Najlepsze komentarze

 • @enemydown: Polska armia liczy ok 100 tyś żołnierzy, rosyjska 1 mln. Maja przewagę 10:1...czyli nie ma się czego bać. Wiadomo że nikt nie pokona polskiej armii jeśli nie ma przewagi 40:1:))))

  stahs stahs #przejdź do komentarza
  +107

Komentarze (98)

 • enemydown +3  

  ee co to dla nas

  pokaż komentarz
  enemydown
 • stahs +107  

  @enemydown: Polska armia liczy ok 100 tyś żołnierzy, rosyjska 1 mln. Maja przewagę 10:1...czyli nie ma się czego bać. Wiadomo że nikt nie pokona polskiej armii jeśli nie ma przewagi 40:1:))))

  pokaż komentarz
  stahs
 • enemydown +15  

  @stahs: obecnie to nie byłbym tego taki pewien

  pokaż komentarz
  enemydown
 • Reklamy Google

 • currori +41  

  @stahs:
  dobrze że nie skoczkiem, bo by dopiero było

  pokaż komentarz
  currori
 • stahs +4  

  @currori: cholera, miałem cichą nadzieję, że nikt nie zauważy.

  pokaż komentarz
  stahs
 • deyna +1  

  @stahs: "wieżą" nie zauważy?

  pokaż komentarz
  deyna
 • E........n -5  

  @deyna: a niech atakują w cholerę, mam dość tych d$##%i i złodziei nazywających się politykami.
  może na pierwszy odstrzał ich wezmą pod mur.
  i co zyskają? jakieś 60% niepracujących - bo reszta uciekła od tych cudów, a firmy uciekną wkrótce z innymi pracującymi jeszcze jak ? gówno zyskają.

  pokaż komentarz
  E........n
 • OlgierdStopa +1  

  @EmmetBrown: @EmmetBrown: Rządzący to ich będą z kwiatami widać.

  pokaż komentarz
  OlgierdStopa
 • lesio_knz +16  

  Pamiętam niedawno krążyły po internecie jakieś artykuły w którym pseudo eksperci twierdzili , że Rosja nie byłaby w stanie wygrać wojny nawet z Polską. Czytałem nawet o żołnierzach rosyjskich którzy wkraczali do Gruzji w trampkach.
  Edit
  Znalazłem wywiad z Bukowskim sprzed dwóch lat http://www.rp.pl/artykul/392884.html
  Będę szukał z tymi trampkami.

  pokaż komentarz
  lesio_knz
 • 5.h +10  

  @lesio_knz: Dzisiaj się nie liczy liczebność a bardziej wyszkolenie i sprzęt. Pryz pensji 500-600 zł na cuda nie ma co liczyć ;) . Tylko, że w razie W trzeba pamiętać, ze mamy do czynienia z państwem ponad 3 krotnie większym a więc mającym znacznie większy zapas ludności no i posiadającym broń nuklearna.

  pokaż komentarz
  5.h
 • stahs +32  

  @5th: ale czy to przypadkiem nie my zdobyliśmy jako jedyni Moskwę... i to po pijaku:)

  pokaż komentarz
  stahs
 • mir67 +5  

  @5th: stosunek wielkosci Polski do ZSRR nie zmienił sie za nadto od lat 20 ubiegłego wieku kiedy to tylko litość Piłsudskiego uratowała ich od zajęcia przez Polskie wojska Moskwy

  pokaż komentarz
  mir67
 • mir67 +14  

  @stahs: jak dotąd Jedynie Polacy wygrali wojnę z Rosja i to dwukrotnie

  pokaż komentarz
  mir67
 • stahs +37  

  @mir67: No to wszystko jasne. Już dwa razy dostali wpiernicz od nas, maja ledwie dziesięciokrotna przewagę, mamy efekt cieplarniany, więc nawet zima im nie pomoże... teraz już wiem czemu maja pełne portki w sprawie smoleńska;)

  pokaż komentarz
  stahs
 • 5.h +4  

  @stahs: Jeszcze napoleon był w Moskwie ale jako jedynie zdobyliśmy stolice Rosji bo za czasów Bonapartego stolica przecież w Piotrogrodzie była :)
  @mir67: Tak tylko, że wtedy ZSRR było w trakcie wojny domowej. Taka jest też prawda, że nam wojna z bolszewikami również dała popalić. Zauważ, że już 20 lat później III Rzesza nie była w stanie wygrać z ZSRR, chociaż była znacznie potężniejsza od nowo-powstałej Polski na początku lat 20.

  pokaż komentarz
  5.h
 • v........8 0  

  [komentarz usunięty]

  pokaż komentarz
  v........8
 • ulbrek +4  

  @mir67:
  Nie litość a strach przed reakcją Ligi Narodów.

  pokaż komentarz
  ulbrek
 • lesio_knz +10  

  @5th: Wehrmacht nie poradził sobie z Sowietami to fakt, ale... Niemcy podeszli na kilka kilometrów od Moskwy i tam ofensywa się zatrzymała , Hitler kazał odesłać część wojsk na południe. Straty jakie Ruscy ponieśli podczas II wojny światowej są niebotyczne.
  Dla przykładu mogę podać że w bitwie Stalingradzkiej ciężkie walki toczyły się o Kurhan Mamaja( wzgórze, najważniejszy punkt strategiczny) Sowieci do odbicia wzgórza wysłali ponad 10 000 żołnierzy. Po paru godzinach znów je stracili. W sumie w walce o jedno wzgórze zginęło około 34 tysiące czerwonoarmistów. Swoich żołnierzy to nawet Hitler tak nie poświęcał. W sumie ZSRS straciło podczas II wojny około 12 500 000 żołnierzy.

  pokaż komentarz
  lesio_knz
 • pulkownik_isajew +1  

  @mir67: a okres dominacje ord tatarskich na ziemiach ruskich? NIby to nie była Rosja, bo etap chyba jeszcze sprzed "scalania ziem ruskich" przez państwo Moskiewskie, ale jednak Rosjanie do tych czasów się odwołują jako swojej historii, więc Polacy mieli jeszcze konkurentów.

  A oprócz litości Piłsudskiego do zajęcia Moskwy potrzeba było współpracy z Białą Armią (bodajze) Deninkina, no ale to sie Polakom nie opłacało, w układzie po pierwszowojennym na wschodzie lepszy był bolszewik niż cos na wzór caratu z dążeniami do odzyskania ziem Kongresówki

  pokaż komentarz
  pulkownik_isajew
 • 5.h 0  

  @lesioknz: No tak o szacunku Sowietów do swojej armii może świadczyć fakt, że przecież w zwycięskiej bitwie pod wspomnianym Stalingradem zginęło 2 razy więcej czerwonoarmistów od Niemców.
  @pulkownik
  isajew: A ja właśnie słyszałem, że biała armia odrzuciła możliwość współpracy z Polską.

  pokaż komentarz
  5.h
 • codeGeass +4  

  @lesio_knz: Niemcy w zasadzie tak jak Napoleon, przegrali z zimą, a nie z armią. W armii czerwonej robiono czystki na oficerach. Co jakiś czas odstrzeliwano wykształconych, inteligentnych oficerów dlatego, że Stalin bał się buntu wśród żołnierzy.

  pokaż komentarz
  codeGeass
 • zoombie +3  

  @5th: Bo ja wiem ? W 1945 większość z nich za darmo doszła do Berlina .... Ty wiesz co oni mogą nawywijać za 5000-6000 rubli ? .. Aż strach się bać :)

  pokaż komentarz
  zoombie
 • 5.h +1  

  @zoombie: Zdobywać Mars :)?

  pokaż komentarz
  5.h
 • pulkownik_isajew 0  

  @5th: _A ja właśnie słyszałem, że biała armia odrzuciła możliwość współpracy z Polską. _
  Biała Armia nie chciała uznać odrodzenia Polski, a miała za sobą poparcie Aliantów(sojuszników z I wś i w ewentualnym konflikcie nawet Francuzi wdzięczni z 1914 dyplomatycznie wywarliby na Polsce podporządkowanie się Rosjanom) i w sumie Polakom nie na rękę by było zwycięstwo kontrrewucjonistów, dlatego Piłsudski w 1919(?) wstrzymał marsz na Moskwę i "pozwolił" odesłać część wojsk Armi bolszewickiej z kształtującej się granicy na walki z Deninkinem.
  No ale to moje zrodla, a wiadomo, ze mogą się różnić.

  pokaż komentarz
  pulkownik_isajew
 • 5.h +1  

  @pulkownik_isajew: Jak możesz to podziel się tymi źródłami, bo dość ciekawe jest to o czym piszesz:) Akurat w temacie za bardzo nie jestem obeznany więc z przyjemnością się dokształcę.

  pokaż komentarz
  5.h
 • pulkownik_isajew 0  

  @5th: znaczy ja też nie jestem ekspertem z okresu powstawania I RP, takie tylko wspomnienie. A ta opinia była zawarta chyba w książce Pruszyńskiego "Dramat Piłsudskiego. Wojna 1920"

  pokaż komentarz
  pulkownik_isajew
 • kolanin +34  

  na papierze fajnie to wygląda.
  Ogromne rzesze ludzi, dużo sprzęt, a faktycznie starzejący się sprzęt który w większości wyprodukowany był za zsrr. Ambitne plany modernizacji armii pojawiają się co kilka lat ale jak dotąd żaden nie był wykonany w 100%.
  Ponadto 1 mln żołnierzy może i mają ale co z tego jak dużej części z tego nie mogliby użyć bo muszą pilnować kaukazu i wschodniej granicy.
  Biorąc pod uwagę dodatkowo że duża liczba okrętów floty nie byłaby problemem dla polski bo bałtyk jest płytkim morzem i dodatkowo niewielkim to przy pewnej liczbie rakiet ziemia-woda ruskie okręty byłyby mało użyteczne.
  Wg mnie ok 300 do 500 tysięcy ruskich żołnierzy maksymalnie mogłoby uderzyć na Polskę to nasza obrona jest realne.
  Nasze wojsko zostałoby na pewno powiększone poborem (myślę że liczba 200-300 tysięcy jest jak najbardziej realna), możliwe że dostalibyśmy od sojuszników pomoc w sprzęcie bo to że nikt żołnierzy nie wyśle jest prawie pewne (ewentualnie kraje bałtyckie które by były następne po nas), wyższe morale i to że byśmy się bronili a nie atakowali (do ataku potrzeba dużo więcej żołnierzy niż do obrony) sprawiłoby że w wojnie konwencjonalnej nie bylibyśmy bez szans.

  pokaż komentarz
  kolanin
 • ADSSADFDFS +22  

  @krapek:
  Rosjanie nie radzili sobie w Gruzji, ktora praktycznie nie posiada lotnictwa. Utracili tam nawet do 10 samolotow. Biorac pod uwage te czynniki, to atak na Polske dla Rosji to samobojstwo. Straca znaczna czesc armii, a tego Chiny nie przepuszcza.

  pokaż komentarz
  ADSSADFDFS
 • pulkownik_isajew +4  

  @ADSSADFDFS: ale w gruzińskich górach Rosjanie nie mogli wykorzystać swoich najmocniejszych atutów: czołgów, artylerii i piechoty, a jednak Rosja, to jeszcze nie USA, ktore od dwóch dziesięcioleci zwykło wygrywać wojny z minimalnym zaangażowaniem sił lądowych ( ze tylko wspomnę o nalotach na Serbię) Polska ma teren lepiej przystosowany do działan otwartych,a samą armią zawodową nie uda się powstrzymać nawet zdemoralizowanej armi rosyjskiej, partyzantów też trzeba by z czegoś tworzyc,a ze poboru nie ma, to pojawią sie kłopoty. Jednak patrząc realnie, to chyba nie ma obaw, ze Rosja zaatakuje Polskę : UE odbiera (chyba) większość dostaw rosyjskiego gazu i ropy, a FR głownie z eksportu tych surowców jako tako funkcjonuję, w perspektywie kilku najbliższych dziesiecioleci istnieje zagrozenie naporem Chińczyków na Syberie, wiec Rosji bardziej niż na polskiej zeimi powinno zależec na utrzymaniu własnej, co do której obrony potrzebny bedzie Zachód.

  pokaż komentarz
  pulkownik_isajew
 • kolanin +9  

  @krapek: po pierwsze powiedziałem że wg mnie sojusznicy mogliby dostarczyć nam sprzęt w ramach pomocy ale że militarnie nie będą się mieszać.
  Po drugie kałach nie taki zły jakim go malują tzn do walk w mieście świetnie się nadaje.
  Ponad to kopać umocnienia, rowy przeciwczołgowe też ktoś musi.
  Ponad to śmiem twierdzić że broń myśliwska wysokiej klasy z lunetą w walkach miejskich by się dobrze spisała.

  Lotnictwo rosyjskie groźne ale nie zabójcze bo podczas wojny w gruzji co 3 bomba lotnicza nie wybuchała poza tym nie byli w stanie walczyć w nocy.
  Ponad to nie wiem czy czasami nie mamy lepszego sprzętu niż ruscy a to jest kluczowe w starciu.
  Podczas ataku na grozny w czasie wojny w czeczeni podczas zdobywania miasta stracili rosjanie aż 200 czołgów co daje do myślenia.
  Poziom wyszkolenia naszych dowódców i kadr oficerskich w Polsce też jest większy.
  Mamy ostrzelanych żołnierzy po misjach w iraku i afganistanie a to bardzo dużo.
  Wg mnie sytuacja potoczyć mogłaby się bardzo różnie moglibyśmy obronić się w pięknym stylu ale to jest mało realne, moglibyśmy się obronić po zaciętych walkach co wg mnie jest najbardziej prawdopodobne ale to nie byłoby opłacalne dla żadnej ze stron.
  Ruscy oczywiście też mogliby nas pokonać ale to nie jest pewne a do póki nie mają pewnego zwycięstwa to nie zaryzykują.

  pokaż komentarz
  kolanin
 • pulkownik_isajew +2  

  @kolanin: Po drugie kałach nie taki zły jakim go malują tzn do walk w mieście świetnie się nadaje. przed II wojną w Polce też były dobre karabiny w magazynach, jednak nawet ich nie zdążyli wydać cywilom, teraz doszedłby pewnie jeszcze problem problemów w obsłudze.

  _Ponad to kopać umocnienia, rowy przeciwczołgowe też ktoś musi. _ XXI wiek...

  Lotnictwo rosyjskie groźne ale nie zabójcze bo podczas wojny w gruzji co 3 bomba lotnicza nie wybuchała poza tym nie byli w stanie walczyć w nocy. czy polskie dobre, ale jednak nieliczne "jaszczomby" będą w stanie sprostać przewadze liczebnej Rosjan?

  Ponad to nie wiem czy czasami nie mamy lepszego sprzętu niż ruscy a to jest kluczowe w starciu. część mamy lepszą, my cześć oni,a część jest podobna ( w WP jest też sporo broni z PRl- choćby modernizowane t 72, migi itp. Poziom wyszkolenia naszych dowódców i kadr oficerskich w Polsce też jest większy. ciężko to udowodnić rozważaniami teoretycznymi.

  Mamy ostrzelanych żołnierzy po misjach w iraku i afganistanie a to bardzo dużo. Rosjanie też nie próżnują- Czeczenia, Gruzja, a Polaków w ten sposób "ostrzelanych" nawet chyba 0% nie będzie

  Wg mnie sytuacja potoczyć mogłaby się bardzo różnie moglibyśmy obronić się w pięknym stylu ale to jest mało realne, moglibyśmy się obronić po zaciętych walkach co wg mnie jest najbardziej prawdopodobne ale to nie byłoby opłacalne dla żadnej ze stron.
  albo ugrzęźli na lini Wisły i czekali na mediacje międzynarodowe.

  _do póki nie mają pewnego zwycięstwa to nie zaryzykują. _ moim zdaniem Estonie pokonali by bez problemów, a mimo to jeszcze nie zdobyli Talina.

  I nie to zebym był prorosyjski, ale jesli panstwo jakis czas temu trzymało całą Europe za pysk (a F. Rosyjska jest kontynuatorem ZSRR to dzisiaj ) to cięzko twierdzić, ze Polska da mu rade.

  pokaż komentarz
  pulkownik_isajew
 • PanKogito -4  

  @kolanin: Najpierw Rosja musiałaby mieć powód do ataku.

  pokaż komentarz
  PanKogito
 • Cham 0  

  @kolanin: Ostrzelanych z farmerami warto, by dodać...

  pokaż komentarz
  Cham
 • ADSSADFDFS 0  

  @pulkownik_isajew:
  Czogi, artyleria i piechota sa nic nie warte przy lotnictwie do dupy.

  Dobre lotnictwo to podstawa co pokazali Amerykanie, a to w Rosji najbardziej kuleje.

  Armia mieszana tym bardziej nie da sie powstrzymac zadnego ataku. By dobrze wyszkolic pluton chemiczny, baterie przeciwlotnicza lub zaloge czolgu potrzeba co najmniej dwoch lat. Jestem tego na 100% pewny, przynajmniej w tym pierwszym przypadku, bo moj ojciec takich zolnierzy szkolil. Zreszta, nie bez powodu Izrael ma wlasnie taki okres poboru.

  W Polsce, czyli kraju rozwijajacym sie, tak dlugi pobor nie zdalby egzaminu. Zbyt wielu ludzi by sie przeciwko niemu buntowalo.

  Co wiecej, mozna poczytac opinie prawdziwych zolnierzy, co mysla na przyklad o NSR. Zerowa wartosc bojowa, zawodowi dowodcy plutonow praktycznie nie wiedza kim maja dowodzic.
  Inny przypadek - w Polsce istnieje cos takiego jak przydzial mobilizacyjny. Praktycznie kazdy emeryt wojskowy i osoba, ktora z tego wojska odeszla, a nie przekroczyla pewnego wieku dostaje przydzial na wypadek konfliktu lub kleski zywiolowej. I tak na przyklad, mozna dostac przydzial na dowodce plutonu ochrony magazynow na taki wypadek, a wiedziec tylko ile osob w tym plutonie ma sluzyc. Zadnej wiedzy na temat ich wyszkolenia, umiejetnosci a nawet stanu zdrowia. W przypadku zmobilizowania, ten dowodca nie ma szans by dobrze dowodzic chocby niewiadomo jak dobrym byl specjalista. By poprawic ten stan, nalezaloby przeprowadzic kilku miesieczne szkolenie, a nastepnie co kilka lat powtarzac. Ale malo kto z tego plutonu sie zgodzi, bo maja wlasne prace i rodziny. Nie wspominajac juz o niecheci pracodawcow.

  Co do zdobycia przez Rosje Estonii. Nie zaryzykuja, estonskiego nieba pilnuja NATOwskie mysliwce.

  pokaż komentarz
  ADSSADFDFS
 • pulkownik_isajew 0  

  @ADSSADFDFS:
  Co do zdobycia przez Rosje Estonii. Nie zaryzykuja, estonskiego nieba pilnuja NATOwskie mysliwce. to był tylko przykład, na opinie że "Ruscy oczywiście też mogliby nas pokonać ale to nie jest pewne a do póki nie mają pewnego zwycięstwa to nie zaryzykują. "

  No a o lotnictwie, to racj teraz tylko ono i wojska rakietowe się liczą (wojna w zatoce, Serbia, Irak, Afganistan) najpierw naloty i ostrzał, pózniej wkraczanie (lub nawet nie) do pozostałosci miast itp. Wystarczy porównać straty amerykanskie z wspomnianych konfliktów.

  By dobrze wyszkolic pluton chemiczny, baterie przeciwlotnicza lub zaloge czolgu potrzeba co najmniej dwoch lat
  no racja, przeciez chyba nikt nie wierzył, ze te 9 miesięcy w wojsku zrobią z kogoś osobę, której można powierzyć los udanej obrony RP

  A o NSR to nie wypał, bo to nie ma nic wspólnego z amerykanską GN (czy innych panstw organizacją) chyba dodatkowe 30k ludzi, to smiech, na front z Litwą by się mogli co najwyżej nadać

  pokaż komentarz
  pulkownik_isajew
 • ADSSADFDFS -1  

  @pulkownik_isajew:
  Ruscy w tym momencie to nie sa w stanie bez uzycia broni atomowej nawet Gruzji pokonac z akceptowalnymi stratami. A co tu mowic o kraju wielkosci Polski z tak jak my wyposazona armia.

  Rzecz w tym, ze oni sie do niczego nie nadaja.

  30 tysiecy dobrze wyszkolonych i wyposazonych zolnierzy to w dzisiejszych czasach bardzo znaczna ilosc. Jesli byliby tylko od tego, to spokojnie taka ilosc wystarczyla by do obrony przed Bialorusia. Ale do tego potrzeba kupe szkolen, wcielenia na kilka lat, udzialu w misjach bojowych i kupe sprzetu.
  Zamiast wcielac swiezakow i bylych poborowych do NSR trzeba bylo ograniczyc nabor do bylych zolnierzy zawodowych i kontraktowych, ale przy tym porzadnie ich zmotywowac finansowo. Wtedy NSR to by bylo cos.

  pokaż komentarz
  ADSSADFDFS
 • pulkownik_isajew +2  

  @ADSSADFDFS: moze wyrazilem się nieskladnie, ale chodzilo mi, ze te 30tys którzy mają być głownie rezerwistami, lekarzami, informatykami, inżynierami- więc tych najlepszych ze społeczenstwa, ale jednak nie zastąpią czegoś na wzór pospolitego ruszenia, Armi Krajowej, czy Obrony Terytorialnej, jak zwal tak zwal, chodzi o to, zeby armia liczyła wiecej niz 130k zolnierzy.

  pokaż komentarz
  pulkownik_isajew
 • ADSSADFDFS -1  

  @pulkownik_isajew:
  Nawet obrona terytorialna musi byc stworzona zawodwych lub w polowie zawodowych zolnierzy. Bez zgrania nie ma szans na sprawna obrone. Wojsko jest jak pilka nozna - zeby byc w formie trzeba trenowac. To juz nie jest niestety II WS, gdzie partyzantka lub zolnierze po kilku miesiecznym szkoleniu maja wartosc bojowa. Za duzo skomplikowanego sprzetu. Kiedys to sie mozna bylo chociaz w lesie schowac, bo kamer termowizyjnych i smiglowcow nie bylo. A teraz? Nawet w miescie cie znajda, tyle jest tam kamer.

  Tacy Talibowie jedyne co moga robic to podkladac ladunki wybuchowe. A to moze nawet 13latek z dostepem do internetu i nawozem sztucznym. W otwartej walce sa bez szans. Jeszcze w krajach islamskich maja o tyle "dobrze", ze maja w dupie swoje zycie. W Polsce zamach lub misja samobojcza nie przejdzie.

  Pospolite ruszenie? W Iraku formacja paramilitarna, czyli Armia Mahdiego nie miala szans w starciu z Amerykanami. A co tu mowic o cywilach z bronia? Jeszcze w przypadku blednego dowodzenia wroga bylyby szanse, ale w przypadku dobrze skoordynowanego ataku mielibysmy rzez. Jak podczas drugiej bitwy o Faludze.
  Moim zdaniem lepiej nie ryzykowac strat wsrod cywili, walke zostawic zawodowcom, a cywile niech walcza w inny sposob.

  pokaż komentarz
  ADSSADFDFS
 • reddigg +26  

  @pawellost: Ja

  pokaż komentarz
  reddigg
 • hansix +27  

  @pawellost: Ja, ale najpierw chciałbym trochę tamtych zmusić do tego samego.

  pokaż komentarz
  hansix
 • skeeball +1  

  @pawellost: Daj karabin i szansę a pokaże ci jakim jestem patriotą

  pokaż komentarz
  skeeball
 • afas +3  

  @pawellost: "Celem wojny nie jest śmierć za ojczyznę, ale sprawienie, aby tamci sk%!%iele umierali za swoją."

  pokaż komentarz
  afas
 • F....U +11  

  [komentarz usunięty]

  pokaż komentarz
  F....U
 • Daszekk +17  

  @FFFUUU: Izrael i Korea Północna dla kontrastu też by się przydała ;)

  pokaż komentarz
  Daszekk
 • tomaszs -1  

  Fajna armia, ciekawe tylko czemu łodzie podwodne im uciekają giną satelity ;)

  pokaż komentarz
  tomaszs
 • BillyRay +9  

  @FFFUUU: http://www.globalfirepower.com/countries-comparison.asp
  Tutaj można sobie nawet porównać kraje :) A po kliknięciu home mamy światowy top30 w którym jesteśmy na 30 miejscu czyli mieścimy się w rankingu :)

  pokaż komentarz
  BillyRay
 • reddigg 0  

  @BillyRay: Świetny link. Dzięki niemu dowiedziałem się że nasza "aktywna" rezerwa to 234,000. Rosja ma w rezerwie 2,400,000(!) ludzi.

  pokaż komentarz
  reddigg
 • F....U -1  

  [komentarz usunięty]

  pokaż komentarz
  F....U
 • reddigg 0  

  @FFFUUU: Zobacz ile łodzi podwodnych ma Korea Północna ;)

  pokaż komentarz
  reddigg
 • F....U 0  

  [komentarz usunięty]

  pokaż komentarz
  F....U
 • tomaszs -1  

  @FFFUUU: Może skorzystaj z góógle

  pokaż komentarz
  tomaszs
 • F....U 0  

  [komentarz usunięty]

  pokaż komentarz
  F....U
 • MaNiEk1 +3  

  Nie wierzę, że te dane są zgodne z prawdą. Władimir ma tego więcej

  pokaż komentarz
  MaNiEk1
 • tomaszs -3  

  @FFFUUU: Sp#!$##%aj

  pokaż komentarz
  tomaszs
 • bocznica +9  

  I co z tego. Moze i liczebna ale zdemoralizowana, nienowoczesna, zacofana. I przyklad kilku elitarnych jednostek nic tutaj nie zmieni. Dzis rusk armia to kolos na glinianych nogach

  pokaż komentarz
  bocznica
 • Cham +11  

  @bocznica: Będą wysyłać swoich żołnierzy tak długo, aż przeciwnikowi nie skończy się amunicja :)

  pokaż komentarz
  Cham
 • FilipChG +14  

  "W przyszłości Wojska kosmiczne mają się zająć wystrzeliwaniem wojskowych statków kosmicznych."

  To może być ciekawe :) ciekawe czy prawo międzynarodowe zostanie zmienione i powstanie przestrzeń kosmiczna na takiej zasadzie jak wody międzynarodowe czy przestrzeń powietrzna, itp.

  pokaż komentarz
  FilipChG
 • E........n -4  

  @FilipChG: nie może powstać coś takiego ponieważ obiekty na orbicie muszą się poruszać dookoła ziemi aby nie spaść, chyba że ci chodziło o myto za przelot nad danym państwem.

  pokaż komentarz
  E........n
 • quarth +3  

  @EmmetBrown: FilipChG chodzilo o Traktat o Przestrzeni Kosmicznej, ktory rzecze, iz przestrzen kosmiczna jest, zgodnie z wola sygnatariuszy, zdemilitaryzowana.

  pokaż komentarz
  quarth
 • Thorgod +7  

  Zakop za błędny opis. Co z tego, że liczba sprzętu i żołnierzy jest tak wielka. Weźcie pod uwagę, że Rosja jest ogromnym krajem i jednostki są rozlokowane na terenie ponad 17 mln km2, największym w tej chwili zagrożeniem dla Rosji nie jest wcale Polska, tylko Chiny, które z chęcią by sobie "przywłaszczyły" syberyjskie złoża, dlatego też duża liczba jednostek wojsk pancernych, czy lotnictwo bombowe jest rozlokowane w azjatyckiej części Rosji. A czytając opis tego wykopu, niektórzy mogą się zasugerować, że jak "ruscy" na nas napadną, to rzucą całe swoje siły z Kamczatki i Władywostoku włącznie.

  pokaż komentarz
  Thorgod
 • zoombie +3  

  Czyli że co ? Że nie ma się czego bać, nie :) ? Jak nas ten milion napadnie , to co piąty popełni samobójstwo , co trzeciego zaciukają kamraci z okopów a reszta zdezerteruje ... no to ja się pytam ? Z KIM SIĘ BIĆ ??!! :)

  pokaż komentarz
  zoombie
 • Machabeusz 0  

  @zoombie: Z generałem Mrozem. Tylko on wygrywał wojny w historii Rosji.

  pokaż komentarz
  Machabeusz
 • zoombie +2  

  @Machabeusz: Ale ja napisałem jakby to oni napadli nas a nie my ich , zimy u nas dosyć lekkie w porównaniu z ichnimi :)

  pokaż komentarz
  zoombie
 • Machabeusz +1  

  @zoombie: W Suwałkach chyba kiedyś było -41 ;) Poza tym jak już ich będziemy gonić z powrotem to pod Moskwą może pojawić się gen. Mróz.

  pokaż komentarz
  Machabeusz
 • zoombie +1  

  @Machabeusz: Ja z Mazur , więc nie wywołuj nutrii z lasu . I należy przegonić a nie gonić , na cholerę Ci miliony kilometrów niczego ? :)

  pokaż komentarz
  zoombie
 • Machabeusz 0  

  @zoombie: Wystarczy sam Kreml, no i może Smoleńsk, bo to ładne miasto ponoć... było w XV wieku ;)

  pokaż komentarz
  Machabeusz
 • picasssss1 0  

  Mógłby mi ktoś pomóc bo pod operą nie idzie tego otworzyć ;/

  pokaż komentarz
  picasssss1
 • bocznica +4  

  @picasssss1: Dziala pod Opera zarowno na Win jak i Mac.

  pokaż komentarz
  bocznica
 • przema1990 0  

  @bocznica: Jak można to wrzućcie to jeszcze gdzieś, bo u mnie terz nie trybi coś, a chętnie bym obejrzał.

  pokaż komentarz
  przema1990
 • reddigg +1  

  @przema1990: Tutaj link bezpośredni do oryginalnej prezentacji w PP -> www.knsp.uksw.edu.pl/artykuly/wojsko_rosja.pps

  pokaż komentarz
  reddigg
 • przema1990 0  

  @reddigg: dzięki

  pokaż komentarz
  przema1990
 • picasssss1 0  

  @reddigg: ja również dziękuję :)

  pokaż komentarz
  picasssss1
 • Ciapek57 -1  

  A nie lepiej sie z nimi napic ?

  pokaż komentarz
  Ciapek57
 • wrotaniebios +1  

  @Ciapek57: Ktoś kto woli się napić niż się bronić..., szkoda słów.

  pokaż komentarz
  wrotaniebios
 • zoombie +4  

  @wrotaniebios: Jeszcze Cię nikt nie zaatakował a Ty się już zaczynasz bronić ? ... Może coś na uspokojenie ?

  Taki kawał do tego pasuje :) Jedzie sobie rycerz aż tu nagle patrzy a tu wielki smok na brzegu jeziora wodę chłepce . Wielki , zielony i chłepce . Niewiele myśląc rycerz chyżo z konia zeskoczył , dobył swojego miecza i z rozpędu jak nie przyj%#ie smokowi znienacka w plegary ....
  Smok zdziwiony odwraca się powoli i przełykając resztki wody rzecze do rycerza :
  - A Ciebie kompletnie już poj%#ało ?! Toć ja się chciałem tylko wody napić ....

  Nie wszystko co wielkie i brzydkie musi być od razu groźne :)

  pokaż komentarz
  zoombie
 • Ciapek57 0  

  @wrotaniebios: Chodziło o to żeby się npic zamiast walczyć :D

  pokaż komentarz
  Ciapek57
 • wrotaniebios +3  

  Ta prezentacja jest oparta o dane sprzed 4 czy 5 lat, dużo rzeczy się zdezaktualizowało, jest trochę błędów. Na przykład nie ma już 6 okręgów wojskowych, są za to 4 dowództwa strategiczne grupujące jednostki Wojsk Lądowych, Sił Powietrzno-Kosmicznych i floty. FSB licząca 4 tysiące ludzi to jakaś bajka. Nie śledzę tego, ale liczyła 80 tysiecy a po wchłonięciu w 2003 roku Wojsk Pogranicznych (ponad 160 tys), Federalnej Służby Ochrony i FAPSI (wywiad elektroniczny i łączność rządowa), liczy chyba coś koło 300 tysięcy ludzi. Sama FAPSI liczyła 40 tys. ludzi.
  jako ciekawostke dodam że FAPSI zbudowała sieć elektroniczna do liczenia głosów w wyborach ;)

  pokaż komentarz
  wrotaniebios
 • Z............................y +3  

  Te sk#%#ysyny mają więcej strażników granicznych, niż my żołnierzy :(

  pokaż komentarz
  Z............................y
 • echelon_ +3  

  4. slajd to najprawdopodobniej jakiś żołnierz wojsk amerykańskich :P

  pokaż komentarz
  echelon_
 • jodynaa +3  

  Dzięki za ten wykop, Red :)

  pokaż komentarz
  jodynaa
 • Machabeusz +2  

  Taki biedny kraj a taka wielka armia - w tym Wojska Kosmiczne! Wypada się tylko cieszyć, że nie stać ich na modernizację tej zbieraniny.

  pokaż komentarz
  Machabeusz
 • Sondokan +1  

  Apropos VDV: http://www.youtube.com/watch?v=0rAHrHd2lcw

  pokaż komentarz
  Sondokan
 • LightHammer 0  

  [komentarz usunięty]

  pokaż komentarz
  LightHammer
 • melon_jp 0  

  dali byśmy radę ;]

  pokaż komentarz
  melon_jp
 • kapselllo 0  

  chyba zza północnej granicy..

  pokaż komentarz
  kapselllo
 • rudy2007 -1  

  Prezentacja marna, brzydka i miejscami nieczytelna. Wykop za wartość merytoryczną :P

  pokaż komentarz
  rudy2007
 • yunantea 0  

  @rudy2007: jestem z Bezpieki i widziałem na strategi bezpieczeństwa ;). ale powiem szczerze ze i u mnie kolegów i koleżanek - nie wymiata. Nawet jest serwer pełen tych prezentacji ;).

  pokaż komentarz
  yunantea
 • chmurli -2  

  Ruskie ledwo sobie radzą na stosunkowo małym Kaukazie, gdzie trzymają co 4 żołnierza (wg. tej prezentacji), a co tu mówić o Polsce. Poza tym muszą trzymać sporo wojska do pilnowania granicy na Syberii. Myślę że jakby Rosja zaatakowała Polskę to Chiny nie przepuściłyby takiej okazji do zajęcia kawałka Syberii :). Polska (tak nasze bogate złoża ropy, gazu, diamentów :)) nie jest tego warta po prostu.

  pokaż komentarz
  chmurli
 • j557 -3  

  ilekroć patrzę na kształt Syberii, mam nieczyste skojarzenia

  pokaż komentarz
  j557
 • 0zim0 -5  

  @yasnowidz to ty walcz a ja sobie spokojnie poczekam , nie ryzykowałbym własnego życia dla bandy pseudo liberałów jak Tusk, albo dla Kaczyńskiego .

  pokaż komentarz
  0zim0
 • yasnowidz -6  

  @0zim0: wyjdź!!!!!

  pokaż komentarz
  yasnowidz
 • nikczemny_lapserdak +12  

  @0zim0: ja bym walczył za nas dwóch

  pokaż komentarz
  nikczemny_lapserdak
 • mpisz -3  

  @nikita141296: http://gobarbra.com/hit/faae13383880523d514a544d4e81cf3a

  pokaż komentarz
  mpisz