•  

  pokaż komentarz

  Autorka nie dodała, że również garściami czerpała z Wiki, co samo w sobie nie jest niczym złym, ale można było podać. Niektóre sformułowania są identyczne. Zajrzałem do Wiki ponieważ zdziwiła mnie wątpliwość pochodzenia nazwy "Słowianie". I jeszcze bardziej zdziwiło mnie, że Wiki podaje jedynie stare hipotezy (od "słowo", "słoboda").Przyjęte zas jest, w tej chwili że "Słowianin" to "człowiek". Słowacy - słowak - człowiek. Nie ma w tym nic dziwnego, skoro nazwa "German" to według najnowszych ustaleń - Ger (dzida, oszczep) + man (człowiek).
  Na Wykopie był kiedyś materiał z mapkami dotyczący tego samego zagadnienia - pochodzenia Słowian:
  http://www.wykop.pl/ramka/288643/czy-polacy-to-na-pewno-slowianie/

  •  

   pokaż komentarz

   @kubatre1: Hmm czemu stare hipotezy?

   Słowianie = słowo. Słowo znaczy tyle, co mowa, bo mowa ze słów się składa. Podobne do siebie słowiańskie języki były dla naszych przodków ich wspólnym "słowem". Wszystkich, którzy rozumieli to słowo, z którymi można się było dogadać rodzimym słowem, nazywano między sobą od słowa Słowianami.

   Na przykład Romanie czy Germanie - to są nazwy pochodzące z łaciny. My (Słowianie) sami siebie - Słowianami nazwaliśmy.

   Dlaczego na przykład dla nas (słowian) Niemcy to... Niemcy? Ma to te same źrodło, Niemcy - znaczy niemi, niemowy - ci którzy nie znają, nie rozumieją naszego języka słowiańskiego, z którymi nie da się porozumieć. Tak jak po polsku, masz również po czesku (Nemecko), węgiersku (Nemetorszag) czy chociażby dolnoserbsku (Nimska). W starych zapisach można też spotkać się z pojęciem Niemiec w stosunku nie tylko do Germanów, ale też Francuzów itp. Z tego samego powodu.

   Co do tego słowa=słowianie podam jeszcze taką ciekawostkę na potwierdzenie tej tezy, która może przybliży ówczesne podobieństwa między językami słowiańskimi (którym posługiwali się przodkowie Polaków, Czechów, Węgrów, Bułgarów, Serbów), otóż bracia soluńscy: http://pl.wikipedia.org/wiki/Cyryl_i_Metody, ułozyli pierwsze księgi do katolickich nabożeństw po słowiańsku tj. w starobułgarskim - i ksiąg tych używano w Polsce czy Czechach, bo ludzie je mniej więcej rozumieli.

  •  

   pokaż komentarz

   @k43m: germanie - podałem nową hipotezę pochodzenia nazwy. Wybacz, ale bardziej wiarygodne jest dla mnie łączenie nazwy Słowianie z pojęciem "człowiek" niż "słowo". Na całym świecie róz=żne ludy określały siebie przez złożenie wyrażenia "człowiek" i funkcji lub przedmiotu. Ludzie- ptaki (Wyspa Wielkanocna), Tuaregowie, pełno jest takich przykładów.
   Zauważ, że przeniknęło do określania zawodów bartman (barć - człowiek) pszczelarz, w angielskim na pęczki np. mailman - listonosz (również postman).
   Co oznaczałoby według Ciebie "Słowak" ? Nawet nie wiem jakby to odnieść, oprócz podobieństwa rdzenia do "słowa".
   Możnaby pójść w spekulacje czy "słowo" nie powstało jako pojęcie z pewnościa późniejsze niż "człowiek" i związane z tym, że jest to czynność wykonywana tylko przez człowieka (a nie zwierzęta). Ale to spekulacja.

  •  

   pokaż komentarz

   @kubatre1: Chyba najbardziej uznana etymologia słowa 'słowianin' pochodzi od ps. czasownika 'sloviti' czyli mówić, por. też 'słowik' z tego samego. Etymologia od wyrazu pojęcia człowiek jest chybiona - nie ma żadnych kontynuantów pie. z rdzeniem *slv- albo *slo- w znaczeniu człowiek.
   Najciekawasza jest etymologia wyrazu 'serb' od ps. 'sorbati' - ssać, siorbać. Serbowie to są ci, którza ssą tę samą pierś.

  •  

   pokaż komentarz

   @kubatre1: Zaznaczam, że to tylko moje spekulacje, jestem co prawda filologiem, ale nie slawistą ani historykiem języka.

   Słowak = ten co może się [wy]słowić, czyli po prostu mówi. Co pasowałoby do teorii o ludziach. Mailman to ten, co nosi mail, a Słowaka w takim układzie można by przetłumaczyć na speak-man. Nie jest to konstrukcja obca językom słowiańskim, nawet polskiemu. Prostak (człowiek prosty, niekulturalny), wozak (człowiek trudniący się przewożeniem towarów wozem) i tak dalej...

 •  

  pokaż komentarz

  Słowianie są potomkami Atlantów

  •  

   pokaż komentarz

   Lechia (lub Lechistan) – dawne, a także alternatywne określenie Polski, wciąż reprezentowane w kilku językach wschodniej Europy oraz Bliskiego Wschodu

   Lechia is the historical and/or alternative name of Poland

   by wikipedia

  •  

   pokaż komentarz

   @le_vampire: stąd też późniejsze, pokrewne Lachy - Polaczki ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @le_vampire:

   Poprawnie i w rodzimym języku: "Chwała Lechii!", "sława" w tym znaczeniu to słowo nie nasze tylko wschodniosłowiańskie. W naszym języku "sława" dotyczy spraw bardziej przyziemnych np "sławny aktor", a dla spraw i bytów ponadczasowych zarezerwowane jest słowo "chwała". Chyba, że to miało być takie fajne cool-panslawistyczne zawołanie ;-)

  •  

   pokaż komentarz

   @le_vampire: co nie oznacza, że nie jest to błąd - najczęściej występujący wśród osób określających się jako Rodzimowiercy, co jest paradoksem, ponieważ takie znaczenie tego słowa nie jest rodzime.

   Chwała w naszym języku jest zarezerwowana dla bogów, bohaterów i krajów odznaczających się ponadczasowością. Sława, to także słowo polskie, ale używane w języku polskim w innym znaczeniu.

   Tutaj link do słynnego tekstu ("Chwała Swarożyca") poprawnie wykorzystującego język polski i jego archaizmy: http://www.youtube.com/watch?v=MeEgKyhC8KA

  •  

   pokaż komentarz

   w necie na razie znalazłem tylko komentarz:
   "Sławetne i błogosławione Sława (slava) oraz Chwała (hvala) to dawne pozdrowienia słowiańskie. U Słowian południowych to drugie wyewoluowało w "dziękuję".
   Bardzo często spotykane w imionach słowiańskich, które na modłę irańską (scyto-sarmacką?) były dwuczłonowe, MiroSław czy SławoMir.

   Ba, Rosjanie i Białorusini nie są zwykłymi Słowianami, oni są Sławianami ;) Wspomniany wyżej Gołąb wywodzi słowo "słowo" od pierwotnego właśnie "sława", choć z samą nazwą etnikonu "Słowianie", wbrew "ludowym" etymologiom, ma niewiele wspólnego"

   btw. hvala faktycznie po słoweńsku to "dzięki" (by google translate)
   swoją drogą w wielu zespołach pagan metalowych używa się "sława" + nawiązań do swarożyca i tak dalej (np. wcześniej wspomniany zespół Saltus, z innych to np. Perunica).
   Dla mnie nieistotne, czy użyję chwała, czy sława (wolę sławę), bo każdy wie o co chodzi (tak jak "se", "siema", "elo", "no ba", "lol" i inny slang. Jak każdy je rozumie to tego można używać)

   btw. sława to też imię i miasto

  •  

   pokaż komentarz

   @le_vampire: Dla mnie znaczenia w innych językach są drugorzędne w momencie posługiwania się językiem polskim. Nie sugeruję Tobie tego w tym momencie, ale mam wrażenie, że "sława" pojawia się często w ramach zadawnionych kompleksów co do własnego języka. W latach 90tych była w ramach tego moda na folklor ukraiński, pewnie z tego to się wzięło. Gdy znajdę chwilę zasięgnę opinii językoznawców.

   Każdy wie o co chodzi, ale chyba tylko w przypadku pozdrowień kierowanych do innych nacji słowiańskich oraz polskich ruchów około panslawistycznych. Pozostanę więc przy "chwała".

 •  

  pokaż komentarz

  Bardzo chaotyczny artykuł. W ogóle nie odpowiada na pytanie postawione w tytule "Skąd wzięli się Słowianie?". Zlepek różnych wątków, w szczególności rozbroiło mnie to: ". Gdy inne ludy koronowały władców, składały daniny, rozwijały kontakty handlowe i ośrodki wyspecjalizowanego przemysłu, takie jak np. huty w Górach Świętokrzyskich, Słowianie siali tylko tyle prosa, ile potrzeba było by przetrwać zimę, a ich świnie chodziły dziko po lasach" to do cholery kto tu mieszkał na terenie Gór Świętokrzyskich? Trolle??

 •  

  pokaż komentarz

  "Nie jesteśmy ludem takim jak Baskowie, którzy niemalże od czasów prehistorycznych mieszkają w jednym miejscu i są w stanie badać własną historię, sięgając w głąb tysiącleci. Nie stworzyliśmy imperium o spisanych dziejach, które wychowało wybitnych filozofów, charyzmatycznych władców i wizjonerów decydujących o losach świata, zostawiających po sobie świątynie i miasta, kodeksy, dzieła sztuki i szlaki handlowe.

  Słowianie przez historie maszerowali w łapciach z łyka albo kory. Został po nich co najwyżej garnek pozbawiony ozdób, niezdarnie ulepiony w rękach, bo nie używali nawet koła garncarskiego. Do bitwy szli, zakasując portki, żeby nie przeszkadzały im w biegu i walce. "

  Co ta baba za farmazony p!#!%%#i... W życiu takich historycznych głupot nie czytałem.

 •  

  pokaż komentarz

  Phi! Babskie bajdurzenie! Wszak każde pacholę zna, iż my od Sarmatów się wywodzim i że lud nasz sławetny i bojowy! Jekżeby to w łykowych bamboszach i pludrach konopnych przodki nasze chadzać mogły? Hańba i potwarz!

  A tak już bardziej poważnie. Bardzo przyjemny artykuł, chociaż bajania w nim nie brak. Na plus autorce wypada tryb przypuszczający i zaznaczony na wstępie brak jednoznacznych przesłanek historycznych. Warte przeczytania.

  Zdecydowany WYKOP!

  PS
  Jakaś niewiasta chętna, by poszukać ze mną w lesie (nawet i kwiatu paprotnego)?

 •  

  pokaż komentarz

  Część Ariów przesiedliła się do Europy i tu możemy wydzielić podział na: Romanów, Germanów i Słowian.

  Badania genetyczne wykazują na bliskie pokrewieństwo Słowian, Ugrofinów i ludów indo-irańskich. Charakterystyczny słowiański znacznik genetyczny R1a1 występuje równie często u Serbów Łużyckich i Polaków, co u Węgrów i... mieszkańców północnych Indii. Prawdopodbnie wszystkie te ludy mają swoje korzenie w Azji Środkowej.

  R1a1 (M17) – w genetyce haplogrupa występująca w męskim chromosomie Y. Występuje najczęściej wśród mieszkańców Indii Północnych (48-73%) i Azji Środkowej: irańskojęzycznych Iszkaszimów (68%), Tadżyków (64%) i Pasztunów (40-45%), ludów tureckich: Kirgizów (63%) i Ałtajczyków (38-53%), ugrofińskich Węgrów (20,4-60%) oraz u ludów słowiańskich: Serbów Łużyckich (63%), Polaków (56%), Ukraińców (41,5-54%), Rosjan (47%) i Białorusinów (39-46%).

  Wystepowanie R1A1:

  http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/75/Distribution_Haplogroup_R1a_Y-DNA.svg

  Jako ciekawostka. Możemy sobie porównać teraz np. wygląd nasz (Polaków) czy Irańczyków chociażby:

  http://www.youtube.com/watch?v=URqN0Iu64D4&feature=player_embedded#

  A artykuł z Nationa Georgaphic to kompletna bzdura.

 •  

  pokaż komentarz

  Jeśli Obrzyn (Awar) miał jechać, nie zaprzęgał do telegi ani konia, ani wołu, jeno kazał zaprządz 3, 4 albo 5 niewiast, aby wiozły Obrzyna.

  A chłopi zakładali chomąto i orali nimi pole :)

 •  

  pokaż komentarz

  a co do wpisu ashtar, ze slowianie sa potomkami atlantow.....

  ciekawe to, bo zgadzaloby sie z rewelacjami platona na temat atlantydy: lud ten stosowal wybory powszechne do wybierania swych wladcow, calkiem jak slowianie wybierajacy starszyzne, stosowal zasade powszechnego poboru w sytuacji zagrozenia, cos jak slowianskie wici i brylowal wsrod okolicznych narodow kultura i szacunkiem dla czlonkow swych spolecznosci. No i wielbili oni wolnosc nade wszystko.

  Jesli przyjac , ze jak pisali starozytni - lezala owa atlantyda na morzy za "slupami heraklesa", to moze nie chodzilo o ciesnine w gibraltarze, tylko o ciesnine bosfor?
  moze wyspa owa lezala na morzu czarnym, albo to wrecz krym z ktorego pochodza slowianie??

  Moze piekny jezyk pisany i miasta budowane oraz technologia zostala zarzucona po katastrofie, aby uchronic przyszle pokolenia od podobnego fatum?

  Jeden z niemieckich historykow sredniowiecznych pisal, ze na wyspie wolin byla przepiekna swiatynia slowianskiego swiatowita, na ktorej rzezby opisane byly w zagadkowym jezyku, z uzyciem symboli, jakich na oczy nie widzial.

  Kto wie, kto wie.... moze wiec faktycznie jestesmy "atlantami", ktorzy rozeszli sie po polowie swiata po zatonieciu ich ukochanej wysepki.

 •  

  pokaż komentarz

  Nie no musiałem założyć konto żeby wyrazić swój sprzeciw - ten artykuł to porażka.
  Spadaj na drzewo antysłowiańska pipo!

 •  

  pokaż komentarz

  Nie no musiałem założyć konto żeby wyrazić swój sprzeciw - ten artykuł to porażka.
  Spadaj na drzewo antysłowiańska pipo!

 •  

  pokaż komentarz

  Cała tematyka Słowian jest cholernie dyskusyjna.Np podana w tym artykule etymologia słowa "biesiada" mówi że wywodzi się ono od "bies" czyli jakiegoś halucynogennego grzyba,ale "biesem" nazywano złe demony,duchy które jak podaje to źródło http://shaman36.bloog.pl/kat,0,page,5,index.html?ticaid=6b490 "Mogły wstępować w człowieka." ,a to zaś znaczy że po prostu na biesiadach ludzie zachowywali się jakby wstąpił w nic bies(wystarczy kilka łyków krzepkiej gorzałki ,by w kogoś wstąpił taki diabełek ).Mogło też być tak że biesiady były uroczystościami mającymi odganiać "biesy" z domostw.Dlatego teoretyzowanie na temat naszych praprzodków uważam za bezcelowe.

 •  

  pokaż komentarz

  Komentarz usunięty przez moderatora

 •  

  pokaż komentarz

  Co mnie zastanawia jak udalo sie nam w tak krotkim czasie opanowac obszar Europy Centralnej + czesc Azji.
  Teoria ktora mowi, ze po prostu oplacalo sie byc Slowianinem chyba najbardziej mnie przekonuje. Moze wlasnie prosty sposob na zycie spowodowal, ze inne ludy przyjely Slowianska prosta filozofie styl zycia za swoja. To moze tez w pewien sposob tlumaczyc dlaczego slowianie to grupa lingwistyczna, mimo ze pomiedzy samymi narodami istnieja znaczne roznice. Moze po prostu jezyk praslowianski stal sie jezykiem uzywanym w handlu itp, a z czasem ewoluowal i pojawiliy sie roznice z ktorych powstal Polski, Czeski, Rosyjski itd..

  Na ktoryms wykopie bylo, ze kiedys dla kobiety bycie z farmerem, bylo duzo atrakcyjniejsze niz uganianie sie sarna po lesie.

 •  

  pokaż komentarz

  a ja czytalem kiedys, ze slowianie wzielo sie od "swoboda" i pierwotnie wymawianego cos troche jak suoboda, zas lud ten nazywal siebie suobodanami, ze wzgledu na uwielbienie swobod.

  slowianie wiec to troche jak Indianie polnocnoamerykanscy, wielbiacy matke nature, szanujacy Ziemie, lasy i powietrze i zaciekle broniacy swych kobiet i dzieci, a czas swoj spedzajacy albo na mysliwstwie i rolnictwie albo na cwiczeniu sie w bojach.
  a ze walczyc lubili swiadcza ich imiona: msciwoj, mieczyslaw, gromoslaw, itd....

  Piekna to i atrakcyjna musiala byc wspolnota, skoro zawladnela wiekszoscia europy a nasze geny sa obecne od azji az po wysepki na morzu polnocnym.
  Nota bene podobno slowianie rowniez wyplywali na lodziach, wiec czesc ekip uznawanych za wikingow, byla prawdopodobnie slowianami.

  Ciekawa to historia jak cholera, szkoda wiec jedynie, ze kosciol katolicki zniszczyl wszelkie pamiatki po dawnych wierzeniach, tradycjach i historii naszego ludu.

 •  

  pokaż komentarz

  Komentarz usunięty przez autora

 •  

  pokaż komentarz

  Komentarz usunięty przez autora

 •  

  pokaż komentarz

  "Można by pokusić się o stwierdzenie, że nasi przodkowie wprowadzili pewnego rodzaju modę na biedę. Po co narażać życie, nosząc cenną broszę albo pijąc wino z wytwornego pucharu? Czy nie lepiej przewiązać się sznurem konopnym, napić miodu w lesie i żyć? Podatki? Są tacy, którzy wybierają nawet więzienie, żeby ich uniknąć. Brak państwa to zero wydatków na haracz! A co dopiero wolność, i do tego równość! Dlatego proste i oszczędne życie dawnych Słowian tylko pozornie było życiem nędznym. "

  podsumowując - słowianie byli anarchistami ;) wybierali brak państwa i socjalizm.

 •  

  pokaż komentarz

  Słowianie wzieli się od wspolnego praprzodka dziadka" gronkowca"

 •  

  pokaż komentarz

  Zastanawiam się czym Słowianie różnią się od innych odłamów rasy białej. Inteligencją? Ułańską fantazją? ;) Walecznością? Z tego co niestety zdążyłem ustalić na pewno nie jest to innowacyjność..? Ktoś ma jakieś przesłanki na ten temat?

  •  

   pokaż komentarz

   @tom1988: Patrząc na Ciebie polaczkowością.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tremade: polaczkowością? Czy te minusy są stąd, że wszyscy jesteście przesiąknięci polityczną poprawnością? Czy to, że populacji ludzi mieszkających w Afryce cech$#e się niższą inteligencją niż rasa biała, czy żółta, jest według was zdeterminowana kulturowo? Czy to, że Jamajczycy są najlepszymi sprinterami jest kwestią głównie kultury lub jakiejś ważnej informacji na temat biegania? Determinantem sukcesu są geny! Rasa biała zawsze była innowacyjna, dlatego np to jej przypisuje się większość odkryć oraz to, że np skolonizowała Amerykę, czego np nie zrobili Japończycy, pomimo ich wysokiej inteligencji i pracowitości - choć teraz ta innowacyjność się zaciera i następne lata będą należeć do Azji. Idąc tym tropem, z racji tego, że posiadamy gen słowiańskości, powinniśmy się czymś cechować, mieć odmienne zachowania niż inne nacje, dlatego oto zapytałem. No chyba, że uznajecie, że wszystko jest kwestią kultury, w takim razie krzewcie lepszą kulturę w Afryce zamiast pompować tam pieniądze, które wyparowują.

Dodany przez:

avatar Pawel28 dołączył
195 wykopali 10 zakopali 5.3 tys. wyświetleń