Komentarze (97)

 • hoi_polloi +28  

  @Pozeracz_Troli: http://www.japantoday.com/category/crime/view/death-sentences-finalized-for-3-men-who-committed-crimes-as-minors
  http://www.breitbart.com/article.php?id=D9MAR7F81&show_article=1
  http://mdn.mainichi.jp/mdnnews/national/news/20110401p2g00m0dm132000c.html

  pokaż komentarz
  hoi_polloi
 • P............i -7  

  @hoi_polloi: Dzięki

  pokaż komentarz
  P............i
 • plainview +23  

  @Pozeracz_Troli: nie rozumiem prośby w ogóle. Przecież po wejściu na tego newsa, na dole jest wyraźnie zaznaczone źródło i aktywny link do niego.

  pokaż komentarz
  plainview
 • Reklamy Google

 • plainview +32  

  @hoi_polloi: a co do "to dość kontrowersyjny temat, uśmiercać niepełnoletniego" to bardzo dobrze, ktoś w komentarzu do linkowanego newsa napisał "Jezeli sa na tyle dorosli by kogos zabic, sa tez na tyle dorosli by poniesc tego konsekwencje"

  pokaż komentarz
  plainview
 • FlaszGordon +28  

  @Pozeracz_Troli: "No i to dość kontrowersyjny temat, uśmiercać niepełnoletniego."

  Dwóch po 18 lat i jeden 19 w Japonii pełnoletniość osiąga się przy 20 latach jednak jeśli porównać to z warunkami polskimi to jednak tutaj byli by pełnoletni.
  Zresztą zabili 4 osoby więc nie widzę podstaw czemu nie mieli by beknąć za to czego się dopuścili. Czy wiek ma ich tłumaczyć?

  pokaż komentarz
  FlaszGordon
 • rudy2007 +2  

  @Pozeracz_Troli: jakbyś nie był zaślepiony nienawiścią do JKMa to popatrzyłbyś na tego niusa i zobaczył, że pod spodem jest coś takiego jak źródło. Tak samo jak i pod każdym innym niusem.

  pokaż komentarz
  rudy2007
 • DelikatneChusteczki 0  

  @FlaszGordon: Idąc takim tonem myślenia, skazując kogoś na śmierć Ty też zasługujesz na śmierć. Bo gdybyś zasiadał w ławie przysięgłych i miał moc zabić tych gości zrobiłbyś to. Lekką ręką bo widzę jak piszesz.
  Wtedy Ty też byś był zabójcą. Zabójstwo to zabójstwo.
  Z drugiej strony, uważam że o wiele większą karą jest dożywotnie przebywanie w więzieniu. I zawsze jest szansa na powrót do cywilizacji. Tak wiele lat w zamknięciu potrafi zmienić człowieka.

  pokaż komentarz
  DelikatneChusteczki
 • FlaszGordon 0  

  @DelikatneChusteczki: Idąc takim tokiem myślenia to każdy sędzia zasługuje na dożywocie bo jak tak można drugiemu człowiekowi odbierać prawo do wolności.
  Co prawda ja ci tego nie życzę ale ciekaw jestem jakie było by twoje zdanie gdyby bandyta zabił twoją rodzinę. Także życzył byś mu dożywocia?
  Niestety tylko drobny ułamek bandziorów się resocjalizuje. Przy dożywociu resocjalizacja nawet niema sensu. Za to jest utrzymywanie w znośnych warunkach czegoś co bez skrupułów pozbawia życia drugą osobę.
  Przepisy prawne muszą być tak skonstruowane by odstraszać bandytę od popełnienia niektórych czynów. Jeśli tego nie robią to albo są nie właściwe albo bandyta nie nadaje się do życia w społeczeństwie.

  pokaż komentarz
  FlaszGordon
 • DelikatneChusteczki 0  

  @FlaszGordon: Odebranie wolności stwarza (powtarzam po raz kolejny) szansę na powrót do cywilizacji. Odebranie wolności ma byc karą, ma powodować skruchę. Nie znalazłeś się nigdy w sytuacji, w której prosiłeś kogoś o drugą szansę? Nie wiem, mamę, dziewczyne, nauczycielkę? Wielkiej arogancji wymaga stwierdzenie, że człowiek (w tym przypadku 18 letni) nie powinien juz żyć. Niezależnie od tego co zrobił.
  Nie potrafię postawić się w takiej sytuacji, pewnie zareagowałbym niepohamowaną nienawiścią. Ale z samej definicji sprawiedliwości wynika obiektywność. Po to powstały sądy, mają być obiektywne, aby odsunąć od konieczności karania za coś przez ludzi, którzy są subiektywni.
  Dla tego drobnego ułamka bandziorów widzę sens dożywocia zamiast kary śmierci.
  Co do samej zbrodni. Ludzie robią złe czyny, nie zawsze będąc złymi tak po prostu. Człowiek rodzi się jakimiś cechami, ale kształtuje je środowisko, a na to nie mamy wpływu. Jesteś wychowany wg . konkretnych wartości. A nie jest winą kogoś innego to, że nie otrzymał odpowiedniego wychowania. Młode dzieciaki w poprawczaku, na ulicy czy w szkole mają całkowicie odmienny system wartości. Więźniowie też mają inny system wartości. Zabójstwo w porachunkach mafijnych nie jest czymś czego powinni się wstydzić. Ale jeśli delikwent trafia do więzienia za gwałt, zabójsto matki, pedofilię... To jest niedopuszczalne wśród więźniów.
  Zmierzam do tego, że w momencie kiedy jest margines błędu. Tzn, że nie do konca jesteśmy pewni moralności danej zbrodni nie możemy wydać wyroku.
  Urodziłeś się z pewnym charakterem. Nie miałeś na to wpływu, któs też się z tym urodził. Weźmy przykład pedofila(będzie to bardzo kontrowersyjne-w żadnym wypadku nie dopuszczam takiego czynu, jest to dla mnie czymś obrzydliwym), sam czyn jest złem samym w sobie. Ale człowiek, który popełnia takie przestępstwo ukształtowany jest przez geny, które niezależnie od siebie otrzymał od rodziców. Jego życie potoczyło się w taki sposób, że te geny zostały wzmocnione przez środowisko, wydarzenia z jego życia. Na które nie mamy wpływu. Chodzi mi o to, że reagujesz na na coś, negatywnie bądź pozytywnie, bo po prostu taki jesteś. Nie możesz tego zmienić. Prosty przykład, czy nie rozstałeś się kiedyś z dziewczyną wskutek różnicy charakterów?

  Czytam to co napisałem i bardzo chcę coś zaznaczyć. To, że podjałem się z Tobą dyskutować na ten temat wynika z tego, że bardzo trudno jest się ustosunkować mi w tej sprawie. To temat, w którym trudno mieć jednoznaczne zdanie. Nie wiem czy kiedykolwiek będę w stanie stwierdzić 'uważam, że kara śmierci powinna być legalna' albo odwrotnie. Dyskutuję z Tobą bo chcę posunąć się choć trochę do przodu. Dlatego wysunąłem takie argumenty. Nie pomyśl, że kategorycznie bronię ludzi, którzy popełnili przestępstwo. Nie pomyśl też, że toleruję pedofilię czy inne okropienstwa jakich człowiek dopuszcza się bardzo często. Nie do końca tak rozliczam te problemy, stawiam ci opór bo tylko w ten sposób dyskusja jest produktywna. Gdybym się z Tobą zgodził nie posunelibyśmy się ani o centymetr.

  pokaż komentarz
  DelikatneChusteczki
 • m4rc05 0  

  Japonia nigdy nie była cywilizowana http://www.youtube.com/watch?v=-wK31g_ufHg

  pokaż komentarz
  m4rc05
 • taki_sobie_programista +44  

  Bardzo dobrze. Japończycy mają zdrowe podejście do tego. W Polsce też wiele osób powinno wisieć niestety chodzą sobie wolno.

  pokaż komentarz
  taki_sobie_programista
 • Wolvi666 +29  

  @takisobieprogramista: po ławach i korytarzach sejmowych

  pokaż komentarz
  Wolvi666
 • marciniaq84 -2  

  @takisobieprogramista: Jak to chodza sobie wolno?? Chyba predzej za nasze pienieadze gnija sobie w pudle.

  pokaż komentarz
  marciniaq84
 • malaDZIEWCZYNKA -2  

  @marciniaq84: Mnie przyszło do głowy takie porównanie: chociaż aborcja w Polsce jest zakazana, można ją wykonać w kilku przypadkach, m.in. kiedy ciąża zagraża życiu matki lub jeśli badania wykażą duże prawdopodobieństwo ciężkiej i nieodwracalnej choroby płodu. Takiego mordercy nie można "usunąć" w żadnym wypadku, choć zagraża życiu innych ludzi i jego psychika jest w sposób nieodwracalny spaczona. Widać jego życie jest cenniejsze od życia dziecka, powiedzmy, z zespołem downa.

  Nie to żebym była jakąś przeciwniczką aborcji... po prostu myślę, że dziwne mamy to prawo - chroni tych co nie powinno.

  pokaż komentarz
  malaDZIEWCZYNKA
 • marciniaq84 +2  

  @malaDZIEWCZYNKA: Rozumiem co masz na mysli. Zgadzam sie nawet, kara smierci w niektorych przypadkach powinna byc stosowana. Ale w jaki sposob wpadlas na ta analogie... nie pojmuje.

  pokaż komentarz
  marciniaq84
 • malaDZIEWCZYNKA -1  

  @marciniaq84: oba zagadnienia (aborcja i kara śmierci) są związane z konstytucyjną ochroną życia.
  Dla mnie zasady ochrony tego życia są niezrozumiałe.

  Życie przestępców, niejednokrotnie zupełnie bezwartościowe, jest objęte pełną ochroną (nie mamy kary śmierci i nie możemy go zakończyć w żadnym wypadku). Życie płodu jest objęte jest częściową ochroną i można je zakończyć w kilku przypadkach. Stąd wniosek, że prawo chroni życie w jakiś dziwny, wybiórczy sposób.

  Można dokonać aborcji w sytuacji gdy istnieje duże prawdopodobieństwo urodzenia się chorego dziecka (urodziło by się żywe ale chore), można dokonać aborcji w sytuacji gdy dziecko jest wynikiem gwałtu (urodziło by się żywe, zdrowe ale powodowało by psychiczny dyskomfort u maki). Czyli można odmówić komuś życia poprzez aborcję, ale psychopacie, spaczeńcowi już tego życia odebrać nie można w żaden sposób przewidziany przez prawo.

  pokaż komentarz
  malaDZIEWCZYNKA
 • p4trykx +2  

  @malaDZIEWCZYNKA: ale to jakby wprowadzić karę śmierci to by ci już pasowała aborcja?

  pokaż komentarz
  p4trykx
 • DuPont +8  

  Tez bym byl za kara smierci w Polsce, gdyby nie fakt, ze nasze sady lubia sie mylic, a przeciez latwiej jest komus anulowac dozywocie niz przywrocic mu zycie.

  pokaż komentarz
  DuPont
 • jonthebon -2  

  @DuPont: Mimo wszystko bym zaryzykował.

  pokaż komentarz
  jonthebon
 • marciniaq84 +4  

  @malaDZIEWCZYNKA: Podstawowa roznica jest taka, ze plod to jeszcze nie czlowiek. Zreszta na poczatku to tylko zlepek dzielacych sie komorek. Trudno odmowic komus zycia, skoro tego kogos jeszcze nie ma.

  Co do kary smierci: w jasnych przypadkach, w ktorych nie ma watpliwosci jestem jak najbardziej za. Ale jesli beda jakies powazne watpliwosci musi byc procedura odwolania i odroczenia. Gdy nie ma kary smierci, panstwo czyli my musimy utrzymywac takiego morderce, ale skoro zostal skazany na dozywocie bez mozliwosci wyjscia to jest bez sensu.

  Co do aborcji. Wchodzimy tutaj na grzaski grunt, ale moim zdaniem nadrzedne powinno byc prawo kobiety do decydowania o sobie
  i swoim wlasnym ciele. Moim zdaniem aborcja powinna byc dozwolona do 3 miesiaca, platna i po odbyciu konsultacji z psychologiem, ktory poinformowalby kobiete o innych mozliwosciach i pomogl podjac decyzje.

  pokaż komentarz
  marciniaq84
 • malaDZIEWCZYNKA 0  

  @p4trykx: nigdzie nie napisałam że aborcja mi nie pasuje. Co więcej napisałam: "Nie to żebym była jakąś przeciwniczką aborcji......."

  pokaż komentarz
  malaDZIEWCZYNKA
 • malaDZIEWCZYNKA 0  

  @marciniaq84: Usuwanie ciąży w przypadku gdy wykryje się u dziecka nieuleczalną chorobę jest dozwolone prawie do samego końca ciąży. Dodam też że płód zaczyna się ruszać w ok. 4 miesiąca i nie wydaje mi się aby był to wówczas zwykły zlepek komórek.

  pokaż komentarz
  malaDZIEWCZYNKA
 • DelikatneChusteczki -2  

  @takisobieprogramista: Idąc takim tonem myślenia, skazując kogoś na śmierć Ty też zasługujesz na śmierć. Bo gdybyś zasiadał w ławie przysięgłych i miał moc zabić tych gości zrobiłbyś to. Lekką ręką bo widzę jak piszesz.
  Wtedy Ty też byś był zabójcą. Zabójstwo to zabójstwo.
  Z drugiej strony, uważam że o wiele większą karą jest dożywotnie przebywanie w więzieniu. I zawsze jest szansa na powrót do cywilizacji. Tak wiele lat w zamknięciu potrafi zmienić człowieka.

  pokaż komentarz
  DelikatneChusteczki
 • DelikatneChusteczki -2  

  @marciniaq84: Zastanawia mnie zawsze, kiedy widzę takie komentarze czy ludzie są źli czy nie wyedukowani. To Ty mówiąc takie rzeczy nie jesteś człowiekiem:
  moim zdaniem nadrzedne powinno byc prawo kobiety do decydowania o sobie
  i swoim wlasnym ciele


  Wiesz kiedy był moment do decydowania o własnym ciele? Moment w którym uprawiała seks. Poczęcia w wyniku gwałtu są bardzo rzadkie, w związku z czym kobiety w ciąży nie zostały do niczego zmuszone. Odbiegając od zasad religijnych powinny zadbać o antykoncepcje. Jeśli nie są na tyle dorosłe i odpowiedzialne aby przyjąć konsekwencje swego zachowania to nie powinny tego robić. Czym może być konsekwencja. Wystarczy żeby urodziła dziecko, oddała je do domu dziecka. Jeśli stać ją na to psychicznie...
  plod to jeszcze nie czlowiek

  Mylisz się, masz nieaktualne informacje. Wszyscy eksperci w dziedzinie są zgodni co do tego, że jesteś człowiekiem od chwili poczęcia.
  Dopuszczasz aborcję do 3 miesiąca? http://www.youtube.com/watch?v=KMsCrtvkE-Q&feature=related
  Czy wiesz w ogóle jak przebiega ten proces? Zlepek komórek jak to ująleś, już z wykształconymi rękami, głową, tułowiem zostaje wsysany. Wprowadza się do środka rurke, która wciąga to dziecko. Kolejne części ciała są odrywane, głowa-jako, że jest za duża, jest miażdżona szczypcami i dopiero wsysana.

  http://www.youtube.com/watch?v=x_KvVMZw_a4&feature=related
  Prof. Bernard Nathanson zrobił to 75 tys. razy, dr Stojan Adaäević ponad 55 tys. Dzięki wieloletniej praktyce doskonale opanowali technikę. Ich prestiżowe gabinety zawsze były pełne. Wyćwiczone ręce mistrzów sprawnie usuwały z ciała kobiet – jak wyrostek, trzeci migdał czy raka – ich niechciane dzieci. Obu tych zagorzałych promotorów aborcji łączy jeszcze jedno. Gdy zajrzeli przez ultrasonograf w ten maleńki, nienarodzony świat, stali się czołowymi obrońcami życia.
  http://www.lifenews.com/2011/02/28/bernard-nathanson-a-life-transformed-by-truth-on-abortion/ publikacja medyczna podpisana przez Robert P. George is McCormick Professor of Jurisprudence and Director of the James Madison Program in American Ideals and Institutions at Princeton University. He is a member of the President’s Council on Bioethics and previously served on the United States Commission on Civil Rights.

  Jeśli człowiek, który dokonał 75 tys. aborcji, po odkryciu ultrasonograf w latach 70. zmienia stanowisko diametralnie to coś chyba w tym jest? Sam zabił 2 swoich dzieci, jedno własnoręcznie. Kiedy zobaczył jak wygląda płód stał się obrońcą życia nienarodzonych. Polecam o nim poczytać. Ponadto obejrzyj jego film pt. "Niemy Krzyk"(http://www.youtube.com/watch?v=DZf9I0zVT-U). Scena z ultrasonografu, kiedy zlepek komórek zaczyna się wierzgać i odsuwać jak najdalej od ssącej rurki powoduje traumę na dość długi czas.

  Jeśli przeczytasz i obejrzysz wszystko i nadal nie zmienisz stanowiska, jesteś po prostu złym człowiekiem. Będzie mi za Ciebie wstyd.

  pokaż komentarz
  DelikatneChusteczki
 • marciniaq84 0  

  @DelikatneChusteczki: Jestem liberalem. Ty rozcisz sobie prawo do decydowania za wszystkich, a ja chce zeby kazdy decydowal zgodnie ze swoim wlasnym sumieniam. Ty i jacys tam lekarze uwazaja, ze to zbrodnia, a ja jestem realista i wiem, ze aborcja byla, jest i bedzie. Gdy prawo jest takie restrykcyjne jak teraz, czesc kobiet musi kombinowac w podziemiu albo wyjezdzac za granice. Zwykle przez to nie maja nalezytej opieki. Dla ciebie najwazniejsze jest nienarodzone dziecko, a dla mnie matka i jej prawa. Zreszta nic nie przeszkadza, zeby psycholog w rozmowie przed, przekonywal malenkimi raczkami i nozkami, ze to zle. Teraz tego nie ma bo jest zakaz i nikt sie tym nie zajmuje.

  8-9 tydzień
  Zarodek waży ok. 1,2-1,5 grama i dochodzi do 3 cm długości. Z części mózgowej wychodzi 12 par nerwów czaszkowych, unerwiających głowę oraz niektóre narządy wewnętrzne. Kolejne nerwy powstają w dół, wzdłuż rdzenia kręgowego. Możliwe są ruchy, ale nie odruchy, gdyż nerwy czuciowe zaczynają się tworzyć mniej więcej 2-3 tygodnie później (brak osłonek mielinowych znacznie ogranicza ich użyteczność). Na głowie pojawiają się zawiązki nosa i uszu, zanikają skrzela. Przestaje rosnąć ogon w efekcie wkrótce zostaje przykryty przez część pośladkową. Początki kostnienia.

  nerwy czuciowe rozwijaja sie akurat mniej wiecej w 12 tyg. Watpie zeby cokolwiek mogl taki zarodek czuc, ale akurat to jest granica jaka ja bym postawil. Poki nie ma zadnej swiadomosci jest to dla mnie zlepek komorek.

  Lzawe filmiki na mnie nie dzialaja. Mozesz mnie nazywac zlym czlowiekiem i moze ci byc wstyd. Ale ja mam w dupie twoje zdanie. Predzej czy pozniej prawo antyaborcyjne bedzie zlagodzone czy ci sie podoba czy nie.

  pokaż komentarz
  marciniaq84
 • marciniaq84 +1  

  @malaDZIEWCZYNKA: Dlatego napisalem, ze do 3 miesiaca. Jesli chodzi o nieuleczlne choroby... kazdy sam moze podjac decyzje i to mi sie podoba. Jedni zrobia wszystko zeby takie dziecko przezylo i moglo jakos zyc, ale powiedzmy sobie szczerze, niektore choroby sa takie, ze urodzi sie tylko zeby cierpiec. Gdybym mogl swiadomie wybrac, gdyby cos takiego przytrafilo sie mnie... wolalbym sie nie urodzic. Nie bardzo wierze w takie brednie, ale z jakiegos mistycznego punktu widzenia moze dusza powedruje do lepszego ciala... Rodzice zawsze moga sprobowac drugi raz....

  Ciezkie tematy, ale ja mam na to pragmatyczno-realistyczne poglady. Najlepiej jak kazdy moze zadycowac sam za siebie. Jedni nigdy by czekos takie nie zrobili i maja do tego pelne prawo, a drudzy maja prawo sie na to zdecydowac i musza z tym zyc.

  pokaż komentarz
  marciniaq84
 • DelikatneChusteczki -1  

  @marciniaq84: Moment, w którym dziecko się już rozwija nie jest odpowiednim do decydowania. Trzeba było to robić kiedy uprawiało się seks bez zabezpieczenia. Jeśli kobieta zdecydowała się na takie wyjście powinna być świadoma konsekwencji. A te, trzeba przyjąć. A nie mordować, bo wiadome jest (na co Ty też się zgodziłeś, nie odpowiadając na mój argument), że płód jest już człowiekiem.
  Watpie zeby cokolwiek mogl taki zarodek czuc Więc poszukaj na własną rękę publikacji medycznych. Przekonasz się.
  Powiedz mi jeszcze czym jest świadomość?
  Zreszta nic nie przeszkadza Ty chyba nie rozumiesz kto w tym przeszkadza. Nie zdajesz sobie sprawy komu opłaca się legalna aborcja. Nikomu tak naprawdę nie chodzi o wolność wyboru i możliwość decydowania zgodnie z sumieniem. Potężne lobby, które czerpie ogromne zyski z zabijania milionów dzieci. Cytat z artykułu o wcześniej wspomnianym doktorze:
  W 1979 roku dokonał ostatniej aborcji. Ogłosił zmianę stanowiska i rozpoczął działania w obronie życia poczętego. Zmiana okazała się niebezpieczna dla środowisk związanych z przemysłem aborcyjnym. Próbowano go uciszyć, zastraszyć, grożono mu nawet śmiercią
  I jakaż pewność siebie bo 'jest to dla Ciebie zlepek komórek', mimo że wszyscy eksperci po 70 roku, kiedy powstała możliwość ujrzenia płodu, są zgodni co do tego, że nawet kilkudniowy zarodek to już człowiek. Bo czymże miałby być, dżdżownicą?
  Z taka dumą głosisz jakim jesteś liberałem, nie zdając sobie do konca sprawy co to słowo znaczy.
  ja chce zeby kazdy decydowal zgodnie ze swoim wlasnym sumieniam Płód nie ma szansy decydować zgodnie ze swoim sumieniem. Gdzie jest Twój liberalizm, skoro już uzgodniliśmy, że to też człowiek? Matka zdecydowała już wcześniej. Mogła poczynić kroki prowadzące do tego by uniemożliwić ciążę.
  Predzej czy pozniej prawo antyaborcyjne bedzie zlagodzone czy ci sie podoba czy nie. Prawdopobnie będzie. Ale nie dlatego, że liberałowie wszystkich krajów tego pragną. Dlatego, że są ludzie, którzy chcą zarabiać na zabijaniu nienarodzonych dzieci.

  Jesteś złym człowiekiem. Do tego manipulowanym, głupim.

  pokaż komentarz
  DelikatneChusteczki
 • marciniaq84 0  

  @marciniaq84: literowka mi sie wkradla roscisz*

  pokaż komentarz
  marciniaq84
 • marciniaq84 0  

  @DelikatneChusteczki: Nie ma 100% zabezpieczen, a sytuacje w zyciu sa rozne. Plod nie jest czlowiekiem. Ta granica nie jest jasno postawiona. Jest za to jedna granica, nawet zbyt hardcorowa jak dla mnie, ale nie da sie jej zaprzeczyc: ta granica to porod.

  Nie zdajesz sobie sprawy komu opłaca się legalna aborcja. widze, ze spiskowe teorie sa u ciebie w modzie, parafrazujac ta logike: Nie zdajesz sobie sprawy komu oplaca sie legalna stomatologia. Nie zdajesz sobie sprawy komu oplaca sie legalna farmacja. Nie zdajesz sobie sprawy komu oplaca sie legalna laryngologia. Ktos sie uczyl kilkanascie lat, wykonuje swoj zawod, to i trzeba mu za to zaplacic. Jak ktos ma problem moralny to niech nie wykonuje zawodu, ktory mu taki problem stwarza. A poza tym ginekolodzy aktualnie chyba nie przymieraja glodem?? chyba, ze zaczeli jak nie patrzylem

  wszyscy eksperci po 70 roku, kiedy powstała możliwość ujrzenia płodu, są zgodni co do tego, że nawet kilkudniowy zarodek to już człowiek.
  ty probujesz manipulowac, bo nie ma takiej zgody. Plod to plod. Gdyby byl czlowiekiem to nazwa plod nie bylaby potrzebna.

  Z taka dumą głosisz jakim jesteś liberałem, nie zdając sobie do konca sprawy co to słowo znaczy.
  chyba zgodzisz sie ze mna, ze nie ma konsensu w spoleczenstwie w tej sprawie i sa ludzie, ktorzy mysla tak jak ja i odwrotnie tak jak ty. I to jest wlasnie liberalizm, w kwestiach spornych obywatel decyduje sam. Jesli nie mozesz tego zrozumiec, trudno.

  Ale nie dlatego, że liberałowie wszystkich krajów tego pragną. Dlatego, że są ludzie, którzy chcą zarabiać na zabijaniu nienarodzonych dzieci.
  agrument tak kretynski, ze nawet nie bede sie rozpisywal

  Jesteś złym człowiekiem. Do tego manipulowanym, głupim.
  dobrze, ze chociaz ty jestes takim swiatlym, inteligetnym i niezaleznym czlowiekiem, a dodatkowo tak dobrym, ze chetnie zlapalbys za morde wszystkich co nie mysla tak jak ty

  pokaż komentarz
  marciniaq84
 • DelikatneChusteczki -1  

  @marciniaq84: widze, ze spiskowe teorie sa u ciebie w modzie, parafrazujac ta logike: Nie zdajesz sobie sprawy komu oplaca sie legalna stomatologia. Nie zdajesz sobie sprawy komu oplaca sie legalna farmacja. Nie zdajesz sobie sprawy komu oplaca sie legalna laryngologia. Ktos sie uczyl kilkanascie lat, wykonuje swoj zawod, to i trzeba mu za to zaplacic. Jak ktos ma problem moralny to niech nie wykonuje zawodu, ktory mu taki problem stwarza. A poza tym ginekolodzy aktualnie chyba nie przymieraja glodem?? chyba, ze zaczeli jak nie patrzylem

  Nie, nie teorie spiskowe. Po prostu tak funkcjonuje świat. Tak działał Microsoft w latach 90., tak działa teraz Sony. Tak działają wielkie firmy, w Polsce też nie wierze że nigdy nie czytałeś o podobnych sprawach. Przykłady nie są dobre bo wokół nich nie rodzi się tyle kontrowersji.

  ty probujesz manipulowac, bo nie ma takiej zgody. Plod to plod. Gdyby byl czlowiekiem to nazwa plod nie bylaby potrzebna.

  Zasięgnij, poczytaj. Między zarodkiem a 8 miesięcznym dzieckiem jest taka różnica jak między 2 letnim dzieckiem i 30 latkiem. A mimo to, o zgrozo, nadal są ludźmi. Nie wspomnianymi juz dżdżownicami.

  agrument tak kretynski, ze nawet nie bede sie rozpisywal Wygodne.
  dobrze, ze chociaz ty jestes takim swiatlym, inteligetnym i niezaleznym czlowiekiem, a dodatkowo tak dobrym, ze chetnie zlapalbys za morde wszystkich co nie mysla tak jak ty

  Teoria zakładająca wolność sumienia każdego człowieka kuleje i jest nierealna. I tutaj mamy najlepszy przykład. Postępując wg. własnego sumienia nie mogę się zgodzić na zabijanie człowieka. I to jest moje święte prawo do posiadania własnego zdania. Nie możesz mi go odebrać (zgodnie z tym co wyznajesz), a ja mam prawo manifestować swój pogląd. Liberalizm ma dwa końce, a to dowodzi, że nie jest właściwą drogą. Jest po prostu kulawy. Bo kiedy dzieje się tak jak ja chce, Twoje zdanie nie ma znaczenia. I odwrotnie. Nasza wolność zachodzi na siebie. I bezsensownym jest argument, że chciałbym złapać za mordę wszystkich co nie myślą jak ja. Bo nie pozwalają mi postepować wg. tego co dyktuje mi sumienie.

  To jest rachunek. Czy życie kobiety, która zaszła w ciążę (nie mów o różnych sytuacjach w życiu, jeśli jest jakiś margines błędu przy korzystaniu z prezerwatywy to liczba kobiet popełniających aborcję jest jeszcze niższa) trwające rok, który powinna przeznaczyć na urodzenie dziecka jest więcej warte od płodu, który ma przed sobą całe życie? Jej winą jest, że dziecko zostało poczęte, ono nie ma nic do powiedzenia. Czy rok życia nieodpowiedzialnej kobiety jest wart więcej niż całe życie niewinnego dziecka? Niech odda je do domu dziecka, jest wiele małżeństw, które dziecka nie mogą mieć.

  I jeszcze jedno. Przy przeprowadzaniu aborcji istnieje ryzyko,(bardzo duże) że kobieta nie będzie mogła już więcej mieć dzieci. Co z jej wolnością i prawem do rodzenia dzieci?

  pokaż komentarz
  DelikatneChusteczki
 • marciniaq84 0  

  @DelikatneChusteczki: Zasięgnij, poczytaj. Między zarodkiem a 8 miesięcznym dzieckiem jest taka różnica jak między 2 letnim dzieckiem i 30 latkiem. A mimo to, o zgrozo, nadal są ludźmi. Nie wspomnianymi juz dżdżownicami.

  Nie zachodzi taka analogia. Zarodek nie ma swiadomosci ani wyksztalconych wszystkich organow ( rozmawiamy do 3 miesiaca ). 2 latek w zasadzie nie rozni sie w fizycznym funkcjonowaniu od 30 latka..

  Tak działał Microsoft w latach 90., tak działa teraz Sony. Tak działają wielkie firmy, w Polsce też nie wierze że nigdy nie czytałeś o podobnych sprawach. Przykłady nie są dobre bo wokół nich nie rodzi się tyle kontrowersji.

  0.o ze co?? Co ma microsoft albo sony do aborcji?? Chyba sam rozumiesz ze najwiecej zarabia sie na rzeczach nielegalnych, wiec argument o "zarabianiu na aborcji" nie ma sensu.

  Masz prawo manifestowac swoje poglady, ba mozesz nawet probowac przekonywac do nich wszystkich innych. Liberalizm to maksimum wolnosci jednostki i minimum nakazow i zakazow. Nie musi to cisie podobac. Wiekszosc spoleczenstwa jest juz za tym aby zliberalizowac ustawe aborcyjna. Predzej czy pozniej tak sie stanie, chyba obaj sie z tym zgadzamy.

  o jest rachunek. Czy życie kobiety, która zaszła w ciążę (nie mów o różnych sytuacjach w życiu, jeśli jest jakiś margines błędu przy korzystaniu z prezerwatywy to liczba kobiet popełniających aborcję jest jeszcze niższa) trwające rok, który powinna przeznaczyć na urodzenie dziecka jest więcej warte od płodu, który ma przed sobą całe życie? Jej winą jest, że dziecko zostało poczęte, ono nie ma nic do powiedzenia. Czy rok życia nieodpowiedzialnej kobiety jest wart więcej niż całe życie niewinnego dziecka? Niech odda je do domu dziecka, jest wiele małżeństw, które dziecka nie mogą mieć.

  To jest trudna kwestia moralna, ktora zgodnie z moja ideologia najlepiej rozwiazana jest w inywidualnym przypadku przez zainteresowana strone i zdania nie zmienie.

  I jeszcze jedno. Przy przeprowadzaniu aborcji istnieje ryzyko,(bardzo duże) że kobieta nie będzie mogła już więcej mieć dzieci. Co z jej wolnością i prawem do rodzenia dzieci?

  Jej decyzja, jej konsekwencje.

  Zdajesz sobie sprawe, ze aborcja byla,jest i bedzie?? To, ze zostanie zalegalizowana np. do 3miesiaca nie musi tez wplywac znaczaco na jej liczbe. Za to na pewno spowoduje, ze kobiety beda mialy lepsza opieke medyczna i psychologiczna po, a obowiazkowa konsultacja psychologiczna i lekarska przed spowoduje, ze beda mogly podjac bardiej uswiadomiona decyzje i lepiej zrozumiec konsekwencje. Moim zdaniem to lepsze niz robienie z tych kobiet kryminalistek.

  pokaż komentarz
  marciniaq84
 • h.........l +13  

  Katechizm Kościoła Katolickiego także nie wyklucza kary śmierci.

  pokaż komentarz
  h.........l
 • Myven 0  

  @herbstnebel:
  No i co z tego?

  pokaż komentarz
  Myven
 • asfalt6 +7  

  @herbstnebel: za co go minusujecie? Ma rację.

  pokaż komentarz
  asfalt6
 • g......k +14  

  @herbstnebel: A gumek zabrania?

  pokaż komentarz
  g......k
 • plushy +7  

  @herbstnebel: KKK 2267: Kiedy tożsamość i odpowiedzialność winowajcy są w pełni udowodnione, tradycyjne nauczanie Kościoła nie wyklucza zastosowania kary śmierci, jeśli jest ona jedynym dostępnym sposobem skutecznej ochrony ludzkiego życia przed niesprawiedliwym napastnikiem.
  Jeżeli jednak środki bezkrwawe wystarczą do obrony i zachowania bezpieczeństwa osób przed napastnikiem, władza powinna ograniczyć się do tych środków, ponieważ są bardziej zgodne z konkretnymi uwarunkowaniami dobra wspólnego i bardziej odpowiadają godności osoby ludzkiej.
  Istotnie dzisiaj, biorąc pod uwagę możliwości, jakimi dysponuje państwo, aby skutecznie ukarać zbrodnię i unieszkodliwić tego, kto ją popełnił, nie odbierając mu ostatecznie możliwości skruchy, przypadki absolutnej konieczności usunięcia winowajcy "są bardzo rzadkie, a być może już nie zdarzają się wcale".


  Owszem nie wyklucza ale dopuszcza tylko jako ostateczność.

  pokaż komentarz
  plushy
 • rudy2007 0  

  @grishark: kościół dopuszcza używanie prezerwatyw w pewnych okolicznościach.

  pokaż komentarz
  rudy2007
 • Fakkir +1  

  @rudy2007: Podczas seksu?

  pokaż komentarz
  Fakkir
 • soko23 -2  

  nie tylko w japoni
  http://www.humanrights.asia/news/ahrc-news/AS-155-2007

  pokaż komentarz
  soko23
 • plainview 0  

  @soko23: no umówmy się, że przykład Arabii Saudyjskiej jest bardzo radykalny. Umieszczając to znalezisko chciałem pokazać, że w bliższych nam kulturowo i na podobnym poziomie rozwoju cywilizacyjnego państwach, nawet tak kontrowersyjna kara jak przedstawiona, może mieć miejsce.

  pokaż komentarz
  plainview
 • j557 +19  

  @plainview: Myślę tak sobie, że Japonia to ani nam kulturowo bliska, ani na tym samym poziomie cywilizacyjnym.

  pokaż komentarz
  j557
 • KtosMiZajalNickElas +15  

  @j557: Zgodzę się, są od nas na wyższym poziomie cywilizacyjnym.

  pokaż komentarz
  KtosMiZajalNickElas
 • rudy2007 -1  

  @plainview: cywilizacyjnie jesteśmy za Japonią baaardzo daleko, a kulturowo to chyba najbardziej "inny" naród na świecie ..

  pokaż komentarz
  rudy2007
 • p..t +22  

  Bo KS nie jest żadną karą, tylko eliminacją patologicznych genów z populacji. Dlatego nie ma sensu marnować pieniędzy i trzymać w więzieniu odpadu, a jak ktoś uważa inaczej to niech sobie utrzymuje na własny rachunek, ja wolę te pieniądze dać rodzinie ofiary.

  pokaż komentarz
  p..t
 • p4trykx -3  

  @plit: masz jakieś źródła do badań nad dziedzicznością bycia mordercą?

  pokaż komentarz
  p4trykx
 • drzeworyt -1  

  @p4trykx: To była przenośnia. Takie narzędzie literackie. Słyszałeś o czymś takim? Gdybyś przeczytał całą wypowiedz oraz miał odrobinę oleju w głowie to byś zrozumiał o co chodzi. A chodzi o eliminowanie jednostek patologicznych. W Polsce oraz w wielu krajach tzw. "demokracji" się tego nie robi ponieważ tylko duża liczba jednostek patologicznych uzasadnia istnienie rozbudowanego aparatu obsługującego ten element społeczny. Bez morderców, złodziei, zboczeńców, oszustów i mechaników samochodowych nie byłyby potrzebne policja, ZUS, US, wojsko, opieka społeczna, psychiatria, straż miejska, leśna i kolejowa. Proste.

  pokaż komentarz
  drzeworyt
 • p..t 0  

  @p4trykx: Altruizm jest dziedziny, jeżeli go nie masz to traktujesz innych jak kurczaki.

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Altruizm_krewniaczy

  (coś te powiadomienia na maile nie zawsze działają)

  pokaż komentarz
  p..t
 • soko23 +6  

  A tutaj wiezienie dla mlodziezy w USA

  Juvenile Prison
  http://www.youtube.com/watch?v=Vjn59b7veGE

  A tutaj pokazuja mlodziez skazani do wiezienia az do smierci
  http://www.youtube.com/watch?v=2PuaVGtx4lk

  pokaż komentarz
  soko23
 • soko23 +4  

  Ma 12 lat i zostanie wiezieniu do smierci za morderstwo
  http://www.youtube.com/watch?v=rQTKT7xh_BU

  pokaż komentarz
  soko23
 • Fakkir +6  

  2 tygodnie temu sąsiadka mojego dobrego kumpla (alkoholiczka, "dresiara", etc.) brutalnie zamordowała w Parku Sołackim w Poznaniu niczemu niewinną 27-letnią kobietę, po czym spaliła jej zwłoki. Mimo, że była wcześniej notowana i została prawie od razu złapana, grozi jej tylko od 8 lat do dożywocia.
  Pytam się więc Was, czy nie jest dzikim kraj, w którym za takie zbrodnie nie trafia się na szafot, a co więcej można jeszcze kiedyś wyjść na wolność?
  Pytam bo wiem, że jak ta debilka kiedyś wyjdzie, to z dużym prawdopodobieństwem zabije kogoś innego...

  pokaż komentarz
  Fakkir
 • taki_sobie_programista -7  

  Za udowodnione morderstwo, zdradę kraju kara powinna wyglądać tak:

  http://img.chan4chan.com/img/2011-04-02/ketermayalebanon.jpg

  pokaż komentarz
  taki_sobie_programista
 • taki_sobie_programista -8  

  Skąd minusy ? Ktoś broni mordercy który zabił 4 osoby w tym dwoje dzieci ?
  Tutaj potwierdzenie: http://www.nowlebanon.com/NewsArchiveDetails.aspx?ID=164785

  Co by taki człowiek dostał w Polsce ? Playstation ?

  pokaż komentarz
  taki_sobie_programista
 • Zieeew +7  

  @takisobieprogramista:

  Za udowodnione morderstwo, zdradę kraju kara powinna wyglądać tak:

  To by się tusek ucieszył mając takie narzędzie do eliminacji nieposłusznych.

  pokaż komentarz
  Zieeew
 • luksus2 +6  

  @takisobieprogramista: Co rozumiesz jako zdradę kraju?

  pokaż komentarz
  luksus2
 • Pekin +8  

  @takisobieprogramista: Egzekucje nie powinny być wykonywane publicznie. Sprawiedliwa kara, nie sadystyczna zemsta.

  pokaż komentarz
  Pekin
 • resor 0  

  @Pekin: Mądre słowa. Niestety większość internautów tego nie rozumie, co widać w komentarzach przy niusach o mp. pedofilach. Czasem czytając te wymyślne kary internautów zastanawiam się kto jest bardziej chory: autor komentarza czy przestępca, o którym jest nius.

  pokaż komentarz
  resor
 • s.......n +2  

  Przeciez to nagroda.
  Kto chcialby spedzic cale zycie w wiezieniu o zaostrzonym rygorze ? A zlagodzenie kary nie wchodzi w gre. Po 25 latach wychodzi z pierdla kryminalista, ktory nie wroci zadnym sposobem w ramy społeczenstwa.

  Jesli ktos na odpowiednie umiejetnosci, zeby zabic drugiego czlowieka to powinien liczyc sie z konsekwencjami.

  pokaż komentarz
  s.......n
 • dieselmower +1  

  Żaden urzędnik państwowy nie powinien mieć nigdy prawa do odbierania komuś życia. Władza degeneruje a zarazem jest bardzo pociągająca co stwarza gigantyczne pole do nadużyć. Powinno to być wyjątkowo jasne zwłaszcza w Polsce, gdzie korupcja urzędników jest na porządku dziennym. Karę śmierci zniesiono u nas, głównie z powodu bycia narzędziem państwowej represji! Jak widać po tym wątku, niczego nas to nie nauczyło.

  Jeśli istnieje taka możliwość by nie wybierać kary ostatecznej to powinno się z tej możliwości korzystać!

  pokaż komentarz
  dieselmower
 • kamilztorunia +1  

  a w Polsce kary nie dotyczą kumpli polityków PO, których chcą ułaskawiać. W tym wykopie opis takiego przypadku. Warto to wykopać i nagłośnić, bo jakoś o tym w mediach cisza
  http://www.wykop.pl/link/676977/lokalni-notable-z-po-chca-ulaskawic-skazanego-komendanta-policji/

  pokaż komentarz
  kamilztorunia
 • r.....y +2  

  Tak z ciekawości zapytam, jeśli ktoś zostanie skazany na karę śmierci to ile czasu ma do dokonia wyroku?

  pokaż komentarz
  r.....y
 • plainview -1  

  @rmk-fly: tak jak słusznie napisał takisobieprogramista akurat w Japonii może być to tydzień, jak i wiele lat. Z tym, że skazańcy "nie znają dnia ani godziny". W każdej chwili mogą zostać zabrani z celi i straceni. Co ciekawe, rodziny dowiadują się o egzekucji także po fakcie.

  pokaż komentarz
  plainview
 • mnik1 -7  

  Z karą śmierci mam problem. Bo jakby nie patrzeć, jest to cywilizacyjny krok w tył, mniej więcej do czasów Hammurabiego. Z drugiej strony mając do wyboru dożywocie i karę śmierci raczej wybrałbym to drugie.

  pokaż komentarz
  mnik1
 • r..7 +5  

  @mnik1: do czasów hammurabiego? chciałeś powiedzieć do romantyzmu, (200 lat wstecz) wtedy kara śmierci była popularna w całej Europie

  pokaż komentarz
  r..7
 • krzysztof-szczucki +2  

  @mnik1: Cywilizacyjnym krokiem wstecz jest brak kary śmierci. Coś ci się pomieszało kolego.

  pokaż komentarz
  krzysztof-szczucki
 • k......q 0  

  [komentarz usunięty]

  pokaż komentarz
  k......q
 • w..................k +13  

  Jeśli są twarde dowody to kara śmierci jest jak najbardziej na miejscu.

  pokaż komentarz
  w..................k
 • T.......3 +4  

  @wykopkowy_cwaniaczek: Rzecz jasna. Jeśli do tego dochodzi "szczególne okrucieństwo" powinien być od razu stryczek. A cała reszta co zasiedla więzienne pielesze won do kamieniołomu! Za jakie grzech ja (my wszyscy) mam ich utrzymywać. I jeszcze te pozwy sądowe, że za mało miejsca mają gwiazdy......

  pokaż komentarz
  T.......3
 • half_czlowiek_pol_Norweg +6  

  @takisobieprogramista: gdybyś trochę się ogarniał w polityce, zamiast kłapać slogany, byś wiedział, że żadna partia nie może być "fałszywie" o karze śmierci, jednocześnie myśląc o Polsce w UE i będąc stroną umów/kart/deklaracji międzynarodowych.. poczytaj sobie konwencje międzynarodowe.

  pokaż komentarz
  half_czlowiek_pol_Norweg
 • drzeworyt -6  

  @takisobieprogramista: Racja. Kara śmierci za zdradę interesu Polski. Wtedy do sejmu pchali by się tylko tacy o czystym sumieniu i intencjach. Bogaci, ambitni i uczciwi. Do tego życzliwi i pewni swego. Tylko niech mi ktoś wytłumaczy jak zostać bogatym będąc uczciwym jednocześnie. Coś mi się zdaje że sejm stałby pusty a kto bez winy niech pierwszy rzuci kamień.

  pokaż komentarz
  drzeworyt
 • a.......a -4  

  Mieszkałam w Japonii na tyle długo, że bez skrupułów mogę stwierdzić, że to NIE JEST kraj cywilizowany.

  pokaż komentarz
  a.......a
 • drzeworyt +2  

  @aleatoria: Oczywiście że nie. A całą tę technologię, sztukę, kulturę i tradycję dostali w prezencie od kosmitów.

  pokaż komentarz
  drzeworyt
 • angmar -2  

  Jeśli państwo zabija, zgodnie z prawem, dzieci to coś jest bardzo nie tak

  pokaż komentarz
  angmar
 • drzeworyt +1  

  @angmar: Bo mowa jest o nieletnich mordercach a nie o dzieciach. Coś Ci się pomyliło.

  pokaż komentarz
  drzeworyt
 • angmar -1  

  @drzeworyt: nie czaje czemu nie letni morederca nie może byc dzieckiem, i jak zabijanie ich jest cywilizowanym rozwiązaniem

  pokaż komentarz
  angmar
 • KtosMiZajalNickElas 0  

  @angmar: Nie czaje, jak można komentować tekst, prawdopodobnie nawet go nie czytając. Na "nasze" oni byli już pełnoletni, wątpię, by 8 letnie dziecko posłali na krzesło...

  pokaż komentarz
  KtosMiZajalNickElas
 • angmar -1  

  @KtosMiZajalNickElas: No tu masz racje, ale też z tekstu nie ma żadnego pojęcia o tym kogo zabili, gdzie, jak i czemu. Poprostu stwierdzam że skoro według prawa są nieletni to nie powinno się wobec nich orzekac takiej kary.

  pokaż komentarz
  angmar
 • NieruchomyPoruszyciel -3  

  Kara śmierci. Nie dla idiotów.

  pokaż komentarz
  NieruchomyPoruszyciel
 • Adrian77 -6  

  Ja jestem przeciwko karze śmierci. Uśmiercą jeszcze niewinnych ludzi.

  pokaż komentarz
  Adrian77
 • Adrian77 -4  

  @daimos: A co jeśli oskarżony morderstwo jest ktoś z Twojej rodziny, ale tak naprawdę jest niewinny. A sąd go skaże na karę śmierci.

  pokaż komentarz
  Adrian77
 • plushy +1  

  @daimos: Czyli rozumiem że jeśli zabiją ci matkę to w ramach zemsty ma zginąć ktoś inny choćby był niewinny? Życia matce to chyba nie zwróci?

  pokaż komentarz
  plushy
 • resor +2  

  @daimos: Głupi argument. Wyobraź sobie, że to nie poszkodowani i ich rodziny mają karać przestępców, tylko sądy, które mają być obiektywne. I jakby kogoś spotkało coś takiego co opisujesz, to z pewnością nie byłby obiektywny. A bez obiektywności nie ma sprawiedliwości.

  pokaż komentarz
  resor
 • streczyciel -4  

  Osobiście popieram karę śmierci, a w szczególności dla gwałcicieli dzieci.

  pokaż komentarz
  streczyciel
 • s.......n -1  

  A co jak 12latek zgwałci 12latkę ?

  pokaż komentarz
  s.......n
 • Baron_Al_von_PuciPusia 0  

  @suckinsyn: Jak oboje tego chcą to nie gwałt. Jeśli jedno nie chce to gwałt i powinien być karany jak każdy inny. Jeśli ktoś wprowadziłby kare śmierci dla gwałcicieli to aby uspokoić te humanitarne jednostki odczekać do pełnoletności danego osobnika i wtedy wymierzyć karę.

  pokaż komentarz
  Baron_Al_von_PuciPusia
 • ZdzisiekPoranny 0  

  [komentarz usunięty]

  pokaż komentarz
  ZdzisiekPoranny
 • piter_piter -2  

  @streczyciel: Jeżeli popierasz to powiedz mi co sądzisz o licznych przypadkach skazania na śmierć niewinnych osób?

  pokaż komentarz
  piter_piter
 • klayde +4  

  @streczyciel Uwierz mi, tacy zboczeńcy mają w więzieniu tak przej***ne, że śmierć to dla nich nagroda.

  pokaż komentarz
  klayde
 • rudy2007 -1  

  @piter_piter: daj źródło na temat tych licznych przypadków, bo jakoś nigdy o nich nie słyszałem.

  pokaż komentarz
  rudy2007
 • piter_piter 0  

  @rudy2007:
  http://www.joemonster.org/art/14826/Najgorsze_z_pomylek_7_niewinnych_osob_skazanych_na_smierc

  a w sumie najlepszy link:
  http://www.google.pl/search?sourceid=chrome&ie=UTF-8&q=niewinny+skazany+na+smier%C4%87&qscrl=1

  Dla mnie już jeden taki przypadek to o jeden przypadek za dużo.

  pokaż komentarz
  piter_piter
 • belong -2  

  Niestety niewiele osób ma na tyle rozwinięte poczucie moralności, aby stwierdzić, że państwo jest wtedy takim samym mordercą, co przestępcy, a za to odpowiadamy my. Prowadzi t odo wynaturzeń moralnych, podważenia podstawowych zasad etycznych, a co więcej człowiek nie ma prawa decydować o tym, kto ma umrzeć, a kto nie. Nieraz były przypadki skazywania na śmierć niewinnej osoby. Ponadto karę przestępca lepiej odczuje siedząc do końca życia w małej celi, czując beznadziejność swojego istnienia. Nie wierzycie? Porównajcie opisy Grudzińskiego i Borowskiego - więźniom w Auschwitz było obojętne czy umrą, bo i tak wiedzieli o tym, nie mieli nic do stracenia, a to pozwalało im skrócić męki. U Grudzińskiego istniała jakaś nadzieja, a najbardziej bolało, kiedy zanikała i kiedy traciliśmy własną osobowość.

  pokaż komentarz
  belong
 • rudy2007 -3  

  @belong: nie

  pokaż komentarz
  rudy2007