•  

  pokaż komentarz

  musze przyznać,ze design mają lepszy niż przypuszczałem, spodziewałem się unowocześnionych gratów z lat 60, miłe zaskoczenie, ciekawe jak sprawuje sie w terenie

  •  

   pokaż komentarz

   designe to Ci nie pomoże na polu walki jak dostaniesz od taliba z RPG.

  •  

   pokaż komentarz

   a tym bardziej z MMORPG

  •  

   pokaż komentarz

   Filmik z Langustą robi wrażenie.

  •  

   pokaż komentarz

   Macie rację, wygląd nie uratuje przed atakiem wroga, ale trzeba przyznać że polskie wozy bojowe ładnie się prezentują.

  •  

   pokaż komentarz

   Ale i tak nie dorównamy jakoscia uzbrojenia dla USA. ;(

  •  

   pokaż komentarz

   widzę tylko zdjęcia,więc tylko o tym moge sie wypowiedzieć ;)
   oczywiście wiem,że najważniejsze jest to jak sprzęt sie sprawuje, ale zdjęcia mi tego nie powiedziały

  •  

   pokaż komentarz

   "design mają lepszy niż przypuszczałem"

   Tia, tapicerka na foto nr 2 jest kwintesencją designu :)

  •  

   pokaż komentarz

   Ha! Z tym estetycznym wyglądem to oczywiście racja, że w przypadku maszyn wojskowych nie ma praktycznie żadnego znaczenia, ale... nie do końca!

   Przypomniała mi się taka historia, jak w USA nie tak dawno temu kończono pewną fazę słynnego programu na myśliwiec wielozadaniowy: Joint Strike Fighter. Wynik tego programu miał być oczywiście jednym z najnowocześniejszych i najlepszych samolotów na świecie.

   W tej fazie dwie raczej znane firmy, Lockheed i Boeing, zaprezentowały swoje prototypy.

   Boeing pokazał X-32, który wygląda nawiasem mówiąc niezbyt dostojnie.

   Wojskowi stanęli jak zwykle przed trudną i ważną decyzją, ale w końcu wybrali bardzo zgrabny projekt Lockheeda. Wielu wojskowym (nie będącym w komisji) kamień spadł serca. Panował bowiem pewien "przesąd", że dobry myśliwiec po prostu powinien odpowiednio wyglądać, cokolwiek by to nie znaczyło (użyto chyba frazy "the right look", czy "[should just] look right"). Sprawdziło się to zarówno w przypadku F-14, jak i F-16, czy naszych F-16. F-22 też wygląda dobrze. Po drodze było parę brzydkich myśliwców, ale koniec końców nie były one tak udane. Bodaj jedynym wyjątkiem -- czyli brzydkim, ale udanym samolotem -- był F-4 Phantom, choć IMO pod pewnymi kątami nie wygląda on aż tak źle.

   Rzeczywiście okazało się, że i tym razem dobrze wyglądający projekt Lockheeda sprawdzał się nie tylko na plakatach, ale i w symulacjach bojowych. Mimo że oba prototypy spełniały wymagania wojsk USA, to jednak brzydki myśliwiec Boeinga miał gorsze praktycznie wszystkie parametry.

   Na koniec porównanie -- żebyście sami ocenili.

   Projekt Boeinga, X-32 (X w nazwie oznacza, że to tylko prototyp -- w końcu nie wszedł do produkcji):
   http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/39/USAF_X32B_250.jpg

   I projekt Lockheeda, znany jako X-35 (później: F-35):
   http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/90/X-35.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   Jeśli już wojsko polskie jest w rozkłądzie i nie zdatne do walki to niech chociaż wydają pieniądze na polski sprzęt. Wystaarczy, że musimy importować rope.

  •  

   pokaż komentarz

   A tutaj bardzo ciekawy film publicznej telewizji amerykańskiej na temat tego, o czym pisze Sh1eldeR: http://www.youtube.com/watch?v=1kNszWU7hTw

  •  

   pokaż komentarz

   Solidne znalezisko! Oby więcej takich.

   A w Polsce Dziki, Żubry i Puszczyki ;)

  •  

   pokaż komentarz

   Faktycznie ten X32 wygląda jakby jakaś orka wyskoczyła z oceanu.

  •  

   pokaż komentarz

   ta nazwa też tu pasuje STALOWA WOLA.

  •  

   pokaż komentarz

   @darck
   Problem w tym że amerykanów stać na eksperymenty i finansowanie własnego przemysłu zbrojeniowego. Nas natomiast na to zbytnio nie stać, i dlatego jestem zwolennikiem kupowania sprzętu już sprawdzonego w warunkach bojowych.

   Większość zaprezentowanego tutaj sprzętu zamiast na wystawach i pokazach powinna się teraz znajdować w Iraku i Afganistanie w ramach testów polowych gdzie w praktyce można było sprawdzić ich wartość.

  •  

   pokaż komentarz

   ladnie mnie zminusowaliscie ;) prosze o jeszcze MINUS!MINUS!

  •  

   pokaż komentarz

   Ale co tam, że dobre i do tego rodzime. Najlepiej kupować jakieś gówna od Amerykańców, a później słuchać w TV, że polski przemysł upada.

 •  

  pokaż komentarz

  Dobrze posiedzieć w Żubrze.

 •  

  pokaż komentarz

  Może jeszcze warto wspomnieć nasze karabinki wyborowe TOR oraz Bor (Alex) poczytajcie w sieci na ich temat. Nasza dobra polska konstrukcja.

 •  

  pokaż komentarz

  Jest jeszcze korweta typu Gawron ale...
  Polska jest biedna. :(
  http://www.altair.com.pl/start-3427

 •  

  pokaż komentarz

  Z Polskim Wojskiem jest tak jak z Ochroną Zdrowia. Remont szpitala i wymiana sprzętu to nie wszystko. Najważniejsza jest zmiana mentalności personelu. Zobaczcie na losowo wybraną stronę internetową jakiegokolwiek szpitala. Wszystko ładne, piękne, kolorowe. Prawa pacjenta, misja szpitala, ISO milionpińcet ble, ble, ble... A w środku syf, kiła i obrażony na świat personel.
  Podobnie jest w WP. To nie problem pokazać kilka lukrowanych zdjęć sprzętu. Problem jest zmienić betonową kadrę. Mam kolegę, który był medykiem w armii. To co on opowiadał to Hłasko razem z Mrożkiem by nie wymyślili...

 •  

  pokaż komentarz

  W sumie dwie rzeczy mi sie rzuciły w oczy:
  1) Loara wygląda jak kompaktowa wersja Tunguski...
  2) Patria sprzedała KNOW-HOW w tym przetargu na transportery czy tylko transportery? Wczesniej wydawało mi sie żę rzeczywiste wozy, ale jeżeli napisano że produkcja odbędzie się w Polsce... Poza tym Żubr ma przód (IMO) wzięty prosto z Patrii. Sprzedaż takiego know-how moim zdaniem byłoby lepsze niż sprzedaż tylko transporterów.

  •  

   pokaż komentarz

   Loara jest b. duża (podwozie T72) więc nazywanie ją kompaktową wersją... Do tego podwójne armaty 35mm, które wcale do małych nie należą. Co tu dużo mówić - dziwne masz na to spojrzenie.
   WR40 to trochę niewypał, bo wyrzutnia 122mm jak by na to nie patrzeć kaliber ma trochę za mały więc rakiety nie mogą przenosić zbyt "przekombinowanych" ładunków (u Rosjan i Amerykanów rakiety kalibru 200mm+ przenoszą m.in. "kasetowe" samonaprowadzające pociski przeciwpancerne).
   Szkoda, że zabrakło polskich karabinów precyzyjnych. No i opis wyrzutni Grom nie obył się bez propagandowej papki (kilkanaście samolotów, tak jasne...) a powinien być obiektywny. Co kogo obchodzi, że autor sympatyzuje z gruzińskim agresorem? Tekst o tym, że "niestety" Rosjanie przejęli te rakiety jest już zwyczajnie śmieszny, bo kto jak kto, ale ruscy posiadają równie dobre przenośne rakietowe zestawy przeciwlotnicze i żadnych "kosmicznych technologii", których sami nie mieli, od nas nie zdobyli.

  •  

   pokaż komentarz

   Pantokrator ma racje jesli chodzi o Groma. Rosjanie w Gruzji stracili dwa samoloty- jeden z nich-Tu-22 zostal zestrzelony przez rakiete S-200 z Ukrainy.
   Zestaw Grom to kopia rosyjskiej Igly- prosze porownac zdjecia:
   http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%98%D0%B3%D0%BB%D0%B0_%28%D0%BF%D0%B5%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%BE%D1%81%D0%BD%D0%BE%D0%B9_%D0%B7%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%BD%D0%BE-%D1%80%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D1%82%D0%BD%D1%8B%D0%B9_%D0%BA%D0%BE%D0%BC%D0%BF%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%81%29

  •  

   pokaż komentarz

   O ile pamiętam, Patria sprzedała nam podwozie, transporter. My natomiast wsadziliśmy wczesniej przygotowana wiezyczkę, no i sławne juz dopancerzanie izraelskie. (proste słownictwo do maksimum)
   @kuba70
   tak, oczywiście, bo obaj projektowali swój wygląd u (taniego) armaniego
   Zdjęcia są ostatecznym dowodem że GROM to kopia Igły! FTW

  •  

   pokaż komentarz

   @Pantokrator
   O gruzińskim agresorze to mogłeś sobie darować - dziś dobrze wiadomo, że Rosjanie kilka miesięcy wcześniej zgromadzili w pobliżu ogromne siły ("zapomniały" wrócić z ćwiczeń na pobliskich poligonach...) i szukali tylko okazji, aby przejąć państwo tranzytowe niezależnej od nich ropy (a wiec w pełni kontrolować dostawy...).
   Polecam raport ISW, który obiektywnie przedstawia zagmatwaną sytuację w regionie.

   A Grom jest oparty na Igle - nikt tego nie ukrywa. Wręcz przeciwnie, zdobycie planów jest ukazywane jako jeden z większych sukcesów naszego wywiadu. Zresztą wiele z naszego sprzętu powstało przy "pomocy" naszego przyjaciela ze wschodu - analogicznie do Gromu...

  •  

   pokaż komentarz

   mi się w oczy rzuciło logo TVNu na pierwszym zdjęciu :P zawsze muszą się gdzieś wpier*&$ić

  •  

   pokaż komentarz

   tmb28 - Rosjanie mieli tam zgromadzone siły od dłuższego czasu i z tego co pamiętam o tym "ściaganiu sił" mówiono już daawno temu. Ale to nie zmienia faktów - agresorem była Gruzja. To że Stalin gromadził wielkie wojska na "granicy" z Niemcami nie zmienia faktu, że to Hitler zaatakował. I to samo tyczy się Gruzinów - formalnie byli agresorami, a jaką kto do tego ideologię dorabia już mnie niezbyt interesuje. Co do Igły i całej reszty - koncepcja jest ta sama i w Gromie i w Stingerze i w Igle. Inaczej rozwiązano pomniejsze rozwiązania techniczne, ale najzwyczajniej w świecie to, kto czyje miał plany wielkiego znaczenia tu nie ma. Rosjanie zapewne i tak od dawna o Gromie wiedzą wszystko, autorowi chodziło zapewne o jakieś "sekrety działania oprogramowania i sensora". Z tym, że to "jak to działa" było wiadome od dawna, a nikt nie będzie budował nowego rodzaju flar pod naszą wyrzutnię, która ma marginalny udział w rynku. Ot, nie ma się czym podniecać.

  •  

   pokaż komentarz

   Pantokrator ma rację
   Dodam że gdyby nie dyplomacja amerykańska Gruzja po agresji na własne terytorium zajęłaby Moskwę i poszła dalej.
   Na szczęście ograniczyli agresywne działania do własnych granic pozwalając ruskim w części go okupować .

  •  

   pokaż komentarz

   Program Loara został zamknięty. Straciliśmy kilkaset milinów złotych. ;) Taki giepard tylko się spóźnili 30 lat.
   Sokół ma problemy z lataniem jeśli w środku siedzi 5 żołnierzy w oporządzeniu. Sztuczne utrzymywanie miejsc pracy.

   Rosomak - polska myśl techniczna? MY go TYLKO składamy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Loader
   To, że składamy rosomaki a nie ruskie składaki, to jednak jakaś polska myśl techniczna.

  •  

   pokaż komentarz

   @kuba70 nie chce ci nic mówic ale Tu-22 został wycofany z armii rosyjskiej w latach 90... Może chodziło Ci o Su-25 które były tam używane ? A i za informacjami został tam także strącony Su-24

   Nawet jeśli Grom to modyfikacja Igly to wiadomo że trzeba umieć coś modyfikować (co nam akurat wychodzi).

  •  

   pokaż komentarz

   Nie. Przecież rosomak to jest dostosowana Patria AMW, dostosowana przez finów. Odchudzono pancerz, żeby mógł pływać, bo niektórym się jeszcze marzą desanty na Danie. A i dodano falochron no tak. Równie dobrze moglibyśmy mieś ruskie składaki jako to określiłeś. I z punktu widzenia naszego wysiłku technologicznego było by to samo. Polski przemysł jest w czarnej dupie, będą upadać kolejne firmy. Komuna się skończyła, breżniew nie żyje.

  •  

   pokaż komentarz

   od siebie dorzucę jeszcze "daglezję"
   http://www.dpz.wp.mil.pl/pl/26.html

   może nie tak efektowne jak inne sprzęty ale robi wrażenie, zwłaszcza na żywo.

 •  

  pokaż komentarz

  Całe zoo... dziki, langusty, żubry, rosomaki, puszczyki no i oczywiście hej, hej sokoły!

 •  

  pokaż komentarz

  W lipcu 2008 brytyjska firma Skycharter UK zamówiła trzy śmigłowce PZL SW-4. Jedna maszyna zostanie sprzedana do Chorwacji

  Trza bedzie nowe okręgi przemysłowe budować !

  Loara to tylko jeździ od wystawy do wystawy, Polskiego wojska na nią nie stać.

 •  

  pokaż komentarz

  No i mamy dobre wielkokalibrowe karabiny wyborowe Wila i Aleksa. http://www.wykop.pl/link/168512/polskie-karabiny-snajperskie
  Słyszałem gdzieś, że "spece" z UE zabronili naszym używać naszych WKW z powodu ich "skuteczności"-kaliber jest tak duży, że trafiony/na ma praktycznie zerowe szanse na przeżycie. Wie ktoś o czym pieprzę lub mógłby ewentualnie sprecyzować jeżeli wie o co chodzi?

  •  

   pokaż komentarz

   Generalnie, zgodnie z jakimstam prawem międzynarodowym nie wolo używać tego typu amunicji do zwalczania siły ludzkiej / podobna sytuacja jak w US Army z barrettem i .50 BMG

  •  

   pokaż komentarz

   M82AX jest chyba oficjalnie karabinem do niszczenia celów lekko opancerzonych (np helikoptery). Taki kaliber daje jednak niesamowity zasięg - skuteczne trafienia na dystansach 2km!

 •  

  pokaż komentarz

  "wojsku dalej używa się kałasznikowów i granatów typu szyszka"
  A co to kałasznikow jest zły? Przecież to najlepszy karabin maszynowy na świecie, to dlaczego mieliby nie uzywać

  •  

   pokaż komentarz

   co to kałasznikow?

  •  

   pokaż komentarz

   moze ma to cos wspilnego z tym ze sa lepsze?

  •  

   pokaż komentarz

   Fakt. O wyższości AK47 nad innymi karabinami świadczy fakt związany z jego niezawodnością - mógł po nim przejechać opancerzony samochód wojskowy, mógł zostać zasypany piachem, zalany wodą, błotem i mimo wszystko działał, podczas gdy np. amerykańskie karabiny zacinały się, bądź po prostu psuły. Podobnie było wcześniej z PPSz (potocznie: pepesza) - mimo, że podobno strasznie się grzała przy tym bębenkowym magazynku (71 naboi), to wystarczyło ją wrzucić w śnieg, tudzież do wody i po chwili można było dalej jej używać. Rosyjska (radziecka) myśl techniczna FTW. ;]

  •  

   pokaż komentarz

   Ruscy najlepiej rozumieją, jak się wygrywa wojny.
   Trzeba robić więcej, taniej i niezawodniej, niż przeciwnik. Dlatego wygrali z Niemcami i dlatego kałasz jest do dziś najlepszym i najbardziej uniwersalnym karabinkiem szturmowym świata.

  •  

   pokaż komentarz

   "podczas gdy np. amerykańskie karabiny zacinały się, bądź po prostu psuły"
   Hmm, M4/M16 według żołnierzy SAS są jednymi z najbardziej odpornych na zabrudzenia karabinów. W Borneo niektórzy w ogóle nie czyścili swoich broni i działały, o wywalaniu kilku szybkich magazynków i skoku do rzeki nie wspominając :P

   AK ma też mniejszy zasięg skuteczny i celność od M'ek.

  •  

   pokaż komentarz

   M16 może i jest celniejsze od AK74. M4 już nie, bo lufy już specjalnie dłuższej nie ma, a na świecie nie ma cudów. Poza tym przy tym rodzaju broni celność ma znaczenie tylko do 300-400m, więc w czym problem?
   EDIT: jakby ktoś się pytał, dlaczego niższa celność to nie problem: poruszający się cel wymaga brania poprawki na jego prędkość. Przy 300m nawet od momentu opuszczenia lufy do osiągnięcia celu mija jakieś 0,4s (jak nie więcej). To wbrew pozorom sporo. Do tego dochodzi poprawka na wiatr i warunki atmosferyczne której żaden strzelec z M4 czy kałaszem nie bierze (bo po co - to nie snajper, mu to wisi) i umiarkowanie stabilna postawa strzelecka (brak dwójnogu czy dobrego podparcia broni - sytuacja dość częsta). W efekcie trochę większa czy mniejsza celność nie ma większego wpływu na celność efektywną tego typu broni w warunkach bojowych.
   EDIT2: co innego "długolufowe" quasi snajperskie półautomatyczne wersje M16. U Rosjan funkcję takiej broni pełni SWD, więc problemu z celnością kałasza jako takiego nadal nie widzę.

   Taki AK74 ma mniejszy odrzut (zasługa troszkę słabszej amunicji) a na dystansie powyżej 150-200m działa dużo skuteczniej, bo amunicja amerykańska przestaje się rozpadać na kawałki a ruskie pociski nadal radośnie koziołkują w ciele trafionego.

   A co do tej odporności na syf - polemizowałbym. Bardziej skomplikowana konstrukcja (nie ma mocnych, by M4 było mniej skomplikowane) + lżejsze suwadło etc. = większa podatność na zacięcia i usterki (chyba że ostatnimi czasy niezawodność broni palnej mierzy się inaczej).
   Poza tym - żadna totalnie usyfiona broń nie będzie dobrze strzelać ( w tym kałasz) więc tą opowieść o nieczyszczących broni skaczących do rzeki poborowych (bo zawodowcy o broń dbają) można włożyć między bajki.

  •  

   pokaż komentarz

   Przecież nie używamy AK47 tylko co najwyżej Beryli które wcale złą bronią nie są.

  •  

   pokaż komentarz

   Tylko niestety Beryl nie odziedziczył największego atutu AK-47, mianowicie jego niezawodności

 •  

  pokaż komentarz

  Dwa błędy:

  WR-40 Langusta - to przeróbka wyrzutni radzieckiej BM-21 Grad.

  PZA Loara - to połączenie szwajcarskiego Oerlikon KDA + podwozie PT-91 które jest przeróbką radzieckiego T-72M1.

 •  

  pokaż komentarz

  Właśnie, a WKW Wilk i Tor to gdzie?!

 •  

  pokaż komentarz

  Wszyscy na naszą myśl techniczną narzekają, ale jak przychodzi co do czego to nawet Humvee możemy utrzeć nosa naszymi konstrukcjami.
  Czekam na wersję cywilną :) Może Arnold kupi :)

 •  

  pokaż komentarz

  w wojsku dalej używa się kałasznikowów

  Używa się. I co w tym złego? Skoro to chyba najlepszy, najbardziej niezawodny i stosunkowo tani karabin. To dlaczego go nie używać? Bo wyszedł z mody?

  •  

   pokaż komentarz

   Ale ja oddał bym swojego AK-47 za ten karabin TOR z końca materiału , dokładniejsza pewnie bestia i więcej radości !

  •  

   pokaż komentarz

   Lucius - bo karabin wyborowy o kalibrze 12,7 i karabinek szturmowy to broń o podobnym przeznaczeniu, co nie? To tak, jakbyś stwierdził, że Land Rover Defender jest lepszy od Porsche 911, bo lepiej jeździ w terenie.

 •  

  pokaż komentarz

  a gdzie ak47 ;> ?

 •  

  pokaż komentarz

  Polacy zawsze robili zaj!$iste rzeczy czego przykładami może być uzbrojenie opracowane i produkowane w okresie międzywojennym które przewyższało technologicznie niemieckie konstrukcje. Niestety nasi stosują dziwną politykę która faworyzuje obce produkty ponad własne (mimo iż w większości przypadków nasze są lepsze i tańsze) i jedyną alternatywą dla naszych naukowców jest sprzedaż patentów zagranicą (a rząd i tak je kupi ale już jako "znakomity" zachodni produkt...).

 •  

  pokaż komentarz

  Koleś z mon mówił mi że na WAT cuda opracowują(szczególnie podobno karabiny) ale nie ma kasy i buba.

 •  

  pokaż komentarz

  Na Woodstocku pytałem się jednego żołnierza co stał z tą wyrzutnią Grom w miejscu gdzie wojsko stało z tym całym sprzętem. Pytam się ile kosztuje jedna rakietka do tego. Gość mówi strzelaj, ja 25k zł. Zaśmiał się i powiedział 360 tyś. zł. Fest

 •  

  pokaż komentarz

  Rosomak to fińska Patria. Bardziej "polski" jest KTO RYŚ, który jest głęboką modernizacją transportera opancerzonego SKOT. Robią go w WZM w Poznaniu. Podobno RYŚ wcale nie jest gorszy od Rosomaka.

 •  

  pokaż komentarz

  "Karabin Tor" sami używają Tor-a a internautów się czepiają !!

 •  

  pokaż komentarz

  Wszystko fajnie, ale nie wszystkie zdjęcia, które zamieściłeś na pokazywarce są w domenie publicznej. Np. fotka PZA Loara - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:PZA_Loara_zdjecie_489_5980.jpg (URL trzeba skopiować bo usuwa drukropek) - warunki redystrybucji są chyba dosyć wyraźnie zaznaczone.

 •  

  pokaż komentarz

  Ciekawe które są sprawne a które w naprawie

 •  

  pokaż komentarz

  Zapomniałeś o polski myśliwcu TS-11 Iskra i o Orlikach ;)

 •  

  pokaż komentarz

  Zabrakło jeszcze haubicy Krab - obok amerykańskiego i niemieckiego odpowiednika najlepsza na świecie, oraz W3 Sokół o standardzie Głuszec. Najnowszą wersję twardego też mogliby pokazać ;).

 •  

  pokaż komentarz

  niedawno byl podobny wykop. w wiekszosci sa to modernizacje i produkty licencyjne, jak dla mnie nie ma sie czym podniecac, bo rzezcywistosc jest inna niz kilka zdjec.

 •  

  pokaż komentarz

  jest jeszcze huzar http://m.onet.pl/_m/415f5192f76bced7360d360394bc91f4,0,1.jpg opracowany w polsce na bazie defendera

 •  

  pokaż komentarz

  tak czy inaczej, w porownaniu do niemiec, usa czy rosji to u nas liczy sie na sztuki
  ponadto pojazdy opancerzone to nie czolgi, wiec raczej duzej sily razenia nie posiadaja

 •  

  pokaż komentarz

  GROM [...] Warto dodać że podczas konfliktu w Gruzji zestrzelono nim kilka/kilkanaście samolotów rosyjskich.

  no, jakieś krzepiące info.....

 •  

  pokaż komentarz

  TOR'em to chyba pedofilów rozstrzeliwują..

 •  

  pokaż komentarz

  Ale motocykla z wyrzutnia rakiet nie mamy, a Chuck Norris ma!!

 •  

  pokaż komentarz

  Tak sobie to czytałem i mi się przypomniały dwie książki: "www.1939.com.pl" oraz "www.1944.waw.pl" (tak to są tytuły). Część tego sprzętu jest tam używana i fajnie są przedstawione jego możliwości bojowe.

 •  

  pokaż komentarz

  hymmm mamy jakieś tajne projekty?? żeby coś utajniać to chyba myśl techniczna musi być na tyle duża żeby było to tego warte. nie znam się całkowicie na naszej wojskowej myśli technicznej, ale wydaje mi się ze jeżeli inne państwa mogą ładować kilkanaście razy więcej kasy na badania niż my, to raczej innowacji tu nie powinno być. jak to z tym jest? fajnie jest usłyszeć że zapewne to nie są wszystkie projekty bo wiele z nich jest tajnych :) tylko to tak jakoś nienaturalnie brzmi. możliwe oczywiście że nie doceniam ^^

 •  

  pokaż komentarz

  I po co to wszystko? W 2012 i tak bedzie koniec swiata.

 •  

  pokaż komentarz

  Przejadę zielonym Tico na kołach to Talibowie też nie zaatakują :)?

 •  

  pokaż komentarz

  Huh, jak już mówiłem, 2 atomówki i po tym całym wspaniałym sprzęcie wojska polskiego. Nie wiem co chciałeś nam wytłumaczyć, dla mnie to i tak badziew i shit.

  •  

   pokaż komentarz

   Co ty p%%!#$%isz? Dwiema średnimi "atomówkami" nie zniszczysz miasta, a co dopiero rozlokowanego w całym kraju sprzętu. Matoł.

  •  

   pokaż komentarz

   "atomówki" - udrobnienie od rakiet, bomb atomowych. Może przesadziłem z 2 bombami atomowymi, 10 bomb atomowych by rozpieprzyło większość ludności w Polsce. 2 bomby neutronowe i po warszawie. Dla mnie i tak wojsko polskie jest gównem.

  •  

   pokaż komentarz

   zgiń przepadnij i idź się kacapskie wojsko karmić, bo przecież oni mają swoje atomówki

  •  

   pokaż komentarz

   Zależy co rozumiemy przez "atomówkę". 2 średnie bomby termojądrowe po 20 megaton każda w zupełności wystarczają, by ogołocić górny śląsk z niemal połowy ludności cywilnej. 1 taka bomba wystarczyłaby na naszą "piękną" stolicę z przedmieściami.

   Co nie zmienia faktu, że INEEDMONEY to idiota.

  •  

   pokaż komentarz

   Co nie zmienia faktu, że taka prawda. Jaracie się Polskim wojskiem które jest do dupy.

  •  

   pokaż komentarz

   Sam jesteś do dupy i potrafisz tylko narzekać. Nikt nie użyje broni atomowej bo wszyscy się boją konsekwencji i nuklearnych ataków odwetowych. Sytuacja geopolityczna naszego kraju jest taka że nie potrzebujemy broni atomowej a jedynie mobilnego wojska zdolnego do szybkich operacji i stąd kierunek rozwoju sił zbrojnych z sił obrony narodowej do sił ekspedycyjno-obronnych, czyli dla gawiedzi, wiedzącej tyle co"jedna czy dwie atomówki...", dążymy do rozwiniętego lotnictwa transportowego, wysokiej mobilności jednostek, rozwiniętych sił specjalnych wielu rodzajów, bo przyszłe operacje wojskowe będą prowadzone względnie małymi składami osobowymi z silnym wsparciem różnego rodzaju a ewentualne okupacje będą wyglądać podobnie do tego co jest w Afganistanie - wielonarodowe koalicje.

 •  

  pokaż komentarz

  Ten dzik by sie przydał chlopakom z Tornadovideos.net do scigania tornad.

 •  

  pokaż komentarz

  polska myśl do zabijania..

 •  

  pokaż komentarz

  p#%$!%%e Wojsko Polskie i wojne, tak samo jak ten wykop z maszynami do zabijania. Czym tutaj się zachwycać, że wasz kraj ma czym zabijać ludzi? Normalnie powód do dumy i radości.

  •  

   pokaż komentarz

   Tym, że TWÓJ kraj będzie miał czym ochronić Twój niewdzięczny zadek jak przyjdzie wojna...

  •  

   pokaż komentarz

   Durnyś... ten sprzęt nie tylko zabija, ale i ratuje życie naszym żołnierzom. Ratuje życie cywilom, których dotknął jakiś kataklizm (np. powódź). Wreszcie uratuje również Twoją dupę, jeśli Ruscy zechcą powiększyć swoją strefę wpływów na nasz kraj.
   Nie zapominaj - rolą armii jest OBRONA OJCZYZNY.

   I tak - jest się czym cieszyć. Mamy własną armię, którą możemy uzbrajać we własny sprzęt. To jeden z głównych gwarantów niepodległości ośle.

  •  

   pokaż komentarz

   Umiem się sam obronić, niech tylko ten kraj da mi możliwość posiadania broni - bo jak będę chciał zabić ruska, to go zabije, nikt nie musi robić tego za moje pieniądze i nie moimi rękoma. A gdyby tacy Rosjanie chcieli poszerzyć swój kraj, to by to zrobili bez większego oporu, tutaj ten sprzęt temu nawet w minimalnym stopniu nie zapobiegnie. Czyli innymi słowy wywalanie kupy pieniędzy w błoto, zamiast nakarmić nimi głodne dzieci, pobudować autostrady, wyremontować szkoły etc.

   Sprzęt do ratowania życia powiadasz? Chyba na zasadzie "jedziemy ratować jednego, a zabijemy 10". :) Masz jednak nieco racji z tymi kataklizmami, ale od tego powinien być inny sprzęt, nieuzbrojony w działka maszynowe, a co za tym idzie dużo tańszy.

  •  

   pokaż komentarz

   chłopacy, nie karmcie ewidentnego trolla

  •  

   pokaż komentarz

   septicflesh pacanie wierzący w al-kaide i oficjalną wersje 9/11, pliss - zamilcz.

  •  

   pokaż komentarz

   Od II Wojny Światowej polski sprzęt wojskowy nie służył do obrony niepodległości Polski, tylko do "udzielania bratniej pomocy" np. Czechosłowacji, obrony rządu przed obywatelami (stan wojenny) i obrony interesów amerykańskich w Iraku czy Afganistanie.

   Owszem, został też kilka razy wykorzystany w szlachetny sposób (np. przez żołnierzy polskich w siłach ONZ) ale nie były to działania związane bezpośrednio z obroną niepodległości RP.

  •  

   pokaż komentarz

   rolą armii jest OBRONA OJCZYZNY.
   sorki, ze pytam, ale w takim razie gdzie jest nasza Ojczyzna? w Afganistanie czy w Iraku? bo w Polsce nasza armia tylko sie szkoli.

   Fakkir, nie zrozum mnie zle, ale nasza niepodleglosc niejako zlozylismy dobrowolnie wstepujac w szeregi UE, dobrowolnie pozwolilismy podporzadkowac sie zasadom UE uznajac je jako prawo nadrzedne, do ktorego dostosujemy swoje.
   ja jeszcze pamietam Polske jako kraj niepodlegly, bylo to gdzies pomiedzy 1989-2004 (z malymi przerwami).
   i jakkolwiem Unnamed nieudolnie ubral swoje mysli w slowa, to chyba kazdy przyzna mu racje ze za srodki przekazywane na zbrojenie moglibysmy oddluzyc i zrewolucjonizowac nasza sluzbe zdrowia, bo NAJWAZNIEJSZE JEST ZDROWIE OBYWATELI a nie poczucie niby bezpieczenstwa. bo z tym co mamy teraz (jakkolwiek by to wygladalo i ile by nie kosztowalo) powalczyc mozemy tylko z Estonia i Wegrami, a te narody na pewno nas nie zaatakuja. pozostaje tylko blok wschodni ale z tymi licza sie nawet takie potegi jak USA czy tzw "zachod". wiec puenta niech bedzie przemilczana.

   do tego zwroccie uwage ze w czasie pokoju pojawily sie wyrazenia: pokojowa wojna, pokojowe dzialania zbrojne. to chyba oxymorony!?

  •  

   pokaż komentarz

   to chyba kazdy przyzna mu racje ze za srodki przekazywane na zbrojenie moglibysmy oddluzyc i zrewolucjonizowac nasza sluzbe zdrowia, bo NAJWAZNIEJSZE JEST ZDROWIE OBYWATELI a nie poczucie niby bezpieczenstwa

   "armie trzeba karmić, gdy ktoś nie karmi swojej armii, to będzie karmić cudzą"

  •  

   pokaż komentarz

   @vitovia

   Również jestem przeciwko tym interwencjom, jednakże popieram utrzymywanie dobrze wyposażonej i wyszkolonej armii obronnej, która stoi na straży praw i jest gwarantem bezpieczeństwa obywateli.
   Mimo, że Unia za pomocą biurokracji odebrała nam niepodległość, to jednak w krytycznej sytuacji to właśnie ona, a nie papierki i układy, nam ją przywróci.

   Od prastarych czasów wiadomo, że król może istnieć bez państwa, ale nie może bez armii...

  •  

   pokaż komentarz

   Owszem, p###!%#isz. Tak samo jak potrzebujący pieniędzy matołek kilka komentarzy niżej.
   Wbij sobie do tego tępego łba fakt, że silniejsze, lepiej wyposażone wojsko zwyczajnie odstrasza potencjalnego agresora. Czołg przeciw szabelce to jasny rezultat, ale już ten sam czołg mający po przeciwnej stronie ciężkie śmigłowce bojowe ma małe szanse.
   Jako że obecnie w kraju stacjonują niemalże tylko żałosne resztki, które wegetują, podtrzymując z dnia na dzień podstawowe funkcje życiowe, takie jak kierowanie, zaopatrzenie i ochrona własna, to cieszymy się, że polskie firmy produkują ciekawy sprzęt dla przyszłej armii.

  •  

   pokaż komentarz

   Ha ha obronisz się sam? Czym karabinem? Samolot też nim zestrzelisz? Pewnie nawet nie wiesz jak trzymać broń. Ja j#$ie co za ludzie.

  •  

   pokaż komentarz

   Chcesz pokoju, szykuj się na wojnę

  •  

   pokaż komentarz

   @unnamed Gdyby w tym kraju było więcej ludzi z Twoimi poglądami to już dawno byli byśmy marionetkami wschodu a zapewniam ze Ty 1 złożył byś swoją broń bo przecież to takie nieczyste narzędzie... Co do niesienia pomocy to Polskie Wojska uczestniczyły i nadal uczestniczą w misjach pokojowych np. DRK, Kosowo czy Czad zapytaj mieszkańców tych krajów czy nasi żołnierze niosą im pomoc czy śmierć!! Zero szacunku dla poświęcenia Kraju. I faktycznie niechętnie to przyznaję ale "troll" z Ciebie :)

Dodany przez:

avatar exploti dołączył
759 wykopali 6 zakopali 39.5 tys. wyświetleń