Komentarze (198)

 • parsiuk +61  

  @dadam: Nie chodzi o to. Pewne słowa już weszły do języka potocznego i nic się z tym nie da zrobić. Natomiast możemy zawsze dbać o to, żeby ich nie przybywało w tak zastraszającym tempie. Jeśli jest polski odpowiednik, to po co wpychać na siłę angielskie słowo? Żeby było bardziej prestiżowo czy co?

  pokaż komentarz
  parsiuk
 • d...m -5  

  @parsiuk:
  Język to nie jest eksponat muzealny, żeby trzymać go w gablocie i wycierać szmatką z naniesionego kurzu. IMO (anglicyzm zamierzony :)) puryści są dość zabawni, skoro nie rozumieją, że język żyje, zawsze przyjmował, przyjmuje i będzie przyjmować obce naleciałości. Kiedyś pochodziły one z łaciny, włoskiego i francuskiego, dziś z angielskiego, a w przyszłości z cholera wie którego języka. I tu się nie ma na co oburzać, ani na co jojczyć - z tym się po prostu trzeba pogodzić. A jeśli ktoś już jednak na jojczenie się decyduje, to niech przynajmniej będzie konsekwentny.

  pokaż komentarz
  d...m
 • Reklamy Google

 • parsiuk +34  

  @dadam: Więc uważasz że wszyscy powinniśmy się posługiwać "pongliszem" bo tak jest fajnie i nowocześnie, tak? Słyszałeś Ty kiedyś polskiego robotnika budowlanego za granicą, na przykład w UK czy Irlandii? Nie polecam...

  pokaż komentarz
  parsiuk
 • k....o +65  

  @dadam:
  CD - płaskokrążek lustronumeryczny

  pokaż komentarz
  k....o
 • 0123 +17  

  @dadam: Co innego, gdy język się zmienia, a co innego, gdy wtrącasz angielskie słowa.

  pokaż komentarz
  0123
 • n...i +8  

  @vir: Prościzna, SM to oczywiście Kierownik Młyna, co przy naszej dwuznaczności słowa "młyn" miałoby całkiem fajny wydźwięk (to moja niedawna funkcja, niestety za granicą, bo nawet by mi się podobało spolszczone ;) )
  Owszem, niektórych rzeczy nie da się przetłumaczyć. Problem jest jednak, gdy się jednak da, a i tak wszyscy udają anglosasów, bo tak jest modniej. Jeszcze gorzej, jak robią to nieudolnie. Wzorcowym przykładem jest niesławny menadżer, który w różnych nieporadnych dialektach zostaje nazwany menagerem lub manadżerem. Nie wiadomo, śmiać się przy tym czy już płakać.
  Powinniśmy, wzorem innych krajów, jak choćby Niemcy czy Japonia, maksymalnie naturalizować obce wyrazy w naszym słowniku. Wymowa c jako k jest u nas obca, więc tak bardzo bolałoby spolszczyć do skrum majstra? (wiem, bardziej pasowałby mistrz, ale majster jakoś tak mi pasuje podobieństwem brzmienia, a i znaczeniowo niewiele tu odbiega)

  pokaż komentarz
  n...i
 • p4trykx +6  

  @nehsi: ale majster to właśnie z niemieckiego nasz swojskiej mistrz

  pokaż komentarz
  p4trykx
 • R.u +11  

  @dadam: Tak, język ewoluuje, zmienia się, lapie nowe slowa, ALE czymś innym jest zamienianie już istniejących na obce. Szczególnie kiedy to nie ma sensownego zastosowania jak przy nazwach stanowisk.

  pokaż komentarz
  R.u
 • mariusz_j +3  

  @nehsi: Żaden tam "kierownik młyna" tylko młynarz :) Ja próbuję przepchnąć to u mnie w firmie.

  pokaż komentarz
  mariusz_j
 • Zapasowe_Sumienie +17  

  @kwahoo: interfejs (interface) - międzymordzie

  pokaż komentarz
  Zapasowe_Sumienie
 • GzS -5  

  @parsiuk: No ok, koleś ma rację, że powinno się szanować swój język itp. ale dlaczego nie starać się na całym świecie do ujednolicania języka? Powoli powstaje uniwersalny język i to nie dzieje się tylko w Polsce tak, że do użycia wchodzi coraz więcej słów obcojęzycznych. Osobiście nie przeszkadza mi to, że zamiast płaskokrążek lustronumeryczny używa się CD.

  pokaż komentarz
  GzS
 • i...........e +2  

  @Zapasowe_Sumienie: @kwahoo: Do tego można jeszcze doliczyć wojnę "anuluj" vs "poniechaj" ciągniętą bodajże do tej pory na forum myapple http://www.myapple.pl/anuluj-czy-poniechaj/14877-anuluj-czy-poniechaj-zdaniem-poradni-jezykowej-pwn.html

  pokaż komentarz
  i...........e
 • tymin +2  

  @fen1x: Nie , nie tylko jego to wkurza. Wkurza mnie też snobowanie się na wielki świat , gdy jesteśmy pryszczem na tyłku Europy. I uważam, że język ojczysty należy szanować , a nie robić z siebie pośmiewiska.

  pokaż komentarz
  tymin
 • giker +4  

  @kwahoo: CD-ROM - cygan sprzedający kompakty

  pokaż komentarz
  giker
 • n...i 0  

  @mariuszj: Zgodzę się, sam _Młynarz mógłby starczyć, zwłaszcza że KIerownik niefortunnie kojarzy się z procesem sterowanym od góry, a nie o to w tej metodyce chodzi. A niech mnie, spróbuję to przeforsować i u mnie. :)

  pokaż komentarz
  n...i
 • bio +1  

  @parsiuk: nie zastanawia cie czy iles lat temu nie uzyto tych samych argumentiow do walki z weekendem czy innym makaronizmom?
  tez jestem przeciwny wplataniu na sile slow ktore maja doskonale polskie odpowiedniki ale jak sam autor bloga (kolejne slowo) szybko sie przekonal na slowie talkshow od pewnych zapozyczen nie ma ucieczki i udawanie ze to sa spolszczone slowa nie zminia faktu ze takimi nie sa.....

  pokaż komentarz
  bio
 • d...m -1  

  @parsiuk @0123 @Ryu i pozostałe 52 osoby
  Nie chce mi się pisać wykładu z konkretnymi przykładami na to, że rozwój języka to przede wszystkim przyjmowanie i naturalizacja zapożyczeń. Ograniczę się więc tylko do obrazowego porównania - Słownik Wyrazów Obcych PWN liczy obecnie ok. 30 tysięcy haseł. To więcej niż większość z nas w ogóle używa (przeciętny Polak posługuje się na co dzień zakresem 2-5 tysięcy), i być może przybliżona liczba słów które jesteśmy w stanie zrozumieć mimo, że się nimi nie posługujemy (użytkowanie bierne). Wam dzisiaj zbrodnią dla języka wydaje się biedny skromny account, pokolenie czy dwa wcześniej sami byście byli wyklęci za choćby weekendy, lunche czy kartofle.

  Aha, nie zapomnijcie posłać gromów na PWN, który ostatnio do Słownika Języka Polskiego dodał takie hasła jak chillout (w dodatku w takiej formie, bez spolszczonego zapisu; sic!!11oneone). Popikietujcie im pod siedzibą albo co...

  pokaż komentarz
  d...m
 • R.u +3  

  @dadam: Powtórzę się. Nie widzisz różnicy między normalnym procesem przyjmowania NOWYCH slów z obcego języka, a procesem zastępowania istniejących obcymi?
  A PWN odwala dobrą robotę, bo oni nie oceniają, nie dyrygują, a opisują. Ludzie kształtują to jak wygląda nasz język, a PWN tworzy slowniki. Nie zmienia to faktu, że używanie w języku polskim zwrotu chillout jest idiotyczne, szczególnie przy niespolszczonej pisowni.

  pokaż komentarz
  R.u
 • d...m 0  

  @Ryu:
  Zastępowanie istniejących określeń również jest normalne (vide majster, gildia, weekend, helikopter, kartofel). Z resztą, pojęcie "normalności" i "nienormalności" jest kompletnie nieadekwatne/irrelewantne/niewłaściwe (tak dla przykładu dyskutowanego przypadku) do języka. Bo "normalność" w świecie języka to wszystko czym się ludzie posługują, niezależnie od znaczenia, czy etymologii.

  Z resztą, język to tylko narzędzie. A wy robicie okopy jakby co najmniej był relikwią zesłaną przez samego boga.

  pokaż komentarz
  d...m
 • R.u +1  

  @dadam: Narzędzie, narzędzie. Nie spotkaleś się jeszcze z tym, aby ktoś próbowal dbać o swoje narzędzie?

  pokaż komentarz
  R.u
 • d...m 0  

  @Ryu:
  Nie spotkałem się z nikim, kto by bał się w nim wymienić jakiś element na nowy w obawie przed zatraceniem jego "oryginalnej" tożsamości...

  pokaż komentarz
  d...m
 • I..S 0  

  @dadam: W Polsce są ŚMIGŁOWCE nie ma helikopterów.

  pokaż komentarz
  I..S
 • d......t +30  

  Key Account Manager, czyli Opiekun Kluczowych Klientów, czyli taki handlowiec z wyższej półki.

  pokaż komentarz
  d......t
 • qbik +48  

  @dyniamit: kurde, a ja myślałem , że to Opiekun Haseł Do Kont Pocztowych , taki wirtualny cieć.

  pokaż komentarz
  qbik
 • Efrin +8  

  @qbik: Zarządca kluczy do kont.

  pokaż komentarz
  Efrin
 • dran2 +7  

  @qbik: I dobrze myślałeś, nie słuchaj ich. Akurat mam licencję KAM i za dychę z chęcią się twoimi hasłami zaopiekuje.

  pokaż komentarz
  dran2
 • XpedobearX -1  

  @dran2: Chyba licencję OHDKP !

  pokaż komentarz
  XpedobearX
 • d......t via Android -1  

  @qbik: błyskotliwie, ale nie Ty pytałeś.

  pokaż komentarz
  d......t
 • raj +2  

  @dyniamit: "Key Account Manager, czyli Opiekun Kluczowych Klientów, czyli taki handlowiec z wyższej półki."
  No i kurcze, to czemu nie mozna po polsku? Czemu nie może byc właśnie opiekun kluczowych klientów, tylko musi byc key account manager? Pomijam już fakt, ze słowo "account", czyli po polsku "konto", za cholerę mi sie nie kojarzy z "klientem"...

  pokaż komentarz
  raj
 • Speedy +1  

  @qbik: Podoba mi się Twoje określenie "wirtualny cieć". Cieć na miarę XXI wieku. :-D

  pokaż komentarz
  Speedy
 • Er4ser +51  

  Przed wykrzyknikiem i znakiem zapytania nie stawia się spacji, wielokropek składa się z trzech kropek, a nie dwóch, minus to nie myślnik, zaś polski cudzysłów wygląda inaczej ("ten" to amerykański). Dodatkowo niektóre przecinki trochę przypadkowo są postawione (czy autor bloga skonstruował jakiś randomizator interpunkcji?). Osoba podchodząca do interpunkcji w sposób tak dowolny wypowiada się o języku polskim? Dziwne to wszystko.

  (Zgadzam się, że jest nadmiar wyrażeń angielskich.)

  pokaż komentarz
  Er4ser
 • R.u +16  

  @Er4ser: Myślnika nie masz na klawiaturze, więc już nie przesadzajmy. Tak samo jak naszego cudzyslowia. Ja na przyklad piszę go tak oszukując trochę bo ,,tak."

  pokaż komentarz
  R.u
 • ponton 0  

  @Ryu: Dla chcącego -- nic trudnego. Można pisać dwa (lub nawet trzy) minusy. ;)

  pokaż komentarz
  ponton
 • Szawel13 +14  

  @Ryu:
  cudzyslowia
  Zabolało. "Cudzysłów" odmienia się jak "rów".

  pokaż komentarz
  Szawel13
 • R.u +4  

  @Szawel13: Cholera, fakt. Kiedyś zawsze mi się to mylilo, od iluś lat pamiętalem o tym i teraz taki bubel.

  pokaż komentarz
  R.u
 • dran2 -2  

  @Er4ser: Autor wyraźnie napisał że uważa popełnianie błędów w polskim za lepsze niż używanie słów angielskich. Mi się wydaje że to jednak większy poziom prostactwa, ale kwestia gustu.

  pokaż komentarz
  dran2
 • Szawel13 +1  

  @Ryu:
  Rozumiem. Mam podobnie z "naprawdę" i "na pewno".

  pokaż komentarz
  Szawel13
 • Kecarg +5  

  Jakby ktoś potrzebował (tylko Windows):
  – myślnik: Alt+0151 (pauza), Alt+0150 (półpauza),
  – polski cudzysłów: Alt+0132 (cudzysłów otwierający), Alt+0148 (cudzysłów zamykający),
  [lewy alt; cyfry na klawiaturze numerycznej].

  pokaż komentarz
  Kecarg
 • 11mariom +2  

  @Kecarg: a ja mam: „”

  Wystarczy dodać do /usr/share/X11/xkb/symbols/pl, w miarę na początku
  key <AC04> { [ f, F, doublelowquotemark, singlelowquotemark ] };

  Zamknięcie jest domyślnie.

  pokaż komentarz
  11mariom
 • d...m +6  

  @kinlej:
  Chyba nie gadałeś nigdy z Francuzem, skoro nie wiesz ile u nich anglicyzmów się wplata w mowie potocznej :).

  pokaż komentarz
  d...m
 • R.u +10  

  @kinlej: Dlaczego nazywasz to kompleksami? To jest taka glupia moda i tyle. Narodowym kompleksem to ja bym raczej nazwal to, że wszystko co się u nas dzieje nazywamy narodowymi kompleksami.

  pokaż komentarz
  R.u
 • sciana +18  

  @kinlej: Podobnie z Tour de Pologne. Francuzi mają po swojemu Tour de France, Włosi po swojemu Giro de Italia, Hiszpanie również we własnym języku Vuelta Espana a tylko my nie potrafimy nazwać tego po Polsku!

  pokaż komentarz
  sciana
 • RT_NR +11  

  @sciana:

  Tour de Pologne, to jeszcze przedwojenny wyścig, więc ma niewiele wspólnego z obecną modą.

  pokaż komentarz
  RT_NR
 • sciana +3  

  @RT_NR: Przed wojną, nasi dziadkowie też na prawo i lewo zapożyczali wyrazy. I zapewne podobnie byli tacy którym to się nie podobało. Czy my się wstydzimy swego języka?

  pokaż komentarz
  sciana
 • pracocholiczka9 +3  

  @RT_NR: No dokładnie, bo Polacy zawsze czerpali garściami z obcych języków i obcych kultur nie bojąc się wprowadzać obce słowa do języka. Póki co to tylko bogaciło nas język dzięki czemu mamy niespotykane bogactwo językowe i interesującą kulturę. Obecnie nie wiem skąd taki strach przed utratą tożsamości poprzez kilka angielskich słów. Łacina była modna, wchodziły łacińskie, Niemiecki był wpływowy, wchodziły niemieckie, francuski był na salonach, wchodziły francuskie. Teraz angielski jest międzynarodowy, więc wchodzą angielskie, nie ma powodu do obaw.

  pokaż komentarz
  pracocholiczka9
 • sciana +2  

  @pracocholiczka9: Problem w tym że Tour de Pologne jest wyrażeniem i każde z ze słów tego wyrażenia nie znaczy kompletnie nic w języku polskim, zarówno teraz jak i 100 lat temu. Tym samym nie wzbogaca to naszego języka ani na jotę.

  pokaż komentarz
  sciana
 • GrammerNazi -1  

  @sciana:
  Po polsku (małą literą) jeżeli już.

  pokaż komentarz
  GrammerNazi
 • medevacs -1  

  @kinlej: Nie do pomyślenia jest to we Francji czy Włoszech, bo tam są dumni ze swojej kultury i ze swojego języka

  Dodaj do tego hiszpanów i masz świętą trójcę narodów, które są tak dumne ze swojego języka, że aż nie chcą się uczyć języków obcych, angielskiego w szczególności. Pracuję powiedzmy szeroko w branży gastronomicznej w Londynie i mnie ch. strzela jak wchodzi mi taki hiszpan czy włoch i na pełnej zaczyna recytować po swojemu. Całe szczęście, że w 99% przypadków włosi chcą espresso a hiszpanie latte to co by nie powiedzieli do okoła to meritum jest mi znane. Gorzej z francuzami, wymyślają skomplikowane zamówienia, których nie potrafią powiedzieć po angielsku albo mówią z tak ciężkim akcentem, że już lepiej niech nic nie mówią tylko pokażą palcem w menu.

  Najbardziej lubię szeroko pojęte narody germańskie (aczkolwiek najmniejszą sympatią darzę niemców i bynajmniej nie z powodów historycznych acz z powodu najgorszej znajomości angielskiego z tej grupy). Islandczycy i norwegowie tak wymiatają, że po samym głosie nie można ich odróżnić od amerykanów (zazwyczaj mówią z idealnym amerykańskim akcentem).

  pokaż komentarz
  medevacs
 • krzysiulek +1  

  @dadam: Zależy jacy Francuzi, jeżeli ci młodsi faktycznie wrzucają trochę anglicyzmów, to Ci trochę starsi nie posługują się nimi prawie wcale. Ci młodsi Francuzi rozmawiając między sobą również mało wrzucają po angielsku; z obcokrajowcami mówiącymi po francusku rozmawiają inaczej, tak jak mówisz więcej jest tych anglicyzmów, bo po prostu nie dałoby się ich zrozumieć gdyby mówili czysto po francusku i używali swoich skrótów. Wystarczy popisać trochę z francuzami wtedy można się przekonać jacy są kreatywni w tworzeniu wyrazów, poprzez zapisy fonetyczne i różne takie cuda. Tutaj przykładowe skróty

  pokaż komentarz
  krzysiulek
 • w.....d +43  

  Obcojęzycznemu słownictwu wszechobecnemu w naszym życiu mówię stanowcze:
  oddalcie się na znaczną odległość starając się iść raźnym krokiem!

  pokaż komentarz
  w.....d
 • Nadrill +27  

  key account manager? przecież to oczywiste, że to woźny zamykający kąty i korytarze w szkole.

  pokaż komentarz
  Nadrill
 • P.......b +4  

  Moje trzy grosze - w tekstach o ,,gwarze młodzieżowej" albo w ogóle o współczesnym języku powszechnym przykładem słówka z języka angielskiego które wkroczyło do naszej codzienności jest ,,cool". Każdy z nas chyba widział słowo "cooltura" albo jakąś jego formę, która ma nadawać słowu kultura młodzieżowego lub nowoczesnego charakteru. Osobiście nigdy, podkreślam, nigdy! nie słyszałem tego słowa w polszczyźnie, którą słyszałem w szkole i internacie. Nie wiem gdzie językoznawcy wychwycili obecność tego słowa w mowie młodzieżowej, chyba że ,,cool" faktycznie jest używane ale nie w moich stronach.
  A tak bardziej generalnie: Anglicyzmy i wszystkie inne yzmy są ok. Znacznie bardziej nie lubię wplatania całych zdań w rozmowach między Polakami. Dajecie wiarę? Całych zdań! Sens takie zabiegu jest dla mnie niewiadomy. Wot taka zagwozdka!

  pokaż komentarz
  P.......b
 • R.u +7  

  @Pompidoub: Też się w otoczeniu nigdy z coolem nie spotkalem, ale jakoś tak... jakoś... Nie wiem. Może to ma raczej taką wartość symboliczną? A może mlodzież nadużywala tego cool w czasach kiedy dopiero wchodzila moda na anglicyzmy i tak się zostalo jako przyklad?

  pokaż komentarz
  R.u
 • wtf2009 +6  

  @Ryu: cool było bardzo modne za czasów kreskówki Beavis & Butthead potem jakoś zostało.

  pokaż komentarz
  wtf2009
 • postac 0  

  @Pompidoub: Tak jak wtf2009 - "cool" było popularne raczej w połowie lat 90-tych. Beavis i Butthead mają z tym chyba sporo wspólnego...

  pokaż komentarz
  postac
 • Er4ser +1  

  @Pompidoub: Cool było popularne z 10-15 lat temu.

  pokaż komentarz
  Er4ser
 • P.......b +1  

  @Er4ser: Aha, dzięki wam powyżej. Już wszystko jasne, wtedy ja się jeszcze polskiego uczyłem.

  pokaż komentarz
  P.......b
 • Yavanna +7  

  @Pompidoub: Ja z moim chłopakiem rozmawiamy językiem, na który ludzie walczący o piękną polszczyznę dostaliby zawału. Po pierwsze dużo przeklinamy, tu jeszcze pół biedy bo głównie po polsku, ale "fuck" używam już tak często, że stało się moim odruchowym przekleństwem (tym, które chyba każdy ma i które wylatuje z jego ust nieświadomie kiedy np. butelka z gazowanym napojem eksploduje mu w rękach i oblewa pół ubrania itp.), po drugie, jako że często gramy razem online na co dzień też używamy powszechnego w tych grach słownictwa i skrótów, po trzecie często używamy cytatów z gier/filmów/memów, polskich też ale w większości angielskich (stąd mogą się brać całe zdania które słyszałeś, tak myślę). Jestem w stanie zrozumieć, że komuś się może taki sposób mówienia nie podobać. Śmieszy mnie tylko mówienie, że takich wstawek używa się dla lansu czy poczucia się lepszym, dla mnie są one zwykłą częścią mojego słownictwa, ani lepszą ani gorszą. Nie wciskam ich na siłę i nie staram się koniecznie ich używać. Jedyne co mnie językowo irytuje, to używanie słów niepoprawnie - czy to przez złą odmianę, czy to mylenie ich znaczenia. I irytuje mnie to niezależnie od tego czy jest to "prawdziwe słowo" czy skrót z gry.

  pokaż komentarz
  Yavanna
 • Er4ser +1  

  @Pompidoub: Nie ma za co. Jeśli chcesz odpowiedzieć większej ilości osób to napisz tak:

  @Er4ser, @postac, @wtf2009, @Ryu: Aha, dzięki...

  Wszyscy dostaną powiadomienie. Ot, ciekawostka.

  pokaż komentarz
  Er4ser
 • odrealniony +10  

  Japończycy są w tym świetni - kuraszy!!!
  Słów do wyboru, a wyprawiają makaronizmy.

  pokaż komentarz
  odrealniony
 • wtf2009 0  

  @odrealniony: hahahah świetne :D dla tego linka było warto dodać ten wykop :)

  pokaż komentarz
  wtf2009
 • P.......b +5  

  @odrealniony: Kuraszy? Znam lepsze zapożyczenia: oni na pracę mówią arbaito. W ogóle gdzieś z 15% japońskiego słownictwa obecnie to zapożyczenia z XX i XXI wieku.

  pokaż komentarz
  P.......b
 • R.u +3  

  @odrealniony: Pamiętam jak na pierwszych laborkach językowych na japonistyce pokazywali nam kartki z tego typu zwrotami i śmiech byl jak nie wiem co. Pamiętam tylko jedno. Robu reta. Co to znaczy? List milosny. Mają milość, mają listy, ale list milosny to robu reta.

  pokaż komentarz
  R.u
 • aegypius +6  

  @Ryu: rabu reta

  pokaż komentarz
  aegypius
 • R.u 0  

  @aegypius: Ha, ha, ha, ha! Faktycznie.

  pokaż komentarz
  R.u
 • Yavanna +2  

  @Ryu: Mi koleżanka która studiuje japonistykę powiedziała, że na samochód mówią jakoś tak: "majkaa", od "my car" :)

  pokaż komentarz
  Yavanna
 • O_V_O +8  

  Proszę poprawić jeśli się mylę:
  account manager - nadzorca kont (takich bankowych)
  key account manager - starszy nadzorca kont, albo nadzorca ważnych kont [niestety angielski nie ma fleksji i rzeczowniki są zarazem przymiotnikami, więc ciężko się rozeznać]
  developer - budowlaniec albo programista
  process leadrer - (leader?) kierownik operacyjny
  sales representative - sprzedawca
  specialist accounting - starsza księgowa (?)

  pokaż komentarz
  O_V_O
 • p4trykx +1  

  @OVO: ja tam też nie wiem ale account może być też w sensie klienta instytucji. Czy ze to kierownik ds klientów/zleceniodawców

  pokaż komentarz
  p4trykx
 • d......t +20  

  @OVO:
  Account Manager - Opiekun Klienta, ktoś więcej niż handlowiec. Osoba odpowiedzialna za kontakt z klientem i prowadzenie go od złożenia zamówienia po końcową fazę realizacji usługi. Termin "account manager" pochodzi z branży reklamowej, gdzie słowo "account" odnosi się do całości rozliczeń z klientem.
  Key Account Manager - j.w., ale osoba opiekuje się klientami kluczowymi dla firmy.
  Developer - najczęściej chodzi o programistów rozwijających aplikacje. Często "developer" odpowiedzialny jest za "uszycie" aplikacji (produktu) na potrzeby klienta.
  Process Leader - nazwa, która niewiele mówi nawet jak na standardy angielskie. Trochę jak project leader, czyli tak naprawdę nie wiadomo co :) Procesy, którymi się zarządza mogą dotyczyć firm produkcyjnych jak i usługowych. Dopiero specyfika branży rzuci nieco więcej światła na zakres obowiązków tej osoby.
  Sales Rep - trafiłeś
  Specialist Accounting - specjalista ds. księgowych

  pokaż komentarz
  d......t
 • key-account-manager -6  

  Nie ma najmniejszego znaczenia co jak się nazywa. Na każdym stanowisku twoim jedynym celem będzie naciąganie ludzi.

  pokaż komentarz
  key-account-manager
 • d......t via Android 0  

  @key-account-manager: skoro masz takie podejscie to naciagaj dalej

  pokaż komentarz
  d......t
 • lukaslm +19  

  Tak po przeczytani białego tekstu na czarnym tle i powrócenie na wykop odbiło się źle na moich oczach ;/

  pokaż komentarz
  lukaslm
 • ufos 0  

  @lukaslm: Pisałeś coś? ;-P

  pokaż komentarz
  ufos
 • Caroo +1  

  @lukaslm: http://stereopsis.com/flux/ trochę pomaga :)

  pokaż komentarz
  Caroo
 • hoborg +13  

  Uwielbiam gwary (a w zasadzie dialekty).. gwarę śląską z naleciałościami czysto niemieckimi lub czeskimi

  Niech się gość zdecyduje, czy naleciałości nienawidzi, czy uwielbia obce naleciałości.

  pokaż komentarz
  hoborg
 • R.u +5  

  @hoborg: On lubi nalecialości jeżeli już są, a jak mają być nowe to to są fe anglicyzmy i germanizmy.

  pokaż komentarz
  R.u
 • ju_q +4  

  @hoborg: Nie widzisz różnicy pomiędzy gwarą z naleciałościami niemieckimi lub czeskimi, a wrzucaniem angielskich słów w losowo wybrane miejsce w zdaniu?
  Przykro mi, badi, ale to jest dżast sad. Ciekawe czy gdyby wszyscy spikali w taki sposób, to po pewnym tajmie nie zaczęłoby Tobie też to przeszkadzać, meeeen. Nie można się zdecydować na jeden lengłidż w spikaniu czy wrajtowaniu?

  pokaż komentarz
  ju_q
 • sweeps +4  

  @ju_q:
  Różnica jest taka, że nikt już nie pamięta czasów, w których naleciałości niemieckie lub czeskie były wrzucane w losowo wybrane miejsce w zdaniu.

  pokaż komentarz
  sweeps
 • GrammerNazi -1  

  @ju_q:
  *rajtowaniu

  pokaż komentarz
  GrammerNazi
 • VashPL +12  

  @GOHAN: Coś jak włoszczyzna, tyle że z Warszawy.

  pokaż komentarz
  VashPL
 • Centaur -1  

  @VashPL:
  No dobra cwaniaku, a wyjaśnisz podobnie słówko franczyza?

  Przy okazji (napisałem wcześnie btw, ale potem przypomniałem sobie o czym jest ten wykop)
  Piszesz strasznie bezosobowo, musiałem dotrzeć do 3 strony Twoich komentarzy, żeby upewnić się że jesteś chłopakiem... xD

  pokaż komentarz
  Centaur
 • GOHAN 0  

  @VashPL: Por, seler i pietruszka ?! Nigdy was nie zrozumiem....

  pokaż komentarz
  GOHAN
 • worldmaster +7  

  Ja z kolei uczulony jestem na hasło "SALE" i mam wtedy ochotę pizgnąć cegłą w witrynę sklepową.

  pokaż komentarz
  worldmaster
 • sciana +8  

  @worldmaster: Lepiej powiedzieć pomieszczenia gdzie leżą chorzy ;)

  pokaż komentarz
  sciana
 • ocet +2  

  @sciana: A ja znam ludzi, którzy mówią, że czytają wyłącznie bestsellery, a nie jakieś gówna. Tacy oczytani, a nie wiedzą, co bestseller znaczy.

  pokaż komentarz
  ocet
 • ponton -1  

  @ocet: Może czytają bez selerów?

  pokaż komentarz
  ponton
 • ignacy130 +10  

  Nazwy połowy produktów z pewnego polskiego sklepu: Domestos 24h Red Power, Aerozol Autan Active, Original, Classic, ambi pur flush fragnance, lenor sensitive, ariel professional, dr. beckmann pre wash, stain devils krew; vanish oxi ation extra hygiene, crystal white, ariel oxygen purity, bonux active fresh, fantasia color, natura happy, persil pure end natural gold, gold brillance, plus freshness

  To się da gdzieś zgłosić? Teoretycznie ochroną języka polskiego zajmuje się Rada Języka Polskiego, ale chyba jej to nie wychodzi albo producenci jakoś obchodzą ustawę.

  pokaż komentarz
  ignacy130
 • Lejda 0  

  @ignacy130: A co się dziwisz, jak polskie firmy zostały wyniszczone?

  pokaż komentarz
  Lejda
 • Wladyslaw_1927 +6  

  @ignacy130: To się nazywa ,,ornamental english'', czyli używanie chwytliwych angielskich słów na produktach, afiszach, itd. Popularne wśród azjatów, którzy często używają angielskiego kompletnie niepoprawnie, ale nikomu tam to nie przeszkadza, bo klienci i tak się nie rozeznają.
  Active fresh też nic nie znaczy, bo powinno być np. active freshness albo active and fresh cośtam

  pokaż komentarz
  Wladyslaw_1927
 • armata +2  

  @Lejda: najsmieszniej jest z nazwami firm. np. Orange to nie wiadomo czy Oryndż czy oraaaaanż

  pokaż komentarz
  armata
 • Szab -1  

  @armata: Problem w tym, że niektóre produkty i firmy są międzynarodowe. Ich właściciele nie widzą powodu dla którego mieliby zmieniać nazwy swoich najsłynniejszych produktów.

  pokaż komentarz
  Szab
 • Yavanna -2  

  @ignacy130: Przecież łatwo się domyślić czemu tak robią - produkty i ich opakowania są produkowane w jednym miejscu i rozwożone często po kilku krajach (wystarczy zerknąć na języki "składów" z tyłu opakowania żeby zobaczyć do ilu). Niezbyt praktyczne byłoby robienie oddzielnych opakowań dla każdego kraju, a większa szansa jest że w każdym z nich będą rozumieć proste słówka po angielsku niż np. po polsku. A w ogóle liberałowie się znaleźli, każdy powinien móc sobie nazywać tak, jak mu się podoba. Jak ja sobie wymyślę produkt i będę go chciała nazwać w języku elfów to nikomu nie powinno być nic do tego.

  pokaż komentarz
  Yavanna
 • ignacy130 0  

  @Szab: Nie mówię, żeby zmieniać Vanish, Domestos itd., ale fresh, active itp. czemu nie? Świeży, aktywny, krystaliczna biel. Natura happy - no tu mam, a raczej firma miałaby problem, ponieważ to znaczy tyle co szczęście natury... potworny gniot.

  pokaż komentarz
  ignacy130
 • FELIX90 -2  

  Download i Newsletter, nie są jeszcze takie złe.
  Tak jak download da się zastąpić w ludzki sposób słowem "pobieranie" itp., tak jakoś nie wyobrażam sobie zakładki nowości na skrzynkę E-mail (bo przecież nie nowości na maila) w zamian za Newsletter.
  Co do reszty przypadków, zgadzam się z autorem w 100%.

  pokaż komentarz
  FELIX90
 • Wladyslaw_1927 +11  

  @FELIX90: Newsletter to przecież zwykły biuletyn.

  pokaż komentarz
  Wladyslaw_1927
 • ju_q +6  

  @Wladyslaw_1927: Ten przykład pokazuje, jak bardzo zacofani jesteśmy w języku polskim. Trudno znaleźć polskie odpowiedniki angielskich słów, które weszły do użycia powszechnego, a kiedyś ludzie nie mieli z tym problemów. Niektórym pewnie słowo 'biuletyn' kojarzy się z jakimś przestarzałym, nieużywanym obecnie wyrazem. Straszne trochę.
  Jednym z nielicznych takich słów, które akceptuję w pełni w języku polskim jest 'weekend'. Nie mamy żadnego odpowiednika, a 'koniec tygodnia' nie wiadomo do końca czy jest piątkiem czy niedzielą. 'Weekend' jest dość jednoznaczny i ciężko go czymś polskim zastąpić.

  pokaż komentarz
  ju_q
 • qbik -1  

  @ju_q: może fajra? co prawda z łaciny ale za to nawiązanie do ferii (też z łac) albo niemieckoiego fajranta (też z łac), dwóch słów mocno zakorzenionych w polskim języku.
  No i krócej niż weekend , które to słowo nie wiadomo jak pisać. Zapis fonetyczny "łikend / łikent " zbyt mocno odbiega od angielskiego zapisu i stąd , przynajmniej u mnie , zawsze występuje przy zapisie mała konsternacja bo słowo jest zbyt dosłownie zapożyczone . Pisząc "weekend" a czytając "łikend" moja konsternacja tylko się pogłębia.

  pokaż komentarz
  qbik
 • raj +2  

  @FELIX90: Akurat terminologia informatyczna w większości ma całkiem ładne i zgrabne polskie nazwy i nie trzeba co rusz wtryniac anglicyzmów (wbrew potocznemu mniemaniu o języku informatycznym). Natomiast to, co dzieje się w biznesie, własnie te wszystkie key account managery i inne takie, to woła o pomste do nieba...

  pokaż komentarz
  raj
 • k..........s -1  

  @FELIX90: Więc proszę Cię uprzejmie - przetłumacz mi na język polski chociażby tytułowego KAMa. Tak, żeby było prosto, zwięźle i odzwierciedlało zakres jego obowiązków.

  pokaż komentarz
  k..........s
 • k..........s -1  

  @FELIX90: i swoją drogą... nie ma czegoś takiego, jak e-mail. jest email.

  pokaż komentarz
  k..........s
 • sciana +8  

  Jest też inny problem. Wyobraźcie sobie że przychodzi starsza babuleńka do banku a tam jej mówią że ma się zgłosić do account managera. I co ona ma zrobić? Równie dobrze mogą jej powiedzieć że ma iść do Batmana albo samego Jedi, tyle samo zrozumie. Nie jesteśmy sami w Polsce, pamiętajcie.

  pokaż komentarz
  sciana
 • gelo007 +6  

  @sciana: A ona by może chciała od razu do geschäftsführera? Przykład banku nie jest zbyt dobry - tam nadal więcej jest doradców klienta niż sales dildo home gang banK consultant.

  pokaż komentarz
  gelo007
 • sciana +5  

  @donkeyballs: Mieszkam w Anglii ale masz pój głos. Jak słyszę od Polaka shift albo rota to mnie skręca.

  pokaż komentarz
  sciana
 • xyleen -3  

  Wszystko fajnie, ale autor jest trochę niekonsekwentny. Denerwują go wszechobecne anglicyzmy, a w opis i tytuł znaleziska wrzuca niepotrzebne według mnie wulgaryzmy. Po co?

  pokaż komentarz
  xyleen
 • Loryk +3  

  @xyleen: Nadużywanie wulgaryzmów to nic dobrego, ale wykop jest o nadużywaniu anglicyzmów, więc raczej trudno mówić o niekonsekwencji.

  pokaż komentarz
  Loryk
 • hadzia +9  

  Co to jest murzyn siedzący obok szympansa na gałęzi ?

  Branch manager assistant

  pokaż komentarz
  hadzia
 • gelo007 0  

  @hadzia: A sprzątaczka?

  Office Surface Development Manager

  pokaż komentarz
  gelo007
 • Er4ser -6  

  @danielsontheweb: Raczej asystent betoniarki!

  pokaż komentarz
  Er4ser
 • jasamek +13  

  @danielsontheweb: Bzdura. Wiesz po co wprowadzono te debilne angielskie nazwy zawodów? Odpowiedź jest prosta. Bo to ładnie brzmi. I nawet telemarketer pracujący za płacę minimalną może się chwalić znajomym, że pracuje jako "Agent Call Center".

  pokaż komentarz
  jasamek
 • bambambam +14  

  @jasamek: Hej mała, jestem marchendiserem w dużej międzynarodowej brytyjskiej firmie (wykładam towar w Tesco).

  pokaż komentarz
  bambambam
 • Zapasowe_Sumienie +8  

  @bambambam: A ja jestem anemplojd w dużej firmie - PUP.

  pokaż komentarz
  Zapasowe_Sumienie
 • sciana -4  

  @Zapasowe_Sumienie: PUP - Polacy Uwielbiają Pracować ;)

  pokaż komentarz
  sciana
 • danielsontheweb -1  

  @jasamek: widać, że masz w takim razie bardzo zakompleksiony pogląd na świat ale głowa do góry - jesteś w większości... ;-]

  pokaż komentarz
  danielsontheweb
 • Lejda -6  

  A ilu z was, święcie oburzonych, mówi śmigłowiec zamiast helikopter?

  pokaż komentarz
  Lejda
 • n...i +17  

  @Lejda: Ja tak mówię, naprawdę. Tak samo jak mówię: strug zamiast hebel i samochód zamiast auto.

  pokaż komentarz
  n...i
 • Lejda -3  

  @nehsi: i chwała ci za to

  pokaż komentarz
  Lejda
 • Bodek -3  

  @Lejda: A kto mówi aeroplan zamiast samolot?

  pokaż komentarz
  Bodek
 • tarcamion +2  

  @Lejda: A kto mówi sztych zamiast szpadel?

  pokaż komentarz
  tarcamion
 • tomon +6  

  "lektor tłumaczący filmy angielskojęzyczne - masakra.. " - nie ma co winić lektorów bo oni tylko czytają tekst przełożony na polski przez jakiegoś tłumacza. Poza tym zgadzam się z tekstem w 100%

  pokaż komentarz
  tomon
 • c..........n +4  

  Zwykła próba dowartościowania się, pokazanie "jaki to ja niby jestem super ważny w firmie, mam nazwę stanowiska po angielsku". Jestem w stanie zrozumieć nazywanie swoich stanowisk po angielsku w jakichś oddziałach zagranicznych korporacji, kancelariach prawniczych itp. w których na co dzień używanym językiem jest angielski, ale gdy jakaś paniusia która jeszcze 10 lat temu była zwykłą kadrową dziś nazywa siebie "HR managerem" - to wygląda po prostu śmiesznie. Zresztą takich kwiatków jest masa, wystarczy wejść na goldenline.
  Swoją drogą, zastanawiam się czy umowa (o pracę) z wpisaną nazwą stanowiska w języku obcym jest legalna z punktu widzenia prawa (ustawa o języku polskim)?

  pokaż komentarz
  c..........n
 • d....7 +2  

  Przesadzacie, język korporacji to język angielski, jak pracowałem w Hiszpanii też moje stanowisko było po angielsku. Taki jest korporacyjny standard, struktura organizacji to mimo wszystko jakiś przeniesiony i dopasowany do warunków model nie widzę powodu tłumaczyć tego na polski skoro jednak podstawą takiej pracy jest język angielski. I w drugą stronę - ta pani kadrowa woli pracować na stanowisku HR manager, bo potem pokaże gdzieś za granicą papier i od razu będzie wiadomo o co chodzi w przypadku referencji. Wiele polskich firm też wprowadza takie nazwy ponieważ jednak brzmi to bardziej poważnie i chcą sobie wybrać jak najlepszego kandydata. Nie jest to dowartościowywanie się to są po prostu zagrywki na rynku pracy. A czym jest goldenline to nie jest facebook tam chodzi o pracę. Trzeba to zrozumieć, to nie jest tylko zjawisko polskie.

  pokaż komentarz
  d....7
 • K4mi1o0 +5  

  od dzisiaj mówię albo po polsku
  albo po angielsku :)
  bo przyznam się że zdarzało mi się wtrącać jakieś angielskie słowa czasami ;/

  pokaż komentarz
  K4mi1o0
 • sleeper7 +3  

  Kiedyś był w radiu Zet taki program prowadzony przez Janusza Weissa pt. "dzwonię do Pani, pana z nietypową sprawą" - nie wiem czy jeszcze jest nadawany. Audycja polegała na tym, że słuchacze nagrywali mu na sekretarkę jakieś zadania do wykonania przez telefon. On wybierał najciekawsze i dzwonił wkręcając rozmówców. Jedno z zadań dotyczyło słowa copyrighter. Słuchacz dostał pismo chyba podpisane przez osobę o takim tytule. Weiss zadzwonił do tej firmy, zapytał czy może rozmawiać z copyrighterm i kiedy ta osoba się zgłosiła w słuchawce przedstawił się jako się jako stumbahnführer Weiss.
  Wiem, że kiepska anegdota ale dla kogoś kto łapie o co chodzi powinna być zabawna. Poza tym miał kilka dobrych programów do momentu aż został kojarzony przez rozmówców. Akcja działa się gdzieś pod koniec lat 90.

  pokaż komentarz
  sleeper7
 • Palwed +1  

  @sleeper7: a ten program ciągle jest... tak BTW

  pokaż komentarz
  Palwed
 • muuzyk -6  

  a moim zdaniem całe te sranie, to gorzkie żale niespełnionych ludzi
  jak ktoś nigdy nie był w korporacji, to sra ogniem, że takie środowisko, to zło najgorsze, że oducza języka, człowieczeństwa i ludzkich odruchów itp. itd.
  ale jak już pracujesz w międzynarodowej firmie i jesteś w biznesie trochę obeznany, wiesz co można ugrać, to każdy, jak jeden mąż by chciałby być key account manager'em bez wniku, na nazwę roboty, bo takie stanowisko to po prostu niezła szycha jest i co tu dużo mówić, kasa lepsza niż zwykły tam inżynier/technolog prosto pod studiach (albo bez)
  minusujcie do woli, przyzwyczajon jestem

  pokaż komentarz
  muuzyk
 • sciana +3  

  @muuzyk: A gdyby nazwa tego samego stanowiska była po polsku, to osoba go zajmująca już by nie byłaby taka szychą?

  pokaż komentarz
  sciana
 • ocet +4  

  @muuzyk: Jestem mobile toilet cleanerem w międzynarodowej firmie developerskiej i jestem z tego dumny, a te całe sranie ludzi też mnie denerwuje. Jak na szychę przystało jestem obeznany w biznesie, więc możecie mi zadawać pytania.

  pokaż komentarz
  ocet
 • muuzyk -3  

  @sciana: polska nazwa stanowiska nie jest zrozumiała przez zagranicznego klienta, nie ma pojęcia z kim na do czynienia
  jak widzi key account w stopce maila/na wizytówce, to od razu czuje się bardziej szanowany, wyróżniony; i o to właśnie chodzi
  nie widzę przeszkód, żeby były dwujęzyczne nazwy stanowisk, po prostu pisanie wszystkiego co się da po polsku i linczowanie angielskich nazw moim zdaniem jest co najmniej nierozsądne, jak dana firma chce zabłysnąć na międzynarodowej scenie

  pokaż komentarz
  muuzyk
 • sciana +4  

  @muuzyk: Po uja komuś account manager gdy obsługuje 99% Polaków?

  pokaż komentarz
  sciana
 • zagu +1  

  @muuzyk: wybacz, ale jak wchodzę do budynku korporacji w Polsce, muszę się podpisać w visitors book, następnie przejść do security room, żeby security man mógł wydać mi badge uprawniające mnie do przejścia przez kolejne drzwi to już na samym wstępie mnie Xuj strzela...

  pokaż komentarz
  zagu
 • s...5 +3  

  przyznam się nie znam języka angielskiego by np. cały film zrozumieć, w szkole angielskiego kiedyś mnie uczyła nauczycielka która przekwalifikowała się z ruskiego, może to jej kwalifikacje, zapewne też moje lenistwo ale ..

  jak to napisał Mikołaj Rej:

  "A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają"

  pokaż komentarz
  s...5
 • newtonq +3  

  szukam account wykopera :P

  pokaż komentarz
  newtonq
 • Kunin +2  

  Co do nazw stanowisk w ofertach to się zgadzam, że jest przesada. Rozumiem jak cała oferta jest po ang. i dotyczy międzynarodowej firmy i cv też chcą po ang, ok. Ale jak są zwykłe polskie firmy, które chcą polaka zatrudnić to im przypominam, że mamy w naszym języku słowa księgowy, kadrowa i specjalista, które wcale nie zmieszają "prestiżu" tych stanowisk. I nie wiem czemu ale mam straszną alergię na słowo "merchandiser".

  pokaż komentarz
  Kunin
 • dyniaq via iOS 0  

  Zamów ten item, na jutro explanation, zbuduj takiego device'a, to jest nasz driver, jakie są forecasty, specjalista Customer Service, stwórz check listę, jako jest lead time, zbinduj tą/tę? paletę... A jakich zwrotów u Was w robocie używają? :p

  pokaż komentarz
  dyniaq
 • d...m +2  

  @dyniaq:
  Popraw bleedy, przełóż cmyka na spot, dodaj/zmniejsz blura, popracuj jeszcze nad layoutem i ux bo ten nie wygeneruje c2a. i forwarduj to accountowi bo klient chce mieć to asap. A, zapomniałem - impossibel is nafing :)

  pokaż komentarz
  d...m
 • raj 0  

  @dadam: Kurcze, to u mnie w firmie naprawdę jest pod tym względem dobrze, bo my musimy tylko zdevelopować cos przed dropem, bo jeżeli tego nie zrobimy to to impaktuje inne teamy... i to juz właściwie wszystko z anglicyzmów :)

  pokaż komentarz
  raj
 • beeko +2  

  Święta racja autorze wykopu. Ale to w dużej mierze wynika z faktu, że polscy dziennikarze - szczególnie ci z pism technicznych - to niedouczone barany. Popularna witryna o internecie pisze o "registrarach" i "followersach"... to czego oczekiwać od ludzi z firm, którzy nie są dziennikarzami, a zatem niekoniecznie muszą znać dobrze język ojczysty?

  pokaż komentarz
  beeko
 • d......3 +2  

  [komentarz usunięty]

  pokaż komentarz
  d......3
 • m0w +2  

  Ostatnie zdanie - jakże piękne!

  pokaż komentarz
  m0w
 • P......n +2  

  Przyganiał kocioł garnkowi. Akira Kurosawa => Akiry Kurosawy, nie Akiro.

  pokaż komentarz
  P......n
 • dzikireks +1  

  Sprawa jest prostsza, niz sie wydaje.
  Uzywanie slow obcych, ktore maja swoj polski odpowiednik swiadczy wylacznie o tym, ze osoba ich uzywajaca nie zna owych polskich odpowiednikow.
  Czyli, innymi slowy, swiadczy to o ubogim slownictwie, co z kolei swiadczy albo o mocno ograniczonej inteligencji, albo powaznych niedoborach podstawowej wiedzy.

  Moim zdaniem osoba mowiaca, ze "karpet w dyskauncie jest okej" sama sobie wystawia wizytowke osoby z powaznie obnizonym ilorazem inteligencji.

  Wszak testy na ow iloraz badaja trzy dziedziny: zdolnosci arytmetyczne, wyobraznie przestrzenna i.... wlasnie, wlasnie.... zdolnosci jezykowe.

  Naduzywanie slow obcojezycznych swiadczy o niedorozwoju umyslowym.

  pokaż komentarz
  dzikireks
 • krisip +1  

  Mi to nie przeszkadza jeśli dotyczy to firm zagranicznych zatrudniających pracowników w Polsce.
  Ja pracuję w firmie, która ma oddziały w kilku krajach europy i posługujemy się zależnie od sytuacji polskim lub anglojęzycznym określeniem, ale także tym wygodniejszym na co dzień i np. nie mówimy "specjalista ds. kluczowych klientów" tylko "<kijakant>" i jest to w codziennym żargonie firmy normalne. Na wizytówkach są wersje po polsku, na stopkach e-maili podwójnie i nie ma co się burzyć.

  pokaż komentarz
  krisip
 • Casuperu +1  

  Jak mu powie ktoś, że na Wykopie za przekleństwa spada ranking to się chłopina powiesi :)

  pokaż komentarz
  Casuperu
 • k..........s 0  

  Tak to jest jak ignorant pisze o czymś, o czym nie ma zielonego pojęcia...

  pokaż komentarz
  k..........s
 • postac +1  

  @krzysztof-es: Ale na wykopie zdobywa poklask podobnych sobie...

  pokaż komentarz
  postac
 • k..........s +2  

  @postac: jak sądzę nie tylko na wykopie. W tym kraju wystarczy być głośnym i wulgarnym malkontentem, aby zdobyć poklask w każdej dziedzinie.

  pokaż komentarz
  k..........s
 • reasonable -2  

  @krzysztof-es: Ty i postac przywracacie mi wiarę w ludzi. Co do wykopu, to nie jesteśmy wyspą na środku Pacyfiku. Korporacje są w Polsce obecne i walka z angielskim w w naszej mowie jest bezsensowna. Uważacie, że komputer jest ok? Za 20 lat wszyscy będą uważać, że sales representative też jest w porządku.

  pokaż komentarz
  reasonable
 • raj 0  

  @FriQ: Programista aplikacji użytkownika i programista aplikacji zaplecza?

  pokaż komentarz
  raj
 • grzybucha -1  

  TU nie chodzi o puryzm językowy ! Nasi przodkowie zapozyczali ale nie aż tyle dodakową "ochronę" stanowiły masy ludzi przybyłych z obszarów wiejskich znajdujących na wszystko włąsne słowa, nie chodzi o tłumaczenie wszystkiego prosto moża pokombinować (popatrzmy np na finów którzy nawet skatebording z sukcesem zamienili na swój język ) cd to w cale nie musi być CD - płaskokrążek lustronumeryczny tylko po prstu płytka a np krem liftingujący(chore!) kremem naciągającym . Czeba coś z tym zrobić powinniśmy wzorowac sie na francuzach, finach, węgrach czy hiszpanach którzy chociaz minimalnie chronią swój JĘZYK ! DO KÓRwY nędzy !

  pokaż komentarz
  grzybucha
 • ju_q +1  

  @grzybucha: "Czeba" coś z tym zrobić?

  pokaż komentarz
  ju_q
 • xine 0  

  [komentarz usunięty]

  pokaż komentarz
  xine
 • misia87vs 0  

  Wszystko można znaleźć w necie jak się trochę szuka, a jak ktoś ma problem ze znalezieniem pracy to niech idzie do doradcy zawodowego...
  Jest coś takiego jak klasyfikacja zawodów i specjalności. Co roku dopisywane są nowe zawody. Ostatnio pojawił się zawód tester gier komputerowych i tester aplikacji. http://www.cml.kpp.org.pl/upload/binaries/act/1077/zalacznik_klasyfikacja_zawodow_i_specjalnosci.pdf

  pokaż komentarz
  misia87vs
 • K1CrasH 0  

  ja w te wakacje jestem data entry clerkiem, a na nasze to bede pisal na klawiaturze

  pokaż komentarz
  K1CrasH
 • f...u 0  

  Spier*alaj - oddal się na znaczną odległość starając się iść raźnym krokiem
  dobre choć...
  w dyplomacji to powiedzieć komuś by ucieszył się na myśl o zbliżającej się wycieczce

  pokaż komentarz
  f...u
 • Macunaima -1  

  Małe sprostowanie: Nie gwara kaszubska, a język kaszubski.

  pokaż komentarz
  Macunaima
 • Gej -2  

  Gej też brzmi chyba lepiej niż homoś.

  pokaż komentarz
  Gej
 • EpicElion -2  

  Mam paski przed oczami, po przeczytaniu strony tego pana.

  pokaż komentarz
  EpicElion
 • kszychu -4  

  Czasem wplatanie obcojęzycznych wyrazów wynika z faktu, że krótko i trafnie opisują jakieś zjawisko np. niem. gastarbeiter albo znane na całym świecie bukakke ;)
  Jeżeli chodzi o stanowiska - no cóż - większość firm u nas to przedstawicielstwa zachodnich korporacji więc trzymają się swojego nazewnictwa.

  pokaż komentarz
  kszychu
 • Zenon_Zabawny -6  

  key acoount manager, czyli kij ekaunt menedżer to po prostu osoba stojąca na środku ulicy z tabliczką na kiju, na której jest napisane "Książki - dzisiaj wszystkie o 50% taniej".

  pokaż komentarz
  Zenon_Zabawny
 • W.......a -7  

  polaczek wykryty

  pokaż komentarz
  W.......a
 • f....x -4  

  Odpowiadam zbiorowo:
  1. wydaje mi się, że angielszczyzna wypiera polszczyznę trochę z powodu snobizmu, że niby lepiej brzmi ("pawiem narodów byłaś i papugą"; "żona modna" itp.) - ale głównym powodem jest to, że słowa angielskie są po prostu krótsze. a efekt jest podwójny przy złożonych wyrażeniach. kilka ustawionych po sobie rzeczowników jest jeszcze bardziej krótszych niż polska piramida przymiotników. angielszczyzna jest poręczna. już nie mówiąc o fakcie, że bardzo często po polsku w ogóle nie da się uchwycić istoty. joystick. kijek do zabawy? manipulator rozrywkowy? touchpad. no, jak to by było po polsku? płytka dotykowa? konia z rzędem temu, kto wymyśli tłumaczenia o takiej samej liczbie sylab. bo krótszych to na pewno się nie uda.

  2. z wykładów dra Nowakowskiego dowiedziałem się jednego: nie ma "poprawnej polszczyzny". to co lansują miodki i bralczyki to swego rodzaju uproszczenie. otóż, język należy do ludzi (społeczeństwa) i to oni decydują jak go mają używać. ("when i use a word, said humpty-dumpty, it means exactly what i want it to. not more or less." przygody alicji w krainie czarów). w związku z powyższym nie ma żadnej normy. można się co najwyżej umówić, że jest nią albo to, co powszechne, albo to, co "idealne". ALE TO NIE KONIEC. otóż, za ten brak normy mamy coś innego: manifestację przynależności do grupy społecznej. to znaczy, że nasz prywatny język pokazuje, do jakiej grupy należymy. i tylko w tym kontekście możemy mówić, że trzeba się starać "mówić poprawnie". to znaczy mówić tak, jakby się należało do grupy, do której chcemy należeć. innymi słowy, chcesz wyjść na inteligentnego, to mów inteligentnie. ale, ponieważ w różnych sytuacjach życiowych należymy (czy raczej: manifestujemy przynależność) do różnych grup społecznych, możemy nasz język modyfikować. przykładowo, dr Nowakowski powiedział, że można sobie wyobrazić takie kręgi społeczne, gdzie za powiedzenie "poszedłem" zamiast "poszłem" można dostać w ryj, bo "nie będziesz tu u nas, ciulu, zgrywał się na profesorka!" - prawda, że może zaistnieć taka sytuacja? prawda.
  3. na koniec jeszcze o inwazji angielszczyzny. otóż akurat ona w dzisiejszych czasach jest źródłem nowych słów w języku polskim, bo taki, a nie inny mamy układ polityczno-kulturowy. natomiast kiedyś takim źródłem była łacina i greka. i co, to było lepiej? czy może gorzej? bo przecież formalnie to jest dokładnie ten sam proces!
  [ciąg dalszy w odpowiedzi na ten komentarz]

  pokaż komentarz
  f....x
 • f....x -3  

  c.d.
  spójrzmy na przedmowę "słownika wyrazów obcych" Władysława Kopalińskiego. wymienia on tam przykładowe OBCE SŁOWA, których w "słowniku" nie zamieścił. ciekawe dlaczego? popatrzmy: biurko, poczta, ług, łubin, bibuła, makaron, papier, urlop, kredens, hak, śrut, lampa, kalafior, befsztyk, kapelusz, kompot, krawat, waga, graca, drut, puder, klamka, parkan, fartuch, szpital, proboszcz, tapczan, ołtarz, muzyk, kufel, ogier, odór - i inne.
  to są obce słowa. czy komuś w ogóle przychodzi do głowy, żeby protestować, że wcisnęły się do naszego języka z zagranicy? nie, bo nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego. pewnie autor bloga pokazanego w tym wykopie "w tamtych czasach" też by narzekał. jak widać, jest to narzekanie zupełnie bezproduktywne. te wszystkie "key ekaunty" i "sejls menadżerowie" zostaną oswojeni tak jak dżinsy (do niedawna: jeansy) i ich pochodzenie zostanie dokładnie zapomniane. jeśli ktoś nie wierzy, niech spojrzy na nieco nowsze przykłady. oto rok 1912:

  http://pokazywarka.pl/2v9uie/

  pokaż komentarz
  f....x
 • ju_q +2  

  @frytex: @frytex: Ad. 1 http://pl.wikipedia.org/wiki/Anglicyzm Są tam przykłady anglicyzmów, które rzeczywiście są dość uzasadnione (wg mnie przynajmniej, może poza baby-sitter, happy end, sandwich). Ale nie mów, że chodzi o podwójny efekt przy złożeniach wyrazowych. Chodzi o to, że ciężko znaleźć polskie określenie, które jednoznacznie określa dany przedmiot czy czynność. Jednoznaczne, proste do zapamiętania i łatwe w użyciu w zdaniu.

  Ad. 2 Nie wiem kim jest pan dr Nowakowski i dlaczego uzurpował sobie prawo do krytykowania Miodka i twierdzenia, że nie istnieje poprawna polszczyzna. W takim razie czym jest Słownik Poprawnej Polszczyzny? Czym jest Rada Języka Polskiego? Istnieją normy językowe, które są wyznaczone dla całego społeczeństwa posługującego się danym językiem. A nawet są normy językowe (uniwersalia) wyznaczone dla wszystkich języków. Pan Nowakowski tego nie zmieni, kimkolwiek by nie był.
  Inteligencja nie jest grupą społeczną. Jest warstwą/klasą.
  Owszem, język jest jedną z cech wyróżniających grupy społeczne. Ale nie chodzi o poprawność czy niepoprawność, jak twierdzisz. Chodzi o socjolekt (specyficzne zwroty, slangi czy żargony niezrozumiałe dla innych grup).
  Naród też jest taką właśnie grupą społeczną (wspólnotową). Każdy (w większości) naród posługuje się innym językiem, którego inny naród nie rozumie. Nigdy nie spotkałam się z opinią, że to, co niepoprawne językowo może być w jakiejś grupie normą. I nie chce się spotykać z takimi opiniami.

  Ad. 3
  Nie chodzi o szeroko pojęte 'wyrazy obce'. Chodzi o 'wpychanie' słów obcojęzycznych, które mają polskie odpowiedniki. Czemu mamy mówić karpet (przykład z któregoś komentarza w jakimś niedawnym wykopie), skoro możemy powiedzieć dywan? Bo brzmi ładniej? Mądrzej? Ciekawiej? Dlaczego happy end, a nie szczęśliwe zakończenie?
  Jeśli nie zdajemy sobie sprawy z tego, że jakieś słowo pochodzi z języka obcego, to nie ma się czego czepiać. Ale sztuczne używanie tych wszystkich cool i trendy wyrażeń jest przesadą i nie powinno mieć miejsca.

  pokaż komentarz
  ju_q
 • f....x -2  

  @ju_q: Ad Ad 1: efekt przy złożeniach. baby-sitter to dobre dla dzieci. na co dzień zajmuję się tłumaczeniami technicznymi i mam na myśli np. to:
  nested chequer brick - cegła kratownicowa do łączenia na zamek
  unit capacity factor - stopień wykorzystania mocy zespołu
  i tak dalej. nie tylko słowa są krótsze, ale jest ich mniej. ja to nazywam czystą ekonomią. po polsku trzeba więcej kłapać żuchwą, niestety.

  Ad 2: dr Paweł Nowakowski
  "Adiunkt w Zakładzie Infolingwistyki Instytutu Językoznawstwa Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Wicedyrektor Instytutu Językoznawstwa UAM. Zajmuje się zagadnieniami fonetyki współczesnego języka polskiego, fonetyki teoretycznej i biolingwistyki. Autor monografii Wariantywność współczesnej polskiej wymowy scenicznej. Prowadzi zajęcia z fonetyki ogólnej i polskiej oraz językoznawstwa ogólnego."
  Wykłady bardzo mi się podobały i po ich wysłuchaniu jestem głęboko przekonany, że językoznawcy powinni zachowywać się co najwyżej jak botanicy, tzn. opisywać rośliny ze szczegółami i badać ich rozwój, a nie stwarzać twierdzenia typu "ten kwiat powinien mieć parzystą liczbę pręcików bo parzysta liczba oznacza większą doskonałość, a poza tym formy wyższe się właśnie tym charakteryzują".
  z tego płynie wniosek, że rada języka polskiego jest niczym więcej, jak grupą darmozjadów. język polski doskonale sobie radził - przez stulecia - bez pomocy owego czcigodnego grona. nie wiem, czy istniało ono w roku 1912 - ale zapewne zadecydowałoby, że lepszy trybuszon od korkociągu. i jak widać: uchwała ta (a właściwie: dowolna ich uchwała) byłaby warta mniej niż papier, na którym by ją wydrukowano.
  co do inteligencji: to było, oczywiście, uproszczenie. w skeczu "ucz się, Jasiu" Kobuszewski mówił do Gołasa "rozumiesz, [zwracaj się] tak bardziej intelygentnie". i mniej więcej to miałem na myśli.

  Ad 3: słowo karpet nie ma oczywiście sensu, bo dywan ma identyczą liczbę sylab. więc jest czystym snobizmem. też nie lubię szopów i marketów.
  ale ze słowami "sajding" zamiast "panele ścienne zewnętrzne" po prostu nie wygramy. takoż i z hapyendem, bo ma 3 sylaby a szczęśliwe zakończenie dokładnie 2 razy tyle. możemy jednak wyłącznie kibicować i oglądać nasz język jak biolog przez mikroskop. natomiast wszelkie rezolucje i uchwały rad językowych nie mają absolutnie sensu. naród, o którym piszesz, i tak zrobi swoje.
  dixi.

  pokaż komentarz
  f....x
 • 0123 -1  

  @frytex: Proszę bardzo:
  touchpad - gładzik (funkcjonuje, słyszałem w sklepie, bardzo fajna)
  joystick - walczyk, bawik (hehe, to już moje)
  Polskie nazwy wydają się na początku zabawne, ale to nawet dobrze, łatwiej zapamiętać.
  Czy mówisz car zamiast samochód? Przecież słowo samochód jest idiotyczne, powinno być samojazd jeśli już.
  A teraz poproszę o tego konia dla mnie.

  pokaż komentarz
  0123
 • f....x +1  

  @0123: koń jest oczywiście wirtualny. ale przyznaję honorowo: dałeś radę i zasłużyłeś. :)

  tak przy okazji: kiedyś pewna rosjanka powiedziała, że "samachod" to bardzo dobry pomysł, o wiele lepsze niż rosyjska "maszina" (bo samochód to akurat u nich maszyna), tym bardziej, że, jak powiedziała, "u nas jest samaljot, to paczemu niet samachoda". :)

  pokaż komentarz
  f....x
 • raj 0  

  @frytex: Jest poważna róznica między sytuacja kiedy obcy jezyk jest źródłem nowych polskich słów a bezmyślnym używaniem "na żywca" słow obcych zamiast polskich.
  Przykład z czasów najnowszych: angielskie słowo franchising, które bardzo ładnie spolszczono jako "franczyza". To jest właśnie przykład POZYTYWNEGO wpływu obcych języków na tworzenie NOWYCH SŁOW w języku polskim (bo "franczyza" to już jest polskie słowo!). Natomiast używanie "na zywca" w języku polskim słów angielskich takich jak franchising, account, security itp. jest zjawiskiem NEGATYWNYM.

  pokaż komentarz
  raj
 • f....x 0  

  @frytex: Dzisiaj mi przyszło do głowy, bo trafiłem w necie na piosenkę Collinsa. Oczekuję propozycji na tłumaczenie: easy lover, heartbreaker. Krótkich. :)

  pokaż komentarz
  f....x
 • stoickiszaleniec -9  

  you're all gay retarded polish rats.

  pokaż komentarz
  stoickiszaleniec
 • Lejda -5  

  Zamiast @@#%^&, zaproponuj i lansuj sensowną i dobrze brzmiącą wersję ACCOUNT MANAGER.

  pokaż komentarz
  Lejda
 • sweeps -7  

  @ignacy130:
  Haha, nie mogę
  Opiekun klienta alternatywą dla account manager
  I osoba zajmująca się ważnymi klientami alternatywą dla key account manager'a
  Czy Twoim zdaniem @ignacy130 napradwę wyglądałoby to poważnie na wizytówce? Jestem jak najbardziej za używaniem języka polskiego, ale nie bądźmy śmieszni!

  Chyba bym nie wyrobił ze śmiechu, gdyby w jakieś firmie gość mi powiedział, że został moim opiekunem... Chociaż nie, jak mam wybierać, to wolę opiekunkę!

  pokaż komentarz
  sweeps
 • raj 0  

  @sweeps: Co widzisz śmiesznego w "opiekunie klienta"? Bo jak po angielsku, to od razu poważniej, a po polsku śmiesznie?
  W niektórych firmach zresztą ta nazwa funkcjonuje (np. w TPSA - określenie "opiekun kluczowych klientów" na pewno jest tam używane, bo załatwiałem sprawy z osobą, która właśnie taką nazwe stanowiska miała w sygnaturce e-maila).
  Może byc jeszcze tak jak w banku w którym mam konto - osoba zajmujaca sie całością spraw danego klienta nazywa się doradcą klienta i moim zdaniem też jest to bardzo dobra nazwa.

  pokaż komentarz
  raj
 • d...m +1  

  @raj:
  Dlatego, że klient którym trzeba się opiekować weźmie się obrażony i pójdzie do konkurencji z normalnymi accountami :). BTW, klient również nie jest polskim słowem, czekam na nasz rodzimy odpowiednik.

  I Ty się chłopie ciesz, że nie masz kontaktu z międzynarodowymi korporacjami prawniczymi - tam to dopiero językowe jaja odchodzą, o których gdyby puryści wiedzieli to by zarządzili masowe rozstrzelanie.

  pokaż komentarz
  d...m
 • raj 0  

  @dadam: "Dlatego, że klient którym trzeba się opiekować weźmie się obrażony i pójdzie do konkurencji"
  Jakieś ma ten twój hipotetyczny klient nienormalne skojarzenia ;) Dlaczego to, że ktos chce się toba opiekować miałoby byc powodem do obrazy? Przecież to nie znaczy że jesteś jakiś uposledzony albo coś. To tylko znaczy, że ktos chce żebys miał jak najłatwiej i żeby ci sprawic jak najmniej trudności :). Słowo "opieka" jest przecież bardzo pozytywnym słowem, nie wiem dlaczego ktos miałby go odbierac negatywnie.
  Ja tam nie maiłbym absolutnie nic przeciwko temu, żeby ktos sie mna zaopiekował, kiedy mam cos załatwić w jakiejś firmie, której wewnętrznych procedur nie znam i nie wiem co, jak i z kim się załatwia. Opiekun to ktos taki, kto ma byc twoim "przyjaznym interfejsem" ;) do tej całej struktury...
  (PS. akurat słowo "interfejs" - juz zreszta spolszczone, co widać z pisowni - w rozszerzonym znaczeniu, takim jakiego tutaj użyłem - jest dobrym przykładem słowa, które nie ma polskiego odpowiednika, bo o ile interfejs w scisłym znaczeniu sprzetowym mozna zastapic słowem "złącze" to z "interfejsem użytkownika" juz nic się nie zrobi - proponowane swego czasu słowo "oblicze" sie nie przyjęło...)

  pokaż komentarz
  raj
 • raj 0  

  @dadam: To w takim razie smiem twierdzić, że nawet wręcz warto uzywac polskich określeń takich jak "opiekun klienta", bo to chroni cię przed upierdliwymi klientami, którzy - jak sam piszesz - potrafiliby ci zatruc zycie do niemozliwości. Lepiej żeby ktoś taki nie został twoim klientem - zdrowie ważniejsze niż ewentualne zyski z kontraktu z takim bucem :)

  pokaż komentarz
  raj
 • d...m 0  

  @raj:
  Właściwie to tu Ci przyznam rację :). Ale niestety mam głodomorskiego psa na utrzymaniu i samym zdrowiem go nie wyżywię, czasem trzeba brać i takich.

  pokaż komentarz
  d...m