•  

  Dla tych którzy nie wiedzą i chcą sobie zaoszczędzić czasu- tak, są takie same, kupcie sobie najtańszy, najwyżej z porządnymi wtykami.

  •  

   @Goral_nizinny: Dla tych którzy są leniwi i nie chcą szukać sklepów podaję:
   carrefour http://img688.imageshack.us/img688/5940/zdjcie0182f.jpg kabel 2 metry 9.99zł

   a skoro już komentarz to pokażę wam ciekawostkę:
   http://img848.imageshack.us/img848/950/zdjcie0183k.jpg
   http://img805.imageshack.us/img805/7658/zdjcie0184.jpg

  •  

   @Goral_nizinny:

   Skoro autor artykułu pisze, że nie ma zakłóceń. Obaz jest albo go nie ma (0 i 1) to dlaczego potem pisze, że jednak są zakłócenia w dłuższych kablach? Nie jestem zwolennikiem drogich kabli HDMI (napiszę więcej - nie mam ani jednego kabla HDMI w swym dorobku), ale wydaje mi się przez to, że informacje te mogą być nierzetelne.

  •  

   @Goral_nizinny: Zapomniałeś dodać, że "z porządnymi wtykami" jest tak jak z jakością sygnału HDMI - wtyki albo są, albo ich nie ma. Po podłączeniu już się ich raczej nie ogląda :)

  •  

   @olin: W sumie nie wiem czemu sygnał binarny psuje się w zależności od długości...
   @olin: http://www.wykop.pl/link/721615/wszystkie-kable-hdmi-sa-takie-same/#comment-5059543

  •  

   @Goral_nizinny: też się zastanawiam.

   BTW - zwykłym kablem VGA "przerzucałem" obraz o wyższej rozdzielczości od HDMI na ~150m (wzmacniany mniej więcej po środku).

  •  

   @Appendix: Zakłócenia w dłuższych kablach są wynikiem oporów kabla, przez co poziom sygnału spada. Zakłócenia jako takie są stałe, ale jeśli wartość napięcia sygnału spadnie to stanowić one będą większą procentowo część całości, przez co mogą pojawić się jakieś zniekształcenia.

  •  

   @ZiobroV: No ale jak mogą się pojawić zniekształcenia skoro przez przewód HDMI lecą same 0 i 1 (jest prąd albo go nie ma)?
   To co, jak przewód jest za długi to dochodzi 0,7 zamiast 1?

  •  

   @rzezol: Czyli inaczej: im dłuższy kabel tym prąd docierający na drugi jego koniec jest słabszy, dlatego że samo przepłynięcie przez przewodnik wymaga pokonania jego oporu, czyli im więcej oporu do pokonania tym mniej siły na końcu :P. Teraz powiedzmy, że prąd wypłynął z urządzenia i miał wartość 1, a odbiornik wykrywa prąd od wartości 0.5, a poniżej tej wartości go nie wykrywa (dodajmy, że kabel miał 7m i opór np 0.1/m). Więc wypłynął sobie taki prąd (sygnał) z urządzenia, był pełny sił i miał wartość 1, jednak że trasa była bardzo długa, więc musiał się natrudzić żeby dopłynąć do końca, czyli odbiornika. Dopłynął bardzo zmęczony, i jego wartość wynosiła już tylko 0.3, więc odbiornik go nie był w stanie wykryć (bo wyłapywał tylko wartości większe lub równe 0.5) i stwierdził, że tym razem nie otrzymał sygnału. Tutaj pojawiła się strata jakości, bo pomimo iż sygnał został wysłany, to w wyniku strat nie został na końcu wykryty. Jeżeli ten sygnał odpowiadał by za świecenie [1] lub nie [0] danego piksela, to w tym przypadku piksel by nie zaświecił pomimo że powinien.

   Wytłumaczyłem tak jak umiałem. :)

  •  

   @Ciszor: Co do świetlówek to na przykład można je stosować do hodowli roślin - światło które emitują może być wykorzystywane przez rośliny w procesie fotosyntezy. Dodatkowo emitują znacznie więcej światła w stosunku do poboru energii w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami.
   Natomiast jeśli ktoś chce sobie po prostu oświetlić pokój, no to wybór powinien być prosty. I właśnie - przede wszystkim powinien być wybór.

  •  

   @xadiag:
   No, już myślałem, że nie będę miał okazji do swoich 3 groszy :) Wydaje mi się, że z tym prądem chyba nie trafiłeś. Z jednej strony masz rację - na kablu (każdym) występuje spadek napięcia, który jest związany z jego oporem (cechą każdego kabla) i prądem (cechą każdego połączenia). Diabeł tkwi w szczegółach, a dokładniej w wartościach prądu, napięcia i oporu. Opór kabla możemy pominąć. Tak od razu, na dzień dobry, nawet najtańszego. Jest on dla najgorszych kabli mniejszy od 1 Ohma. To dużo czy mało? Biorąc pod uwagę prądy wielkości miliamperów płynące takim kablem - to śmiesznie mało. Za mało, żeby zrobić różnicę pomiędzy zerem a jedynką.

   W takim razie dlaczego na długim kablu pojawiają się błędy transmisji? Powodem jest raczej to, że każdy kawał druta jest czy chce czy nie chce anteną. A co to takiego ta antena? Cóż, jest to technicznie rzecz biorąc - kawał druta :) W zmiennym polu magnetycznym w przewodnikach indukuje się napięcie. Po zamknięciu obwodu - prąd. Gdzie występuje zmienne pole magnetyczne? W dzisiejszych czasach - wszędzie za wyjątkiem klatek Faradaya. Nie dość że mamy miliony nadajników w postaci komórek i łącz WiFi, tysiące nadajników radiowych i telewizyjnych, zmienne pole elektryczne wytwarza każdy kawał druta, przez który płynie prąd. Zatem także każde pracujące urządzenie podłączone do prądu.

   Długie kable zbierają większe napięcie zakłóceń tła. Wielkość sygnału użytecznego jest stała - wielkość zakłócającego rośnie razem z długością. Aby wyeliminować zakłócenia stosuje się np. ekranowanie. Wokół przewodów z sygnałem jest oplot lub metalowa rurka, która pełni rolę takiej anteny, która zbiera sygnał zakłócający i zwiera go. Dzięki temu nie zbierają go przewody sygnałowe. Innym sposobem jest metoda różnicowa. Sygnał przesyłany jest skręconą parą przewodów (Twisted Pair - TP). Sygnał zakłócający z takich przewodów redukuje się. Łączy się obydwie metody (np w skrętce STP).

   Innym ważnym czynnikiem ograniczającym zasięg kabla jest wzajemny wpływ sygnałów w poszczególnych przewodach na siebie. Dla ograniczenia go stosuje się ekranowanie par różnicowych, i / lub grupowanie par w kablach płaskich (np SATA).

   Kable HDMI mają 3 ekranowane pary TDMS. Zasięg zależy od jakości (szczelności) ekranowania, odległości pomiędzy przewodami (grubości i jakości izolacji), w niewielkim stopniu od oporu przewodów. BTW, pozostałe przesyłane tym kablem sygnały wymagają mniejszej przepustowości i jakoś kabla ma dla nich mniejsze znaczenie.

   Wnikając dalej w detale ważna może okazać się wtyczka. Po pierwsze - musi zapewniać dobry kontakt (do tego wymagane jest precyzyjne wykonanie i odporny na korozję i ścieranie materiał). Po drugie - powinna być w miarę odporna mechanicznie, jeśli kabelek będzie często odłączany.

  •  

   @Appendix: Po prostu źle to ujął, ogólnie długość nie robi różnicy bo trudno by ktoś potrzebował powyżej 15 metrów a jeśli się taki ktoś znajdzie to może sobie w necie poszukać jaki wybrać.
   Ja mam 5 metrów jakiejś firmy Begli i jest ok, ważne by wejście było solidne i nie wypadało, cena i marka nie ważna.

  •  

   @piesharry: _Biorąc pod uwagę prądy wielkości miliamperów płynące takim kablem - to śmiesznie mało. Za mało, żeby zrobić różnicę pomiędzy zerem a jedynką. - sygnał ject cyfrowy, ale ciągle jego trancmisja jest analogowa, nie prąd robi różnicę między zerem a jedynką tylko napięcie. Niższe napięcie może nie zostać potraktowane jako jedynka tylko właśnie jako przekłamana informacja i szum. Przy krótkim kablu taka przypadkowo przekłamana informacja zostanie "naprawiona" informacją z drugiego kabla (kopia) jednak przy dłuższym kablu błędu napięcie zacznie świrować w obu kablach. No tak najprościej można to ująć. Dlatego np. złote kable zrobią wtedy różnicę w jakości przy długości no bo lepiej przewodzą niż aluminium powiedzmy.

  •  

   @rzezol: Jak już ktoś napisał gdzieś poniżej czy powyżej - przewodem nie płyną zera i jedynki... Jak to sobie niby wyobrażasz, że kablem zero jest przepuszczane jako zero? A dwa zera? Zera i jedynki to tylko poziomy sygnału, w zależności od implementacji jednej wartości jest przypisany wyższy przedział napięcia drugiej niższy. Jeżeli 0 będzie powiedzmy w przedziale 0,2 do 0,4V a jedynka dajmy na 0,7 do 1V to widać, że oba są jednak zdecydowanie różne od zera jako takiego.

   Zakłócenia są mniej więcej stałe, szum wynikający z tła elektromagnetycznego czy niedoskonałości samego nośnika nie zmienia się zasadniczo, ale długi przewód sprawia, że sam sygnał jest coraz słabszy. Wtedy może się okazać, że zakłócenia z nieznaczących nagle zmieniają wartości z zero na jedynki czy odwrotnie.

  •  

   @zigiscrew:
   Para przewodów użyta do transmisji sugeruje pętlę prądową (użytą do zmniejszenia wpływu indukowanego napięcia). To raz, a dwa, prąd jest proporcjonalny do napięcia. Współczynnikiem proporcjonalności jest opór całej pętli, tu musiałbyś się wczytać w specyfikację standardu HDMI :)

   Znalazłem w specyfikacji jednego z układów HDMI - różnicę pomiędzy poziomem wysokim a niskim rzędu 400mV. Standardowa amplituda sygnału TMDS to około 1800mVpp, co daje nam 1200mV zapasu (o tyle można osłabić naszą jedynkę, żeby nie została zinterpretowana jako zero). Pomińmy na razie pojemność i indukcyjność kabla, weźmy pod uwagę sam opór, jako zależny od materiału z którego wykonano przewód. Przy prądzie rzędu 10mA (dość spory prąd, dokładnej wartości nie udało mi się nigdzie wygooglać), dla takiego spadku napięcia na przewodzie potrzebowalibyśmy żeby jego opór wyniósł 120Ohm - co jest wartością kosmicznie ogromną nawet dla kilkudziesięciu metrów najpodlejszego druta. Ergo - opór przewodów nie ma znaczenia. Ergo materiał z którego zostały wykonane też (nadal znaczenie ma elastyczność i trwałość materiału, w końcu nie chcemy żeby nam pękł i nie chcemy żeby kabel był za sztywny).

   Muszę zaraz wychodzić więc skrócę - zasięg kabla poprawi grubsza izolacja (zmniejszenie pojemności par), a także szczelniejszy i grubszy ekran rozdzielający pary przewodów. Jeśli chodzi o złoto - ma sens tylko na stykach wtyczek - dlatego, że nie koroduje, a nie dlatego, że ma mniejszy opór. Korozja powoduje pojawienie się warstwy tlenku (dielektryka) na kontakcie, co może doprowadzić do niepewnego styku (przerywania obwodu).

  •  

   @pies_harry: Przyznam, że opisałem to tak jak sobie to wyobrażałem, a więc na chłopski rozum. Myślałem, że to właśnie opór przewodnika ma największy wpływ, stąd też moje na nim skupienie. Czyli właściwie nie tyle sygnał trudzi się żeby dojść do końca, ile wpływ otoczenia mu to utrudnia (znowu sobie upraszczam). + dla Ciebie :).

  •  

   To tak jak w płycie cd, jak jest nowa to wszystko jest ok, ale jak porysujesz ją lekko to dźwięk też będzie ale będzie słychać jakieś małe lub większe trzaski.

  •  

   @Goralnizinny: piesharry pisał o antenach, ciepło ale nie do końca... hints: obwody o stałych rozłożonych, parametry falowe, dopasowanie, odbicie fali.

  •  

   @biadolique: Ps. Wcale nie uważam że wszystkie przewody HDMI są takie same ;)
   Zagadnienie jest w gruncie rzeczy dosyć skomplikowane, spokojnie na pięćset stronicową książkę :)
   O nawet jest taka: "High-Speed Digital Design - A Handbook of Black Magic"

  •  

   @xadiag:
   Dokładnie, raz - wpływ otoczenia, a dwa, sygnał w jednej parze przewodów przeszkadza sygnałowi w drugiej parze przewodów :)

  •  

   @xadiag: w przypadku sygnałów analizuje się impedancję falową, a nie po prostu opór przewodnika - to coś troszeczkę innego.

  •  

   @pies_harry: No to zawsze się czegoś dowiedziałem :).

  •  

   @biadolique: A zauważysz różnicę? W testach jakoś nie zauważa się żadnej, rzeczywiście, "Black Magic".

  •  

   @Goral_nizinny: Hmm... w sumie to nie ja zastanawiałem się czemu sygnał binarny psuje się w zależności od długości, ja to wiem ;)
   I rzeczywiście magii żadnej w tym nie ma, prawa fizyki po prostu.

  •  

   @biadolique: No ale to dzieje się tylko w długich kablach, może wiesz przy jakiej długości to się zaczyna dziać?

  •  

   @ShooleR: VGA raczej nei da rady rozdzielczości wyższej niż FullHD przesłać, nawet 1080i/p nie ma możliwości, no chyba że mówisz o DVI czyli przesyle cyfrowym

  •  

   @ZiobroV: Nie tylko rezystancji, dochodzi jeszcze pojemność i indukcyjność. Przez pojemność z fali prostokątnej robi się fala "owalna" , przez indukcje ten sam sygnał indukuję się we wszystkich żyłach przewodu a przez rezystancję poziom logicznej "1" spada.

  •  

   @i-marszi: Niezła nekrofilia, 4,5 roku temu wykop xD

  •  

   @ZiobroV: o kur... dopiero na datę spojrzałem ( ͡° ͜ʖ ͡°) nie mam pojęcia jak w to znalezisko wlazłem

 •  

  I tak i nie. Problemem jest często jakość wykonania i przepustowość. Kable hdmi 1.3 - 1.4 są identyczne ale już kable poniżej 1.3 niekoniecznie będą z nowym sprzętem działać. A jeśli nawet obraz się pojawi to mogą wystąpić trudne do zdiagnozowania zakłócenia. Niestety często najtańsze kable to stare modele których sklep chce się szybko pozbyć.

  Btw. Autor nie ma pojęcia o tym co to TMDS ;)

  •  

   @Marc1n81: Autor nie ma pojęcia czym jest korekcja błędów w ogóle, porównując dwa cyfrowe sygnały można najwyżej ustalić cz są tożsame, lub nie:)

   PS. Drogie kable 1.0 najczęściej dają takie same efekty jak tanie kable 1.0.

  •  

   @Marc1n81: Nie znam się ale jestem pewny, że masz rację. Empiryczny dowód to dwa posiadane przeze mnie kable HDMI, oba z dolnej półki, i nie mam pojęcia który był droższy. Faktem jest, że dekoder kablówki działa z oboma świetnie, natomiast odtwarzacz wdtv współpracuje tylko z jednym z nich.

  •  

   @plan9: Dokładnie.
   Btw. Drogie kable HDMI zwykle są opisane jako 1.3 albo 1.4 i tak działają. niestety jak sam się boleśnie przekonałem tanie kable HDMI są zwykle opisane tylko jako HDMI. I ze sprzętem 1.3 nie działają poprawnie :( zwłaszcza jak chcesz mieć 3d ;)

   EDIT:
   @pierredollain: Mi ustalenie że winny był kabelek (nowy kabelek) zajęło prawie cały dzień. Najgorsze że obraz po prostu znikał co pewien czas i ustalenie przyczyn było ciężkie. Teraz kupuję kabelki za 35-40zł ;)

  •  

   @Marc1n81: Co powiesz więcej w kwestii: nie działają poprawnie ?
   Chodzi o zakłócenia?
   Jakieś interferencje?
   jaka długość?
   Napisz coś o tym by inni byli bardziej doświadczeni :)

  •  

   @LostHighway: No więc składałem zestaw 3d. Tv działa, obraz z dekodera kablówki (po hdmi) działa. A z bluray obraz znika. Zwykły film co pewien czas, film 3d co chwilę. Pomogła wymiana kabla. Głupi byłem że tamtego nie wywaliłem od razu bo nawinął się pod rękę gdy konsolę podłączałem. Włączam, konsola startuje obrazu brak. Zamieniam z kabelkiem do mce, obraz z konsoli jest, obraz z mce też. Ostatecznie pojechałem kupić nowy a tamten trafił do kosza.

  •  

   @Marc1n81: Ale co to był za przewód? Kiedyś byłem u znajomego i podłączał lapcia do dużego LCD i na metrowym kablu (za 100 pln) miał takie jakby poziome śnieżynki....

  •  

   @Marc1n81: U mnie było trochę bardziej zerojedynkowo - albo działa, albo nie. Doświadczalnie sprawdziłem, że jeśli podłącze ps3 tym kablem, włączę ją i następnie przepnę kabel do włączonego wdtv to działa. Jeśli kabel jest wpięty do wdtv to nawet nie mogę przełączyć tv na to źródło sygnału. Kabel nie powędrował do kosza bo działa bez problemów z dekoderem kablówki.

   Też się trochę namęczyłem zanim doszedłem co i jak. Trochę na to wpłynęła moja dość dziwna konfiguracja bo mam dwa tv, na których zamiennie korzystałem z ps3 i na jednym z tv kabel był dzielony właśnie między ps3 i wdtv.

  •  

   @LostHighway: Zestaw 3d pomagałem (czytaj podłączałem on patrzył) złożyć znajomemu, kable (niestety) zostawiłem w jego gestii. Wiem że był kupiony w MM i kosztował 'koło 30zł' za 50cm. Nie mam niestety pojęcia kto go robił, przy rozpakowywaniu nie sprawdziłem a później go nie szukaliśmy z lenistwa ;) .
   Śnieżynki wynikły pewnie ze słabego ekranowania kabelka. Chociaż przy takiej cenie trudno w to uwierzyć.
   Sam kupuję teraz w zaufanym sklepie który prowadzi głównie kable różnego typu.

  •  

   @plan9: Nie wdając się w szczegóły. Chcesz powiedzieć, że kabel odpowiada za korekcję błędów? Porównując dwa sygnały cyfrowe to są dalej te same dwa sygnały cyfrowe? Czy się mylę?

  •  

   @moods: Mylisz się.. .Sygnały cyfrowe są nadal przesyłane analogowo :) Tylko ich dekodowanie jest inne. Są różne typy dekodowania 'amplitudy' analogowej i wykorzystywane są w różnych zależnościach. Zależy to od parametru 'kanału' którym są przesyłane. Inny nadmiar danych vs inna wytrzymałość na zakłócenia.
   Po prostu: Te 0 i 1 musisz jakoś wysłać tak by było to zrozumiałe dla odbiorcy. A jak to zrobisz bez wykorzystania napięcia, prądu zmiennego i jego częstotliwości?

  •  

   @LostHighway: "A jak to zrobisz bez wykorzystania napięcia, prądu zmiennego i jego częstotliwości?" Wykorzystam fazę! :P
   Z tą amplitudą, to trochę pojechałeś, AM jest tak nieefektywne, że ostatnie zastosowanie cyfrowe z jakim się spotkałem, to był magnetofon od Atari... i to bez turbo :P

  •  

   @Zaxx: No wiadomo z tą amplitudą, modulacja AM jest bardzo podatna na szum. Jednak od tego się zaczęło i na jej przykładzie najłatwiej wytłumaczyć o co chodzi. Teraz najefektywniejsze techniki kodowania informacji wykorzystują, tak jak wspomniałeś, fazę. Modulacja PSK zrobiła wielką karierę :) Tak więc powstało wiele jej wariacji.

 •  

  jak wgrać soft do takiego kabla?

 •  

  Autor tego tekstu, ma wiedze przedszkolaka z dziedziny elektroniky i sygnalow cyfrowych. Sam dokladnie nie wie dlaczego i skad sie pojawia zaklocenia, ba nawet podal przyklad ALE za chwile napisal, ze albo jest obraz na telewizorze albo go nie ma... Podobna sprawa jest z dzwiekiem, niby nie moze byc gorsza jakosc a cos tam wspomina o PCM. Nie bede dokladnie tlumaczyl w jaki sposob jest przesylany sygnal cyfrowy oraz jakie moga byc odstepstwa od pierwotnego sygnalu(jitter, zegar itp) ale dla przykladu podam 3 zdjecia ze strony pana Piotra Fikusa. Sa to zdjecia pokazujace sygnal cyfrowy wychodzacy z odwarzacza CD CEC TL1X.

  SPDIF http://www.lampizator.eu/lampizator/REFERENCES/CEC/_MG_1403.JPG
  AES/EBU http://www.lampizator.eu/lampizator/REFERENCES/CEC/_MG_1402.JPG

  A tutaj po jego przerobkach, nie zapominajcie, ze nadal mowimy o sygnale cyfrowym, niby tylko "zera i jedynki" http://www.lampizator.eu/lampizator/REFERENCES/CEC/_MG_1404.JPG

  Bez komentarza.

 •  

  Przewody!! Kable mają o wiele lepszą izolację (i parametry) i są stosowane np. do układania pod ziemią...

  •  

   @LostHighway: druty

  •  

   @LostHighway: taaak, kupilem tp livebox + tv za zlotowke (+abonament) i dostalem kabelek HDMI. Ciężko było by zauważyć różnicę pomiędzy kablami... nie tak dawno był wykop odnośnie częstotliwości z jaka ludzkie oko jest w stanie płynnie rejestrować obraz..... teoretyzując biorąc pod uwagę długości kabla HDMI rzędu 1-2 metry różnicę w jakości przesyłu danych da się wychwycić jedynie maszynowo.

  •  

   @LostHighway:
   Kable. Przewód to 1 drut. Gdzie masz więcej niż 1 przewód - masz kabel. Często błędnie określa się mianem kabla przewód światłowodowy. Faktycznie - pod ziemią układa się kable światłowodowe, a urządzenia AV łączy się przewodami. Jednak HDMI to zdecydowanie kabel. Co ciekawe - do kabli zasilających używa się często określenia "sznur" :)

  •  

   @piesharry: Nie obraź się ale bzdury piszesz z tym kablem. _kabel [fr. < łac.], przewód izolowany 1- lub wielożyłowy, otoczony warstwą ochronną, zabezpieczającą przed wpływami zewnętrznymi
   http://www.pwn.pl/?module=multisearch&search=kabel&submit2=szukaj

  •  

   @kainel: sznurek

  •  

   @HouseMPrawdziwy:
   Ok, niech będzie - kabel może być 1-żyłowy, wystarczy, że jest izolowany. Określenie kabel HDMI jest jak najbardziej prawidłowe - co więcej, absolutnie każdy przewód HDMI jest kablem (nie produkuje się przewódów HDMI bez wspólnej izolacji ochronnej). Ograniczenie pojęcia kabla do kabli kładzionych w ziemi jest mylące. Definicję kabla spełnia także przewód SATA i wiele innych... kabelków :)

  •  

   @LostHighway:
   Hm, ciekawe, ale nadal czuję się nieprzekonany. Może dlatego, że szukając informacji o HDMI natrafiałem na anglojęzyczne materiały z nazwą "HDMI cable". W sumie nie wiem - to kwestia na pograniczu języka i techniki. Elektrycy jak widzę kablem nazwą przewód "opancerzony", elektronicy... Przydałoby się jeszcze jakieś źródło... W każdym razie bezpieczniej będzie póki co używać tego "przewodu" zamiast "kabla" :)

   Ale! Z praktycznego punktu widzenia przydatne jest chociażby dla amatora sprzętu AV - odróżnienie pojedynczego przewodu sygnałowego, od... no właśnie, wiesz o co mi chodzi - przewód HDMI, SATA, zasilający - jak odróżnić taki przewód od jego żyły. Generalnie nie mówi się chyba żyła masy, czy żyła zegara, używa się pojęcia przewód. Przynajmniej tak mówili elektronicy z którymi rozmawiałem. Nie mam z nimi aktualnie kontaktu, więc może jakiś elektronik nas tutaj wspomoże? :) Można by spytać profesora Bralczyka, ale niekoniecznie musi to wiedzieć, to w końcu specyficzne, "branżowe" słowo. Może kabel w elektronice ma inne znaczenie?

   Jest masę takich słów. Np mostek. Może być to w znaczeniu budowlanym - mały most. Może być w gitarze, może być w elektronice Gretza albo Wiena, może być w technice komputerowej (część płyty głównej), może być nawet częścią oprogramowania.

  •  

   @pies_harry: Po części sam odpowiedziałeś na swoje pytania :) Ja właśnie będę się trzymał tego czego mnie uczono. Przewody to przewody a kable to kable (czy to jest trakt energetyczny czy telekomunikacyjny) Nie po to są te dwa pojęcia by je mieszać....

 •  

  Tak - kupuj tanie kable z wypadywujaca wtyczka - HDMI jest beznadziejne - wtyczka po prostu sie wysuwa i nie ma obrazu - nie raz mi sie zdarzylo ze wylazla i nie bylo dzwieku albo kolory byly dziwne. Przewod moze nie jest wazny ale wtyczka i wykonanie juz tak.

  •  

   @Zamszowy_ogorek: i jeszcze sztywność inna. Te najtańsze nie są zbyt miękkie.

  •  

   @Zamszowy_ogorek: wozisz telewizor w samochodzie czy mieszkasz w rejonie gdzie czesto wystepuja trzesienia ziemi? Jak wlozona wtyczka bez zadnego ruchu, pociagania itp moze wypasc?

  •  

   @pr0skater00: bo juz w momencie wkladania jest luzna?

 •  

  @patryk-kiermas: Sygnały wychodzące oryginalnie z odtwarzacza są zupełnie prawidłowe, transmisja sygnału SPDIF czy AES/EBU była przystosowywana do medium o ograniczonej szerokości pasma (w pierwszej specyfikacji AES/EBU była mowa wprost o przewodach mikrofonowych) stąd nieduże czasy narastania. Większość ludzi zapomina że co prawda transmisja jest cyfrowa ale odbywa się w analogowym ośrodku i konieczne jest odpowiednie ukształtowanie sygnału w zależności od warunków tego ośrodka, na trzecim zdjęciu masz piękny lekko zcałkowany prostokąt ale ze względu na jego czasy narastania nie wyślesz go po byle czym (pasmo tak na oko kilkanaście do kilkudziesięciu MHz). Można pójść jeszcze dalej i zastosować szybkie bramki o czasach narastania rzędu pojedynczych nano czy setek piko sekund co poskutkuje tym że ten sam sygnał będzie wyglądał jeszcze ładniej ale do poprawnej transmisji będziesz potrzebował specjalizowanych przewodów w.cz. dokładnego dopasowania czy terminacji.

 •  

  Ja mam 10 metrowy kabel za 45 zł z allegro i działa bardzo dobrze w FullHD.

  •  

   @czarny-grigori: bo trafiłeś na dobrą partie, bo raz trafisz na kabel za 20zł bezawaryjny a następnym razem kupisz za 60zł i się popsuje w niespodziewanym momencie

  •  

   @czarny-grigori: Mój ma 2 metry i kosztował 25 zł ale kupiłem w elektrycznym pod domem. Obraz spoko, porównywałem z niby "mega-zajebiaszczo-pozłacanym kablem z cyrkoniami" i różnica była taka, że ten mega zajebisty był naprawdę ładny(kabel nie obraz:) ).

  •  

   @Pocztowiec: Mój ma... no średnia europejska i się z nim urodziłem.

 •  

  Cenna informacja. Wykop.

  •  

   @Faworyt: tia, cenna. ale dawno takich bzdur nie czytałem. autor artykułu albo nie ma pojęcia czym jest HDMI, albo specjalnie pisze bzdury, jakkolwiek 1 możliwość wydaje mi się aż nazbyt prawdopodobna.

  •  

   @kainel:
   No to dajesz, wyjaśnij na czym polegają te bzdury?

 •  

  Wszystkie kable HDMI są takie same*
  dodałeś niepotrzebny znak zapytania

 •  

  Więc mam pytanie - jeśli wszystkie kable są takie same i obraz jest albo go nie ma, to skąd te zakłócenia, jeśli kabel ma długość pow. 15 m?

 •  

  Dużo w tym prawdy jest, ale nie do końca.
  Najtańsze przewody wykonane są metodą chałupniczą - kiepskie łączenia.żyły. Czasami coś tam nie kontaktuje i nici z oglądania. Droższe (ale nie drogie!) są wykonane ze znacznie lepszych materiałów, a więc tak szybko się nie "zużyją". Druga sprawa to duże straty przy większych długościach. Nie jest tak, że jest 0 i 1. Logiczne wartości przesyłane są zmianą napięcia. o mp. występuje przy np. "0,5-0,7 V), a logiczna jedynka to "0,9-1 V). Jak jest duża impedancja to zamiast 0,9V dojść do odbiornika dojdzie 0,8V i odbiornik nie będzie wiedział, czy ma 0 czy 1. Dlatego warto kupować z głową i nie brać najtańszych, ani brać przewodów za 100 zł za 1 m.

 •  

  Mam PCta podpiętego do telewizora, i dwa kable (tani - krótki, i droższy ale dłuższy) ten drugi potrzebny mi był jak robiłem przemeblowanie bo pierwszy okazał się przykrótki. No więc różnicy w jakości obrazu faktycznie nie widać (i zgodzie się że jej nie ma), ale na krótkim (tanim) bardzo często muszę resetować komputer bo dualview nie działa, albo nie ma obrazu na telewizorze, przy drogim kablu nie mam tych problemów. Więc z mojego doświadczenia polecam nie kupować jednak tych najtańszych,

 •  

  Trochę jak placebo. Mimo wszystko wolimy kupić drożej ale być przekonanym, że kupiliśmy solidny produkt.

 •  

  kupiłem kabel hdmi za 20zł,moj brat kupił za 10zł,a jakość i tak o wiele lepsza niż na kablu EURO więc po co przepłacać za nie wiadomo jaki kabel HDMI

  •  

   @kellerman: Trudno porównywać rodzaj przesyłu po kablach, szczególnie że kablem euro można przesyłać obraz conajmniej w trzech różnych formatach(comosite, s-video, RGB).

  •  

   @msichal: może przy dłuższym kablu powyżej 5 metrów różnica będzie w obrazie,ale do 1 metra to się nie opyla kupować kabla HDMI za 100zł,ale w sklepie tylko takie polecają

  •  

   Komentarz usunięty przez autora

 •  

  Ja na kablu HP oryginalnym z monitorem miałem po 3 latach problemy ze śnieżeniem zielonym na czarnych kolorach... wymiana na kabel za 20 zeta pomogła ;)

 •  

  aha, specjalista to widzę pisał, same rzetelne informacje. owszem, wiadomo, producenci będą nas golić udając, że ich produkt ma magiczne właściwości, ale nie można się zgodzić ze stwierdzeniem, że jakość wykonania nie ma wpływu np. na trwałość produktu.

 •  

  Dochodzą jeszcze wersje od 1 do 1.4...

 •  

  Propaganda tanich chińskich kabli

 •  

  Znowu czepiacie się kabli marki DENON? :>

 •  

  Przyda mi się jak będę kupował jakiś HD TV.

Dodany przez:

avatar pawel2208 dołączył
506 wykopali 39 zakopali 15.6 tys. wyświetleń