•  

   pokaż komentarz

   Jest:
   "Zamordowany w 1949 roku przez komunistów."

   Powinno być:
   "Zamordowany w 1949 roku przez polaków."

   To nie byli kosmici.

   edit: ciekawa strona, szczególnie listy.
   http://www.hieronimdekutowski.pl/listy.html
   więcej takich znalezisk

  •  

   pokaż komentarz

   @erzk: o nie ,dobrze stoi napisane. Komuniści to obce ludzkiemu rodzajowi kreatury, rodem z kosmosu : bez narodowości, wiary , współczucia, w ludzkie odruchy słabo albo wcale uposażeni. Komunizm to nienawiść tylko , zazdrość, pożądanie i rządza zemsty - same desktruktywne emocje.

  •  

   pokaż komentarz

   @qbik: a na Polskę napadli hitlerowcy czy Niemcy?

  •  

   pokaż komentarz

   @erzk: hilterowskie Niemcy . Po kiego grzyba piszesz hitlerowcy z wielkiej litery? Przecież to nie narodowość tylko przynależność polityczna.

   ok, zreflektowałeś się po mojej odpowiedzi i wyedytowłeś zawczasu. Teraz moja odpowiedź nie ma tego sensu. Dobrze , że chociaż połapałeś się w swoim błędzie.

  •  

   pokaż komentarz

   @erzk: to chyba nie będzie trollowanie, jak poprawię na dużą literę?

  •  

   pokaż komentarz

   @qbik: czyli zgodzisz się wobec tego że w opisie może być:
   "Zamordowany w 1949 roku przez polskich komunistów." ?

   ps. poprawiłem na hitlerowców

  •  

   pokaż komentarz

   @erzk: niech Ci będzie, że może być "polskich komunistów" , w sumie gadali po polsku choć myśleli po rusku.

  •  

   pokaż komentarz

   @erzk: Skąd wiesz, że akurat przez polskich komunistów, a nie np. rosyjskich, czy żydowskich? Mało to było "Polaków" co przyszli zza Buga w mundurze NKWD? Jak już napisał qbik, komunizm w przeciwieństwie do nazizmu jest internacjonalny.

  •  

   pokaż komentarz

   @alternative4: 15 listopada skład orzekający pod przewodnictwem sędziego Józefa Badeckiego, który wcześniej skazał na śmierć m.in. rtm. Witolda Pileckiego, skazał go na 7-krotną karę śmierci, pozostali otrzymali podobne wyroki.

   Polak go skazal.

   Józef Badecki urodził się 5 listopada 1908 r. w Uhnowie, województwo lwowskie. Magisterium na Wydziale Prawa Uniwersytetu im. Jana Kazimierza we Lwowie uzyskał w 1933 r. W latach 1934-39 pracował jako asesor Sądów Okręgowych w Samborze i Przemyślu. W kampanii wrześniowej dowodził plutonem w batalionie marszowym 5. Pułku Strzelców Podhalańskich. Podczas okupacji był nauczycielem i aplikantem adwokackim w Lublinie i Przemyślu.

  •  

   pokaż komentarz

   @erzk: Józef Badecki był tylko elementem machiny, która mordowała Polaków walczących z sowietami o wolną Polskę. Nad wszystkim czuwało Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego, które działało na polecenie i pod dyktando władz radzieckich.

   "Józef Badecki uczestniczył w wielu sprawach przeciwko „wrogom ludu”. Orzekł co najmniej 29 kar śmierci, co plasuje go w czołówce najbardziej krwawych stalinowskich sędziów. Podobnie jak inni, najpierw ogłaszał wyroki, a dopiero później je pisał. W dniach 3-15 listopada 1948 r. przewodniczył rozprawie przeciwko męczonemu wcześniej w śledztwie, słynnemu „Zaporze” – Hieronimowi Dekutowskiemu i siedmiu jego towarzyszom, którzy zostali skazani na karę śmierci.

   9 lutego 1949 r., na niejawnym posiedzeniu warszawskiego WSR, jako sędzia-sprawozdawca, przyczynił się do przedłużenia (ex post) tymczasowego aresztowania płk. Aleksandra Krzyżanowskiego „Wilka”, legendarnego dowódcy Okręgu Wileńskiego AK. Wnioskował o to dyrektor Departamentu Śledczego MBP Józef Różański (właśc. Józef Goldberg). To kolejny dowód, że stalinowskie sądownictwo było podporządkowane bezpiece."

   http://www.asme.pl/101044172164947.shtml

  •  

   pokaż komentarz

   @dafunk: chcialbym zeby nazywac rzeczy po imieniu. Jesli tak czesto przypominamy na wykopie ze na Polske napadli Niemcy a nie hitlerowcy, a 17 wrzesnia to Rosjanie a nie sowieci to idac tym samym nalezaloby napisac polscy komunisci popelnili mord sadowy nad Hieronimem Dekutowskim ps. Zapora. Wkoncu mowili po polsku, mieli polskie paszporty, urodzili sie w polsce i w niej zyli. I swoja droga smutne ze tylu polakow zaraz po 45tym poszlo na wspolprace.

  •  

   pokaż komentarz

   @poloko: Ale było tylko hasło z wikipedii, a ja dodałem serwis, który zawiera mnóstwo ciekawych i unikalnych materiałów o Zaporze: zdjęcia, artykuły, wiersze, dokumenty, listy, piosenki...

 •  

  pokaż komentarz

  Przecież patriotyzm = pisowstwo,moheryzm, cimnogrodyzm, korwnizm i tak dalej! Gdzie w ty mmiejsce na moją tożsamość jołropejczyka?

  :)
  WYKOP

 •  

  pokaż komentarz

  Walczyć za ojczyznę ,a potem być ścigany za rzekomą pomoc nazistom.Wykop.

  •  

   pokaż komentarz

   @Destr0: Po 1945 Niemców już tutaj nie było, kraj był pod nową, radziecką okupacją. Zapora walczył z Rosjanami i ich polskimi sługusami.

   I za to został zamordowany.

   Jego ostatnie słowa brzmiały: "Przyjdzie zwycięstwo! Jeszcze Polska nie zginęła!"

  •  

   pokaż komentarz

   @dafunk: A przed sądem stał w niemieckim mundurze...

  •  

   pokaż komentarz

   @szokolada: To prawda. Ale skazali ich za to, że byli posłuszni "ośrodkom dyspozycyjnym reakcji polskiej w postaci tzw. emigracyjnego rządu londyńskiego, czy też korpusu Andersa, będące zresztą powiązane z agenturami imperialistycznych kół kapitalistycznych" (cytat z uzasadnienia wyroku).

   Czyli de facto, za walkę o wolną Polskę.

   Przebranie ich w niemieckie mundury było elementem propagandowym.

 •  

  pokaż komentarz

  Miałem okazję poznać jednego z jego żołnierzy ps."Tygrys". Starszy pan mieszka dziś w Chodzieży. 80 lat na karku, ale forma świetna... Słuchać go można godzinami.

 •  

  pokaż komentarz

  Jako dzieciak w szkole zastanawiałem się czemu historia Polski kończy się w 45r, a to już było po okrągłym stole i teoretycznie historia powinna być "odtajniona", ale nie, nie za dużo publikacji, przynajmniej wtedy, nie miałem internetu, informacje były z gazet, mediów itp. Później pojawiła się tvp kultura i tam już było więcej informacji o PRL-u, ale dalej jakby niszowa stacja. I tu nagle wygrał pis wybory (wtedy to było dla mnie lekkim szokiem, media zrobiły swoje) i o dziwo w poniedziałki po 20 na pierwszym zaczęły się pojawiać, jak dla mnie super, sztuki teatralne mówiące o tej tematyce, o bohaterach wojennych, o tym jak zostali potraktowani przez PRL, o zniewoleniu Polaków przez "komunizm", najczęściej były to tragiczne historie jakoby otwierające oczy na to kto był bohaterem, kto był ofiarą, kto był katem. Po tych historiach chciałem aby wszyscy zdrajcy Polski służący PRL, szczególnie w ich pierwszych latach panowania, zostali ukarani, przynajmniej jakoś naszkalowani jako zdrajcy. Później nowe wybory, wygrało po, i nagle z teatru telewizji na pierwszym zniknęły spektakle o tej tematyce, za chwilę zniknęła tvp kultura i w ogóle spektakle na pierwszym. Nie wiem którzy politycy chcą dobrze (idealiści), a których interesuje tylko własny interes, wiem tylko że nagle znów cofnęliśmy się do czasów gdzie historia kończy się w 45r.

 •  

  pokaż komentarz

  Piosenka partyzancka oddziału mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zapory” (w wykonaniu De Press):

  http://www.youtube.com/watch?v=JYlnukYO4FI

  Tekst i historia:

  http://fundacjapamietamy.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=55&limitstart=4

 •  

  pokaż komentarz

  Miło jest zobaczyć na wykopie, wykop o mojej rodzinie:)
  A co do samego "Zapory" to historia jego śmierci nigdy nie przestanie mnie przerażać. Najbardziej tragiczne co może się zdażyć - walczysz na wojnie o wolność swojego kraju, ale zamiast być zwyciezcą teoretycznie zwycięskiej wojny, jesteś ścigany. Następnie łapią Cię przez zdradę i wydanie na samej granicy, a potem zabijają w zasadzie bez procesu, po dwóch latach siedzenia w wzięzieniu. Jego historia jest jak film, tylko bez happy end'u.

 •  

  pokaż komentarz

  Każdy kij ma dwa końce.Wystarczy poszperać.Z moich "szperań" wynika , że bynajmniej nie był nieskazitelny , a na takiego go kreują.

 •  

  pokaż komentarz

  Dla takich wykopów tutaj zaglądam. Mam materiał na kilka godzin czytania, słuchania, szperania gdzie się da.

 •  

  pokaż komentarz

  gwoli ścisłości przypomnę, że był cichociemnym

 •  

  pokaż komentarz

  Komentarz usunięty przez autora

 •  

  pokaż komentarz

  Przeczytałem dopiero 2 protokoły, całkiem Dobrze się czyta.

Dodany przez:

avatar dafunk dołączył
246 wykopali 1 zakopali 3.2 tys. wyświetleń