...
 •  

  pokaż komentarz

  Teraz tylko rodzi się pytanie... jak łatwo będzie można sfałszować "bitcoin" a gdy zrobią to banki to czy ta waluta nie upadnie?

  •  

   pokaż komentarz

   @FlaszGordon: Nie można. Kropka.

  •  

   pokaż komentarz

   @parsiuk: Skoro tak twierdzisz to zdaję się na Twój autorytet i nie będę drążył więcej tej kwestii.

  •  

   pokaż komentarz

   @FlaszGordon: Dokładnie, skoro to ludzie napisali to i ludzie będą w stanie to złamać, hakerzy nie takie rzeczy robili.
   A to wtedy straci kompletnie sens.

  •  

   pokaż komentarz

   @FlaszGordon: Flasz, no to złam równanie 2+2=4. Proszę bardzo. Cały Bitcoin opiera się na matematycznych podstawach. Jak uda Ci się go "złamać" choć teoretycznie, to Ci stawiam wódkę i oddaję moje całe BTC.

  •  

   pokaż komentarz

   @parsiuk: 2+2=5. YEAH!

  •  

   pokaż komentarz

   @FlaszGordon:
   W świecie realnym fałszowanie to własnoręczne wprowadzanie pieniędzy do obiegu. Idąc taką logiką to mining bitcoinów to własnoręczne dodrukowywanie monet - czyli coś jakby fałszowanie.
   Każda kolejna moneta wymaga coraz większej mocy obliczeniowej do jej "wydrukowania", a wartość BTC rośnie. Stosunek koszt mocy obliczeniowej do wyliczenia kolejnego BTC w $ kreuje niejako kurs BTC do $. Ludzie inwestują w sprzęt do miningu: karty graficzne z CUDA, ten kto zainwestował jest również zainteresowany przeżyciem projektu. Posiadacze dużych ilości BTC (ci co jako pierwsi rozpoczeli mining na masową skalę) rozdają je w zamian za pracę na rzecz projektu. Im więcej ludzi będzie miało interes w tym żeby projekt się rozwijał tym większa szansa na zrealizowanie zysku.

  •  

   pokaż komentarz

   Dziś można liczyć na zwrot z inwestycji w moc obliczeniową dzięki:
   - spadek zaufania do $ - są ludzie inwestujący w BTC bo i widzą w tym przyszłość
   - korzystny kurs BTC do $ przy aktualnej trudności wydobycia BTC (z moich obliczeń wynika że opłaca się wydobywać tylko przy założeniu "darmowego prądu na kompie stojącym w pracy" :)
   - w przyszłości ta moc obliczeniowa będzie przynosić zysk poprzez pracę jako węzeł w sieci BTC potwierdzającym transakcje w zamian za 0,01BTC za obsługę w pierwszej kolejności

  •  

   pokaż komentarz

   @EmmetBrown:
   Niezupełnie jest jak mówisz. Wyobraź sobie, że dzisiaj działają sobie online (jak najbardziej w publicznym Internecie) banki z ich płatnościami, rozliczeniami i przelewami online. Jest też mnóstwo cholernie bogatych ludzi, na których kontach są w zasadzie nieograniczone zasoby. Ludzie napisali systemy, ale jakoś nie słyszałem, żeby z konta Zuckerberga nagle ktoś zawinął jakąś ciężką kasę, chociaż teoretycznie się da. Widać złamanie niektórych zabezpieczeń jest wystarczająco trudne.

  •  

   pokaż komentarz

   @haqi: Tylko dla bardzo dużych wartości 2.

  •  

   pokaż komentarz

   @parsiuk: Nie można. Kropka.
   Sony tez tak twierdzilo...

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   pokaż komentarz

   @marciniaq84: Sony używało jako funkcji generowania losowych liczb stałej wartości, więc nie ma co tu porównywać.

   Bitcoin nie da się sfałszować. Wynika to z faktu, że system jest oparty na trudnych obliczeniowo zadaniach. Jedyne ryzyko, jakie mogłoby istnieć (choć zostało ono przewidziane i są na to już zaimplementowane mechanizmy obronne) to ryzyko zapłacenia dwa razy tymi samymi monetami. Jednak na chwilę obecną, aby czegoś takiego dokonać, oszust musiałby dysponować mocą obliczeniową o wartości 50% lub więcej całej sieci. A na chwilę obecną cała sieć ma moc obliczeniową równą wielokrotności najszybszych superkomputerów na świecie, więc byłby z tym problem.

 •  

  pokaż komentarz

  Czekam na "zakupy za 50 Bitcoinów."

  •  

   pokaż komentarz

   @RegShoe: Podpinam się pod pierwszy komentarz:

   Chciałbym spróbować, czy ktoś umie w jasny sposób opisać po całości z czym to się je i jak się mine'inguje?
   Ściągnąłem program, komputer coś mieli, nabiło 82k blocków, ale nie wyświetla się nic po za rosnącą ich liczbą.
   Proszę o każdą pomoc.

  •  

   pokaż komentarz

   @housedenim: raczej nie masz szans na "darmowe" bitcoiny. Bitcoiny zawsze dostaje pierwszy, którego komputer rozwiąże dany blok, a na świecie są już takie cwaniaki: http://www.youtube.com/watch?v=FThX1cDg-tg

   Podobno nie opłaca się w tej chwili inwestować w taką farmę serwerów, bo więcej za prąd zapłacisz niż na tym zarobisz...

  •  

   pokaż komentarz

   @yogi: Nie do końca to jest prawda ;)
   Niedługo może napisze na wykopie czym to sie je, jak na tym coś zarobić nie mając nawet mocnego kompa itp ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @rozkminator: Mój numer konta: 11NzvyjHXGV6qBDRkUgPazXCNCU8YsWoN będę wdzięczny za jakieś dary ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @housedenim:

   Po pierwsze, potrzebujesz mocnej karty graficznej, ze stajni ATI/AMD. O nVidii zapomnij, bo do tego konkretnego zadania karty nVidii są 3-4x słabsze. Pisząc mocna karta graficzna mam na myśli karty: Radeon HD 5850, 5870 (te dwie karty mają jeden z najlepszych stosunków ceny do jakości), 5970 (dwa procesory z 5870) czy 6990. Oczywiście w zasadzie każda karta z serii 58xx, 59xx, 69xx przyniesie "jakiś zysk", ale jeśli chcesz się tym zająć poważniej i faktycznie coś z tego mieć to polecane są te, które wymieniłem.

   Po drugie, musisz zdecydować, czy chcesz używać tego komputera na codzień, a monety generować tylko w "wolnym czasie" procesora, czy też chcesz mieć dedykowanego minera. W tym drugim wypadku warto postawić czysty system (nadadzą się zarówno Windows jak i Linux), żeby nic nie spowalniało jego pracy. Trzeba też to uwzględnić przy uruchamianiu minera, bo można go uruchomić z mniejszym priorytetem, przez co będzie ustępował programom, które używasz na codzień.

   Po trzecie - musisz pobrać oprogramowanie. To, co pobrałeś z oficjalnej strony bitcoin.org to głównie oprogramowanie do zarządzania portfelem. Bloki, które ono pobrało oznaczają historię transakcji całej sieci i jest ona potrzebna, abyś Ty mógł odbierać/wysyłać Bitcoiny. Do minowania natomiast potrzebny Ci jest miner GPU (oficjalny klient Bitcoin nie obsługuje wykorzystania do tego celu kart graficznych). Najprostszego w obsłudze minera w wersji Windows pobierzesz z tego wątku (Download latest version):
   http://www.bitcoin.org/smf/index.php?topic=3878.0
   Żeby program działał, potrzebujesz też po pierwsze - sterowników od ATI/AMD, przy czym najnowsze nie zawsze oznacza najlepsze. Ja np. korzystam z Catalyst 11.2 bo tylko te działają u mnie stabilnie. Po drugie, potrzebujesz AMD APP SDK, do pobrania stąd:
   http://developer.amd.com/gpu/AMDAPPSDK/downloads/Pages/default.aspx
   I znowu, niekoniecznie musisz pobierać najnowszy. Ja działam na 2.2 bo ten mi działa najlepiej, wielu ludzi pisze, że u nich najlepiej działa wersja 2.1.

   No i wreszcie po czwarte - chociaż możesz minować samemu, to mając tylko jedną czy nawet dwie karty, zanim doczekasz się nagrody w wysokości 50 BTC minie trochę czasu. Dużo lepiej w takim wypadku zarejestrować się w tzw. "pool'u", czyli miejscu gdzie wielu ludzi współdzieli zasoby swoich kart do liczenia tego samego bloku, a potem dzielą się nagrodą. Ja osobiście korzystam z pool'a http://www.deepbit.net, chociaż są też inne opcje. Musisz zarejestrować się na stronie pool'a, a następnie użyć tych danych w programie GUI Miner, który pobrałeś.

   I to wszystko. Jeśli wszystko zrobiłeś dobrze, w dolnej belce programu ujrzysz napis w stylu: 300 Mhash/s - to prędkość, z jaką Twoja karta liczy. Oczywiście im większa, tym lepiej (więcej BTC). I na koniec mała dygresja dla tych, którzy się zastanawiają co tak naprawdę ten komputer liczy: Nie, nie liczy on tajnych kodów wojskowych ani przepisów na bronie nuklearne. Obliczenia, które miner wykonuje mają ścisły związek z działaniem sieci Bitcoin - miner wykonuje operację hashowania (obliczania skrótu wiadomości) listy transakcji, które odbyły się od ostatniego bloku. Algorytm, który jest tu wykorzystywany to wielu osobom dobrze znane SHA256. "Problem", który komputer musi rozwiązać, to znaleźć takie dane wejściowe (tzw. nonce), które w powiązaniu z listą transakcji i zahashowane dadzą liczbę, która będzie mniejsza od aktualnie zadanej przez sieć (tzw. target). Brzmi trywialnie, ale w rzeczywistości przy obecnej trudności (ang. difficulty) aby znaleźć takie dane wejściowe potrzeba sprawdzenia miliardów, jeśli nie bilionów różnych wartości. Dlatego trwa to tak długo.

   Jeśli macie jeszcze jakieś pytania, piszcie :). A jeśli komuś się powyższy text spodobał, może w przypływie emocji wysłać mi coś na:
   17LaenDwbRU6m8wMEwBNNnZzG7fgYa2shT

   PS. Widzę, że autor Wykopu wykorzystał napisy mojego autorstwa (oryginalny filmik: http://www.youtube.com/watch?v=hzh52hxuSoA), chociaż nie pokwapił się, żeby umieścić gdzieś o tym notkę. Szkoda, ale z drugiej strony jeśli przyczyni się to do rozpropagowania Bitcoin to nie gniewam się :).

  •  

   pokaż komentarz

   @maver: Tego właśnie było potrzeba - podsumowania; fajnie to napisałeś, masz plusa ode mnie ale czy cokolwiek udało ci się wydobyć? Czy koniecznie całą robotę musi odwalać GPU i to z tych wymienionych serii (z tego co się orientuję to są to nowsze niż moje X1600?

  •  

   pokaż komentarz

   @pocketkocurek: Aktualnie mam "wydobycie" na poziomie ok. 4 BTC dziennie. Pracują na to dwie karty - Radeon HD 5850 i 5870. 4 BTC przy obecnym kursie to jakieś 70 zł na dobę. Więc chyba nie jest źle :). Tutaj masz moją małą stronę ze statystykami, na żywo: http://marle.ath.cx:8080/miner/

   Tak, koniecznie całą robotę musi odwalać GPU i musi być to mocny GPU. Dlaczego akurat tak? Ponieważ najnowsze karty graficzne mają wiele tzw. procesorów strumieniowych (ALU) - jednostek arytmetycznych zdolnych wykonywać skomplikowane działania jednocześnie. Np. taki Radeon 5870 ma ich aż 1600. To tak jak byś miał procesor z 1000-ma rdzeniami. Oczywiście są to wysoce wyspecjalizowane układy, ale akurat do tego celu nadają się znakomicie.

  •  

   pokaż komentarz

   @RegShoe: wcisnę swoje 3 grosze. W gruncie rzeczy wbrew temu co tutaj niektórzy wypisują, Bitcoin wygląda na najnormalniejszą w świecie nową walutę, z innymi zasadami jej emisji. Jej główne zalety, to brak nadzoru rządu i centralizacji(chociaż nie do końca, twórcy projektu mają jednak jakąś władzę), anonimowość itp itd. Jej główne wady to "to brak nadzoru rządu i centralizacji, anonimowość itp itd.". Dla niezorientowanych już parę lat temu rząd bodaj Chrl zdelegalizował jakąś wirtualną walutę(pod pretekstem walki z praniem brudnej kasy..a jak). Tak naprawdę podobnych 'wirtualnych' walut używa każdy z was na codzień...gracie w gierki online? kupujecie do nich gold'a, diamenty, rubiny, cash'a eurogąbki czy cokolwiek tam jest....to właśnie wirtualna waluta bardzo podobna do bitcoin'a, z tą małą różnicą, że o ograniczonym zasięgu działania... ALE o ile w danej gierce czy portalu typu nk czy facebook jest możliwość swobodnej wymiany wirtualnej waluty między userami, na allegro kwitnie handel goldem etc...wirtualna staje się realna..(one wszystkie są wirtualne tak na prawdę)

   moim zdaniem idea bitcoina bardzo fajna ale na masową skalę wejść to nie może, banki nigdy na to nie pozwolą, nie miejcie złudzeń kto rządzi światem i dlaczego "oni". (podpowiem tylko że banki a może raczej system bankowy, obecny system walut i pieniądza ma w tym sporawy udział). No chyba, że ludzie by się uparli i wyszli na ulicę jak w egipcie etc,.. aczkolwiek wtedy możni tego świata coś by już wymyślili..a generalnie każda waluta ma jedną zasadniczą wadę a właściwie błąd logiczny, stąd wszystkie problemy gospodarcze etc...a jaki to błąd znajdziecie tutaj http://pokazywarka.pl/r2vfia-2/ , długie ale polecam, warto !!

  •  

   pokaż komentarz

   @maver: Ile płacisz za prąd?

  •  

   pokaż komentarz

   @thuia:
   ten link od Ciebie jest bardzo ciekawy, przeczytałem to całe i muszę się nie zgodzić.
   Tzn. nie zgadzam się z wnioskiem na końcu że jakby nie było opłaty za nowo powstały pieniądz - nie byłoby problemu.
   Nie jest to zagadnienie proste, ale wyobraź sobie że w miarę rozwoju gospodarczego rosłaby deflacja. Dalej już nie będę się rozpisywał.

  •  

   pokaż komentarz

   @Seraf: ja już nie pamiętam dokładnie jak to tam było wytłumaczone więc nie będę polemizował, ale jedno jest pewne - w obecnym systemie nie ma uwzględnionego ubytku danego towaru tzn. kupie loda i go zjem - towar znika a jego równowartość w pieniądzu krąży dalej w nieskończoność a to nie ma żadnych podstaw...dlatego 100 lat temu 1$ to było coś warte a dzisiaj....na rynku jest już tyle pieniądza, że przy obecnych cenach można by kupić pewnie cały świat ! dlatego ceny ciągle będą rosły (inflacja)..generalnie coraz więcej ludzi o tym wie dzięki internetowi, dlatego m.in. zaczyna się robić na świecie gorąco.

  •  

   pokaż komentarz

   @DFENS: Około 250 zł więcej za 2 miesiące. W tym czasie zysk z tego sprzętu na poziomie kilku tysięcy.

  •  

   pokaż komentarz

   @maver: jak teraz patrzę na Twój wpis, to wniosek jest taki, że twoje komputery zarabiały jakieś 10k/dobę :) Pochwal się, czy sprzedałeś bitcoiny wcześniej, czy chomikowałeś? :)

  •  

   pokaż komentarz

   @noisy: Niestety kiepski ze mnie "early adopter" - wszystko sprzedawałem na bieżąco. Ale nadal w tym siedzę, tylko, że teraz już dawno nie kopię bo sprzęt do tego wymagany jest okropnie drogi.

  •  

   pokaż komentarz

   @maver: przerzuć się na kopanie ltc albo ftc. Tam asci nie wejdą.

 •  

  pokaż komentarz

  Idea jest piękna.. Ale ta waluta na razie jest zbyt niestabilna żeby przyjmować w niej płatności - dwa tygodnie temu 1BTC kosztował 10zł, dzisiaj kosztuje 15zł... Przyznacie że trudno ceny ustalić i trudno przyjmować płatności. Rozumiem że z czasem się ustabilizuje. Zresztą, mam taką nadzieję.

  Teraz czekam na uwagę mediów, potem krzyk i artykuł w "Fakcie" że to narzędzie do prania brudnych pieniędzy i delegalizację...

  •  

   pokaż komentarz

   @parsiuk: No ale to w sumie plus(no chyba że bierzesz pożyczkę), dzisiaj sprzedajesz komuś coś za 10zł, a po 2 tygodniach masz 15 :)

  •  

   pokaż komentarz

   @TranceForever: ..a za tydzień 5. Już nie chodzi o to, ale żeby ustalić cenę w BTC to waluta musi być stabilna. Na razie nie nadaje się do rozliczeń handlowych. Trzeba powoli budować świadomość społeczną. Tylko jak polityków - panikarzy przekonać żeby nie delegalizowali tylko dlatego że nie można kontrolować? Przyrównać do gotówki...? W czasach gdy międzynarodowy system bankowy próbuje usunąć gotówkę z życia społecznego to będzie trudne. Bardzo trudne.

  •  

   pokaż komentarz

   @parsiuk: O jakiej stabilności tutaj mowa... Ta waluta to fikcja i czysta spekulacja. Powiedzcie mi co właściwie zabezpiecza tą walutę? Jaki Bank ? Ile ton złota ? Dziwicie się ,że kurs rośnie to raz 10zł to 15zł... Za rok to będzie 0,01 zł....

  •  

   pokaż komentarz

   @renom: jeśli przeczytasz specyfikację techniczną i zamierzenia twórcy to zrozumiesz, że ta waluta jest złotem - jej zadaniem jest zabeczpieczanie, a nie bycie zabezpieczaną. Stąd ma wszystkie dobre cechy złota, a nie ma złych.

   - nie da się podrobić
   - jeśli chcesz, jesteś anonimowy
   - nie ma inflacji dyktowanej przez dodrukowywanie pieniędzy przez mennicę państwową
   - można podzielić na malutkie cżęści (złota niestety nie, bo miałbyś pył w ręce)
   - transakcje są szyfrowane

   Czego chcieć więcej?

  •  

   pokaż komentarz

   @renom: A wskaż mi walutę, która jest w jakikolwiek sposób zabezpieczona np. złotem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Stefanescu: Nie ma waluty która w pełni była by zabezpieczona złotem. Jednak w części takie zabezpieczenie ma każda normalna waluta... Jeśli nie zabezpiecza jej bytu złoto to robi to majątek Państwa ... jej gospodarka... A kurs tutaj to niby jak oszacować ? Sami widzicie ,że kurs tej waluty to chyba ustala administrator... Takiego skoku waluty nie ma prawa po prostu być z 10 na 15zł... Kolejna piramida finansowa. Zyski czerpie ten kto ma. Zobaczycie ,że kwestią czasu jest jak wartość waluty spadnie i wtedy będą wszyscy płakać. Ta waluta to jest fikcja. Rubel Białoruski jest bezpieczniejszy od tej waluty...

  •  

   pokaż komentarz

   @renom: samo to, że piszesz o jakimś administratorze świadczy, że wypowiadasz się o czymś, o czym nie masz pojęcia :/

  •  

   pokaż komentarz

   @aqua: Udowodnij publicznie wszem i wobec ,że ufasz tej walucie i zakup jej dla przykładu za 1000zł ... Z ekonomicznego punktu widzenia jest to po prostu czysta farsa. Jest to oczywiste dla każdego kto ma minimalną wiedzę z zakresu ekonomii... Zresztą mam to w 4 literach na jaką walutę zamienisz złotówki. Jak dla mnie mogą być to Eurogąbki...

  •  

   pokaż komentarz

   @lukham: Odrobinę rozumu?

  •  

   pokaż komentarz

   @all
   Ale renom słusznie mówi dla kogoś kto nie sprawdził czym dokładnie jest bitcoin i nie siedzi w tym głęboko. Jak dla mnie (moja wiedza również sprowadza się do obejrzenia powyższego filmiku) to renom ma rację.

   Widzę następujące nieścisłości w tej "walucie":
   1. Kto jest wydawcą pieniądza? Od kogo mogę go "kupić" wchodząc na ten rynek?
   2. Czy sam sobie nie mogę wytworzyć tego pieniądza z powietrza (skoro jak ktoś mówił nie ma administratora)?
   3. Mój komputer zostaje zniszczony. Jak mogę odzyskać moje konto?
   4. Jakie jest bezpieczeństwo przelewów? Gdzie jest zapisywana ich historia?
   5. Na jakiej podstawie oblicza się kurs bitcoinów do innych walut?

  •  

   pokaż komentarz

   @silverado:
   jeżeli dobrze rozumiem, to:
   1. Niektórym udaje się "wykopać" nowe monety. Liczba wykopywanych monet stopniowo spada tak, aby ich suma nigdy nie przekroczyła 21 mln. Ci, którzy wykopali monety mogą przelać je innym. Kupować monety możesz od każdego kto akurat ma ochotę je sprzedać - np. w zamian za złotówki lub jakąś usługę.
   2. Monety generowane są w sieci p2p i ta sieć sprawdza, czy osoba posługująca się monetą ma do tego prawo (tj. czy ją rzeczywiście wygenerowała lub otrzymała od innego użytkownika).
   3. Jeżeli nie zabezpieczyłeś się przed tym wcześniej robiąc kopię zapasową kluczowego pliku - chyba nie ma takiej możliwości.
   4. Z tego co wiem, to przelewy są propagowane, weryfikowane i zapisywane przez węzły sieci.
   5. Chyba na podstawie kursów w przeprowadzanych transakcjach.

  •  

   pokaż komentarz

   @silverado:
   1. Bitcoiny emitują człokowie sieci, którzy poświęcają pracę komputera dla generowania kolejnych bloków z transakcjami. Klient sieci, któremu uda się rozwiązać "zadanie matematyczne" dostaje 50 BTC w nagrodę (nagroda maleje o połowę co 4 lata aż do 0, tak że w sumie wyemitowanie wszystkich 21 milionów potrwa ponad 100 lat).
   2. Nie możesz, bo "fałszywych Bitcoinów" nie zaakceptują pozostali członkowie sieci. Nie możesz wydać więcej niż masz, bo wszyscy wiedzą ile jest na każdym rachunku. Taka transakcja zostałaby automatycznie odrzucona przez pozostałych.
   3. Musisz robić kopię bezpieczeństwa pliku wallet.dat, inaczej Bitcoinów nie odzyskasz (tzn one w sieci będą, ale nie będziesz miał do nich klucza, który pozwala je przesyłać, który jest właśnie w tym pliku).
   4. Historia jest przechowywana przez wszystkich. Jak zainstalujesz klienta, to on musi pobrać pełną historię transakcji od pozostałych członków sieci i ją zweryfikować. Strona na której możesz łatwo przeglądać pełną historię wszystkich transakcji to http://blockexplorer.com/
   5. Jak na razie powstało kilkanaście giełd, na których można wymieniać waluty na Bitcoin. Są na nich oferty kupna i sprzedaży. Aktualny kurs to po prostu kurs ostatniej transakcji. Możesz sobie obejrzeć na http://bitcoincharts.com/markets/

  •  

   pokaż komentarz

   @lukham: Pokrycia w jakiejkolwiek formie materii; co jeśli rządy postanowią zlikwidować ten interes? Co jeśli nastąpi jakaś awaria podczas obliczania, podczas przesyłania? Co jeśli (głupi przykład, ale możliwy) elektronika zostanie uszkodzona przez burzę słoneczną? Pieniądz zginie tak samo jak nasze prawdziwe pieniądze, które już obecnie są w formie impulsu na kontach bankowych.
   Średnio to mi się podoba, wygląda za pięknie a sam filmik jest lekko naiwny w swojej treści.

   Zainstalowałem ten programik, zezwoliłem na połączenie w firewallu i dysk który ma z ~3 lata zaczął wydawać odgłosy jak przy kopiowaniu dużych porcji danych.

  •  

   pokaż komentarz

   @parsiuk: Do prania brudnych pieniędzy BTC nadaje się jak w mordę strzelił. Przecież taki był zamysł twórców - wycofać pieniądze z obiegu pod kontrolą państw. Ciekawe kiedy zdelegalizują to w Chinach i będą pierwsze rozstrzeliwania.

  •  

   pokaż komentarz

   @aqua:
   Ad1. 10% bitcoinów wyprodukował sobie auor i jego kilku kumpli w ciągu dwóch miesięcy - tak wynika z wykresu. Generacja w czasie nie zależy od ilości komputerów.
   Ad2. Skoro tranzakacja jest odrzucana to znaczy na podstawie jakiegoś algorytmu , za 10 lat klucz 2048 zostanie złamany przez komórkę w minutę.
   Ad3. I tu jest pies pogrzebany. Jeden piorun w sieć energetyczną i kikaset osób traci oszczędności życia.
   Ad4. Już widzę awarię bloku i w czasie gdy będą miliardy transakcji.
   Ad5. Giełd na zasadzie kurnika na zapleczu stodoły. Stronkę w necie i ja mogę taką strzelić. Giełda = można łatwo zmanipulować dane. Ponieważ ilość BTC jest ograniczona wiadomo kto je ma i ile. Raj dla przestępczości zorganizowanej.

  •  

   pokaż komentarz

   @p44p: Najśmieszniejsza jest ta kopalnia i obliczanie zadań... Tak jakby tworzyło to jakieś dobro wymienialne. Scenariusz upadku jest prosty. Słusznie ludzie piszą. Kurs taki za ile ludzie chcą kupować. Problem polega na tym ,że kiedy maszynka nakręci się do granic możliwości nagle wszyscy zaczną to sprzedawać. Nie mogąc tego zrobić każdy zacznie obniżać cenę. Pytanie do jakiego momentu... Jak dla mnie ostatnie oferty staną na 0.01 zł za 1 BTC

  •  

   pokaż komentarz

   @renom: Oczywiście. Za tym szwindlem nie stoją żadne zobowiązania. Czysta spekulacja. Kupy się to nie trzyma.
   Jak ruszy lawina, to te BTC będą warte okrągłe zero. Czekam na pierwszy spam kluczami BTC na Wykopie. Będą naiwniaki pisać, że jeden miał tyle BTC a drugi tyle, jeszcze inni płakać, że stracili grubą kasę. Frajerów nie sieją.

  •  

   pokaż komentarz

   @renom: "Problem polega na tym ,że kiedy maszynka nakręci się do granic możliwości " to gdzie są te granice możliwości twoim zdaniem? I Dlaczego uważasz, że wszyscy zaczną sprzedawać? Kurs się po prostu w końcu ustabilizuje, nie widzę powodu dla którego wszyscy na raz mieli by zacząć sprzedawać.

  •  

   pokaż komentarz

   @p44p: Ciekawostką jest, że całkiem nie dawno miało miejsce wydarzenie, które wg Twoich kryteriów mogło spowodować taką "lawinę sprzedaży". Kilka głównych kantorów Bitcoin (największy, MtGox, a także nasz rodzimy BitMarket.eu) zostało zaatakowanych (DDoS) przez nieznanych sprawców, prawdopodobnie Rosjan. Rynek leżał kilkanaście godzin, a niektóre kantory dłużej. Wydawało się, że jak tylko wstanie, ludzie zobaczą że to niestabilne i pouciekają. A tu co? Sytuacja stabilizowała się przez około dobę, po czym kurs jak gdyby nigdy nic zaczął iść w górę. ŻADNYCH masowych sprzedaży, ludzie po prostu przeczekali gorsze dni.

  •  

   pokaż komentarz

   @maver: Jesteś takim idiotą, że aż mi cię nie szkoda.

   "ludzie po prostu przeczekali gorsze dni. "
   Za komuny też ludzie trzymali pieniądze w skarpetach bi przeczekać "gorsze dni" bo tak robią ci co się na ekonomii nie znają. W ciągu roku ich miliony nie warte były rolki papieru toaletowego.

   Widać głupota na świecie ma się dobrze. 5% tylko maturę rozszerzoną z matmy pisało w tym roku. Reszta to barany niestrzyżone. Widać pseudonaukowy bełkot silniej działa dziś od religii.

   DDOS dzieciaku to blokada w przepływie informacji a nie atak na nią. Widać wyprany masz mózg. Piszesz o rzeczach o których nie masz zielonego pojęcia i zabierasz głos w sprawach które przerastają twoje IQ o rzędy wielkości. Wiesz chociaż na pewno jak się nazywasz? Umiesz się podpisać?

   Jak pisałem wcześniej w bitcoinach są dwa rodzaje ludzi:
   1. naganiacze i co którzy dołączyli się najwcześniej
   2. totalni debile

   Do której grupy się załapujesz?

  •  

   pokaż komentarz

   @p44p:

   "Do której grupy się załapujesz?"

   Do tej, która przestaje rozmawiać z osobą nazywającą innych podczas rozmowy idiotami i debilami. Nie karmić trolla.

  •  

   pokaż komentarz

   @lukham: Proszę 20,7500 za 1 BTC... Co to ma być jak nie spekulacja... W ciągu 3 dni waluta podrożała o 5zł czyli więcej niż ma funt...

 •  

  pokaż komentarz

  To za co się dostaje te bitcoiny?

  Edit:
  Szukałem w Internecie, ale nadal tego nie rozumiem. Kto i jak zyskuje na tym, że my mamy uruchomioną jakąśtam aplikację? To działa jak BIONIC?

  •  

   pokaż komentarz

   @Nataniel_PL: Tak, z powodu trudnej wymowy utrwalił mi się błędny zapis nazwy tego projektu.

  •  

   pokaż komentarz

   @Fyoddeotka: Tak - Działa podobnie do BOINC.

  •  

   pokaż komentarz

   @TranceForever: ok, ale w takim razie kto płaci za udostępnianą przez użytkowników moc obliczeniową? BOINC to wolontariat w którym sam nie dostaję nic w zamian (prócz satysfakcji), a w Bitcoin dostawałbym wypłatę, więc z skądś muszą się brać te pieniądze.

  •  

   pokaż komentarz

   @Fyoddeotka: Dostajesz za to 50 BTC które teoretycznie nie są nic warte, jednak społeczność nadała im wartość - tak samo jak tym wszystkim papierkom które używasz na codzień.

  •  

   pokaż komentarz

   @TranceForever: Nie teoretycznie, a praktycznie. Łosiem zawsze będzie ta osoba która zostanie z BTC w portfelu, bo w tym systemie nie ma i raczej nie będzie obiegu pieniądz-materia.

   Każdą materię (złoto, srebro, ziarenka piasku, muszelki) zawsze można zamienić na jakąkolwiek walutę, a na odwrót już nie. Tak jest w tym przypadku.

  •  

   pokaż komentarz

   @Fyoddeotka: Praktycznie są warte aktualnie 5$. Złoto też nie miałoby wartości gdyby nie było na nie popytu, tak samo jest z rzeczami niematerialnymi.

  •  

   pokaż komentarz

   @TranceForever: Każda materia, nie tylko złoto, jest coś warta, bo ludzie zawsze będą czegoś potrzebowali. Wystarczy jeden człowiek z potrzebą, żeby np. 5 ton ziemi zostało wymienione za coś innego.

   BTC nikomu nie jest do niczego potrzebne, bo nie istnieje poza systemem komputerowym który sam w sobie wymaga zasobów na utrzymanie. Wystarczy trochę czarnego PR i aktualne $5 zamieni się na $0.00.

  •  

   pokaż komentarz

   @Fyoddeotka: Tylko BC nie ma centralnego banku, więc nie da się go "wyłączyć". Zablokowanie tego będzie trudnym zadaniem po tym, jak się spopularyzuje dlatego trzeba trzymać kciuki i korzystać z prawdziwej "internetowej gotówki".

  •  

   pokaż komentarz

   @Fyoddeotka: Widzisz... Na chwilę obecną rynek Bitcoin jest wart 34,699,055 USD więc jednak są dla kogoś coś warte. Każdy towar (a pieniądz też jest towarem) ma wartość wtedy kiedy ktoś za niego coś oferuje. Za BTC można już kupić usługi i towary, wystarczy poszukać. To że dla Ciebie BTC ma wartość 0 to nie znaczy że dla innych ma taką samą wartość. Dla mnie 1 BTC ma wartość 15zł bo po tyle je sprzedałem...

  •  

   pokaż komentarz

   @Fyoddeotka: to zupełnie tak jak akcje, pieniądze na kontach w bankach, obligacje niektórych państw, itp itd :)

  •  

   pokaż komentarz

   @parsiuk:
   Czyli sciagam jakis program, on generuje mi te bitcoiny,a potem moge je wymienic na zlotowki i przelac kase do swojego banku? Czy jak to dziala? Gdzie jest haczyc i na czym oni zarabiaja?

  •  

   pokaż komentarz

   @killer87:
   1. Ściągasz program, który będzie używał mocy obliczeniowej twojego komputera do rozwiązania jakiegoś trudnego zadania. Jak Twój komputer rozwiąże zadanie, to znaczy, że wykonał pracę i należy mu się za to wypłata. Jeśli nie rozwiąże, to kasy nie ma.
   2. Możesz kupić na giełdzie 10 BTC za 150zł, a za tydzień sprzedać 10BTC na giełdzie za 180zł. Będziesz 30zł do przodu, za które możesz kupić dodatkowe BTC, gdy kurs znowu spadnie.
   3. Tu jest lista stron, na których można płacić tą walutą: https://en.bitcoin.it/wiki/Trade
   4. Jeśli handlujesz czymś w sieci, to możesz dać swoim klientom możliwość płacenia w BTC - to najprostszy sposób ich zdobycia;)

  •  

   pokaż komentarz

   @kaef:
   Brzmi to ciekawie, cos jak gra na gieldzie :P Czyli placa kase za udostepnianie mocy obliczeniowej komputera. A co to za "trudne zadanie" Rozumiem, ze zalozyciele BTC uzywaja tej mocy obliczeniowej, ale skad mam miec pewnosc, ze nie uzywaja jej do atakow hakerskich itd, itp.. Troche z dystansem podchodze to tego bo w zyciu nie ma nic za darmo, a na poierwszy rzut oka tak to tutaj wyglada, instaluje jakis programik ktory nabija mi kase :P

  •  

   pokaż komentarz

   @Fyoddeotka: Pieniądze na moim koncie w banku są wirtualne (są tylko zapisem w bazie danych) a jednak są coś warte. Podobnie z bonami, obligacjami itd. Twoja teoria jakoś się nie sprawdza.

  •  

   pokaż komentarz

   @killer87: W tym przypadku jest coś za darmo. Instalujesz programik który nabija ci kasę. Dokładnie.

  •  

   pokaż komentarz

   @killer87: W podanym wcześniej przeze mnie linku możesz znaleźć odpowiedzi na wszystkie pytania, wystarczy przysiąść na kilka godzin i wszystko przeczytać;)

  •  

   pokaż komentarz

   @KoderDeKoder: Poczekam aż pęknie ta bańka spekulacyjna. Wtedy pogadamy. ;-)

  •  

   pokaż komentarz

   @Fyoddeotka: Bańka spekulacyjna owszem, może występować. Ale występuje tak samo przy USD, EUR, PLN i innych walutach. BTC niczym im nie ustępuje.

  •  

   pokaż komentarz

   @KoderDeKoder: Mi nawet apokalipsa niestraszna, bo kapitał trzymam w środkach które są mi potrzebne (grosze na koncie trzymam tylko dla wygody robienia zakupów). ^^

  •  

   pokaż komentarz

   @KoderDeKoder: Moc obliczeniowa, prąd, koszty amortyzacji komputera....

  •  

   pokaż komentarz

   @kaef: Jak jesteś taki cwany to zrób tak z dolarem. Jak kurs pójdzie dól to kupuj, a jak w górę sprzedawaj. Dlaczego spamujesz za BTC? Widać masz w tym duży interes, czyli dużą liczbę nic nie wartych bitów i liczysz na frajera, który je kupi. To tak jakbym powycinał banknoty z gazet i sprzedawał na allegro.

  •  

   pokaż komentarz

   @Swirus: Czyli dopłacasz do interesu i jesteś tak na prawdę w plecy już w momencie kilkania w przycisk "download" by ściągnąć klienta do tego sh1tu. ;) Ktoś na tym zarobi (nawet wiadomo kto) ale to nie będziesz ty. W zasadzie przegrani są wszyscy, którzy podłączyli się do tej sieci po pierwszych dwóch miesiącach od jej istnienia.

  •  

   pokaż komentarz

   @p44p: Wszędzie widzisz jakieś teorie spiskowe i przekręty? Zalecamy więcej wykopów z działu humor i stanowcze odcięcie od polityki. Za dużo nerwów, oj za dużo.

 •  

  pokaż komentarz

  Przez to że autor wierzy w dobrodziejstwo deflacji, to nigdy nie zdobędzie powodzenia. Ilość pieniądza powinna rosnąć wraz z dobrami dostępnymi za te pieniądze. W przeciwnym wypadku każdy będzie czekał z wydawaniem jak najdłużej.
  W tym przypadku oznacza to trzymanie bitcoinów i kupowanie za prawdziwe pieniądze... z chwilą gdy ta waluta stanie się choć trochę popularna, umrze właśnie z tego powodu.

  •  

   pokaż komentarz

   @koszernyrozum: nie rozumiem czemu jest minusowany, inflacja zabiję tą walute. Ponieważ każdy może generować dowolną jej ilość.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   pokaż komentarz

   @masterofkierownica: To w końcu deflacja, czy inflacja? A może nic jej nie zabija bo trzyma się całkiem nieźle i wciąż wzrasta jej popularność?

  •  

   pokaż komentarz

   @masterofkierownica: Błąd. Trudność będzie rosła z czasem - tak to jest zaprogramowane.

   Tak więc deflacja.

  •  

   pokaż komentarz

   @parsiuk: Ale trudność nie ma nic do tego. To jest waluta z niczego, która nie istnieje. I nawet jeśli po 1000coinów jest trudno, to dalej generujesz je z niczego. Co powoduje coraz większą ilość monet w obrocie. A jak narazie nie znalazlem nic co mógł bym za to kupić.

   A nawet jeśli możesz to ceny będą rosły.

  •  

   pokaż komentarz

   @masterofkierownica: Ilość monet, która pojawi się na rynku, jest z góry wiadoma. W momencie tworzenia systemu ustalono, ile BC mogą wygenerować w danym roku wszyscy użytkownicy razem wzięci. Z roku na rok liczba generowanych monet będzie coraz mniejsza, więc jeżeli popyt będzie choć trochę rósł, to nastąpi deflacja -- czyli wzrost ceny BC.

  •  

   pokaż komentarz

   @masterofkierownica: Nie możesz nic za to kupić? Na chwilę obecną jest kilka stron które akceptuje BTC:

   https://en.bitcoin.it/wiki/Trade

   ..jak dla mnie to za wcześnie, żeby prowadzić rozliczenia handlowe za pomocą BTC. Kurst w stosunku do USD jest zbyt niestabilny. Ale z czasem się ustabilizuje i wtedy nie widzę problemu.

   > "To jest waluta z niczego"

   Muszę Ci przypomnieć że na chwilę obecną USD też jest "walutą z niczego".... ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @parsiuk: Nie tylko USD. PLN też jest walutą z niczego. Prawie wszystkie waluty są z niczego bo państwo je sobie dodrukowuje.

  •  

   pokaż komentarz

   @koszernyrozum:
   Gdy waluta stanie się popularna to będzie czas na realizację zysków przez tych co trzymają BTC w skarpecie.
   Można podzielić Bitcoin do 8 miejsc po przecinku, więc 0.00000001. Dla przeciętnego zjadacza chleba liczy się kurs tu i teraz i nie ma znaczenia czy chleb kosztuje 1BTC czy 0,00001BTC grunt żeby kurs był w miarę stabilny

  •  

   pokaż komentarz

   @koszernyrozum:
   "W przeciwnym wypadku każdy będzie czekał z wydawaniem jak najdłużej."

   ceny elektroniki ciągle spadają i nie widać końcu tych spadków a więc nikt nie kupuje elektroniki tylko czeka i czeka.

  •  

   pokaż komentarz

   @parsiuk: wbraw pozorom BitCoin nie jest walutą z niczego. Żeby stworzyć 1 bitcoin trzeba użyć określonej energii na jego wygenerowanie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Balcerek: Deflacja mająca źródło monetarne ma inne skutki niż ta wynikająca z większej efektywności produkcji.
   Tobie więcej tłumaczyć nie będę, bo jak nie wiesz co powiedzieć zaczynasz ignorować wszystko i odpowiadać jeszcze bardziej dogmatycznie. Ja ciągle pamiętam twoją odpowiedź na zalinkowaną akademicką, peer reviewed, pracę o ekonomii Singapuru - cytat z polskiej wikipedii.

   Zresztą tutaj nie chodzi o problemy wynikające z deflacji obowiązującej waluty, jak np. sztuczny wzrost oprocentowania kredytów, tylko o coś tak prostego jak prawo Kopernika-Greshama. To akurat jest na polskiej wikipedii :)

   @1wefe3rg545 Ale dla inwestora się liczy. Nawet kupując hosting w bitcoinach, deflacja drastycznie zmniejsza ci zyski. Hosting opłacasz na jakiś czas z góry (np. rok) a zyski masz codziennie, każdego dnia coraz mniejsze, chociaż realnie identyczne. W końcu może się okazać, że miałbyć więcej bitcoinów nie robiąc nic. Więc ludzie przestają robić cokolwiek. W przypadku bitcoinów po prostu przestają robić cokolwiek w tej walucie i przechodzą na inne.

  •  

   pokaż komentarz

   @koszernyrozum:
   mówimy o bitconinsach, gdzie tu masz źródła monetarne spadku cen w takiej walucie, gdzie podaż jest praktycznie stała?

   "tylko o coś tak prostego jak prawo Kopernika-Greshama"

   to prawo działa tylko gdy masz dekretowaną wartość waluty, co ma to do bitcoinsów?

  •  

   pokaż komentarz

   @Balcerek: Ah no właśnie zauważyłem że ktoś na wikipedii napisał coś o banku centralnym. Jak zawsze na poziomie, bo chociaż nazwa została ta sama, samo prawo ma znaczenie rozszerzone, ale skąd ktoś na wikipedii ma o tym wiedzieć.

   Nie trzeba jednak szukać artykułów czy opracowań, żeby zgodzić się z tym, że mając do wyboru wydanie pieniądza, który w przyszłości straci na wartości (np. dolar) i bitcoin, który zyska, każdy racjonalny człowiek wyda dolara. Nie chodzi tutaj o 1 dolara i 1 bitcoin, ale o nominały o obecnie równej wartości.

   >mówimy o bitconinsach, gdzie tu masz źródła monetarne spadku cena w takiej walucie?

   Bitcoiny będą produkowane coraz wolniej aż w końcu w ogóle. To jest odgórne zmniejszenie podaży nowego pieniądza.

  •  

   pokaż komentarz

   @koszernyrozum: "Przez to że autor wierzy w dobrodziejstwo deflacji, to nigdy nie zdobędzie powodzenia. " Coś ci się pomyliło. W specyfikacji BitCoin nie ma nic o deflacji, a wręcz przeciwnie. Jest ustawiona inflacja(poprzez możliwość wydobywania pieniądza jest ich coraz więcej). To że waluta ma coraz większą wartość na rynku bierze się tylko i wyłącznie z tego że jest na nią duży popyt (po prostu ludzie chcą za nią dużo zapłacić).

  •  

   pokaż komentarz

   @koszernyrozum:
   "że ktoś na wikipedii napisał coś o banku centralnym"

   A czy ja coś pisałem o banku centralnym?

   "że mając do wyboru wydanie pieniądza, który w przyszłości straci na wartości (np. dolar) i bitcoin, który zyska, każdy racjonalny człowiek wyda dolara"

   Ale co ma to do problemu spadających cen w bitcoinsach o którym pisałeś na początku?
   Po drugie każdy będzie musiał wydać coraz więcej dolarów. cena wymiany bitcoin/dolar jest kształtowana na rynku. gdy wartość dolara spada to kurs tych dwóch walut zmienia się. Jeśli sprzedawca wycenia swój towar w bitcoinsach to będzie akceptować płatności w dolarach pod warunkiem przeliczenia ich mniej więcej zgodnie z kursem wymiany. Prawo Kopernika nie ma zastosowanie w tym przypadku bo nie ma odgórnie dekretowanej wartości bitcoinsów.
   Mam wrażenie że strzelasz argumentami na oślep.

   "Bitcoiny będą produkowane coraz wolniej aż w końcu w ogóle. To jest odgórne zmniejszenie podaży nowego pieniądza"

   To jest zmniejszenie prędkości PRZYOSTU a nie ilości(podaży) bitcoinsów.

  •  

   pokaż komentarz

   @koszernyrozum:
   ... inny jeszcze przykład: dolar jest generalnie stabilniejszy i bardziej wartościowy niż złotówka, czy to znaczy że złotówka wypycha dolara?

  •  

   pokaż komentarz

   @Balcerek:
   "Po drugie każdy będzie musiał wydać coraz więcej dolarów . cena wymiany bitcoin/dolar jest kształtowana na rynku. gdy wartość dolara spada to kurs tych dwóch walut zmienia się. Jeśli sprzedawca wycenia swój towar w bitcoinsach to będzie akceptować płatności w dolarach pod warunkiem przeliczenia ich mniej więcej zgodnie z kursem wymiany."

   Sam sobie odpowiedziałeś. Jakim cudem napisałeś dokładnie to samo co ja, a tego nie zauważyłeś? :o

   Skoro coś za tydzień będzie kosztować 10 dolarów lub 1 bitcoin, a teraz kosztuje 5 dolarów i 1 bitcoin, to jaka waluta zostanie użyta?

   >To jest zmniejszenie prędkości PRZYOSTU a nie ilości(podaży) bitcoinsów.

   Podaż nowego pieniądza, to, jak sama nazwa wskazuje, nowe pieniądze, których jest coraz mniej...

   @KoderDeKoder
   Bitcoiny w pewnym momencie przestaną być tworzone, co oznacza bardzo dużą deflację. Już teraz jest wysoka, bo tworzenie nowych nie nadąża za rozmiarem ekonomii bitcoinowej. Autor tak stworzył system, że im więcej bitcoinów jest w użyciu tym proporcjonalnie mniej nowych jest tworzone. Zdaje się, że absolutnie też mniej, ale tego nie jestem pewien.

  •  

   pokaż komentarz

   @koszernyrozum:
   "Skoro coś za tydzień będzie kosztować 10 dolarów lub 1 bitcoin, a teraz kosztuje 5 dolarów i 1 bitcoin, to jaka waluta zostanie użyta?"

   w takim razie dlaczego światowa gospodarka nie przerzuciła się jeszcze na złotówki lub inna walutę która jest dotknięta jeszcze większą inflacją? czyżby nie znali prawa kopernika?
   jaki to w ogóle ma związek z tym co napisałeś na początku?

  •  

   pokaż komentarz

   @koszernyrozum:
   "Skoro coś za tydzień będzie kosztować 10 dolarów lub 1 bitcoin, a teraz kosztuje 5 dolarów i 1 bitcoin, to jaka waluta zostanie użyta"

   no właśnie, sprzedawca którą walutę będzie bardziej preferować? ta która traci na wartości z tygodnia na tydzień czy tą stabilną? podajesz preferencję tylko jednej strony transakcji i wyciągasz błędny wniosek.

  •  

   pokaż komentarz

   ...Kupujący również będzie preferować twardą walutę podczas wypłaty u swojego pracodawcy.
   Ludzie będą chętniej używać pieniędzy które nie tracą a wręcz zyskują na wartości niż te które są targane inflacją.

  •  

   pokaż komentarz

   @koszernyrozum: ty nie rozumiesz ze deflacja monterna to to samo, co deflacja z tytulu produktow ? ;]]] ze to to samo zajwisko... poprostu koszt produkcji staje sie nizszy i towary tanieja.... monetarna deflacja oznacza, ze wszystko tanieje, bo per saldo koszt produkcji maleje...
   Swiat przechodzil mase deflacji i ludzie nie przestali robic... bo musza zyc... natomaist kupowali mniej gowien, bo uznawali, ze nie sa tego warte;]

 •  

  pokaż komentarz

  Jak dla mnie, to za mało tutaj o najważniejszym aspekcie - bezpieczeństwie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Rand: Na silkroad market handlują narkotykami za pomocą Bitcoin - no to chyba świadczy o bezpieczeństwie :)

  •  

   pokaż komentarz

   @Rand: anonimowe: coś jak paypal, tylko zamiast adresu e-mail podajesz numer konta, ktory wygląda jak jakiś długi hash (17bp9qe3fNNrmtJReEyRhgG9kR6sNJv5i1). potwierdzenie transakcji jest zabezpieczone dość długim kluczem (2048 bitów chyba), więc do sfałszowania transakcji potrzeba ogromnej mocy obliczeniowej

  •  

   pokaż komentarz

   @Rand: Troszkę słabo owy filmik podkreśla najważniejszą cechę tej waluty - to jest "KRYPTOGRAFICZNA" WALUTA opierająca się na trudnych do obejścia zasadach matematycznych. Wszelakie operacje wykonywane są przy użyciu silnego szyfrowania, dodatkowo każde połączenie jest bezpieczne (OpenSSL).
   Sieć transakcyjna jest zdecentralizowana, to oznacza, że ciężko będzie dojść (po nitce do kłębka) od płacącego do odbiorcy - ciężko będzie śledzić transakcje czy też je uniemożliwiać. Dalej, nie ma czegoś takiego jak "Zablokowane konto", nie zamrożą Ci konta.

   Jedyne aktualne potencjalne niebezpieczeństwo to tzw. kradzież portfela - czyli pliku w którym zapisany jest Twój numer portfela (numer którym się możesz posługiwać w BTC). Portfel to można powiedzieć, owy program który ściągasz ze strony BitCoin.
   Kradzież portfela miała by polegać na zwykłym zarąbaniu pliku portfela z np. Twojego komputera i użyciu go na innej maszynie.
   Jednak nad tym trwają intensywne prace...

 •  

  pokaż komentarz

  Bitcoiny to totalny bezsens. Zacznijmy od tego że stworzenie bitcoina nie niesie żadnej wartości dla ludzkości, bo te obliczenia które wykonuje to są totalne bzdury, obliczane tylko po to że ich wykonanie zajmuje sporo czasu. Gdyby to obliczało jakieś dane naukowe (SETI@HOME, FOLD, BOINC) to co innego, ale tutaj mamy tylko bezsensowne marnowanie energii. Czy w realu też wam płacą za totalnie beznsensowną pracę (np. chodzenie w kółko)? Pieniadz musi mieć odzwierciedlenie w wypracowanych towarach/usługach, a jakie mają odzwierciedlenie te bitcoiny? Żadne. Ok, można je wymieniać np. usługi hostingowe (co jest ok), ale sama idea ich tworzenia jest poroniona.

  •  

   pokaż komentarz

   @chmurli: Chyba masz rację. Wydaje mi się, że podaż pieniądza oparta jest na tych bezsensownych operacjach, a nie na zasadzie np. zapisujesz się - dostajesz 10BTC, gdyż w ten sposób mamy stabilną podaż pieniądza. Nikt nie stworzy multikont, bo, żeby dostać BTC trzeba najpierw wykonać obliczenia. Twórcy chwalą się charakterem deflacyjnym i tym, że maksymalnie bitcoinów na świecie będzie 21 milionów, nigdy nie przekroczy się tej liczby. Czy to oby dobrze? Mam wątpliwości.

  •  

   pokaż komentarz

   @chmurli: A jak działa "prawdziwy" pieniądz? Tak samo, produkuje się go z niczego, tutaj zmniejsza się ryzyko inflacji, ponieważ wytworzenie BitCoina kosztuje prąd (zwykły pieniądz kosztuje tyle co papier, czyli prawie nic).

  •  

   pokaż komentarz

   @chmurli: W normalnym świecie płacisz natomiast za to że coś się błyszczy. Kawałek drewna jest wart 1grosz a kawałek diamentu 1 tysiąc. Chodzi o to że coś jest warte tyle ile ludzie uważają że jest warte. Nie ma znaczenia czy jest materialne czy wirtualne. Moje pieniądze w mBanku też są wirtualne (są tylko zapisem w cyfrowej bazie danych) a chyba jednak są coś warte?

  •  

   pokaż komentarz

   @adamw92: :)) taaa... zużycie prądu (opłacanego realną walutą) jako stabilizator waluty.
   W sumie ma to sens :) Jeżeli komp przez 1 godzinę "wyprodukuje" np 100 monet, a zużyje prądu za 1 zł to 100BTC będzie warte 1 zł. Teoretycznie.
   To gdzie jest na świecie najtańszy prąd ? ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @chmurli: Proponuję poczytać specyfikację Bitcoin zanim się wypowiesz o tym czemu służą te obliczenia, a nie wypowiadać się w oparciu o to co gdzieś tam wyczytałeś.

  •  

   pokaż komentarz

   @Palwed:
   A stabilizatorem bitcoinów nie ma być przypadkiem ich rzadkość, tj. górne ograniczenie możliwej liczby monet do 21 mln?

  •  

   pokaż komentarz

   @chmurli: No wlasnie mam takie same obiekcje. Widze tu kolejna banke finansowa. Patrzac od strony ludzkosci jako calosci - marnujemy prad i surowce na cos co kompletnie nie przynosi realnego pozytku.

  •  

   pokaż komentarz

   @marciniaq84: To mi powiedz ile pożytku przynosi obraz Picassa wart 10 milionów dolarów, i dlaczego przynosi więcej pożytku niż obraz Zygmunta Pierdzika za 10 dolarów?

  •  

   pokaż komentarz

   @btr: dobra to ja wypuszczam jutro nową walutę "Palwedy" i ustawiam górną granicę ich liczby na skromny milion. Dodatkowo wystawiam na sprzedaż książkę o wartości 25 zł za 25 PLW co oznacza, ze wyjściowo kurs wynosi 1PLN = 1 PLW. I co ? To wystarczy żeby Palwedy stały się z czasem rozchwytywane i by umocniły się w stosunku do złotówki ? No nie sądzę... tym bardziej, ze produkcja 1 PLW kosztowała by więcej niż 1 zł... prąd, czas, sprzęt.

  •  

   pokaż komentarz

   @Palwed:
   Jeżeli z jakiegoś powodu ludzie uznają, że Twoje pieniądze nadają się do bezpiecznego przechowywania swoich oszczędności - pewnie tak. Praktycznie wszystkie waluty opierają się na zaufaniu. W wielu krajach ludzie mają narodowe waluty ale ponieważ nie mają do nich zaufania (słabość gospodarki, podejrzane ruchy banku centralnego, inflacja, fałszerstwo banknotów, itp.), rozliczają się w dolarach, euro czy czymś jeszcze innym. Bitcoin ma otwarty kod i każdy może sprawdzić czy to prawda, że system jest zaprojektowany tak, że nikt nie może bitcoinów sfałszować, dowolnie generować ani że ogólna ich liczba nie przekroczy tych 21 mln. Gdy Ty tak piszesz, to nie ma na razie żadnych powodów Ci wierzyć.

  •  

   pokaż komentarz

   @KoderDeKoder: Na takiej samej zasadzie jak: ferrari jest drozsze od ciezarowki, chociaz na ciezarowke zuzyto niby wiecej surowcow. Tym i tym mozesz jezdzic, ale dostarczaja innych wrazen. Tak samo wrazenia z ogladania obrazow.

  •  

   pokaż komentarz

   @btr: widzisz to nie jest tak, że waluta opiera się tylko na zaufaniu. Siła waluty opiera się również na możliwości jej wymiany o ile się nie mylę ? I to powszechnej wymiany na inne waluty. Jeszcze wczoraj chciałbyś mi sprzedać 15000BTC za 2 zł to kazałbym Ci się puknąć w czoło bo nawet nie wiedziałem co to takiego.
   BTC ma wartość, ale tylko w kręgu jego użytkowników. To tak jak złotówki za PRL. Przykładowo za złotówkę mogłeś kupić bułkę, za dolara 30 bułek. Ale to nie znaczy, że za 30 zł mógłbyś w USA kupić chociaż jedną bułkę - bo zwyczajnie ten pieniądz był tylko kawałkiem papieru dla sprzedawcy.

  •  

   pokaż komentarz

   @marciniaq84: To dlaczego idealna reprodukcja obrazu Picassa która wygląda IDENTYCZNIE (więc musi dostarczać takich samych wrażeń przy oglądaniu jak oryginał) jest warta 500USD, a oryginał 10 milionów USD?

  •  

   pokaż komentarz

   @Palwed:
   Oczywiście, że masz rację - gdyby za bitcoiny nie można było nic otrzymać lub wymienić ich z powrotem na złotówki, to nikt by z nich nie korzystał, ale nikt nie mówi, że bitcoiny są już w tej chwili silną walutą. Z drugiej strony, z mojego punktu widzenia, nie są np. walutą gorszą od marki konwertybilnej, którą wymienić mogę jedynie w Bośni i Hercegowinie - bitcoiny przynajmniej mogę wymienić na złotówki bez przejeżdżania 1000km.
   Poza tym, popularność btc jednak powoli rośnie i gdyby w obliczu jakiegoś kryzysu czy inflacji rzeczywiście sprawdziły się jako bezpieczny (nie tracący szybko wartości) sposób przechowywania kapitału, to byłaby szansa, że ich popularność nabierze rozpędu. Na razie traktuję to jako eksperyment, bo widać, że problem z zaufaniem ciągowi bitów i sieci p2p na pewno wyraźnie ogranicza liczbę chętnych do rozliczeń w tej "walucie".

  •  

   pokaż komentarz

   @KoderDeKoder: Dlatego, ze idealna reprodukcja ferrari, ktora wyglada identycznie kosztuje 1/3 ceny prawdziwego ferrari.

  •  

   pokaż komentarz

   @marciniaq84: Brawo. Doszedłeś do sedna sprawy. Czyli że dobra kosztują tyle ile ludzie uważają że są warte. Rozumiesz już chyba że twoja pierwsza wypowiedź "Patrzac od strony ludzkosci jako calosci - marnujemy prad i surowce na cos co kompletnie nie przynosi realnego pozytku. " jest totalną głupotą? Skoro przyznajesz że idealna reprodukcja ferrari z takimi samymi parametrami i wyglądem, kosztuje 1/3 ceny prawdziwego ferrari, to chyba rozumiesz że "realny pożytek" nie ma tu nic do tego. Liczy się tylko to co siedzi u ludzi w głowach (a więc to ile oni uważają że coś jest warte). Gdyby było inaczej to ludzie nie marnowali by zasobów na prawdziwe ferrari, tylko kupowali idealną reprodukcję. Poczytaj moje posty niżej jeśli jeszcze ni załapałeś.

  •  

   pokaż komentarz

   @KoderDeKoder: Rozumiem koncepcje waluty i jej wartosci, natomiast koncepcja miningu bitcoina wydaje sie idiotyczna.

   Juz mielismy przyklad inzynierii finansowej i spowodowanej nia kryzysu, a tutaj jest tylko inzynieria finansowa z domieszka informatycznej.
   Sama koncepcja nowej elektronicznej waluty mi sie podoba, ale nie na takich zasadach.

  •  

   pokaż komentarz

   @marciniaq84: "natomiast koncepcja miningu bitcoina wydaje sie idiotyczna.". BitCoin wykopuję się z czeluści informatycznej sieci więc jest to idiotyczne. A np. złoto wykopuje się z rzek, czy z kopalni więc jest to bardzo mądre. To się nazywa ograniczone myślenie. Jak czegoś nie mogę dotknąć łapą to na pewno jest to głupie i diabeł tam siedzi.

  •  

   pokaż komentarz

   @KoderDeKoder: Pieniedzy na koncie bankowym tez lapa nie dotkniesz. Dobra koniec dyskusji. Chcesz byc alteranatywny - prosze bardzo. Zycze ci wielu bitcoinow.

  •  

   pokaż komentarz

   @marciniaq84: To nie kwestia alternatywności. Kwestia logiki. BitCoin podstawami na których jest oparty nie ustępuje innym walutom. W wielu aspektach przewyższa inne waluty(np. bank centralny nie może sobie dodrukowywać ile chce BitCoinów, nie mogą przy nim gmerać rządy itd.), ale ma też minusy. Przykładowo jeśli władza zdelegalizuje BitCoiny w większości krajów, i pozamyka wiele domen BitCoinowych (między innymi kantory itd.) to na pewno kurs dramatycznie skoczy w dół co może oznaczać nawet koniec tej waluty. Żeby nie było: ja nie mówię że BitCoin wyprze wszystkie inne waluty i nigdy nie upadnie. Jeśli już to obstawiałbym odwrotny scenariusz. Prawdopodobieństwo upadku BitCoina jest o wiele większe niż w przypadku innych walut. Natomiast o wiele więcej można też zarobić handlując nim (np. 100% zysku miesięcznie). Co do upadku BitCoina to tak jak wspomniałem na pewno nie nastąpi to przez nielogiczne założenia, a jeśli już to przez walkę Państw z tą walutę lub poprzez wyparcie jej przez konkurencję (może powstać np. BitCoin2 itd.)

  •  

   pokaż komentarz

   @chmurli: Percepcja kształtuje rzeczywistość. To co piszesz świadczy o tym, że nie rozumiesz koncepcji waluty jako środka w wymianie dóbr i usług. Jeżeli szukasz już czegoś w rodzaju wewnętrznej wartości Bitcoinów, to jest nią brak możliwości rozwodnienia i subiektywna łatwość transferu.
   W każdym momencie kiedy ktoś dokonuje transakcji w tej walucie zostaje w niej zachowana wartość materialna lub niematerialna, która może być dalej przekazana.

   W przypadku walut klasycznych gwarancją zachowania wartości zamienionej w walutę było pierwotnie rzadkość występowania kruszca z którego była wykonana, potem w imię wygody powstały instrumenty pochodne w postaci certyfikatów. Pomysł z certyfikatami z biegiem lat został jednak wypaczony do granic absurdu. Certyfikaty (banknoty) zostały całkowicie oderwane od poparcia w rzadkich metalach na rzecz autorytetów banków centralnych i polityków. Wielokrotnie jednak okazało się, że nie są oni w stanie być gwarantem stabilności walut. Powstały wręcz teorie ekonomiczne (Keyneseizm), które usprawiedliwiają proceder rozwadniania walut w imię generowania szybkiego wzrostu gospodarczego.

   Pojawiła się zatem potrzeba nowoczesnej waluty posiadającej zalety rzadkich metali i łatwości transferu. Bitcoin zwyczajnie spełnia te dwa warunki (póki co).

 •  

  pokaż komentarz

  kurs BTC zmienia się codziennie. Ktoś musi umieć to kontrolować. Z niczego takie kursy się nie biorą. i ktoś oficjalnie chyba wyświetla cenę.

  •  

   pokaż komentarz

   @Belzebub: Nie. Jedna osoba chce sprzedać 1 Bitcoin za 15 zł, druga chce kupić za 15zł, więc na chwilę obecną 1 bitcoin jest wart 15 złotych. Jeśli jutro ktoś będzie chciał kupić Bitcoin za 100zł, a inny za tyle sprzedać, to właśnie tyle będzie wynosiła wartość. Czaisz? I tak jest ze wszystkim. Dlaczego obraz Picassa jest wart powiedzmy 10 milionów USD. Bo ktoś chce za niego tyle zapłacić. Jeśli za 50 lat wszyscy uznają że Picasso był kiepskim artystą i nikt nie będzie chciał dać więcej niż 100USD za ten obraz, to tyle będzie wynosiła wtedy jego wartość. Czy moja krótka lekcja ekonomii pomogła ci rozjaśnić umysł?

  •  

   pokaż komentarz

   @KoderDeKoder: Dodam jeszcze od siebie (aby uzupełnić analogię) że nikt nie musi kontrolować i nie kontroluje obrotu obrazami Picassa.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZdzisiekPoranny: Można jeszcze rozwinąć dalej i nadmienić że obrazów Picassa też można używać jako waluty. Ty mi dasz obraz Picassa a ja ci dam mój nowy dom. Albo jak mi dasz obraz Picassa to będę dożywotnio cie utrzymywał itd.
   Czyli walutą może być absolutnie wszystko co dla ludzi przedstawia jakąś wartość. Zastanawiałeś się kiedyś dlaczego np. złoto jest warte tyle ile jest warte? Czy jest jakoś wyjątkowo piękne(nie, tombak wygląda tak samo a jest wart nieporównywalnie mniej) albo trwałe(nie, stal jest o wiele trwalsza, a jest warta nieporównywalnie mniej). Po prostu ludzie uważają że jest dużo warte, więc jest.

  •  

   pokaż komentarz

   @KoderDeKoder: Wartość złota w dzisiejszych czasach wynika z dwóch czynników: jest go relatywnie mało oraz jest na złoto zapotrzebowanie przemysłowe (nie tylko jubilerskie). Wybranie złota jako waluty dawno temu w dużym uproszczeniu wynikało z tego, ze (a) było go mało - trudno było podrabiać monety, (b) było łatwe w obróbce - więc można było dzielić monetę na części lub formować mniejsze monety - o mniejsze wartości.

  •  

   pokaż komentarz

   @saveman: Wielu pierwiastków na świecie jest mało, a jednak nie mają takiej wartości jak złoto. Wielu też używa się przemysłowo (choćby wymieniona przeze mnie stal) a też nie maja takiej wartości. Możliwe że bieżąca wartość złota wynika z tego, że kiedyś wyrabiało się z niego monety i ludziom ta wartość zakodowała się w głowach na dłużej (możliwe że już na zawsze) ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @KoderDeKoder: Rozumujesz, że na przykład banan którego zjadasz jest wart tyle ile ja bym za niego dał, a za ile ty byś chciał go sprzedać.
   Ty mówisz
   -Sprzedam ci tego do połowy zjedzonego banana za 2 złote
   Ja
   -Nie dam za niego grosza

   I z tym btc będzie podobnie

  •  

   pokaż komentarz

   @Tedohadoer: W opisanym przez ciebie przypadku banan nie będzie nic wart(a przynajmniej będzie wart mniej niż 1 grosz) ponieważ jak już wcześniej tłumaczyłem dane dobro jest warte tyle za ile sprzedawca chce go sprzedać i za ile nabywca chce go nabyć. Cena może być określona poprzez negocjację bądź ustalona z góry. Jednak jeśli nabywcy i sprzedawcy się nie dogadają, to na danym rynku dane dobro nie reprezentuje żadnej wartości na daną chwilę.

   "I z tym btc będzie podobnie "
   A to już tylko twoje zdanie. W tej chwili jest tak że tysiące osób są chętne kupować BTC (i kupują!) i tysiące osób są chętne sprzedawać BTC (i sprzedają!). Więc jeśli masz jakieś nadprzyrodzone zdolności, to powiedz mi kiedy tak będzie z BTC jak w opisanym przez ciebie przykładzie?

  •  

   pokaż komentarz

   @KoderDeKoder: Banan to owoc = jedzenie. ZAWSZE BEDZIE MIEĆ WARTOŚĆ. Nie trolluj bo widzę, że agitujesz, czyli napędzasz bańkę spekulacyjną.

  •  

   pokaż komentarz

   @KoderDeKoder: Złoto ma wartość użytkową. To przede wszystkim biżuteria. Twoja żona bedzie chciała obrączkę ze złota czy BTC?

  •  

   pokaż komentarz

   @p44p: Stare, zużyte znaczki pocztowe nie mają wartości użytkowej. Nie stoi też za nimi państwo. Jednak są dosyć stabilną i wartościową walutą.
   Zresztą... chyba ci już w innym wątku powiedziałem, że widzę zbyt wielką przepaść intelektualną, więc daruj sobie, i tak nie zrozumiesz.

  •  

   pokaż komentarz

   @KoderDeKoder: To zapłać nimi w banku frajerze skoro mają wartość. Nawet ci poodrywam z kopert. Jak je opchniesz to masz ode mnie 50%. Czemu spamujesz tymi bzdurami w necie? Kogo chcesz nabrać?

   Może nie tak, bo do ciebie nie dociera.

   Kupuję 100 BTC i sprzedaję za minutę. Ile na tym zyskam/ stracę? Skoro to tak super waluta to w tak krótkim czasie powinienem wyjść minimalne na 0. Czekam na odpowiedź.

  •  

   pokaż komentarz

   @KoderDeKoder: Starych zużytych znaczków jest określona ilość i przedstawiają sobą wartość kolekcjonerską. Powiedz mi co stoi za tymi pieniędzmi ?
   Wartość kolekcjonerska ? Raczej NIE...

   Jedyne co za tym stoi to głupota ludzka. Podzielam za to twój pogląd odnośnie przepaści intelektualnej między tobą a p44p. Mianowicie on jest 100 pkt IQ wyżej niż ty. Potrafi myśleć. Każdy kto ma minimalną wiedzę z ekonomii jest w stanie pojąć głupotę tej waluty.

  •  

   pokaż komentarz

   @renom: za Bitcoinem stoją jego unikalne cechy wynikające z połączenia technologii P2P i kryptograficznych - z góry ograniczona ilosć, niezależność od polityki banków centralnych (właściwości złota), minimalny koszt transakcji i jej potencjalna anonimowość (właściwości gotówki) i łatwość dokonywania transakcji na odległość przez internet (właściwości pieniądza elektronicznego).

   Jeśli komuś zależy na walucie właśnie o tych określonych cechach, to będzie ona miała dla niego wartość.

  •  

   pokaż komentarz

   @aqua: Jednak proszę zrozum mnie. Podstawą bytu waluty jest wymienialność towarowa pieniądza, czyli zdolność wymiany środka płatniczego na towary i usługi.

   Wymienialność tej waluty jest zerowa. Twórcy tego czegoś mogą spekulować jak chcą i właśnie to robią. 1 BTC - 15zł ? Takiej siły nabywczej nie ma nawet Dinar Kuwejcki. Najdroższa waluta świata (około 10zł).

   Na dzień dzisiejszy z jakiej definicji byś nie skorzystał tego BTC nie można nawet nazwać walutą.

   Powiedz mi na jakiej podstawie przyjęto te 21 milionów BTC ? Dlaczego nie mogło to być np. 50 milionów albo 10 miliardów ? Kwestia umowna ? Do kogo mogę zgłosić się po ewentualną reklamację ? Jakiś bank, instytucja ? Waluta fajna do momentu, aż jej się nie kupuje. Zresztą jak można rozdawać za darmo pieniądz. Samo to jest bez sensu. Wmawianie ,że za wyliczenie czegoś można zarobić. Ktoś kto na samym starcie podłączył program zebrał masę tego BTC i teraz szuka jeleni którzy to odkupią. Zobaczysz ,że nie minie rok a wartość tego BTC spadnie do 0. Ciekawe kogo będą ścigać.

  •  

   pokaż komentarz

   @renom: Skoro ilość jest ograniczona, a pliki z tym czymś można zgubić lub utracić w wyniku awarii , to z czasem sama ilość tego czegoś spadnie do 0.

   Z tym BTC to jest jak z dzieciakami z przedszkola zbierającymi kapsle. Te kapsle między nimi mają jakąś tam wartość do momentu gdy się dzieciaki nie znudzą.

   Ja bym te BTC nazwał hype-walutą. Im głośniej o nich tym droższe. Im dalej w czas tym będą tanieć, aż całkowicie to upadnie. No bo ileż można się bawić kapslami. Jednak by dotarło do naiwniaków, że za kapsle w sklepie roweru nie kupisz musi upłynąć trochę czasu. ;)

   Obiecuję, że wykopię każdy płaczliwy wykop o straconej kasie. ;)

  •  

   pokaż komentarz

   Niektórzy chyba rozpoczęli dyskusję a się nie przygotowali wcześniej. Za BitCoiny MOŻNA nabywać towary i usługi. Ilość sklepów akceptujących BitCoiny rośnie w ogromnym tempie. Ot pierwszy z brzega polski sklep internetowy: http://muffler.pl/

   "powiedz mi na jakiej podstawie przyjęto te 21 milionów BTC ? Dlaczego nie mogło to być np. 50 milionów albo 10 miliardów ? Kwestia umowna ? Do kogo mogę zgłosić się po ewentualną reklamację". A powiedz mi dlaczego złota na kuli ziemskiej jest akurat tyle kilogramów ile jest. I Do kogo idziesz po reklamacje? Do Pana Boga? Powodzenia!

  •  

   pokaż komentarz

   @KoderDeKoder: Złota jest tyle ile jest go w naturze. Jest ono namacalne a w związku z rzadkością i jego właściwościami bardzo cenne. Zresztą wydobywając złoto trzeba poświęcić nie małe środki pieniężne. Teraz proszę wytłumacz mi na jakiej zasadzie oszacowano ,że tego BTC ma być 21 milionów ? Ja ci odpowiedziałem na twoje pytanie. Teraz ty odpowiedz na moje.

  •  

   pokaż komentarz

   @renom: BitCoin to wirtualne złoto. W związku z rzadkością i jego właściwościami jest bardzo cenny. Jest go 21 milionów bo tyle jest go w "wirtualnej naturze". Czyli tak zadecydował projektant tworzący system.

  •  

   pokaż komentarz

   @renom: @KoderDeKoder:
   A ja to widzę tak, że obaj macie rację. Chociaż w temacie jestem "lajkonikiem", dzięki temu wykopowi dowiedziałem się o istnieniu BC i z wypiekami na twarzy oraz niezdrowym podnieceniem czytam komentarze ;)

   Każdy kto ma minimalną wiedzę z ekonomii jest w stanie pojąć głupotę tej waluty.

   Ona jest rzeczywiście "głupia" i tu masz rację Renom. Trafne wydaje mi się też pytanie o to, dlaczego 21 milionów etc. Trochę za dużo tu umowności. Rozumiem porównanie do instrumentów finansowych typu papiery wartościowe - ale za nimi z reguły stoi jakaś "namacalna" (niedosłownie - bo może to być np. znak towarowy) wartość. Tak będzie w przypadku akcji spółek publicznych, za którymi stoi kapitał zakładowy. Tak będzie w przypadku obligacji państwowych, które gwarantuje rząd państwa X czy Y.

   Z drugiej strony, to że coś jest głupie, nie oznacza, że nie można na tym zarobić. Vide słynna tulipanowa bańka spekulacyjna. Trafnie p44p pisze o "hype-walucie". Morał z tego taki, że chcąc na BC zarobić, powinniśmy włączyć kompy, zacząć obliczenia, a równocześnie nagłaśniać ideę jak tylko się da. Taka trochę piramidka finansowa ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @Farquart: Widzisz, chodzi o to że BTC nie powinno być traktowane jako super możliwość zarobienia w krótkim czasie, a jako niezależna waluta pozwalająca uniezależnić się od instytucji finansowych. Gdyby wszyscy to tak traktowali, to dodawaliby formę płatności w swoich sklepach internetowych, sklepach naziemnych, usługach które oferują itd. Wtedy BitCoin REALNIE rósł by w siłę. Niestety w tej chwili jest tak że wiele osób traktuje BTC jako walutę którą można dziś kupić, za tydzień odsprzedać i zarobić 100%. Przez to rzeczywiście tworzy się bańka spekulacyjna. Możliwe że w związku z tym niedługo kurs BTC poleci na łeb na szyję. Ale nie oznacza to końca tej waluty, ponieważ ma logiczną podstawę i zacne cele. Wtedy po prostu BitCoin dalej będzie rozwijał się swoim tempem, które jest nieporównywalnie mniejsze do wzrostu kursu jaki obecnie obserwujemy.

  •  

   pokaż komentarz

   @KoderDeKoder: Proszę 20,7500 za 1 BTC... Co to ma być jak nie spekulacja... W ciągu 3 dni waluta podrożała o 5zł czyli więcej niż ma funt...

 •  

  pokaż komentarz

  Nie widzę przyszłości dla systemu monetarnego który wymaga od każdego użytkownika posiadania mennicy ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @adelard_: Niekoniecznie. Nikt Ci nie każe generować monet. Możesz je kupić w kantorze online - na przykład bitomat.pl albo mtgox.com

  •  

   pokaż komentarz

   @parsiuk: nie rozumiesz... adelard napisał, że gdybyś np. mógł dzisiaj drukować sobie złotówki w domu i każdy obywatel by mógł to jutro chleb w piekarni by kosztował 10,000 zł.
   Jeżeli możesz sobie wydrukować stówkę (wygenerować monety) to po co masz iść do kantoru i wymienić np. 100 $ na 300 zł ? Lepiej trzy razy użyć drukarki ?

  •  

   pokaż komentarz

   @Palwed: Nie rozumiesz podstawowej rzeczy. To nie jest tak że każdy może wygenerować sobie ile chce. Na całym świecie W SUMIE jest generowanych 50 BTC co 10 minut. Jeśli generujących będzie 1000 razy więcej, to nadal będzie wykopywane tylko 50 BTC co 10 minut, czaisz? To nie wiele w porównaniu z 5 000 000 które są już w obiegu. W dodatku generowanie monet będzie ograniczone. Z czasem będzie generowane coraz mniej aż kiedyś w ogóle i zostanie tylko tyle ile będzie w obiegu (czyli 21 milionów).

  •  

   pokaż komentarz

   @KoderDeKoder: Ale wciąż ta waluta nie wynika z niczego... A poza tym cały świat produkuje 300 BTC na godzinę (ok 4500 zł)... to ile czasu ja potrzebuję do wygenerowania chociażby ilości odpowiadającej 100 zł ? Chyba bym nie doczekał. A z drugiej strony po co mam kupować za 100 zł niestabilne BTC by za te BTC coś kupić ? Wolę po prostu kupić coś za 100 zł...
   Takie wirtualne pieniądze mogą z powodzeniem funkcjonować jako wirtualna waluta w grach itd., ale jako samodzielny twór ? Nie sądzę by miała przyszłość. Ale... kto wie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Palwed:
   "Ale wciąż ta waluta nie wynika z niczego.."
   Inne ci znane waluty takie jak PLN, USD, EUR też "wynikają z niczego"
   "to ile czasu ja potrzebuję do wygenerowania chociażby ilości odpowiadającej 100 zł "
   Zależy jaki masz sprzęt. Dobra karta graficzna może generować na dzień dzisiejszy ok. 6.5 BTC na dzień.
   "A z drugiej strony po co mam kupować za 100 zł niestabilne BTC by za te BTC coś kupić". Po pierwsze nie musisz kupować BTC. Możesz przyjąć je w rozliczeniu za jakiś towar, usługę, wiedzę itd. po drugie możesz kupić BTC po to by poczekać aż jeszcze zdrożeją i odsprzedać z zyskiem.
   "Takie wirtualne pieniądze mogą z powodzeniem funkcjonować jako wirtualna waluta w grach itd., ale jako samodzielny twór ? Nie sądzę by miała przyszłość. Ale... kto wie. "
   Niby dlaczego nie? Skoro np. złoto w WOWie możesz sprzedawać za prawdziwe pieniądze to co stoi na przeszkodzie by używać go jako walutę?

  •  

   pokaż komentarz

   @KoderDeKoder: Inne ci znane waluty takie jak PLN, USD, EUR też "wynikają z niczego"
   Poza tym, że opierają się na gospodarkach krajów, są częściowo zabezpieczone złotem i platyną, to faktycznie... poza tym z niczego nie wynikają.

   Zależy jaki masz sprzęt. Dobra karta graficzna może generować na dzień dzisiejszy ok. 6.5 BTC na dzień.
   Super... potrzebuję tylko 2307 dni żeby wyprodukować 10 zł... to tylko trochę ponad 6 lat.

   pierwsze nie musisz kupować BTC. Możesz przyjąć je w rozliczeniu za jakiś towar, usługę, wiedzę itd. po drugie możesz kupić BTC po to by poczekać aż jeszcze zdrożeją i odsprzedać z zyskiem.
   To działa też w drugą stronę. Po co mam przyjmować BTC jak mogę przyjąć banknoty NBP :)
   Po wtóre ciężko czekać z nadzieją, że zdrożeją uwzględniając fakt a/ ogromnych wahań, b/wątpliwej przyszłości.

   Niby dlaczego nie? Skoro np. złoto w WOWie możesz sprzedawać za prawdziwe pieniądze to co stoi na przeszkodzie by używać go jako walutę?
   Stoi na przeszkodzie to, że np. dla mnie możesz sobie całą kopalnię złota w WOWie w dupę wsadzić ;) bez urazy oczywiście, ale dla mnie to nie ma żadnej wartości.

  •  

   pokaż komentarz

   @Palwed: "Poza tym, że opierają się na gospodarkach krajów, są częściowo zabezpieczone złotem i platyną, to faktycznie... poza tym z niczego nie wynikają.."
   Zabezpieczenie złotem, platyną czy surowcami to tylko około 10 procent. Reszta jest bez pokrycia.

   "Super... potrzebuję tylko 2307 dni żeby wyprodukować 10 zł... to tylko trochę ponad 6 lat."
   Kiepsko u ciebie z matmą. Skoro 1 BTC na dzień dzisiejszy to 15 zł, to 6.5 BTC daje 97,5zł

   "Po wtóre ciężko czekać z nadzieją, że zdrożeją uwzględniając fakt a/ ogromnych wahań, b/wątpliwej przyszłości."
   Ciężko czekać z nadzieją że zdrożeją? O jakiej nadziei ty bredzisz człowieku. One drożeją z miesiąca na miesiąc (średnio ponad 100%) od wielu miesięcy.

   "Stoi na przeszkodzie to, że np. dla mnie możesz sobie całą kopalnię złota w WOWie w dupę wsadzić ;) bez urazy oczywiście, ale dla mnie to nie ma żadnej wartości. "
   Tylko powiedz co kogo obchodzi że dla ciebie kopalnia w WOWie nie ma żadnej wartości, skoro mogę tę kopalnię sprzedać Janowi Kowalskiemu za odpowiednią sumę, za którą później kupie twoją firmę, twój dom, a ciebie zatrudnię dożywotnio jako prywatnego czarnucha?

  •  

   pokaż komentarz

   @KoderDeKoder: Różnica między kupowaniem golda do WoW'a i jego sprzedawaniem jest taka
   Gold w wowie zostaje w wowie, zmienia jedynie właściciela, dalej jest to rzecz wirtualna kupiona za prawdziwe pieniądze.
   Tutaj mamy niby dostawać kasę za co ? Trzymanie włączonego komputera? Co w tym czasie robi mój komp? Jakie i kto ma z tego korzyści?

  •  

   pokaż komentarz

   @KoderDeKoder:
   @KoderDeKoder:
   Zabezpieczenie złotem, platyną czy surowcami to tylko około 10 procent. Reszta jest bez pokrycia.
   Dlatego napisałem częściowo. Ale są przede wszystkim zabezpieczone gospodarkami krajów, które je emitują.

   Kiepsko u ciebie z matmą. Skoro 1 BTC na dzień dzisiejszy to 15 zł, to 6.5 BTC daje 97,5zł

   Tu mój błąd. Kurs mi się popieprzył. Tylko jak ja mam wytworzyć 6.5 BTC na dzień skoro w sumie dziennie jest produkowanych 7200 BTC ? (tu matematyka :D 50BTC co 10 min x 6 = 300 BTC/h x 24 = 7200). ? To ilu tam jest użytkowników ? Bo wystarczy trochę powyżej 1000 użytkowników i nie starcza nawet po 1 BTC dziennie dla jednego.
   Przy 50000 uczestników (a to nie wiele) wychodzi średnio... 0,14 BTC na jednego... A ile osób się w to bawi ? Są jakieś dane ?

   Ciężko czekać z nadzieją że zdrożeją? O jakiej nadziei ty bredzisz człowieku. One drożeją z miesiąca na miesiąc (średnio ponad 100%) od wielu miesięcy.

   Mogą sobie drożeć skoro praktycznie nic poza wymianą ich samych z nimi nie zrobisz. A waluta za którą nie mogę powszechnie kupić nic to nie waluta. Na Twoim miejscu wszedłbym w kredyt z 20K zł i po miesiącu wyciągasz 40K zł... czysty zysk, zero ryzyka - tylko inwestować !

   Tylko powiedz co kogo obchodzi że dla ciebie kopalnia w WOWie nie ma żadnej wartości, skoro mogę tę kopalnię sprzedać Janowi Kowalskiemu za odpowiednią sumę, za którą później kupie twoją firmę, twój dom, a ciebie zatrudnię dożywotnio jako prywatnego czarnucha?

   Najpierw skończ gimnazjum, a to może być nie łatwe uwzględniając to, ze grasz w WOWa i siedzisz na Wykopie. Teraz już przynajmniej wiem dlaczego w kredyt nie wchodzisz i nie inwestujesz w BTC.
   Poza tym ogólna ilość wirtualnej waluty w różnych grach itd. jest śmiesznie niska do ilości realnej waluty na świecie.
   Widać z niektórymi się nie da dyskutować na poziomie...

  •  

   pokaż komentarz

   @Tedohadoer: "Różnica między kupowaniem golda do WoW'a i jego sprzedawaniem jest taka
   Gold w wowie zostaje w wowie, zmienia jedynie właściciela"
   Tutaj też można powiedzieć że BitCoiny dalej zostają w sieci BitCoin. Zmieniają tylko właściciela. Jaką widzisz różnicę?
   W wowie możesz sobie wykopywać złoto w kopalni(załóżmy) a w sieci BitCoin możesz wykopować BitCoiny poprzez odpowiedni programik. Ja nie widzę różnicy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Palwed: "Najpierw skończ gimnazjum, a to może być nie łatwe uwzględniając to, ze grasz w WOWa i siedzisz na Wykopie. Teraz już przynajmniej wiem dlaczego w kredyt nie wchodzisz i nie inwestujesz w BTC."
   Tym tekstem spaliłeś się w moich oczach jako rozmówca, także dalej nie mam zamiaru tłumaczyć ci rzeczy których i tak podejrzewam nie zrozumiesz.

  •  

   pokaż komentarz

   @KoderDeKoder: To ty najpierw chciałeś mnie zatrudnić jako prywatnego czarnucha więc o poziomie rozmowy mi nie wspominaj.
   Powiem tyle... na BTC ktoś na pewno zarobi niezłe pieniądze, ale to nie będą ci którzy ładują w system gotówkę.

  •  

   pokaż komentarz

   @Palwed: Przypominam że to nie ja pierwszy mówiłem o wsadzaniu sobie kopalni złota w dupę. Także przyjąłem tylko twój styl semantyczny.
   Na BTC wiele osób już zrobiło pieniądze i wiele osób je robi co dzień. Tysiące transakcji odbywają się każdego dnia.

  •  

   pokaż komentarz

   @KoderDeKoder: Napisałem bez obrazy i dodałem uśmieszek byś potraktował to z przymróżeniem oka ;) nie ważne...
   Skąd wiesz kto i jakie pieniądze tam robi ? Skąd wiesz jakie nakłady zrobili za realną gotówkę ?
   Dlaczego więc sam nie wyłożysz dużej kasy skoro uważasz, że to taki świetny interes ?

  •  

   pokaż komentarz

   @Palwed: Najpierw powinieneś napisać skąd ty wiesz że ja nie robię interesów z BTC. Ja z tobą rozmowę skończyłem jak już napisałem wyżej.

  •  

   pokaż komentarz

   @KoderDeKoder: WoW pada i Gold z WoWa jest goldem de.bili. To samo z BTC.

 •  

  pokaż komentarz

  zaplace tym w automacie? nie.
  kupie tym bilet? nie.
  zaplace tym za batona? nie.
  jestem alternatywny i ołpensoursowy wykopujac? taaaaa

  •  

   pokaż komentarz

   @Nadrill: nie, ale gdy waluta będzie coraz bardziej popularna, to być może coś się ruszy pod tym względem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Chudy_:
   do tego nie dojdzie, bo jej zaleta jest wada - nie mozna jej kontrolowac.

  •  

   pokaż komentarz

   @Nadrill: Jabber też nie ma centralnego serwera, "centralnej bazy historii rozmów", a jednak z roku na rok jest coraz popularniejszy.

  •  

   pokaż komentarz

   @PlonacaZyrafa:
   A pochwal sie kto ma "centralna baze historii rozmow"

  •  

   pokaż komentarz

   @Chudy_: nie ruszy się bo nie będzie popularna, nie będzie popularna, bo nie będzie stabilna, nie będzie stabilna bo jest sztuczna...

  •  

   pokaż komentarz

   @PlonacaZyrafa: tyle, że za rozmawianie na jabberze nie zarabiasz rzekomej niby waluty

  •  

   pokaż komentarz

   @Palwed: Co to znaczy "sztuczna"? Pieniądzem może być cokolwiek, byle dało się przewidywać tego wartość/ilość. Jeśli bitcoin jest wyposażony w mechanizm uniemożliwiający jego ponadnormatywne generowanie to sprawa jest załatwiona. Reszta to kwestia popularności, a to już inna bajka.

  •  

   pokaż komentarz

   @Bartholomew: Masz rację, że walutą teoretycznie może być cokolwiek... Z tym, że jeżeli ten wirtualny pieniądz będzie się obracał tylko w wąskiej grupie, będzie sporadycznie wychodził poza system, a następnie do niego wracał to logicznym jest to, że nie zyska popularności ergo będzie tracił na wartości... za mały popyt za duża podaż.

  •  

   pokaż komentarz

   @Palwed: Podaż systematycznie spada. Bitcoin ma taką przewagę nad tradycyjną walutą, że o jego podaży nie decydują rządy państw, a jest on konsekwencją znanego powszechnie algorytmu. BC ma charakterystykę "wydobycia" dewizy idealnej.

  •  

   pokaż komentarz

   @PlonacaZyrafa: Spada PRZYROST a nie podaż. Bitcoinów jest coraz więcej, więc nie ma mowy o spadku podaży.
   BitCoin staje się coraz bardziej popularny (i to w ogromnym tempie, nie zawaham się użyć słowa wykładniczym) także z problemem popularności tez sobie chyba poradzi :).

  •  

   pokaż komentarz

   Obawiam się, że nie będzie popularna z kilku być może prostych przyczyn: musisz poświęcić pieniądze na wydobywanie (rachunek za prąd, Internet), nie wszędzie na świecie ludzie dysponują komputerami a już takimi które były by w stanie wydobyć cokolwiek, nie każdego stać na "wydawanie" fizycznych pieniędzy na pieniądz wirtualny. Do tego jeszcze należy dodać cyfrowe wykluczenie z racji wieku - ja, ty i reszta wykopowiczów moglibyśmy z tego korzystać, nasi rodzice raczej nie.
   Jeśli Bitcoin jakimś cudem zyska jednak na popularności to jedynie w Internecie, stanie się jego walutą, dobrym sposobem na mikrotransakcje i nic poza tym.

  •  

   pokaż komentarz

   @pocketkocurek: Ależ właśnie o to chodzi. Alternatywa dla superdrogich i do tego inwigilowanych operacji bankowych. Nie musisz generować BC (baa, to się w Polsce nie opłaca ze względu na ceny prądu). Możesz sprzedawać wełniane skarpety ;D.

   Waluty internetowe działają całkiem nieźle. Na kilku forach spotkałem się z czymś takim jak Forum Gold. Ludzie sprzedawali za to nawet komputery. A technologia FG przy BC to jak hulajnoga przy osobistym jetpacku.

  •  

   pokaż komentarz

   @PlonacaZyrafa: Ceny prądu wcale nie są takie złe. W niektórych stanach ceny prądu dochodzą do 10 centów za kWh, a u nas - ok. 20-30 groszy. Więc mamy podobnie, jak inni. Przy czym mając firmę można stawki negocjować i wtedy wychodzi jeszcze taniej.

  •  

   pokaż komentarz

   @Nadrill:
   A kartą zapłacisz w automacie/za bilet/za batona?
   Jaki to dziś problem nosić ze sobą komputer? Większość z was ma jakiś komputer w kieszeni, kiedy płaci za coś w sklepie.

 •  

  pokaż komentarz

  A gram suszu mogę za te pieniądze wolnych ludzi zakupić ?

 •  

  pokaż komentarz

  A czy nie ma tu sprzeczności z prawem polskim, odnośnie monopolu państwa na bicie monet (bo prywatnie można sobie wybijać medale a nie monety)? Jak ściągać ewentualne długi i w jakiej walucie no i przez jakie sądy? No i czy jest to waluta "uznawana" w jakikolwiek sposób, tzn. czy po zakupie np. serwera, firma sprzedająca serwer musi zapłacić podatek VAT i inne (np. dochodowy) i od jakiej kwoty i w jaki sposób i w jakiej walucie to obliczać? No i czy ktoś mi wystawi po zakupie czegokolwiek fakturę (np. jeśli chcę sobie za te bitcoiny kupić oprogramowanie i mieć potwierdzenie legalnego zakupu)?
  Jak to wygląda w praktyce?

  •  

   pokaż komentarz

   @panpromo09: Co do vatu to chyba zadna z tych rzeczy nie wystepuje bo to sie niby dzieje w internecie nieprawdziwymi pieniedzmi a prawdziwa jest tylko praca jakas strona a dla strony b wykonuje. To chyba jest tak ze szwagier a dla szwagra b remontuje dom a szwagier b kupuje wodke.
   Tyle ze predzej te ch nas odetna od internetu niz my ich od pieniedzy. No ale walczyc trzeba.

  •  

   pokaż komentarz

   @Zamszowy_ogorek: no OK, ale z tym szwagrem, to niestety występuje obowiązek podatkowy, za flachę to możemy sobie po znajomości takie dile robić, ale oficjalnie już nie za bardzo, a ta waluta ma w sumie charakter jeśli nie oficjalny, to publiczny. Poza tym kupujesz za te bitmonety,jakiś tam, dajmy na to hosting, to ten sprzedawca sprzedaje usługę, a więc niezależnie w czym się rozlicza, to i tak podpada on pod obowiązek podatkowy w tej sytuacji, ewentualnie Ty o musisz opodatkować korzyść majątkową wg ceny rynkowej towaru lub usługi. Także tu można się nieźle wpierniczyć w problemy fiskalne.

  •  

   pokaż komentarz

   @panpromo09: Tutaj nie masz fizycznej waluty, masz walutę umowną. Równie dobrze mogły by to być eurogąbki. Sprzeczności z prawem tutaj nie ma.
   Odnośnie sprzedaży to nie wiem szczerze jak to zakwalifikować :) natomiast wydaje mi się, że nie nastąpiła by tutaj umowa sprzedaży, a zamiany (serwer -> za -> BTC). Wg KC środkami płatniczymi mogą być tylko PLN i inne waluty.
   Obowiązek podatkowy powstałby tak jak w przypadku każdej innej umowy zamiany. Faktura VAT dokumentowała by nie sprzedaż, a barter (towar za towar). Z tym, że nie wiem jak skarbówka by potraktowała zamianę serwera na wirtualną walutę - zapewne jako próbę ominięcia podatku :))

  •  

   pokaż komentarz

   @Palwed: Ale od barteru pewnie też trzeba zapłacić podatek, więc w razie czego naliczą Ci wg. uznania wartość transakcji i podatek od niej.

 •  

  pokaż komentarz

  Mnie sie to bardzo podoba ale 1 kwestia jest srednia - co sie stanie jak odlacza prad? Co zrobic gdy nie ma sie dostepu do internetu?

 •  

  pokaż komentarz

  Ferrari 365 GT kupie za max 10 tys Bitcoin.

 •  

  pokaż komentarz

  Mówiąc w ogromnym uproszczeniu, każdy miner Bitcoin wyliczając funkcje skrótu dodaje do mocy sieci - co zabezpiecza ją przed atakami typu "podwójne wydanie tej samej monety", próbami wstrzyknięcia do systemu "lewych" monet, przekłamaniami w historii transakcji etc.

  Jak policzysz ile kompów w bankach na świecie pracuje non stop zabezpieczając sieć bankową i przeprowadzając transakcje to wyjdzie troszkę większe zużycie prądu. Przy Bitcoin nie potrzeba również opancerzonych samochodów do przewożenia gotówki - na to też idzie kasa bez sensu. Mógłbym wyliczać i wyliczać, ale po prostu wystarczy się zastanowić nad obecnym systemem.

 •  

  pokaż komentarz

  Jeśli jeszcze możesz to zmień "Bitcoin jest pieniądzem, który nie umie kontrolować żaden rząd czy też bank." na "Bitcoin jest pieniądzem, którego nie umie kontrolować żaden rząd czy też bank." w opisie

 •  

  pokaż komentarz

  Nie rozumiem zasad emitowania tego pieniadza? Ze sie "popracuje" na aplikacji? Czyli, ze co? Wyglada na to, ze ktos ustala ile tych pieniedzy moze byc "wypracowanych" wiec co do opisu, ktory mowi o braku kontroli to nie prawda. Po prostu robi to kto inny a jest to moim zdaniem zagrozenie, a nie zaleta.

  •  

   pokaż komentarz

   @lebort: Możliwości produkcji pieniądza zostały określone wraz z rozpoczęciem projektu. Możliwość generowania (droga energetycznie) nowych BC zapewnia powolny i stabilny dopływ waluty na rosnący rynek.

  •  

   pokaż komentarz

   @PlonacaZyrafa: Ale generuje je z czego?
   Za co mam niby otrzymywać te BC?
   Jaki zysk ma autor/założyciel programu?

  •  

   pokaż komentarz

   @Tedohadoer: http://en.wikipedia.org/wiki/Bitcoin

   Dokumentacja jest otwarta, projekt jest open-sourcowy. Nowe jednostki generowane są z "mocy obliczeniowej", komputery dokonują operacji kryptograficznych. Jeżeli chcesz dyskutować o technikaliach, to zapoznaj się najpierw z podstawową literaturą.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tedohadoer: Teoretycznie autor programu ma taki sam zysk, jak z innych projektów Open Source (czyli skomplikowana sprawa). W praktyce na początku projektu, kiedy trudność była dużo mniejsza, generowanie szło zdecydowanie szybciej, więc jest bardzo prawdopodobne, że pierwsze osoby zaangażowane w projekt mają w zapasie sporo BTC. A otrzymujesz je za to sam o, za co otrzymuje się złoto, kiedy je wykopiesz. Możesz powiedzieć że za nic, możesz powiedzieć, że za włożona pracę, a możesz też powiedzieć, że zawsze je miałeś, tylko trzeba było znaleźć.

 •  

  pokaż komentarz

  Ja kupiłem kilka BTC. Będę mógł mówić wnukom, że byłem przy tym jak powstawało nowe złoto internetu :) I podaruję im po 0.1 BTC za co kupią sobie mieszkania :)

 •  

  pokaż komentarz

  Bylo kilka razy wyswietla sie nawet w podobne linki

 •  

  pokaż komentarz

  A mnie zastanawia jedna rzecz. Załóżmy, że ktoś nie posiada wystarczająco silnego kompa, aby generować monety - wtedy jedynym sposobem na ich zdobycie jest pójście do pracy, zdobycie innej waluty i jej wymiana, lub wydanie jej na sprzęt zdolny ją generować.

  To mi trochę wygląda na sytuację, w której idziemy rąbać drewno, aby za kasę z jego sprzedaży, kupić łopatę, za pomocą której możemy kopać w ziemi i liczyć na to, że przypadkiem natrafimy na diamenty. Tylko nagle okazuje się, że wszyscy wokół mają większe łopaty, przez co szansa na wydobycie przez nas diamentów spada. Więc
  znów musimy iść rąbać drewno, aby kupić nową, większą łopatę.

  W pewnym momencie, kiedy mamy już odpowiednio dużą łopatę, okazuje się, że wszystkie diamenty zostały już wykopane i jeżeli chcemy je zdobyć, to musimy znów chwycić za siekierę.

  Co więcej, cena jednego diamentu nagle idzie w górę, więc musimy rąbać jeszcze więcej drewna, żeby kupić choćby jeden diament, który możemy wymienić na inną usługę. Żeby było śmieszniej, ludzie z dużą ilością diamentów na koncie chcą za nie kupować usługi, co oznacza, że będzie preferowana płatność w diamentach, a nie w innej walucie, tak więc wartość samej waluty w stosunku do diamentów będzie spadać, a co za tym idzie, coraz więcej trzeba będzie zapłacić za jeden diament. Sprawia to, że dopóki ktoś nie zechce płacić diamentami za rąbanie drewna, dopóty drwal będzie miał ogromne problemy z wejściem w posiadanie diamentów.

  Tak więc dochodzimy do wniosku, że tylko osoby działające w pewnych branżach i o pewnych umiejętnościach będą w stanie funkcjonować, używając tej waluty, reszta będzie miała utrudnienie. Co więcej, dla pewnej części osób, ta waluta będzie zupełnie nie przydatna, bowiem nie będzie wymienialna na interesujące ich usługi. To trochę tak, jakby za złotówki nie móc kupić chleba (bo piekarz nie posiada kasy akceptującej złotówek analogia do nie posiadania kompa/nie bycia w internecie), a za dolary już tak.

  •  

   pokaż komentarz

   @Jelcyn: W tej walucie nie chodzi tak naprawdę o to by ją wykopywać ale by jej używać. Ma przewagę nad powiedzmy PLN, USD czy EUR między innymi taką że: fiskus się do ciebie nie dobierze, bank sobie nie dodrukuje więcej waluty, możesz robić transakcje anonimowo itd.

  •  

   pokaż komentarz

   @Jelcyn: W tej chwili BTC to złoto głupich. Największy wzrost tego był kiedy ludzi w sieci było najmniej i kiedy to powstawało. Program generował tym osobom kilka BTC na godzinę. Z czasem coraz mniej. Teraz przy tysiącach podłączonych nie masz szans na darmowe BTC. Sprawiasz jedynie, że BTC zaczynają ostro procentować pierwszym użytkownikom. Im więcej idiotów podłączonych do sieci tym bogatsi ci pierwsi. Im więcej ludzi tym większy popyt i większa cena. Weź jeszcze pod uwagę, że ilość BTC jest ograniczona zarówno w ilości obecnej jak i ilości maksymalnej. Coś na zasadzie gdyby diler narkotyków wypuścił na rynek duża ilość prochów (początek BTC - licznik bił jak głupi) , póżniej ograniczał liczbę prochów nie mając konkurentów (cena BTC rośnie, coraz mniej drukują) aż w kulminacyjnym momencie (zanim debile się opamiętają) zanim narkomani wyjdą z nałogu pozbywał się działek po astronomicznych wtedy cenach.

   Ci , którzy tu spamują to oszuści i dilerzy prochów BTC.

  •  

   pokaż komentarz

   @p44p:
   Tak masz rację kilka osób nachapało się BTC na początku ale...
   W ich interesie jest przetrwanie i rozwój projektu czyli inwestują prawdziwe pieniądze w rozwój projektu BTC bo liczą że będą w przyszłości mogli zrealizować zysk. Obrali strategię żeby rozpropagować BTC, oraz jak najwięcej ludzi wpędzić w prawdziwe koszty (np. zakup sprzętu do miningu, czas poświęcony na tworzenie filmików jak powyżej) aby i oni byli zmotwowani do walki o przetrwanie i rozwój bitcoina.
   A kolejna sprawa to zastosowanie praktyczne: przelew np z polski na dowolny koniec świata jest w pełni darmowy i trwa kilka minut a do tego jest zupełnie anonimowy, a to robi wrażenie w porównaniu do wielu godzin oczekiwania na kolejną sesję ELIXIR czy kosztów przelewu międzynarodowego.

 •  

  pokaż komentarz

  Największa siła we wszechświecie zabezpiecza tą walutę - MATEMATYKA !

 •  

  pokaż komentarz

  21 milionow to troche malo aby stalo sie to waluta. Toz to nawet 1 BitCoin nie ma na jednego polaka.

  •  

   pokaż komentarz

   @borostfor:
   możesz sobie podzielić to na ułamki, kilka miejsc po przecinku i tym obracać. ilość pieniędzy nie ma znaczenia.

  •  

   pokaż komentarz

   @borostfor: ten problem jest rozwiazany poprzez dzielenie. Protokol Bitcoina pozwala wyslać/przyjąć drobne ułamki Bitcoina. O ile pamietam do 8go miejsca po przecinku. Bedziesz mogl sie poslugiwac milibitcoinami (mBTC), potem uBTC, nBTC itp

 •  

  pokaż komentarz

  Ciekawy pomysł ten Bitcoin. To coś jak Gold na forach, Eurogąbki i inne Punkty premium/diamenty/rubiny/antymaterie itp. itd... Z tą różnicą że pomijasz banki, złodziejskie machinacje ................................. (wpisz kogo chcesz) i wszystko co ci kasę zabiera.
  Świat finansjery jest pokręcony jak korkociąg. Obecnie USA drukuje pieniądze nie mające pokrycia w niczym co ten kraj produkuje, (parytet złota okazał się mitem po upadku banków). Euro ma się trochę lepiej a mimo to kraje bankrutują... Chiny jako jedyne mają twardą walutę i wszystkie pozytywne wskaźniki ciągle u nich rosną. (Co ciekawe, Chiny posiadają większość obligacji USA :)

  Wracając do tematu: Bitcoin to ciekawy pomysł, który ma szansę na wyewoluowanie w coś co może stać się uniwersalną walutą internetową.

  •  

   pokaż komentarz

   @nimdA-pokyW: Tak? A w jakim sensie? Kto to uznaje? Czy wy na serio tak debilni jesteście, że uwierzyliście, że to może być waluta płatnicza? Z gierki do gierki, gdzie zbieracie fikcyjne pieniądze, może być. Ale wam i tak nic nie przeszkadza. Bitcoin czy wykopcoin, ważne, że dużo macie na koncie. Może się nazywać nawet oderwanyodrzeczywistościcoin.

  •  

   pokaż komentarz

   @kiwoludek: Akiedy Ty ostatnio z jaskini wychodziłeś? ;) Bo coś widzę że chyba dalej żyjesz w czasach handlu wymiennego... A do tego nie przeczytałeś mojego postu dokładnie, albo go nie zrozumiałeś... Zastanów się nad stwierdzeniem "ma szansę na wyewoluowanie".

  •  

   pokaż komentarz

   @nimdA-pokyW: Ja nie muszę, ja wciąż wychodzę. I wiem za co i czym można płacić PLN czy USD oraz Euro. Co można wymienić w kantorach też wiem. A ty rób swoje, debili tu wielu, nie tak trudno ich zatrudnić. Powodzenia.
   P.S. Zmień ten nick, takie sztuczki to robili w 39.

  •  

   pokaż komentarz

   @kiwoludek: "Kto to uznaje"
   Ja.
   Umyje Ci auto za 100 Bitcoinów. Jak nie są dla Ciebie nic warte to możesz mi Tyle zaplacicic.
   Z przyjemnością przyjmę opłatę w tej walucie.
   Nie interesują mnie inne waluty bo dla mnie nie maja żadnej wartości.

 •  

  pokaż komentarz

  Ludzie którzy kupili bitcoin 3 tyg. temu czytając o tym wykopie zarobili właśnie 350% włożonej gotówki.

 •  

  pokaż komentarz

  Spójrzcie sobie na wykres wzrostu wartości Bitcoin, jeszcze na początku roku kosztowały 1$, a dzisiaj 5$. SZOK

 •  

  pokaż komentarz

  Co sie stanie jak juz wemituja te 21 mln bitcoinow?

  •  

   pokaż komentarz

   @marciniaq84:
   przestaną już więcej emitować, obliczenia się skończą i nie będzie już czego liczyć.

  •  

   pokaż komentarz

   @marciniaq84: do każdej transakcji można dołączyć opłatę w dowolnej wysokości, żeby przyśpieszyć zaakceptowanie transakcji przez sieć. Opłaty te przekazywane są osobie, która "rozwiązała" kolejny blok w łańcuchu transakcji. Czyli nie będziesz wprawdzie już generował nowych monet ale za to będziesz dostawał opłaty z ostatnich transakcji (jak uda ci się "rozwiązać zadanie" jako pierwszemu). Teraz też je dostajesz oprócz standardowej nagrody wyemitowanej z niczego, ale nie są to duże kwoty bo sieć jest wciąż stosunkowo mała.

  •  

   pokaż komentarz

   @marciniaq84: Obliczenia będą cały czas potrzebne, to dzięki nim wykonywane są poszczególne transakcje. Tak jak napisał aqua, mimo, że nie będzie już nagrody za wygenerowany blok, to minerowi przypadną wszystkie opłaty transakcyjne. Zakładając, że wtedy transakcji będzie duuużo więcej, to będą to niemałe kwoty.

 •  

  pokaż komentarz

  a pamięta ktoś wirtualny świat zwany second life i ich wirtualna waluta zwana bodaj Linden dolary, też osiągały niezłe kursy, nie wiem jak dzisiaj ale chyba projekt zdechł:/

 •  

  pokaż komentarz

  Komentarz usunięty przez autora

 •  

  pokaż komentarz

  SolidCoin to projekt o wiele bardziej zaawansowany technologicznie niż Bitcoin. Rozwiązuje wiele problemów swojego poprzednika i co najważniejsze - jest nieustannie rozwijany.

 •  

  pokaż komentarz

  Jeszcze jedno, nim zaczniemy polemikę na temat pieniądza polecam obejrzeć poniższy film wyjaśniający jak jesteśmy robieni w balona przez "możnych tego świata":

  http://www.youtube.com/watch?v=5-rTbUUqW7o

 •  

  pokaż komentarz

  Dalej nie rozumiem jak można dostawać "siano" za bezsensowne operacje obliczeniowe - z których nie ma żadnych korzyści dla ogółu. Coś mi tu śmierdzi...

 •  

  pokaż komentarz

  Z tymi 21 milionami max to też niezły przekręt skoro praktycznie nie ma granicy od dołu.
  JEst niby, ale dopiero na 8 miejscu po przecinku. Przekładając teraz np na złotówki i grosze.
  1 grosz - czyli niepodzielna ilość to 0.00000001 BTC
  21 000 000 to max , teraz dodajmy te zera
  21 000 000 i 000 000 i 0.01 czyli
  21 000 000 000 000.00

  21 bilionów.
  Liczba dolarów w obiegu na świecie to około 1 biliona. czyli 21 x mniej niż BTC za 100 lat.
  Po tym wnioskuję, że gdyby cenę BTC zestawić dziś z dolarem to 1 BTC powinien kosztować w okolicach 0.05 dolara, a kosztuje 15$ czyli 300x więcej niż powinien. I to wszystko przy założeniu, że BTC ma zabezpieczenie w zobowiązaniach. Ale przecież nie ma.

  Nikt mi nie zagwarantuje że jak wykupię wszystkie Bitcoiny to będę mógł wymienić np na złoto, bo BTC nie ma ŻAÐNEJ wartości. To ,że to ktoś wymienia to jest jego ryzyko. W ten sam sposób można się wymieniać kawałkami gazet pomalowanymi kredkami. Waluta graczy i hazardzistów. To co głoszą na Wiki o tym jaka to piękna waluta to ściema jakiej świat nie widział.

  •  

   pokaż komentarz

   @p44p: Codziennie wymieniasz się przecież kolorowymi kawałkami papieru, których wartość maleje o kilka % rocznie.

  •  

   pokaż komentarz

   @TranceForever: kolejny ekonomatoł...

  •  

   pokaż komentarz

   @p44p: ale co Ty za brednie opowiadasz? Co to za porównanie w ogóle? Jakie ma znaczenie podzielność? Wg tego co piszesz to by znaczyło, że np złoto czy srebro czy miedź nei ma żadnego zabezpieczenia czy znaczenia bo można je tak rozdrobnic i podzielić, że jedna jednostka złota będzie warta np 1 cent i co to niby ma oznaczać wielki EKONOMISTO ?
   Nie ma znaczenia jaka jest ilość i jak mały jest dzielnik, wazne tylko, że jest to STAŁA liczba i nie można jej dodrukować jak np. dolary.

 •  

  pokaż komentarz

  "Bank powierzył pieniądze z dużym zainteresowaniem"???

  Przecież interest rate to rata interesu. Hihihi.....

  •  

   pokaż komentarz

   @herbstnebel: Za co? Za BitCoiny? Ten co je od ciebie kupi.

  •  

   pokaż komentarz

   @KoderDeKoder: za ich powstanie :P

  •  

   pokaż komentarz

   @herbstnebel: Każdy użytkownik sieci za to płaci - swoim prądem i czasem procesora.

  •  

   pokaż komentarz

   @herbstnebel: Naiwniacy, którzy uwierzyli w bajkę o uniwersalnej walucie. Na twoim miejscu trzymałbym się od tego z daleka. W ciągu kilku dni kilka osób nabiło sobie więcej coinów niż reszta w ciągu dalszych 90 lat. Wystarczy znać podstawy matematyki. Dziś dołączając się do sieci tracisz pieniądze, bo prąd kosztuje cię setki tysięcy razy więcej w przeliczeniu na bitcoina niż w pierwszych miesiącach. Przykłądowo teraz w tydzień wygenerujesz 1 BTC. Założyciel sieci i jego kumple w ciągu pierwszego tygodnia wygenerowali sobie co najmniej 500.000 BTC - tak wynika z wykresu.
   Oni mają 500k BTC ty masz 1 BTC. Frajerzy płacą za BTC 15$ więc zarobisz 15$. Założyciel i kumple zarobią 15$*500.000 (zakładając , że po pierwszym tygodniu już im nie generowało monet) 1.5 mln !!! $$$.

   Tak więc dołączając się do sieci powiększasz liczbę baranów gnających za kijem z marchewką, Reasumując płacisz za to TY swoim prądem. Tak na prawdę nie zyskując nic w zamian, a dodatkowo wspierasz oszustów którzy są w posiadaniu astronomicznych na dzień dzisiejszy ilości BTC. A są tacy, bo tak wynika z modelu matematycznego tego oszustwa.

  •  

   pokaż komentarz

   @p44p: "Reasumując płacisz za to TY swoim prądem"

   Hmmm... A gdybym miał wiatrak z prądnicą? Albo koło wodne na rzece? To kto i czym by płacił za te bitcoiny? Czepiasz się elementu, który w ogóle czepiania nie wymaga :) Właściciel kopalni złota świetnie na kopaniu zarabia, ale czy to jest argument przeciwko złotu?

 •  

  pokaż komentarz

  Widzę że w ciągu 30 min dostałem 2 minusy średnio w czasie komentwania . Z czasem będzie ich coraz mniej. Czy to oznacza, że mogę je uznać za walutę bo są stabilne (nikt nie będzie dawał w nieskończoność) i sprzedać jak BTC? Hahahaha.

  BTW te minusy to pewnie od tych 3 spamerów. Mają jakieś tam BTC i żeby na tym zarobić muszą naganiać ludzi. Inaczej lipa. Sami piszą, że sieć daje wirtualne nagrody za nagonkę frajerów. Ciekawe czy im się to chociaż zwraca.

  •  

   pokaż komentarz

   @p44p: jak znajdziesz kogoś, kto będzie chciał wymienić Twoje minusy na inne dobra, to czemu nie. Nikt nie ukrywa, że Bitcoin to waluta eksperymentalna i obarczona wysokim ryzykiem. Ja osobiście większość oszczędności trzymam w złocie, ale może lepiej nie mówić bo zaraz powiesz że naganiam na złoto... W każdym razie kilka dni temu pojawił się artykuł o Bitcoin w amerykańskim Forbesie i nikt tam nikogo nie nazywał durniami ani frajerami. Link dałem w powiązanych.

  •  

   pokaż komentarz

   @aqua: może i znajdę. Nie takie rzeczy idą na allegro.
   Forbes to gazeta dla małp. Choć chyba ostatnio badania wykazały, że małpy mają lepsze wyniki na giełdach...

  •  

   pokaż komentarz

   @p44p: Pewnie im się nawet nie zwróci ale co ich to kosztuje, net, prąd i komputer mama opłaciła. A nadzieja jaka wielka;)

 •  

  pokaż komentarz

  Naiwni niech inwestują w tą walutę... A ZWOLENNICY TEGO BADZIEWIA NIECH MNIE MINUSUJĄ MAM TO W 4 LITERACH !!!

  Jeśli ktoś jest na tyle naiwny ,żeby inwestować w to badziewie zasługuje na to co dostanie za krótki czas...

  •  

   pokaż komentarz

   @renom: Hehe, co najciekawsze to pieniądze znikąd. ;) Ile już ich jest? 5mln? Z czego?
   Może ja też sobie napisze taki program. Źródła programu zostały podane z opóźnieniem. Do tego Wy użytkownicy używacie tylko klientów. Ciekawe jakie wałki szły do tego momentu.

  •  

   pokaż komentarz

   @p44p: Tutaj trzeba zacytować:
   "Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów.
   - Stanisław Lem"

   Słuchaj nie ma sensu nikogo uświadamiać. Zwolennicy tej piramidy będą walczyć do końca. Najlepsze jest to ,że nikt nie ma z nich nawet jednostki monetarnej tej waluty. Obejrzeli filmik stworzony przez dobrych marketingowców i myślą ,że od tak można sobie stworzyć walutę. Większość ludzi bardzo łatwo zmanipulować. Bernard Madoff udowodnił ,że się da wykołować nawet tych mądrych.

   Zasada tego oszustwa jest prosta i nie trzeba być geniuszem ,żeby ją rozszyfrować.
   Zresztą bardzo dobrze, że to powstało... Ktoś kto inwestuje w to badziewie równie dobrze może rozpalać kominek pieniędzmi. NIE ZASŁUGUJE NA TO ,ŻEBY JE POSIADAĆ !

   ps. Może założymy jakiś interes ? Zobacz jaki rynek jest chłonny na nowe pieniądze.

 •  

  pokaż komentarz

  Hmm - kolejny problem widzę: kantory. Ja tu na żadnym z nich (a na pewno polskich) nie widzę żadnej umowy... Więc ja wpłacam kasę - ale skąd mam mieć pewność, że dostanę za nią BC (zakładając, że transakcja w sieci zostanie zawarta)? I skąd mam mieć pewność, że sprzedając BC - dostanę za nie pieniądze w walucie realnej? Przecież nie ma żadnych umów - wszystko jest oparte na zaufaniu do właściciela kantoru? Hmm... Ktoś znający się na rzeczy może to skomentować?

  A dalej: z tego co widzę, transakcji w PLN jest przeprowadzanych tyle co nic, a operując na $ lub € - trzeba ponieść koszt takiej transakcji. Czyli już przy zakupie tracimy więcej kasy na przewalutowanie...

  •  

   pokaż komentarz

   @slawpe13: Tak, opiera się to na zaufaniu, jednak nie przeszkadza to robić ludziom transakcji za ok. milion dolarów tygodniowo w tym tylko kantorze: mtgox.com
   Jeśli w przyszłości pojawi się taka potrzeba, to na pewno powstaną kantory które będą podpisywały umowę. Ba, sam możesz taki założyć. Jeśli będzie na to popyt, to możesz na tym nieźle zarobić biorąc % od transakcji tak jak inne kantory.
   Co do transakcji na www.bitomat.pl to rzeczywiście jeszcze jest ich bardzo mało. Jeśli chcesz robić transakcje za dziesiątki tysięcy złotych, to radze na mtgox. Natomiast bitomat.pl jeśli interesuje cię transakcja za kilkaset czy kilka tysięcy złotych.

  •  

   pokaż komentarz

   @KoderDeKoder: Jeszcze ci się nie znudziło?

  •  

   pokaż komentarz

   @KoderDeKoder: Niestety - w tym zaufaniu widzę niezłą lukę tego systemu... Ot - wystarczy, żeby taki mtgox, który - z tego co czytam - ma największą renomę, postanowił jednego dnia zamknąć interes (ot - widzimisie admina, albo cuś). Jednak przed zamknięciem - zebrał kaskę od kupujących oraz BC od sprzedających (choćby z tego jednego dnia). Wybierając dobry dzień - to może być niezła kasa. No i mamy skandal gwarantowany... Jest jakiekolwiek zabezpieczenie przeciwko takim działaniom (np. banki mają BFG)? Bitcoin wydaje się ciekawy (ale głównie do spekulacji lub czarnego rynku, IMHO) - ale ta wada trochę mnie razi. Całe życie się uczymy, że zasada ograniczonego zaufania to podstawa dobrych stosunków (oraz mniejsza liczba wypadków na drodze :D ). Tu tego nie ma...

  •  

   pokaż komentarz

   @p44p: Zmykaj, trollu. Idź bruźdźić na swoim podwórku - bo widzę, że nie dorosłeś do normalnej dyskusji.

  •  

   pokaż komentarz

   @slawpe13: Jak idziesz do zwykłego kantoru to też najpierw wkładasz kasę pod szybę pancerną, Pani/Pan przelicza i daje dopiero potem równowartość w innej walucie. Tu też mogliby teoretycznie wziąć pieniądze pod szybę a potem wystawić dupę/język czy co tam wybierzesz ;)
   Możesz sam stworzyć kantor podpisujący umowy notarialne, nie ma problemu, może się przyjmie ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @slawpe13: Odnieś się merytorycznie i wskaż błędy w rozumowaniu albo wracaj do książek bo matura z matmy już obowiązkowa.
   Jak się idiota jeden z drugim nie ma czego czepić to się czepia słownictwa. Spadaj na bambus idioto.

  •  

   pokaż komentarz

   @slawpe13: taki urok kryptowaluty, tu nie ma żadnych odgórnych regulacji tylko niczym nieskrępowany wolny rynek, obecnie nieco przypominający "dziki zachód". Ryzyko musisz sobie wkalkulować w ceny. Pamiętaj, ze na walutach państwowych będziesz stale po troszku okradany wraz ze wzrostem podaży pieniądza, ilosć Bitcoinów jest ograniczona i z góry wiadomo w jakim tempie przybywają.

  •  

   pokaż komentarz

   @p44p: Obelgi są argumentami ludzi bez argumentów. To tyle w twoim temacie.

  •  

   pokaż komentarz

   @aqua: IMHO to jest zbyt niebezpieczny rynek, żeby w niego wchodzić dużą kasą. Ale jakiś 3-5% kapitału można tu zainwestować - strata nie zaboli i można się odkuć gdzieś indziej, a potencjał zarobkowy jest (choć spekulacyjny). A co do walut państwowych - wszyscy wiemy, jak jest :/

  •  

   pokaż komentarz

   @aqua: Pensje nie stoją w miejscu. Chcesz więcej zarabiać to zmień pracę albo zacznij robić własny biznes. Twierdznie , że jestem okradany to bzdura. Podatki każdy musi płacić. Bitcoiny są nic nie warte. Idź do banku i spróbuj opłacić rachunki bitcoinami. Obiecuję ci, że wyjdziesz w asyście Policji. BTC to spekulacja w najczystszej postaci. Prosta matematyka na poziomie podstawówki wystarczy, żeby sobie wyliczyć, że to kant.

  •  

   pokaż komentarz

   @slawpe13: To zupełnie jak u ciebie. Miło że jesteś samokrytyczny.

  •  

   pokaż komentarz

   @slawpe13: Nie ma wątpliwości, że obecnie jest to inwestycja wysokiego ryzyka, w dużej mierze o charakterze spekulacyjnym. Z pewnością szaleństwem byłoby wkładanie w to oszczędności życia :P ale myślę, że warto przynajmniej przyglądać się tematowi z uwagą.

 •  

  pokaż komentarz

  To waluta dla jej twórców i de.b.ili. To waluta spekulacyjna. Nic od niej nie zależy i ona nie zależy od niczego. Przykładowo złoto jest metalem używanym w produkcji i nie da się go dodrukować. Ponieważ ilość jej jest ograniczona i produkcja zmniejsza się w czasie najwięcej zarobią jej twórcy i ci, którzy się dołączyli do sieci najwcześniej. Ci, który dołączą się na końcu bądź powiążą swoje dochody z tą walutą są zwykłymi idiotami. BTC nie posiada żadnej wartości, więc jak tu słuszne duża liczba osób twierdzi to bańka spekulacyjna w najczystszej postaci jaka widziała świat. Załóżmy, że daję 10% BTC z rynku i kupuję za nie złoto. Wartość BTC w tym momencie spada na łeb na szyję. Kolejny fakt: Załóżmy, że Europa nagle wpada w kryzys finansowy. Ludzie pozbywają się BTC by wykupić dobra materialne, bo np euro bankrutuje. Pojawia się na rynku za dużo BTC więc i ono bankrutuje. Ten kto kupił wcześniej za BTC złoto (twórca sieci BTC) żyje jak król. Dlaczego? Bo złoto ZAWSZE będzie mieć wartość. Złoto to jak dzieła sztuki. Zawsze znajdzie się kupiec.

  Najważniejsza sprawa. Załóżmy, że pożyczam BTC na procent. Z prostego rachunku matematycznego wynika, że im więcej mam tym mam więcej. A im więcej mam tym mniej jest w obiegu. Po pewnym czasie mam 90% BTC. Czy ktoś się ze mną zamieni na złoto ? NIE. Dlaczego? Dlatego, że w tym momencie BTC są warte tyle ile kartki papieru zapisane kredką. Tak samo teraz mogę mówić, że mam 100% z 10000000 idiotocoinów do sprzedania. Kupuje któś? Tanio tylko 10 gr za 1 idiotocoin. Jakby ktoś nie był zainteresowany to jestem w posiadaniu 100 de.bilocoinów po 1000PLN sztuka. Tanio.

  Zakop.

  •  

   pokaż komentarz

   @p44p: Widzę że myślisz że jesteś Einsteinem, jednak chciałbym ci wytknąć kilka błędów w twoim rozumowaniu:
   1. Złoto i dzieła sztuki będą zawsze dużo warte. Bzdura. Za 100 lat ludzie mogą uznać że ten Picasso to jednak był kiepskim artystą, malował jak niedorozwinięte dziecko i za jego obraz nie zapłacą 10 dolców(dziś jest wart przykładowo 10 milionów). Zastanów się chwilę i powiedz czy naprawdę jesteś pewien że wszystko co podoba się ludziom dziś, będzie się im podobać za 100, 1000, 10000 lat? Podobnie ze złotem. Ludzie mogą kiedyś uznać że złoto jest brzydkie i straci na wartości.
   2. "Ci, który dołączą się na końcu bądź powiążą swoje dochody z tą walutą są zwykłymi idiotami". Na jakim niby końcu? Końcu świata, czy co? BitCoina używa coraz więcej osób. Teraz powiedzmy używa go 0.1 promila. Za 10 lat będzie używać go 1%, a za 100 lat 10% ludzkości. Kto wtedy będzie debilem? Każdy z tych 10% ludzkości którzy posługują się tą walutą?
   3. Niby dlaczego dzieło sztuki miało by mieć wartość a BitCoin nie? Jedni lubią kolekcjonować znaczki (i one mają dla nich dużą wartość), inni stare komiksy(ich ceny osiągają tysiące dolarów), a inni BitCoiny. Wszystko może być walutą, byle ludzie uznawali że to coś ma wartość. A BitCoin ma wartość - i to większą niż wszystkie inne waluty na świecie (1 BitCoin w kantorze ma większą wartość niż 1 Euro, 1 Dolar, 1 Funt itd.): http://bitcoincharts.com/charts/

  •  

   pokaż komentarz

   @KoderDeKoder: Jesteś zwykłym małomózgiem. tysiące lat złoto trwało i tysiące będzie. Widać masz w tym duży interes skoro tak agitujesz.

   Z prostej matematyki wynika, że im więcej ściągniesz ludzi tym więcej warte są twoje marne BTC i mniej warte ich. Jesteś zwykłym oszustem.

  •  

   pokaż komentarz

   @p44p:
   "BTC nie posiada żadnej wartości, więc jak tu słuszne duża liczba osób twierdzi to bańka spekulacyjna w najczystszej postaci jaka widziała świat."

   a czy dolary, funty, złotówki mają jakąś wartość? nie, ot duża liczba ludzi umówiła się że będzie tymi nic nie wartymi papierkami wymieniać dobra. Tak samo jest z BTC

   "Załóżmy, że Europa nagle wpada w kryzys finansowy. Ludzie pozbywają się BTC by wykupić dobra materialne, bo np euro bankrutuje. Pojawia się na rynku za dużo BTC więc i ono bankrutuje."

   Nie, na rynku jest określona liczba BTC i nikt nie może jej zmienić/ dodrukować / dorobić nowych BTC, odysyłam Cię do Wiki: http://pl.wikipedia.org/wiki/Bitcoin

  •  

   pokaż komentarz

   @MarcoSkwarko: kolejny idiota.
   "a czy dolary, funty, złotówki mają jakąś wartość? nie, ot duża liczba ludzi umówiła się że będzie tymi nic nie wartymi papierkami wymieniać dobra. Tak samo jest z BTC"
   Mają wartość dopóki istnieje państwo. Państwo gwarantuje użycie swej waluty jako środka płatniczego.

   "Nie, na rynku jest określona liczba BTC i nikt nie może jej zmienić/ dodrukować / dorobić nowych BTC, odysyłam Cię do Wiki"
   Nie przekonasz mnie oszuście bo zwyczajnie kłamiesz. BTC są drukowane właśnie teraz. A zarobią na nich tylko ci, którzy dołączyli się do sieci najwcześniej. Reszta, którzy się dołączą to idioci.

  •  

   pokaż komentarz

   @p44p: widzę zbyt wielką przepaść intelektualną aby wchodzić z tobą w polemikę. Miłego wieczoru.

  •  

   pokaż komentarz

   @KoderDeKoder: Boli cię oszuscie, co?

  •  

   pokaż komentarz

   @KoderDeKoder: Poza tym, 100 lat to niezła ściema. Autorzy i ich wspólnicy do tego czasu wyciągną kopyta. Że też ja nie wpadłem na taki pomysł. za 5 lat byłbym burżujem. Ciekawe ile BTC ma twórca programu i ile będą warte te BTC w szczycie przed załamaniem. Niech ma 100 tyś. x 15$ = 1.5 mln!!! Z niczego 1.5mln... Gość ma łeb. Dołączając do sieci teraz za 10 lat uzbieram ze 100BTC. Śmiech na sali.

  •  

   pokaż komentarz

   @p44p: Jesteś zwykłym małomózgiem. To nie jest argument. Nie ma w tym stwierdzeniu żadnej merytorycznej treści... Chyba powinieneś się udać na jakieś szkolenie z prowadzenia dyskusji i negocjacji - bo widzę tu duże braki w tym temacie.

  •  

   pokaż komentarz

   @slawpe13: kolejny bezmózg.

   Sa dwa wytłumaczenia:
   1. masz z tego dużą kasę i wiesz co robisz
   2. jesteś głupi jak but

  •  

   pokaż komentarz

   @p44p: hehe, tutaj możesz obejrzeć jak robią z Ciebie frajera już od dłuższego czasu Państwa i Banki: http://youtu.be/JXt1cayx0hs

  •  

   pokaż komentarz

   @MarcoSkwarko: A tu jest jak z ciebie robią frajera : http://pl.wikipedia.org/wiki/Bitcoin\
   Opłaty za transakcje, inflacja i inne wynalazki. Nie nadaje się do przechowywania oszczędności.
   Tylko głupi się na to nabierze. Jak złotówka pójdzie na dół zawsze mogę uciec w obcą walutę. Jak pójdę w BTC to stracę bo popyt będzie duży = wysoka cena, Gdy się waluta krajowa uspokoi BTC weźmie w łeb, bo dużo będzie się tego pozbywać. Czyli: kupiłem drogo i sprzedałem tanio. Dlaczego? Bo BTC to waluta spekulacyjna!!! Nikt an tym nie zarobi oprócz twórców tego p2p banku.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   pokaż komentarz

   @p44p: "Opłaty za transakcje, inflacja i inne wynalazki" - lol mówisz o bankach, nie nadają się do trzymania oszczędności.

   "Bo BTC to waluta spekulacyjna!!!" - PLN,USD itd. to też waluty spekulacyjne, popatrz sobie jak nachalnie do tego procederu namawiają domy maklerskie z rachunkami FOREX.

   W Twoim rozumowaniu jest trochę sensu ale jego negatywny wydźwięk obejmuje także normalne waluty.

  •  

   pokaż komentarz

   @MarcoSkwarko: Piszesz jak potłuczony.
   W banku na zamrożonej lokacie moje pieniądze zarabiają na siebie.
   Można tak z BTC? Zdaje się, że

   "PLN,USD itd. to też waluty spekulacyjne, "
   Człowieku 10% BTC już jest w posiadaniu jednej lub dwóch osób. Pokaz mi biznesmana, który ma 10% wszystkich dolarów na świecie.

   "W Twoim rozumowaniu jest trochę sensu ale jego negatywny wydźwięk obejmuje także normalne waluty. "
   I niech obejmuje. Takie są prawa rynku. Państwo dba o stabilny kurs swojej waluty. W przypadku BTC to są już prawa dżungli. Nikt nad tym nie panuje.

   Po co ja z tobą dyskutuję. Agitatorów szczuje się psami.

  •  

   pokaż komentarz

   @p44p: Gdybyś zainwestował 35$ w złoto w 1970, dzisiaj miałbyś 1500$. Za 20 lat możesz mieć ich 100 tysięcy (o ile dolar będzie jeszcze istniał). Taka jest kolej rzeczy, że inwestując w coś przed wzrostem zarabia się pieniądze. Oczywiście można argumentować, że złoto jest bezpieczniejsze, bo posiada stabilny rynek i będąc fizycznym surowcem jest potrzebne np. w przemyśle. Nie przeczę, że złoto ma lepsze fundamenty od BTC. Nie zmienia to jednak faktu, że na ataki spekulacyjne narażony jest KAŻDY środek płatniczy. Mieliśmy okazję oglądać takie ataki na złotówkę nie tak dawno temu. Dlatego zawsze najbezpieczniejsza będzie ta waluta, w której zarabiasz.

   W pewnym sensie muszę Ci przyznać rację. Osobiście również odradzałbym inwestowanie większych sum w BTC, ponieważ obecnie mamy do czynienia z ogromną bańką na tej walucie, a rynek podlega ogromnym wahaniom. Niemniej jednak, jeśli ktoś chce zaryzykować, to jest to jego własny wybór. Podkreślam słowo wybór, bo nikt Cię nie zmusza do używania tego instrumentu. Nie ma też sensu się tak pieklić, gdy ktoś inny ryzykuje własnymi pieniędzmi.

   Po drugie, konsekwentnie pomijasz argument, że wartość tworzą przede wszystkim ludzie. Jeśli ktoś godzi się na wykonanie pewnej usługi za określoną ilość bitcoinów, to poprzez takie działanie rynkowe BTC otrzymuje wartość. Co więcej, rynek usług za które możemy płacić BTC powiększa się z dnia na dzień (działają na nim nawet spore firmy, np. LaCie).

   Moim zdaniem BTC może w przyszłości okazać się przede wszystkim wygodnym środkiem służącym do transakcji w sieci. W tym zastosowaniu sprawdza się całkiem nieźle (o wiele lepiej niż np. Paypal, który ma już mocno nadszarpniętą reputację). Uważam, że to jest potencjalny klucz do sukcesu Bitcoina w przyszłości, a nie spekulacyjne gry na giełdzie, które tak Cię bulwersują.

  •  

   pokaż komentarz

   @naur: BTC nie da się wpłacić do banku by procentowały. Kapujesz? Nie będzie dolara to będzie złoto, nie będzie złota, to będzie platyna.

   "Osobiście również odradzałbym inwestowanie większych sum w BTC, "
   I o to chodzi. BTC w razie klęski, czy załamania gospodarki światowej nie da się wymienić po dobrym kursie, bo każdy ucieka w dobra fizyczne.

   "Po drugie, konsekwentnie pomijasz argument, że wartość tworzą przede wszystkim ludzie. "
   Cały czas piszę o spekulacjach na niewyobrażalnym poziomie, a ty piszesz, że ludzie tego nie czynią?

   Paypal przechowuje ekwiwalent więc jest bezpieczny. Co innego polityka tej firmy. Poz tym nikt tam paypalcoinów nie dodrukowuje.

   W kulminacyjnym momencie Bank Polski może mi sprzedać całe swoje pieniądze za inny towar a te pieniądze będą mieć wciąż wartość. Pieniądz ma tu formę weksla. Natomiast, gdy stanę się właścicielem większości BTC te pieniądze nie mają ŻADNEJ wartości, bo nie idą za nimi zobowiązania i nikt za nimi nie ręczy.

   Poza tym, za dobry jestem w ekonomii by dyskutować z tobą takie bzdury.
   Obudzisz się jutro z ręką w nocniku to przynajmniej nie płacz, bo zostałeś ostrzeżony.

  •  

   pokaż komentarz

   @p44p: "BTC nie da się wpłacić do banku by procentowały."
   Eurogąbek czy "paypalcoinów", jak to nazywasz, też nie mogę wpłacić. Odróżniam natomiast część inwestycyjną swojego kapitału od części przeznaczonej na konsumpcję. Nie chcę odkładać na emeryturę w BTC, chcę nimi zapłacić za czyjąś pracę. Tu i teraz.

   "I o to chodzi. BTC w razie klęski, czy załamania gospodarki światowej nie da się wymienić po dobrym kursie, bo każdy ucieka w dobra fizyczne."
   No tu przynajmniej się zgadzamy.

   "Paypal przechowuje ekwiwalent więc jest bezpieczny. Co innego polityka tej firmy. Poz tym nikt tam paypalcoinów nie dodrukowuje."
   Paypal może w mgnieniu oka zamrozić Ci kilkaset tysięcy dolarów na koncie, dopóki nie spełnisz jego zachcianek (autentyczny przypadek). Bitcoin nie daje nikomu takiej władzy. Bitcoiny są "dodrukowywane" w sposób stały i nie kontrolowany przez żadną instytucję. Podobnie jak na całym świecie wydobywane są w jakimś tempie złoto, ropa, gaz, miedź i wiele innych surowców. Nie prowadzi to do załamania żadnego z tych rynków.

   "W kulminacyjnym momencie Bank Polski może mi sprzedać całe swoje pieniądze za inny towar a te pieniądze będą mieć wciąż wartość. Pieniądz ma tu formę weksla."
   Tak samo jak wekslem były dolary Zimbabwe. Gdy państwo przestaje istnieć, to samo dzieje się z pieniądzem fiducjarnym.

   "Natomiast, gdy stanę się właścicielem większości BTC te pieniądze nie mają ŻADNEJ wartości, bo nie idą za nimi zobowiązania i nikt za nimi nie ręczy."
   Wszystko może mieć jakąś wartość. Niektóre wartości są narzucane odgórnie (np. certyfikaty emisji CO2), a niektóre powstają oddolnie (koszt godziny mojej pracy). Do ustalenia wartości potrzeba tylko dwóch osób. Znajdź sobie drugą osobę, która uważa że BTC ma teraz wartość 0 i możesz z nią handlować po tym kursie.

   "Obudzisz się jutro z ręką w nocniku to przynajmniej nie płacz, bo zostałeś ostrzeżony."
   Zapewniam Cię, że nic takiego nie nastąpi.

Dodany przez:

avatar aturt dołączył
328 wykopali 21 zakopali 9 tys. wyświetleń