•  

  Na miejscu Krasnoludów bym złożył protest za ten podpis "kliknij, aby powiększyć"

 •  

  Ale... z tego co pamiętam to w "Hobbicie" nie wystąpił ani Legolas, ani Saruman, ani tym bardziej Frodo.

  •  

   @Onde: Ani Galadriela. Ale to wcale nie jest źle, może w ten sposób zostanie pokazane tło wydarzeń poprzedzających Wojnę o Pierścień. W "Hobbicie" pokazana jest tylko taka sobie wyprawa do Ereboru, z eseju w "Niedokończonych Opowieściach" wynika, że to była część misternie przygotowanego planu Gandalfa :)

   A Froda muszą dać, bo ludzie, którzy nie czytali książek chcą na pewno będą potrzebowali Górnego bohatera WP, żeby to wszystko jakoś ogarnąć. Pewnie pojawi się w epilogu czy czymś takim.

  •  

   @cherrycoke2l:
   W pewnym sensie Saruman i Galadriela występowali w Hobbicie. Były wspomniane w fragmentach spotkania Białej Rady, na której debatowano jak wygnać Saurona z Mrocznej Puszczy. Legolas może zostać pokazany przy okazji pobytu krasnoludów u Thranduila w lesie lub jako jeden z balujących elfów za którymi uganiały się krasnoludy po lesie

  •  

   @e-stark: Dokładnie, Legolas jako syn Thranduila będzie na pewno, Galadriela i Saruman jako członkowie Rady zaś Frodo jako narrator

  •  

   @e-stark: Wtedy mówiono jeszcze o Czarnoksiężniku z Południa, nie de facto o Sauronie.

  •  

   @cherrycoke2l:
   A Froda muszą dać, bo ludzie, którzy nie czytali książek chcą na pewno będą potrzebowali Górnego bohatera WP, żeby to wszystko jakoś ogarnąć. Pewnie pojawi się w epilogu czy czymś takim.

   Ludzie, którzy nie czytali książek, powinni je po prostu przeczytać.

  •  

   @xRudi:
   Taak wiem ale tak było łatwiej napisać bo nie wszyscy by wiedzieli o kogo chodzi

  •  

   @ZbanowaliscieMnieAbylemBordowy: wiem, że powinienem, ale... ale no wiesz... internet... ;(
   (mowa o "WP", "Hobbita" czytałem 2 razy)

 •  

  Wyglądają jak związkowcy z KGHM Polska Miedź, wybierający się na rozmowy z zarządem.

 •  

  Właściwie to powinno być "wszyscy krasnoludowie".

  •  

   @bambambam: Wszyscy krasnoludzi?

  •  

   @zakowskijan72: Czerwonoarmiści.

  •  

   @bambambam: Hmm, bo ja wiem? Abstrahując od tego czy faktycznie tak się powinno wymawiać, jestem przyzwyczajony przez wiele różnych źródeł (zaczynając od właśnie książki "Hobbit" w tłumaczeniu Marii Skibniewskiej, Iskry, Warszawa, 1985 - swoją drogą pierwsza książka, którą przeczytałem samodzielnie, z własnej woli, [a nie jako lektura] w wieku 9 lat ;) ), że mówi się krasnoludy, elfy (nie: elfowie), ale z kolei naturalniej brzmi dla mnie orkowie (orki to są na polu).

   Przyznaję za to, że będąc wczoraj już lekko śpiącym z​j​е​b​а​ł​е​m​ zostawiając taki tytuł, jaki dali na Hataku, bardziej prawidłowo by było "Wszystkie krasnoludy z Hobbita na jednym zdjęciu" :|.

   P.S. Słwonik Firefoxa podreśla mi krasnoludowie i elfowie, ale krasnoludy, elfy i orkowie już nie :).

  •  

   @Lord_Blizzard: Z U Skibniewskiej (przynajmniej w WP i Hobbicie, zapewne w Silmarillionie też, już nie pamiętam) są elfy, orki; u Frąców (w WP) elfowie, orkowie. Przypuszczam, że obie formy są poprawne w języku polskim. Ja tam wolę elfy i krasnoludy, ale z drugiej strony orkowie.

  •  

   @cherrycoke2l: To widzę, że się zgadzamy :). Mam też jeszcze inne tłumaczenie "Władcy Pierścieni", na maksa spolszczone, tam zamiast krasnoludówkrzaty (zamiast Hobbiton jest Hobbitów, zamiast ShireWłości, zamiast Baggins, jest Bagosz itd.).

   Przy okazji - z tego co pamiętam, w "Hobbicie" były gobliny, natomiast gdy we "Władcy Pierścieni" (książce) gdy były wspominane wydarzenia fabularne z "Hobbita", w ich miejsce byli wstawieni orkowie. Mała niekonsekwencja ze strony Tolkiena, zobaczymy co zrobią w filmie :)

  •  

   @Lord_Blizzard: Łozińskie to zło :P

   Gobliny to, o ile pamiętam, podgatunek orków żyjący w Górach Mglistych. W filmie WP (naprawdę nie pamiętam książki, dawno już nie czytałem) było powiedziane, że Saruman skrzyżował gobliny z gór i orków [z Mordoru?], tworząc rasę Uruk-hai.

   Nie mam niestety przy sobie żadnych źródeł, bo wyjechałem.

  •  

   @bambambam: Wszystkie krasnale.

  •  

   @cherrycoke2l: Właśnie nie - gobliny i orkowie są u Tolkiena używane na zmianę - i nie do końca wiadomo, czy to jeden gatunek, podgatunek orków, czy inny język (ork -sindarin, goblin - wspólny) - bo Tolkien używał dwóch nazw nie do końca konsekwentnie

   http://tolkien.cro.net/orcs/goblins.html
   http://en.wikipedia.org/wiki/Orc_%28Middle-earth%29#Orcs.2C_Goblins.2C_and_Uruks

   Co do Uruk-Hai i krzyżówki. Drzewiec mówi we "Władcy Pierścieni", ze to krzyżówka orków i ludzi, nic nie mówi o goblinach. Natomiast inne krzyżówki orków i ludzi (np. na końcu w Shire) są nazywane półorkami (half-orc albo goblin-men), więc co do Uruk-Hai Sarumana też pewności nie ma.

  •  

   @Lord_Blizzard: Tez przyzwyczailem sie do tlumaczenia Marii Skibniewskiej. Natomiast kiedys dorwalem jakies wydanie Wladcy Pierscieni z tlumaczeniem jakies innej osoby gdzie krasnoludy byly nazwane krzatami. Nie moglem tego czytac jakos.

  •  

   @Lord_Blizzard: Ja bym powiedział że Orki to w oceanie pływają ;)

  •  

   @Lord_Blizzard: Powoływał się będę tylko na źródła w mojej pamięci, ale kiedyś spotkałem się z tekstem, w którym wytłumaczone było dlaczego nie Elfy a Elfowie. Sam Tolkien chciał podkreślić to, że jest to rasa rozumna i nie niższa ludziom, stad w oryginale Elven zamiast Elfs (co sugeruje logika w j. angielskim). Stąd też przy próbach przełożenia tego na polski wyszło Elfowie, zamiast Elfy.

   Analogicznie Dwarves zamiast Dwarfs.
   http://en.wikipedia.org/wiki/Dwarves_%28Middle-earth%29#Spelling_.22Dwarves.22

  •  

   @NegroDW: Też czytałem tego typu tłumaczenia, W języku polskim powinno traktować się rasy elfów i krasnoludów jako równe ludziom "ludy", a więc Elfowie i Krasnoludowie - ale jakoś się nie przyjęło.

   W moim wydaniu z 2008 roku, wydawnictwo MUZA, tł. Skibniewskiej - są Krasnoludowie i Elfowie, więc poprawnie.

  •  

   @postac: Gobliny to orkowie, tylko przez Hobbity tak nazywane. Przeczytałem to w jakiejś encyklopedii śródziemia. Jackson w filmie przedstawił orków i gobliny jako dwie różne rasy.

  •  

   @bambambam:
   Za co te minusy kolega dostał, skoro ma rację. Rozumne rasy odmienia się: krasnoludowie, elfowie, mongołowie, inkowie... A nie "krasnoludy, elfy, mongoły, incy". Mongoły to są z was, skoro tego nie rozumiecie.

   @LordBlizzard
   _(orki to są na polu).


   Albo w oceanie...
   Oczywiście, "krasnoludy" nie razi tak jak "mongoły" albo "orki" (albo "krzaty" - o ratunku, czytał ktoś w przekładzie Łozińskiego, czy jak mu tam?), ale poprawnie jest właśnie "krasnoludowie", więc skoro bambambam zwrócił uwagę, to powinno mu się podziękować a nie dać minusy.

  •  

   @Lord_Blizzard
   Jeszcze co do orków i goblinów...

   Przy okazji - z tego co pamiętam, w "Hobbicie" były gobliny, natomiast gdy we "Władcy Pierścieni" (książce) gdy były wspominane wydarzenia fabularne z "Hobbita", w ich miejsce byli wstawieni orkowie. Mała niekonsekwencja ze strony Tolkiena, zobaczymy co zrobią w filmie

   Z tego co pamiętam, Tolkien to skomentował tak, że najpierw były to gobliny, a później wymyślił dla nich własną nazwę: orkowie. Więc generalnie powinno się mówić o "orkach" (ork = goblin). A z kolei w filmie gobliny i orki to były 2 różne rasy: gobliny to te małe gnoje, były np. w Morii, a orkowie to te większe i groźniejsze stwory z Mordoru (np. ten, co chciał zjeść hobbitów). Ale to raczej wymysł reżysera, służący może urozmaiceniu.

   Ogólnie orkowie czy tam gobliny to złe stwory służące Sauronowi, a wcześniej Morgothowi, stworzone przez niego ze schwytanych elfów, które poddane torturom uległy spaczeniu i degeneracji. Z tym, że orkowie dzielili się na różne odmiany, np. ci z Gór Mglistych byli mniej groźni od tych z Mordoru. Poza tym byli też stworzeni przez Sarumana Uruk-hai (przez krzyżowanie orków z ludźmi, a nie z goblinami, jak było w filmie).

  •  

   @bambambam:
   Krzaty!!!111oneone

 •  

  Mamusia pierwszego z prawej nadziała się chyba na elfa

  •  

   @jast: Krasnoludy nie maja mamusi :(

  •  

   @jast: Kili i Fili byli najmłodszymi z krasnoludów. W zasadzie jeszcze nastolatkami. Brody im pewnie nie wyrosły jeszcze :)

  •  

   @postac: Krasnoludy podobno rodzą się już z długimi brodami, także kobiety krasnoludów mają długie brody. Peter przesadził z wizerunkiem krasnoludów, powinni wyglądać jak Gimli, bądź jego ojciec Gloin. Połowa z nich jest zbyt wymyślna, na dodatek mają przykrótkie brody, a dzieci Aulego nigdy ich nie golili. Mam nadzieję, że Smaug mi to wszystko zrekompensuje.

  •  

   @Heisen: Tolkien niech sobie pisze co chce, ale wersji, że krasnoludzkie kobiety też mają brody nie zaakceptuję.

  •  

   @Heisen: Dokładnie. Dla mnie młodzi krasnoludzie powinni wyglądać tak jak ten czwarty od lewej. Widać młodość ale posiada wiele cech krasnoludzkich. Jak dla mnie drugi od lewej i dwóch ostatnich to raczej nie krasnoludy tylko jakieś podróbki. No i oczywiście ten po środku też żałośnie wygląda.Jeszcze mógłbym wybaczyć gładką skórę jak u panny - być może młody. Ale króciutka broda nie wygląda dobrze, a wręcz tragicznie.

 •  

  "Zdjęcie"? To słowo chyba nie na miejscu, fotka jest tak zretuszowana, że wygląda bardziej na render niż na zdjęcie...

  •  

   @rafcze: W "Hobbicie" będzie mnóstwo efektów specjalnych - nie nazwiesz go filmem, tylko animacją? ;) Żywi, ucharakteryzowani aktorzy, podkolorowani kompjuterowo, uwiecznieni w pliku graficznym o formacie .jpg ;).

  •  

   @Lord_Blizzard: Ja rozumiem "efekty specjalne" itd ale to zdjęcie jest sztuczne jak biust Pameli A. Te krasnoludy wyglądają jak figurki a nie żywe istoty, nie wiem, może to kwestia nasycenia kolorów?

  •  

   @rafcze: Zobaczymy jak to będzie finalnie w filmie wyglądało, wierzę, że kto jak kto, ale Peter Jackson tego nie s​​​p​​​і​​​е​​​r​​​d​​​ο​​​l​​​і​​​ ​​:)

 •  

  lol, a gdzie Dumbledore?

 •  

  Cholera, nie mogę już edytować, a chciałbym podrzucić mały artukuł o Weta Digital, nowozelandzkiej firmie zajmującej się tworzeniem efektów specjalnych, założonej przez Petera Jacksona, najbardziej znanej z pracy nad Władcą Pierścieni, King Kongiem i Avatarem - http://www.kmf.org.pl/fx/weta.html

  •  

   @LubieDlugoSpac: Świetny artykuł, dzięki za niego!

  •  

   @LubieDlugoSpac: Weta, oni robią bardzo dobre efekty. Niektóre wręcz fantastyczne, bardzo lubię oglądać bitwy w LOTR dla nich samych. Jednak dla mnie osobiście równie dobre jest takie małe studio Tippett . Nie robią kompleksowej skali efektów jak WETA, tylko specjalizują się w cyfrowych monstrach i kreaturach maści wszelakiej. Zrobili demona w "Polowaniu na czarownice", potwora w "Cloverfield" i jeszcze kilka innych stworzeń w innych filmach.

 •  

  Ciekawe czy kiedykolwiek doczekamy się ekranizacji Wiedźmina z takim rozmachem jak ekranizuje się Tolkiena.

  •  

   @Deszcz_kotletow: Doczekamy, tylko muszą za to się wsiąść pasjonaci z pieniędzmi.

  •  

   @qnebra: przede wszystkim nie mogą się wziąć za to Polacy. Mimo że Wiedźmin jest Polski to potrzeba dużo efektów specjalnych i dobrej gry aktorskiej. W Polskim kinie tego nie uświadczysz. Więc trzeba czekać aż taki Peter Jackson to przeczyta i może mu się spodoba do tego stopnia że będzie chciał to ekranizować.

  •  

   @Deszcz_kotletow: Z tego, co wiem, to angielskie tłumaczenie Wiedźmina jest bardzo słabe, więc może nie rozkochać w sobie zagranicznego odbiorcy. Trzecia część gry może ewentualnie kogoś zachęcić do ekranizacji (niekoniecznie książki, może gry?), ale szczerze, to wydaje mi się, że możemy się takiej ekranizacji nie doczekać.

  •  

   @Deszczkotletow:
   _Ciekawe czy kiedykolwiek doczekamy się ekranizacji Wiedźmina z takim rozmachem jak ekranizuje się Tolkiena.


   Mam nadzieję, że nigdy, bo wtedy zrobi to Hollywood w swoim stylu... I w angielskiej wersji. Nie wyobrażam sobie wiedźmina po angielsku. To by było jak opera w Suahili.

  •  

   @Deszcz_kotletow:
   Ja tam uważam że Karolak by Wiedźmina podołał ;)

  •  

   @Deszcz_kotletow: Jak się nie będzie oszczędało na taśmie i czasie filmowym, tak by aktorzy mogli próbować sceny aż będzie jak należy to się nagle okaże, że aktorzy grać potrafią. Bo jak to jest, że za komuny ci sami potrafili a teraz nie potrafią?

 •  

  Który to Zoltan?

 •  

  Polecam obejrzeć 3 część z planu zdjęciowej Hobbita http://www.youtube.com/watch?v=TDaRTK1-YOk ... a na końcu ... niespodzianka :))

  EDIT. Pff, dopiero teraz zorientowałem się, że w opisie pod zdjęciem zamieścili informację o powrocie Christophera Lee jako Sarumana ... ; //
  PS. Ciekawostka : Christopher Lee w maju tego roku skończył 89 lat i specjalnie dla niego ekipa przeniosła się na kilka dni do Pinewood Studios w Angli, aby nakręcić sceny z jego udziałem :)

 •  

  Nie wiem co ci z hataka zrobili, ale przez to, nie wyświetla mi się grafika, obrazki, a usunięcie ciasteczek za wiele nie daje. Tak samo jak wyłączenie AdBlocka... Tak to nici z zobaczenia zdjęcia. Co jeszcze powinienem zrobić wykopowicze?

 •  

  z szykiem wyrazów ma problem tego artykułu autor

 •  

  "Wszystkie krasnoludy na jednym zdjęciu z "Hobbita"" - a po polsku nie można?

 •  

  http://the-hobbit-movie.com/2011/07/21/the-hobbit-production-video-3/ - na tej stronie jest napisane, że rolę Nekromanty (czyli Saurona jako władcy Dol Guldur, tak nazwanego w Hobbicie) będzie grał niejaki Benedict Cumberbatch. Najprawdopodobniej będzie podkładał mu tylko głos, ale i tak już nie mogę się doczekać w jaki sposób przedstawi PJ Saurona z tamtego okresu :)

  •  

   @caiuscosades: I dobrze, że nie możesz się doczekać ^^ Cumberbatch ma w ogóle piekny głos, jak mówią fanki "like a jaguar in a cello".* Szczególnie interesujące jest to, że Bilba zagra Martin Freeman, a Benedict Cumberbatch wcieli się również w rolę Smauga. Ta dwójka już się spotkała (i spotyka się, kręcą właśnie druga serię) na planie 3 odcinkowego serialu "Sherlock" produkcji BBC, Benio gra Holmesa, a Martin - Watsona. Ogólnie serial jest NAPRAWDĘ DOBRY i polecam go obejrzeć, równiez tym, którzy nie są zaznajomieni z detektywem z Baker Street - jeśli ta rekomendacja wam nie wystarcza, to powiem tylko, że wśród zapalonych Holmesistów, Cumberbatch jest jednym z lepszych Sherlocków WSZECH CZASÓW (no i według mnie niezłym ciachem, ale to szczegół ^^) a to niebywałe osiągniecie, szczególnie, ze akcja serialu dzieje się w XXI w.

   * Przykłady cudmiód głosu Benia
   http://www.youtube.com/watch?v=0pnDL0Ijr8s
   http://www.youtube.com/watch?v=Fzsm-7eVuCQ
   http://www.youtube.com/watch?v=F9sUVrVS4co

 •  

  Nijak to się ma do książkowego opisu, ale tego się można było spodziewać. Nie uważacie, że Bombur powinien być tak z 2 razy grubszy?

 •  

  Ten film to uczta dla krasnoludofilów, i dobrze bo takich filmów nie ma w ogóle :)

 •  

  To mają być krasnoludowie? Ten od lewej i drugi od prawej to wyglądają jak stare żydy. Reszta wygląda jak chłopy z pola, a Thorin jak gwiazda porno. Nie wiem, co to za nowa wizja... Gimli był ok, ale to są chyba krasnale ogrodowe.

  http://gobas.wieza.org/wp-content/uploads/2010/07/Harsk-DwarfIconic.jpg - tak wygląda prawdziwy krasnolud
  http://bbsimg.ngfiles.com/1/18197000/ngbbs495180ec82e9a.jpg - albo tak

  •  

   @ZbanowaliscieMnieAbylemBordowy: Dla mnie stuprocentowy krasnolud wygląda tak, ewentualnie tak, albo tak. Wszystkie, co prawda, z Baldur's Gate, ale moim skromnym zdaniem Forgotten Realms to najlepiej dopracowany, najbardziej klimatyczny i trafiający w moje gusta świat fantasy.

  •  

   @ZbanowaliscieMnieAbylemBordowy:
   Czyli wiesz jak wygląda krasnolud? Widziałeś jakiegoś tru krasnoluda? Jak już wspomniałeś to "wizja".

 •  

  Wyglądają jak zespół heavy metalowy :)

 •  

  Wesoła kompania, huh

 •  

  Stephen Fry? Zapowiada się ciekawie...

 •  

  Wczoraj oglądałem ostatni odcinek "zza kulis"... spodziewam się filmów przynajmniej na poziomie Władcy Pierścieni.

 •  

  Jest dobrze.
  A Gloin wygląda jak Gérard Depardieu :)
  http://img148.imageshack.us/img148/7861/grarddepardieu.jpg

 •  

  Wyobrażałam ich sobie prościej ,bez tych wszystkich udziwnień, bardziej przypominają cudaków z cyrku dziwolągów. Mam nadzieję, że na filmie tak nie będzie.

  •  

   @spekulantka: Mi wygląda na to, że zastosowane filtry upodobnią film do bajki - przedstawione krasnoludy wyglądają jak malowane. Zanim nie zobaczę efektów końcowych nie będę oceniał, czy to dobrze. Poza tym nie wiem, o co ci chodzi z "prostotą"? Czy że powinno wyglądać jak nasz filmowy "Wiedźmin"?

  •  

   @ArmyMan: Wiedźmina nigdy nie oglądałam i czytać też nie bardzo lubiłam, dlatego nie mogę się wypowiedzieć. Chodzi mi o to, że wyglądają za bardzo hollywoodzko, jak z Piratów z Karaibów. I tyle.

 •  

  Uzbroił ich chyba sam Lynn Thompson, bo tyle american tanto w jednym miejscu to nawet w promocyjnych klipach Cold Steel nie ma.

 •  

  Świetnie się zapowiada. Już nie mogę się doczekać.

 •  

  Tak mi się to zdjęcie spodobało, że ustawiłem je na tapetę i kupiłem Hobbita, mam nadzieję, że w przeciwieństwie do Władcy książka mi się spodoba, a wtedy może zrobię trzecie podejście do przygód Froda. ;)

 •  

  wyglądają @!!%owo.

 •  

  gruby wali z łychy, lol

 •  

  Thorin wg mnie bardziej wygląda na pirata, niż na krasnoluda. No ale, mimo wszystko na film czekam z niecierpliwością.

Dodany przez:

avatar L...d dołączył
269 wykopali 20 zakopali 32.8 tys. wyświetleń