•  

  pokaż komentarz

  O! Kolejny argument przy pomocy którego będę mógł walczyć z konduktorami. Dzięki stary!

  •  

   pokaż komentarz

   @a5x4:

   Nie ma za co. Dodam, że jak jeszcze łapałem się na tę zniżkę, to konduktorzy zawsze żądali dokumentu tożsamości, aby potwierdzić zgodność wieku. Zatem radzę o tym pamiętać ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @a5x4: Coby nie narzekać tylko na naszych i z nimi walczyć to przypomniał mi się ruski dowcip:

   Dwaj Rosjanie jadą pociągiem transsyberyjskim. Wyszli na korytarz zapalić. Jeden mówi:
   - Zdrastwuj, kuda jedjosz ?
   Drugi mówi:
   - Ja jedu iz Maskwy w Nowysybirsk.
   Pierwszy na to:
   - Charaszo, a ja jedu iz Nowowosybirska w Maskwu
   Palą dalej i po pewnej chwili jeden z nich mówi z zachwytem w głosie:
   - Wot k**wa tiechnika!

  •  

   pokaż komentarz

   @a5x4: Nie zawsze trzeba walczyć. Niedawno widziałem jak konduktor sam z siebie wypytał ludzi o wiek i powiadomił ich o zniżkach. Wszystko od człowieka zależy, wystarczy chcieć.

  •  

   pokaż komentarz

   @tewus: zawsze jak kupowałem bilet na ICE byłem o tym informowany w kasie, również w stolicy.

  •  

   pokaż komentarz

   @a5x4: Bilety na przejazdy pociągami Twoich Linii Kolejowych (TLK), Express (Ex), Express InterCity (EIC) oraz EuroCity (EC).
   Czyli u innych przewoźników może nie być tej ulgi. Tak przypominam żebyś niepotrzebnie nie walczył.

   Ciekawe czy wszyscy, którzy zajrzeli do wykopu przeczytali całą wiadomość, czy tylko sam tytuł i opis znaleziska.

  •  

   pokaż komentarz

   podepnę się pod pierwszy komentarz, ale w dobrej wierze. o tej promocji akurat wiedziałem, ale jest jeszcze coś godnego uwagi: jeżeli osoba powyżej 26 roku życia podróżuje z osobą uprawnioną do ulg (student, uczeń) jadą w to samo miejsce i jeśli oba bilety zostaną wydrukowane na jednym papierku, to osoba powyżej 26 roku życia także dostaje ulgę! nie wiem u jakich przewoźników działa, ja z kumplem jechałem IR, nie wiem też jaka jest ulga, ale zamiast około 23 zł zapłaciłem około 20.

  •  

   pokaż komentarz

   @a5x4:
   Nie walcz z kolejarzami, dobre chłopaki
   http://www.youtube.com/watch?v=LmEQ-CxU9r8
   dlaczego tego nie ma w powiązanych?

  •  

   pokaż komentarz

   @Koniuu: to teraz na wykopie wystarczy dodać dowcip i zdobywa się "+"?

  •  

   pokaż komentarz

   @melekhov: Plusów się nie zdobywa tylko dostaje się od użytkowników. Nie wiem jak ty, ale ja widzę w tym subtelną różnicę w podejściu. ;)

 •  

  pokaż komentarz

  A jakie dali rozwinięcie skrótu TLK - Twoje Linie Kolejowe :D
  Pamiętam, jak kiedyś to były Tanie Linie Kolejowe

 •  

  pokaż komentarz

  A ja mam pytanko z którym walczyłem dość długo. Miałem legitymację studencką, która uprawniała mnie do ulgi i było napisane: "...do ukończenia 26 roku życia." Mając 26 lat 4 miesiące i 3 dni ukończyłem 26 rok życia czy nie?

  Dla podpowiedzi napiszę, że dla jednych konduktorów ukończyłem, dla innych nie ;-) Pytałem również u mnie na uczelni i prawnik powiedział, że nie mogę korzystać z ulg, natomiast jak jechałem pociągiem, w którym kupuje się bilet u konduktora, niejednokrotnie mogłem kupić ze zniżką. Uczelnia zrobiła sobie problem bo na odwrocie legitymacji było napisane do ukończenia.

  Jak sądzicie? Kto ma rację? Spodziewam się odpowiedzi, że (ś.p.) Dusia ma rację a January blefuje lub odwrotnie, więc nie myślcie nad bystrym komentarzem ;-)

 •  

  pokaż komentarz

  Już się bałem, że dotyczy też Trójmiejskich SKM i że przepłacam...

 •  

  pokaż komentarz

  Tytuł jest trochę mylący, PKP to nie tylko spółka InterCity. W pociągach osobowych obsługiwanych przez PR wspomniana zniżka nie istnieje.

 •  

  pokaż komentarz

  Najlepsze jak niedawno zgubiłem legitymację studencką i przy okienku zabrakło mi złotówki a nie miałem skąd wziąć. Prosiłem o darowanie tej złotówki, ale niestety się nie udało. Skończyło sie to tym, że chodziłem jak po peronie w poszukiwaniu złotówki aż mi odjechał pociąg. W końcu jakaś miła Pani dała mi 5zł i powiedziała, żebym coś zjadł bo marnie wyglądam i po 3 godzinach pojechałem.

  Gdyby tylko babka powiedziała mi o tej zniżce (tym bardziej, że tłumaczyłem jej że zgubiłem legitymację i wyglądam dość młodo) to kupiłbym bez problemu bilet i pojechał normalnie do domu.

 •  

  pokaż komentarz

  według mnie bardzo ciekawa a też jakoś przechodząca bez echa promocja tyle że w PR

  "Takiej oferty jeszcze nie było! Promocja „TY i raz, dwa, trzy” została pomyślana o tych, którzy w tej samej relacji, klasie i kategorii pociągu Przewozów Regionalnych podróżują w towarzystwie jednej, dwóch lub trzech osób. Pierwsza osoba kupuje bilet normalny lub z przysługującą ulgą ustawową, a pozostałe tańsze o nawet 1/3. "

  wystarczy się dogadać z kilkoma osobami jadącymi tam gdzie my i może nam zostać sporo grosza w portfelu

  •  

   pokaż komentarz

   @doktorgranat: jakiś rok temu jechałam do Bydgoszczy, był to wczesny ranek, kasa zamknięta, bilet (studencki... nie, wtedy była jednakowa zniżka dla studentów i uczniów) kupowałam u konduktorki, gdy po mnie jakaś obca kobieta kupiła bilet również do Bydgoszczy, konduktorka nas zjechała, że się nie dogadałyśmy i nie kupiłyśmy sobie razem jakiegoś tam biletu turystycznego ;-)

  •  

   pokaż komentarz

   @hamisiak: Baba w kolei... Prawda że była otyła i dziwnie uśmiechnięta? %-)

 •  

  pokaż komentarz

  W Kolejach Mazowieckich jest również zniżka dla osób, które nie ukończyły 26 lat. Zniżka wynosi 33%.
  http://www.mazowieckie.com.pl/site.php5/article/270/1514.html

  •  

   pokaż komentarz

   @adm18: Osoby te mogą nabyć bilet jednorazowy lub odcinkowy imienny ze zniżką 33% (tygodniowy, dwutygodniowy, miesięczny, kwartalny) na przejazd w klasie 2 pociągów KM.
   Jednorazowy bilet też można kupić z tą promocją czy tylko od tygodniowego wzwyż?

  •  

   pokaż komentarz

   @Bushi13: Chyba sobie sam odpowiedziałeś cytując tekst ze strony.

  •  

   pokaż komentarz

   @adm18: Chciałem się upewnić, bo dla osób okazjonalnie jeżdżących KM entuzjazm na ich promocję wyglądał jakby dotyczyłoby to również biletów jednorazowych.

  •  

   pokaż komentarz

   @Bushi13: Może nie jasno się wyraziłem, a jak jeszcze raz przeczytałem artykuł to KM również niezbyt fortunnie to napisali ;), a więc napiszę czarno na białym: Zniżka dotyczy również biletów jednorazowych. Z tego co wiem ta zniżka nie obowiązuje tylko dla biletu dobowego i 3-dniowego.

 •  

  pokaż komentarz

  Skończyłem niedawno 26 :/ No i nie jeżdżę pociągami :/

 •  

  pokaż komentarz

  W PKP normą jest nieinformowanie pasażerów a nawet swoich pracowników (!) o tego typu znżkach :) Przytoczę krótką historię:
  Na trasie Włocławek- Toruń, Torun- Włocławek istnieje tak zwany bilet algomeracyjny który uprawnia do korzystania z komunikacji miesjkiej przez godzinę od dojechania do miasta. Ot taki ukłon w stronę ludzi, by nie płacili dodatkowo za tramwaj albo autobus. Pierwszy absurd- bilet ten jest tańszy od zwykłego biletu. (np algomeracyjny ze znizka 50% kosztuje 5,14 a zwykly ze znizka 50% okolo 7 zl)
  Dlaczego tak jest? na jaką cholerę w takim wypadku jest zwykły bilet?

  Bilet ten obowiazuje w pociągach regio (czyli "osobowych") oraz interregio (czyli takich jakby pospiesznych). Jednak z niewiadomych przyczyn- 3/4 pracowników pkp myśli, że ten bilet jest ważny tylko w pociągach regio. Kasjerzy odmawiają sprzedawania ich twierdząc, że "aglomeracyjny na interregio nie wejdzie" i nie pomagają tłumaczenia, że nie muszą go wbijać na interregio, wystarczy bilet regio gdyż własnie on uprawnia do zniżki także w interegio.

  Najlepsze przeprawy miałem jednak z konduktorami- naprawde nie jestem w stanie pojąć, jak osoba której jednym z podstawowych obowiązkow jest kontrola prawidlowosci okazywanych przez nas biletów może nie znać przepisów. Oczywiście, zawsze ta sama gadka- ze to jest pociąg interregio a nie regio, że bilet zły, że brakuje jakiejs literki.

  pomyślcie tylko ile pkp zarabia na ludziach wciskając im tylko na tej trasie droższe, zbędne bilety. Koszmar.

  Na obrone pkp dodam jednak, że nikt mnie nigdy z pociągu nie wyrzucił, co najwyżej konduktorzy przekonani o swojej wyższosci mówili, że przymkną oko na "moje" niedopatrzenie bądź też ja sam dla świętego spokoju do biletu dopłaciłem.

  •  

   pokaż komentarz

   @werbalny: ja bym na Twoim miejscu, jeżeli bym podróżował na tej trasie woził wyciąg z przepisów PR http://www.przewozyregionalne.pl/img_in//OFERTY/WiTwarunki20110101.pdf

   Przedwczoraj jechałem z ciekawości (normalnie autobusem jest dużo szybciej) połączeniem z przesiadką z Tczewa do Nowego Stawu - na odcinku Tczew-Szymankowo pociągiem Regio Przewozów Regionalnych, a na odcinku Szymankowo-Nowy Staw sezonowym pociągiem Arrivy. Oczywiście w kasie w Tczewie kasjerka początkowo mówiła, że tam to już dawno nic nie jeździ, ja jej na to, że sezonowo jeździ, ale ok... znalazła stację w systemie, wszystko ok. Wsiadłem do Arrivy w Szymankowie i na start konduktor: "a bilet jest?", ja mu na to, że jest. Oczywiście gadka, że to jest pociąg sezonowy i tu obowiązuje inna taryfa (jeszcze w zeszłe lato tak było, ale od tego roku jest to zwykły pociąg ze wszystkimi ulgami, zniżkami, itp). Na stronie Arrivy jak byk, że na całej trasie pociągu sezonowego - Grudziądz-Nowy Dwór Gdański obowiązuje taryfa Regio (Arriva honoruje bilety PR i ich promocje nawet). Ostatecznie przymknał oko "na moje niedopatrzenie". Swoją drogą to zabawne, bo jak jechałem dwa tygodnie wcześniej do Sztutowa to konduktor sam mi mówił, że mam zniżkę na regiokartę (nie byłem pewien, czy to też honorują), ale to tylko jeden z wielu uroków korzystania z usług kolei ;)

 •  

  pokaż komentarz

  W Kolejach Mazowieckich za jazdę do 26-go roku życia przysługuje 33% zniżki, może też sie komuś przyda.

 •  

  pokaż komentarz

  Warta uwagi jest jeszcze oferta "WSPÓLNY PRZEJAZD". Daje zniżkę ok. 10% na bilet w sytuacji kiedy podczas podróży przesiadamy się między pociągami różnych przewoźników - można powiedzieć, że trochę rekompensuje ten barbarzyński sposób naliczania podwójnej opłaty za tzw. "pierwsze 100 km".

  Trzeba tylko pamiętać że oferta nie łączy się z innymi promocjami handlowymi, jaką jest oferta będąca tematem tego wykopu, aczkolwiek ze zniżkami ustawowymi już jak najbardziej tak.

  Tu więcej: http://www.przewozyregionalne.pl/aktualne-oferty,s,0,826.html

 •  

  pokaż komentarz

  Apropos ulg, pragnę zauważyć jaki absurd panuje w warszawskim ZTM.

  Do 21 roku życia możesz jeździć na uldze 50% jeśli jesteś uczniem szkoły podstawowej, gimnazjum, ponadgimnazjalnej i artystycznej... teoretycznie wszystko ok, ale jeśli po 3 letnim liceum lub technikum 4 letnim idziesz do szkoły policealnej, to w pewnym momencie musisz płacić pełną opłatę pomimo bycia uczniem szkoły dziennej który idzie zgodnie z programem. Oczywiście najczęściej człowiek dowiaduje się o tym w momencie złapania przez kanara...

  Natomiast w przypadku studentów i uczestników studiów doktoranckich tez przysługuje ulga 50% BEZ ŻADNEGO LIMITU WIEKOWEGO!

  •  

   pokaż komentarz

   @Zieeew: a skąd taką rewelację wytrzasnąłeś? O ile mi wiadomo zniżki na bilety autobusowe są zniżkami ustawowymi do których dopłaca państwo, więc zasady jej przyznawania nie określa żaden ZTM czy inne MZK lecz stosowne ustawy. Jeżeli jednak jest tak, że ZTM ignoruje przepis i nie weryfikuje wieku korzystających z ulgi pobierając jednocześnie zwrot z budżetu za przyznane ulgi, to moim zdaniem łamałoby wówczas prawo.

  •  

   pokaż komentarz

   @McCool:

   http://www.ztm.waw.pl/?c=142&l=1

   To miasta finansują komunikację i to one decydują o zniżkach. Wystarczy porównać ulgi przysługujące w dwóch różnych miastach.

  •  

   pokaż komentarz

   @Zieeew: Na mojej, nieaktualnej już de facto, legitymacji studenckiej, mam napisane, że uprawnia mnie ona do zniżki 50% na przejazdy komunikacją miejską, więc jednak chyba nie jest do końca tak jak mówisz, bo przecież akty prawa lokalnego nie mogą być w niezgodzie z przepisami stanowionymi przez ustawy. Należałoby sięgnąć do tekstu ustawy albo poprosić o pomoc jakiegoś wykopowego eksperta, aby się wypowiedział... Poruszyłeś jednak ciekawą sprawę na którą nie zwracałem uwagi, bo gdyby literalnie traktować to co jest napisane na legitymacji, to wychodziłoby na to, że ZTM po prostu prawidłowo odczytuje przepisy.

  •  

   pokaż komentarz

   @McCool: Co do komunikacji miejskiej, istnieja w niej dwa odrębne rodzaje ulg (jak i biletów ulgowych) - ustawowe i gminne. Jest to (przynajmniej w Krakowie) wyraźnie wypisane w cenniku jak i na samych biletach - mają one napis "ulgowy ustawowy" i "ulgowy gminny". Bilety ulgowe ustawowe - ze zniżką własnie 50% - przysługują studentom, kombatantom i jeszcze komuś tam. Cała reszta ulg (np. dla uczniów) to są ulgi gminne. I stąd różnica.

 •  

  pokaż komentarz

  A nie wiem czy wiecie, że jak się jest studentem, to na komunikacje miejską macie zniżkę do końca bycia studentem (czyli mając podstemplowaną legitymację), bo widnieje na niej napis: "Poświadcz uprawnienia do 50% ulgi przy przejazdach środkami komunikacji miejskiej, a także uprawnienia do korzystania - do ukończenia 26 roku życia - z ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego autobusowego i kolejowego na podstawie odrębnych przepisów"
  Co mnie zastanawia czemu ma służyć ten zapis po pogrubionym przecinku w świetle tego wykopu.

  •  

   pokaż komentarz

   @zic84: dlatego, że przepisy się zmieniły i ulga nie była już 50%, a druki legitymacji były/są wydawane ciągle te same (z błędem), poza tym na sporej ilości (jak nie na większości) uczelni wyższych legitymacje są już z czipem i nie mają już tych zapisów (wybacz, że nie przytoczę, co na nich jest ale od 3 lat nie jestem już studentem)

   z ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego autobusowego i kolejowego na podstawie odrębnych przepisów
   poza tym słowo klucz odrębnych przepisów, które mogą określić inny wymiar zniżki niż 50% (np 37%, który obowiązywał przez ostatnie lata)

  •  

   pokaż komentarz

   @MichuB: Mam właśnie legitkę z tego roku z wbudowanym chipem i z tyłu widnieje na niej taki napis: "Poświadcza uprawnienia do 50% ulgi przy przejazdach środkami komunikacji miejskiej, a także uprawnienia do korzystania - do ukończenia 26 roku życia - z ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego autobusowego i kolejowego na podstawie odrębnych przepisów.

  •  

   pokaż komentarz

   @zic84: "Co mnie zastanawia czemu ma służyć ten zapis po pogrubionym przecinku w świetle tego wykopu."

   W skrócie:
   a) Jeśli jesteś studentem i masz przy tym ważną legitymację studencką (przy sobie w chwili sprawdzania biletu) oraz nie masz ukończonych 26 lat, czyli masz maksymalnie 25 lat, 11 miesięcy i x dni, to możesz jeździć pociągami PKP na zniżce studenckiej - (ulga 51% od ceny podstawowej biletu).
   b) Jeśli nie jesteś studentem, ale nie masz ukończonych 26 lat, czyli masz maksymalnie 25 lat, 11 miesięcy i x dni i masz ze sobą dokument tożsamości potwierdzający twój wiek, to możesz jeździć pociągami PKP na zniżce "MAX - 26" (ulga 26% od ceny podstawowej biletu).

   Cennik Usług Przewozowych PKP Intercity SA - w pkt. 17 na str. 10 masz info odnośnie studentów. Dodatkowo w pkt. 7 na str. 9 jest akapit o zniżce dla studentów dotkniętych inwalidztwem lub niepełnosprawnych.

   Edit: Ceny Biletów Jednorazowych oraz sekcja z regulaminami odnośnie cen w Intercity.

  •  

   pokaż komentarz

   @MichuB: Dokładnie, ja też mam legitkę z chipem i jest na niej napisane dokładnie to co napisałem.
   @kroxintu: dzięki za wyjaśnienie.

 •  

  pokaż komentarz

  Rzeczywiście to prawda, też o tym dowiedziałem się kilka miesięcy temu,kupując bilet z dziewczyną, dostaliśmy zniżkę ale tylko na pociągi pośpieszne. Ale i tak można dużo zaoszczędzić ,ludziska upominajcie się o to, to są przecież wasze pieniądze.

 •  

  pokaż komentarz

  A ja akurat rzadko jeżdżę pociągami, ale jak w zeszłym roku kupowałem bilet, a nie studiowałem, to spodziewałem się, że będę musiał kupić normalny, ale pani w kasie mnie poinformowała (tak - poinformowała mnie pani z PKP ! ), że wyglądam młodo, więc powinienem sobie kupić bilet na dowód ze zniżką i w rezultacie faktycznie zapłaciłem taniej.

 •  

  pokaż komentarz

  zasrane pkp.. tyle kasy wydalem

 •  

  pokaż komentarz

  No bez przesady, ludzie naprawdę o tym nie wiedzą? Odnoszę wrażenie, że większość jednak wie o tej zniżce. Poza tym warto wchodzić na stronę intercity, bo mają dużo różnych promocji i zawsze można znaleźć coś ciekawego.
  Warto tez przypomnieć że ulga studencka nie obowiązuje na przejazdy pociągami EuroCity - EC, i wtedy to 26% się przydaje.

 •  

  pokaż komentarz

  wykop!!! aktualnie pociągami jeżdżę codziennie a w tym roku skończy mi się "studencka promocja" na bilety a o tej uldze nie wiedziałem :)
  oby więcej takich wykopów !

 •  

  pokaż komentarz

  Dziwi mnie, że ludzie o tym nie wiedzą. Ja zawsze jak chcę kupić bilet PKP, to wchodzę na ich stronkę i patrzę jakie są obecnie promocje...

 •  

  pokaż komentarz

  Polska to taki kraj, gdzie na każdym trzeba walczyć o swoje. Cokolwiek kupuję, zawsze pytam o rabat. Ostatnio kupowałem używane podręczniki do szkół liceum/technikum, to nawet w punkcie z podręcznikami byłem około 10 zł do przodu. Pamiętajcie, bo to się w życiu przydaje :). O zniżkach do 26. roku życia na bilety w PKP dowiedziałem się zresztą w podobny sposób - po prostu tego dnia zapomniałem legitymacji przy powrocie do domu i zapytałem czy istnieją jakiekolwiek inne zniżki.

 •  

  pokaż komentarz

  MAX 26? Do 26 lat - 26% zniżki. Zjeździłem na tym pół Polski w tamte wakacje :D Ulga studencka to większy procent ulgi.

 •  

  pokaż komentarz

  ostatnia jazda Szczecin-Wawa to był soczek + ciacho gratis a teraz to ;d no no ciężko aż uwierzyć ..

 •  

  pokaż komentarz

  Komentarz usunięty przez moderatora

 •  

  pokaż komentarz

  A ja chciałbym zauważyć inny problem. Dzisiaj jadąc z Poznania do Wawy o 5.34, gdy w Poznaniu są czynne tylko dwie kasy, a klientów jest tyle, co w południe i nie ma kiedy kupić biletu (tak to jest, jak żyje się w delegacjach) musiałem dopłacić 10 zł do biletu za usługę "wydania biletu" u konduktora. Ja się pytam, jakim prawem?
  Mało tego, zapłaciłem za przejazd pociągiem długodystansowym, a oni zafundowali mi szynobus (niech go sobie wsadzą i sobie jeżdżą po 300 km w tych warunkach), który choć wprawdzie nowy i czysty, to jednak o strasznie zaniżonym standardzie. Moja prawa noga przez 4 godziny nie miała podparcia, ponieważ krzesło było ustawione na podwyższeniu, którego krawędź przechodziła prawie przy osi krzesła, moje kolana musiały się zmagać z naporem krzesła przede mną (mam kontuzję lewej łąkotki, która po tej podróży niestety dzisiaj boli mnie bardziej niż zwykle), ponieważ te są tak stłoczone, że na prawdę współczuję osobom o wzroście powyżej 185 (ja mam 182 i siedziałem na styk). W klasie pierwszej jest lepiej, ale nadal gorzej niż w drugiej klasie w tradycyjnych wagonach 141A - nie mówiąc o nowszych 145. Co by dalej się nie rozpisywać, dodam, że w całym pociągu nie widziałem ani jednego gniazdka elektrycznego! A ludzie wchodząc na peron w Poznaniu, szukali swojego pociągu, bo zwyczajnie nie mogli uwierzyć, że mają jechać czymś takim.

 •  

  pokaż komentarz

  Komentarz usunięty przez autora

Dodany przez:

avatar Ned dołączył
676 wykopali 3 zakopali 96.1 tys. wyświetleń