•  

  pokaż komentarz

  Jak wykopię, to narażę się na oskarżenia o hipokryzję, bo mi też czasem alt jakoś za późno się wciska ;-)

  •  

   pokaż komentarz

   @dziadekwie: A ja zakopie, bo, przepraszam tu wszystkich purystow, staram sie zawsze utrzymywac wysoki poziom slowa pisanego (tak gramatycznie jak i ortograficznie), ale, do k%%#y nedzy - czy to moja wina ze ja wpajalem sobie w nawyk uzytek klawiatury w czasach gdy na IRCu toczyla sie wojna o kodowanie?

   Po prostu przed dlugi czas polska netykieta jasno wyrazala sie o polfontach - nie uzywamy. Nie wiadomo jakie kodowanie ma ktos po drugiej stronie. Jasne - dzis w czasach UTFa to nie jest problem. Ale od 20 lat uzywam klawiatury bez polskich znakow.

   I jesli ktos chce, zebym mu zrobil laske, i zaczal uzywac polskich znakow - no to ja przepraszam bardzo, ale tej laski mu nie zrobie.

   Zreszta jak wiadomo, czlowiek czyta slowa jako calosc, nie literka-po-literce. Wiec czytanie tekstu po polsku bez polskich znakow, nie powinno byc zbyt skomplikowane dla osob ktore maja w swojej glowce wiecej niz 2 bity.

   Minusujcie do woli gimbusy, nie nasza wina ze w czasach Neostrady mieliscie juz polskie Windowsy (i w dupie ze piszecie w CP1250). Zreszta wole nie pisac polskich znakow, niz robic w jednym slowie 3 bledy ortograficzne, zamiast kwiczec o alty, poszukajcie slownikow.

  •  

   pokaż komentarz

   @T-DeX: To nie jest żadne usprawiedliwienie, że sobie wyrobiłeś kiedyś nawyk aby pisać bez polskich akcentów. I nie obrażaj ludzi dlatego, że są młodszymi użytkownikami internetu i mieli już polski układ klawiatury, bo tak durnego powodu jeszcze nie słyszałem. Okienka windowsowe są w UTF16, a formularz konwertuje je już nie pamiętam czy do UTF8 czy do kodowania strony internetowej podczas przesyłania poprzez metodę POST. Ja też nie jestem za tym żeby w komunikatorach, pisząc na szybko, używać polskich akcentów, ale na forach, gdy masz czas przeczytać co napisałeś estetyka pisania też ma jakieś znaczenie..

  •  

   pokaż komentarz

   @grn: A Ty chcesz przepraszam podziwiac kroj czcionki zastosowanej na stronie, w uzyciu z polskimi ogonkami, czy chcesz po prostu przeczytac co mam do napisania?

   Bo jesli to pierwsze - no coz, jest mi niezmiernie milo ze ktos traktuje moje grafomanskie wywody jako sztuke, ktora wymaga estetyki : )

  •  

   pokaż komentarz

   @T-DeX:
   Pan popatrzy, przez ponad dekadę pisałem (również ekstensywnie poprzez IRC) ignorując prawy klawisz Alt - a od ładnych kilku lat ąęśćżżółń w swych słowach z powodzeniem umieszczam i to przy prędkości ~600 znaków na minutę posługując się układem QWERTY. Ba, mało tego - umieszczam je w prawidłowych miejscach, jak i resztę literek - mimo stwierdzonej dysortografii (oraz ZA). Zatem daruje Pan może sobie te czcze usprawiedliwienia i przyzna Pan - iż Pan w tej kwestii leń zwyczajny, a żałosnym obrona atakiem pomijającym nie tylko estetykę, miast tego odwołującym się (z błędem logicznym, gdyż a to nie ą) do natury słów poszczególnych syntezy jest. Że już o nazywaniu "minus" klikających gimbusami oraz w ramach kreowania się na "mastaoldtimera" sprowadzaniu do błędów popełniania nie wypowiem się.

   Przy okazji, nie "IRCu" lecz IRC-u, nie "UTFa" lecz UTF-u, oraz w języku polskim nie istnieje wyraz taki jak "minusować".

  •  

   pokaż komentarz

   @kwiatuszki: Ty to mi czlowieku dzialasz na nerwy odkad tylko Twoj pierwszy komentarz przeczytalem, polemika z trolem to nie polemika. Po prostu brak moich polskich literek w zdaniach nikomu w niczym nie przeszkadza. Brakuje Ci estetyki, idz do muzeum.

   Robicie z igly widly, naprawde.

  •  

   pokaż komentarz

   @grn: Tu popre kolege T-Deksa. Wiekszosc starych wyjadaczy w internecie ma nawyk pisania bez ogonkow ze starych, dobrych czasow, kiedy na necie nie bylo trolli, dzieci neo, 4chana, ani nawet onetu i google (tak, byly takie czasu), a zamiast czaterii i forow internetowych krolowaly IRC i usenet.
   A tak w ogole ktos napisal (to nie bedzie przytoczone doslownie, bo, szczerze powiem, nie chce mi sie specjalnie szukac, a poza tym autor tych slow uzyl mocniejszego jezyka): "Gowno mnie obchodzi, czy piszesz bez polfontow, czy z nimi, bo jest mi totalnie obojetne (sam ich nie uzywam), (...) ale nie rob bledow w kazdym wyrazie w zdaniu."
   Ja sie pod tym podpisuje.

  •  

   pokaż komentarz

   @T-DeX:
   Ty to mi czlowieku dzialasz na nerwy odkad tylko Twoj pierwszy komentarz przeczytalem
   Którego, przypominam, Pan nie zrozumiał.
   polemika z trolem to nie polemika
   Teraz to mi Pan dołożył, argument co się zowie.
   Po prostu brak moich polskich literek w zdaniach nikomu w niczym nie przeszkadza.
   Pan tak uważa i ma do tego pełne prawo. Jednakże, wykop jest o tym - iż wręcz przeciwnie, komuś przeszkadza. Pan oczywiście nie ma obowiązku tym się przejmować - o tym także jest w wykopie. Jak i o tym, o czym taka postawa świadczy.
   Robicie z igly widly, naprawde.
   Znaczy się zwrócenie uwagi, by pisać po polsku to robienie wideł z igły. W przeciwieństwie do nazywania osób z tą prośbą się zwracających "nieposiadającymi w swej głowie więcej niż dwóch bitów", "gimbusami", "newfagami" (nie użył Pan tego słowa, ale "pojechał" po nowych w Internecie), "popełniającymi błędy ortograficzne"?

   Przy okazji, w języku polskim nie ma takiego słowa jak "trol", jest za to troll.

  •  

   pokaż komentarz

   @grn: z pewnoscia wszyscy Polacy mieszkajacy za granica , po przeczytaniu tego tekstu juz zamawiaja na allegro polskiego windowsa. Ja tez juz biegne do PcWorld

  •  

   pokaż komentarz

   @kwiatuszki: A Ty k!%%a kto? Miodek? Znalazl sie wielki wieszcz, Mickiewicz, Kochanowski i Sienkiewicz w jednej osobie. Przyznam racje T-Dexowi - wk!%%iajacy jakis jestes.

   http://www.wykop.pl/link/592179/tak-sie-robi-talk-show-w-rosji/#comment-3980173

   Moze tutaj sie wykarzesz? Jak widzisz ja probowalem dociekac dlaczego akurat fejm a nie slawa. Tam sie czepiaj.

   Czytam tak te Twoje komentarze i wiem juz co jest wk!%%iajace - piszesz jakbys pozjadal wszystkie rozumy a jak mowi stare chinskie przyslowie: "Na kazdego cwaniaka (Miodka) znajdzie sie lepszy cwaniak (Miodek)".

  •  

   pokaż komentarz

   Ogolnie mozna ujac, ze jest to konserwatyzm internetowy.

  •  

   pokaż komentarz

   @kwiatuszki: Osoba nowa gdziekolwiek musi zastosować się do reguł panujących w danym środowisku. Od zarania dziejów była reguła, że nie trzeba używać polskich znaków, więc na tym polu nie powinno być żadnych dyskusji. Dopóki ludzie nie nadużywają nowoczesnych skrótów, a ich wypowiedź jest czytelna i poprawna gramatycznie - nie widzę problemu.
   Przy okazji: na forach internetowych nie musisz się zwracać do ludzi per Pan. W sieci wszyscy są na Ty ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @T-DeX: Nie chodzi tu o żadną sztukę, tylko poprawny tekst z ogonkami dużo łatwiej i szybciej się czyta.

  •  

   pokaż komentarz

   @T-DeX: Wiec czytanie tekstu po polsku bez polskich znakow, nie powinno byc zbyt skomplikowane dla osob ktore maja w swojej glowce wiecej niz 2 bity.
   Dla osób, które mają w swojej główce więcej niż 2 bity nie powinno być zbyt skomplikowane wyrobienie sobie nowych nawyków.
   Świetny masz argument na swoje wygodnictwo i brak poszanowania dla innych: "będę srał na chodnik, bo za moich czasów kibli nie było".

  •  

   pokaż komentarz

   @Szab:
   Osoba nowa gdziekolwiek musi zastosować się do reguł panujących w danym środowisku. Od zarania dziejów była reguła, że nie trzeba używać polskich znaków
   Jest to nieco naciągane, gdyż zmieniło się zarówno środowisko, jak i reguły. Także niepisana zasada jest nieco arbitralna - jak i uogólniona.
   Dopóki ludzie nie nadużywają nowoczesnych skrótów, a ich wypowiedź jest czytelna i poprawna gramatycznie - nie widzę problemu.
   Nie zwracam na tę kwestię uwagi, gdyż dla mnie to jak ktoś pisze świadczy jedynie o nim. Natomiast w tym wątku zwróciłem uwagę na: po pierwsze - naciągane usprawiedliwianie własnego lenistwa; po drugie - chamstwo połączone z hipokryzją (popełnienie co najmniej pięciu (font, nie czcionka) błędów w trzech krótkich notkach, atakowanie innych i przedstawianie się jako ofiary niesłusznej nagonki).
   Przy okazji: na forach internetowych nie musisz się zwracać do ludzi per Pan. W sieci wszyscy są na Ty ;)
   Pomijając, iż nie muszę nie oznacza - nie mogę, oraz że nie wszyscy w sieci są na "Ty" - z tego co mi wiadomo, w środowiskach akademickich trwają dyskusje odnośnie tej kwestii. Jest to zwykła naleciałość związana z adaptacją zwyczajów "prekursorów", natura sieci od tamtego czasu znacznie się zmieniła. Nadto, generalizuje Pan - czy do szefa wyśle Pan e-maila zwracając się "Ty"? A o tym, iż używanie przeze mnie takiej formy nie wynika jedynie z zachowania formy grzecznościowej - już pisałem.

  •  

   pokaż komentarz

   @nmyron: Przyrównanie pisania bez ogonków do srania na chodnik chyba nie jest na miejscu ;) Taki problem sprawia wam przeczytanie tekstu bez polskich znaków?

   "Świetny masz argument na swoje wygodnictwo..."
   A ty próbujesz go przebić argumentami, że powinien uszanować twoje wygodnictwo. Internet to specyficzne miejsce, gdzie nawet pisownia ma swoje własne prawa. Dla osoby, która od kilkunastu lat pisze na klawiaturze bez polskich znaków (i to z prędkością 10 znaków na sekundę) wyrobienie sobie nawyku puknięcia w Alt jest dość ciężkie - dobrym porównaniem może być pozbycie się "palcowego" nawyku gdy rzucamy palenie :)

  •  

   pokaż komentarz

   @T-DeX: Moim skromnym zdaniem przejawem lenistwa jest niechęć do wyrobienia sobie nawyku wciskania alta w odpowiednim momencie, a ty nie podałeś żadnych stanowczych argumentów tej niechęci. Ja pisałem dwoma palcami, ale nauczyłem się palcowania, piszę coraz szybciej, już i tak całkiem szybko. Sądzę, że dla osoby, która opanowała już palcowanie znaki takie nie powinny być problemem. Jakby ludzie pisali z polskimi znakami, to by to po prostu estetyczniej wyglądało nie tylko dla mnie jak widzę, ale ty ignorujesz nasze skromne potrzeby w dosyć nieciekawy sposób i ,o czym wspominałem wcześniej, nie podając argumentów. Tę twardość odbieram jako niejaki przejaw braku szacunku. Język polski w którym piszemy jest taki jaki jest i nietrudno nauczyć się tego alta, a jeśli ci to nie pasuje to, powiem w ten sam nieciekawy sposób, na digga.
   @Szab: To, że kiedyś było tak, to nie oznacza, że teraz też ma być tak. To już nie są pojedyncze osoby. My stajemy się większością.

  •  

   pokaż komentarz

   Swoja droga, to jak to jest, ze na codzien nikt Ci niczego nie powie jak piszesz bez ogonkow, ale jak zrobisz blad to zaraz granda. A tu nagle kazdemu to przeszkadza.

  •  

   pokaż komentarz

   @T-DeX: http://pl.wikipedia.org/wiki/Polskie_litery
   Chcesz pisać po polsku to pisz polskimi literami, jak nie to pisz po ... angielsku ??

   PS masz pecha, ponieważ w naszym języku stosuje się te literki ze znakami, jak nie będziesz ich stosował to będziesz pisał całkiem co innego niż zamierzałeś napisać, no weź to "zakumaj" wreszcie!

  •  

   pokaż komentarz

   @T-DeX: dobrze prawisz... ja sie nad tym nigdy nie zastanawialem czemu nie uzywam polskich znakow a tu prosze - zafundowal mi wacpan odpowiedz.. Oj spedzilo sie troche czasu na IRC i pamietam krzyk na kanale jak ktos cos z ogonkami napisal :) wiec sie nie uzywalo

   Zreszta co sie bede rozpisywal w 100% sie z Toba zgadzam.

  •  

   pokaż komentarz

   @Deaco: jak chcesz moge pisac po angielsku - ale czy wszyscy zrozumieja ? wlasnei o to chodzi ze nie. Chetnie bym sie porozumiewal tylko po angielsku
   ale z Polakami to niemozliwe
   dziwne ze holendrzy, norwegowie, szwedzi - potrafia prawie wszyscy mowic po ang i pisac a my nie. I jeszcze patrzymy dziwnie na kogos kto mowi i nazywamy go chwalipieta. Teraz nagle to rozgorzala dyskusja na temat ogonkow - a Polska jest w tyle jezeli chodzi o znajomosci innych jezykow i na tym chyba trzeba by bylo sie skupic.

  •  

   pokaż komentarz

   @digione: HAHA, sorry, ale ja mam angielskiego Windowsa zarówno XP jak i 7 i czcionki polskie są w standardzie. A jak ktoś nie ma (z nie wiem jakich przyczyn) to może sobie doinstalować.

  •  

   pokaż komentarz

   @T-DeX:
   Te master! mam prawdopodobnie tyle lat co Ty, jestem zwolennikiem polskich znaków ale nie jestem gimbusem.
   Szacunek dla interlokutora nie jest Twoją najmocniejszą stroną. Stąd nie interesuje mnie zupełnie źródło Twoich przyzwyczajeń. Nikt Cie do niczego nie zmusi: do pisania ogonków, do szacunku, do myślenia. Czuj się swobodnie:)

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   pokaż komentarz

   @T-DeX: popieram, jak komuś brak polskich liter przeszkadza to nie musi czytać takich tekstów, mi jest to obojętne.
   Wnerwia mnie natomiast gdy ktoś próbuje na siłę komuś coś narzucać i czy zakazywać.

  •  

   pokaż komentarz

   @T-DeX: Również uczyłem się pisać na klawiaturze w czasach gdy z przyczyn technicznych powszechnym zwyczajem było pisanie bez polskich znaków. Problem techniczny został rozwiązany, wyrobiłem sobie więc nowy nawyk. Dało się? Jak widać dało.

   Ale jest to chyba grubsza sprawa niż tylko "nawyk". Tu chodzi o wspomniany przez paprocynioka szacunek do rozmówcy. Po tym jak nazywasz oponentów gimbusami i trollami oraz piszesz o posiadaniu "w swojej główce więcej niż 2 bity", można zauważyć, że tego szacunku ci brak. Nic więc dziwnego, że taka dyskretna forma okazania szacunku jak używanie polskich znaków jest dla ciebie abstrakcją. :(

   @nmyron Twój argument o sraniu na chodnik wydaje mi się jak najbardziej pasujący do sytuacji. :)

   @Szab Piszesz, że osoba nowa powinna dostosować się do zasad panujących w środowisku w jakim się znalazła. Skoro tak to polscy internauci powinni dostosować się do zasad języka polskiego, które są nieco starsze niż Internet. :] Kiedyś nie mogli teraz w końcu mają możliwość.

  •  

   pokaż komentarz

   @Szab:"Od zarania dziejów" - ale tylko dlatego, że to była wtedy konieczność (łatwiej przeczytać tekst bez polskich znaków niż z krzaczkami) - teraz nie ma tego problemu. Jak dla mnie, nie było wielkim problemem nauczenie się używania prawego ALT-a automatycznie.

  •  

   pokaż komentarz

   @T-DeX: I jesli ktos chce, zebym mu zrobil laske, i zaczal uzywac polskich znakow - no to ja przepraszam bardzo, ale tej laski mu nie zrobie.

   No i jak widać laske zrobiłeś.

 •  

  pokaż komentarz

  Nie rob mi laski. Wciśnij prawy ALT i zażółć gęślą jaźń

  •  

   pokaż komentarz

   @jestemspecjalistaodwszystkiego:
   @T-DeX: Zazolc gesla jazn. No rzeczywiście, czy są PL znaczki czy ich nie ma, to żadna różnica ;)
   Też używałem IRCa i jakoś teraz nie przeszkadza mi używanie PL znaków. Więc, bez obrazy, ale Twoje tłumaczenie jest o kant dupy potłuc. Po prostu jesteś leniem, któremu nie chce się wcisnąć jednego dodatkowego klawisza. No chyba, że zatrzymałeś się w rozwoju w czasie, kiedy IRC był bardzo popularny ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @jestemspecjalistaodwszystkiego: i pchnij w tę łódź jeża lub ośm skrzyń fig ! :)

 •  

  pokaż komentarz

  Jeśli chodzi o fora, wykop czy e-maile, to czemu nie. Ale jeśli chodzi o komunikatory, chaty i gry to stanowczo jestem za pisaniem bez polskich znaków. W tych przede wszystkim chodzi o szybkie przekazanie informacji a ludzki mózg potrafi sobie poradzić nawet z poprzestawianym szykiem liter w słowie więc i bez polskich znaków powinniśmy zrozumieć co rozmówca ma nam do przekazania.

  •  

   pokaż komentarz

   @Elec:
   Zdognie z nanjwoymszi baniadmai perzporawdzomyni na bytyrijskch uweniretasytch nie ma zenacznia kojnoleść ltier przy zpiasie dengao sołwa. Newajżanszjie jest to, żbey prieszwa i otatsnia lteria byla na siwom mijsecu, ptzosałoe mgoą być w niaedziłe i w dszalym cąigu nie pwinono to sawrztać polbemórw ze zozumierniem tksetu. Dzijee sie tak datgelo, że nie czamyty wyszistkch lteir w sołwie, ale cłae sołwa od razu.

  •  

   pokaż komentarz

   @GrammerNazi: Powiedz "Girbatlar" ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @GrammerNazi: powinni zmienić tego treść, bo te badania nowymi niestety już nazywać nie można. ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @GrammerNazi: A teraz bez PL znaków to samo ;)

   Zdognie z nanjwoymszi baniadmai perzporawdzomyni na bytyrijskch uweniretasytch nie ma zenacznia kojnolesc ltier przy zpiasie dengao solwa. Newajzanszjie jest to, zbey prieszwa i otatsnia lteria byla na siwom mijsecu, ptzosaloe mgoa byc w niaedzile i w dszalym caigu nie pwinono to sawrztac polbemorw ze zozumierniem tksetu. Dzijee sie tak datgelo, ze nie czamyty wyszistkch lteir w solwie, ale clae solwa od razu.

  •  

   pokaż komentarz

   @slava: Niby da się przeczytać, ale wolniej. Poza tym nie wiem, czy bym przeczytał, jakbym oryginału nie znał. + za kreatywność :D

  •  

   pokaż komentarz

   @GrammerNazi: i pieknie - czyli bez ogonkow :) hurraaaa :)

  •  

   pokaż komentarz

   @Elec: „ludzki mózg potrafi sobie poradzić nawet z poprzestawianym szykiem liter w słowie więc i bez polskich znaków powinniśmy zrozumieć co rozmówca ma nam do przekazania”

   Powodem, dla którego rozumiemy tak zniekształcone słowa, jest występowanie nadmiarowości w każdym języku naturalnym.

  •  

   pokaż komentarz

   @Elec: Powiem ci panie kolego, że po wyrobieniu sobie nawyku do pisania z polskimi znakami, wydaje mi się, że pisanie bez nich zajęłoby mi więcej czasu niż pisanie z nimi.

 •  

  pokaż komentarz

  autor niech najpierw nauczy się interpunkcji, potem niech skacze do innych

 •  

  pokaż komentarz

  Mi tam nigdy nie przeszkadzalo jak ktos robil mi laske. To przyjemne.

 •  

  pokaż komentarz

  w moim MacBooku Pro nie ma prawego alta. I co mi teraz radzisz??

 •  

  pokaż komentarz

  dlaczego prawy ALT ? przecież po wcisnięciu tyldy a nast. litery, która ma mieć ogonek on się pojawi :D

 •  

  pokaż komentarz

  Zalatuje hipokryzją. Człowiek nie wie, gdzie powinien stawiać przecinki, a poucza ludzi, aby używali polskich znaków.

 •  

  pokaż komentarz

  Dla mnie "omijanie" polskich znaków jest mniejszą zbrodnią niż walenie pięciu ortów w każdym zdaniu. Tekst bez polskich znaków da się przeczytać i zrozumieć, często jednak pozbawienie go ą i ę czyni go zabawnym (lub w ekstremalnych sytuacjach zmienia "przesłanie"), co celem autora nie było (słynny przykład: "zrob mi laske"). Mimo wszystko - używajcie alta, ludziska. Może będziecie pisać jedną dziesiątą sekundy dłużej, ale wasz tekst będzie łatwiejszy i przyjemniejszy w odbiorze.

 •  

  pokaż komentarz

  Dobre! Powiem to dzisiaj mojej żonie - Nie rób mi laski, wciśnij prawy alt :)

 •  

  pokaż komentarz

  "Laska" to jeszcze nic... Gorzej jak cię kumpel zaprasza "wode", przychodzisz a tam mineralna a nie "wóda". To takie zmylenie przeciwnika :P

 •  

  pokaż komentarz

  jak używamy polskich słów, to powinniśmy używać polskich znaków. proste

 •  

  pokaż komentarz

  Po pierwsze - już była dyskusja dzisiaj duża w komentarzach
  Po drugie - była na głównej już piosenka Łony
  Po trzecie - hipokryzja - każą pisać z polskimi znakami, tymczasem adres strony to "bledy.info/nie-rob-mi-laski-wcisnij-prawy-alt" mimo że technicznie możliwe jest już od kilku lat żeby brzmiał "błędy.info/nie-rób-mi-laski-wciśnij-prawy-alt"
  mało tego - domena "błędy.info" jest wolna i zająłbym ją wam chamsko w tej chwili, ale jest za mało atrakcyjna
  w logo natomiast posługują się nazwą "błędy.info" mimo że nawet nie jest ich

  Po czwarte - cztynanie tketsu bez polksich zknaów nie jset wacle tak urtundione bo udwodonione jest że czołweik ptarzy tlyko na peiwrszą i otsantią literę i w zsaadzie "zagduje" npaisane sołwo, a cztya dkołandiej dpoiero jak coś się mu nie zagdza

 •  

  pokaż komentarz

  pisanie bez polskich znaków to największy problem dla mistrzów kopiowania cudzej twórczości, bo wtedy trzeba poprawiać :-)

 •  

  pokaż komentarz

  stare stare stare stare stare stare stare stare stare stare

 •  

  pokaż komentarz

  Niech każdy pisze jak chce.

  •  

   pokaż komentarz

   No właśnie, co to kogo obchodzi kto jak pisze? O ile ten ktoś nie pisze tego w korespondencji z Tobą, autorze wykopu, to chyba nie Twoja w tym głowa co kto robi, nieprawdaż?

 •  

  pokaż komentarz

  A ja proponuje, żeby każdy się zajął sobą i swoim interesem, a od innych op#####%ił. To czy się pisze z polskimi znakami czy bez, to sprawa indywidualna i jakiś mądrala nie będzie nikomu rozkazywał pod groźbą ośmieszenia ;] Wykształciuch się znalazł.

  •  

   pokaż komentarz

   @wie_wior: Ortografia to normalizacja która ma ułatwić porozumiewanie się. Można to porównać do zasad ruchu drogowego (łączenie lewo z prawo jezdnym ruchem spowoduje gorszą komunikacje, a nawet wypadki.)

 •  

  pokaż komentarz

  Czy obroncy polskich znakow nie powinni tez walczyc ze skrotami? bo przeciez "między innymi" wyglada o niebo lepiej niz prostackie "m.in." a tak swoja droga panie i panowie, jezyk sluzy do komunikacji, wiec znajdzcie sobie jakie zajecie a nie zawracajcie ludziom glowy :) Pozdrawiam

 •  

  pokaż komentarz

  XXI wiek, UTF8, UTF16 i niby wszystko cudownie. Wczoraj czytalem ten wykop, a dzisiaj w skrzynce email znajduje takie cudo: "Pa=C5=84stwa adres e-mail uzyskali=C5=9Bmy z og=C3=B3lnie dost=C4=99pnych= =C5=BAr=C3=B3de=C5=82, poniewa=C5=BC jednak szanujemy Pa=C5=84stwa prywa=tno=C5=9B=C4=87 i zarazem przestrzegamy obowi=C4=85zuj=C4=85cych przepis=C3==B3w"

  Na prawde bez polskich znakow czyta sie szybciej ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @adek2: Koleś musiał użyć jakiegoś spam-oprogramowania pisanego w Ameryce gdzie się olewa różne kodowania. Amerykanie ignorują inne kodowania, w końcu nie są im one do niczego potrzebne.;-)

  •  

   pokaż komentarz

   @telimerXII: mnóstwo amerykańskiego oprogramowania ignoruje kodowania, przez co mamy potem takie kwiatki, jak podwójnie zakodowany UTF-8, czy podwójnie kodowany cudzysłów (i wtedy w tekście straszy ")
   Co jest dowodem nieznajomości przez programistę, jak działają używane przez niego technologie.

 •  

  pokaż komentarz

  Ciekawi mnie czemu tak dużo ludzi tłumaczy się, że za czasów IRCa nie było polfontów i dlatego teraz ich nie używają. To naprawdę dobry powód? Nie można pójść do przodu? Rozumiem że używając gg, grając czy pisząc esemesy nie używacie - tak samo jak nie myślicie nad błędami ortograficznymi czy interpunkcją. Za to wypowiedź na forum, czy chociażby w komentarzu na wykopie jakby nie robiąc świadczy o użytkowniku i jego estetyce...

 •  

  pokaż komentarz

  zrobię ci laske czy łaskę :) ćwicz człowieku głowe nie tylko palce i gramatykę, kojarz fakty co druga osoba che do ciebie powiedzieć, co ma na myśli, spróbój dojść do sensu tego DO CIEBIE MÓWI nie tego czy robi literówki .. Są momenty gdy wypadałoby pisać poprawnie gramatycznie i składniowo ale są też chwile gdy mozna sobie olać gramatyke :P Będe pial felieteon użyje ą ę gdy pisze do kumpla napisze zrob mi laske nie łaske :) bo lubie i chociaz sie przy tym troche pośmieje. Bo lepiej .

  •  

   pokaż komentarz

   @jacek-jeznach: łaskę jak już :D

   a odnosząc się do "problemu" to dlaczego nie mogę używać poprawnych polskich cudzysłowiów na wykopie? Palnijcie się czasem w leb :/ jesli ktos nie rozumie to nie zrozumie tego nawet jak mu drukowanymi napiszesz. czasem faktycznie trzeba użyc polskich znakow diakrytycznych ale w 99% wypadkow sa zbedne. Pomijam juz podstawowe blENdy i inne blądynki :/ moze skupmy sie na tym a potem walczmy z klawiaturami! bo jesli ktos nie zna gramatyki i ortografii to czy napisze z prawym altem czy nie to nic to nie zmieni...

   a swoją drogą: pisanie z "prawym altem" wydłuża znaczaco proces pisania, a wiem co mowie bo pisze dosc szybko angielsko jezyczne teksty (ok. 250zn/min) natomiast gdy przychodzi do uzywania polskich diakrytykow juz sie znaczaco obniza moja wydajnosc.
   a dodatkowo sam wykop jest zle skonstruowany. samo naciskanie prawego altu nic nie daje :P <naciskam prawy alt> <naciskam prawy alt> ....

 •  

  pokaż komentarz

  Kij już z tymi 'ę' i 'ą', ich brak jestem w stanie wybaczyć ; ) ale niektórzy, to w ogóle powinni bardziej przykładać się do tego, co i jak piszą... i niech mi tylko nikt tutaj nie pier..., że nie ma czasu, spieszy się, itp. / :

 •  

  pokaż komentarz

  jezyk i pisownia ewoluuja i byc moze skonczy sie na tym ze w polskim za pare lat krzaczkow po prostu nie bedzie. Wszystkich zafiksowanych na punkcie ortografii frustratow informuje ze 100 lat temu krzaczkow w j polskim bylo duzo wiecej niz dzis - okazaly sie niepotrzebne wiec znikly. Jesli bedzie taka potrzeba to znikna tez pozostale. Ci ktorym czesto brakuje argumentow merytorycznych w dyskusji chca wszystkich poprawiac. Jest to po prostu zalosne i dla takich osobnikow mam jedna wiadomosac: leje na was sikiem prostym :*

 •  

  pokaż komentarz

  Co do zasady masz rację. Niemniej w obliczu zalewu "kturych", "ów książek", "suma sumarum"ów i "apropo"sów uważam, że to trzeciorzędny problem :)

 •  

  pokaż komentarz

  To internet... W zeszycie pisze z polskimi znakami, moze zaproponowac amerykanom uzywania what zamiast wut, great - gr8, itd.

 •  

  pokaż komentarz

  Nie zebym byl niemily, ale - generalnie nie musicie czytac....

 •  

  pokaż komentarz

  nie popieram bo czesto wyrazy sa nieczytelne kiedy polskie znaki sa nierozpoznawalne. i tyle. szybciej i wygodniej bez nich. jak trzeba to sie uzywa do dokumentow.

 •  

  pokaż komentarz

  Ja osobiście Polskich znaków nie używam pisząc na czacie/komunikatorze z uwagi WŁAŚNIE na szybkość pisania,jak autor tekstu pisze mniej więcej tyle w ciągu całego dnia to się nie dziwie...Bez nich pisze się zdecydowanie szybciej, w szczególności że często nie widzę klawiatury,jest ciemno i nie siedzę w pozycji prostej i pisanie z wszystkimi ogonkami jest naprawdę sporym utrudnieniem,i ja tak pisze nieraz przez co najmniej parę godzin dziennie, gdzie taki wpis jak ten pisze 5 minut i koniec.Za to na forach czy komentarzach zawsze ich używam - czas nie nagli więc nie jest to takim dużym problemem a wypowiedź wygląda znacznie lepiej...

 •  

  pokaż komentarz

  O kaman, komus sie nudzi! Do roboty, a nie sie zastanawiac nad znaczkami!

 •  

  pokaż komentarz

  język ewoluuje i to naturalna kolej rzeczy

  nie można powiedzieć, że pisanie w stylu SzAlOnYcH Sz3sn4sTeK jest złe
  bo niby jak zdefiniować zło językowe?

  to po prostu rozwój, nie da się tutaj rozróżnić dobrej czy złej strony tego rozwoju
  to ewolucja, nie da się jej uniknąć

  a stawanie w obronie za starymi zasadami jest jak próba reanimacji dinozaurów...
  rozumiem frustrację, bo sam też 100x bardziej wolę poprawną pisaną polszczyznę, wygodniej się ją po prostu czyta
  ale wygodniej tylko ze względu przyzwyczajenia, tego jak nauczyliśmy się tego języka, ale rozsądnego punktu widzenia, nie liczy się jakość komunikacji tylko jej końcowy efekt

  jeśli zakaz wjazdu można napisać literami na jezdni, postawić czerwone kółko z białym poziomym paskiem, albo postawić wojskową barykadę każdy sposób da nam tą samą zwrotną informację

  ale po co zaprzęgać wojsko, albo malować tekst który będzie trudny do odczytania podczas jazdy
  prościej postawić znak zakazu (którego znaczenia się nauczyliśmy)

  dlatego jeśli prościej napisać

  brb niż zaraz wracam to podpisuję się rękami i nogami, by używać sformułowania brb
  prościej, przekaz ten sam
  a, że nie po polsku, że to skrót, to mnie nie interesuje

  ortografia to skazany na wymarcie odłam językoznawstwa
  to jak renowacja zabytków
  z jednej strony fajnie mieć jakiś ślad historii w dobrym stanie
  ale z drugiej po co nam to? Jaki to ma wpływ na wygodę naszego życia?

  •  

   pokaż komentarz

   @Joker_: No niestety kolego, ale nie mogę się absolutnie zgodzić.

   Język ewoluuje i dlatego mamy się zgadzać na każdą bzdurę? To tak, jak byś powiedział, że prawo ewoluuje, jest coraz więcej zabójstw i już niedługo zabójstwo będzie legalne.

   Ortografia nie wpływa na "wygodę życia", bo nie wszystko na świecie jest dla wygody. To taki wymóg współczesnych upośledzonych środowisk, że wszystko ma być dla wygody, zero jakiegokolwiek wysiłku intelektualnego czy jakiegokolwiek. Stąd koszmarny poziom kultury, a potem narzekania, że mamy słabą muzykę, słabą telewizję, słabe kino. No cóż, to dla naszej wygody? Nażreć się, odmóżdżyć i iść spać - hierarchia wartości współczesnego człowieka.

   Ortografia jest historycznie i językowo uwarunkowana, ma swoje bardzo głębokie uzasadnienie. Jest częścią naszego dziedzictwa narodowego, jest czymś, co powinno być naszym powodem do dumy. Nie jest po to, żeby ułatwiać komukolwiek cokolwiek. Tak się składa, że większość spraw wymagających minimum inteligencji wymaga pewnego wysiłku - nomen omen - intelektualnego. Chyba, że naprawdę chcemy się sprowadzić do poziomu kretynów.

  •  

   pokaż komentarz

   @jamtojest: _ To taki wymóg współczesnych upośledzonych środowisk, że wszystko ma być dla wygody, zero jakiegokolwiek wysiłku intelektualnego czy jakiegokolwiek._

   Kryjmy chaty strzechą ze względów historycznych.

   Ortografia jest historycznie i językowo uwarunkowana, ma swoje bardzo głębokie uzasadnienie.

   Historyczne uzasadnienie. Były reformy ortografii które wyszły tylko na dobre. Na przykład zastąpiono zapis y literą j zostało to nawet zamrożone w nazwiskach np. ZamoYski. Pełno wyrazów weszło do języka polskiego z łaciny i trochę z angielskiego np. komputer. Tylko wzbogaciły nasz język.

   Chyba, że naprawdę chcemy się sprowadzić do poziomu kretynów.

   Można zastąpić naukę ortografii nauka książki telefonicznej. Zresztą ortografia słabo trenuje pamięć, osoby albo ja zapamiętują bezwysiłkowo (przez czytanie) albo z uwagi na inne schematy pamięciowe jej nie zapamiętują (dysortografia). Nie ma to nic wspólnego z inteligencja czy pamięcią.

  •  

   pokaż komentarz

   @Joker_: brb -> zw
   Da się po polsku? Da.

 •  

  pokaż komentarz

  Nie bez powodu znaki te zwą diakrytycznymi

 •  

  pokaż komentarz

  ,, Dla wielu osób, w tym dla mnie pisanie bez polskich znaków to tylko przejaw wygodnictwa, ale również pewien sposób olania czytelnika czy czytelników. ''
  Jezeli ktos uwaza, ze go olewam to niech mu bedzie. Olewam czlowieka, ktory ma problem z czytaniem moich wypocin bez ogonkow. Nie chcesz - nie czytaj, wstaw minusa - w dupie to mam. Chcesz czytac i dyskutowac to musisz mi wybaczyc.
  Koniec i k r o p k a.

 •  

  pokaż komentarz

  a mi ostanio często użycza kompa kumpel zza granicy i co? uważacie, że w porządku mu jest grzebać w kompie i dodawać jaki układ klawiatury który mu nie jest potrzebny? ah te internetowe wojenki, gdyby to chociaż była walka o coś ważnego...

 •  

  pokaż komentarz

  jezyk i pisownia ewoluuja i byc moze skonczy sie na tym ze w polskim za pare lat krzaczkow po prostu nie bedzie.

  Pisownia jakoś wcale ostatnio nie ewoluuje za językiem. Jak zlikwidują ó i zastąpią je u to będzie duży sukces. Ż nie należy likwidować zamiast tego należy zlikwidować rz. Nie wiem czy te zmiany się dokonają za życia naszych wnuków.

  _Wszystkich zafiksowanych na punkcie ortografii frustratow informuje ze 100 lat temu krzaczkow w j polskim bylo duzo wiecej niz dzis - okazaly sie niepotrzebne wiec znikly.

  Chyba się mylisz co do tego że było ich więcej.
  Taka likwidacja polskich znaków jaka jest stosowana w internecie to najgłupszy pomysł. Zapis języka przestaje mieć coś wspólnego z fonetyką. Utrudnia to dzieciom i cudzoziemcom naukę czytania, już lepiej zastosować chińskie obrazki by przedstawić pojedyncze wyrazy.

  leje na was sikiem prostym :*

  Też masz całusa ode mnie, chociaż to pedalskie -> ' :* '

 •  

  pokaż komentarz

  Że tak powiem - wali mnie to, jak ktoś pisze, póki da się to przeczytać. Kolejni
  ewangelizatorzy chcący na siłę uszczęśliwiać innych :P

 •  

  pokaż komentarz

  a¬as¬c No, rzeczywiscie, z tylda dziala fantastycznie. Jak widac na moim Win 7 En.
  A w calym tym absurdalnym problemie, wiekszosc zapomina ze istnieja OSy w ogole
  nie obslugujace polskich znakow.

  Post na tym forum mozna napisac nawet uzywajac iPoda, siedzac sobie w londynskim pubie.

 •  

  pokaż komentarz

  Jeśli ktoś nie ma polskojęzycznego Windowsa (gdzie prawy alt zachowuje się jak lewy), to aby pisać polskie znaki diakrytyczne wystarczy nacisnąć tyldę, puścić ją i nacisnąć żądany znak. Działa to też na polskich wersjach. ąćęłńóśźż

 •  

  pokaż komentarz

  Prawy Alt? Na mojej klawiaturze jest tylko lewy. :D

 •  

  pokaż komentarz

  ja jestem jeszcze z czasow kiedy krolowal irc, uzywalo sie modemow na impulsy. Wtedy netykieta glosila, ze uzywanie polskich znakow jest faux pass w tego typu wymianach zdan, mailach itp. Nie mam zamiaru tego zmieniac. Mozecie minusowac :) i tak nie ma prawego alt bo przeciez jestem snobem i wydaje bezsensowanie kase :P

 •  

  pokaż komentarz

  A jak ktos ma komputer np. w ameryce z lokalnie zainstalowanym windowsem?

 •  

  pokaż komentarz

  Komentarz usunięty przez autora

 •  

  pokaż komentarz

  Całkowicie się zgadzam, od dłuższego czasu nie czytam komentarzy osób, nieużywających polskich znaków.

 •  

  pokaż komentarz

  Pisanie bez polskich znaków kojarzy mi się z okupacją hitlerowską. Polecam sprawdzić niemiecką nazwę obozu w Bełżcu lub Sobiborze. I na kogo teraz piszący bez polskich znaków wyszli?

 •  

  pokaż komentarz

  Bez przesady, zazwyczaj piszę z polskimi znaczkami, ale często nie jest to moim zdaniem niezbędne. W komunikatorach nie jest ważne czy napiszę a czy ą, po prostu jestem wygodnicki, a dopiero, gdy jakieś słowo może mi się wydać niezrozumiałe dla odbiorcy to wstawiam ogonek (często dotyczy ja/ją). W dłuższych, poważnych dyskusjach jednak prawie zawsze piszę poprawnie, podobnie jak na blogu i nie wiem dlaczego, ale również na facebook'u ;)

 •  

  pokaż komentarz

  Na komputerze uzywam zawsze, na komorce nie, bo niewygodnie.

 •  

  pokaż komentarz

  Co jak co ale mi bez polskich znakow pisze sie duuuzo szybciej. Nie mam tez problemow z czytaniem tekstow pozbawionych polskich liter. Problem zaczyna sie jak ktos ma dwucyfrowe IQ.

 •  

  pokaż komentarz

  Po co w to wszystko mieszać taoizm?

 •  

  pokaż komentarz

  Ja bardzo lubię czytać wykop, gdyż wykop jest jedną z niewielu witryn, które nie uwsteczniają, atakuje się tu za błędy, niestety nie za czubów piszących po polsku w języku angielskim (ciche przyzwolenie, jak kiedyś za jeżdżenie po piwku).
  Z wykopem, to jak z dobrą książką, na pewno nie nabierze się nawyku pisania z błędami, jak "gura", na innych forach niestety bywa różnie, ale wszystko powoli zmierza ku XXI wieku.

 •  

  pokaż komentarz

  Dryzek, to Ty siejesz nawet tu propagandę dla IDN-ów ? ;)

 •  

  pokaż komentarz

  ech wykopowicze, jak zwykle albo białe albo czarne. ja osobiście używam ogonków ale nie uważam, że skandalem jest gdy ktoś tego nie czyni. z kolei ci, którzy nie używają też powinni wyluzować, nie da się wszak ukryć, że "bezogonkowe" pisanie jest obiektywnie rzecz biorąc "wybrakowane", nawet jeśli nie jest wersją błędną to na pewno niepełną. może to przeszkadzać w komunikacji choć nie musi - jesteśmy w stanie odczytywać treść całych zdań nawet gdy w poszczególnych wyrazach pozamieniamy litery zachowując na swoim miejscu jedynie pierwszą i ostatnią. jednakże mimo powyższego nikt nie twierdzi, że powinniśmy olać szyk liter w wyrazie. pełny zapis wygląda po prostu bardziej elegancko.
  zrozumiałe jest też skąd wziął się nawyk nieużywania ogonków - kłopoty z kodowaniem znaków swego czasu utrudniały życie. niemniej znalezione powyżej agresywne słowa sprzeciwu podpierane IRC'ową przeszłością są trochę nie na miejscu, dostosowujemy przecież swoje maniery i obyczaje do rozwoju technicznego. to trochę tak jakby sprzeciwiać się (zajadle, a jakże!) spuszczaniu wody w kiblu bo wychowaliśmy się na wsi i mieliśmy jeno wychodek. użytkownik spłuczki powinien zrozumieć tego drugiego gdy ten się zapomni; ten drugi natomiast jest trochę niepoważny jeśli twierdzi, że on nie będzie używał bo ma swoje przyzwyczajenia i kropka. choć oczywiście ma do tego prawo.

  PS. popieram aspekt edukacyjny, jeśli masz problemy z ortografią używając polskich znaków dajesz przeglądarce szansę wyeliminowania kompromitujących byków.

 •  

  pokaż komentarz

  Dopoki nie wymrze windows z cp1250 (a on - niestety - trzyma sie niezle) to nie mam zamiaru pisac z ogonkami. Wole spojne dane, od krzaczkowej sieczki.

 •  

  pokaż komentarz

  Ja tam nie mam problemów z polskimi znakami. Używam tylko systemu PL 214 ;)

 •  

  pokaż komentarz

  Dokładnie poprzewracalo sie...
  Jezeli ktos nie potrafi odczytac cos bez polskich "ogonkow" to proponuje jakis test na IQ
  Jest cos takiego jak standard miedzynarodowy, piszac ogonki mozemy u kogos wyswietlic krzaki.
  Pisze bez polskich ogonkow, tak jak koledzy napisali wyzej moze troche z nawyku (dawne kodowanie IRC, ICQ) ale napewno nie z lenistwa, poprostu wydaje mi sie ze jezeli ktos czyta jak normalny czlowiek (nie sklada liter) to odczytanie nie bedzie stanowilo problemu, jezeli natomiast bedzie to zapraszam do szkoly niech potrolluje...
  Dajcie sobie siana z bzdurnymi wykopami ^.-

  •  

   pokaż komentarz

   @questore: Moim zdaniem to lenistwo.
   Standardy międzynarodowe sa OK, ale gdy mają zastosowanie międzynarodowe. Pisząc w języku polskim piszesz do Polaków, którym (w obecnych czasach) raczej na pewno nie wyświetlą się krzaczki. Szanuj więc standardy języka polskiego. :)

 •  

  pokaż komentarz

  W takim razie może ktoś podpowie co zrobić jak nie mam polskich znaków w GG?? ;)

 •  

  pokaż komentarz

  A wszystko zaczela sie od smsow, telefony nie mialy naszych znakow a gdy z czasem sie pojawily to zabieraly 5 znakow czy wiecej. Kiedys na TVN pokazywali reportaz "sms a polskie znaki" i jakis model telefonu za ę zabral chyba 3 smsy :P

  •  

   pokaż komentarz

   @qJokerp:
   jesli chodzi o sms, to piszac bez ogonkow 1 znak zajmuje 1 bajt, natomiast jezeli uzyjesz polskiego znaku, automatycznie kodowanie sie przestawia i na 1 znak uzywane sa 2 bajty. Reasumujac zamiast 160 znakow po 1 bajcie uzywasz 80 znakow po 2 bajty, rozmiar sms-a sie nie zmienia :P

 •  

  pokaż komentarz

  Dobra, ja czesc czasu spedzam na MACu, a czesc na klasycznym kompiku z Windowsem. Tu, gdzie na Winie prawy alt - w macu jest cmd (jabluszko). Chcąc zrobić "ą" - zaznaczam caly tekst; Chcac zrobic "ć" - kopiuje go. Czesto jest to faktycznie wygodniejsze!

 •  

  pokaż komentarz

  Sprobuj przestawiac sie z klawiatury de/qwertz na qwerty pl/programisty - na stalej zamianie "yz" mozna se palce polamac. Dlatego nie przestawiam klawiatury. Podobnie maja moi koledzy z "azerty". Dla niektorych to naprawe problem. W opisie wykopaliska pisze poprawnie, ale w komentarzach juz nie. Zrob mi łaskę i zrozum innych.

 •  

  pokaż komentarz

  Miszczuniu, chcilbym bardzo zaspokoic twoja lingwistyczna estetyke jednak nie bede karal mojego windowsa (HAHAHAHA) instalacja polskiego pakietu czcionek....

  •  

   pokaż komentarz

   @evilblade: Hahaha, polskie fonty masz już przecież zainstalowane (no chyba nie powiesz, że na Wykopie kwadraty zamiast polskich znaków widzisz)

 •  

  pokaż komentarz

  Ja tez nie popieram. Niech kazdy pisze jak mu wygodnie, z ogonkami lub bez. Duzo mniej to kole w oczy, niz obrzydliwe bledy ortograficzne

 •  

  pokaż komentarz

  Mnie bez polskich znakow nauczyl pisac IRC. Nie popieram :(

 •  

  pokaż komentarz

  Widze ze niektorym to sie ladnie w dupach poprzewracalo.

  Pisze bez polskich znakow, nie chce mi sie...i mam to gdzies...i tak przeczytacie i tak.

 •  

  pokaż komentarz

  śpięłdałąjćię ż tąkimi "wykópąmi"

 •  

  pokaż komentarz

  Ja nie stosuję polskich znaków tylko w tzw. "instant messaging", jak sama nazwa wskazuje - ma być instant. Uważam, że to optymalne rozwiązanie.

  •  

   pokaż komentarz

   @endl3ss: O no to właśnie chciałem coś takiego napisać, że także w IM nie używam polskich znaków diakrytycznych, ale to przyzwyczajenie jeszcze z lat '90 z IRCNetu. ;) Ba! Zdania z małej litery zaczynam w IM i nie kończę kropką (Ci co zaczynają z dużej i kończą kropką to jacyś nadgorliwi są). ;)

 •  

  pokaż komentarz

  Na forum czy ogólnie w necie to bez polskich znaków nie wyobrażam sobie pisania lecz przez komunikator jak rozmawiam z kimś to raczej bez polskich znaków

 •  

  pokaż komentarz

  pisanie bez polskich znakuw wzielo sie z pierwszych komurek,tak samo popieram tych co nie uzywaja
  ortografi,po co to komu,czasy sie zmieniaja,a w szkolach dalej tysiacom ludzi przez to sie rujnuje zycie,

  •  

   pokaż komentarz

   @jassssss:
   Ale my tutaj nie dyskutujemy nad olaniem ortografii lub tez nie zaznajomieniem sie ze slownikiem ortograficznym...

   Pisac bez ogonkow - jak kto woli (chociaz internet jest miedzynarodowy i nigdy nie mamy pewnosci co 2 osoba ma zainstalowanego na kompie :P)
   Pisac z ortami jeden po drugim... lekcewazenie wszystkich... Znam jedna osobe co pisala w komorce rz jak nie miała ż... -.-

   P.S. jezeli chodzi natomiast o fora, grupy dyskusyjne i podobne zamkniete systemy rozmow, jezeli admin zazyczy sobie polskie ogonki to nie widze problemu aby ich nie stosowac...

   NIE UTRUDNIAJCIE SOBIE I INNYM ZYCIA >.>

   Natomiast jezeli martwicie sie o historie polskiego jezyka to napiszcie jakas ksiazke czy cos...

 •  

  pokaż komentarz

  Jak dla mnie to tyle w temacie:

  http://www.wykop.pl/link/583123/drastyczne-18-bol-i-rozpacz-w-oczach-tego-kota-wywoluja-u-mnie/#comment-3911177

  Przepraszam za "autopromocje" ale wydaje mi sie, ze czesc wykopowiczow sie ze mna zgodzi.

 •  

  pokaż komentarz

  Prawdziwym problemem jest brak klawiatury narodowej, w której wprowadzanie znaków diakrytycznych byłoby jednopalcowe. Obiecał coś z tym zrobić Microsoft, ale chyba zapomniał. Konieczna jest zmiana ustawy o języku polskim, która zobliguje producentów i sprzedawców do podjęcia stosownych działań. Prędzej czy później to się stanie. Byle nie zbyt późno, bo dzieciaki zapomną o standardach języka polskiego.
  "Polacy nie gęsi i swoją klawiaturę mają"?

  •  

   pokaż komentarz

   @Sphinx10: Tak - koniecznie potrzebna jest nam kolejna ustawa :) Nie róbmy z Polaków idiotów. Zaraz się okaże, że na polskich klawiaturach trzeba będzie również dodać duże literki bo nasz naród ma kłopot z wciśnięciem shift-a.

  •  

   pokaż komentarz

   @Sphinx10: Apple jakoś ostatnio produkował klawiatury z układem maszynistki, ale się nie przyjęły...
   BTW istnieje Polska Norma, wg której to układ maszynistki (którego prawie nikt nie używa) jest tym "prawidłowym"

 •  

  pokaż komentarz

  Jakby takie pierdoły kogokolwiek normalnego obchodziły... Wy k%$#a nie macie innych problemów?

 •  

  pokaż komentarz

  Na macu lewy alt, wiec informacja nieprawdziwa! ;-)

 •  

  pokaż komentarz

  Nie "ciezko", tylko co najwyzej trudno. Poucza, a sam nie zna j. polskiego.

 •  

  pokaż komentarz

  Nie popieram, bo wychowałem się w czasach kiedy nie używało się Polskich znaków (DOS, a później IRC), i również pierwsza NETykieta przewidywała możliwość pisania bez Polskich znaków i nie było to traktowane jako ujma. I żadni postępowcy, którzy robili w pieluchy jako korzystałem z internetu nie będą mi tego zmieniać!

 •  

  pokaż komentarz

  A niech ktokolwiek uczciwie przyzna czy te lamane literki sa do czegokolwiek potrzebne.
  Jak jestes osoba tak bardzo przewrazliwiona i uwazasz ze Ciebie to obraza, to ze nie smiece chorymi krzaczkami, nie czytaj. Jak na swiecie przyjmie sie standard klawiatury 300 lub wiecej klawiszowej z umlautami, cyrylica, polskimi lamancami lub innymi krzaczkami to w ten czas pewnie nie bedziesz mial problemu z czytaniem ale bede Ciebie podziwiac za pisanie na takim czyms.

 •  

  pokaż komentarz

  Komputer nie jest stworzony do tego, zeby uzywac polskich znakow. Koniec, kropka.
  Domyslnie mamy 127 znakow. Reszta to kwestia oprogramowania i standardow.

  Co do uzywania polskich znakow. Prosze bardzo, moge zaczac uzywac. Ja bede je widzial, a wy bedzicie widziec krzaki. Bo mam sprzet i oprogramowanie niepozwalajace na zmiane kodowan.

  Od czasow prehistorycznych - czyli wtedy, gdy wiekszosc tu obecnych myslala, ze telegazeta to tez internet - bylo w calym internecie mowione, ze stosowanie polskich znakow nie jest wymagane, a dozwolone jest tylko wtedy, gdy jest ustalone jasno kodowanie jakiego nalezy sie trzymac.

  Niestety pokolenie gimbusiarni niewiedzacej co to IRC, USENET i masa innych skladowych internetu bez ktorej nie byloby facebooka, wykopu i naszej klasuni zaczelo wprowadzac wlasne durne zasady i zmieniac cos, co sprawdzalo sie przez ponad dekade.

  •  

   pokaż komentarz

   @ADSSADFDFS: a co powiesz na temat języka chińskiego? A właściwie kilku jego odmian?

  •  

   pokaż komentarz

   @ADSSADFDFS: Świat się rozwija i internet, a przede wszystkim sprzęt i oprogramowanie także. Jeżeli ktoś korzysta ze sprzętu i/lub oprogramowania które nie pozwala na pisanie PL znaków, to raczej nie ma problemu. W tym wykopie raczej chodzi o tych, którzy mają w dupie PL znaki, bo im szybciej jest napisać, bez używania Polskich ogonków.

  •  

   pokaż komentarz

   @ADSSADFDFS: Co do uzywania polskich znakow. Prosze bardzo, moge zaczac uzywac. Ja bede je widzial, a wy bedzicie widziec krzaki. Bo mam sprzet i oprogramowanie niepozwalajace na zmiane kodowan.
   Bajki opowiadasz, po prostu nie umiesz tego zrobić. Nawet na Lynxie idzie to ustawić. Zwykle ludzie powołują się na staż na internecie i takie tam tylko po to by ukryć że nie umieją ustawić kodowania.

   Niestety pokolenie gimbusiarni niewiedzacej co to IRC, USENET
   Swoją drogą google grups niekiedy psuje polskie znaczki przy wyświetlaniu, nie wiedzieć czemu. Powinni to poprawić.

  •  

   pokaż komentarz

   @telimerXII:
   Na lynxie spoko. Ciekawe czy na autorskim oprogramowaniu zamknietym jakiejs firmy produkujacej terminale tez bys to zrobil.

  •  

   pokaż komentarz

   @ADSSADFDFS: Oczywiście.

 •  

  pokaż komentarz

  Ja to juz od malego pisalem z uzyciem prawego alta.

  •  

   pokaż komentarz

   @maniek1990: od małego to ty laske robiłeś.

  •  

   pokaż komentarz

   @maniek1990: ja od małego pisałem lewy ctrl + lewy alt, polecam

  •  

   pokaż komentarz

   Od małego to wy chyba jedliście suchary z ketchupem...

  •  

   pokaż komentarz

   co wy od tego małego chcecie?

  •  

   pokaż komentarz

   @maniek1990:

   Uzywanie roznych jezykow ma taki sam sens jak uzywanie roznych koncowek ladowarki do telefonu komorkowego.
   Jeden swiat, 1 oficjalny jezyk urzedowy - wielka oszczednosc pieniedzy, wieksza konkurencja na rynku (pracy i handlu), tansze produkty i uslugi, o wiele wiecej ofert zatrudnienia.

   Oczywiscie nie wolno zabraniac nauki jezykow - niech to zostanie dla milosnikow kultury i historii, lingwistow oraz fanów różnych dialektów.

  •  

   pokaż komentarz

   @thePiter: Właśnie. Odwalcie się.

  •  

   pokaż komentarz

   @Maly666: W jakimkolwiek innym wykopie ta riposta byłaby jak najbardziej na miejscu, jednak akurat tutaj jedna literka robi wielką różnicę, także sorry maly, ale nie jesteś mały ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @zamojski21: Tak! Zacznijmy poprawiać nasze błędy przeszłości. W ogóle po co są granice? Zróbmy jedno państwo!
   My wiemy jak by to było, gdyby był jeden język, ale takie marzenia są marzeniami rzędu zdobycia Saturna i żeby zrobić chociaż mały krok w tym kierunku trzeba długodystansowego planu, ustalonego w tym kierunku wielkiego celu, powiedziałbym nawet życiowego. Komentarz na wykopie niestety... nie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Naler: Jeden kraj, jeden język, jedna partia. Za wami towarzysze! Ze śpiewem na ustach:
   Wyklęty powstań, ludu ziemi!
   Powstańcie, których dręczy głód!
   Myśl nowa blaski promiennymi
   Dziś wiedzie nas na bój, na trud.

  •  

   pokaż komentarz

   @zamojski21: Oczywiscie nie wolno zabraniac nauki jezykow

   Oczywiście, że nie wolno jeżykom zabraniać nauki.

  •  

   pokaż komentarz

   @paprocyniok: Podpisuję się pod akcją wszystkimi kopytami i stawiam przy tej opcji ptaszka.

  •  

   pokaż komentarz

   @zamojski21: Ok, tylko dlaczego tym jedynym językiem ma być akurat jakiś dialekt Chiński ? Ja pochodzę z Johannesburga i nie pasuje mi zastąpienie mojego Afrikaans przez język kultury, która jest mi tak obca jak koncepcja niepokalanego poczęcia. Oszczędności ? A co to, sensem mojego życia ma być nachapanie się i wykorkowanie na stercie kasy ?

  •  

   pokaż komentarz

   @JesterRaiin: Chciałbym wtrącić, że niektórzy jeszcze piszą z telefonów komórkowych, gdzie wpisywanie polskich znaków niekiedy baardzo opóźnia i tak wolne pisanie.

  •  

   pokaż komentarz

   @bnc1: A także z komputerów rozrzuconych po różnych częściach świata, na których nie zainstalowano obsługi języków innych niż np Deutsch. A także z komunikatorów webowych, w rodzaju Trilliana. A także nie pisze, tylko mówi, bo jest ślepy, a darmowy soft przekształcający mowę na literki nie obsługuje znaków diakrytycznych każdej nacji świata. A także...

   Dane muszą płynąć. I tyle. Komu się nie podoba sposób, jakość, treść, czy interlokutorzy może się przecież pod strumień nie podpinać, przymusu nie ma.

Dodany przez:

avatar risk dołączył
883 wykopali 168 zakopali 5 tys. wyświetleń