa. Narodowy socjalizm

   @mesjasz22: UE i narodowy socjalizm? Wybierz jedno.

  •  

   @mesjasz22: No tak, brak granic i multikulti to kwitesencja nacjonalizmu i faszyzmu :D

  •  

   Ja stoję na stanowisku, że generalnie nie mógł tej wojny wygrać, Do 1941 r, był pionkiem w rękach Stalina, a potem (świadomie lub nie) zadał śmiertelny cios komunistom. Wiadomo, są różne alternatywne scenariusze, które mogłyby zmienić los historii ( bliski wschód i ropa, wyzwalanie republik radzieckich, ominięcie Stalingradu itd.) ale nikt w III Rzeszy tego nie przeprowadził. Teraz można tylko puszczać wodze fantazji.

   @mesjasz22: Tej wojny nie mógł wygrać bo w momencie jej rozpoczęcia Niemców było ~60 mln, natomiast zaatakowali kraje o łącznej populacji kilkuset milionów. Polska to w tamtym okresie około 30 mln mieszkańców, Rosja pewnie tak jak i dziś ~3 razy więcej, więc zakładam koło 100mln, do tego Francja, Afryka... Po załamaniu się ofensywy na wschodzie Niemcy rzucali coraz młodsze roczniki do walki. Pod koniec wojny byli to nawet 16 letni chłopcy. Nawet jeśli wygrali by jeszcze kilka bitw na wschodzie to straty ludzkie by ich pogrążyły.

   Ponadto ze strategicznego punktu widzenia nie byli w stanie utrzymać terenów Rosji Sowieckiej. Po drodze znajdowała się Polska która szarpała się w partyzanckich konwulsjach a w Rosji ogrom terenów spowodował ,że Blitzkrieg z głównej broni, szybko stał się powodem nieobliczalnych strat. W Europie Zachodniej i Centralnej możliwym jest opanowanie terenów przez określoną grupę ludzi... w Rosji ta grupa jest mocno nie określona. Przy kilku (max kilkunastu) osobach na kilometr kwadratowy partyzantka, rozrzucenie szlaków komunikacyjnych itd. po prostu wykańczały Niemiecki transport i żołnierzy.

   [Źródło]

   Dane na temat liczby partyzantów radzieckich są rozbieżne. Radzieckie szacunki odnoszące się do drugiej połowy wojny mówią o 700 tys. partyzantów[3]. Natomiast Marek Jan Chodakiewicz w swoim artykule „Mit obnażony. Sowiecki ruch partyzancki na Kresach 1941-1944'” pisze, że do stycznia 1944 roku ich liczba wynosiła 187 571

   Jeśli przyjąć ,że Ruskie szacunki są bliższe prawdy to momentami na terenie Rosji działało więcej partyzantów niż armii niemieckiej... a czytając całość artykułu można tak założyć, gdyż wiele szacunków dla samej Ukrainy zakłada około ~200 000 partyzantów. To był taki młyn ,że Niemcy po ataku na Polskę i Francję powinni się za głowę złapać... bo w obu krajach trwała partyzancka wojna. Wykluczam tu oczywiście kolaborancką część Francji. A oni się jeszcze za Afrykę, Wyspy Brytyjskie, Skandynawię i Ruskich wzięli.

   Ale tu nie ma żadnej łaski ze strony Hitlera ,że poszedł na Ruskich i przegrał. Ruscy by i tak i tak po niego przyszli. Wielka Brytania i USA myślę ,też szukały by tylko pretekstu do jakiejś "małej inwazji" nawet gdyby Niemcy zawiesili działania zbrojne na zachodzie po zwycięstwie we Francji. O zbyt duże interesy tu chodziło.

  •  

   @mesjasz22: @Ilythiiri: matematyczne szanse istniały, wojnę na wschodzie można było wygrać w 1941 roku albo zremisować w 1942. Można napisać o tym niejedną książkę ale powszechnie bagatelizuje się rolę samej Moskwy. To miasto było sercem nie tylko ideologicznym ale przede wszystkim przemysłowym i komunikacyjnym ZSRR. Po jego zajęciu potencjał wojenny sowietów spadłby praktycznie do 0. Fabryki przenoszone na Ural to mit, oczywiście były przenoszone kosztem życia dziesiątek tysięcy ludzi. Natomiast ich wydajność była śmieszna w porównaniu do tej sprzed ewakuacji, najlepsze uzyskały ok 40% pierwotnego potencjału.

   Partyzantka jest oczywiście uciążliwa ale uzbrojona tylko w broń lekką, stosując bezwzględną politykę można z nią skutecznie walczyć co Niemcy kilka razy udowodnili na Białorusi. Przypominam również, że rosyjskie siły w ramach Wehrmachtu liczyły w szczytowym momencie około 1 miliona żołnierzy a na ich stronę przeszedł jeden z największych pupilków Stalina - Własow.

   Potencjał mobilizacyjny ZSRR też w latach 1941-42 spadł niepomiernie bo 70% ludności ZSRR mieszkało w jego europejskiej części w większości zajętej przez III Rzeszę.

   Po załamaniu się ofensywy na wschodzie Niemcy rzucali coraz młodsze roczniki do walki. Pod koniec wojny byli to nawet 16 letni chłopcy.

   ZSRR również miało dwie poważne zadyszki mobilizacyjne (rok 1942 i 1945) kiedy to rzucano do boju ludzi praktycznie z łapanki i po krótkim przeszkoleniu bojowym.

  •  

   @yourboss: Ja dodam rolę Polski, która wkręciła do wojny Francję i Anglię. Podobno pakt Ribbentrop-Mołotow miał znaczenie na kierunek ekspansji Japonii rozważano między Syberią, a chyba Azją południową.

  •  

   @yourboss: Nawet wygrać wojnę a przetrwać jej skutki to 2 różne rzeczy. Zaciąganie armii barbarzyńskich na potrzeby cesarstwa było początkiem końca imperium Rzymskiego. Myślę ,że nawet jakby poszli za Moskwę to skończyłoby się załamaniem. Hitler był zdecydowany na wojnę bo zbudował dobrobyt na kredycie dzięki któremu podźwignął kraj. Kredyt trzeba było spłacić a realnego zwrotu był brak. Prawdopodobnie dlatego ,że większość poszła na fabryki uzbrojenia ,które dały pracę... ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   ...a potem trzeba było coś zrobić .żeby uzbrojenie się przydało. Gdyby Niemcy nawet przetrwali II wojnę i wyszli z niej zwycięsko to bardzo szybko okazałoby się ,że albo nie mają realnej władzy, albo giną w konwulsjach organizmu państwowego ,który ulegałby regularnym narodowościowym wstrząsom. Ten projekt był nierealny. Nawet żydzi wystąpili zbrojnie w getcie w pewnym momencie. Francja nie walczyła cały czas tylko dlatego ,że była jakaś część wolna, ale jak tylko pojawił się cień szansy na wyzwolenie to partyzantka Francuska okazała się jedną ze sprawniejszych i większych. Hitler pod tym względem był szaleńcem, ale jeśli powiedziało się A to trzeba było powiedzieć B, tym bardziej ,że Ruscy i tak nie pozostawiali mu wyboru.

   Jeśli ktoś zakłada ,że realna wygrana była możliwa to niech mi przedstawi realny scenariusz powojenny. 60 mln Niemców i na oko z 300 mln innych nacji. Ja im życzę powodzenia ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @Ilythiiri: z tym kredytem to nie do końca prawda, komu niby musieliby cokolwiek oddawać? Przemysł dostał zapłatę w formie barteru, działał na miarę swoich możliwości do samego końca a szczyt wydajności osiągnął w 1944 roku. Co ciekawe 6 Armia Pancerna dostała uzupełnienia sprzętowe w postaci 9 Panter w wersji G i części zamienne nawet po swojej oficjalnej kapitulacji w Austrii. Przedstawiciel MAN nie chciał o tym słyszeć i nie odpuścił dopóki nie dostał protokołu odbioru pod nosem Amerykanów.

   Partyzantka? Nie można pomijać jej roli w destrukcji logistyki ale realnego zagrożenia dla WH czy Waffen SS nie stanowiła.

   Co do realnego trwania po ewentualnej wygranej - masz rację, to była utopia która załamałaby się wkrótce po śmierci Hitlera.

  •  

   @yourboss: No mówię o alternatywie - brak wojny. Nie było go komu sprzedać i było tylko w jednym celu. Gdyby Hitler nie poszedł na wojnę to Niemcy zbankrutowałyby w ciągu bardzo krótkiego okresu czasu. Być może 2-3 lat. Cała inwestycja i styl rządzenia Hitlera był nastawiony na destrukcję, nie na to co miało być później.

 •  

  Przegrał bo fatalnie i rasistowsko traktował jeńców i ludy ZSRR. Początkowo Armia Czerwona w przeważającej mierze się poddawała.

  •  

   @dertom: Dokładnie ludzie mając do wyboru dwóch tyranów wybierali Stalina bo był im chociaż znany. Zresztą Stalinowi świetnie udało się wykorzystać patriotyzm i cerkiew do wojny z III Rzeszą. Chociaż dziwnie to wygląda jak na komunistę.

 •  

  pokolorowałem jedno ze zdjęć z artykułu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  źródło: 1a.jpg

 •  

  Jestem ciekaw, jakby cała ta wojna się potoczyła, gdyby Hitler dogadał się z nami, wiem że to jest spora fantazja. Oczywiście światopogląd Adolfa musiałby być całkowicie odmienny, ale usuwając z jego rozumowania dyskryminacje Słowian, mogłoby być całkiem ciekawie. Można tylko gdybać, ale jestem pewien że dzisiejsza Europa wyglądała by całkowicie inaczej. Macie jakieś swoje przemyślenia na ten temat ?

  •  

   @Horaccy: Gdyby tak potoczyła się historia, to byśmy mogli pokonać Rosjan i wraz z Niemcami rządzić Europą. Wiem, że formalnie Niemcy przegrały wojnę... czyżby? Niemcy są teraz jedną z największych potęg gospodarczych świata. Ale tak na prawdę cieżko przewidzieć skutki takiego paktu. Uważam że by wyszło to nam na plus, przynajmniej moglibyśmy być podmiotem w polityce, a nie przedmiotem jak teraz.

  •  

   @LubieRZca: Dokładnie, pokonalibyśmy Rosjan, ale automatycznie stalibyśmy się wrogiem aliantów, jak dla mnie to jest fascynujący scenariusz. Zdobywając front wschodni stracilibyśmy sporo wojska, lecz dałoby nam to dostęp do wschodnich zasobów ropy, co jak się okazało w późniejszym okresie wojny, było kartą przetargorwą. Przyjmując że i w tym scenariuszu Francja poddaje się łatwo i bez większych strat z naszej strony, zyskujemy praktycznie większą część naszego kontynentu. Jedynie pozostaje sprawa Wyspiarzy, jak oni by postąpili w obliczu potęgi naszego towarzystwa. Prawdopodobnie, po licznych bombardowaniach większych ośrodków, doszłoby do desantu na wzór lądowania w Normandii, lecz w tym przypadku odbyłoby to się po drugiej stronie brzegu. A co dalej ? Koniec końców, pewnie i tak po jakimś czasie Niemcy dążyliby do rozłamu tej kooperacji....

  •  

   @Horaccy: ZSRR się dogadał, a co było potem wiadomo.

  •  

   @Horaccy: Gdyby dywizjon 303 walczył po stronie Niemców to byłoby po tych zdradzieckich angolach.W pierwszej fazie bitwy o anglie, brytyjczycy byli już na wykończeniu, to że przetrzymali i ostatecznie wygrali zawdzięczają... Hermanowi Goeringowi, który zmienił główne cele nalotów z lotnisk i innych strategicznych obiektów, na angielskie miasta, bo sądził że łątwiej będzie złamać morale ludności cywilnej. Podczas gdy Niemcy bombardowali skupiska mieszkańców, brytyjskie siły powietrzne zyskały czas na pozbieranie się i odbudowę potencjału. Gdyby Goering wiedział jak cienko było z RAFem w tamtym okresie to historia mogłaby się potoczyć inaczej.

  •  

   @LubieRZca: Gdyby i w nas wpompowali tyle kaski co USA wpompowało w niemców, też byśmy mieli dobrze. My mieliśmy Marksa i żelazną kurtynę, dlatego jest jak jest.

 •  

  I po co były te wojny i ludobójstwa? Teraz ludzie sami pchają się do Niemiec.

  •  

   @s1720nk: Kiedyś urządzali łapanki i na siłe wywozili Polaków na roboty do Niemiec, a teraz większość młodych Polaków wręcz marzy by pracować u Niemca przy najgorszej robocie za najgorsze możliwe u nich pieniądze. No i kto przegrał wojne? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  Komentarz usunięty przez moderatora

 •  

  Dzisiejszy, całkowicie odwrotny wpis z "Rzeczpospolita" - http://www4.rp.pl/article/20150509/PLUSMINUS/305089997
  zakłada nieco inną tezę - wojnę wygrali właśnie Niemcy.

 •  

  Cos tam ugral, mimo wszystko.

 •  

  Scenariusz:
  1. Polska wypowiada wojnę Niemcom.
  2. Niemcy kierują na nas swoje zagony pancerne Leopardow.
  3. Zanim dotrą do granicy - kapitulujemy.
  Efekt końcowy: mamy ładne drogi, fajne samochody, dużo autostrad i zarabiamy w euro.

  •  

   @Jenot_pije_wode: Niemcy mają aktualnie 225 czołgów w linii. To jest śmieszne i smutne za razem. Ten kraj dzięki czerwonym/zielonym w rządzie pozbył się sam armii. Szczerze wątpię by byli w stanie nas podbić, marynarkę i lotnictwo mają o wiele lepsze, ale marynarką czy lotnictwem nikt jeszcze prawdziwej wojny nie wygrał.

  •  

   @Jenot_pije_wode:
   A może tak jak pokazali to w '14 i '39? Wszelkie dobra narodowe wywiezione, krowy, swinie w reichu, lasy wyciete, węgla brak, prądu brak... Z ukrainy to nawet ziemię wywozili.
   za posiadanie szynki w '40 szło się do piachu. Tylko rasa panów - niemcy mieli prawo miec cokolwiek.
   Myśl człowieku, to nie boli.

  •  

   @mwmichal: po co czołgi jak mają media?

  •  

   @mwmichal: @Jenot_pije_wode: obecnie Niemcy mogą mieć potencjalnie słabszą armię niż Polska. Przede wszystkim mielibyśmy przewagę w powietrzu bo ogromna większość Luftwaffe stoi zepsuta w hangarach i nie ma kasy na naprawy :) Całkiem możliwe, że część tych samolotów już skanibalizowano. Sprawnych helikopterów bojowych mają kilka. Co do marynarki to się zgadzam.

 •  

  Wojna z trzema mocarstwami mając jednego słabego sojusznika i jednego dalekiego, który robił co chciał musiała się tak skończyć. Spełniły się najgorsze sny niemieckich strategów - wojna na dwa fronty(a nawet na trzy licząc Włochy) i z USA.

 •  

  Niemcy i ich wysoka kultura...pobekiwanie pierdzenie przy stole wurst must sein arbait macht frei..i białe rękawiczki...to już wole rubasznych często z lekka zprymitywizowanych słowian

 •  

  niemcy przegrali wojnę? Niezła propaganda.

 •  

  A gdzie SOCJALIZM?

  To, że państwowi niemieccy żołnierze na wschodzie zamarzali bo państwowe pociągi wiozły żydowskich krawców do państwowych obozów koncentracyjnych za zabrane mieszkańcom podatki jest przykładem nieefektywności centralnego kierowania.

  •  

   @yolantarutowicz: Dokładnie, jestem przekonany że gdyby Niemcy posiadały tylko i wyłącznie sprywatyzowaną armię bez problemu odnieśli by sukces w starciu z przymusową, reżymową i centralnie kierowaną Armią Czerwoną. Świetny przykład ukazujący że wszystko co państwowe jest złe.

 •  

  Jakby Piłsudski parę lat wcześniej nie zmarł to byśmy prawdopodobnie z nimi na tą swołocz z wschodu się wypuścili i dzisiaj Europa wyglądała by inaczej.

 •  

  Uwielbiam analizy bigosowych historyków pod takimi artykułami.

 •  

  Główną przyczyną porażki była chciwość. Rzucili się od razu na cały tort a wystarczyło jeść po kawałeczku. Co roku zajmować jakieś teren, państwo. Budować tam jakieś fabryki, infrastrukturę. Dawać lokalsom dobrze płatną pracę. Zapewniać jakąś tam autonomię. Przecież po 2 pokoleniach i tak wszyscy mówiliby i myśleli po niemiecku. Tak będzie w UE. Wnukowie urodzonych po 1989 roku nie będą już utożsamiać się z Polską. Angielskim będą władać równie dobrze lub nawet lepiej niż polskim.

 •  

  A gdzie przyczyna równie niepoślednia - SOCJALIZM!

 •  

  Normalnie kłótnia Polaków kto był gorszy, Niemcy czy Ruscy. To k@@%a trzeba być Polakiem żeby o takie coś się kłócić. p!#$?!%nięci jesteśmy, taka prawda.

 •  

  Komentarz usunięty przez moderatora

 •  

  Komentarz usunięty przez autora

 •  

  10 powodów, przez które Hitler przegrał wojnę
  Znam jeden i to chyba najważniejszy. Po prostu jego wrogowie tę wojnę wygrali( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  Komentarz usunięty przez autora

 •  

  Bo się wp$@#%?@ał między wódkę i zakąskę... Hitler był wojskowym dyletantem, a i w polityce międzynarodowej było słabo. Dość powiedzieć, że podczas inwazji Francji, w początkowej fazie wojny on się szaleńczo bał tego, że jego wojska zbyt szybko zdobywają teren. Dowódcy musieli udawać, że nie dostają/nie rozumieją rozkazów aby przeć naprzód i budować legendę Blitzkriegu... Zresztą postawa Hitlera to byłjeden z powodów dla którego zrezygnowano z poważnych prób zamachu na jego życie. Robiłwięcej szkody "dowodząc"

 •  

  KONDOMINIUM ROSYJSKO-NIEMIECKIE POD NAZISTOWSKIM ZARZĄDEM POWIERNICZYM

 •  

  Prawda jest taka : Niemcy i Ruskie dogadały się jak sprytnie przejąć Polskę. Reszta Europy podobnie jak dzisiaj z Ukrainą. Nie chciały się wtrącać. Myślały, że po tym wszystkim będzie spokój. Jednak Niemcy poszli dalej, Ruskim całkiem pasowało to, że w Europie będzie można posprzątać z Hitlerem i wprowadzić wszędzie socjalizm. Jednak Hitler chciał więcej, odleciał kompletnie i zaczęły się problemy. Ktoś napompował potwora jakim były nazistowskie Dojczlandy. Być może to byli komuniści, żydzi i inni chętni by zmienić troszkę świat. Potwór zerwał się ze smyczy, narobił smrodu i troszkę trzeba było się namęczyć i tak do dzisiaj zostało, że Niemcy i Unia nie mogą działać przeciwko USA, a całe zło rozchodzi się po kościach. Za 20 lat już powszechnie będzie się mówiło o "polskich obozach" itd. Wybaczcie duże skróty myślowe, ale trochę prawdy w tej wizji.

  •  

   @krzakedenu: Całkiem spore skróty myślowe użyłaś:). Co do polskich obozów to nasze MSZ skutecznie reaguje w tej dziedzinie więc przejawam większy optymizm.

  •  

   @Zydomasoneria: Nieskutecznie reaguje, bo jest więcej i więcej takich tekstów. One są robione specjalnie. To nie są pomyłki.

  •  

   @Zydomasoneria: Żydzi ścigają i karzą za "kłamstwo oświęcimskie" - dlaczego Polacy nie mieli by deportować i wsadzać do więzień za podobne kłamstwa.

  •  

   @muslimhater: Kto taki został deportowany do Izraela za kłamstwo oświęcimskie? Słyszałem o polskim historyku skazanym za ten czyn ale osądził go polski sąd.
   @krzakedenu: Masz jakieś dowody na specjalne działanie? No chyba, że są to te słynne żydowskie rozszczenia o których pewien kandydat na prezydenta mówi ;).

  •  

   @Zydomasoneria: Za kłamstwa oświęcimskie skazują sądy żydowskie. Nasze sądy skazywać powinny za "polskie obozy śmierci". Na mocy umów międzynarodowych ekstradycja i np. 25 lat więzienia.
   Edit: Okazuje się, że mamy w kraju stosowne przepisy - za negowanie winy Niemców przewidziana jest kara pozbawienia wolności do lat trzezch i grzywna. Nie rozumiem dlaczego tej karze nie podlegają dziennikarze negujący udział Niemców i zwalający winę na Polaków. Jesteśmy w Unii....

 •  

  NIESTETY przegrał.

 •  

  Hitler w 30 % miał dobrą wizje dla świata i łącze się z nim w 25% 75 % wyborów i wizji są zbyt brutalne i nie potrzebne . Ale widział dobrze świat

 •  

  Tak to jest jak narkoman sie bierze za rządzenie.

  pokaż spoiler Wojne wygrał ue=3rzesza

Dodany przez:

avatar n...2 dołączył
316 wykopali 5 zakopali 27.9 tys. wyświetleń