...
 •  

  pokaż komentarz

  Nieoficjalnie mówiono, że w razie ataku ZSRR na Polskę miały spaść bomby atomowe naszych sojuszników, aby zatrzymać Armię Czerwoną przed dojściem do Europy Zachodniej. Pułkownik Kukliński przekazał CIA ogromne ilości materiałów o szczegółowych wersjach potencjalnych ataków Układu Warszawskiego, lokacjach strategicznych obiektów itp. Był w PRL na jednym z najwyższych stanowisk obok Jaruzelskiego, miał dostęp do wszystkich tajnych dokumentów. Za darmo przekazywał je amerykanom, TYM SPOSOBEM URATOWAŁ ŚWIAT PRZED WYBUCHEM KOLEJNEJ WOJNY, a wiedział, że wkrótce ta mogła nastąpić. Ta wiedza pozwoliła zachować równowagę w okresie zimnej wojny.

  Dlatego mimo, że to telewizja TRWAM, należy się wykop i pamięć o bohaterze (jako wysokiej rangi oficer odmówił sobie przywilejów, wydał na siebie wyrok śmierci w imię ideałów)!

  •  

   pokaż komentarz

   @bedelegenda:

   Tym samym rowniez uczynil Polske bezbronna w wypadku ewentualnego wybuchu wojny. Zolnierz Wojska Polskiego oddaje obcemu mocarstwu tajne dokumenty, ktore oslabiaja armie jego kraju (tak, rowniez armie ZSRR). Czy amerykanskie bomby bylyby lepsze od tych rosyjskich?

   Zaufal amerykanom, a jak oni zachowali sie w sprawie stanu wojennego. Mieli raporty Kuklinskiego o tym, ze stan wojenny zostanie wprowadzony. Mieli mozliwosc ostrzezenia przynajmniej czesci z naszej opozycji. I co? Nic. Zaskoczenie. Chaos. Taka pomoc nie wymagala od amerykanow wiele. Dokumenty podobno "zaginely wsrod innych". Tlumaczenie wydaje sie to o tyle smieszne, ze Kuklinski uciekl z Polski miesiac przed wprowadzeniem stanu wojennego i z CIA kontaktowal sie juz bezposrednio.

  •  

   pokaż komentarz

   @gart: czyli dla Ciebie żołnierze Podziemia niepodległościowego po 45 roku to zdrajcy i terroryści bo rząd pro-sowiecki został uznany przez tzw "aliantów"?

  •  

   pokaż komentarz

   @gart: Żołnierz Ludowego Wojska Polskiego miał zostać wysłany przez Jaruzela na polecenie ZSRR do Danii jako mięsko armatnie, jako pierwsza fala ataku. Ze względu na położenie Polska miała być zapleczem frontu z masą szpitali (stąd mamy masę PRLowskich molochów, zamiast dziesiątek mniejszych szpitali dzielnicowych - nadmiar ich można do dziś obserwować w dolnośląskiem, lubuskiem itd.)dla Armii Radzieckiej, bo LWP było skazane na straty. Mieli pomrzeć w wyniku choroby popromiennej po atakach nuklearnych przeprowadzonych przez ZSRR na Danię właśnie. Tymczasem Polska miała być polem głównych nuklearnych kontr-ataków NATO. Linia Wisły miała zostać zniesiona "zasłoną" z bomb atomowych. Dlaczego? Bo ZSRR przeznaczyło Polskę pod poligon, miejsce głównego marszu Krasnej Armii na Zapad. Jeśli ktoś mi pier***, że facet, który wykradł plany ataków ZSRR i PRL na NATO i tym samym walnie przyczynił się do zneutralizowania tych ataków. Sowiecki wywiad dobrze wiedział, że wpadły one w ręce NATO i tym samym ich wartość jeśli chodzi o zaskoczenie spadła do zera. A atak z zaskoczenia dawał ZSRR największą przewagę, bo militarnie a przede wszystkim ekonomicznie był to kolos na glinianych nogach i jedynie brutalny, totalny atak atomowy na Zachód pozwalał im zachować choć cień szansy na zwycięstwo. Kukliński ten oręż wytrącił im z ręki. Zdrajcą był i jest Jaruzelski bo zgadzał się na plan zakładające świadomą eksterminację milionów polskich żołnierzy w nuklearnym holokauście. Nie tylko się zgadzał, ale i popierał tę idee. Zdrajcą był i jest też dlatego, że nawet bez nuklearnej zagłady był pospolitym katem naszego narodu. Mordował niewinnych, terroryzował społeczeństwo. I co najważniejsze, w zamian za swoje stanowisko był moskiewskim sługusem. A żeby mieć jarłyk na rządzenie PRLiwiślańskim krajem opłacał się tej sowieckiej hordzie mongolskiej płacąc na bieżąco olbrzymi ekonomiczny haracz. Pomimo braku podstawowych produktów na rynku polskim słaliśmy sowietom dosłownie wszystko. Kosmetyki, węgiel, ubrania, samochody. Wszystko. I facet, który zdradził to mafijne państwo nazywany jest dziś zdrajcą Polski? Jedyną przysięgę jaką złamał, to przysięga wojskowa na przyjaźń z bratnią Armią Czerwoną.

  •  

   pokaż komentarz

   @lichotto: co to za bełkot że "wojna miała nastąpić"?

  •  

   pokaż komentarz

   Szkoda, ze nie odpowiadacie na temat. Co ma do Kuklinskiego zdrajca Jaruzelski i zolnierze AK walczacy z okupantem?

   @lichotto
   Do listopada roku 1981 ZSRR nie mialo pojecia o ty, ze te plany zostaly wykradzione, wiec spokojnie moglo takowy atak przeprowadzic. W tym wypadku Polska rzeczywiscie stala by sie postnuklearna pustynia. Ale tego nie zrobili. Mieli przecieki od wlasnych szpiegow, ze USA ma wtyke w w naszej armii, ale nie spodziewali sie, ze na tak wysokim szczeblu, wiec ich plany dopiero po jej ujawnieniu staly sie bezwartosciowe.

   Mniej wiecej w tym czasie (i potem) Ruscy nie zaryzykowaliby juz takiej konfrontacji. Swiadcza o tym dokumenty dzieki ktorym wiemy juz, ze Jaruzelski nie ratowal Polski przed inwazja ZSRR. Ruscy mieli wystarczajaco duzo wlasnych problemow, by sila tlumic polska opozycje. Dlatego dali Jaruzelowi wolna reke, a ten postanowil chronic wlasny i innych towarzyszy tylek wprowadzajac stan wojenny.

   Nie mozna jednoczesnie twierdzic, ze w 81 Ruscy byli gotowi na nuklearna wojne i jednoczesnie obawiali sie stlumic jakichs tam buntow w Polsce, a do tego mieli wystaczajaca ilosc wojska juz na miejscu.

  •  

   pokaż komentarz

   @gart: szkoda że nie czytasz dokładnie: nie pisałem o żołnierzach AK tylko o żołnierzach podziemia niepodległościowego po II wojnie.

  •  

   pokaż komentarz

   @mgalecki:
   Przez okupanta mialem na mysli ZSRR, a zolnierze podziemia niepodleglosciowego to wiekszosci byli czlonkowie Armii Krajowej
   http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBo%C5%82nierze_wykl%C4%99ci
   Podstawowe organizacje: Armia Krajowa Obywatelska. Sprawdz sobie ilu dowodcow bylo wczesniej czlonkami AK.

   Nie dopisalem tez, ze chodzilo o Ludowe Wojsko Polskie, a nie Wojsko Polskie i uzylem okreslenia "rosyjskie", a nie tak jak powinno byc: "radzieckie". To zmienia to sens mojego komentarza.

   dziekuje za zwrocenie uwagi

  •  

   pokaż komentarz

   @gart: Czytaj uważnie co inni piszą, bo po prostu nie rozumiesz kontekstu. Po II WŚ, AK zostało rozwiązane. Jeżeli już się czepiać, podziemie powojenne to głównie WiN.

  •  

   pokaż komentarz

   @gart: dowódców pochodzenia akowskiego wsrod lesnych bylo bardzo wielu jesli nie wiekszosc. (rzucam z pamieci: zapora, mlot, szendzielarz, orlik, warszyc etc) poza tym jednym z powodow kontynuacji walki zbrojnej byl powrot do gry opcji londynskiej z rzadem po stronie aliantow zachodnich.
   Wracajac do tematu: nie widze niczego złego w tym zeby nazywac prlowski system systemem okupacyjnym i walka kujlinskiego z takowym przeciw ukladowi warszawskiemu nie jest czyms nagannym - osobna kwestia jest zdrada przysiegi wojskowej ktorej kujlinski nie zlozyl w koncu po przymusem

 •  

  pokaż komentarz

  spokojnie, już powstaje nowe, muzeum Żydów

 •  

  pokaż komentarz

  Walcowej musi byc strasznie przykro, ze urodzila sie kilkanascie lat za pozno i teraz z Donaldem i Kaczynskim musza budowac PRL od nowa.

  •  

   pokaż komentarz

   @takisobieprogramista: Nazwisko Kaczyńskiego wstawiasz tylko po to żeby nałapać plusów jednocześnie od antypisowców i antypowców?
   Zdajesz sobie sprawę, że to właśnie Kaczyński umożliwił powstanie tego muzeum? Idioto?

  •  

   pokaż komentarz

   @ywon: wstawiam nazwisko Kaczyńskiego, dlatego że PiS jak i PO są tak samo umoczone aferami.
   Rozumiem, że dałeś się uwieść grze rozpoczętej przez SB, więc wybaczam Ci "idiote".

 •  

  pokaż komentarz

  Za to na nowych urzędników stać! Gronkowiec Walec ty roześmiany k!!#iszonie!

 •  

  pokaż komentarz

  po prostu neoPRL walczy ze swoimi zdrajcami. HGW i całe PO to komuna, za którą stoją ludzie z dawnych służ specjalnych.

 •  

  pokaż komentarz

  ej ej ekonomiści wykopowi, przecież cały czas narzekacie, że zamiast budować drogi itd. to stawia się pomniki i muzea, co z wami? :P

 •  

  pokaż komentarz

  Ja muszę w końcu obejrzeć wiadomości na Trwam.

 •  

  pokaż komentarz

  Nowa inicjatywa na wykopie. Wrzucać materiały z TV Trwam. Kto by przypuszczał, że tego dożyję:)

 •  

  pokaż komentarz

  no i dobrze- muzeum dla ZDRAJCY własnego narodu??? co to za państwo, które stawia muzea zdrajcy? Przysięgał służyć Polsce a ją zdradził... Taka to właśnie dwulicowość polskich polityków. Już nie mówię żeby od razu Gen. Jaruzelskiemu stawiać pomniki i muzea, ale zlikwidujmy tą żenadę - muzeum zdrajcy....

  •  

   pokaż komentarz

   @mbak666: Treść przysięgi:

   Ja, obywatel Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, stając w szeregach Wojska Polskiego, przysięgam Narodowi Polskiemu być uczciwym, zdyscyplinowanym, mężnym i czujnym żołnierzem, wykonywać dokładnie rozkazy przełożonych i przepisy regulaminów, dochować ściśle tajemnicy wojskowej i państwowej, nie splamić nigdy honoru i godności żołnierza polskiego. Przysięgam służyć ze wszystkich sił Ojczyźnie, bronić niezłomnie praw ludu pracującego, zawartych w Konstytucji, stać nieugięcie na straży władzy ludowej, dochować wierności Rządowi Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Przysięgam strzec niezłomnie wolności, niepodległości i granic Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej przed zakusami imperializmu, stać nieugięcie na straży pokoju w braterskim przymierzu z Armią Radziecką i innymi sojuszniczymi armiami i w razie potrzeby nie szczędząc krwi ani życia mężnie walczyć w obronie Ojczyzny, o świętą sprawę niepodległości, wolności i szczęścia ludu. Gdybym nie bacząc na tę moją uroczystą przysięgę obowiązek wierności wobec Ojczyzny złamał, niechaj mnie dosięgnie surowa ręka sprawiedliwości ludowej.

   Ja też bym nie miał oporów by złamać taką przysięgę. Trzeba pamiętać, że Kukliński widział do czego używano Wojska Ludowego - do tłumienia protestów robotniczych. Nijak nie pasowało to do fragmentu o obronie "praw ludu pracującego". Gdy poznał plany Układu Warszawskiego przekonał się, że nie są to plany obronne. Armia nie miała stać "na straży pokoju" tylko miała rozpocząć marsz na zachód Europy, który miał się skończyć na Hiszpanii i Portugalii.

 •  

  pokaż komentarz

  O prosze , lemingi znowu w natarciu.

 •  

  pokaż komentarz

  Nie róbmy polityki. Likwidujmy polskim bohaterom pomniki !

 •  

  pokaż komentarz

  "miasta nie stać na muzeum?"
  Oczywiście, że jest to możliwe. Tak samo jak Gdańska nie stać na utrzymanie Europejskiego Centrum Solidarności. Niestety i tak powstanie.

 •  

  pokaż komentarz

  Znowu normalne informacje w TV Trwam O_o Jak to możliwe ....

 •  

  pokaż komentarz

  PS. według moich obliczeń (Pi razy oko) do tego muzeum przychodziło ok. 20 osób dziennie...

 •  

  pokaż komentarz

  Muzeum trzeba przenieść do USA, tam żył i tam jest miejsce na muzeum!

 •  

  pokaż komentarz

  Heh jak Hanka jest zła :).
  Chce zlikiwdować "świątynie uwielbienia" dla konfidenta :P.
  Co do cwaniczków i mądrych tekstów o mięsie armatnim i zaoraniu polski przez głowice jądrowe dzisiejszych "sojuszników", pragnę wam przypomnieć, że w objęcia stalina trafiliśmy tylko i wyłącznie dzięki angli i USra.
  Kukliński powinnien zostać wytropiony i zlikwidowany przez wywiad PRL !!

  •  

   pokaż komentarz

   @piastun: I dziś komentarze byś po rosyjsku pisał, o ile miałbyś internet...

  •  

   pokaż komentarz

   @Ludio: hmmm większość "idiotów" obecnie stara się wciskać słówka z jęz. angielkiego do każdego wypowiadanego zdania. WIęc czym to się różni od tego co mi napisałeś ?
   Kto powiedział jak długo będzie mnie stać na taki poziom życia jaki prowadzę obecnie.
   Wszystko od 2 lat podrożało o więcej niz 15-20% (prąd, benzyna, jedzenie, bilety....) ja dostałem natomiast 2% podwyżki :|

 •  

  pokaż komentarz

  Czy ktoś z Was w ogóle był przynajmniej raz w tym muzeum ?
  Ba! Czy wiedzieliście o istnieniu takowego ?

  Dla mnie to jest taki sam skandal, jakby zamknięto
  Muzeum Andrzeja Struga (o którym też większość na pewno nie słyszała),

  •  

   pokaż komentarz

   @Puyol:
   Mam wrażenie, że NIKT tam nie chodził. Bo po co o.O

   Nie lepiej poświęcić Kuklińskiemu kawałek ekspozycji w jakimś już istniejącym muzeum? Wybaczcie ale pomimo jednego moralnie dwuznacznego uczynku niczym dla polski się nie przysłużył. Nie jest to żaden WIELKI polak.

 •  

  pokaż komentarz

  Nie mieszkam w Wa-wie nie wiem ocb ale przywalać się do muzeum w oczy kuje to ze wjazd za free ktoś w łapę nie dostał ? Ja żałuje we w Polsce nie ma takich świrów co w USA, wbija rozwścieczony były wojskowy do sejmu z RKM-em kilkoma granatami i rozj#%ać to w p%$%U ! Dac ludzi po jakiś szkołach a nie elektryków, blacharzy,mechaników (nic nie ujmując tym zawodom ponieważ nie jeden Stachu i Zdzichu ma więcej w głowie niż pseudo mgr. w korycie rządu) , alkoholików, wielka damulka ze sklepu mięsnego.

 •  

  pokaż komentarz

  likwiduje niech sobie likwiduje
  mnie bardziej interesuje czy to mega gigantyczne muzeum na miejscu gdzie byli ci kupcy już stoi czy jeszcze nie

 •  

  pokaż komentarz

  Z Kuklińskim sprawa jest dyskusyjna. Komuna uważa, że to zdrajca.

  •  

   pokaż komentarz

   @learccc: jaka komuna?
   sprawa jest dyskusyjna. Kuklinski byl szpiegiem obcego panstwa i bardzo ciezko wskazac, w czym zasluzyl sie swoim dzialaniem Polsce (mimo, ze byc moze chcial). Wslawil sie tylko tym, ze pomogl wrogowi naszego wroga, co wiele osob troche na wyrost utozsamia z przyjacielem.

  •  

   pokaż komentarz

   @aledlaczego: jaka komuna?

   SLD i prawdopodobnie też PO.

  •  

   pokaż komentarz

   @learccc: na przyszlosc polecam zabieranie glosu tylko w sytuacjach, gdy masz cos do powiedzenia.

   pozdrawiam

  •  

   pokaż komentarz

   @aledlaczego: Prawda boli, młodzieniaszku? Bo w innym przypadku tak byś nie bredził.

  •  

   pokaż komentarz

   @aledlaczego: Dla jednych USA jest obcym państwem dla innych ZSRR.
   Myślę, że trudno nazwać zdradą Polski ujawnienie planów, w których ZSRR zamierzało zrobić z terenów między Bugiem a Odrą strefę walk z użyciem broni nuklearnej.

  •  

   pokaż komentarz

   @wiktoratgmail: nie nazywam zdrada, ale mimo to bylo to szpiegostwo. Co to ujawnienie dalo Polsce? Czy to przypadkiem nie jest tak, ze plany ZSRR roznia sie od planow USA tylko tym, ze jedne znamy, a drugie nie?

  •  

   pokaż komentarz

   @aledlaczego: Pytanie brzmi - czy dla Polski lepiej jest gdy przewagę militarną i strategiczną mają USA czy ZSRR?

   Kukliński w pewnym sensie rozbroił ZSRR bo nie da się tak skomplikowanych planów odtworzyć od zera w krótkim czasie. Co z tego, że Rosjanie mieli wojsko, skoro USA wiedziało gdzie się może tego wojska spodziewać.

   Dlaczego do Polski nigdy nie musiały wkraczać wojska tak jak to miało miejsce na Węgrzech i w Czechosłowacji? U nas agentura była zawsze dostatecznie rozbudowana, żeby stłumić każdy zryw wolnościowy w zarodku.

  •  

   pokaż komentarz

   @wiktoratgmail: Odpowiedz brzmi - jedyna opcja dla Polski byla rownowaga sil.
   Ale, jesli mialoby dojsc do konfliktu, to dla Polski byloby lepiej, gdyby to strona ZSRR przewazala. W przypadku natarcia ZSRR nuklearny holokaust odbywalby sie na terenach Niemiec. W przypadku wkroczenia sil NATO na tereny Polski jej teren zostalby zamieniony w nuklearna pustynie.
   Nie byloby zlych, ani dobrych. W obu wariantach atak nuklearny przeprowadzalyby obie strony.

   Plany niewiele zmieniaja. Ma je kazda armia, na kazda ewentualnosc. Na szczescie nikt nie planowal konkretnie wdrozenia w zycie wojny nuklearnej.

   Korzysci dla Polski bardzo rozmyte, ale moze rzeczywiscie troche dzialanie Kuklinskiego zbalansowalo sily.

   "Dlaczego do Polski nigdy nie musiały wkraczać wojska tak jak to miało miejsce na Węgrzech i w Czechosłowacji? U nas agentura była zawsze dostatecznie rozbudowana, żeby stłumić każdy zryw wolnościowy w zarodku."
   Do tego przydalby sie jakis dowod?
   Bardziej sensowne jest to, ze w 2giej wojnie wegrow zginelo 500k, czechow niecale 400k, polakow 5mln... Trauma dziala.

 •  

  pokaż komentarz

  Oto lista najpilniejszych muzeów do wybudowania:
  1. Muzeum Jana Pawła II
  2. Muzeum Karola Wojtyły
  3. Muzeum Polskiego Osadnictwa w Ameryce Północnej
  4. Muzeum Katastrofy Smoleńskiej
  5. Muzeum Dokonań PiSu
  6. Muzeum JKM
  ....

 •  

  pokaż komentarz

  tak, trwam-chłam
  nie hgw tylko zarządca nieruchomości i nie likwiduje tylko podwyższa czynsz do kwoty jaka się należy za ten lokal, zresztą zlikwidować to nie może bo izba pamięci jest prywatna.

 •  

  pokaż komentarz

  Czy to polecenie od prezydenta Rosji Miedwiediewa?

  •  

   pokaż komentarz

   @slidex: Duzo lepiej byloby w tym miejscu postawic muzeum Pileckiemu.

  •  

   pokaż komentarz

   @erzk: a dlaczego akurat w tym a nie innym miejscu?

  •  

   pokaż komentarz

   @slidex: dlaczego ze dyplomatycznie mowiac Kuklinski jest kontrowersyjny. A Pilecki nie.

  •  

   pokaż komentarz

   @erzk: spodziewalem sie braku sensownego argumentu

  •  

   pokaż komentarz

   @slidex: szkoda kasy na muzeum dla człowieka, który jak by nie patrzeć zdradził kraj w którym się urodził.

  •  

   pokaż komentarz

   Dlaczego minusujecie pierwszy post slidexa ?
   Byliście w tym muzeum ? Widzieliście co tam jest ?
   Te wszystkie mapy planów wojsk radzieckich pokazują byłe ZSRR w złym świetle.
   Nie wiem czy wiecie, jest tam miedzy innymi dokument JUŻ PODPISANY przez Jaruzelskiego który mówi o oddaniu wojsk polskich (na tamte czasy ok 1.000.000 mężczyzn) w ręce władz radzieckich, gdzie mieliśmy iść na zachód jako pierwsza fala i wiadomo mięso armatnie. To muzeum mówi o człowieku który tak naprawdę uratował Świat przed 3 wojną światową i rzezią setek tysięcy polaków ! zatrzymał Rosję i jest bohaterem który zasługuje co najmniej na takie muzeum.
   Nie uważam, że pani Gronkiewicz dostała polecenie od prezydenta Rosji, ale zrobiła to żeby mu się przypodobać lub na polecenie kogoś wyżej kto chce się przypodobać. . .

  •  

   pokaż komentarz

   @poiearh:
   Kukliński urodził się w IIRP a nie w PRL
   ale jeśli nie dostrzegasz różnicy to obejrzyj
   http://www.youtube.com/watch?v=fbytg_CYj1Q
   to może dostrzeżesz różnicę

  •  

   pokaż komentarz

   @janu: skad wiesz jak bylo na prawde z wprowadzaniem stanu wojennego? cos tam jaruzelski przebakiwal ze inaczej rosja by wkroczyla do polski a ci wielcy przyjaciele polski co nas tak popierali( jak churchill) to sie po wojnie wypieli na nas. podejrzewam ze wiekszosc na tym forum nie pamieta co sie w stanie wojennym dzialo i nie wiem czy mozemy wyglaszac takie kategoryczne sady nie znajac prawdy w 100 %.
   nie wiem czy pan kuklinski zasluguje na osobne muzeum, moze trzeba by to wlaczyc do jakiegos wiekszego muzeum, wojska polskiego albo do narodowego?

  •  

   pokaż komentarz

   @slidex: ten filmik to jakaś wysmarkana propaganda, a slidexa minusujemy bo ma jakieś chore wizje świata rządzonego przez ruskich, którzy na prezydenta USA wypromowali czarnego cyborga, wypełniającego ich mroczne polecenia. Krótko mówiąc - urojenia.

  •  

   pokaż komentarz

   @poiearh: tak propaganda, ubecji nie bylo a komuna jest git :D

  •  

   pokaż komentarz

   @bio: Nie wiem jak było bo urodziłem się kiedy burzyli mur berliński, ale uważam, że zamykając takie muzeum, tracimy szansę aby dowiedzieć się czegoś na ten temat. Nie ma tam zmyślonych lub sfałszowanych rzeczy, same historyczne fakty, lepsze to niż jakieś wiadomości z gazet kto to był bolek i kto się naprawdę nazywa to Izaak Stoltzman.

  •  

   pokaż komentarz

   @poiearh: I jeszcze zapomniałeś napisać że złamał przysięgę... Tak to chyba szło:
   "...stać nieugięcie na straży pokoju w braterskim przymierzu z Armią Radziecką i innymi sojuszniczymi armiami...Gdybym nie bacząc na tę moją uroczystą przysięgę obowiązek wierności wobec Ojczyzny złamał, niechaj mnie dosięgnie surowa ręka sprawiedliwości ludowej"

Dodany przez:

avatar slidex dołączył
274 wykopali 25 zakopali 1.3 tys. wyświetleń