•  

  pokaż komentarz

  Prosże o nieporównywanie calca i libre do excela. To jakby porównywać trabanta do mercedesa :)

 •  

  pokaż komentarz

  Wydaje mi się, że Excel to niedoceniane narzędzie w wielu firmach. Gdyby ludzie zadali sobie trochę trudu i ogarnęli dobrze przynajmniej kilka najważniejszych funkcji i opcji to bardzo by to poprawiło efektywność pracy. Ba, dobre ogarnięcie Excela może nie tylko pomóc w pracy ale i nawet dać awans a przecież chyba każdy w pracy ma pakiet Office.

  U mnie w firmie po szkoleniu dwudniowym z Excela dla 20 osób 90% z biorących udział zapamiętała może ze 3 rzeczy i przy jakimkolwiek innym problemie jest bieganie po pomoc. Dobra obsługa tego programu (faktyczna a nie na papierze) powinna być podstawą w pracy biurowej.

  •  

   pokaż komentarz

   @Szczaf: ja każdemu wgrywam macro pod pod CTRL+r które pełni funkcję "wklej wartości". Dużo sprawniej się wtedy przykleja dane.

  •  

   pokaż komentarz

   Wydaje mi się, że Excel to niedoceniane narzędzie w wielu firmach

   @Szczaf: a ja odnoszę wrażenie, że czasem nadużywane i robi się w nim rzeczy do których nie został stworzony.

  •  

   pokaż komentarz

   @Koliber86: wow, to zrób: ctrl+c / Ctrl+alt+v (wklej specjalnie) i kliknij V (dla angielskiej wersji v=values) po czym Enter i nie potrzeba makra :D

  •  

   pokaż komentarz

   @Szczaf: dodatkowo tworzenie makr, jak również pisanie prostego kodu w BASICu excelowym, lub modyfikowanie kodu z makr.

  •  

   pokaż komentarz

   @khad: napisanie tak prostego makra to kilkanaście sekund. Używanie tysiące razy skrótu ctrl+jakaś literka vs Twoja kombinacja to ogromna oszczędność pracy w przyszłości.

  •  

   pokaż komentarz

   @rysio82: odtworzyłeś funkcjonalność, która jest w programie i ją okroiłeś, opcja "wklej specjalnie" może o wiele więcej - funkcje, formaty, transpozycje itp.. czy to jakieś "usprawnienie" - wątpliwe - trochę jak zakładanie co dzień tych samych butów bez względu na pogodę za oknem ;)

  •  

   pokaż komentarz

   trochę jak zakładanie co dzień tych samych butów bez względu na pogodę za oknem ;)
   @khad: raczej przyniesienie butów, w których najczęściej chodzisz z piwnicy na półkę w przedpokoju

  •  

   pokaż komentarz

   @rysio82: ja akurat mówię serio. Jestem zwolennikiem wszelkich usprawnień, sam się zajmuję tym na co dzień. Wymyślam nowe sposoby na robienie rzeczy lepiej, szybciej, z lepszą jakością. Rozumiem Twoją potrzebę, jednak są tu dwie drogi:
   1. jestem laikiem, muszę się nauczyć VBA żeby wkleić coś jako wartości wtedy napisze makro w "kilkanaście sekund"
   2. jestem wyjadaczem - nie piszę makr dla tak podstawowych rzeczy, które daje mi sam program, piszę makra tam gdzie absolutnie trzeba, a wręcz staram się nie pisać, bo jeśli zrobię coś funkcjami, wbudowanymi możliwościami programu to zawsze to jest najlepsza droga, bo to są kwestie elastyczne - łatwe w obsłudze, zautomatyzowane przez kogoś gdzieś kiedyś, łatwe do przekazania nawet laikowi, łatwe do rekonfiguracji, lżejsze, obciążające mniej CPU/RAM (z wyjątkami), działające na różnych wersjach (m.in. językowych).

   :)

 •  

  pokaż komentarz

  do dziś nie rozumiem dlaczego nazwy formuł są tłumaczone, a przynajmniej dlaczego wersja np. polska nie rozpoznaje nazw uniwersalnych (angielskich), oprócz tych tłumaczonych.

  Na co dzień w pracy siedzę na anglojęzycznej wersji excela, więc kiedy czasami w domu przyjdzie coś zrobić to albo spędzam 3x więcej czasu aby znaleźć odpowiednią komendę albo używam VBA do wywołania interesującej mnie funkcji (o dziwo, tam angielskie formuły sa rozpoznawane)

  #microsoftlogic

 •  

  pokaż komentarz

  Korzystam z Excel dość często, ale kur.. do funkcji WYSZUKAJ.PIONOWO za każdym razem muszę przeczytać pomoc.. No nigdy tego nie zapamiętam.... Czy tylko ja tak mam?

 •  

  pokaż komentarz

  Używanie excela + vba zamiast R. Mam nadzieję, że trollujecie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  Tym bardziej trollujecie, że używacie excela bez vba ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @kodi1911: używasz R do tworzenia prostych tabelek?
   Wodę pijesz ze szklanki, czy z wiadra?

  •  

   pokaż komentarz

   @fledgeling: Proste tabelki w R tez robi sie szybko. O ile zdarza sie ze office jest wlasciwszy, to zdecydowanie czesciej R bylby lepszy. W szczegolnosci jesli sie wraca po jakims czasie i trzeba analizowac jak arkusz dziala

  •  

   pokaż komentarz

   @fledgeling: szczególnie jeśli te proste tabelki muszę powtarzać 20x. Większości wykresów nie mogę zrobić w excelu (kolorowanie mapy powiatów/województw, macierz korelacji) lub robi się to dosyć ciężko, a efekt jest słaby (wykres histogramu).

   Opróc tego jeśli chodzi o robienie analiz statystycznych to R wymiata Excela. No i pobieranie danych z bazy - samo połączenie w vba jest dosyć skomplikowane (pamiętam, że pół dnia nad tym siedziałem), w R jest do tego paczka.

   Chociaż Excel + VBA też ma swoje zalety... np. odtwarzanie filmów, przeglądarka internetowa ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @cromat: w sumie, jak całość obliczeń masz w VBA, to wystarczy tylko kod przejrzeć

  •  

   pokaż komentarz

   Proste tabelki w R tez robi sie szybk

   @cromat: @kodi1911: widzę że cierpicie na chorobę pod tytułem "znam jedno narzędzie, więc uważam, że jest najlepsze do każdego rozwiązania". R jest świetny do analiz statystycznych, ale do zwykłej biurowej pracy już nie - zrobienie prostych czynności - jest trudne, bo R nie został w tym celu stworzony. Tam gdzie w Excelu można sobie coś wygodnie zmienić - wy musicie iść na kolanach.

   Mam wątpliwą przyjemność współpracować z takim właśnie leśnym dziadkiem, lat 60, który zna tylko Accessa i wg niego to najlepsze narzędzie - do każdego rozwiązania, od zrobienia tabelki na 6 wierszy i 5 kolumn, bo trzymanie 3 GB danych (tylko, że Access ma limit bazy 2GB, przy którym zaczyna umierać, więc wywalił część istotnych informacji bo "dane trzeba było przyciąć z (jego zdaniem) niepotrzebnych rzeczy" (!)). Jak czytam te wasze wypowiedzi, to też mi się kojarzycie z leśnymi dziadkami rozwiązań IT.
   Ciekawe czy strony internetowe też byście postawili na R, przecież jakby się nagimnastykować, pewnie by się dało - tylko po co?

  •  

   pokaż komentarz

   @fledgeling: tak, zgodzę się, do prostych czynności excel jest super, ale problem się pojawia jak chcesz coś zacząć więcej robić. Oczywiście w excelu za pomocą vba możesz to zrobić, ale w innym narzędziu zrobisz to znacznie szybciej i lepiej. Podsumowując: do prostych rzeczy, lub też gdy coś prostego potrzebuję zrobić w kilka minut to Excel jest super. W innych przypadkach nie.

   ps: nie znam jednego słusznego narzędzia i nie jestem leśnym dziadkiem rozwiązań IT ( ͡° ͜ʖ ͡°).

  •  

   pokaż komentarz

   @fledgeling:
   Przepracowałem setki godzin w Excelu i wciąż go nienawidzę:> O ile samemu można rzeczy rozwiązać ładnie(np podefiniować nazwy wszystkich kolumn) to analizowanie cudzego arkusza gdzie w komórkach pojawia się wiele odwołań do różnych wierszy/kolumn i trzeba się przebijać przez "grę w statki" tajemniczych literek i cyferek i dochodzić co jest czym jest niezmiennie przykre i dużo wolniejsze niż czytanie kodu eRowego typu podatek=(dochod-koszt)*stawka-kwota_wolna.
   Do bardzo prostych arkuszy Excel będzie lepszy, ale zdecydowanie częściej się spotyka Excela użytego do rzeczy zbyt złożonych niż eRa do zbyt prostych. "wygodnie zmienić" - zamiast komórki zmieniasz jedną wartość w kodzie, puszczasz skrót do odpalenia kodu, różnica jest niewielka

   BTW: framework do stron internetowych w R nazywa się Shiny i jeśli potrzeba automatycznie odświeżać i publikować wyniki i wizualizacje analiz danych, szczególnie dynamiczne(nawet niekoniecznie bardzo statystycznych) to jest dobry:P

  •  

   pokaż komentarz

   @fledgeling: Ja to bym stawiał strony w R - przykład: http://shiny.rstudio.com/gallery/superzip-example.html - da się:) A i nawet się przydaje jak potrzebujesz komuś (np. współpracownikowi mniej biegłemu w kodowaniu) postawić apkę która przyda mu się w pracy.

   Ja bym właśnie napisał, że problemem Excela jest używanie go nie do tego, do czego został stworzony. Jak widzę, jak ktoś chce w nim robić jakąkolwiek analizę statystyczną to nóż mi się w kieszeni otwiera. A że nie ma 95% potrzebnych funkcji to pisze się jakieś superuber makra:)

   Problemem R jest krzywa uczenia - na początku trzeba włożyć ogrom pracy by cokolwiek miało ręce i nogi, ale później otwierają się całkiem fajne możliwości. Potrzebuję raportu - bach Latex lub markdown i Rowy knitr. Raporty są w miarę powtarzalne - no to zrób sobie template i wypełniaj go whisker'em:)

  •  

   pokaż komentarz

   @flann: @cromat: Excel to jest po prostu program generyczny - można w nim zrobić sporo rzeczy, szybko i łatwo.

   Do większych zbiorów danych, czy bardziej specjalistycznych zastosowań są lepsze rozwiązania - tylko, że są poza zasięgiem przeciętnego pracownika biurowego. Tworzenie rozwiązań w Excelu jest często o wiele szybsze, bo nie potrzeba specjalisty od danej technologii / dedykowanego informatyka (statystyków pomijam - bo tutaj bardziej trzeba wiedzieć "jak" liczyć) - użytkownik jest w sobie sam wyrzeźbić swojego potworka - zresztą zazwyczaj zaczyna się od niewielkiego arkusza, który zaczyna rosnąć (tak, że w pewnym momencie może przerosnąć Excela, ale zapominacie, że pewnie działał wcześniej przez jakiś czas i został stworzony bez specjalistów, komitetów i PMów). Warty odnotowania jest też wpływ efektu skali - Excela praktycznie każdy ma (i do pewnego poziomu - zna), więc nie ma problemów takich, że, ktoś nie umie otworzyć pliku - zresztą nie oszukujmy się, nawet jeśli chodzi o Excela to poziom wielu osób jest żenująco niski.

   zamiast komórki zmieniasz jedną wartość w kodzie, puszczasz skrót do odpalenia kodu, różnica jest niewielka

   Gdyby mieli korzystać z takiego R, czy tam RStudio, to by sie po prostu pogubili - bo interfejs jest niewygodny dla zwykłego pracownika biurowego. Linia komend to potężne narzędzie - ale tak jak pisałem wyżej - chodzenie na kolanach tam gdzie można pojechać mercedesem i korzystanie z wiadra, zamiast szklanki, żeby napić się wody.

   Przeciętny użytkownik nie zna żadnego "skrótu do odpalenia kodu" bo nie umie nawet zmieniać kodu VBA, który jest względnie czytelny... dla wielu osób już wyszukaj.pionowo (czyli taki trochę JOIN z SQLa) to zbyt dużo...

   Problem o którym piszesz - nieczytelność arkuszy, wynika właśnie z tego, że są tworzone przez Januszy Excela, tylko, że oni takie same potworki stworzą w dowolnym narzędziu, jeśli w ogóle z tego narzędzia będą potrafili skorzystać. Dla przeciętnego Janusza byłby inny problem: jak w zaproponowanym przez ciebie rozwiązaniu można oszukać i do danej komórki dostukać +X? ;-) Zresztą kolumny, też można nazwać - w managerze nazw, ale mało osób tak robi, bo to zajmuje czas. Korzystałeś z managera nazw? To przecież po części to, co opisujesz.

   Zresztą i tak często wynik pracy jakiegoś narzędzia na koniec zmienia się w Excelu, bo tak jest po prostu wygodnie...

   pokaż spoiler O Pythonie w Excelu zamiast VBA, R w Excelu czyli RExcel, itd. nie wspominam, bo nie korzystam.

  •  

   pokaż komentarz

   @fledgeling: Co do przystępności masz całkowitą rację, R to nie jest narzędzie dla każdego, ja argumentowałem jego (częstą) wyższość zakładając użytkownika który umie go użyć.

   Bez menadzera nazw nie wyobrażam sobie używania Excela, do tego odnosiłem się z samemu można rzeczy rozwiązać ładnie(np podefiniować nazwy wszystkich kolumn). Polskie nazwy to rak, ale rzeczywiście VLOOKUP to podstawa żeby cokolwiek większego zdziałać.

   Szkoda że Execel nie wymusza bardziej zorganizowanej struktury, obowiązkowe typu nazwy i stałe w osobnym arkuszu:D

   Z tym wynikiem w excelu to trochę przesada, można generować csv i oglądać w Excelu, a wtedy robi on w zasadzie jedynie za konwerter średników na kolumny

  •  

   pokaż komentarz

   Z tym wynikiem w excelu to trochę przesada, można generować csv i oglądać w Excelu, a wtedy robi on w zasadzie jedynie za konwerter średników na kolumny

   @cromat: Mam wrażenie, że nikt nie kazał ci dodać czegoś do wyników, czy raportów, bo "liczby są jakieś takie brzydkie, zmień" ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @fledgeling: rzeczywiście, takich kreatywnych raportów jeszcze mi się nie zdarzyło robić:D

  •  

   pokaż komentarz

   @fledgeling: Racja. Jednak nie zgadzam się, że do R odnosi się choroba - "znam jedno narzędzie i w nim zrobię wszystko". Ideą R jest bycie interfejsem do innych narzędzi (nawet jeden z twórców pierwowzoru R czyli S o tym mówił, że wpierw miał to być tylko interface dla kodu fortranowego), i w ramach pracy z nim jest się zmuszony poznawać nowe narzędzie. Zaczynając od czystego R musiałem nauczyć się Latex'a, markdown (choć to jest banalne:)), C++, trochę js i całej masy innych mniejszych i większych rzeczy. W przypadku rodziny Office jest się zamknięty w środowisku MS i nie bardzo da się wyjść.

   Druga sprawa - dla mnie głównym problemem Excela i w ogóle arkuszy jest wsparcie w "rzeźbieniu potworków" - nie ma wymuszonego kierunku czytania arkusza to i łatwo się pogubić. A kod czyta się z góry do dołu. Przez to dużo łatwiej można się odnaleźć nawet w dziadowskim kodzie, w porównaniu do średniego arkusza:)

   No i jeszcze trzecia sprawa - nie podoba mi się metafora, że Excel to jeżdżenie mercedesem - jak już to czymś co jakoś jeździ i dowiezie, ale czy w komforcie i bezpiecznie to już można się spierać. A nawet jeśli Excel to mercedes, to R (i inne narzędzia programistyczne) porównałbym do helikoptera - odpalić dużo trudniej - sterować też pewnie nie jest tak prosto, jak kręcić kierownicą - ale dolecisz tam, gdzie samochodem się nie da dojechać:) No i możesz patrzyć z góry na resztę stojącą w korkach w swoich mercach(⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

  •  

   pokaż komentarz

   Zaczynając od czystego R musiałem nauczyć się Latex'a, markdown (choć to jest banalne:)), C++, trochę js i całej masy innych mniejszych i większych rzeczy.

   @flann: przeciętny pracownik biurowy ma problem z wykorzystaniem podstawowych funkcji Excela, a ty piszesz, że pani Halinka ma się nauczyć C++, żeby wypełniać tabelki, czy zrobić prosty wykres. Zaletą Excela jest właśnie to, że oprócz absolutnych podstaw da się w nim zrobić o wiele więcej, ba na Excelu wiele firm opiera swoje raportowanie, mimo, że są lepsze narzędzia do tego - ale to raczej świadczy o sile Excela, niż jego słabości.

   W przypadku rodziny Office jest się zamknięty w środowisku MS i nie bardzo da się wyjść.

   Bycie zamkniętym w ramach Offica to akurat po części zaleta - bo programy ze sobą po prostu współpracują - zachowana jest też względnie podobna logika, znasz jeden, jakoś dasz radę w drugim. Jest mocna współpraca między narzędziami jest: postawisz pivota na pliku Accesa, połączysz Excela z Wordem (czy wyślesz wiele maili przy pomocy Mail Merge), zagnieździsz sobie wykres z Excela w PowerPoincie. Składnia VBA jest względnie podobna (chociaż tutaj się nie wypowiadam co do szczegółów). To zaleta - wszystko po prostu działa - nie trzeba bawić się instalowanie jakichś pluginów, czy szukanie po forach, czemu dane źle się importują z jednego programu do drugiego.

   Wyjść po części się da: pisałem tam wyżej Python w Excelu, RExcel itp. Zresztą kto powiedział, że Excel jest do wszystkiego? To ludzie starają się do niego wszystko wcisnąć, często jakoś daje radę :-)

  •  

   pokaż komentarz

   @fledgeling: :) Ja się z tobą generalnie zgadzam. Jedyne co mnie mierzi to stwierdzenia, że korzystanie z R to jak picie wody z wiadra itp:) Bardziej podoba mi się metafora:
   - Excel - samochód - do transportu wystarczy dla 99.9% społeczeństwa.
   - R i podobne - helikoptery - używane tam gdzie samochód nie da rady:)

   Jeszcze tak rzucę linkiem - http://r4stats.com/2015/03/16/migrating-to-r/

   People’s choice of software is very personal and criticizing it is like telling them they have the wrong religion.

   A w moim przypadku już lepiej krytykować moją religię...

 •  

  pokaż komentarz

  Świetne. Orientuje się ktoś jaka część tych porad jest kompatybilna z LibbreOffice ?

 •  

  pokaż komentarz

  Sami magicy od excela? No to mam zadanie dla was. W komórce I2 mam numer PESEL, jak mam napisać formułę która zwróci mi w komórce J2 wartość PRAWDA/FAŁSZ dla danego numeru PESEL?
  Komórki zawarte są od I2 do I2471, żeby nie było że tylko raz chcę sprawdzić czy ten PESEL jest poprawnie wpisany.
  Napisałem już sobie (z pomocą stron internetowych) formułę zwracającą mi wartość PŁEĆ, ale to zawarte jest w innej komórce, formuła ma postać:
  =JEŻELI(MOD(FRAGMENT.TEKSTU(I2;10;1);2)=0;"K";"M")
  Niestety ze sprawdzaniem poprawności poradzić sobie nie mogę. Może być też link do łopatologicznie wyłożonego krok po kroku jak to zrobić.

  •  

   pokaż komentarz

   @wiskoler: Jedenasta cyfra jest cyfrą kontrolną, służącą do wychwytywania przekłamań numeru. Jest ona generowana na podstawie pierwszych dziesięciu cyfr. Aby sprawdzić czy dany numer PESEL jest prawidłowy należy, zakładając, że litery a-j to kolejne cyfry numeru od lewej, obliczyć wyrażenie

   1a + 3b + 7c + 9d + 1e + 3f + 7g + 9h + 1i + 3j

   Następnie należy odjąć ostatnią cyfrę otrzymanego wyniku od 10. Jeśli otrzymany wynik nie jest równy cyfrze kontrolnej, to znaczy, że numer zawiera błąd

   to z wiki,

   wyciągasz po kolei cyfry np: =jeżeli((10-prawy((lewy(i2;1)x1+lewy(i2;2)x3...itd..);1)=prawy(i2;1);1;0)

   edit: poprawiłem, teraz powinno działać + przeciągnij sobie to w całym zakresie.

  •  

   pokaż komentarz

   Wyszło mi coś takiego:
   =jeżeli((10-prawy((lewy(i2;1)x1+lewy(i2;2)x3+lewy(i2;3)x7+lewy(i2;4)x9+lewy(i2;5)x1+lewy(i2;6)x3+lewy(i2;7)x7+lewy(i2;8)x9+lewy(i2;9)x1+lewy(i2;10)x3)=prawy(i2;1);1;0)
   I niestety mam błąd, komunikat "wpisana formuła zawiera błąd" podświetlając pierwszy znak "x1". Utknąłem.

   @deede:

  •  

   pokaż komentarz

   @wiskoler: =JEŻELI((10-PRAWY((LEWY(I2;1)1+LEWY(I2;2)3+LEWY(I2;3)7+LEWY(I2;4)9+LEWY(I2;5)1+LEWY(I2;6)3+LEWY(I2;7)7+LEWY(I2;8)9+LEWY(I2;9)1+LEWY(I2;10)3);1))=PRAWY(I2;1);1;0)

   tam "*" wstaw w miejsce mnożenia

  •  

   pokaż komentarz

   =JEŻELI((10-PRAWY((LEWY(I2;1)1+LEWY(I2;2)3+LEWY(I2;3)7+LEWY(I2;4)9+LEWY(I2;5)1+LEWY(I2;6)3+LEWY(I2;7)7+LEWY(I2;8)9+LEWY(I2;9)1+LEWY(I2;10)3);1))=PRAWY(I2;1);1;0)

   @deede: Nie działa.
   Znaczy działa czyli liczy, ale nie weryfikuje numeru, zarówno dla dobrego jak i złego numeru pesel zwraca zawsze zero.

  •  

   pokaż komentarz

   =JEŻELI((10-PRAWY((LEWY(I2;1)1+LEWY(I2;2)3+LEWY(I2;3)7+LEWY(I2;4)9+LEWY(I2;5)1+LEWY(I2;6)3+LEWY(I2;7)7+LEWY(I2;8)9+LEWY(I2;9)1+LEWY(I2;10)3);1))=PRAWY(I2;1);1;0)

   @wiskoler: =JEŻELI(wartość((10-PRAWY((LEWY(I2;1)1+LEWY(I2;2)3+LEWY(I2;3)7+LEWY(I2;4)9+LEWY(I2;5)1+LEWY(I2;6)3+LEWY(I2;7)7+LEWY(I2;8)9+LEWY(I2;9)1+LEWY(I2;10)3);1)))=wartość(PRAWY(I2;1));1;0)

   tak spróbuj, może to kwestia formatu danych

  •  

   pokaż komentarz

   =JEŻELI(wartość((10-PRAWY((LEWY(I2;1)1+LEWY(I2;2)3+LEWY(I2;3)7+LEWY(I2;4)9+LEWY(I2;5)1+LEWY(I2;6)3+LEWY(I2;7)7+LEWY(I2;8)9+LEWY(I2;9)1+LEWY(I2;10)3);1)))=wartość(PRAWY(I2;1));1;0)

   @deede: O !!! Teraz działa, jesteś wielki.
   Natomiast zmieniłem kolejność znaków z 1;0 na 0;1 w ostatnim nawiasie formuły. Teraz prawda jest oznaczona jako 0 fałsz natomiast jako 1, czyli parzyste i nieparzyste

  •  

   pokaż komentarz

   @wiskoler: jak ci wygodniej, możesz zmienić też na tekst, czyli 1;0 na "prawda";"fałsz" lub coś innego wpisz między ""

  •  

   pokaż komentarz

   @wiskoler: @deede: nie myśleliście, żeby iśc na google i wpisać "Excel formuła sprawdzająca PESEL"? Bo pewnie ktoś przed wami już ten problem rozwiązał.

  •  

   pokaż komentarz

   @fledgeling: Myśleliśmy i nawet to zrobiliśmy, ale tamte formuły albo nie działały albo to były kalkulatory gotowe i nie szło skpiowac formuły do innego arkusza, nie mówiąc o powieleniu ich na dwa i pół tysiąca pól. Tu natomiast nawet jak mi nie zadziałało to jeszcze dostałem podpowiedź co zrobić by zadziałało. Może nie jest to idealny test dla numeru PESEL bo potrafi zwrócić wartość "PRAWDA" dla numeru 00000000000, ale jak na moje potrzeby to działa zadowalająco. Radzi sobie nawet z datą urodzenia po 2000 roku.

 •  

  pokaż komentarz

  Ciekawe, człowiek czegoś się uczy całe życie.

 •  

  pokaż komentarz

  Wciskamy ctrl+a następnie del a potem crl+s to najlepszy trick.

 •  

  pokaż komentarz

  Excel / LO Calc przydaje się do szybkiego przetestowania algorytmu na dużej ilości danych.

  •  

   pokaż komentarz

   @erbello: hm..Calc? No wybacz, calc ogólnie jest ok, ale przy większej ilości danych (robiłem te same rzeczy na calcu i excelu i excel dał radę bez kłopotu) kompletnie pada.

   A tak w ogóle to o jakich algorytmach mówisz? bo chyba nie czuję

 •  

  pokaż komentarz

  #2 W Excelu na wszystko jest skrót
  @grzesiek23Gda
  To jaki jest skrót aby edytować pole pozycji komórki (Name box), czy jak to się nazywa po polsku. Założenie jest takie, że wybieram skrót, i wpisuję sobie, do jakiej komórki ma iść kursor:

  źródło: namebox.png

  •  

   pokaż komentarz

   @Zaxx: nie rozumiem o co ci dokładnie chodzi, jeśli chcesz przejść do jakiejś konkretnej komórki np. B100 to służy to możesz skorzystać z "przejdź do" (klawisz F5). Jeśli chcesz włączyć managera nazw, żeby nazwać komórkę/zakres, to np menu Formuły->Manager Nazw (bodajże CTRL+F3). Chociaż wydaje mi się, że chodzi o klawisz F5.

  •  

   pokaż komentarz

   @Zaxx: Stary ja tu tylko znalezisko dodałem nie uważaj mnie za jakiegoś guru ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @fledgeling: Już wyjaśniam. Swego czasu pisałem skrypcik w Auto Hotkey, który pobierał dane z Excela i sobie tam z nimi coś dalej robił.
   Potrzebowałem jednak określić w jakiej komórce znajduje się kursor, gdyż dane były w różnych wierszach, ale zawsze w tych samych kolumnach, więc założenie było takie, że użyję skrótu, który edytuje "Name box" żeby skopiować, co tam jest i wkleić tą samą literę wiersza, jednak z innymi numerami kolumn.
   Na F5 trafiłem, ale w ten sposób nie mogłem uzyskać informacji, o pozycji kursora.

   W każdym razie skrót na edycję tego pola najprawdopodobniej nie istnieje, co obala twierdzenie:

   #2 W Excelu na wszystko jest skrót

   @grzesiek23Gda: Spoko, nie denerwuj się ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @Zaxx: krótu chyba nie ma - można się wklikać, co nie zmienia faktu, że skrót klawiszowy można sobie zrobić - chociaż nie sprawdzałem czy to rozwiązanie działa.. Bardzo dziwi mnie, że eksportujesz dane z Excela przy pomocy jakiegoś "Auto Hotkey" (nie wiem co to jest), bo chyba lepiej eksportować dane z Excela... przy pomocy Excela - poprzez stworzenie jakiegoś arkusza z danymi do eksportu (albo samodzielnie, albo przy pomocy makra).

 •  

  pokaż komentarz

  Wiecej sie dowiedziałem w 20 min z wykopu na temat excela niz 2 lata na informatyce w
  Wyspach w Collegu....

 •  

  pokaż komentarz

  Mirki, pracuję na Excelu codziennie i chyba już mogę nazwać siebie użytkownikiem zaawansowanym. Chcę się nauczyć VBA. Od czego zacząć? polecacie jakiś kursy, książki?

 •  

  pokaż komentarz

  Wie ktoś może, jak zablokować jednocześnie pierwszy wiersz i pierwszą kolumnę?
  Gdy próbuję zablokować drugie, odblokowuje się pierwsze.

 •  

  pokaż komentarz

  Podpowiedzcie jak najprościej zamienić komórkę w której jest iloczyn dwóch komórek na wartość tego iloczynu, tak zeby mieć , komórce tylko wynik iloczynu bez formuły?

 •  

  pokaż komentarz

  wpiszemy datę 75 maja 2015

  Komuś się tego nawet przeczytać nie chciało...

 •  

  pokaż komentarz

  Ja w pracy w excelu większość rzeczy robię, najwięcej ciekawych działań nauczyłem się przy robieniu badań statystycznych do magisterek. Ogólnie to zabrakło w tych podstawach jednego niesamowicie przydatnego skrótu:
  Ctrl + Shift +End
  - klikając w pierwszej komórce wybranego wiersza lub całej tabeli w ten sposób można zaznaczyć cały obszar , w którym znajdują się jakiekolwiek dane od miejsca kliknięcia.

 •  

  pokaż komentarz

  Gdzie te 100 porad? Tam jest 20

  •  

   pokaż komentarz

   @aven9er: Zachęcam do nauki czytania ze zrozumieniem.

   1) Praca z Excelem - 100 porad i tricków. Część I

   2) Na końcu artykułu: To by było na tyle, jeżeli chodzi o ten artykuł. W kolejnym powiemy już sobie nieco więcej na temat filtrów, tabel i wykresów. Zapraszam za tydzień!

  •  

   pokaż komentarz

   Może mi wskażesz gdzie w tytule lub opisie znaleziska jest napisane, że jest to część pierwsza, panie "Czytanie ze zrozumieniem"?

 •  

  pokaż komentarz

  a ktos mi powiej jak krzywym do wykresów przyporządkować różne wartosć osi Y do rożnych X ?
  chce zestawić 2 wykresy oś Y mi sie nie pokrywa nie jest wspólna w obu i normalnie jest przesuniecie
  dlatego musze używać Orgina

  a makra w exelu rozwalają system, mozna nimi zaoszczędzić kilka miesięcy pracy, mi 3 dni pisania makra zaoszczędziły 3 miesiące klikania 24/7 i policzyło wszystko w 6h

  niestety wiele jest takich wybitnych osób (szef) co twierdza że exel to tylko dla księgowej bo do czego innego się nie nadaje

 •  

  pokaż komentarz

  Ja może z całkiem innej beczki ale polecam ProKon. Absolutnie genialny i fantastyczny program do obliczania, przeliczania różnych jednostek i mała baza danych różnych dziwnych rzeczy. Kalkulator jest tam także. Całkiem zaawansowany.

 •  

  pokaż komentarz

  Dla bardziej wkręconych w tematy Excela polecam kanały, które dodałem do powiązanych. To z nich podłapałem masę trików i skrutów pzyspieszających codzienną pracę z Excelem...

 •  

  pokaż komentarz

  Oho, czyzby M$ wykupil nagonke na OO?

 •  

  pokaż komentarz

  pytanie do fachowców:

  1) jak szybko zamienić "małe litery" na "WIELKIE LITERY" - w darmowym Open Office Calc robi się to 1 przyciskiem
  2) jak wstawić pionową kreskę w stopce? - żeby to zrobić muszę plik excela zamieniać na pdf i dopiero drukować

 •  

  pokaż komentarz

  Komentarz usunięty przez autora

 •  

  pokaż komentarz

  Czy możliwe jest wyświetlić na wykresie liniowym w Excelu dla konkretnej serii danych wartości tyko powyżej/poniżej zera? Usunięcie wartości poniżej/poniżej zera z danych powoduje, że wykres jest rysowany od pierwszego punktu powyżej/poniżej zera, a nie od przecięcia wykresu z osią.

 •  

  pokaż komentarz

  Jak kopiować/przenosić różne zakresy komórek jednocześnie do innego arkusza i wkleić je w takim samym układzie? Aaa mam was!

 •  

  pokaż komentarz

  A jak zrobić w excelu, żeby na podświetleniu danej komórki zamiast działania z użyciem innych komórek pokazywało już odrazu wstawione liczby? Pomocne byłoby to przy przepisywaniu na papier...

 •  

  pokaż komentarz

  uzywam libre, szach mat
  lata 90te dawno za nami..

 •  

  pokaż komentarz

  nawet nie wspominajcie o exelu, w innej grupie na informatyce w szkole byłą kartkówka co to exel, ja tego nie miałem, ale chyba będzie

  •  

   pokaż komentarz

   @krzyskle: zabawa się zaczyna gdy masz formułę która zajmuje 3 linijki i szukasz błędnego nawias czy średnika a takie rzeczy się na uczelni robiło. A potem dyskusja z profesorką że twój arkusz jest dobry mimo ze formuła wygląda inaczej ale efekt jest ten sam. Oczywiscie delma twierdzi ze masz źle bo w jej arkuszu (który ściągnęła z netu) formuła jest inna.

Dodany przez:

avatar grzesiek23Gda dołączył
1138 wykopali 10 zakopali 73.9 tys. wyświetleń