•  

  Faktycznie obszerne i rzetelne, tylko przydałoby się w wersji PL, bez znajomości języka specjalistycznego ani rusz. Poza tym bardzo ciekawa strona, dzięki

  •  

   @K-H: postaw aparat na statyw, ustaw jak najniższe iso, bardzo długi czas naświetlania, całość celujesz w gwiazdę polarną i jedziesz

  •  

   @PCh22: A wiesz może co zrobić by nie prześwietlić zdjęcia? Do 3-5 sekund jak jest ciemno jeszcze idzie, ale potem jest już wszystko białe.

  •  

   @Thorgod: Robić to zdjęcie tam, gdzie nie ma innych źródeł światła poza tymi z nieba. Żadnych domów, latarni, samochodów.

  •  

   @PCh22: Nie masz racji. Im dłuższy czas tym matryca 'gubi' detale. Najlepiej zrobić np. 120 zdjęć po 30 sekund każde i potem je połączyć, niż jedno zdjęcie które trwa godzinę (mówię tutuaj o fotografii gwiazd).
   Po za tym na krótkich czasach można złapać satelitę, alebo jakieś samoloty co daje dodatkowy efekt.
   Proponuję się też dowiedzieć co to jest Efekt Scharzschilda (http://pl.wikipedia.org/wiki/Efekt_Schwarzschilda) bo to do robienia zdjęć nocnych też może być przydatne ;)

  •  

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   @Thorgod: no na przymkniętej przysłonie raczej nie powinno być problemów z długim czasem.

  •  

   @tuszak: dobrze prawisz :]

  •  

   @tuszak: Podobno w cyfrakach efekt Scharzschilda jest pomijalnie znikomy.

   @krzyfiej Warto dodać, że im cieplejsze otoczenie, tym matryca będzie bardziej szumieć. Poza tym przy długim naświetlaniu, z powodu nierówności na matrycy, na niektórych pikselach będzie się gromadził ładunek z sąsiednich, co będzie potem widać jako białe punkty na zdjęciu. Podsumowując: tak jak napisał tuszak – lepiej robić serię krótszych zdjęć i potem łączyć.

 •  

  Szybkie streszczenie po polsku i pare moich uwag:

  do tego typu fotografii musisz mieć, lustrzanke z funkcją BULB, stabilny statyw, wężyk spustowy (służący do blokady ekspozycji), coś ciepłego i pare piwek.
  Ustawiasz sobie kadr jaki chcesz (najlepiej zdala od miasta, a jesli jesteś po za miastem to nie foptografuj w strone miasta bo nad miastami i skupiskami ludzkimi jest łuna który ogranicza nam pole popisu), nastawiasz czas ekspozycje i przysłone (ja kiedy robię tego typu zdjęcia to zazwyczaj mam coś w okolicach "30 sekund, F3.2, czułość 400-800" zależy jak jasno/ciemno jest. Kiedyś robiłem na 1600-2000 ISO, wtedy zdjecia trwały po 5 sekund - świetny szczegół, ale dość wysoki szum pomimo nisko szumiącej matrycy).
  Wpinamy wężyk, zwalniamy go i odsuwamy się od aparatu na najlepiej min 20 metrów (często było tak, że siedziałem całą noc nad jednym zdjęciem a potem sie okazywało, że zaparował obiektyw bo za blisko siedziałem, i zapewne troche pary wodnej z mojego oddechu leciało na obiektyw).
  Zasadniczo fajnie jest jak się na pierwszym lub ostatnim zdjeciu poświeci latarką po drzewach (najlepiej LED), porysuję sie jakieś wzorki, czy coś w ten deseń.
  Po wszystkim wróceniu do domu i nastepnego dnia, składamy zdjęcie najlepiej za pomocą tego http://www.startrails.de/html/software.html albo akcji PS, ale tego juz opisywać nie bede ;) (wujek google odpowie)
  Wyposażcie się w drugą baterie albo najlepiej gripa i drugą baterie.
  Do tego typu zdjęć średnio nadają sie aparaty z matrycami CCD (czyli nikony d40, d40x, d60, d3000, d50, d70, d70s, d80, d100, d200, d1, d1h, d1x i canony - ich troche mniej bo canon zaczał od razu inwestować w matrycy CMOS które zasadniczo są lepsze. 300d, i stare 'jedynki' Mark I chyba miała jeszcze CCD).
  Polecam bardzo tego typu fotografie!

 •  

  A ja się pytam jak np w Sony α 200 ustawić 573 sekundy otwartej migawki nie używając opcji bulb bo podczas trzymania przycisku mimo, że mam statyw wszystko drży.

 •  

  Jestem amatorem. Ktoś mi wyjaśni co to jest i na czym polega "bulb mode"?

  Plis, plis, plis, plis, pliiiiiis...

 •  

  Najlepsze fotografie nieba powstają kiedy aparat przesuwa sie razem z gwiazdą, nie widać wtedy śladów ruchu gwiazd po niebie, za to można zobaczyć wiele obiektów niewidocznych gołym okiem, tylko do tego jest potrzebny specjalistyczny sprzęt/

 •  

  mboss1111 idze idze w kukurydze...

Dodany przez:

avatar CanisLupusLupus dołączył
222 wykopali 5 zakopali 4.3 tys. wyświetleń