Komentarze (118)

 • Ratll +41  

  Ilość szóstek nie gra roli, trafi dwóch kolesi to dostaną po połowie. Tutaj bardziej chodzi o multilotka, gdzie w przypadku gdyby nagle 1000 osób trafiło dziesiątkę to by lotto miało problemy

  pokaż komentarz
  Ratll
 • Potfur +8  

  @Ratll: Zawsze można dostosować skrypt pod Multilotka i sprawdzić prawdopodobieństwo. Z Multilotkiem jest jednak ten problem, że nie widzę nigdzie przybliżonej ilości zawartych zakładów (zresztą już chyba nie ma Multilotka, widzę tylko jakieś Multi Multi). Jestem jednak przekonany, że ponownie zwycięży matematyka i posuwanie się do jakiegokolwiek oszustwa przez Totalizator nie miałoby większego sensu, tym bardziej, że wygrane w Multilotku nie są przecież oszałamiającej wielkości.

  pokaż komentarz
  Potfur
 • J......n +29  

  @Ratll: Tylko, że trafienie nagle przez 1000 osób dziesiątki ma na tyle nieskie prawdopodobieństwo, że Lotto jest skłonne zaryzykować ;)

  pokaż komentarz
  J......n
 • Reklamy Google

 • Kazak77 -1  

  @Potfur: To napisz skrypt który obliczy to prawdopodobieństwo i po sprawie.
  BTW, pod napisem "Mit obalony" mogłeś wstawić ten rysunek: http://whatitslikeontheinside.com/uploaded_images/bustedplacard-728291.jpg :P

  pokaż komentarz
  Kazak77
 • Potfur +2  

  @Kazak77: Tyle, że kluczowe tu są właśnie dane na temat ilości zawartych zakładów. Samo prawdopodobieństwo jest obliczone przez Lotto na stronie http://serwis.lotto.pl/183-41e3c4eaaca9f.htm
  Nie znam też dokładnych zasad działania gry Multi Multi. Zgodnie z powyższą tabelą, prawdopodobieństwo trafienia plusa przy trafieniu 10 liczb, jest jeszcze mniejsze niż trafienie 6 w Lotto.

  Rzeczywiście, obrazek idealny :)
  Jednak obsługa tej Wykopowej Pokazywarki jest niestety o kant rzyci. Całkowicie inaczej wygląda formatowanie tekstu przy pisaniu niż po zatwierdzeniu. Jakoś to działa więc nie ruszam. :)

  pokaż komentarz
  Potfur
 • wojtek858 +10  

  @bos100:
  Na takich jak Ty tez jest nazwa: naiwniacy.

  W poprzednim wykopie bez zadnych dowodów i faktów walnieto tezę, w dodatku na forum, ale "Lemingi lubią? Lemingi wierzą!".

  I nie wypowiem sie nad tym czy rzeczywiscie oszukują, bo to jest możliwe. Problem w tym, ze gadacie jak byli 'eksperci letniczy':
  "na pewno jest spisek, bo tak!"

  pokaż komentarz
  wojtek858
 • KKKas +28  

  @Ratll: Nie, Lotto (a właściwie Totalizator Sportowy) nie miałoby problemu. Warto może przeczytać np... regulamin?

  "W przypadku, gdy w danym losowaniu Multi Multi dla trafionych 10 z 10 typowanych liczb stwierdzona
  łączna kwota na wszystkie wygrane tego stopnia przekroczy kwotę 25.000.000 (słownie: dwadzieścia pięć milionów) złotych, wysokość wygranej pieniężnej dla jednego zakładu w tym stopniu oblicza się jako iloraz kwoty 25.000.000 (słownie: dwadzieścia pięć milionów) złotych podzielonej przez liczbę zawartych zakładów, w których stwierdzono wygrane z trafionymi typowaniami 10 z 10 liczb, z
  uwzględnieniem krotności stawki dla tych zakładów.".

  Czyli maksymalnie ile lotto wypłaci to 25mln.

  pokaż komentarz
  KKKas
 • Matiz__ +33  

  najlepszym sposobem dla graczy w lotka na wzbogacenie się jest zaprzestanie gry

  pokaż komentarz
  Matiz__
 • Pandaa -2  

  Ewentualnie, ludki z lotto mogą robić to samo i tak dobierać wyniki, żeby się zgadzało...

  pokaż komentarz
  Pandaa
 • akwes 0  

  @Potfur: Czekam na algorytm, który nie liczy tylko szóstki.
  Być może czasem ciężko jest nie dać tej szóstki, jednak da się pewnie zarobić na czymś czego nie sprawdzałeś.
  ilosc trafien | ilosc osob trafiajacych | kasa
  6 1 5 166 053.90 zł
  5 66 6 696.10 zł = 441942,6
  4 3720 323.90 zł = 1204908
  3 72354 20.00 zł = 1447080
  Z piątek, czwórek i trójek wychodzi 3093930,6. W sumie mamy 8259983,9, Więc reszta kasy poza szóstką to 37%.
  Co jeśli algorytm stara się oszczędzać na trafieniach rzędu 5,4,3? Jak się okaże że powinno ich dwa razy więcej?

  pokaż komentarz
  akwes
 • mitchumi 0  

  @Ratll: Za dużo filmów z Carreyem ;)

  pokaż komentarz
  mitchumi
 • KOMANDOR09 -6  

  @Ratll: I tak już ma problemy.Widać jak gorączkowo zmieniaja kule.Od miesiaca nie mogę trafic piątki,a i czwórkę trudno ustrzelić/mówię o Multi/Na każdej kuli jest chip i łatwo sterują komputerowo wylosowanymi kulami.I nikt mi nie powie,że jest inaczej.Gram od kilkudziesięciu lat i w roku miałem po kilka razy 600 - 1200pln,a w tym roku w ogóle nie ma nawet szóstki.

  pokaż komentarz
  KOMANDOR09
 • KOMANDOR09 -6  

  @wojtek858: Pewnie,że naiwniacy,ale trzeba mieć w zyciu jakieś nadzieje,bo gdy ich nie ma,to zycie jest bez sensu.problem jedynie w tym,aby się nie zatracać i nie zostać oszołomem,bo tego w kraju mamy nadmiar.Ja gram w Multi od wielu lat,ale z rozsadkiem,raczej dla zabawy,ale zawsze mam nadzieję,choć wiem,ze oszukują,szczególnie ostatnio.Co raz częściej zmieniaja kule i komputerowo ustawiają grę,bo co raz mniej grajacych.przewiduję rychły upadek,jak w Czechach.

  pokaż komentarz
  KOMANDOR09
 • VGT -7  

  @akwes: Jeśli chce Ci się sprawdzać, masz algorytm liczący ilość trafień od 3 do 6. Pozwoliłem sobie przerobić skrypt autora wykopu, choć nie gwarantuję działania na 100%. Zrobiony na szybko i poza testowaniem błędów składniowych (czy się wykona czy nie), algorytmicznych już mi się testować zbytnio nie chce. http://pastebin.com/dTNRUxTX

  pokaż komentarz
  VGT
 • VGT +7  

  Zrobiłem mocno głupi błąd w generowaniu liczb dla kuponu, więc powyższe do zaminusowania, a tutaj poprawiona wersja: http://pastebin.com/Lv4e38e9

  pokaż komentarz
  VGT
 • dixx +1  

  @KKKas: no kurka, nie dość, że mają złodziejskie prowizje,stawki są skrupulatnie policzone tak, żeby lotto wyszło na dużo plus to jeszcze się zabezpieczają takimi zapisami.
  Ten zapis jest na niekorzyść klientów i świadczy o oszustwie lotto, bo statystycznie taka sytuacja, jest prawdopodobna tylko, jeżeli zostanie złożonych mnóstwo zakładów.

  To tak jakbym ja organizował grę, dla uproszczenia: rzucam monetą, wpłacasz mi 1PLN, jak zgadniesz, to wygrywasz 1,50, jak nie zgadniesz to tracisz złotówkę. Nie ma po prostu możliwości, żebym na dłuższą metę stracił na czymś takim. Ale lotto dodaje w regulaminie drobnym druczkiem, że nie wypłaca na raz więcej wygranych niż 100złotych. Czyli jak sobie 200 osób zagra, statystycznie 100 z nich wygra, to każdy odzyska swoją złotówkę.

  Lotto to jest loteria dla idiotów.

  pokaż komentarz
  dixx
 • bio -3  

  @Potfur: Mi one wydają się mało prawdopodobne, bo po co ktoś miałby nas oszukiwać?
  HEHEHEHEHEHE
  no nie wiem....hmmmm moze dla tych milionow ktorymi obracaja?

  pokaż komentarz
  bio
 • abd00l3k 0  

  A nie zastanawialiście się nad tym, że najprostszym sposobem na takie oszustwo byłoby to, gdyby losowania po prostu NIE były puszczane na żywo? ;) Kasa na przekupienie odpowiednio dużej ilości ludzi by była, więc może tu tkwi problem?

  pokaż komentarz
  abd00l3k
 • S.....y 0  

  @Potfur: to jak? robimy wokop-lotto-effect? :D

  pokaż komentarz
  S.....y
 • ketrish 0  

  @Ratll: co jezeli 1000 kolesi to rodzina a 1001-wszy to przypadkowy koles ;p

  pokaż komentarz
  ketrish
 • Ratll +3  

  @ketrish: Wtedy będzie koniec świata, a Bóg dotkliwie ukarze ludzi zadających głupie pytania

  pokaż komentarz
  Ratll
 • ketrish 0  

  @Ratll: ktory ^^? bylo ich tak wielu......

  pokaż komentarz
  ketrish
 • Ratll 0  

  @ketrish: twój

  pokaż komentarz
  Ratll
 • ketrish 0  

  @Ratll: spoko zi@m... matematyke ozyje i nas wszystkich ukarze ^^ niezle frazesy walisz ;)
  daj namiar na dilera ;)

  pokaż komentarz
  ketrish
 • v1r0x +13  

  @Potfur
  Niestety nie jest tak jak piszesz, mt_rand(1,49) (czy tez rand() ) to nie do końca jest wylosowanie liczby losowej lecz pseudolosowej.
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Generator_liczb_pseudolosowych
  Twój eksperyment ma błędne założenia bo nie bazuje na losowości.
  spróbuj zrobić pętlę na parę milionów losując liczby np 1-6 i policz ile czego wypadnie - wyniki będą znacznie przybliżone, w dużej mierze odpowiada to rzeczywistości ale jednak nie do końca.
  przykładowo strona http://www.random.org/integers/ oferuje 'The randomness comes from atmospheric noise, which for many purposes is better than the pseudo-random number algorithms typically used in computer programs.'

  na stronie głównej tego linka też jest opisane że losowanie pseudolosowe to nie to samo co losowanie w realnym świecie.

  było zresztą o tym już na wykopie ale nie mogę tego teraz znaleźć.
  tutaj jest to ciekawie opisane:
  http://gamesbyemail.com/News/DiceOMatic
  http://www.youtube.com/watch?v=7n8LNxGbZbs

  pokaż komentarz
  v1r0x
 • Rincewind +18  

  @v1r0x: mt_rand() to generator oparty na Mersenne Twister, który jest zaprojektowany specjalnie dla potrzeb symulacji statystycznych. Spełnia testy Diehard, co świadczy o wystarczającej losowości do eksperymentów statystycznych. Nie jest to to samo, co losowość, ale daje wystarczająco dobre przybliżenie.

  pokaż komentarz
  Rincewind
 • v1r0x +2  

  @Rincewind: to już zależy co dla kogo znaczy wystarczająco dobre przybliżenie. Coś jednak jest na rzeczy skoro ktoś buduje takie automaty jak na linku yt lub sięga poza możliwości generowania czysto programowego (lub bazuje na swoich źródłach np szumów) a nie stosuje samego mt_rand() lub czegoś podobnego - musi mieć ku temu powody.
  Dzięki za linki.
  ciekawa dyskusja na ten temat: http://hack.pl/forum/kryptografia/2456-generator-liczb-pseudolosowych.html

  pokaż komentarz
  v1r0x
 • Rincewind +8  

  @v1r0x: Dodam jeszcze (patrząc na link, który podałeś), że na potrzeby kryptograficzne Mersenne Twister się nie nadaje -- mimo dużego okresu i dobrego rozkładu liczb losowych, mając ciąg kilkuset wylosowanych liczb, łatwo można przewidzieć kolejne. Bezpieczny (zakładając, że P != NP) generator to np. Blum Blum Shub. Niestety, na potrzeby symulacji o wiele za wolny.

  Coś jednak jest na rzeczy skoro ktoś buduje takie automaty jak na linku yt lub sięga poza możliwości generowania czysto programowego

  Owszem, istnieje wiele eksperymentów, w których PRNG się nie sprawdzają, na przykład symulacje pogody, ale sprawdzanie Lotto nie wymaga aż tak potężnych narzędzi. Liczby losowe (w odróżnieniu od pseudolosowych) charakteryzują się tym, że nie są wcale okresowe -- przy ilości obliczeń potrzebnych w niektórych eksperymentach właśnie okres jest najczęstszym ograniczeniem. Żeby skończyć okres Mersenne Twistera dla symulacji Lotto, potrzeba (zakładając codzienne losowania) rzędu 10^5997 lat. Przeskoczysz to? ;)

  pokaż komentarz
  Rincewind
 • Rincewind +11  

  @Rincewind: Za późno na edycję, ale z tymi latami mnie mocno poniosło. W rzeczywistości to będzie rząd tylko 10^5988 lat. ;(

  pokaż komentarz
  Rincewind
 • z....u +1  

  @v1r0x: "Takie automaty" potrzebne są na przykład w zaawansowanych zastosowaniach kryptograficznych, gdzie istnieje ryzyko, że ktoś złamie klucz analizując, jak mógł powstać. Jednak do zastosowań takich jak tutaj wystarczy dobry generator liczb pseudolosowych.

  pokaż komentarz
  z....u
 • 655321 +2  

  @v1r0x: http://xkcd.com/221/

  pokaż komentarz
  655321
 • mgeeky +4  

  @v1r0x: Wiedziałem że ktoś się doczepi do pseudolosowości metody wybranej przez autora. Powiedz mi, co Ci zmienia fakt że liczby są pseudolosowe a nie w pełni losowe? To jest jedynie skrypt można by rzecz typu "Proof of Concept" - i służy do pokazania że teza (Lotto nie oszukuje) jest prawdziwa. Nie ma sensu wdawać się w szczegóły losowania tychże metod autora.

  pokaż komentarz
  mgeeky
 • Paco -3  

  @v1r0x: Jak już mówimy o generatorach licz losowych, to nie zapominajmy że maszyna losująca jest też generatorem liczb losowych. Jeśli totalizator oszukuje ludzi to przeprowadzając serie testów (np. wspomniane Diehard) na liczbach wyprodukowanych na wyjściu maszyny losującej, łatwo byśmy mogli potwierdzić bądź obalić hipotezę o tym iż totalizator oszukuje.

  pokaż komentarz
  Paco
 • scyzyk +12  

  Zapytaj swoich rodziców/dziadków ile kiedyś padało 6....

  pokaż komentarz
  scyzyk
 • frastrat 0  

  @scyzyk: Ja w totka nie gram, ale mój nauczyciel w podstawówce kiedyś opowiadał, że do momentu gdy wprowadzono lottomaty i przesyłanie wyników do centrali, to wygrane - zarówno te mniejsze jak i większe były o wieele częstsze, a teraz to już nie ma sensu się w to bawić. To samo słyszałem później też od kilku osób, więc coś w tym musi być.

  pokaż komentarz
  frastrat
 • S.......z +27  

  @frastrat: starzy ludzie często powtarzają że za komuny było lepiej, więc coś w tym musi być

  pokaż komentarz
  S.......z
 • mefiu +7  

  @scyzyk:
  Ale dla lotto to nie ma znaczenia ile będzie szóstek.
  Wygrana dzieli się wtedy pomiędzy te osoby.

  pokaż komentarz
  mefiu
 • argothiel +6  

  @mefiu: Dla Lotto jest ważne, czy będzie szóstka, czy nie będzie. Jeśli nie będzie - mamy kumulację i więcej wypełnionych kuponów.

  pokaż komentarz
  argothiel
 • thetot -3  

  @mefiu: wg mnie manipulacja jest na poziomie dociazania kulek. System wybiera losowe lzejsze kulki, te ktore daja najwiekszy zarobek Totalizatorowi.

  pokaż komentarz
  thetot
 • r......3 +7  

  to tak jak z ruletka, na dluzsza mete kazdy przegra :)

  pokaż komentarz
  r......3
 • TerroD +1  

  @redman23:
  Jeden z moich ćwiczeniowców na studiach policzył kiedyś EV (wartość oczekiwaną) dla gry w Dużego Lotka i nie pamiętam dokładnego wyniku, ale wyszły okolice 0,20-0,30zł na minusie na zakład.

  pokaż komentarz
  TerroD
 • exiled -4  

  @redman23: Ależ wręcz przeciwnie, na dłuższą metę się wygrywa. Strategia wygrywająca jest taka: przy każdej kolejce podwajać stawkę. Problem tylko w tym, że wcześniej mogą ci się skończyć fundusze.

  pokaż komentarz
  exiled
 • r......3 +6  

  @exiled: Nawet majac miliard predzej czy pozniej go przegrasz, bo w normalnym kasynie Cie wyprosza, a w internetowym nie bedziesz mogl zagrac wiecej niz np 5k ;) a grajac tak jak mowisz mozesz trafic na kilkanascie wynikow niesprzyjajacych, jest to wysoce nieprawdopodobne, ale niestety nadal spotykane

  pokaż komentarz
  r......3
 • exiled +7  

  @redman23: Ale mi chodziło o czysto hipotetyczną sytuację, kiedyś w końcu musisz wygrać, a przy takim podwajaniu wygrana pokryje wszystkie wcześniejsze koszty. Nie mówię wcale, że jest to opłacalna strategia ;)

  pokaż komentarz
  exiled
 • r......3 +3  

  @exiled: no to fakt, cos jak troll science ;)

  pokaż komentarz
  r......3
 • Musik +5  

  @TerroD: W ostatnim losowaniu lotto, tj. 28-04-2011, gdzie wygrana za "szóstkę" wyniosła 9454537,20 zł. EV było równe 1,51 zł.
  Czyli kupno każdego losu za 3 zł na losowanie w ostatni czwartek przynosiło nam 1,49 straty. (-50%) To tak jakby ktoś pożyczył od Ciebie 3 zł, a oczekiwałbyś, że spłaci Ci tylko 1,51 zł.
  W rzeczywistości średnie EV, od kiedy podwyższono opłatę za los (10-10-2009) do dziś wynosi ~0,83 zł. Na każdym losie traciliśmy ok. 2,17 zł. (-72%)

  pokaż komentarz
  Musik
 • m.....9 +1  

  @exiled: Niczego na dluższą metę nie wygrywa bo na kole jest jedno pole w kolorze szarym. Wydaje się to być malo istotnym szczegółem, ale w perspektywie np. miliona prób daje stratę.

  pokaż komentarz
  m.....9
 • exiled -1  

  @malpa99: Prawdę mówiąc nie wiem o jakim szarym polu mówisz (w sensie co ono powoduje). W moim komentarzu chodziło po prostu o następujący "system": stawiasz 1 zł np. na jakieś jedno konkretne pole, jeśli wygrasz, no to się cieszysz z 35 zł, jeśli przegrasz, to stawiasz na ten sam zakład 2 zł itd. Gdy w końcu wygrasz (zakładam, że nie wyczerpują ci się fundusze ani że osiągasz limit zakładu w danym kasynie), podwajanie zapewni rekompensatę poniesionych wcześniej nakładów.

  pokaż komentarz
  exiled
 • dixx +5  

  @exiled:
  "kiedyś w końcu musisz wygrać, a przy takim podwajaniu wygrana pokryje wszystkie wcześniejsze koszty."
  Hipotetycznie tak, ale nie masz nieograniczonych środków, a podwajając bardzo szybko zwiększasz stawkę.

  kiedyś też wierzyłem w progresję :) i strasznie się napaliłem, że nawygrywam coś.

  Napisałem sobie więc prosty programik do symulowania takich gier: założenia: mam kapitał 10 000, chcę wygrać 1 000 000, reguły jak w ruletce, czyli stawki minimalne, maksymalne. Na setki tyś kombinacji zawsze wychodziłem z 0;) Wbrew pozorom progresja zmniejsza Twoje szanse.

  Stawka maksymalna nie jest żadnym problemem. Problemem jest głupie liczenie prawdopodobieństwa, po prostu prawdopodobieństwo, że z 10tyś zrobisz milion jest najwyższe jeśli zawsze będziesz grać vabanque.

  pokaż komentarz
  dixx
 • VGT +4  

  @exiled: Obstawiasz ciągle czerwone metodą progresji, aby zarobić 1zł. I teraz:

  Stać Ciebie na 1 runde.
  Masz 50% szans na sukces.
  Czyli w dwóch cyklach jedno zarobi 1zł, drugie zabierze złotówkę.
  Wyszedłeś na 0.

  Stać Ciebie na 2 rundy.
  Masz 75% szans na sukces (25% szans na zdarzenie przeciwne, czyli 2 razy czarne)
  Czyli w 4 cyklach 3 zarobią po 1zł, jedno zabierze Ci min. 3zł (stawiałeś kolejno: 1 / 2)
  Wyszedłeś na 0.

  Stać Ciebie na 3 rundy.
  Masz 87,5% szans na sukces (12,5% szans na zdarzenie przeciwne, czyli 3 razy czarne)
  Z 8 cykli 7 zarobi Ci po złotówce, 1 odbierze min 7zł (stawiałeś kolejno: 1 / 2 / 4)
  Wyszedłeś j.w.

  I tak to wygląda dla każdego kolejnego poziomu, więc o ile nie ma się nieskończonej ilości gotówki (po co wtedy grać ;) ) to w moim rozumowaniu prawo wielkich liczb mówi, że grając dostatecznie dużo nie zarobisz nigdy.

  A żebyś nie wychodził na zero to od tego jest wspomniane szare pole (nie jest przypadkiem zielone? ale chodzi po prostu o 0 [zero]) ;)

  pokaż komentarz
  VGT
 • garry_ 0  

  @exiled: Podwajanie nie pokryje, wszystkich kosztów, potrajanie jak najbardziej ale bardzo szybko się kasa kończy.
  System swego czasu był opisany w 'Nie' Urbana. Grało się w multi na 1 liczbę (z 80 liczb losowanych jest 20 wiec szansa na wygraną na 1 liczbie jest 1:4)
  Tutaj masz arkusz z symulacją
  https://spreadsheets.google.com/ccc?key=0AszS8ZveBy0wdF9JZ2FFSFNUWl9KOV9VcGN5Y3YxUVE&hl=pl&authkey=CNjGr4AF
  Dodam tylko ze w czasie gdy był publikowany ten artykuł jakieś 10 lat temu, zakład kosztował 1,22. A za wygraną płacili 2 zł. Więc ogólnie system ten wyglądał lepiej niż teraz ;)

  pokaż komentarz
  garry_
 • Ikemis +4  

  @garry_:
  1.20zł, a nie 1.22zł ;)
  Granie w opisywany przez was sposób maksymalizuje jedynie obrót jaki wykonujecie, a kasyno/totalizator zarabia właśnie na obrocie :)
  Nie wiem jak wielkim ignorantem trzeba być, żeby uwierzyć w działanie jakiegokolwiek systemu stawkowania(zmiany stawki na grę wobec wydarzeń w poprzednich losowaniach), toż to widać na pierwszy rzut oka, że żaden nie zadziała...

  pokaż komentarz
  Ikemis
 • dixx 0  

  @Ikemis: dlatego piszę, że największa szansa wygrania powiedzmy miliona, jest wtedy, kiedy obstawiasz całą kasę jaką masz na raz, aż albo wygrasz wszystko albo przegrasz wszystko.

  pokaż komentarz
  dixx
 • Ikemis +1  

  @dixx: zgadzam się, lecz nie tłumaczyłeś skąd się to bierze; toteż pozwoliłem sobie twoje (słuszne) spostrzeżenie uzupełnić :)

  pokaż komentarz
  Ikemis
 • UlfNitjsefni +20  

  a kto w ogóle mówi że Lotto oszukuje ? jest to zwykła gra hazardowa, w której szanse na wygraną są znikome.

  pokaż komentarz
  UlfNitjsefni
 • z....u +15  

  @UlfNitjsefni: Jak to kto? 1073 wykopowiczów, którzy radośnie wykopali nieprawdziwą teorię spiskową.

  pokaż komentarz
  z....u
 • Farquart +1  

  @zefciu:
  Ominęło mnie to - rzucisz linem?
  EDIT: już widzę ;)

  pokaż komentarz
  Farquart
 • NieruchomyPoruszyciel +16  

  Problem polega na tym, że faktycznie nie ma problemu z tym, aby na kilka minut przed losowaniem poznać kombinacje liczb, których osoby biorące udział w grze NIE WYTYPOWAŁY. Skoro wiemy jakie wytypowały, to przecież wiadomo jakich NIE wybrały - to logiczne. Do tego wcale nie trzeba superkomputera aby to wyliczyć. To jest operacja polegająca na porównaniu maksymalnie kilku milionów danych. Wiem, że "miliony" robią tutaj wrażenie, ale dla procesora to nie jest coś wielkiego.

  Przy okazji - poniżej sposób w jaki można dowiedzieć się kto trafił szóstkę. Tak więc jak traficie główną wygraną i tak wszyscy z Twojego miasta mogą o tym wiedzieć :)

  http://pokazywarka.pl/lpwn8e/

  pokaż komentarz
  NieruchomyPoruszyciel
 • Rincewind +5  

  @NieruchomyPoruszyciel: Nie jest problemem dla Lotto wybranie liczb, które nie padły. Ale problemem jest wybranie ich w taki sposób, żeby nie dało się tego zauważyć. Wyniki losowań są poddawane przeróżnym testom statystycznym, zarówno przez ciekawskich amatorów, jak i poważnych naukowców. Nie wykazano ingerencji w losowość tych wyników. Wybór wyniku na podstawie wysłanych losów powoduje zmianę dystrybucji, zwiększa bias, korelację... To jest rzeczywisty problem -- ukrycie takich ingerencji.

  pokaż komentarz
  Rincewind
 • exiled 0  

  @Rincewind: Dlatego uważam, że nakład jaki trzeba byłoby ponieść, aby zrobić taki trudny do wykrycia szwindel jest zbyt duży, aby się to Totalizatorowi opłacało. Ta loteria sama z siebie przynosi duże zyski, które nie są przeznaczane na wygraną, więc po co wprowadzać ryzykowne "ulepszenia"? A wbrew pozorom najkorzystniejsze dla organizatora byłoby minimalizowanie liczby nie wygranych głównych, a tych mniejszych, o stałej wartości, czyli trójek i czwórek.

  pokaż komentarz
  exiled
 • NieruchomyPoruszyciel 0  

  @exiled: Pisałem o tym wyżej. Moim zdaniem jeśli istnieje przekręt w Lotto to po to, aby było więcej kumulacji. Kumulacja = więcej zakładów = więcej kasy.

  pokaż komentarz
  NieruchomyPoruszyciel
 • Rincewind +3  

  @NieruchomyPoruszyciel: Zgadza się. Kluczowe jest tu stwierdzenie jeśli istnieje -- eksperyment takich przekrętów nie potwierdził. Chyba, że przemawia do Ciebie logika, którą komentarz wyżej przedstawia virus-t, że niemożność udowodnienia stanowi tylko o doskonałości przekrętu.

  pokaż komentarz
  Rincewind
 • robgr85 +4  

  @NieruchomyPoruszyciel: kumulacji jest więcej niż kiedyś, gdyż w losowaniach o podstawowe dwa miliony gra coraz mniej osób, dopiero jak widzą kumulację to postanawiają zaryzykować. Wiem, bo mam dziadka, który kiedyś grał w każdych losowaniach, a z każdym podnoszeniem cen kuponów częstotliwość jego gier malała (mimo, że stać go na wydanie miesięcznie tych 60zł na kilka losów) - pewnie takich osób jest wiele.

  Mniej obstawionych zakładów - mniejsze szanse że ktoś trafi w losowaniu.

  pokaż komentarz
  robgr85
 • NieruchomyPoruszyciel 0  

  @robgr85: (...) Mniej obstawionych zakładów - mniejsze szanse że ktoś trafi w losowaniu.

  Owszem, zgadza się, ale ja szukam praktycznego uzasadnienia dla możliwości sterowania wygranymi, a nie udowodnieniem, że one na pewno istnieją! Wierzę, że NIE istnieją, ale perspektywa sterowania wygranymi wydaje się tak ogromnie kusząca, że bardzo trudno tę wiarę utrzymać przy dzisiejszych technicznych możliwościach + społeczne zaufanie do państwowego monopolisty gier liczbowych.

  Wyobraź sobie, że jeśli jakaś osoba trafi szóstkę przy kumulacji 30 milionów. Czy ona dostaję tę kasę "do ręki" ? Otóż nie dostaje. Po pierwsze płaci podatek. Po drugie pieniądze zostają jej wypłacane W RATACH do końca życia przeważnie. Taka wypłata po około 1 000 000 zł rocznie przez 30 lat. Fajnie. Tylko co się dzieje z pozostałą kasą? Ano nie ma pozostałej kasy a jest tylko milion raz do roku. Przyznasz, że wypłacać jednej osobie po milionie rocznie to co innego niż wypłacać kilkudziesięciu szczęśliwcom w roku pełną stawkę wygranej, prawda?

  Tak więc możliwość sterowania kumulacją jest niesłychanie baaardzo korzystna dla totalizatora. Po co ma wygrywać 5 osób w kumulacji 30 milionów? Niech wygra jedna w kumulacji 100 milionów! Dostanie miesięcznie po kilkaset tysięcy a reszta kasy zostaje w Lotto, bo płacimy jej w ratach. Włosi już to dawno zrozumieli.

  pokaż komentarz
  NieruchomyPoruszyciel
 • Rincewind 0  

  @NieruchomyPoruszyciel: Przyznasz, że wypłacać jednej osobie po milionie rocznie to co innego niż wypłacać kilkudziesięciu szczęśliwcom w roku pełną stawkę wygranej, prawda?

  Powiedz, jaka różnica jest w jednej wygranej 30 mln rocznie od 30 wygranych po milionie? Z rocznymi ratami niczym nie różni się to od normalnych wypłat. A biorąc pod uwagę argument podatkowy, wielkie wypłaty ratalne są mniej opłacalne.

  ja szukam praktycznego uzasadnienia dla możliwości sterowania wygranymi, a nie udowodnieniem, że one na pewno istnieją! Wierzę, że NIE istnieją, ale perspektywa sterowania wygranymi wydaje się tak ogromnie kusząca

  Już nie wiem -- według Ciebie manipulują czy nie? Piszesz, że nie, a potem z przerażeniem opisujesz, że taka manipulacja jest możliwa i to jest straszne. Zdecyduj się! :P Jest o wiele więcej rzeczy możliwych, które się wprawdzie nie zdarzają, ale gdyby jednak się zdarzyły, to byłoby przerażające. Może nimi się zajmij, a nie jakimś śmiesznym Lotto. ;)

  pokaż komentarz
  Rincewind
 • virus-t -9  

  Ja nie twierdzę, że lotto to oszustwo, ale nawet gdyby tak było, to pomyślcie przez chwilę. Czy Lotto mogłoby sobie pozwolić na takie wpadki, by prostymi obliczeniami matematycznymi dało się im to oszustwo udowodnić? Oczywiście, że nie. Dlatego nawet jeśli jest to oszustwo, to skonstruowane w ten sposób, że nie da się go zagiąć prostymi metodami statystycznymi czy rachunkiem prawdopodobieństwa. Nad takimi systemami siedzą ludzie o wiele inteligentniejsi od studentów kierunków ścisłych.

  pokaż komentarz
  virus-t
 • Rincewind +17  

  @virus-t: Argument nie do pobicia. To jest tak ukryta mistyfikacja, że nigdy nie sprawdzimy, czy istnieje naprawdę -- więc musi istnieć, bo gdybyśmy ją przejrzeli, to byłaby dupa a nie mistyfikacja. Koronny argument większości paranoików. :P

  pokaż komentarz
  Rincewind
 • NieruchomyPoruszyciel +5  

  @Rincewind: Z takim argumentem nie da się dyskutować. Ale NIE można nim usprawiedliwiać wątpliwości.
  Lotto to szmalec. Jeden zakład kosztuje 3 zł (chyba, nie wiem bo nie gram) przemnożyć to przez ilość ludzików i odjąć koszty utrzymania = potężne pieniądze! W każdy dzień jest losowanie. Lotto ma monopol! Jest wspierane przez Państwo. To jest po prostu kosmos!

  pokaż komentarz
  NieruchomyPoruszyciel
 • Rincewind +3  

  @NieruchomyPoruszyciel: Ech... Przecież symulacja pokazana przez Potfura pokazuje, że bez żadnych manipulacji kumulacje zdarzają się często i nie zawsze trafia się wygrana. Wszelki wpływ na wyniki to niepotrzebne ryzyko -- gdyby się wydało, totalizator straciłby większość swoich wpływów. A zysków wcale dużo większych by nie miał. Taka manipulacja się po prostu nie opłaca, bo jest obarczona zbyt dużym ryzykiem.

  pokaż komentarz
  Rincewind
 • PCh22 +4  

  @virus-t: Po co manipulować czymś, co i tak przynosi kupę szmalu? To tak, jakby Ewa Sonnet chciał sobie powiększyć cycki. Niby może, ale po co?

  pokaż komentarz
  PCh22
 • NieruchomyPoruszyciel 0  

  @Rincewind: To nie tak. Więcej kumulacji = więcej kasy. Jeśli zaczną padać szóstki nie będzie kumulacji. "Masa" gra wówczas najchętniej kiedy jest kumulacja, bo jak jet 30 milionów to zagram, jak jest milion to - łeeee, nie ma co grać.

  Tak więc jeśli istnieje z Lotto jakiś przekręt to wyłącznie po to, aby nie padały szóstki bo potrzeba kumulacji. Brak kumulacji oznacza mniejsze wpływy z gier i mógłby z czasem doprowadzić do kłopotów tę branżę.

  pokaż komentarz
  NieruchomyPoruszyciel
 • Rincewind +4  

  @NieruchomyPoruszyciel: Wykopany eksperyment pokazuje, że bez ingerencji w wyniki kumulacje występują dość często. Czego jeszcze Ci potrzeba? Potfur nie dobierał wyników losowania. Pokazał, że naturalnie, losowo wyniki są, jakie są. Bez żadnych "układów" i manipulacji.

  Według danych Lotto średnio losów jest od 3 do 6.5 miliona. Wszystkich możliwych kombinacji jest ponad 13 milionów. Załóżmy optymistycznie, że każdy wysłany los jest inny i wysłano ich 6.5 miliona. Z paradoksu urodzin wynika, że istnieje wtedy 50% szansa na trafienie szóstki. Wobec tego kumulacja pierwszego stopnia pojawia się w tym modelu z prawdopodobieństwem 1/2. W praktyce to prawdopodobieństwo jest jeszcze większe, bo wysłane losy często się powtarzają, przez co prawdopodobieństwo trafienia szóstki w danym losowaniu jest mniejsze od 50%, ergo -- prawdopodobieństwo kumulacji jest większe.

  Sama matematyka wystarczy, żeby kumulacja pojawiała się wystarczająco często. manipulacja nie jest potrzebna.

  pokaż komentarz
  Rincewind
 • virus-t 0  

  @PCh22: Poniekąd się zgadzam, ale motyw z cyckami raczej nie trafiony. Pieniędzy nigdy dość, nawet jak ma się ich bardzo dużo, zawsze chcesz więcej i więcej.

  pokaż komentarz
  virus-t
 • argothiel +3  

  @Rincewind: Bo to jest jasne. Oni manipulują w ten sposób, że żadnymi obliczeniami nie można udowodnić manipulacji. Co oznacza, że tworzą dokładnie takie wyniki, jakie padłyby, gdyby losowanie było rzeczywiście losowe. Ale to nie ma znaczenia, bo to i tak jest spisek!

  pokaż komentarz
  argothiel
 • PCh22 +1  

  @virus-t: Ale masz jakieś dowody albo przesłanki? Bo stwierdzenie, że "spisek jest tak głęboki i utajony, że nie da rady go odkryć", dowodem nie jest

  pokaż komentarz
  PCh22
 • virus-t -1  

  @PCh22: Yyyy? Przeczytaj sobie moje pierwsze zdanie które napisałem w tym wątku: "Ja nie twierdzę, że lotto to oszustwo, ale...", więc co ty mi tu pieprzysz o jakiś dowodach i wstawiasz jakiś cytat, którego ja nie wypowiedziałem.

  pokaż komentarz
  virus-t
 • bstq -6  

  Witam,
  Jestem matematykiem pracującym na pograniczu matematyki i informatyki.

  Kombinacji 6 elementowych ze zbioru {1,...49} jest 13 983 816.
  Każda kombinacja jest inna,niepowtarzalna, wiec dopiszmy do niej unikalny indeks - liczby w kombinacji ustawmy rosnaco (a1,a2,a3,a4,a5,a6), gdzie ai<ai+1..

  np. jak uniknac wylosowania szóstki?
  Zbierzmy wszystkie wyniki ze wszystkich kolektur - piszecie ze jest ich 5 mln? ok. no to mamy 5 mln rekordow, sortujemy rosnaco w wierszach, potem grupujemy np. w SQL z nastepujacym fragmentem
  " Select * from Kolektury GroupBY a1, a2, a3, a4,a5, a6 "

  Mozna dolozyc takze licznik do grupowania i wybrac sobie ile ma byc np. piatek :)

  Robimy Inner joina pogrupowanych wynikow z kolektur z numerem kombinacji ze zbioru wszystkich kombinacji.

  Nastepnie ze zbioru kombinacji wybieramy taka, zeby nie miala indeksu z powyzszego inner joina.

  Wszystko do zrobienia komputerem za 20-30 tys. z czymkolwiek majacym SQL, najlepiej Oracle lub SAS - myślę, że w godzinę można to przemielić - 7 kolumn integer, 13 mln wierszy +6 kolumn 5 mln wierszy

  pokaż komentarz
  bstq
 • bobier +4  

  @bstq: nie gniewaj się, ale to co piszesz jest żenujące.

  edit: Wyjaśnię, żeby nie było. Wyslosowano liczby: 2,1,3,4,5,6. Zapisujemy je w całości (posotrowane):
  010203040506 Dalej chyba jasne :D

  pokaż komentarz
  bobier
 • bstq -3  

  @bobier: czemu?
  to tylko przedstawienie wyniku,
  myslisz ze na takim stringu bedzie ci lepiej dzialac?

  pokaż komentarz
  bstq
 • bobier +4  

  @bstq: przepraszam, wyjaśniłem wyżej :D W sensie edytowałem w czasie jak Ty dodałeś swój drugi komentarz.

  To nie string tylko liczba. Każde losowanie jest unikalną liczbą. Łatwo znaleźć niewystępującą :P

  edit: Pozatym można w bazie trzymać wszystkie możliwe kombinacje (umownie) i ilość zakładów typujących dane liczny. 14 mln rekordów to żadne wyzwanie nawet dla MYSQL. Wystarczy pobrać te z ilością 0. Zajmie maksymalnie kilka sekund.

  pokaż komentarz
  bobier
 • bstq 0  

  @bobier: i dlatego to co napisalem jest zebujace? musisz najpierw agregowac, a potem jak chcesz cos sprawdzic, to musisz znowu wybierac fragmenty tekstu

  obetnie ci zero z przodu przy 01,02,....

  pokaż komentarz
  bstq
 • ingo +12  

  @bstq: SQL ? 20-30 tysi ? Oracle ?
  Tutaj masz program (http://pokazywarka.pl/0puqhg/), który w mniej niż minutę na średnim lapku zrobi symulację losowań i znajdzie wszystkie kombinacje nie występujące w losowaniach.

  pokaż komentarz
  ingo
 • argothiel +5  

  @ingo: Jeden normalny.

  pokaż komentarz
  argothiel
 • pwone +5  

  @ingo: Ale po jaką cholerę mieliby w lotto to robić? Przecież i tak i tak zarobią kupę forsy (na wygrane idzie 50% bez względu na to czy jest 1 szóstka, czy 500), do tego z prawdopodobieństwa wynika, że przy średniej ilości zakładów kumulacje są dwie na trzy losowania. Więc PO CO JESZCZE OSZUKIWAĆ?

  pokaż komentarz
  pwone
 • hnt +5  

  Teorię spiskową można wpleść wszędzie.

  pokaż komentarz
  hnt
 • klfov +4  

  Doskonale smutne i wymowne dla tego portalu są statystyki wykopów obu znalezisk. Tak oto wygląda struktura aktywnych użytkowników Wykopu. 10% interesuje prawda, 90% interesuje ich 'prawda' - byle brzmiała niepoprawnie i sensacyjnie - a potem zdziwienia, że cały internet śmieje się z tego portalu :).

  pokaż komentarz
  klfov
 • pwone +4  

  Rozwalacie mnie ludzie! Gość wyłożył wam jak na dłoni, ściśle i dokładnie dlaczego nie muszą oszukiwać, a Wy dalej swoje. Jak normalnie osły! Nawet jakby pozwolili Wam oglądać każde losowanie na żywo w studiu (i przygotowania do niego) i tak byście twierdzili, że oszukują i nic Was nie przekona. Z prawdopodobieństwa wynika, że nawet jak padną dwa razy z rzędu takie same numery to nie dzieje się absolutnie nic nadzwyczajnego. Ale skoro jesteście tak święcie przekonani o spisku to zwyczajnie nie grajcie w lotto i macie spokój.

  pokaż komentarz
  pwone
 • darkelf +4  

  Nie bardzo rozumiem jak ktoś może myśleć, że w Lotto jest jakieś oszustwo. Nie wiem o co chodzi w tym wykopie. Równie dobrze można ogłosić, że przy rzucaniu monetą raz wypada orzeł a raz reszka.

  pokaż komentarz
  darkelf
 • remul -1  

  Statystyka statystyką a zysk zyskiem. Spójrzmy prawdzie w oczy. Tuż przed losowaniem wiemy ile było jakich cyfr. Jako że dolne wygrane za 3 są, z tego co kojarzę, stałe opłaca się zminimalizować ich ilość. I tak, robimy 3-4 losowania wcześniej, tuż po przyjściu danych z punktów sprawdzamy które jest nam najbardziej na rękę (najmniej zakładów ze stałymi wygranymi) i te puszczamy. Dla ciebie będzie to statystyczny błąd, a dla nich kilka dodatkowych milionów zysku.

  pokaż komentarz
  remul
 • Ikemis +4  

  @remul:
  Wygrana za "trójkę" w grze Lotto (dawniej: duży lotek) jest stała i wynosi 20zł, a suma stwierdzonych takich wygranych zmniejsza pulę wygranych trzeciego stopnia (czyli "czwórek"); przez co upada Twoja teoria o tym, żeby komuś opłacało się aby wygranych "trójek" było jak najmniej.

  pokaż komentarz
  Ikemis
 • bos100 -1  

  @wojtek858; Kiedys, kiedy nie bylo komputerow, oszustwo sprowadzalo sie do do wyboru konkretnych numerow (rozny ciezar kulek, rozna teperatura kulek) i to bylo oszustwo. Dzisiaj chodzi o wyeliminowanie pewnych numerow z gry, co jest duzo latwiejsze, dlaczego?. Duzo trudniej wylosowac 6 numerow z 49 i duzo latwiej jest wylosowac 43 numery obojetnie jakie z 49, tylko nie te 6, ktore sa na kuponach. Wezmy inny przyklad, potrzeba wyeliminowac nawet nie 6 a tylko np. 2 numery (zamiast glownej wygranej za 10 milionow, mamy czworke za powiedzmy 2000 zl i ze zostaje w kasie np. 5 mln) a wtedy mozemy wylosowac az 47 z 49 numerow. Ja bym to nazwal oszustwo w bialych rekawiczkach dlatego, ze sa poszkodowani sa wszyscy i nikt. Wygrany jest oczywiscie Totalizator, poniewaz tylko polowa z oplat za kopony idzie na wygarane a druga polowa to koszty i zyski. Wiadomo ogolnie, ze duze zyski, to duze premie. Nie mowie, ze oszukuja wszyscy i za kazdym razem, ale z jakiegos powodu na godzine przed losowaniem wstrzymuje sie przyjmowanie kuponow, a nie wszystkie losowania pokazywane sa TV, a nawet gdyby byly to nie zmienia faktu. Sprawdzenie numerow przez komputer to najgorszym ukladzie kilkanascie minut i wiadomo ktorych numerow na kuponach nie ma. Z jakiegos powodu czasami nawet przez kilka tygodni nie ma glownej wygranej, szczegolnie gdy jest duza pula. Twierdzenie typu >posuwanie się do jakiegokolwiek oszustwa przez Totalizator nie miałoby większego sensu< mozna spokojnie wlozyc miedzy bajki dla dzieci, bo na jakiej podstawie mozna sadzic, ze wszyscy tylko nie Totalizator. W sadach az roi sie od ludzi, ktorzy mysleli, ze robia przekrety doskonale i nie mozna ich zlapac, ale co z tymi co robia to naprawde dobrze i nikt ich nie zlapal a nie znaczy to wcale, ze ich nie ma. Twierdzenie o, i widzenie we wszystkim co zle - spisku, swiadczy tylko o tym, ze granica naiwnosci zostala juz przekroczona.

  pokaż komentarz
  bos100
 • ingo +4  

  @bos100: Tylko, że jak nikt nie trafi to pula przechodzi na następne losowanie. Tak więc prędzej czy później ktoś trafi szóstkę. A kumulacje od jakiegoś czasu są większe bo: http://www.zw.com.pl/artykul/148,302909.html

  pokaż komentarz
  ingo
 • remul 0  

  @ingo: Kumulacje są większe bo zastosowano klasyczną zagrywkę: PODNIESIONO CENĘ ZAKŁADÓW (o 50gr). Wiele osób to zraziło, reszta płaciła dalej. Ostatecznie do Totalizatora trafia tyle samo kasy (więc kwota na nagrody niewiele się zmieniła), a kumulacje są częstsze i zwycięzców 3,4,5 ubyło. Czyli statystycznie więcej kasy ma szansę pozostać w rękach Totalizatora bo wypłaty za 3 są chyba stałe.

  pokaż komentarz
  remul
 • Paco 0  

  @bos100: Jak już pisałem wcześniej, wszelkie nieprawidłowości w losowaniach można bardzo łatwo zweryfikować przy pomocy serii testów niezależności generatorów liczb losowych, ewentualne oszustwo bardzo szybko by wyszło na jaw.

  pokaż komentarz
  Paco
 • mieszalniapasz +3  

  Pominięcie kuli nr 15 to czysta matematyka...

  pokaż komentarz
  mieszalniapasz
 • Ch_K +3  

  Ja również dziwię się tym wszystkim teoriom spiskowym dotyczących lotto. Po co mieliby kombinować przy kurze znoszącej złote jajka? Sam rachunek prawdopodobieństwa sprawia, że lotto jest automatycznym zwycięzcą. Na „szóstki” przeznaczają 44% puli. Ludzie grają, a lotto zarabia.

  pokaż komentarz
  Ch_K
 • nie_wiem_za_co_mnie_zbanowali +2  

  Mam takie pytanie,chodzi o to ile czasu zajęłoby przeanalizowanie tych wszystkich danych,które napływają z kolektur i wytypowanie takiej kombinacji,która byłaby najkorzystniejsza dla totalizatora?Pytam ze względu na multi lotka,bo na wieczorne losowanie można składać zakłady do godz.22:05 i tutaj mają na to 10 minut ale już na losowanie o 14,kupony można składać do 13:57.Proszę o sensowną odpowiedź czy jest to wykonalne.

  pokaż komentarz
  nie_wiem_za_co_mnie_zbanowali
 • Ikemis +2  

  Keno (bo odmianą tej gry hazardowej jest multi multi) jest grą o ogromnej przewadze kasyna nad graczem. W tej sytuacji przeważa nad nami totalizator, jednak zasada pozostaje taka sama - kasyno bazuje na matematycznej przewadze nad graczem i biorąc pod uwagę to, iż w grę grają tysiące graczy jednocześnie, a losowania odbywają się bardzo często; nie sposób aby gra ta nie była dochodowa dla organizatora i wcale nie musi dodatkowo generować korzystniejszych dla siebie wyników.
  Szansę trafienia każdego układu możecie sobie wyliczyć tutaj:
  http://wizardofodds.com/keno/keno-calculator.html
  ogólnie polecam stronkę każdemu kto tworzy teorie spiskowe wokół gier hazardowych - opisuje ona wyczerpująco każdą grę, podaje optymalne strategie gry i dokładne wyliczenia przewagi kasyna(bądź gracza[rzadko, ale się zdarzają takie gry! głównie stosowane w celach marketingowych] ) dla różnych gier z różnych zakątków świata.

  pokaż komentarz
  Ikemis
 • n...y 0  

  [komentarz usunięty]

  pokaż komentarz
  n...y
 • Alchemik2600 0  

  [komentarz usunięty]

  pokaż komentarz
  Alchemik2600
 • onechaos 0  

  @autorWykopu: fajne! Nadajesz sie do MythBusters :)

  pokaż komentarz
  onechaos
 • bstq 0  

  [komentarz usunięty]

  pokaż komentarz
  bstq
 • ByRy -1  

  Wystarczy tylko kupić około 6 mln losów ?

  pokaż komentarz
  ByRy
 • precedens1 0  

  http://www.youtube.com/watch?v=WLL_aJHr7v0
  Powyższe udowadnia,iż losowanie nie odbywa się na żywo, ponieważ przed

  emisją dokonano fotomontażu.Na to konieczny jest czas,którego przy

  transmisji na żywo nie ma.Wycięto z filmu moment wylosowania liczby "15" i

  jednocześnie moment wyczytania tej liczby przez spikerkę.Ordynarne oszustwo

  i podstępne wprowadzanie w błąd milionów grających.Jeżeli firma lotto

  oficjalnie nie wypowiedziała się na ten temat i nie wyciągnęła

  konsekwencji,oznacza to,że zgadza się na jawne matactwa?

  pokaż komentarz
  precedens1
 • ponury_szatniarz -1  

  na podstawie takiej ilosci losowan specjalnie nic nie udowodnisz, to ze powinny pasc wg wartosci oczekiwanej 4 szostki a padly 3 to moze byc blad trzeciego rodzaju. bardziej wiarygodne by byly statystyki z kilku lat. pozdr

  pokaż komentarz
  ponury_szatniarz
 • h.i -2  

  Weź pod uwagę, że jakiś procent ludzi częściej wybiera pewne liczby niż inne (przywiązanie, daty ślubu, urodzin itp., wiara w to, że "7" jest szczęśliwa itd.), dlatego losowe, komputerowe losowanie nie zastąpi ludzkich skreśleń nigdy.

  pokaż komentarz
  h.i
 • learccc -2  

  Niejasno opisane. "Wybiera po 6 różnych liczb z przedziału od 1 do 49. Następnie wygenerowane zakłady porównuje ze zwycięskimi liczbami i wypisuje ile razy została wygenerowana zwycięska szóstka."

  Ile razy wybiera? Jak "generuje", skoro za każdym razem jest inna liczba zakładów? O co biega?

  pokaż komentarz
  learccc
 • dawidg -3  

  Dlaczego nigdy nie bierze się losów na chybił-trafił?
  Komputer może specjalnie "wylosować" ci liczby które już ktoś postawił. Jeżeli do tej pory było postawionych x unikalnych zakładów, to kiedy komputer wciśniej ci taką kombinajce jaka już była, prawdopodobieństwo że wypadnie szóstka wynosi x/13983816, zaś gdy samemu wybierzesz liczby, jest szansa, że będę one unikalne i wtedy prawdopodobieństwo wynosi (x+1)/13983816 - totalizator na tym traci. z kolei jak trafisz 6, to wygraną trzeba będzie się dzielić.

  pokaż komentarz
  dawidg
 • dzikireks -3  

  pare osob argumentuje, ze lotto nie oszukuje, bo zarabia wystarczajaco duzo i bez tego, wiec nie musi kantowac...

  W malo ktorym biznesie szef uzna, ze ma "wystarczajaco duzo". Wlasciwie, to nie znam takiego.
  Zazwyczaj mottem przewodnim jest: "za pol roku ma byc wiecej".

  A jak wycisnac wiecej z ukladow losowych?
  Odpowiedz sama sie cisnie na usta.....

  pokaż komentarz
  dzikireks
 • robcioZS -3  

  Uwzględniłeś to że po kumulacji (tym bardziej podwójnej) ilość zakładów znacząco rośnie? Puszczają totka wówczas ci którzy nie grają regularnie, a regularni wysyłają więcej zakładów.

  pokaż komentarz
  robcioZS
 • a....s -3  

  Dlaczego palisz kolejny test na upośledzenie umysłowe? Tak się nie robi, zakop.

  pokaż komentarz
  a....s
 • l.........6 -4  

  Wiem że pewnie skrypt pisany na szybko, ale wykonywanie pół miliona insertów do bazy (nawet trzymanej w ramie) to niezły hardkor;)

  pokaż komentarz
  l.........6
 • KOMANDOR09 -8  

  Po co te wywody matematyczne!Czy zauważyliscie czarne punkciki na kulach z liczbami?To puście obraz z losowania w zwolnionym tempie.Na kazdej kuli jest chip,co dowodzi manipulacji ze strony TotoLotka.Zauważcie,kiedy powtarza sięcyklicznie kilka tych samych liczb,a wy zdecydujecie się na nie postawić,natychmiast zmieniane sa kule na inne i zmienia sie uklad w losowaniu.Ostatnio musi być cienko w Multi Lotku,bo idą liczby,które mało kiedy były losowane.Nadrabiaja w ten sposób straty,ale w ten sposób nie pozyskaja sobie klientów i przewiduję ich rychły upadek jak w Czechach.

  pokaż komentarz
  KOMANDOR09
 • eoz +4  

  Stary, ja też to widziałem! Ale to nie są czipy, to miniaturowe kamerki. Obraz z każdej kamerki jest zapisywany na bieżąco, a za kamerą stoi superkomputer, który analizuje obraz. Dalej siedzi 49 ludzi (albo 80, zależy od gry), który mają nadajniki i kierują kuleczkami w maszynie. Na wielkim ekranie pokazuje się nr kulki, która ma być skierowana na wylot. Lotto ma zapas baterii na 20 lat, bo nie daj boże któryś nadajnik by padł i kulka by się nie wylosowała.
  Kiedyś widownia zrobiła taki psikus i wszyscy wylecieli kuleczkami z maszyny. Ale frajda!

  pokaż komentarz
  eoz
 • andras -8  

  LOTTO TO JEDNA WIELKA ŚCIEMA I TAKIE WYPOCINY MNIE NIE PRZEKONAJĄ!!!

  pokaż komentarz
  andras
 • S.......z +3  

  @andras: to wracaj krzyża pilnować

  pokaż komentarz
  S.......z