•  

  pokaż komentarz

  @bouncer-traveller: To trochę słabo, to ty 1600 a pani z 3 dzieci i konkubentem który pracuje na czarno na budowie dostaje za nic 1500zł, nie denerwowało Cie to?

 •  

  pokaż komentarz

  @bouncer-traveller: najbardziej patologiczny/roszczeniowy petent który zapadł na dobre w pamięci?

  •  

   pokaż komentarz

   @pralin: np. pani z ósmym dzieckiem w brzuchu, kłócąca się dlaczego nie dostała świadczeń, podczas gdy pozostałą siódemkę miała już w domach dziecka

   Bądź dłużnik alimentacyjny, który z samego rana przychodzi po alkoholu i pyta kiedy na koncie jego konkubiny będą świadczenia za dzieci, na które on nie płaci. Oczywiście w tym momencie się wkopał :)

 •  

  pokaż komentarz

  Cześć!

  1. Czy zgadzasz się z twierdzeniem, że patologia jest dziedziczna? Jaki procent dzieci z patologicznych rodzin wyszedł na prostą (mam na myśli brak pobierania zasiłków, normalna praca i IQ>85)
  2. Jaka jest typowa historia klienta MOPS? Bo zakładam że większość trafia tam z podobnych do siebie przyczyn.
  3. Jaki procent pracuje w szarej strefie? Obstawiam 75%
  4. Czy wg. Ciebie pomoc społeczna jest w ogóle potrzebna? Uważam że w większości trafia do ludzi którzy i tak nie przydadzą się społeczeństwu (mówię tutaj o permanentnej patoli a nie osobach np. niepełnosprawnych)
  5. Czy uważasz darmową służbę zdrowia dla niepracujących (z wykluczeniem rent) za dobry pomysł?
  6. Co byś zmienił w sposobie pracy MOPS i przyznawania zasiłków.

  Dzięki!

  •  

   pokaż komentarz

   @janek_kos:

   1. Tak, zgadzam się. Od 2004 roku odkąd weszły świadczenia rodzinne w Polsce są całe wielopokoleniowe rodziny pracą nieskalane, kolejne już pokolenia osiągają wiek produkcyjny, ale podzielają wzorce swoich rodziców i np. w wieku 16 lat rodzą dzieci, wychowują je samotnie (ojciec nieznany), nie pracują, wszyscy mieszkają razem "na kupie" i niestety dzieci często rodzą się niepełnosprawne (zarówno FAS jak i np. (!!!) bardzo często dzieci z kazirodczych związków).

   2. Niezaradność życiowa przekazana z pokolenia na pokolenie, alkohol i używki, a nierzadko skutkiem tego jest niepełnosprawność dzieci w kolejnym pokoleniu.

   3. Minimum 60%, ale możesz mieć rację :)

   4. Wg mnie pomoc społeczna jest bardzo potrzebna, tylko niestety cwaniactwo sporej części ludzi sprawia, że pomoc nie trafia tam gdzie trzeba. A ci ludzie, którym ta pomoc by się przydała nierzadko nie przyjdą i nie po proszą o nią.

   5. Nie. Za dużo jest dla nich wszystkiego za darmo.

   6. Za dużo jest biurokracji i wszystkich różnych kryteriów przyznawania świadczeń. Nierzadko jeden pracownik zajmuje się jednym przypadkiem cały dzień. Trzeba to wszystko uprościć.

 •  

  pokaż komentarz

  Jaki według Ciebie odsetek beneficjentów podaje fałszywe dochody (szara stefa, wynagrodzenie płacone "pod stołem", etc.)?

 •  

  pokaż komentarz

  1. Ilu procentowo Ukraińców, Romów lub innych obcokrajowców pobiera świadczenia, na oko.

  •  

   pokaż komentarz

   @Islanderx: 10-15% są to obcokrajowcy, oprócz Ukraińców i Romów 500+ pobierają też np. członkowie wyspecjalizowanych kadr zagranicznych fabryk w Polsce - często z egzotycznych krajów, gdzie tak naprawdę ciężko zweryfikować ile takie osoby mają dzieci i czy w ogóle je mają - decyzje są wydawane na podstawie wniosków który złożyli (żaden MOPS nie może wymagać aktów urodzenia, kser dowodów itp.), więc tak naprawdę mogą sobie wpisać czterdzieścioro dzieci i nikt tego nie sprawdzi

 •  

  pokaż komentarz

  @bouncer-traveller:

  Starczy hajsu czy raczej w najbliższych 2 latach im to jebnie? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  @bouncer-traveller
  Wybory są jutro: na kogo zagłosujesz?
  Czy 500+ to dobry pomysl? Masz jakies sugestie co do ew. zmian?

  •  

   pokaż komentarz

   @widmo82: Pierwsza sugestia to zniesienie kryteriów dochodowych, aby wszystkie dzieci były równe. Druga sugestia to nie rozdawać pieniędzy tylko zmniejszać podatek pracującym, trzecia sugestia kierować te pieniądze na dopłaty do przedszkoli czy żłobków, a nawet szkół.

   Na obecnej scenie politycznej nie ma na kogo głosować.

 •  

  pokaż komentarz

  @bouncer-traveller ile da się maksymalnie wyciągnąć z socjalu?

  •  

   pokaż komentarz

   @KMS76: Trudno określić, bo oprócz świadczeń rodzinnych, 500+ i funduszu alimentacyjnego są jeszcze: stypendia, zasiłki celowe, dodatki mieszkaniowe, zasiłki na opał itd.

   Wiesz, jak dobrze zakręcisz to wyrwiesz dużo. Sky is the limit :)

 •  

  pokaż komentarz

  Kolega z pracy opowiadał mi sytuacje że przyznali mu 500+ na jedno dziecko ponieważ nie wzięli pod uwagę dochodu żony która była bezrobotna ale pobierała tak zwaną kuroniówkę, po paru miesiącach gmina się zreflektowała i cofnęła im 500+ ale ileś tam kasy już dostali. Ręce mi opadły jak to usłyszałem ale to dało mi do myślenia.

  1. Co w takiej sytuacji, zwrot kasy?
  2. Dużo takich pomyłek macie że ludzie dostają kasę która im się nie należy?
  3. Czy rzeczywiście kasa na 500+ jest i nie ma zagrożenia że jej zabraknie (jak to próbuje wcisnąć nam rząd)
  4. Czy ilość świadczeń 500+ pokryła się z szacowaną ilością przez rząd przed wprowadzeniem tej ustawy?
  5. Jaki jest twój stosunek co do świadczeń socjalnych, zlikwidować, zmniejszyć a może poszerzyć?

  •  

   pokaż komentarz

   @micsly:

   1. Tak, z odsetkami ustawowymi - wszystkie MOPS-y w Polsce powinny mieć dostęp do danych Urzędu Pracy, więc to raczej osoba zainteresowana zataiła że ma zasiłek, np. popisując się pod oświadczeniem, że nie jest zarejestrowana w UP i nie pobiera zasiłku.

   2. To raczej nie była pomyłka, tylko zatajenie dochodu i to z takimi przypadkami MOPS-y mają o czynienia. Np. ukrytych alimentów (dużo osób oświadcza, że ich w 2014 roku nie otrzymała, tymczasem cały czas je pobierają), np. bardzo dużo osób myśli, że aby dostać 500+ liczy się tylko co było w 2014 roku jeśli chodzi o dochód i nie zgłaszają, że mają już nową pracę w roku bieżącym, a to wyjdzie przy składaniu dokumentów na 500+ na nowy okres, który zaczyna się w październiku 2017. I wtedy będą musieli oddać pieniądze. Z ustawowymi odsetkami.

   3. Szeregowy pracownik MOPS-u nie ma takich danych, jest tylko wykonawcą tej wspaniałej ustawy.

   4. Według wielu pracowników MOPS-u nie pokryła się, ale przekroczyła bo nie przewidziano, że ludzie masowo będą oszukiwać. Np. konkubinaty - ludzie specjalnie ukrywają w składzie rodziny ojca lub matkę dzieci, którzy mają wysokie dochody (małżeństwa tak zrobić nie mogą :)

   5. Zlikwidować kryterium dochodowe - świadczenia dla wszystkich dzieci, a nie tylko dla wybranych, uzależnionych od dochodu rodziców, pracownicy MOPS-ów mają cały czas ręce pełne roboty, bo od stycznia 2016 weszła między innymi ustawa "złotówka za złotówkę" i to prawdziwa burza mózgów dla pracowników, bo niektórzy pobierający świadczenia co miesiąc lub dwa zmieniają pracę i wtedy za każdym razem trzeba im zmieniać kwoty świadczeń.

 •  

  pokaż komentarz

  kierownictwo stoi za pracownikiem czy klientem?

  •  

   pokaż komentarz

   @donn: Generalnie obowiązuje zasada "klient nasz pan", nawet ten najbardziej patologiczny i roszczeniowy. Kierownictwo nie jest przeciwko pracownikom, ale wszystko jest podporządkowane właściwemu załatwieniu sprawy.

 •  

  pokaż komentarz

  Cześć, dzięki za AMA.

  1. Czy w Twojej opinii wiele uczciwych osób by ucierpiało gdyby wprowadzono zamiast świadczeń socjalnych "podatkowe ulgi socjalne"? W ten sposób np. rodzic/e pracując na nisko płatnym stanowisku mógłby sobie odliczyć np. 500-700zł od podatku za każde dziecko polepszając nieco swoją sytuację materialną.

  2. Czy w ten sposób można by było zlikwidować patologię, która może się staczać w dół i nie martwić że nikt jej w takim stanie nie zatrudni, bo przecież jest na rządowym garnuszku?

  •  

   pokaż komentarz

   @Lukasz_Z: 1. Według mnie wiele uczciwych osób nie ucierpiałoby gdyby wprowadzono takie regulacje, wydaje mi się nawet, że mogłoby to zachęcić do podejmowania pracy.

   2. Zlikwidować to może za mocne słowo, ale w długim terminie mogłoby przyczyni się do powielania innych (lepszych) wzorców w kolejnych pokoleniach.

 •  

  pokaż komentarz

  Oczywiście w tym momencie się wkopał :)

  @bouncer-traveller: W co? Znaczy, że mieszka z nią, a ona pobiera świadczenia? Co im teraz grozi?

 •  

  pokaż komentarz

  Nie wiem ale chyba ktos skasowal moje pytanie ale jednak chcialbym sie dowiedziec odpowiedzi

  Jaki masz stosunek do matek polek, które już dawno ograbiły swojego partnera ze wszystkiego a zabrały się za polskie państwo.

 •  

  pokaż komentarz

  czy z MOPSu może korzystać 30 letni kawaler robiący na czarno a nie uzyskujący dochodów i ile moge wyciągnąć?

 •  

  pokaż komentarz

  @bouncer-traveller zdarzały się często przypadki osób starających się o świadczenia, które ich nie dostały bo minimalnie przekroczyły próg dochodowy, a mogłeś powiedzieć, że im rzeczywiście bardziej przydałyby się te pieniądze, niż tzw. "Patologii"?
  Zawsze mnie zastanawiało czy pracownicy MOPS w ogóle patrzą na to w ten sposób przy rozmowie z klientem, czy po prostu lecą z automatu z decyzjami? Moja mama wychowywała mnie samotnie i mimo tego, że wiele razy starała się o zasiłki alimentacyjne czy wychowawcze, stypendia socjalne, nie dostawała ich, bo przekraczała próg dochodowy o 60 groszy albo 1,50 zł, podczas gdy rodzice moich rówieśników ukrywali, że jedno z nich pracuje za granicą, dostawali wszystkie możliwe zasiłki, darmowe obiady na stołówce itp (to jeszcze za czasów podstawówki, na studiach też starałam się o socjal, żeby wyżyć za więcej niż 500 zł miesięcznie 100 km od domu rodzinnego i okazywało się że 1400 zl na rękę mojej mamy, to wystarczająco żeby utrzymać dwa mieszkania i się wyżywić).
  Zawsze drażniła mnie taka niesprawiedliwość, chciałabym wiedzieć czy tylko strona pokrzywdzona tak na to patrzy, czy pracownik też.

  •  

   pokaż komentarz

   @heatnation: pracownicy wbrew pozorom bardzo są wyczuleni na takie sytuacje, bo niestety w tych czasach cwaniactwo ludzi jest coraz większe, więc oni widzą to od środka komu te pieniądze bardziej by się przydały

   podejrzewam, że teraz Twoja mama załapałby się na te świadczenia bo weszła ustawa "złotówka za złotówkę" i osoby które są na skraju przekroczenia kryterium łapią się na więcej świadczeń rodzinnych, to nie dotyczy niestety 500+ i tu nadal matka samotnie wychowująca dziecko, która zarobi np. 1610 złotych przekracza kryterium 800 złotych tylko o 5 złotych na osobę

 •  

  pokaż komentarz

  iestety dzieci często rodzą się niepełnosprawne (zarówno FAS jak i np. (!!!) bardzo często dzieci z kazirodczych związków).

  @bouncer-traveller: czy, że to jest/był związek kazirodczy wiadomo, bo wiadomo, czy pracownicy MOPSU zgłaszają to gdzieś wyżej, czy taka informacja krąży tylko w danym MOPSie?

 •  

  pokaż komentarz

  Pobieram 500+ na jedno dziecko. Świadczenie to przyznano mi na rok. Co będzie jak się w między czasie przemelduje? Czy zabiorą mi to swiadczenie i będę musiał starać się o to w nowym miejscu zamieszkania?

 •  

  pokaż komentarz

  1. Czym się teraz zajmujesz?
  2. Jak długo pracowałaś w MOPSsie?
  3. Teraz masz większe zarobki?

 •  

  pokaż komentarz

  @bouncer-traveller: czekaj, czyli w tym październiku 2017 będzie nowy okres? A wtedy za jakis rok się będzie dochód liczył?

  I kolejne pytanie, żeby dostawać na 1 dziecko trzeba mieć dochód mniejszy niz 800 zł na osobę tak?

  •  

   pokaż komentarz

   @Herm1t: Tak, trzeba mieć mniej niż 800 złotych na osobę i od października 2017 obowiązuje rok 2016 (rok 2015 jest pominięty w ustawie), ale to dotyczy tylko osób, które kilka lat pracują w jednej firmie i ich sytuacja zawodowa nie uległa zmianie. Osoby które utracą dochód z 2016 muszą go udokumentować (PIT 11 za 2016 + świadectwo pracy), a jeśli mają nowa pracę to znowu zaświadczenie pracodawcy o dochodzie z miesiąca następującego po miesiącu uzyskania dochodu.

 •  

  pokaż komentarz

  1.Jakie były najbardziej chamskie przypadki ludzi?
  2.Ile zarabiasz AMA to AMA
  3.Po jakich studiach jesteś?
  4.Czy Ci poborcy 500+ to rzeczywiście biedne osoby czy w większości normalne dobrze ubrane itp?

  •  

   pokaż komentarz

   @Chateaubriand: 1.kilka było już podane, czytaj dokładnie AMA, ale też np. notoryczne publikacje zdjęć na serwisach społecznościowych ze swoimi partnerami, podczas gdy takie osoby figurują w MOPSie jako samotne

   2. też już było, 1600 złotych

   3. administracja

   4. tych biednych jest dużo, ale spora część nie potrafi dysponować tymi pieniędzmi i dzieci trafiają do domu dziecka, a ci normalni, dobrze ubrani moim zdaniem lepiej wykorzystują te pieniądze

 •  

  pokaż komentarz

  @bouncer-traveller:

  1. Ile trafia się osób, które przekroczyło o kilka złotych i nie dostali 500+
  2. Czy można złożyć wnosek od nowa za miesiąc czy dwa?
  3. Jeśli odp na pkt 2 jest, że można to ile osób wróciło z już obniżonymi zarobkami?

  •  

   pokaż komentarz

   @demoos: 1. Sporo. Możliwe że nawet 20% i to najczęściej są osoby pracujące.

   2. Można. Jeśli ktoś utracił dochód lub zmienił zatrudnienie.

   3. Trudno określić, bo to obniżenie/utrata zarobków może być spowodowane zamknięciami dużych firm, czyli sytuacja niezależna od wnioskodawców, a nie ale około 5-10 % można domniemywać, że przychodzi z "poprawionymi" zaświadczeniami.

 •  

  pokaż komentarz

  @bouncer-traveller: Jakbym chciał złożyć wniosek na pierwsze dziecko w styczniu/lutym 2017 to za jaki okres będą liczone dochody?
  Liczy się rok kalendarzowy czy jak?

  •  

   pokaż komentarz

   @olowpb: Liczy się rok 2014 jeśli Twoja sytuacja dochodowa nie uległa zmianie, czyli jesteś zatrudniony od kilku lat w tej samej firmie. Jeśli straciłeś dochód z roku 2014 to musisz to udokumentować (PIT 11 za 2014 i świadectwo pracy), jeśli masz nową pracę to zaświadczenie pracodawcy o dochodzie za miesiąc następujący po miesiącu uzyskania dochodu.

   Czyli masz nową pracę od 1-go września 2016, to zaświadczenie za październik 2016.

Dodany przez:

avatar bouncer-traveller dołączył
1189 wykopali 53 zakopali 48.5 tys. wyświetleń