•  

  pokaż komentarz

  @deevee: Co to ogólnopolska akcja "głaskania"?

  •  

   pokaż komentarz

   @emot: No kiedyś było pała i cicho siedzieć. Teraz jest tak bardziej europejsko, porozmawiajmy, może coś cie dręczy, może spotkaj się z rodziną, po prostu bardziej tak grzecznie z naciskiem proszę to, proszę tamto ...

 •  

  pokaż komentarz

  Co z filmu "Symetria" mogłoby być prawdą a co bzdurą?
  Czy osadzenie pedofila z grypsującymi jest prawdopodobne czy są zawsze izolowani?

  •  

   pokaż komentarz

   @kinlej: Symetria to bajka :) Pedofile są trwale izolowani. Jest jedno 'ale'. Może się zdarzyć, że w grupowej celi coś wypłynie, np że facet kiedyś coś tam zrobił, ale go nie skazali za to i zanim zareagujemy może być za późno.

 •  

  pokaż komentarz

  @deevee: @deevee: nie umiesz dać nowej linii po każdym pytaniu? Łatwiej się wtedy czyta!

 •  

  pokaż komentarz

  Wiesz jak parzy sie czaj :D?

 •  

  pokaż komentarz

  @deevee:
  Czyli pomogli strażnicy :)

  •  

   pokaż komentarz

   @Blaskun: No wiesz, ja Ci powiem jak wygląda sytuacja u mnie. Monitoring całego zakładu + nagrywanie nawet m-c wstecz. Otwarcie celi następuje po uprzednim wydaniu kluczy z wartowni (tak było kiedyś). Także żeby kogoś tak naprawdę zabić trzeba by skorumpować kilku f-szy, skasować nagrania, a potem mieć 100% pewności że ktoś nie sypnie. Dlatego też nie wierzę w to, że kiedykolwiek jakikolwiek f-sz kogoś zabił (mówię tutaj o czasie kiedy były już monitoringi itd).

 •  

  pokaż komentarz

  @kasiknocheinmal: kiedyś rozmawiałem z jednym z pracowników więzienia - siedzieliśmy w jednym przedziale w pociągu i tak jakoś rozmowa się zaczęła - no i mówił, że pare dni wcześniej prowadził do celi chłopaka, który zabił kilkunastomiesięczne dziecko. Mówił, że ledwo się powstrzymał, przed rozwaleniem mu głowy o ścianę.

 •  

  pokaż komentarz

  @deevee: Hmm, a jakby tak koleś włączył WiFi to nie wiedzielibyście o tym. Jego wspólnik stałby pod więzieniem i hostował neta. Miałby dostęp do świata zewnętrznego.

 •  

  pokaż komentarz

  @deevee: Tak fajnie to wszystko opisujesz, że aż chciałoby się zostać więźniem :D

  •  

   pokaż komentarz

   @DawidOko: Czasami też mam takie marzenie, żeby mnie wciągnęli do tajnego rządowego planu i wysłali do dużej jednostki jako tajnego agenta w roli skazanego, żeby lepiej zobaczyć ICH perspektywę.

 •  

  pokaż komentarz

  1. Czy występuje dużo gwałtów pomiędzy więźniami?
  2. Zdarzyło Ci się oberwać od degenerusa?
  3. Jaki występuje tam ogólnie poziom agresji?
  4. Czy więzienie to miejsce wyniszczające psychicznie? Według Ciebie oczywiście.
  5. Czy korzystasz z pomocy psychologa?

  •  

   pokaż komentarz

   @KillTheSystem: 1. oficjalnie nigdy się z takim przypadkiem nie spotkałem. Zakładam więc że to rzadkość lub nawet jakiś ewenement. 2. Nie zdarzyło, spotkałem się z agresją werbalną wielokrotnie. Z czasem już rzadko bo pracuję z nimi bezpośrednio i ciągle coś ode mnie chcą ;) 3. W ciągu 6ciu lat służby poziom agresji zmalał, jest to wynik ogólnopolskiej akcji "głaskania". 4. Wyniszcza na pewno. 5. Nie, ale widzę że wielu potrzebowałoby.

 •  

  pokaż komentarz

  A może wstrzymacie się z wykopywaniem, dopóki autor nie udzieli chociaż jednej odpowiedzi na pytania? (Póki co 50 wykopów i ani jednej odpowiedzi.)

 •  

  pokaż komentarz

  @deevee: Można wnieść ps2? A laptopa?

 •  

  pokaż komentarz

  Często podczas kontroli cel znajdujecie jakieś przedmioty które nie powinny znaleźć się w celi? Jaka była najciekawsza/najdziwniejsza znaleziona rzecz?

  •  

   pokaż komentarz

   @knk: Różne rzeczy się znajduje, buzały (grzałki do wody własnoręcznie zrobione), metalowe pręty wyłamane z łóżka, nożyki, telefony kom, dziergałki, różnie. Najciekawsza rzecz jaką widziałem, to skakanka zrobiona z woreczków foliowych i 2 pluszy. Super na prawdę działała.

 •  

  pokaż komentarz

  @SuperZaxon: Napisał i to mnie zdziwiło, dlatego zapytałem czy można laptopa.

 •  

  pokaż komentarz

  1. Jak wielu więźniom w swojej 6 letniej karierze, byłbyś w stanie uwierzyć że są niewinni?
  2. Jak częstym Twoim zdaniem (nie na Twoim przykładzie) jest zjawisko łapówkarstwa wśród klawiszy?
  3. Co uważasz o rekrutacji do pracy w więzieniu? W moim mieście bez rodziny lub konkretnych znajomości nie jesteś zdolny do takiej pracy.
  4. Po 6 latach pracy, jak oceniasz uszczerbek psychiczny z tytuły wykonywania tego zawodu? Często potrzebujesz porad specjalisty?
  5. Czy są jakieś legendy o więzieniu w którym pracujesz? Przykładowo nawiedzone lochy, zamurowane cele, mordercze piwnice.
  6. Czy wierzysz w resocjalizację i jak odnajdują się wśród zwyroli, rowerzyści złapani na jeździe pod wpływem?
  7. Jak reagujesz na groźby ze strony więźniów? Nie obawiasz się, że po wyjściu na wolność odpłacą się Tobie lub Twojej rodzinie?
  8. Czy swoją pracę cenisz w takim stopniu, że nie zamierzasz już jej nigdy zmienić?
  9. Jaki typ więźnia jest dla Ciebie najbardziej niewygodny?
  10. Jak wygląda Twój standardowy dzień pracy, a jak więźnia?

  •  

   pokaż komentarz

   @blant: Wierzę wszystkim tymczasowo aresztowanym, skazanym w ogóle. 2. Ja spotkałem się z jednym, odszedł. Łapówkarstwo ma krótkie nogi i zawsze wypłynie. 3. Koneksje bardzo pomagają, ale wśród moich kolegów jest wielu bez takich koneksji. 4. Jeszcze nie chodzę do psychologa, czuje się dobrze, uszczerbek na pewno istnieje, ale pewnie wypłynie to kiedyś. 5. Tylko taka, że 150 lat temu był w nim klasztor chyba bretanek. 6. Nie wierzę, jest za mało f-szy żeby resocjalizować taką grupę. Z mojej strony staram się być przykładem dla skazanych, żeby widzieli, że można normalnie żyć, pracować, być trzeźwym. Rowerzyści dają radę :) 7. Oczywiście że się obawiam, miałem nawet sprawę z jednym skazanym za groźby karalne i pomówienia, dostał wyrok w zawieszeniu. Od kiedy pracuję z nimi bezpośrednio raczej rzadko używają agresji werbalnej. 8. Jeżeli tylko osiągnę 15lat to odejdę, chociaż lubię tą pracę, ale za dużo mieszają w ustawach. 9. Rozszczeniowy, jakby był pępkiem świata, chce to, chce tamto itd. 10. Dużo do pisania... w skrócie: apel, wydanie śniadania, wydawanie na sprawy, widzenia, spacery, kontrole cel, wydanie obiadu, trochę czasu na papierkową robotę, wydanie kolacji, apel ...

 •  

  pokaż komentarz

  @deevee: I uważasz, że to zmiana na lepsze, czy gorsze?

 •  

  pokaż komentarz

  1. Jak dlugo juz pracujesz w tym zawodzie?
  2. W jakie znane Ci sposoby uzywaja wiezniowie do zaspokojenia swoich potrzeb?
  3. Ilu wiezniow jest pod twoja opieka?
  4. Czy kiedykolwiek nawiazales jakas przyjazn z wiezniem? typu: opowiadacie sobie kawaly, pilka nozna, wiadomosci ze swiata itp

  •  

   pokaż komentarz

   @feikrz: 1. 6lat. 2. Tradycyjnie, tak jak na wolności kiedy nie ma się dziewczyny. 3. Zależy, ale statystycznie jeżeli dobrze pamiętam to na 1 f-sza przypada 200 czy nawet więcej penitencjonariuszy. 4. Przyjaźń nie, ale normalna rozmowa jest wręcz wskazana. Buduje to pewną więź co przekłada się na późniejsze oddziaływanie nad nimi. Nie rozmawiam zdecydowanie o sprawach służbowych, prywatnym życiu itd.

 •  

  pokaż komentarz

  @deevee: A co znaczy P,R,M,TA ?

  •  

   pokaż komentarz

   @LosoweZnaki: P 'petka' pierwszy raz karany, R 'recydywa' skazani któryś raz, M 'małolaty' skazani małoletni, TA 'tymczasy' tymczasowo aresztowani. Są jeszcze oznaczenia np: S czyli świry, N niebezpieczni, P/P P/R praca petka i praca recydywa, może cos jeszcze ale nie pamiętam.

 •  

  pokaż komentarz

  1. Podobno dzienny koszt utrzymania jednego więźnia to 63 zł. Ta suma wydaje mi się niebotyczna. Dlaczego to aż tyle kosztuje?
  2. Ilu osobowe są cele?
  3. Nie dało by się zapędzić więźniów do jakiejś roboty? Kamieniołomy, czyszczenie kanałów ściekowych itp.?
  4. Co sądzisz o pomyśle zbudowania repliki rzymskiej galery, przykucia więźniów do wioseł i organizowania płatnych wycieczek po Bałtyku? Oczywiście mam na myśli morderców itp. swołocz a nie złodziejaszków i alimenciarzy.
  5. Zakładam, że masz jakieś poglądy na temat tego, co i jak powinno być karane. Zapewne uważasz, że jakieś czyny, które są karalne (np. jazda rowerem pod wpływem alkoholu albo uprawianie konopi indyjskich albo cholera wie co) nie powinny być karalne. Nie masz wyrzutów sumienia, że z racji wykonywanego zawodu trzymasz takich ludzi w więzieniach?
  6. W Polsce, żartobliwie zwanej państwem prawa, można trzymać ludzi w więzieniach całymi latami bez wyroku sądowego a nawet bez postawienia zarzutów. Jednym z takich przypadków jest Krzysztof Habich:
  http://habich.salon24.pl/280352,krzysztof-habich-czyli-wojna-z-panstwem
  Miałeś takie przypadki u siebie? Nie oburza cię, że urzędnicy i prokuratorzy mają władzę niszczenia firm i życia ludzi a za takie haniebne zachowanie nie spotyka ich żadna kara? Nie odczuwasz pewnego psychicznego dyskomfortu, że jesteś trybikiem tak niesprawiedliwego i, nie wahajmy się użyć tego słowa, zbrodniczego systemu?
  7. Czy pomógłbyś w ucieczce z więzienia osobie, o której wiesz na pewno, że została niesłusznie skazana albo niesłusznie aresztowana i siedzi już np. 2 lata?

  •  

   pokaż komentarz

   @PanDzikus:

   1. Ponieważ w ten koszt wliczone są np: moja wypłata, prąd, woda, jedzenie itd.
   2. Od 1 do wieloosobowych, największa z jaką się spotkałem 12 osobowa.
   3. Dałoby się i zapędza się, ale: a) trzeba im zapłacić najniższą krajową, b) jak już pójdą to pamiętaj że w ten sposób odbieramy możliwość pracy innej osobie, z wolności c) zazwyczaj nie pracują zbyt wydajnie. Jest takie powiedzenie: "złodziejska praca w gówno się obraca".
   4. Każda praca jest dla nich dobra, bo to element resocjalizacji, nauki normalnego życia, ale ... czytaj pkt. 3
   5. Czasami mam, zwłaszcza jak przywiozą mi nurka z pod mostu za to, że ukradł kiełbasę, dostał grzywną, nie zapłacił, dostał 30 dni, znaleźli go i przywieźli ... Sam mam taki pogląd, że kolaży (jazda po pijaku na rowerze) nie powinno się pakować do więzienia, ale ludzie zapominają o najważniejszej rzeczy. Po wyroku za taką jazdę często dostają tylko grzywnę, nie zapłacą, w między czasie złapią ich drugi raz, a pierwszą sprawę zamienią na odpracowanie, z drugiej sprawy dają już np 6m-cy w zawieszeniu na 12 m-cy, znowu ich łapią, dostają wiezienie na twardo. Reasumując, jeżeli ktoś nie oleje tego pierwszego wyroku, zapłaci to nie trafi do więzienia. Nie na darmo mówi się, że kto ma kasę ten nie siedzi.
   6. Stosowanie tymczasowego aresztu jest sposobem na nieutrudnianie śledztwa, osobiście spotkałem się z takim trzymaniem niemal 2 lata (skończyło się na prawomocnym wyroku). Niestety w mediach często przekolorowują sytuację ze stosowaniem TA. Wyobraź sobie sytuację w której kogoś ciężko pobiłeś, a świadkiem jest jakiś koleś. Stosują wobec Ciebie areszt tymczasowy, w tym czasie ten koleś popełnia jakieś przestępstwo i grozi mu też areszt, ucieka za granicę. Przed sądem będziesz twierdził, że Ty się tylko broniłeś, że tamta osoba Cię zaatakowała i chcesz o powołanie na świadka tamtego kolesia. Jego nie ma. ofiara twierdzi, że to Ty zaatakowałeś. Kluczowe będzie zeznanie tamtego faceta. Szuka go policja, nigdzie go nie ma, sąd boi się, że jak wyjdziesz to możesz chcieć zastraszyć ofiarę, albo znaleźć innego kolegę, który zezna nieprawdę. Tak się wydaje, ale tymczasowy areszt (długi) jest efektem skomplikowania, braku dowodów, świadków.
   8. Jeżeli ma wyrok dla mnie to osoba winna. Nie pomógłbym.

 •  

  pokaż komentarz

  Czy Twoi 'podopieczni' głosują na Korwina ;>?

 •  

  pokaż komentarz

  1. Gardzisz szczególnie pedofilami, gwałcicielami i mordercami ?
  2. Musiałeś kiedyś wpier&olić osadzonemu ?
  3. Który ZK w Polsce słynie z najlepszych, a który z najgorszych warunków ?
  4. Chciałbyś zmienić pracę ? Nie myślałeś o innej służbie mundurowej ?
  5. Czy dalej powszechny jest podział na gitów, cweli itp. ? Czy coraz większa liczba więźniów staje się "normalna" ?
  6. Miałeś do czynienia z jakimś nagłym i szczerym nawróceniem jakiegoś więźnia skazanego za cięższe przestępstwo ?
  7. Na jakie oddziały dzieli się przeciętne więzienie ?

  •  

   pokaż komentarz

   @RT_NR: 1. Nie, dla mnie to objaw choroby psychicznej, często są to ludzie zagubieni, cisi, jakby wyrwani z innego świata. 2. Nie musiałem i obym nie musiał. 3. Wydaje mi się że najlepsze to Piotrków Trybunalski, nowoczesne więzienie, najgorszych to nie wiem, zakładam że te największe jak Wołów czy Białołęka. 4. Zbliżam się do półmetku, nie chce już kombinować. 5. Taki podział to fikcja, dawno się to zatarło. Jak są w grupie to udają jeszcze, ale jak są ze mną sam na sam, to nawet zamykają kraty za sobą (czego grypsera zabrania). 6. Nie miałem, poza tym oni z zasady kłamią więc ciężko byłoby mi komuś zaufać. 7. Źle zadane pytanie, generalnie zakłady dzielą się za zamknięte, półotwarte i otwarte. Ale różnie to bywa, bo w zakładzie zamkniętym może być oddział półotwarty i na odwrót...

 •  

  pokaż komentarz

  @deevee: W takim razie oby wiecej takich :)
  Powodzenia w pracy i... czego mozna zyczyc "klawiszowi"?

 •  

  pokaż komentarz

  Zdarzyly sie w Polsce jakieś spektakularne ucieczki, ( patrz serial prison break ), chodzi mi o same więzienia a nie np. Transporty itp

  •  

   pokaż komentarz

   @factorys: No słowik uciekł przez spacernik (nie było siatki na górze). Z 3 lata temu była ucieczka przez wykutą dziurę w ścianie (ale to akurat porażka osób kontrolujących zabezpieczenia). generalnie ucieczki zdarzają się w konwojach i to nie SW a Policji.

 •  

  pokaż komentarz

  Dlaczego cele zawsze mają takie odrapane i brudne ściany. Nie możecie ich odmalować jakoś ładnie?

  •  

   pokaż komentarz

   @baphomet: Bo skazani o nie nie dbają. Malują, drapią, piszą. Cele są co jakiś czas remontowane, przychodzi nowa ekipa, potem następna, następna, następna i znowu syf ...

 •  

  pokaż komentarz

  1 Ile w waszym kryminale kosztuje telefon ?
  2 Jaki procent wiezniów grypsuje u was ( w ZK w Wroclawiu naczelnik mówil mi ze okolo 10% u nich, bardzo spadla ilosc "ludzi" przez ostatnie lata
  3 Czy wiesz o innych funkcjonariuszach ktorzy przemycaja do cel wóde narkotyki (wystarczy tak nie)
  4 Czy na zewnatrz miales jakas niebezpieczna sytuacja w zwiazku z zawodem jaki wykonujesz?

  •  

   pokaż komentarz

   @Zdzichu9: 1. Jeżeli chodzi Ci o normalny telefon (dzwonienie na zewnątrz) to tradycyjnie, jak na wolności. 2. Myślę że nie więcej niż 10%, z tych 10% może 2% wie co to grypsera, a 0,00001% umie grypsować i wierzy w to. 3. Osobiście się nie spotkałem. 4. Nie miałem, raczej bardzo pozytywne, mówili dzień dobry, czasami zamienimy kilka zdań i tyle.

 •  

  pokaż komentarz

  @deevee: mam nadzieje, że poziom informatyków jest lepszy jak tych w policji z którymi miałem doczynienia i pytali się mnie czy dobrze robią (kochany wujaszek komendant to sie praca dla nich znalazla...) ;)

 •  

  pokaż komentarz

  1. Czy więźniowie biją się między sobą?
  2. Jak oceniasz trudność ucieczki z zakładu? Jakie są największe zabezpieczenia przed daniem drapaka? Czy możliwe są ucieczki np. jak w większości filmów- w praniu? :)
  3. Czy możesz opisać jak wygląda konwój więźniów? Jak ich przewożą? Jakie są zabezpieczenia w furgonetce; jakaś klatka, "cela na kółkach"?
  4. Wielu więźniów zajmuje się sportem? Przykładowo, trenują boks?
  5. Co w Twoim fachu było najtrudniejsze gdy dopiero zaczynałeś robotę?

  •  

   pokaż komentarz

   @Luukass:

   1. Jeżeli dojdzie do tego, to jest to traktowane jako wypadek nadzwyczajny i wdrażane są odpowiednie procedury.
   2. W każdym zakładzie jest możliwość, zależy jak daleko się posuniesz. Nie będę tutaj pisał o sposobach, bo nie wypada, ale pranie zdecydowanie odpada. Każda osoba i auto poddawane są kontroli przy wjeździe i przy wyjeździe.
   3. Nie mogę, za dużo szczegółów, popatrz na Policję.
   4. Myślę że trenować boku nie można, ale piłka nożna, kosz (pewnie tylko w zakresie rekreacji a nie wyczynowo).
   5. Jak stałem z grupą skazanych i tak mi się ręka trzęsła że musiałem ją złapać drugą ręką, żeby trafić kluczem w zamek :)

 •  

  pokaż komentarz

  Jak wygląda przydzielanie więźniów do celi? czy możliwe jest posadzenie pijanego rowerzysty albo drobnego złodziejaszka razem z mordercą i recydywistą?

  •  

   pokaż komentarz

   @pixxel: Robi się rozeznanie, rozmawia się ze skazanymi i dokonuje przemieszczeń. Np małolata ćpuna daje się np do pierwszy raz karanego alimenciarza, ale faceta grzecznego bez rysy na głowie (żeby wywierał dobry wpływ na małolata), segreguje się też pod kątem czy pali czy nie, pod kątem miejsca zamieszkania, np dwóch kolegów o podobnych przestępstwach, pod względem czy pierwszy raz karany, czy któryś raz. reasumując raczej opisane przez ciebie rozmieszczenie jest niemożliwe.

 •  

  pokaż komentarz

  @deevee: Czy w twoim mniemaniu możliwe jest, żeby ktoś "pomógł" w samobójstwach porywaczom Olewnika?

 •  

  pokaż komentarz

  @deevee: też napisałem, że to nie koniecznie strażnik, pieniądze teraz otwierają wszystkie drzwi :D

  •  

   pokaż komentarz

   @ciubix: Jeżeli siedział sam, a na 99% tak było, f-sz przysnął, podnosi głowę i patrzy w monitor, a facet wisi. Klucze na wartowni... sorry nie wierzę, że ktoś mu pomógł.

 •  

  pokaż komentarz

  Nie musisz odpowiadać na te pytanie jak nie chcesz.
  Brałeś udział w jakims nieoficjalny karaniu złodzieja, który podpadł funkcjonariuszom ? Czyli kominiarka, ściąganie numeru służbowego z munduru i wjazd do celi ?

 •  

  pokaż komentarz

  1. po pierwsze dzieki za przedstawienie zawodu " od wewnatrz"
  2. czy nowy straznik jest " testowany" przez osadzonych - czy jest miekki czy nie ?
  3. podobno jesli ktos chce w wiezieniu cpac, bedzie dalej cpał
  4. czesto sie mowi, ze osoba osadzona predzej czy pozniej i tak wroci garowac
  5. czy miales kiedys stycznosc z osobami osadzonymi ktore sa na przepustce, jak wygladaja relacje wtedy.
  6. czy istnieje jakis system osadzania wiezniow, byle dalej od domu?
  7. czy czytanie kazdej korespondencji wchodzacej i wychodzacej jest praktykowane
  8. jak przewaznie kara sie osobe osadzona za nie odpowiednie zachowanie, zakaz widzen, zakaz paczek ?

  •  

   pokaż komentarz

   @kaluznikow: 1. mówię na tyle ile można, wiele rzeczy jest tajemnicą służbową, chociaż w ostatnim czasie panuje duże otwarcie na świat, np wycieczki nawet z zagranicy, 2. Oczywiście że jest i to nie tylko ten nowy, każdy. Ten nowy ma tylko problem bo nie wie jeszcze jak i co mówić, jak być asertywnym, nie dać sobą kręcić. Sam pamiętam swoje początki, śmiechu warte. 3. Pewnie tak, ale staramy się eliminować narkotyki, mamy psy, robimy testy. 4. Tak, ale to wynik polskiego prawa... po prostu jak ktoś raz już do nas trafił to ma nasrane w papierach i sądy częściej takim osobą znowu serwują odsiadkę. 5. Pisałem już w innym wątku, że spotykam byłych skazanych, do tej pory zawsze było dzień dobry, wymiana kilku zdań, raczej mnie szanują, bo wiedzą że wrócą :) 6. Istnieje system i jest przestrzegany. Podczas rozmowy wstępnej u wychowawcy sprawdza się relacje rodzinne, kto gdzie ma rodzinę, gdzie jest zameldowany, ewentualnie gdzie przebywa np jego żona. Składa się zapotrzebowanie na transport i skazany jedzie do jednostki najbliżej miejsca zamieszkania/rodziny/zony itd (oczywiście musi to być więzienie odpowiedniej kategorii R lub P itd). 7. Korespondencja tymczasowo aresztowanych podlega cenzurze, więc jest czytana przez odpowiednią osobę SW i przez prokuraturę. Korespondencja skazanych nie jest czytana, sprawdza się przy skazanym tylko czy nic nie ma w liście np narkotyków. 8. Polecam kodeks karny wykonawczy. Nie można zakazać widzenia, bo jest to główny element resocjalizacyjny.

   Art. 143. § 1. Karami dyscyplinarnymi są:
   1) nagana,
   2) pozbawienie wszystkich lub niektórych nie wykorzystanych przez skazanego nagród lub ulg albo zawieszenie ich wykonania, na okres do 3 miesięcy,
   3) pozbawienie korzystania z udziału w niektórych zajęciach kulturalno-oświatowych lub sportowych, z wyjątkiem korzystania z książek i prasy, na okres do 3 miesięcy,
   4) pozbawienie możliwości otrzymania paczek żywnościowych, na okres do 3 miesięcy,
   5) pozbawienie lub ograniczenie możliwości dokonywania zakupów artykułów żywnościowych lub wyrobów tytoniowych, na okres do 3 miesięcy,
   6) udzielanie widzeń w sposób uniemożliwiający bezpośredni kontakt z osobą odwiedzającą, na okres do 3 miesięcy,
   7) obniżenie przypadającej skazanemu części wynagrodzenia za pracę, nie więcej niż o 25%, na okres do 3 miesięcy,
   8) umieszczenie w celi izolacyjnej na okres do 28 dni.

 •  

  pokaż komentarz

  @deevee jeździsz alfa-romeo? Jeśli tak, to dlaczego?

 •  

  pokaż komentarz

  Czy polskie filmy/seriale o tej tematyce mają jakiś związek z rzeczywistością? Ewentualnie zagraniczne kino.

 •  

  pokaż komentarz

  A ja mam pytanie co do pracy. Czy kobiety mają w ogóle szanse na pracę w więzieniu? Niekoniecznie jako klawisz ale np. jako wychowawca? Jakie warunki trzeba spełnić?

 •  

  pokaż komentarz

  1. po jakich szkołach / studiach jesteś ?
  2. Czy warto się uczyć na klawisza?

 •  

  pokaż komentarz

  @deevee:
  A jak jest z dostępem do fajek. Kupują sobie w pace?
  A jak z narkotykami. Słyszałem że można sobie załatwić jak masz kasę :)

  •  

   pokaż komentarz

   @Blaskun: U mnie papierosy są kupowane w kantynie, nie mogą być dostarczane z wolności, ale w innych zakładach jak maja np psy to przyjmują też z wolności. Ceny w kantynie są takie same, kantyna jest 3x w m-cu, ale pamiętajcie, że wszystko zależy od porządku wewnętrznego. Co kryminał to inny obyczaj. Narkotyki są wszędzie, naszym celem jest ich eliminowanie.

 •  

  pokaż komentarz

  @deevee: Nie nie, nie chodzi mi o ten amerykański serial senasacyjny "Skazany na smierć" czyli Prison Break.
  "Skazany za" to polski dokument kręcony w polskich więzieniach.

 •  

  pokaż komentarz

  Czy zaobserwowałeś u siebie bądź u któregoś z współpracowników (a może nawet i u więźniów) mechanizmy, reakcje znane ze słynnego eksperymentu "więźniowie vs strażnicy" (ostatnio ponownie zekranizowanego, film pt. "Eksperyment"). Mam tu na myśli np. uniformizację, podział na "my i oni", szczególnej chęci demonstracji siły u osób które na co dzień nie dysponują żadną władzą itd?

  •  

   pokaż komentarz

   @Iudex: Ten film jest trochę przerysowany, ale generalnie przynależność do grypsery (jaka by ona nie była) już jest formą podkreślenia że jestem lepszy niż inni (mimo, że np jest mały, chudy, brzydki, ale grypsuje!).

 •  

  pokaż komentarz

  Czy to prawda,że osoba z tatuażami, bliznami, kolczykami nie może zostać f-em ? Skąd się wzięła forma 'klawisz'? Jak często są widzenia? Jak musisz być ubrany i co masz przy sobie, pałkę, paralizator? Jak często przeszukujecie cele pod kątem kontrabandy i czy często coś znajdujecie? Czy więzień może sobie obkleić ścianę koło łóżka gołymi babami? Czy chłopcy którzy długo siedzą zakochują się w sobie? Ile masz osób skazanych na dożywocie? Co się dzieje kiedy skazany umiera (np. ze zwykłej starości), jest gdzieś przeniesiony czy jak? Albo gdy okaże się,że skazany ma raka albo inną śmiertelną chorobę?

  •  

   pokaż komentarz

   @Czerwony_Krokodyl: Może zostać, rygory pod tym względem są mniejsze, chodzi tylko o to, żeby tatuaż nie był w widocznym miejscu, a kolczyk ściągany przed służbą. Nie wiem skąd, może od guzika/klawisza domofonu w celi (sygnalizacja przyzywowa). Widzenia zależą od podgrupy. UWAGA: Nie jestem w 100% pewien tej odpowiedzi: np P/1 i R/1 ma 2x/m-c + 1 jeżeli ma małoletnie dziecko, P/2 i R/2 ma 2x/m-c + 1 jeżeli ma małoletnie dziecko, M wydaje mi się 4x/m-c, P/3 i R/3 chyba bez limitu (czyli 4x/m-c). Jak poszukasz w sieci to będziesz wiedział, bo to jest ustalone odgórnie. Ubrany jestem w mundur, coś ala policjant, mam przy sobie tylko bezpieczny nóż, radio, klucze i telefon. Cele są kontrolowane codziennie, jak coś się znajdzie to więcej problemów niż zysków :) U mnie nie można kleić nic na ścianach. Nie wiem czy się zakochują, wątpię. Na dożywocie nie mam w ogóle. Jak umrze to przychodzi służba zdrowia, potwierdza, zawiadamia się prokuraturę i ona prowadzi dalsze czynności.

 •  

  pokaż komentarz

  @deevee: Rozmawiałem ostatnio z wujkiem, który był zawodowym żołnierzem. Powiedział mi, że teraz w służbach mundurowych po prostu po 14 latach rozwiązują z Tobą umowę i szukaj innej pracy. Nie boisz się, że to może być prawda?

 •  

  pokaż komentarz

  @deevee: Macie tam Wi-Fi? Bo widzę, że jesteś ciągle online, odpisujesz w godzinach "pracujących" oraz masz odznaczenie gadżeciarza na wykopie ;-)

 •  

  pokaż komentarz

  Często spotykasz się z przemytem różnych rzeczy? Tutaj za przykład podam narkotyki.

 •  

  pokaż komentarz

  Czy szerokorozumiane "vipy" tudzież "gwiazdy"mają na tymczasowym aresztowaniu lub póżniej będąc osadzonymi wyjątkowo tworzone jakieś specjalne warunki w celu np. odizolowania ich od reszty czy też z innego powodu?
  Rutkowski opowiadał, że przez cały czas jego "sankcji" miał pojedynczą celę i ani jedenj styczności z innymi aresztowanymi.
  To jakiś super wyjątek czy tak się robi z takich czy innych względów?

  •  

   pokaż komentarz

   @picofrico:

   Nie wiem bo nigdy się nie spotkałem, ale wydaje mi się że maja normalne warunki. Może mówić prawdę, bo możliwe że musieli go izolować, żeby nikt mu nie zrobili krzywdy.

 •  

  pokaż komentarz

  czy miales kiedys stycznosc z osoba ktorej bylo ci nadzwyczaj szkoda - osoba nadzwyczaj sympatyczna ktoremu wszystko idzie nie tak , nawet rzeka płynie w druga strone

 •  

  pokaż komentarz

  @deevee: to swoją drogą fajna rzecz ;) idziesz na emeryture, a w miedzyczasie możesz pracowac w jakiś przewozach ochroniarskich, czy jeszcze lepiej, jako ochroniarz w jakiejś szkole :)

 •  

  pokaż komentarz

  @deevee: Interesuje mnie i tak na prawdę jest prawdziwych przestępców w więzieniach, a ile siedzi za alimenty, podrobioną fakturę, nie zapłacone podatki lub za przywłaszczenie śrubokręta z huty ambrozja?

 •  

  pokaż komentarz

  Właśnie, mam pytanie :)
  Czy lubisz tą pracę na tyle, by nie zmieniać jej na żadną inną? ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @ciubix: Zbliżam się do półmetka 7lat w mundurze, jeszcze 8 i będę mógł odejść na emeryturę i taki mam plan. Szkoda to teraz zostawić, zwłaszcza że nawet lubię tą pracę.

 •  

  pokaż komentarz

  1 przydarzyła ci się jakaś śmieszna historia w ZK .
  2 czy wiezienie i odsiadka zmienia ludzi .
  3 jak cie postrzegają ludzie z otoczenia ze pracujesz jako FSW.
  4 robicie sobie jaja z osadzonych.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kaser:

   1. Pisałem już wyżej, często się śmieję.
   2. Zmienia i to bardzo, tez pisałem o tym wyżej.
   3. Raczej pozytywnie, nie tak jak np policję.
   4. Pewnie, oni z nas też.

 •  

  pokaż komentarz

  1. Jak często występują bójki między więźniami i jak na to reagujecie (przeniesienie do innej celi itp)
  2. Jak przeżyć w więzieniu jako świeżak (zgrywać twardziela i nie dać sobie w kaszę dmuchać czy raczej się nie wychylać i grzecznie słuchać starszy/silniejszych) ??

  •  

   pokaż komentarz

   @thuia:

   1. Pisałem o tym już, jeżeli się dowiemy to wdrażamy odpowiednie procedury. Zgłoszenie wypadku nadzwyczajnego, a jednym z elementów jest przeniesienie do innej celi, powiadomienie organów ścigania, otoczenie opieką poszkodowanego.
   2. Wszystko zależy kim jesteś, jak wyglądasz, kogo znasz, jaki rodzaj przestępstwa popełniłeś. Jeżeli masz kasę to możesz czuć się bezpieczny, kasa (czyli np papierosy, jedzenie) pomoże Ci mieć dużo serdecznych kolegów :)

 •  

  pokaż komentarz

  1. Czy często wzywacie pogotowie do więźniów?
  2. Czy miałeś propozycję korupcyjne (np przekazywanie wiadomości do i z więzienia)?
  3. Czy miałeś więźnia, który okazał się niewinny i był osadzony przez pomyłkę/błąd sądu?
  4. Ile masz urlopu?

 •  

  pokaż komentarz

  @deevee: Jak ktoś ucieknie to rozumiem, że wszczynacie jakieś kroki, żeby go znaleźć? Jaka jest skuteczność?

 •  

  pokaż komentarz

  1. Jaki rodzaj chrztu wykonuje się w Twoim zakładzie
  2. Alimenciarze siedzą z wygami?
  3. Jaki system pracy masz?
  4. Czy dochodzi do bójek wśród więźniów?

  •  

   pokaż komentarz

   @mjfotocompl: 1. wątpię że w ogóle robią jakiś :) Pewnie pytają tylko czy grypsuje. 2. Wszystko zależy od tego kto jest kim, ale staramy się tak rozmieszczać żeby jeden nie psuł drugiego, pisałem o tym w innym wątku. 3. 12h dzień, potem 12h noc i 2 dni wolnego.

 •  

  pokaż komentarz

  Czy w Twoim ZK występuje problem przepełnienia? Czy i ile jest zapasu miejsca dla nowych "pensjonariuszy"?

 •  

  pokaż komentarz

  Ile godzin pracujesz tygodniowo i ile trwa najdłuższa służba?

 •  

  pokaż komentarz

  @pr0skater00:
  Zwłaszcza że w więzieniach jest policja.

  @deevee, @misiafaraona
  Wszystkie otwory cielesne są sprawdzane?

 •  

  pokaż komentarz

  Te legendy o złym traktowaniu (tzn. złym, jak złym, sprawiedliwym) traktowaniu gwałcicieli i dzieciobójców to prawda? Czy straźnik ma swój udział w informowaniu współwięźniów o przestępstwie takiego człowieka?

  •  

   pokaż komentarz

   @kasiknocheinmal: Może i są takie przypadki, wiem o wszystkich wyrokach swoich podwładnych (centralna baza osób skazanych), ale nigdy informuję innych o tych 'brzydkich' przestępstwach.

 •  

  pokaż komentarz

  @deevee: Jak to możliwe by nie zauważyć, że więzień w celi z zainstalowanym monitoringiem wiesza się na tygrysie?

 •  

  pokaż komentarz

  Spotkałem kiedyś byłego wieznia, chciał papierosa i sie tak przyczepił. Mowił o tym , ze Szamak, jakis tam boss tych więźniów(ma dożywocie), to on ma luksus w swojej celi, dostaje czego chce, ma Psa, kompa , plazme, czy to dozwolone jest ?

  •  

   pokaż komentarz

   @ShkAhmed: Wszystko zależy od porządku wewnętrznego. Standardowo w celi jest łóżko, krzesełko, stół, radioodbiornik (w ścianie), światło dzienne i nocne. Dodatkowo porządek określa, np wielkość TV, u mnie to 17''. Komputer też nie problem, można mieć (o ile pozwala porządek wewnętrzny), w moim przypadku komp odpada. Zwierząt nie można trzymać.

 •  

  pokaż komentarz

  @deevee: W tej sytuacji były, ale dziwnym trafem nic na nich nie było widać, tj. wszystko działo się w miejscach, gdzie na kamerach nic nie było widac ;) ... o ile dobrze pamiętam...
  Nie piszę ofc, że strażnik kogoś zabił, ale ktoś mógł im pomóc ;)

 •  

  pokaż komentarz

  @deevee: Co do punktu 3. Słyszałem opinie (akurat to było o więźniach zatrudnionych w ZOO), że są bardzo chwaleni za swoją pracę. Myślisz, że "złodziejska praca w gówno się obraca", czy może też dla tych ludzi jest to szansa spędzenia czasu poza murami i wkładają w to serce?

 •  

  pokaż komentarz

  Co sądzisz o serialu emitowanym na Polsat Play "Skazany za"?
  Są tam własnie pokazane historie więźniów i troche życie w zakładzie. Czy według Ciebie to prawdzwie?

 •  

  pokaż komentarz

  Oglądałeś serial Oz? Podobno najlepiej odwzorowuje on więzienną rzeczywistość, ale ciekaw jestem jaka opinię o nim miałby ktoś kto pracuje w więzieniu.

 •  

  pokaż komentarz

  @deevee: No, ale gdzie ich szukacie? Tylko nie mów mi, że wśród rodziny, bo nie uwierzę, że ludzie są na tyle głupi, żeby uciekać do rodziny w takich okolicznościach.

 •  

  pokaż komentarz

  @deevee: Uciekł Ci ktoś kiedyś z więzienia? Ewentualnie nie Tobie, ale za czasów Twojej służby? Jak bardzo to jest trudne? Strzelali byście uciekinierowi w plecy w trakcie ucieczki?

  •  

   pokaż komentarz

   @shazza: Nie uciekł. Jak trudne to pisałem już że wszystko zależy od tego jak wielkim desperatem jesteś. Strzeliłbym jeżeli nie zareaguje na polecenia i strzał ostrzegawczy (zgodnie z przepisami).

 •  

  pokaż komentarz

  @deevee: Dlaczego w więzieniach można głosować?

 •  

  pokaż komentarz

  @deevee: Czyli, że strona bierna zazwyczaj tego chce bądź przyzwala na to?

 •  

  pokaż komentarz

  Czy wiezniowie maja dostep do komputerow/internetu? Podobno mozliwe jest posiadanie malego telewizora za dobre sprawowanie. Jak sie ma zatem sprawa smartfonow i telewizorow z wi-fi?

 •  

  pokaż komentarz

  @deevee: "Ubrany jestem w mundur, coś ala policjant, mam przy sobie tylko bezpieczny nóż, radio, klucze i telefon."
  Nie masz czasami obaw, co byś zrobił w przypadku zaatakowania Ciebie przez więźnia/więźniów będąc tak słabo wyposażonym? Przechodziliście jakieś szkolenia z obezwładniania albo może ćwiczyłeś sztuki walki? Rozumiem, że więźniowie obawiając się zwiększenia wyroku nie wchodzą w konflikty z klawiszami, ale przecież zawsze może się znaleźć jakiś odważny wyjątek.

  •  

   pokaż komentarz

   @Ch_K: Zdarzają się sytuacje napaści na f-szy. Dość często, chociaż w ostatnich lata rzadziej. Przechodzimy odpowiednie szkolenia, pt. "uderzamy tylko w miejsca jak ... dupa, uda, ręce itd" śmiechu warte. Na dobrą sprawę jakby coś się działo, to będę tłukł czym się da i gdzie się da. Ale ... wyobraź sobie teraz sytuację, że stoję ja sam ich powiedzmy 40. Co musiałbym mieć przy sobie, żeby dać im radę? Bombę czy armatę? :))) Jak nic nie może mi pomóc, to lepiej żebym nic nie miał bo mi jeszcze zabiorą. Przykro mi tylko w sytuacji jak w tv krzyczą o naszych 15 latach nie wspominając właśnie o codziennej niepewności czy dziś jeszcze wrócę do domu.

 •  

  pokaż komentarz

  Czy obraz taki jak pokazują w filmach o więzieniach to prawda? np.
  1. podczas prysznicu krawężnik wychodzi a biorący prysznic posuwają jakąś ofiarę?
  2. bijecie więźniów?
  3. pozwalacie by więźniowie kogoś pobili np. za karę?
  4. są jakieś skorumpowane krawężniki w waszym więzieniu?
  5. czy żarcie jest dobre? i co to zazwyczaj jest? i czy pracownicy dostają to samo z więźniami czy coś innego?

  •  

   pokaż komentarz

   @Psychol324: Już wiele razy pisałem, że filmy przerysowują na potrzeby dodania większego uroku.

   1. Pod prysznicem są ciągle pod moją obserwacją więc nie mają jak.
   2. Kiedyś bicie było codziennością, ja przez 6 lat nikogo nie uderzyłem, nie widziałem też żeby robili to moi koledzy.
   3. Nie pozwalamy.
   4. W moim nie wiem.
   5. Na temat jedzenia pisałem w innym wątku poszukaj tutaj słowa 'beton'. Często spotykam się ze stwierdzeniem 'dobre, ale mało'. Skazani i f-sze mają gotowane co innego.

 •  

  pokaż komentarz

  @deevee: narkotyki sa przemycane na widzeniach czy w jakis sposob dostaja sie do zakladu? Wiezniowie placa sobie za nie pieniedzmi czy jak na filmach batonikami, fajkami itp? Czy wiezniowie otrzymuja jakies pieniadze jesli np dostaja emeryture lub rente, jesli tak to w jakis sposob, straznicy im je przekazuja czy jak?

  •  

   pokaż komentarz

   @pr0skater00: Gdybyśmy znali wszystkie sposoby przemycania, to i tak znajdą sposób, żeby przemycić. Każdy kontakt ze światem zewnętrznym (paczki, widzenia, przepustki) są potencjalnym źródłem przemytu. Różne są waluty w więzieniu, od papierosów, po pieniądze na rożnych fajansach kończąc (np ozdobne kartki na listy tzw. sztorki). Jeżeli odsiadujący ma rentę emeryturę, to pisze pismo do ZUS'u o przekazywanie jego pieniędzy na konto ZK. Taka kwota po wpłynięciu do nas na konto rozdzielna jest na pół. Połowa tej kwoty idzie na tzw. żelazną kasę, jest to specjalny fundusz penitencjarny (do kwoty coś koło 2,000zł) przeznaczony na chwilę wyjścia osadzonego z ZK.

 •  

  pokaż komentarz

  ostatnio dosc glosno jest, o składaniu czestych apelacji odwolan skarg przez osoby osadzone na bardzo kiepskie warunki odsiadki, to za ciasna, to nie pomalowana, to przeludniona. Czy w jakis sposob odbiuja sie to na warunkach funkcjonowania wieziennicta czy raczej jest to traktowane na zasadzie - " niech chlopaki pisza wiersze ile chca"

 •  

  pokaż komentarz

  1. Jak wygląda wizyta w więzieniu od strony gościa/odwiedzającego? Można przyjść tylko na wizytę do kogoś czy na "wycieczkę" też?
  2. Czy zdarzają się przypadki przekraczania uprawnień przez f-szy? Ponoszą za to konsekwencję, czy przymyka się na to oko?

  •  

   pokaż komentarz

   @valacar:

   1. Wycieczka jest możliwa, ale raczej za pomocą relacji urzędowych, np. pracownicy starostwa powiatowego, straży granicznej, młodzież itd.
   2. Zdarzają się. Jaki procent zamiatany jest pod dywan tego nie wiem, z mojej strony wiem tylko tyle, że jeżeli popełnia się przekroczenie/przestępstwo w służbie to można się narazić na utratę praw emerytalnych. Poza tym, jak już pisałem, cała moja jednostka ma monitoring + nagrywanie nawet do m-ca wstecz.

 •  

  pokaż komentarz

  @deevee: Z tego co wiem emerytura mundurowa po 15 latach to tylko 40% ostatniej pensji. Opłaca Ci się na nią przechodzić?

  •  

   pokaż komentarz

   @Ch_K: Zgadza się, nie opłaca się. Ale chcę mieć w miarę normalną głowę, a wszystko powyżej 10-15 lat to rycie. Poza tym, przy tempie dzisiejszych zmian mogę się obudzić z perspektywą pracy do 25 lat.

 •  

  pokaż komentarz

  @deevee: Powinniście dostawać jakieś dopłaty za pracę w niehumanitarnych warunkach ;-)

 •  

  pokaż komentarz

  Czy są ciche pokoje gdzie gościa ubieracie w skórzany kaftan, maskę jak dla Lectera i bijecie kilka dni.

 •  

  pokaż komentarz

  Jest jakaś granica wieku w wiezieniu? 100letni dziadek może zostać skazany i osadzony w wiezieniu?

 •  

  pokaż komentarz

  1.Ile % więźniów grypsuje; napisałeś że 10% - ale jaka to konkretnie grupa? Długie wyroki? Krótkie? Stare dziady? Alimenciarze? Czy są jakieś inne grupy?
  2.Czy przy krótkim wyroku opłaca się grypsować, czy być "nikim"?
  3.Czy przy długim wyroku opłaca się grypsować?
  4.Czy za grypsowanie przedłużają wyrok? (nie ma wyjścia za dobre sprawowawnie?)
  5.Ilu osobom 'nie udaje' się zostać grypsującym? Co wtedy?
  6. Czy więzień może w spokoju czytać książki? Czy nie ma na to czasu?
  7. Jakieś porady dla nowych więźniów?

  •  

   pokaż komentarz

   @fledgeling:

   1. Różne grupy. I młodzi zafascynowani grypserą i starsi, którzy grypsują bo muszą (np tak im kazali koledzy z wolności) i starzy, którzy grypsują od X lat i robią to dalej. (nie można przestać grypsować bo wiąże się to z 'wrzuceniem do wora" - wpier*dol).
   2. Nigdy nie opłaca się grypsować, to oznaka przynależności do podkultury więziennej. Deklaracja przynależności może zaważyć na decyzji o np przepustce, czy też wcześniejszym przedterminowym zwolnieniu.
   3. Czytaj pkt. wyżej.
   4. Nie przedłużają, ale nie skracają.
   5. Nic, nie przeszedł testu to odpada. Gorzej jak grypsował i chce zrezygnować.
   6. Ma dużo czadu na czytanie. Może to robić od samego rana do samego wieczora.
   7. Pisałem już o tym w innych wątkach, generalnie wszystko jest uzależnione kim jesteś, kogo znasz na wolności, za co masz wyrok, skąd jesteś itd itp. Im masz więcej znajomości tym lepiej.

 •  

  pokaż komentarz

  Jak wyglądają testy na obecność środków niedozwolonych (narkotyki, inne substancje) podczas naboru do SW?

 •  

  pokaż komentarz

  Jak to jest z wieziennymi tautazami i jak to jest z wybitymi zebami? Mianowicie kilka razy widzialem starych kryminalistow calych pokrytych tatuazami jak nie przymierzajac jakuza. Czesto bez przednich zebow co sugerowaloby, ze byli poddawani innym czynnoscia seksualnym. Jak w hierarchi wieziennej postrzegane sa tatuaze i wybite zeby? Prosze o wyczerpujaca odpowiedz.

  •  

   pokaż komentarz

   @lobay: Brak zębów sugeruje po 1) słabą opiekę dentystyczną, 2) nie dbanie o nie 3) u młodych ludzi nadużywanie amfetaminy i pochodnych, która przyczynia się do wypadania zębów. Tatuaże są integralną częścią więzienia ich robienie jest zakazane, ale oczywiście są sposoby żeby je robić, np zwykłą 'kolką' sprężynka z długopisu, igła + atrament. Zauważalna jest też różnica między młodymi i starszymi, Ci mają zazwyczaj naprawdę fajne tatuaże robione na wolności.

 •  

  pokaż komentarz

  @deevee: Re 2 - a czy to są nienormalnie ludzie? Praca to dar? Praca to powinna być norma i najcięższą powinni odwalać więźniowie.

  •  

   pokaż komentarz

   @CzystaMaestria: Są normalni, ale miałem na myśli takich z pośredniaka, którzy szukają pracy, jest oferta np na zamiatacza ulicy, a tutaj bierzemy kogoś kto siedzi, płacimy mu tyle samo, krzywdząc to zwykła osobę, która nie siedzi, jest jej ciężko, uczciwie szuka pracy itd.

 •  

  pokaż komentarz

  Mój dziadek też pracował w więźniu i miał styczność z osadzonymi. Był wyższej rangi funkcjonariuszem - nie pamiętam. Wiem, że teraz są dosyć rygorystyczne testy psychologiczne, jak było za czasów mojego dziadka - nie wiem.
  Wiem natomiast, że jego służba skończyła się załamaniem nerwowym, którego apogeum nastąpiło sporo lat po skończonej służbie.
  Pytania: Czy dzisiejsze rygory są na tyle dobre, że rzeczywiście eliminuje się słabych ludzi? Czy słyszałeś o takich przypadkach załamań? Czy dziś nawet odchodzący ze służby mają jakąś ochronę psychologiczną zwłaszcza po służbie w więźniu o wyższym rygorze?

  •  

   pokaż komentarz

   @newvir:

   Mój tato pracował 25lat na pierwszym froncie, na razie jest z nim wszystko ok. Nie słyszałem o typowych objawach załamania na emeryturze. Słyszałem natomiast o tym i można zobaczyć statystyki, że bardzo dużo byłych f-szy umiera w ciągu pół roku po odejściu na emeryturę (zawały itd), średnia życia to chyba 55lat. Nie ma takiej opieki psychologicznej na emeryturze, testy to zwykła rozmowa z psychologiem, ale pewnie jakieś swoje kruczki mają.

 •  

  pokaż komentarz

  @deevee Gdyby była taka ewntualność i mógłbyś wybierac, to zakładając możliwość wysłania więźniów na wspomniane wcześniej "galery wycieczkowe po Bałtyku" wysłałbyś:
  a) tych z małymi wyrokami na odpracowanie za swoje winy z możliwością skrócenia wyroku
  b)tych z dużymi wyrokami za ciężkie przestępstwa, żeby bardziej odczuli dolegliwość kary
  (zakładając możliwość wysłania tylko jednej z grup)
  ??????????

 •  

  pokaż komentarz

  @deevee: No z tymi zebami to pojechales... Chodzilo mi o ewidentnie wybite te z przodu. Czy to od zwyklych bojek czy jednak w okreslonym celu? Jesli chodzi o tatuaze to tez nie odpowiedziales na pytanie jak ich powiedzmy ilosc ma sie do "rangi" wieznia. Wiem, ze niektorzy maja wytatuowane "pagony" zaleznie od ilosci przesiedzianych lat. Czy w dzisiejszych czasach to cos jeszcze znaczy i dalej jest praktykowane?

  •  

   pokaż komentarz

   @lobay: Nie mam żadnej wiedzy na temat wybitych tylko przednich zębów, ale zakładam że nie jest to po to, żeby robić lepiej loda. Ilość tatuaży o niczym nie świadczy. Sens tatuaży w postaci pagonów już dawno stracił sens. Jeżeli się nie mylę to gwiazdka to 5 lat, belka to 2 lata. Często spotykam takich z pułkownikami na pagonach, to zrobili to po prostu bo wielu takie ma. Jest jeszcze pagon generalski, który chyba oznacza 15 lub 25 lat i pagon generalski z trupią czaszką oznaczający dożywocie, ale jak już pisałem nie ma to pokrycia u tych młodszych odsiadujących.

 •  

  pokaż komentarz

  witam mam dwa pytania: pierwsze tyczy się postępowania kwalifikacyjnego do SW czy uważasz mając 6 letnie doświadczenie, że można dostać nie mając plecaka? i drugie ilu funkcjonariuszy w Twoim ZK lub AŚ liczy ATANDA? pozdrawiam :)

  •  

   pokaż komentarz

   @magiku:

   Uważam że plecy to podstawa, ale z doświadczenia wiem, że jest dużo kolegów, którzy dostali się bez znajomości. Trzeba chodzić do dyrektora, prosić przypominać, tak kilku robiło. Aktualnie odchodzi się od typowej ATANDY na rzecz sił szybkiego reagowania, wyspecjalizowanych jednostek SW do tłumienia buntów itd.

 •  

  pokaż komentarz

  @deevee: Będąc f-szem raczej nikt nie będzie myślał o ćpaniu ani o przyjściu do pracy na "bani"

 •  

  pokaż komentarz

  Komentarz usunięty przez autora

 •  

  pokaż komentarz

  Wszędzie jest głośno o testach narkotykowych do formacji mundurowych a jak zaczynam gadac z ludzmi to w Policji nie ma w SW nie ma w Wojsku nie ma :/

 •  

  pokaż komentarz

  @deevee: co sądzisz o sprawie "Przemek Czaja zabity przez Policjanta" ?
  myśle że w tej sprawie od SW można dowiedzieć sie najwięcej prawdy :]

 •  

  pokaż komentarz

  Jak to jest z samobójstwami wymuszanymi z zewnątrz tak jak ze sprawą Olejnika.

 •  

  pokaż komentarz

  1. Czy mówicie otwarcie że w Polsce coś takiego jak resocjalizacja - nie istnieje? Duża część polskiego ciemnego społeczeństwa wierzy że więzienia naprawiają ludzi.
  2. Czy jesteś tak jak Janusz Korwin Mikke za tym żeby więźniowie odpracowali swój dług wobec narodu?
  3. Dlaczego PO (Partia Oszustów) jeszcze nie siedzi w tym więzieniu?

  •  

   pokaż komentarz

   @CzystaMaestria:

   1. Ja mówię to otwarcie, mimo że staram się jak mogę być wzorem. Po prostu jesteśmy biednym społeczeństwem, które niby coś robi, ale tak naprawdę to kopanie się w miejscu. Skazany wychodzi na wolność niby trzeba mu lokum zapewnić, pomóc pracę szukać itd itp, ale to wszystko jest zbyt krótkofalowe. Działamy na zbyt małym obszarze psychiki tego człowieka.
   2. Pisałem już w innym wątku, że jeżeli zmusimy ich do pracy to w ten sposób odbierzemy innym normalnym ludziom miejsca pracy.
   3. Pozwolisz, że nie odpowiem.

 •  

  pokaż komentarz

  witam

  1. jak traktują więźniowie pedofilów, gwałcicieli, morderców dzieci
  2. czy patrzycie przez palce na znęcanie psychiczne i fizyczne, jaką macie kontrolę nad tym, czy ktoś właśnie jest maltretowany
  3. jak często zdarza się, że jesteś obrażany, jak wtedy reagujesz?

 •  

  pokaż komentarz

  Oglądałeś film Symetria? Czy w Polskich więzieniach naprawdę jest podobnie? Wiem, że wiele nierealnych spraw jest w Symetrii, choćby np. to że człowiek skazany za niepłacenie alimentów został posadzony z "grypsującymi" recydywistami, jednak jestem ciekaw ile rzeczy stamtąd jest prawdą.

Dodany przez:

avatar deevee dołączył
317 wykopali 33 zakopali 33.7 tys. wyświetleń