•  

  pokaż komentarz

  To akurat popieram, koniec jarania miałem, mułem czy innymi kiepskiej jakości paliwami.

  •  

   pokaż komentarz

   @john_package Akurat mając odpowiedni kocioł miał spalany jest w dobrych parametrach. Tylko ludzie ustawiają piece na 40 stopni, bo w domu gorąco. Taki kocioł powinien pracować w temp. wody ok 60 stopni. Ale mając termostaty na kaloryferach.

  •  

   pokaż komentarz

   @john_package: A ja jestem aktywnym palaczem CO w moim domu i zwróciłem uwagę na fakt że w sortymencie węgla występuje kamień który normalnie powinien nie opuścić sortowni i wylądować na hałdzie. Na oko jest tego 10 - 20 %, co świadczy że to już proceder. Węgiel jest lżejszy od kamienia, dlatego podejrzenia kieruję pod adresem kopalni!

  •  

   pokaż komentarz

   @john_package: tylko czekać aż w kotle będą montować dpf

  •  

   pokaż komentarz

   @jaclaw1951 10-20%? To gdzie kupujesz wegiel i za ile? Ja placilem rok temu bodajze 700zl za tone i z calej tony mialem 10-15 szt kamieni wielkosci kurzego jajka

  •  

   pokaż komentarz

   @pumapunku: Płaciłem 1360 + 15 zł za przywóz 2 T. Skąd? Niech to będzie moją słodką tajemnicą, bo nie chcę dokopać pośrednikowi a zmienię na razie kopalnię. W każdym Pół wiadra popiołu jest od 2 - 5 kamieni wielkości gęsiego jaja, dlatego wychodzi ta proporcja w przybliżeniu.

  •  

   pokaż komentarz

   @jaclaw1951 pośrednik wie co sprzedaje - jemu nie ufalbym w pierwszej kolejności

  •  

   pokaż komentarz

   @teddybear69: Toteż zmienię i jago! Na szczęście nie jest jedyny w okolicy. A że teraz CO jest tylko na mojej głowie i będę miał jasny przegląd sytuacji to po mojej analizie na przestrzeni dwóch czy trzech lat ogłoszę wyniki, oparte na kuchennej wadze sortując i ważąc składniki sumiennie po spalaniu.

  •  

   pokaż komentarz

   Akurat mając odpowiedni kocioł miał spalany jest w dobrych parametrach.

   @frostdemon: nie wystarczy, tam masz do 30% popiołu - odpowiedz sobie na pytanie czy z pieca z każdej tony wyciągasz ~250 kg popiołu czy większość ulatuje kominem?

   musiałbyś mieć filtry cząstek stałych (prawie takie jak w samochodzie, tylko jednorazowe - bo w samochodach cząstkami jest sadza, którą da się spalić a popiołu spalić się nie da)

  •  

   pokaż komentarz

   @john_package: zgadzam się z Tobą ale, ludzie chętnie palili by dobrym materiałem lub nawet gazem tylko żeby to było tanie. Po co się brudzić jak można palić gazem tylko te koszty. O tym się już nie mówi głośno, a to jest przyczyna smogu.

  •  

   pokaż komentarz

   @jaclaw1951: Pewnie miałeś węgiel kradziony z wagonów i jak zbierali to z kamieniami z torowiska.

  •  

   pokaż komentarz

   @MercedesBenizPolska: W elektrowniach montują, może w kotłach też trzeba zacząć?

  •  

   pokaż komentarz

   @jaclaw1951: @pumapunku: Jak się kupuje najtańszy szajs na allegro to tak jest...

  •  

   pokaż komentarz

   @john_package: kto powiedział, że koniec z mułem? Muł zostanie wpisany do norm i tak się to skończy. Przecież państwowe kopalnie robią na nim ~700 mln zł rocznie a do utylizacji musieliby dopłacić ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @john_package: Już to widze jak wszyscy spełniają normy. Przecież będą ogromne łapówki.

  •  

   pokaż komentarz

   @jaclaw1951: ,,sortując i ważąc", kamienie zdażają się w węglu gróbym, w drobnym kamyków niema. Drobny syberyjski jest ok, można wsypać kilka kilo i parę godzin się pali, bez nawiewu, gruby syberyjski też.

  •  

   pokaż komentarz

   @frostdemon: a to przy okazji zapytam, jak jest z piecem gazowym? Mam cały czas na minimum i steruje termostatami na kaloryferach? Jest ok ? Czy na przykład lepiej ustawić na wyższą temperaturę na piecu, a termostaty skręcić na 1-2 w skali. Dzięki z góry

  •  

   pokaż komentarz

   @jaclaw1951: to nie kopalnie a sprzedawcy mieszają od czasów PRL... leja wodę, mieszają gruz z miałem, sypia żwir oraz piasek itp. Tak zarabiają więcej. A na elektrociepłowniach to dopiero odchodzą szopki ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @john_package: a ja mam inny pogląd na ekologie, liczy się segragacja odpadów

   pokaż spoiler podział na te do pieca i te do lasu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @frostdemon:termostaty na grzejnikach nie mogą być stosowane w zestawieniu z piecem zasypowym.

  •  

   pokaż komentarz

   @jaclaw1951: kopalni ? detalem zajmują się prywatne firmy / marki a nie kopalnie. Myślisz ze kopalnia hurtownika oszukuje ? Co najwyżej razem podejmują decyzje. Lecz finalnie na rynek detaliczny towar wypuszcza lokalny sprzedawca.

  •  

   pokaż komentarz

   @john_package: Super... cena wzrośnie i będzie więcej palenia śmieci niż kiedykolwiek... od kiedy jakaś decyzja administracyjna naprawiła rynek i świat?

  •  

   pokaż komentarz

   @MercedesBenizPolska
   @gleorn
   Dpf moze nie ale sondy lambda w kotlach domowych sie już montuje. Częściej w tych na pellet ale jednak.

  •  

   pokaż komentarz

   @TataPiter teoretycznie masz rację. Praktyka jednak mówi co innego.

  •  

   pokaż komentarz

   @wittorio007: Wiem o tym, jeżeli masz pojęcie jak to działa. Bo jeśli w dobrze ocieplonym budynku ustawisz na piecu 65° i skręcisz termostaty na magiczną"3", to piec sie rozbiegnie i zagotuje wodę. To tak z grubsza bo wpływa na to wiele innych czynników(dobranie wielkosci pieca do kubatury budynku, temp. zewn. etc.)

  •  

   pokaż komentarz

   musiałbyś mieć filtry cząstek stałych (prawie takie jak w samochodzie, tylko jednorazowe - bo w samochodach cząstkami jest sadza, którą da się spalić a popiołu spalić się nie da)

   @megawatt: W instalacjach przemysłowych wykorzystuje się elektrofiltry (czyli filtry jonizacyjne). Ostatnio szukałem, są takie wolnostojące do pomieszczeń (np. firmy bluair), są kanałowe filtry jonizacyjne zatrzymujące PM do instalacji nawiewnych, są też kompaktowe elektrofiltry do małych piecy CO: http://www.rynekinstalacyjny.pl/aktualnosc/id8071,skuteczny-elektrofiltr-dla-kotlow-na-paliwa-stale

   Konstrukcja wygląda bardzo prosto więc cena nie powinna być zaporowa, według producenta mają skuteczność 50-90% (te na komin) więc całkiem rozsądnie. Skuteczność filtrów jonizacyjnych kanałowych to >99% czyli praktycznie sterylizują powietrze (wliczając w to wirusy, bakterie, etc...).

   Są też jakieś prototypy instalacji oczyszczających powietrze na zewnątrz - jakieś "wieże" jonizacyjne...

   Więc możliwości są ale wszystko to kwestia ceny... Według mnie w pierwszej kolejności powinni wszyscy przejść z piecy zasypowych na automaty z podajnikiem. W piecach zasypowych jakbyś się nie starał to przy rozpalaniu będzie kopcił (widzę to u sąsiada, odczyty pyłomierza rosną kilkukrotnie jak rozpala, potem jest ok). Piece automatycznie nie wygaszają paleniska więc bardzo rzadko się go rozpala i nie da się w nich palić śmieciami ani niskim gatunkiem węgla. To rozwiązanie jest dość tanie, nie wymaga ingerencji w infrastrukturę CO oprócz wymiany pieca. Jak widzę domy na wsiach w pobliżu miasta to większość z nich jest stara, sporo nieocieplonych, mieszkają tam raczej biedni ludzie więc w praktyce nie ma szans na zmianę ogrzewania na gazowe albo elektryczne, za to realna była by zamiana zasypowego na nowoczesny automat.

  •  

   pokaż komentarz

   @kwanty: ale filtry cząstek stałych to nie wszystko, są jeszcze inne zanieczyszczenia (węglowodory - benzen i złożone benzopireny; tlenki siarki, azotu, metale ciężkie)

  •  

   pokaż komentarz

   ale filtry cząstek stałych to nie wszystko, są jeszcze inne zanieczyszczenia (węglowodory - benzen i złożone benzopireny; tlenki siarki, azotu, metale ciężkie)

   @megawatt: Zgadza się, gazów nie odfiltrujesz ale taki benzo(a)piren jest podobno "przyczepiony" do PM10, prawdopodobnie metale ciężkie też są głównie w pyłach. Zresztą z przemysłowych elektrofiltrów odzyskuje się właśnie różne metale.

   Co do NOx, C0, O3, etc... to niestety chyba tylko filtry adsorbcyjne - głównie węglowe, poczytaj tutaj: http://www.sfm.pl/filtracja-filtry-do-adsorpcji-gazow.html no i oczywiście pracują w niskiej temperaturze więc nadają się do instalacji nawiewu a nie filtracji spalin. Trochę nie wierzę w katalizatory na kominach - zbyt zróżnicowana mieszanka "świństwa" tam idzie. W ogóle to one działają w wysokiej temperaturze (>500 C) więc trudno by go było uruchomić i zapewne jedną szufelką węgla z niesupportowanymi zanieczyszczeniami byś go zniszczył :-/ Tak jak zniszczysz katalizator w samochodzie spalając etylinę (czyli benzynę "ołowiową").

  •  

   pokaż komentarz

   @jaclaw1951: Wiem skąd, bo płaciłem dokładnie tyle samo i zgadzam się - kamienia jest zdecydowanie za dużo.
   Ale od raz uprzedzę - potem kupiłem dużo droższy z Wesołej i jest lepszy, ale nie na tyle, ile oczekiwałem!

  •  

   pokaż komentarz

   @Jotgie: Dzisiaj rano (bo palę cyklicznie od ok 6 rano,zakładam złoże w zależności od temp zewnętrznej pełną komorę od wczoraj wybrałem dwa kamienie wielkości myszki od kompa tylko trochę wyższe) i będę musiał wnieść wagę i ważyć, a potem wyliczę ile rzeczywiście zapłaciłem za opał. I widzę że krąg zawiedzionych rośnie a podejrzanych się zacieśnia. Niech tak dalej robią to im tą kopalnię zamkną. A będą drzeć ryja że muszą wydobywać i walić użytkowników w poroże! I to jest ta polska solidarność byle kosztem drugiego!

  •  

   pokaż komentarz

   koniec jarania miałem

   @john_package: Ale nie koniec palenia śmieciami i innymi odpadkami.

 •  

  pokaż komentarz

  Zmiany spowodują wzrost ceny węgla, a w ramach oszczędności ludzie częściej wrzucą do pieca śmieci. Dobra zmiana ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @konmad: Ze smogiem nie wygramy bez poniesienia kosztów.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZasilaczKomputerowy: oczywiście, że tak, ale nie można przenieść kosztów bezpośrednio na obywateli, bo to się nie sprawdziło i nie sprawdzi. Uważam, że dobrym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie wymogów opisanych w znalezisku przy jednoczesnym obniżeniu opodatkowania alternatywnych i bardziej ekologicznych źródeł energii. Skłoniłoby to ludzi do zmian w dłuższej perspektywie czasu.

  •  

   pokaż komentarz

   @konmad: Państwo nie ma swoich pieniędzy, na kogo zatem chcesz przerzucać koszty? Jedynym sensownym rozwiązaniem jest tak jak mówisz energia ze źródeł naturalnych i atom, ale ciężko będzie się przestawić z dnia na dzień. Każdy mały krok ku lepszemu jest dobry. Warto też wprowadzić przepisy umożliwiające służbom ściganie i kontrole ludzi którzy palą gównem.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZasilaczKomputerowy: tak jak pisałeś, ze smogiem nie wygramy bez poniesienia kosztów, ale czy jesteś pewien na 100%, że obniżenie podatków spowoduje spadek dochodów z tego tytułu? Jestem przekonany, że cała rzesza ludzi przestałaby truć siebie i innych "paląc gównem", gdyby tylko miała dostęp do tańszej energii. Wzrost popytu na energię ekologiczną = wzrost wpływów do budżetu z tytułu opodatkowania. Co do przepisów dotyczących ścigania i kontroli należy pamiętać, że choć brzmią kusząco, niosą za sobą pewnie zagrożenia.

  •  

   pokaż komentarz

   @konmad: Moi rodzice zakładają działalność gospodarczą i w budynku wmontowali nowy piec. Kupują też taki eko-groszek czy jakoś tam. Nie wiem ile to kosztuje ale tego mało się ładuje i ogrzewa budynek niesamowicie.

  •  

   pokaż komentarz

   @konmad: Albo nauczą się palić i lepiej wykorzystywać paliwo, albo ocieplą domy (szczególnie, że dużo dotacji na to jest)

  •  

   pokaż komentarz

   (szczególnie, że dużo dotacji na to jest)

   @elineusz: było, zostało to zlikwidowane (po zmianie rządu)

   na kogo zatem chcesz przerzucać koszty?

   @ZasilaczKomputerowy: te koszty i tak ponosimy, te przedwczesne zgony kosztują, leczenie chorych też kosztuje

  •  

   pokaż komentarz

   @konmad: kary zaczynajace sie od 5 tysiecy zlotych skutecznie odstrzasza niestety bez wyskoich mandatow nic sie nieobroni jak mowisz.

  •  

   pokaż komentarz

   @megawatt: Rysia dobili ale zostają miejskie i gminne dotacje

  •  

   pokaż komentarz

   @konmad: jak dop@!!%!#ą ostre kary i kontrole (finansowane karami), to ludziom się odechce. Puściliby takie drony z czujnikami nad domami.

  •  

   pokaż komentarz

   Warto też wprowadzić przepisy umożliwiające służbom ściganie i kontrole ludzi którzy palą gównem.

   @ZasilaczKomputerowy: takie przepisy istnieją od dawna, problemem jest jak zwykle egzekwowanie. I brak przepisów o których traktuje znalezisko. Burmistrz/prezydent może upoważnić np. straż miejską do kontroli palenisk, Ty musisz umożliwić kontrolę, za utrudnianie grożą 3 lata.
   U mnie straż miejska przeprowadza całkiem sporo kontroli, ale efekty są mizerne. Bo po pierwsze pracuje do 23 i syfiarze o tym wiedzą, po drugie ludzie palą byle czym, ale legalnym, typu właśnie muły, miał itd. Straż miejska widzi gęsty, żółty dym, cała okolica się dusi, ale sm ma związane ręce, bo paliwo jest legalne. A smog jeden z większych w Polsce...

  •  

   pokaż komentarz

   Uważam, że dobrym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie wymogów opisanych w znalezisku przy jednoczesnym obniżeniu opodatkowania alternatywnych i bardziej ekologicznych źródeł energii.

   @konmad: to jest pierwszym rozwiązaniem, które przychodzi do głowy. Można apelować, trąbić, straszyć, a ludzie i tak wybiorą to, co najtańsze, dziś wybierają węgiel. Tyle, że węgiel jest "surowcem strategicznym" i "skarbem narodowym", a gaz jest od Putina. No i jeszcze są górnicy, na których rządy chuchają, żeby się przypadkiem nie obrazili. Nie liczyłbym na jakieś poważne zmiany systemowe do czasu zrozumienia przez rządy tego, że taka polityka mści się na wszystkich.

  •  

   pokaż komentarz

   @fonderal: zostaje jeszcze energia elektryczna. Sklaniam sie ku obnizeniu podatkow na nią, dodatkowo mozna zbic jej koszty budujac elektrownie atomowa. Trzeba myslec dlugoterminowo, nie ma co liczyc na rozwiazanie problemu kolejna ustawą.

  •  

   pokaż komentarz

   @konmad: ci co palą śmieciami juz to robią. Poza tym liczba smieci do palenia - płyty etc też jest ograniczona. Wielu kupuje wegięl bo im się smieci kończa... Smieci sa za darmo wiec one zawsze wygrają z każdym produktem za który trzeba zapłacić.

   Inna kwestia, ze wiele ludzi kupuje to co jest na rynku i tyle. Jak nie bedzie najgorszego wegla to kupia inny, w domysle ten lepszy. Tu chodzi o ludzi którzy odpadami nie palą.

  •  

   pokaż komentarz

   Smieci sa za darmo wiec one zawsze wygrają z każdym produktem za który trzeba zapłacić.
   @maciundo:
   Gdyby było tak jak mówisz to każdy palił by śmieciami, a tak nie jest. Co powiesz o Niemczech? Dlaczego tam mało kto pali śmieciami? Zrozum, że to w ogromnej części zasługa ich majętności. Stać ich więc nie bawią się w trucie siebie i innych.

  •  

   pokaż komentarz

   @konmad: dokładnie tu chodzi o majętność. O majętność ludzi, ile zarabiają, ile mają środków.

   Czy mamy węgiel droższy czy tańszy dużo się nie zmienia bo dochody są ciągle na podobnym poziomie.

   Z tego punktu widzenia coś za darmo zawsze bedzie bardziej korzystne. Lecz nie powinno to być akceptowane.

   Inna kwestia ze ci co palą gazem wcale bogaci nie są. Uczciwie ogrzewają swoje nieruchomości. Za to wiele ludzi to cwaniacy.

  •  

   pokaż komentarz

   Warto też wprowadzić przepisy umożliwiające służbom ściganie i kontrole ludzi którzy palą gównem.

   @ZasilaczKomputerowy: Usuwam konto na tej wyżynie umysłowej...

  •  

   pokaż komentarz

   @salvatore: Zaproponuje lepszy sposób. Wolność wolnością, ale jak ktoś mnie truje to wtedy ogranicza moją wolność. Trzeba twardo walczyć z ludźmi, którzy niszczą środowisko, które jest dobrem wspólnym. Moje życie jest bezcenne, a zależy ono również od stanu powietrza.

  •  

   pokaż komentarz

   Moje życie jest bezcenne

   @ZasilaczKomputerowy: Nie jest... ale gratuluję samooceny...

  •  

   pokaż komentarz

   @salvatore: Ja tu się nie będę z tobą licytował. Z mojej perspektywy jest.

 •  

  pokaż komentarz

  Dopuki ludzi nie bedzie stac palic gazem lub en elektryczna,wegiel zawsze bedzie zatruwal nasze srodowisko i nic z tym nie zrobisz...

 •  

  pokaż komentarz

  Czyli będzie to węgiel niemiecki ;)

 •  

  pokaż komentarz

  k@$?a zrobią czarny rynek węgla. Problemem jest bieda, a na biedę najlepsze jest obniżenie cen surowców energetycznych takich jak gaz,prąd, olej opałowy czy nawet i ekogroszek.

  •  

   pokaż komentarz

   @PranieMuzgu: problemem jest polska mentalność każąca opalać dom w najtańszy możliwy sposób.
   Jakoś Czesi czy Słowacy potrafią żyć i truć zarazem.

  •  

   pokaż komentarz

   @przeciwko78:

   Jakoś Czesi czy Słowacy potrafią żyć i truć zarazem.

   Napisz jeszcze raz co miałeś na myśli, bo nie potrafię rozszyfrować tego zdania.

  •  

   pokaż komentarz

   @PranieMuzgu: sorry, miało być "żyć i nie truć zarazem".

  •  

   pokaż komentarz

   @przeciwko78:

   Słowacy i czesi mają znacznie tańszy gaz.

  •  

   pokaż komentarz

   @PranieMuzgu: No i bardzo dobrze. Trzeba wziąć przykład i zmniejszyć opodatkowanie gazu oraz koszty i zyski PGNiG. O umowie z ruskimi nie wspomnę.
   Myślę też, że masowy program termomodernizacji domów też by sporo pomógł i nakręcił koniunkturę w budownictwie.

  •  

   pokaż komentarz

   @przeciwko78: W Czechach też jest problem dużego zanieczyszczenia powietrza. Z tego co się orientuję w ubiegłym roku podjęli dopiero działania, aby coś z tym zrobić.

  •  

   pokaż komentarz

   @lyncz: mieszkam przy granicy. Jak na rowerze zapędzę się do Czech, to rzuca się w oczy(a raczej w nos) brak dymiących kominów. Widac lekki dymek tu i tam (jak z mojego komina, palę ekogroszkiem i dym widać naprawdę rzadko) ale nie widziałem nigdy chmury dymu z jakiegoś domu.
   Też nie jestem w porządku, bo jednak palę węglem ale mój piec wypuszcza może z 20% tego, co każdy sąsiad obok. Łącznie z takim, co rok temu wybudował wielki dom (młoda rodzina 2+1) i oczywiście pali w nim mułem, jak przodkowie nakazali. To jest dramat, że mamy zerową wiedzę o ekologii.
   Nie wiem, może jest lewacka czy coś.

  •  

   pokaż komentarz

   @przeciwko78: Niestety zamiast uczyć w szkole ekologii, pierwszej pomocy, podstaw ekonomi i innych przydatnych w życiu codziennym rzeczy mamy lekcję religii. Ale to dyskusja na inny temat.
   Co do naszych południowych sąsiadów to opieram się na danych z czujników (głównie ze strony aqicn.org). Tam zazwyczaj jak na Śląsku czy Małopolsce jest źle to w regionach przygranicznych u nich również, a wątpię żeby to zalatywało do nich od nas w takiej ilości. Mój błąd może polegać na tym, że czujniki są tylko w dużych miastach, więc na wsiach może być u nich lepiej. W Polsce, niestety, jest na pewno odwrotnie - miasta coś z tym problemem robią (najlepszy przykład to Kraków w którym obecnie mieszkam), a na wsiach czas i mentalność zatrzymała się w ubiegłym wieku. A najbardziej wkurzają tacy ludzie, o których piszesz. Wykształceni, stawiają nowy dom, nie są najbiedniejsi... a zamieniają się w trucicieli.

  •  

   pokaż komentarz

   @przeciwko78: To jest JEDYNE rozsądne rozwiązanie problemu.

  •  

   pokaż komentarz

   Słowacy i czesi mają znacznie tańszy gaz.
   @PranieMuzgu: Skąd ta informacja? Za eurostatem:
   Z tego co wiem to Czesi mają takie właśnie normy jakościowe dla węgla. Z drugiej strony Ostrawa dalej wysoko na liście najbardziej zanieczyszczonych miast.

   źródło: ec.europa.eu

  •  

   pokaż komentarz

   @btr:

   To co ty podajesz to jakaś hurtowa cena, zresztą gdzie ten wykres ma opisane osie? To jest koszt w eurocentach za m3? Jeśli tak to ta cena jest wzięta z dupy -jak już mówiłem to cena hurtowa, która nijak ma się do opłat dla klienta detalicznego, gdzie wchodzą opłaty przesyłowe, opłaty stałe i robi się 1,6-1,8zł za m3 gazu. W Czechach i Słowacji cena końcowa jest niższa bo ichni "PGE" nie zdziera tak jak nasz.

  •  

   pokaż komentarz

   @PranieMuzgu: To cena dla odbiorców indywidualnych w 2015, wykres pochodzi stąd. Jednostką jest EUR/kWh.

  •  

   pokaż komentarz

   @btr:

   Ciekawe kogo się pytali o te ceny,na pewno nie mnie. Ostatnio zużyłem 300 m3 za grudzień i zapłaciłem ok. 550 zł. Dobrym węglem wyszłoby mnie niewiele taniej -ok. 50 zł taniej węglem za 750-800 zł/tona, jak przeliczałem. Te 50 zł mnie nie bawi zwłaszcza że z węglem jest sporo pieprzenia się, a gaz to tylko nastawiam piec raz przy zakupie i nie myśle o niczym innym. Z węglem trzeba przywieźć, rozładować, czasem trzeba pomóc zasypać, jak się ślimak zablokuje. Wiadomo że gdyby dodawać śmieci do bilansu energetycznego i gorszej jakości węgiel, to myśle że kolejne 50 zł dałoby się uszczknąć.

  •  

   pokaż komentarz

   Ciekawe kogo się pytali o te ceny,na pewno nie mnie.
   @PranieMuzgu: Ale przecież się zgadza z Twoimi danymi:
   300 m^3 gazu = 11 100 MJ = 3083 kWh
   550zł = 126 eur
   A więc płaciłeś 0,41 eur/kWh, a taką właśnie cenę podaje Eurostat dla Polski za 2016 rok w tabelce. W 2015 było więcej i tak też jest na wykresie.

  •  

   pokaż komentarz

   @btr:

   Ja nigdy na KWh tego nie zamieniałem, stąd moje zdziwienie. Z drugiej strony gaz gazowi nierówny więc same m3 bez wartosci opałowej też są bez sensu.

   Nie wiem, dla mnie to trochę drogo :/ Gdyby za tą samą ilość gazu była cena max 400 zł to myślę że więcej osób przerzucało by się na ogrzewanie gazowe.Jakby ceny były jak w USA - od 1-1,4zł za m3 to byłoby coś. W czechach relatywnie do zarobków gaz jest jednak tańszy, tak jakby u nas był z kilkanaście procent tańszy.

  •  

   pokaż komentarz

   @PranieMuzgu: problemem nie jest bieda, ludzie mają pieniądze, a mimo to budując nowy dom wstawiają najtańszy kocioł zasypowy opalony węglem. Jest ogólne przyzwolenie na dymienie, a powinien być całkowity zakaz dymienia. To naprawdę nic trudnego, dymisz, przyjeżdża straż, wygaszasz kocioł, sprawdzanie czym było palone, następnie prawidłowe rozpalenie od góry. Przy kolejnej wizycie wysoka kara.

 •  

  pokaż komentarz

  Wywalic wszelkie muły i floty. Karać dymiące kominy i może bedzie spokój.

  •  

   pokaż komentarz

   @robo81: dokladnie tak nakaz paleniem dobrej jakosci weglem i razem z tym ustawa o karach za lamanie przepisow zaczynajce sie od 5 tysiecy zlotych skutecznie odstraszy smialkow.

  •  

   pokaż komentarz

   @robo81: Edukacja, dotacje dla najbiedniejszych na ogrzewanie i duże kary bardzo szybko rozwiązałyby problem. Wszystkim się wydaje, że to są koszty i nikogo na to nie stać. Tylko leczenie ludzi to również olbrzymie obciążenie dla państwowych finansów. Do tego gospodarka zwalnia, bo ludzie siedzą w domach, turystyka w sezonie zimowo-smogowym leży. Ciekawe czy ktoś podjął się próby policzenia kosztów ewentualnej intensywnej walki ze smogiem z kosztami jakie ponosimy, gdy wisi w powietrzu?

  •  

   pokaż komentarz

   @lyncz we wszystkim sie zgadzam poza siedzeniem w domach. Wladzy ani nikogo nie powinno interesowac dlaczego ani jak dlugo ktos siedzi w domu i czy ktos bedzie mial mniej klientow....

 •  

  pokaż komentarz

  Czyli szara strefa rozszerzy się o węgiel bez atestu. Tadam.

 •  

  pokaż komentarz

  Jakieś dwa dni temu sprawdzałem aktualne zanieczyszczenie pyłem i sytuacja w Polsce wyglądała na jedną z najgorszych na świecie. Stężenie pyłów było większe niż w Chinach czy Indiach. Wiadomo, że taki smog w Polsce nie jest codziennością i przyczyniła się do tego pogoda, ale przez cały okres zimowy stężenia są duże i sami się trujemy. Zamieszczam mapkę ze stężeniem z obecnej chwili. Sytuacja się poprawiła chociaż nadal wygląda to słabo przy europie zachodniej.
  Najgorsze jest to, że w większości miast nie ma punktów pomiarów. Mieszkam w niewielkim mieście około 50 tys mieszkańców i co widzę za oknem? Smog, który przez ostatni tydzień jest widoczny cały czas. Tylko czy w inne dni jest lepiej? Prawdę mówiąc wątpię, bo chociaż nie jestem w stanie tego sprawdzić bo nie ma stacji pomiarowej to otwierając okno w okresie zimowym zawsze czuć zadymienie.
  Tylko w Polskim społeczeństwie jak zwykle boimy się tego o czym nie mamy pojęcia, a ignorujemy to co nas zabija każdego dnia i widać to gołym okiem. Obawa przed elektrowniami jądrowymi i ich bezpieczeństwem zawsze mnie rozbraja patrząc na to co się dzieje się za oknem. Nie twierdze, że powstanie EJ rozwiąże ten problem, ale warto o tym wspomnieć. Problem leży głównie w tym, że ludzie palą śmieciami lub innym syfem o wysokiej emisji zanieczyszczeń. W pobliżu PKP w moim mieście przez pół roku leci czarno-żółty dym ze sklepu, gdzie w okolicy 300 metrów nie da się oddychać i nikomu to nie przeszkadza. Trujmy się dalej zobaczymy co z tego wyjdzie.

 •  

  pokaż komentarz

  czyli będzie drożej, a Ci których nie stać będą na olx szukali mebli tanich, darmowych na opał.

 •  

  pokaż komentarz

  Skoro smog można usunąć ustawą, to zróbmy to również z biedą! ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  A więc o to chodziło...

 •  

  pokaż komentarz

  I znowu - zakazać. Tak najlepiej.
  Jak te zmiany się mają do palenia śmieciami? Nijak. Geniusze usuną tani węgiel z rynku więc ludzie będą jeszcze więcej śmieciami palić.

  Ludzi trzeba po prostu karać - wyrywkowe kontrole trzeźwości na ulicach spowodowały, że jesteśmy chyba najtrzeźwiejszymi kierowcami w Europie. A z paleniem jeszcze łatwiej - bo jak raz jakiś gagatek zostanie przyłapany na paleniu śmieci, to będzie mógł być pod obserwacją. Wystarczy dać tylko gminom uprawnienia, żeby mogły na tym robić pieniądze.

  •  

   pokaż komentarz

   @Wujek_Mietek: Jeżeli problem rzeczywiście jest palenie węglem niskiej jakości, to trzeba by się zastanowić ile osób zacznie zamiast węglem palić śmieciami po takiej zmianie. Czytam tu często, że palenie śmieci jest zupełnie nieopłacalne (mało energii, niszczenie instalacji) więc czy rzeczywiście istnieje takie ryzyko?

  •  

   pokaż komentarz

   @btr: Ja za to czytam tu często, że problemem jest nieodpowiednie spalanie. Śmiem twierdzić, że przy rozpalaniu od góry słabym węglem truje się mniej, niż przy paleniu od dołu lepszym węglem. Dlaczego ta pierwsza osoba ma ponosić koszty a w drugim przypadku truciciel ma dalej truć?

   A co do opłacalności - śmieci są za darmo. A kto nie przejmujący się własnym zdrowiem będzie myślał o stanie instalacji? Naprawdę - wystarczy mieszkać na jakimś osiedlu domków i zawsze znajdzie się jakiś śmieciarz.

  •  

   pokaż komentarz

   @Wujek_Mietek: jasne. Znowu karać. Nie eliminować truciznę z rynku tylko karrraćć! :) Jawohl Herr Hauptmann!! Wg mnie trzeba wyeliminować plastik z opakowań i bedzie git.

  •  

   pokaż komentarz

   @erwinkapiszka: Ale to nie jest trucizna - jak ktoś ma komin z filtrami to w żaden sposób nie jest trucizna. Przecież ten węgiel też jest używany. Kto to będzie sprawdzał? Kolejna instytucja badająca kto, jakim węglem handluje, gdzie w żaden sposób nie wyeliminuje to problemu?

   Załóżmy, że mam super piec z filtrami i innymi dzikimi wężami - dlaczego ja mam być karany, a nie sąsiad, który pali plastiki i inne śmieci w piecu, w którym nawet najczystszy węgiel więcej zanieczyszcza środowisko niż z mojego?

   Wg mnie trzeba wyeliminować plastik z opakowań i bedzie git.
   No tak - jeszcze alkohol do tego, żeby pijanych kierowców nie było.

  •  

   pokaż komentarz

   @Wujek_Mietek: Widzisz. Nie kumasz. Ten lepszy i droższy węgiel jest bardziej kaloryczny i z mniejszej jego ilości uzyskujesz podobną ilość ciepła. Więc przy mądrym paleniu rachunek za węgiel wcale nie oznacza płacąc 2x więcej za tonę to twój rachunek wzrośnie 2x. Spalisz mniej. I to często dużo mniej. Więc tak naprawdę rachunek wzrośnie część dopłaconej kwoty. Jednak po doliczeniu tańszego transportu (mniej węgla potrzeba na sezon), mniejszą częstotliwość napraw/serwisowania instalacji i przede wszystkim dłuższego życia ciebie i okolicznych mieszkańców, to wg mnie warto.
   Dla najbiedniejszych można jakoś dotować opał. Ale to bezwzględna konieczność aby wprowadzić kontrolę jakości tego co się sprzedaje. A za mokry ekogroszek to powinni od razu firmy zamykać. Przecież zanim się wypali wodę to w komin idzie jakaś kwasowa masakra + wydajność instalacji leci na mordę. Chcesz handlować węglem to stawiaj wiatę lub kup wielką plandekę aby chronić węgiel przed deszczem. Choć tak naprawdę problem jest taki że sprzedawcy sami "podlewają" węgiel aby był cięższy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Wujek_Mietek: muł węglowy i inne gówno trzeba emiminować. Takim innym gownem jest plastik z opakowań. Gdybyś butelke plast mógł sprzedać jak w Niemczech to już byłby sukces.

  •  

   pokaż komentarz

   @Norton__PL: Skoro jest lepszy, to dlaczego ludzie go nie kupują? Piszesz, że oszczędności a potem piszesz, żeby jednak najbiedniejszym dotować (mają dotację). Możesz się w końcu zdecydować?

   W jaki sposób ta ustawa rozwiąże problem złego palenia i palenia śmieciami?

   @erwinkapiszka: Alkohol też trzeba eliminować. Prowadzi do większej liczby nieszczęść niż plastik w butelkach czy nawet toksyny z węgla.

   Fajnie, że podoba Ci się opcja kraju, w którym można kupić rtęć a nie można kupić słabszej jakości węgla.

  •  

   pokaż komentarz

   Piszesz, że oszczędności a potem piszesz, żeby jednak najbiedniejszym dotować (mają dotację). Możesz się w końcu zdecydować?

   @Wujek_Mietek: Możesz nie być tępym ch. i czytać ze zrozumieniem. Napisałem że będzie drożej. Ale nie aż tyle o ile cena normalnego węgla jest wyższa od gównianego. Bo z tego normalnego uzyskujesz więcej "ciepła".

  •  

   pokaż komentarz

   @Norton__PL: A jak będzie drożej, to ludzie będą więcej palić śmieciami.

  •  

   pokaż komentarz

   A jak będzie drożej, to ludzie będą więcej palić śmieciami.

   @Wujek_Mietek: To bardzo możliwe. Niestety za darmo nie będzie lepszego powietrza. Albo ludzie obniżą w domy temp. o 1-2* albo zacisną pasa i jakoś dadzą radę. Wiem że to kibel. Ale bez zmian, za 20 lat, będziemy wszyscy siedzieli u onkologa na wizycie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Norton__PL: Przecież napisałem - wystarczy karać tych, co naprawdę trują.

  •  

   pokaż komentarz

   @Wujek_Mietek: kary, kary i jeszcze raz kary ale takie zaczynajace sie od 5 tys. zlotych.

  •  

   pokaż komentarz

   @robotnik_zawodowy: Wystarczy 500 zł. Jak będzie za każdym razem to każdego oduczy. Aczkolwiek kilka tysięcy złotych na pewno byłoby lepsze.

  •  

   pokaż komentarz

   @Norton__PL u nas musi być jak z chemią bo mimo większej kalorycznosci to i tak będą dokładać tyle samo z przyzwyczajenia.
   Juz widze tych pijaczkow i babcie martwiace cie kalorycznoscia wegla albo zakazem palenia śmieci przy rencinie 800 zlociszy albo zasilku z mopsu

 •  

  pokaż komentarz

  Przeciez są specjalne piece np. do spalania miału z filtrami. Z pozostałymi opałami jest podobnie. Jak ktoś ma piec dedykowany do spalania odpowiedniego opału to nie widzę problemu żeby palił nim dalej.

  •  

   pokaż komentarz

   @pioterhiszpann: a ja widzę, bo te kotły często właśnie kopcą mimo certyfikatów, bo certyfikatami możesz sobie w przypadku kotłów tyłek podetrzeć. One powinny być testowane w warunkach typowych, a nie przez amrmię specjalistów, którzy zaopatrzeni we wszelkie czujniki zrobią wszystko, żeby kocioł spalał jak najlepiej i zmieścił się w normie.

 •  

  pokaż komentarz

  Sól do spożywki przecież też atestowana a nie drogowa jest...

 •  

  pokaż komentarz

  A to nie jest tak, ze były juz takie pomysły, ale sprawdzili i część polskich kopalń ma tak słaby węgiel, że nie spełniałby norm?

  •  

   pokaż komentarz

   @wpiot: były, dlatego to będzie ciekawe - bo rosyjski węgiel potrafi być czystszy niż część węgla z polskich kopalń

  •  

   pokaż komentarz

   @megawatt: @wpiot: Na lekcjach geografii w podstawówce uczyłem się o tym, że węgiel z okolic Bytomia jest jakościowo najlepszy w Europie i jest tylko jedno miejsce na świecie dorównujące mu w czystości i kaloryczności. Może kopalnie z innych regionów mają słabszy węgiel ale czemu jakiś węgiel ze wschodu ma byś lepszy?
   Kolejny marketing szeptany? Nie solgaz a ruski węgiel tym razem?

  •  

   pokaż komentarz

   Kolejny marketing szeptany? Nie solgaz a ruski węgiel tym razem?

   @lisek73: to górnicze związki tak twierdziły - że te normy wyeliminują węgiel polski a zostawią rosyjski

 •  

  pokaż komentarz

  Przydałyby się jeszcze badania spalin na przeglądach pojazdów mechanicznych. To jest dla mnie niepojęte dlaczego tego nie sprawdzają.

  •  

   pokaż komentarz

   @James_Earl_Cash: Mi tam zawsze na przeglądzie sprawdzali (kwestia stacji), z kolei nigdy amortyzatorów... Według mnie co do przeglądów - to powinni wszystko sprawdzać zgodnie ze sztuką, także światła (które też zawsze mi sprawdzają).

  •  

   pokaż komentarz

   @James_Earl_Cash: To zgłoś stację kontroli pojazdów jeśli nie mierzą Ci emisji. Każda powinna i trwa to kilka sekund. Ostatni przegląd zmusił mnie do wymiany katalizatora :)

  •  

   pokaż komentarz

   @lyncz: @James_Earl_Cash: Miałem 3-4 lata temu laboratorium na stacji diagnostycznej. Pracownik tejże stacji opowiadał że skład spalin sprawdzają przeważnie tylko w przypadku samochodów która bardzo kopcą. Wszystko przez obowiązujące normy emisji pamiętające jeszcze czasu poprzedniego ustroju, które spełnia większość umiarkowanych kopciuchów.

  •  

   pokaż komentarz

   @matam666: Nie do końca tak jest. Na stacji diagnostycznej sprawdza się czy emisja pojazdu jest zgodna z jego wartością podaną w homologacji pojazdu(normy Euro 1-6). Nie wiem jak wygląda tylko sprawa aut sprzed lat 90, gdy tych norm nie było - jak traktują takie pojazdy. Na szczęście ich jest już dość mało na naszych drogach.
   W moim przypadku wyszły podwyższone tlenki azotu(brak objawów wizualnych), ale chyba jestem lekko stuknięty bo długo szukałem stacji diagnostycznej, która na prawdę sprawdza pojazd, a nie tylko przybija pieczątkę.

  •  

   pokaż komentarz

   @lyncz: Rzeczywiście trochę przeinaczyłem, przyznaję rację.

  •  

   pokaż komentarz

   @slavas: Co nareszcie? To jest takie myślenie: "ustawą zniesiemy ubóstwo"
   Sorry, ale jeśli teraz komuś żal pieniędzy i pali śmieciami, to tym bardziej będzie nimi palił po wprowadzeniu tych zmian. Jedyny sposobem rozwiązania tego problem jest kontrolowanie czym ludzie palą i wchodzenie ludziom w dupy, czy tego chcemy? Nie wiem... jak dla mnie bez różnicy, bo ja mam centralne, ale pewnie gdybym miał piec węglowy i by mnie ktoś kontrolował czym pale, to by mnie to denerwowało.

   pokaż spoiler Jak już robimy k?#@ę z logiki to czekam jeszcze na ustawę, która zakazuje jazdy samochodami które mają więcej niż 5 lat, w końcu będzie bezpieczniej i ekologiczniej na drogach, no i ustawę zakazującą umierać :)

  •  

   pokaż komentarz

   @King_Korwin: Śmieci też będą musiały spełniać normy ( ͡º ͜ʖ͡º)

   A poważnie to jedyne sposoby na poprawę czegokolwiek, to edukować edukować i edukować

  •  

   pokaż komentarz

   @slavas: Proponowana nowelizacja ustawy jest zła bo nie rozwiązuje problemu - zadziałałby, tylko gdyby świat był czarno-biały, gdyby ludzie dzielili się na palących węglem słabej jakości(czyli powodujących smog) oraz na ludzi palących dobrym węglem(czyli niepowodujących dużego smogu), a to są utopijne założenia. Rozumiesz już? Nie wiem czy da się jaśniej...

   Ludzie działają według pewnych priorytetów, jeżeli nie mają pieniędzy i mają wybór pomiędzy paleniem gównem i jedzeniem, a paleniem dobrej jakości węglem i głodowaniem to wybiorą zawsze to pierwsze, bo w takiej sytuacji będą mieli w dupie ten smog.
   @Yorick: zgadzam się w 100%
   A tu dla kolegi slavasa piramidka potrzeb

   źródło: zarzyccy.pl

  •  

   pokaż komentarz

   @King_Korwin: U mnie ta piramida wygląda tak, że 5 jest zamienione z 3. I chuj!

  •  

   pokaż komentarz

   @King_Korwin: nie rozumiem. Zakaz sprzedaży muła i flota, to najlepsze co można zrobić dzisiaj, żeby poprawić sytuację ekologiczną. Następną najlepszą decyzja będzie całkowity zakaz sprzedaży węgla

  •  

   pokaż komentarz

   @Xaveri: u mnie w sumie trochę też, jestem introwertykiem w ch*j... jeszcze bym zamienił w 1. "prokreacja" na "wypok", w końcu jestem bordo ( ͡° ͜ʖ ͡°)ノ⌐■-■

  •  

   pokaż komentarz

   Jedyny sposobem rozwiązania tego problem jest kontrolowanie czym ludzie palą i wchodzenie ludziom w dupy,

   @King_Korwin: przeczytałeś swój komentarz przed kliknięciem przycisku 'Wyślij'?
   Przecież, kontrola o której mówisz ma być na etapie sprzedaży węgla. Ludzie owszem palą śmieci, ale nie palą tylko śmieci. Zdecydowana większość trucicieli w 80-90% do opału stosuje drewno lub węgiel, śmieci to dodatek. Eliminując słabej jakości węgiel już poprawiasz sytuację. Nie mówię, że całkowicie rozwiązujesz problem, ale poprawisz sytuację i choć to może być mały krok, lepiej go zrobić niż nie robić nic tylko zrzędzić.

  •  

   pokaż komentarz

   @King_Korwin: ubdzy ludzie spalają mało węgla, kopcą Janusze, Grażyny i zwykły Kowalski, który patrzy tylko na swój czubek nosa, byle w domu było ciepło, a co z komina leci to nieważne.

 •  

  pokaż komentarz

  Poprzednio jak były takie pomysły, to bardzo szybko okazało się, że węgiel polski nie spełnia norm, a tylko importowany.

 •  

  pokaż komentarz

  Nie powinno być żadnego usprawiedliwienia na palenie byle czym. Konsekwencje są za duże. Rak czy choroby u noworodków. Rodzic ci na raka umrze, albo dziecko urodzi się niepełnosprawne.
  Bo nie stać, bo coś. Nie ma przyzwolenia na to i tyle. Koszty społeczne są za duże.

 •  

  pokaż komentarz

  Ile razy droższy? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Czarny rynek będzie miał się jeszcze lepiej. Ciekawe czy górnicy wybiegną znowu kłapać dziobami, wie ktoś jakiej jakości jest Polski węgiel?
  Z tego co kojarze to na Ruski wszyscy znajomi narzekają.

 •  

  pokaż komentarz

  A może warto w miastach rozważyć podłączenie większej liczby budynków (kamienice, domki itp.) pod elektrociepłownie?

  •  

   pokaż komentarz

   @Eetam: Warto i robi się to, ale zazwyczaj to bardzo drogie rozwiązanie, szczególnie tam gdzie węgla spala się najwięcej - w osiedlach domków jednorodzinnych gdzie zabudowa jest rozproszona.

 •  

  pokaż komentarz

  Da się jakoś samodzielnie mierzyć zanieczyszczenia za oknem?

 •  

  pokaż komentarz

  Ciekawi mnie, kto rozpętał tę głupią aferę z smogową. Szukać bym zaczął od tych, którzy na tym zarobią :)

  •  

   pokaż komentarz

   @brakmiempatii: lekarzy, farmaceutów i grabarzy możemy więc spokojnie wykreślić z listy podejrzanych

  •  

   pokaż komentarz

   @ajuto00: No wiesz, coś te ustawy za szybko wychodzą. Ja bym obstawiał, że produkty pochodzące z naszych kopalń spełnią normy, a węgiel z ukrainy, czy rosji już nie. Dzięki temu będziemy mogli wypłacać górnikom ich trzynastki, czternastki i inne barburki. Tak czasem sobie myślę, że niewiele różnią się oni od uchodźców jeśli chodzi o roszczenia.

  •  

   pokaż komentarz

   @brakmiempatii: sam jesteś głupi, tak jak ten koleś, który dzwonił dzisiaj do trójki i mówił, że smog temat zastępczy, że przecież XX, XIX czy XVIII wieku nikt o smogu nie mówił.

  •  

   pokaż komentarz

   @arturccc: Głupszy od ciebie na pewno nie jestem lemingu.

  •  

   pokaż komentarz

   Ja bym obstawiał, że produkty pochodzące z naszych kopalń spełnią normy, a węgiel z ukrainy, czy rosji już nie.

   @brakmiempatii: akurat się nie da, Piechociński próbował określić normy.
   I za 1. razem wyszło ok - normy wysokie, ale związki zawodowe górników protestowały
   za 2. razem - albo dopuszczą cały syf

   Polski węgiel potrafi być gorszy niż rosyjski, więc nie da się ustalić tak norm.

 •  

  pokaż komentarz

  To i tak nic nie da gdy ludzie będą ten węgiel źle spalać.

 •  

  pokaż komentarz

  W praktyce: węgiel będzie droższy wiec ludzie jeszcze chętniej będą sortowali śmieci na palne i niepalne. Chyba jedyne rozwiązanie problemu to woda z ciepłowni lub ogrzewanie gazem.

 •  

  pokaż komentarz

  To jeszcze trzeba wprowadzić normy dla śmieci.

 •  

  pokaż komentarz

  Słyszałem o dodatkach z mops na opał, ktoś faktycznie sprawdza czy ktoś kupił np węgiel?

 •  

  pokaż komentarz

  czyli ceny w górę a janusze z mafii składów będą i tak mieszać z byle czym.

 •  

  pokaż komentarz

  Zaraz sie okaże, że nasz węgiel nie spełnia norm i trzeba zamknąć kopalnie. Ale sie wk%@@ią górnicy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  taka mnie fjuczerowa, calkiem realna wizja natknela mianowicie roj dronow z wszelkiej masci czujnikami ktory pojawia sie nagle bez zapowiedzi nad jakims osiedlem i podlatuje do kazdego komina pobierajac probke syfu z niego wylatujacego. Jak wyczai palony plastik czy gumiaki to mandacik taki ze sie k*^%% nie pozbiera..to by dobre bylo :)

 •  

  pokaż komentarz

  Jak zwykle chodzi o kasę. Lobby piecowe walczy zaciekle. Do tego zachód walczący z polskim węglem.
  Smog jest problemem od dawien dawna, ale jakoś do tej pory nie było z tego tytułu awantury. Władze miały to gdzieś. Media również. Ktoś za tym stoi. Media same z siebie nie robią zadymy.
  Ciekaw jestem w jaki sposób chcą wymusić wymianę kotłów. Ludzi nie jest stać na opał, a co dopiero na wymianę kotła. Poza tym za chwilę kopalnie zrobią raban, bo z flotu i miału mają kupę kasy.

 •  

  pokaż komentarz

  Wszyscy piszą, że trzeba odgórnie wprowadzić nakaz stosowania dobrej jakości węgla.
  To nie jakość węgla jest tutaj problemem ale sposób jego spalania. Najlepszej jakości ale źle spalony węgiel da wielokroć więcej syfu niż podłej jakości węgiel czy miał.
  Przerabiałem to już na sobie kupują coraz droższe i coraz lepsze węgle. Im lepszy był węgiel tym więcej gryzącego śmierdzącego dymu wylatywało z komina. Aż mi nieraz wstyd było wychodzić na zewnątrz. Po 2 latach "studiowania" problemu okazało się, że przyczyną był źle dobrany - przez fachowca z wieloletnim stażem - piec, znanego producenta kotłów ze świętokrzyskiego, który g*** miał wspólnego z deklaracjami producenta. W ten oto sposób po 4 latach wymieniłem "nowy" kocioł na inny - wybrany już tym razem samodzielnie, a nie przez fachowca. Dym z komina zniknął u mnie całkowicie.

 •  

  pokaż komentarz

  Powinien być zapis że w sprzedaży będzie tylko węgiel który spełni normy i polski... żeby nie było że niektóre nasze nie spełnią... :-)

 •  

  pokaż komentarz

  no wkoncu, cos sie rusza caly kraj sie oburza i nagle po 4 dniach mozna wymyslic jakis dobry poczatek.

 •  

  pokaż komentarz

  mam nadzieję że to nie tylko pusta obietnica. Od lat na to czekam.
  Nie mogę patrzeć na moich sąsiadów. Kuta brama, za nią św. passat i dymu na pół wioski. Po taniemu.

 •  

  pokaż komentarz

  I tak gówno to da. Przecież ludzie palą jakimiś śmieciami, to najbardziej smrodzi!!! Przecież nie przestawią się na lepszy niż dotychczas węgiel bo i tak nim nie palili!

  Nie wiem dlaczego ale nikt nigdzie o tym nie pisze - wszyscy tylko, zły węgiel, drogi gaz, bieda itd.

  •  

   pokaż komentarz

   @mailtalk ludzie nie potrafią palic, najlepszym weglem uwedzą całą okolice, choc mniej niz tym gownem zasiarczonym, ale wedlug mnie powinni zakazac kotlow z gornym spalaniem bo i tak wiekszosc pali od dołu, albo masowo edukowac ludzi bo zaczadzonych mamy w kraju od groma, a czyms takim jak koks to juz w ogole nikt nie slyszal bo troche drozszy, a ze ludzie by nie chorowali... http://czysteogrzewanie.pl/czym-ogrzewac/jak-palic-koksem/

  •  

   pokaż komentarz

   najlepszym weglem uwedzą całą okolice

   @wron3k: Ok, możliwe, że to też jest przyczyna ale kurcze u mnie jest gaz, wszyscy zagazowani a sąsiad sobie dogrzewa kominkiem codziennie po zmroku (czyli teraz to przez pół dnia). Smrodzi przy tym na całą okolicę bo albo pali mokrym drewnem (jakieś gałęzie tnie co jakiś czas w ogrodzie) albo śmieciami.

   I nic go nie wyedukujesz czy ma palić z góry czy z dołu bo nie ma nawet pieca na stałe paliwo tylko gazowy!

   Przejedź się pod Warszawę pod wieczór - smród nomen, omen jak z komina :P I oczywiście jeb..e tylko wieczorem, w nocy bo za dnia ludzie się boją, że będzie widać.

   Mój kolega ma nawet dość majętnego sąsiada, który też jara byle czym - ma jakiś tam zakład. Jak zadzwoni po SM/Policję to mówią, że przyjadą za 6-8 godzin bo mają inne sprawy. Tego wyedukujesz co najwyżej batem finansowym!

   Na pewno to o czym mówisz też ma jakieś znaczenie ale wątpię, żeby było ono decydujące. Tak samo z resztą jak to o czym ja mówię a w mediach ciągle jacyś eksperci p$$%%@@olo o tym, że panele i wiatraki... No kuźwa nóż się otwiera, z wiatrakami w czasie smogu?

   Nie ma zdaje się żadnych rozporządzeń co do wymogów technicznych i ekologicznych jakie powinny spełniać dane piece czy kotły. Dodatkowo prawie nie ma sankcji za palenie gównem. A nawet jakby były to, przynajmniej w Wawie nie ma kto i jak ich wyegzekwować.

   pokaż spoiler Chyba, że nie wiem jak się SKUTECZNIE walczy ze śmierdzielami - jak tak to proszę o info :)

 •  

  pokaż komentarz

  No i się wyjaśniło.

 •  

  pokaż komentarz

  Czemu wykopki od Korwina i "państwo nie powinno ingerować w (prawie) nic", popierają takie ograniczanie wolności?

 •  

  pokaż komentarz

  na śniadanie jajka gmo, chleb ze zbóż gmo i margaryna, obiad kurczak na hormonach i antybiotykach, ziemniaki gmo i kwaszona kapusa do popitki coca cola, na kolacje chleb ze zbóż gmo margaryna i wędlina(z 1kg mięsa 3kg wędliny) Bóg raczy wiedzieć co tam jest, parówki i do popitki coca cola, a smog na zbilansowanie diety...

 •  

  pokaż komentarz

  To będzie więcej wysypów węgla na torach, bo złodzieje będą mieli lepsze zyski.

 •  

  pokaż komentarz

  A nie prościej zwrócić się do koncernu VW o zaprojektowanie dla Polski pieców węglowych spełniających wszystkie standardy emisji?

  Przecież jak powszechnie wiadomo Niemcy są bardzo doświadczeni zarówno w budowie pieców jak i spełnianiu norm emisji.

  #suchar

 •  

  pokaż komentarz

  wystarczy ustawą zdelegalizować smog

 •  

  pokaż komentarz

  Rząd będzie dofinansowywał każdą tonę węgla? Teraz ludzie palą miałem albo innym dziadowstwem nie dlatego, że im jest lepiej, tylko jest taniej. Tona miału to 390 zł, a węgla pewnie z 800.

  Gdyby opał który spełnia normy kosztował 390 zł za tonę to problem smogu byłby dużo mniejszy.

 •  

  pokaż komentarz

  Tak, będzie to węgiel certyfikowany przez wskazane przez aktualny rząd urzędy. Oczywiście droższy o kilkadziesiąt procent.

  Bo trudno wsiaść w seicento, przejechac się po mieście obserwując kominy i przyp!!%#%@ić takie kary trującym, żeby musieli sprzedać piece, żeby spłacić komornika - za czyste powietrze muszą zapłacić wszyscy. Kolejne 500+ (do każdej tony węgla).

  Socjalisci pieprzeni.

  •  

   pokaż komentarz

   @585984050: Jeżeli palą legalnym węglem tylko niskiej jakości to na jakiej podstawie te kary?

  •  

   pokaż komentarz

   @btr: Bo nie palą legalnym węglem. Ja w domku letniskowym w górach palę węglem i widzę co się z komina wydobywa. Otóż praktycznie nie wydobywa się praktycznie nic. Lekkie falowanie powietrza spowodowane większą temperaturą spalin.

   Natomiast doskonale widać też co się wydobywa z części innych kominów. Jakby konklawe się zebrało i nie mogli wybrać papieża. Kłęby niebieskiego, czarnego, brązowego dymu. A kary nie za sam fakt palenia. Pobrac popiół do analizy - jak był palony plastik, guma, sklejka - kara.

  •  

   pokaż komentarz

   @585984050: Ja nie palę węglem nigdzie więc nie wiem, ale czytam opinie tutaj z których wynika że kiepski węgiel lub nieumiejętne palenie także daje efekt gęstego, ciemnego dymu. A badanie popiołu z podejrzanych palenisk - jak najbardziej. Ale służby takie możliwości mają już teraz a przypadki gdy udaje się zidentyfikować palących śmieciami są rzadkie. Czy właśnie nie dlatego, że nie każdy czarny dym oznacza palenie śmieci?

 •  

  pokaż komentarz

  Już jutro w GW, Lisweeku i money.pl nagłówki typu: "HURR!! PIS chce dorżnąć kopalnie! 25 tysięcy milionów Polaków może stracić pracę i złotówka osłabnie!!!1!! DURR

 •  

  pokaż komentarz

  Według mnie, zamiast nakazów i zwiększania biurokracji, lepsze są ułatwienia dla tych, którzy postępują dobrze i ogólne ułatwienia dla ludzi, które nie skłaniałyby ich do postępowania źle.

 •  

  pokaż komentarz

  zakop za #smog - jeszcze wam się nie znudziło?

 •  

  pokaż komentarz

  Lewackie ubogacanie ustawami odcinek 18292.

Dodany przez:

avatar rybak_fischermann dołączył
401 wykopali 7 zakopali 8.4 tys. wyświetleń