•  

  pokaż komentarz

  Już za samo opracowanie w Pokazywarce należy się wykop, ale oczywiście niektórzy z rozpędu zakopali, no bo przecież AMA...

 •  

  pokaż komentarz

  1 Jako pracownik takiego zakładu umiesz otwierać zamki drucikami wytrychami itp. ?
  2 Które zamki wg. ciebie są najlepsze ?
  3 Czy zrobiłeś sobie kiedyś kopię klucza (do serca) jakiejś klientki ?

  •  

   pokaż komentarz

   @slownik: Mieliśmy kiedyś osobnego pracownika który jeździł do klientów zarówno montować jak i otwierać. Sam bawiłem się w to ale raczej hobbystycznie kiedy akurat nie było klientów - głównie w bump locking czy właśnie spinaczami do papieru jako "domowymi wytrychami". Na takich chińczykach za którymśtam razem wychodziło, ale mając wkładkę w ręce - powiem szczerze że nie próbowałem niczyich drzwi jeszcze otwierać.

 •  

  pokaż komentarz

  A jak oceniasz zamki Gerda Tytan? Nie napisałeś o nich jeszcze ani słowa, a są one bardzo popularne w Polsce (mimo ceny). Ciekawe czy ta popularność wynika z sentymentu czy z czegoś innego. Jak to jest?

  •  

   pokaż komentarz

   @vizzerdrix: Zanim zacząłem pracować tez myślałem o nich jako wzorze zamka antywłamaniowego. Kiedy uczyłem się dorabiać te okrągłe klucze denerwowałem się że będzie mnóstwo zwrotów. Nie było. Wbrew pozorom są dosyć tolerancyjne na niedokładne kopiowanie - nawet 0,2 mm, chociaż to tez zależy na jaki egzemplarz się trafi. Cena? Wprawdzie 150-200 zł, ale każdy klucz z atestem klasy C masz za 25 zł, w porównaniu do 40 w innych konstrukcjach.

   Lubie też pokazać "ręce które leczą" na starych egzemplarzach - kupa ludzi przychodzi z wymontowanym zamkiem że klucz chodzi z oporem, że chcą wymieniać. Odwracam się plecami na chwile i po chwili oddaję działający znów idealnie zamek.
   Cały trick polega na wsadzeniu w otwór klucza wiertła bodaj 5,5 i wyciągniecie wszelkiego śmiecia który się tam przez lata w kieszeni zbierał (tam tego może być naprawdę sporo). Mina ludzi na koniec - bezcenna ;)

 •  

  pokaż komentarz

  Czy grożą jakieś kary za dorobienie klucza bez okazania karty?

  •  

   pokaż komentarz

   @romanov2: To zależy od producenta, ale do 5k zł. poza tym wiele firm teraz dopuszcza parę opcji dorabiania kluczy chronionych - albo okazać kartę, albo dwa oryginały, albo dowód osobisty z którego spisuję numer. Chyba tylko Wilka upiera się na okazanie karty i konieczność zrobienia kserokopii którą musimy zachować.

 •  

  pokaż komentarz

  Gdzie dorobić taki http://i.imgur.com/4uuCu.jpg klucz? Pytałem w 5 miejscach i wszędzie mówili że u nich nie da rady :(

  •  

   pokaż komentarz

   @bakafaka: mało. Tak naprawdę studiuję i pracuje na raz, a ta praca to jedyna opcja jaka znalazłem z możliwością wyboru godzin pracy (w granicach rozsądku). 6zł/h. Na pocieszenie (chyba samemu sobie) dodam że pracuje właściwie tylko 30% czasu, bo tyle mniej więcej zajmują klienci. Reszta to siedzenie i czytanie, granie na kompie czy uczenie się.

 •  

  pokaż komentarz

  Czy są klucze, do których nie wolno Ci zrobić kopii? Na przykład jakoś specjalnie oznaczone.

  •  

   pokaż komentarz

   @Er4ser: Jest parę profili, szczególnie w zakładach pracy bądź w niemieckich spółdzielniach, gdzie właściciel zamawia sobie konkretny profil i dostaje gwarancję że np na południu Polski nikt tego nie zrobi. W takim przypadku pozostaje kontakt z firma która surowce załatwiała, podanie np numeru klienta i przysyłają w paczuszce gotowe dorobione klucze (za odpowiednia opłatą, w końcu mają wyłączność)

   No i oczywiście klucze chronione bez karty/dwóch oryginałów lub bez podawania nru dowodu.

 •  

  pokaż komentarz

  @Seraphiel: Rozumiem. A jeśli dorobisz taki klucz, to tracisz jakąś licencję, czy wręcz odpowiedzialność karna Ci grozi?

  •  

   pokaż komentarz

   @Er4ser: Jeżeli przyjdzie kontrola i dorobisz klucz na piękne oczy to grzywna i od nowa trzeba autoryzację, jeśli jednak na miejscu włamu znajdą Twój klucz (niektóre punkty zamawiają klucze z adresem punktu czy telefonem) i okaże się że był zrobiony na lewo to myślę może być już współudział.

 •  

  pokaż komentarz

  @Seraphiel: ja nie mam złych zamiarów, tak się tylko pytam z ciekawości. czyli żeby kupić sobie takie surowe klucze trzeba mieć jakieś specjalne papiery? być zapisanym w jakimś rejestrze? nie podejrzewałem, że osoba, która dorabia klucze musi stosować się do tak wielu zasad.

  •  

   pokaż komentarz

   @henk: Te "zwykłe" klucze może kupić w hurtowni każdy, był u nas kiedyś pracownik który kupił 100 surówek i dorabiał klientom własne. Sprawa się wydała i poleciał. Wbrew pozorom zarobek miał niezły - jedna surówka popularnego Europrofila kosztuje 90 groszy. Gotowy klucz 7zł, w centrum miasta 14. W jeden dzień, jak klienci dopiszą można zrobić nawet 100-200 kluczy, z czego ponad połowa to te najpopularniejsze - LOBy i Euro.

 •  

  pokaż komentarz

  @Seraphiel: rozumiem że liczy się wiedza i trzeba za to skasować, ile bierzesz za takie przeczyszczenie? oczywiście nie mówisz co zrobiłeś, klient się zastanawia nad magią?

  •  

   pokaż komentarz

   @Edisonof: Nie biorę nic. Mówię też jak mają sami czyścić. Poza tym czyszczenie czyszczeniem, po parunastu latach po prostu warto wymienić zamek. Wyobraź sobie że wracasz z urlopu (np 3 tyg zamki nieużywane) i nie możesz się nagle dostać do domu. Będziesz się cieszył jak przy otwieraniu "awaryjnym" nie uszkodzą Ci jeszcze drzwi. Takie niebranie kasy to też minimarketing szeptany. Ile mogę wziąć za taka usługę? 1zł? 2? Więcej sam bym nie dał. A tak jest nadzieja że jak za miesiąc czyszczenie nie pomoże klient wróci po zamek.

 •  

  pokaż komentarz

  @Seraphiel: nie możesz sprzedać surowych - czy to znaczy, że jak przy dorabianiu coś pójdzie nie tak, musisz się rozliczać z tych nieudanych? rozliczać u kogo?

  •  

   pokaż komentarz

   @henk: z atestowanych tak - zwraca się je do hurtowni i w papierach odnotowuje ten zwrot (dalej lecą pewnie do producenta) - tak jak pisałem w pokazywarce - najbardziej pilnuje tego Wilka. Z surowców "zwykłych" nie rozlicza się - najczęściej się je łamie albo przejedzie raz frezem i lądują w koszu. Po prostu zakładamy, że jeżeli ktoś potrzebuje klucz to robi go u nas, jeżeli chce surowy to może mieć złe zamiary

 •  

  pokaż komentarz

  Zajmujesz sie rowniez sejfami?

  •  

   pokaż komentarz

   @welim: Tylko kluczami do sejfów, ceny wysokie (70 zł) ale klientom ciężko zrozumieć że klucz sejfowy jest toczony z jednego kawałka stali - głupio byłoby gdyby klucz się w zamku złamał ;)

 •  

  pokaż komentarz

  Byłem kiedyś u takiego majstra, żeby dorobił mi kluczyk do zapinki od roweru (kupiłem w komisie rower z zapiętą, bez klucza), to mnie wyśmiał :)

 •  

  pokaż komentarz

  @Seraphiel: Wow... akurat właśnie mam ten problem z zamkiem - ciężko chodzi i przycina się, a zamek ma już z 15 lat. Mam dziurę już wywierconą w drzwiach to chciałem wymienić na taki sam. Ale jak tylko wrócę spróbuję patentu z wiertłem - świetna rada, dzięki.

  A jeszcze pytanie: co sądzisz na temat zamków Yale - na jakim poziomie byś je ustawił?

  •  

   pokaż komentarz

   @vizzerdrix: Własnie Yale i Yeti to dla mnie zagwozdka, mają profile zbliżone do LOBa, są chyba nawet w tym samym katalogu, ale oba na "Y" odstają jakością, ciągnąc w stronę naszych żółtych braci.

 •  

  pokaż komentarz

  A klucze samochodowe? Takie nowoczesne scyzoryki i inne cuda. Słyszałem, że to strasznie drogi kit dorobienie takiego klucza. Czy możliwe jest więc zrobienie jakiegoś tańszego zamiennika, np bez całego scyzoryka? I Ew. czy taki klucz da się zakodować po immobiliser?

  •  

   pokaż komentarz

   @przemek_amag: Na scyzoryki przydałby się cały osobny wykop. Samą obudowę z grotem możesz mieć za stówkę z allegro, każdy porządny punkt dotnie Ci go, nawet jak nie będziesz miał odpowiedniego grotu - same groty do tego da się kupić, ceny są takie jak zwykłych samochodowych. Problem jest że to za stówę to chińszczyzna i szybko się psuje - sprężynki się łamią a groty wypadają same. Wewnątrz scyzoryków są miejsca na transponder do immobilizera więc zakodowanie to żaden problem. Jedyna trudność to bebechy do alarmu/centralnego zamka.

   Jeżeli sam jesteś zainteresowany takim czymś - odradzam, chyba że masz scyzoryk z aso (600 zł+) za te 100-200 zł lepiej kup oryginalny kluczyk do Twojego auta (aso, docięcie w jakimś punkcie). Najlepiej szukaj w lekko żółtawym odcieniu - nieniklowanych, identyczny surowiec maja LOBY w atestowanych. Są masakrycznie twarde, ciężko się dorabia ale nie mają sobie równych.

 •  

  pokaż komentarz

  czy prawdą jest że zdarzają się nieuczciwe wykorzystania kluczy przez fachowców zajmujących się montażem drzwi z zamkami?

  •  

   pokaż komentarz

   @damian_m: Nie słyszałem, ale u nas już nikt nie chodzi na montaże - paradoksalnie jeżeli ktoś dorabia klucz chroniony za okazaniem nru dowodu - mogę spojrzeć na adres i dorobić własny klucz, ale myślę że ceny surowców by przewyższyły ewentualne zyski z włamów

 •  

  pokaż komentarz

  1) Jaki był najtrudniejszy klucz który skopiowałeś?
  2) Najśmieszniejsza sytuacja?
  3) Czy jest jakiś klucz, który chciałbyś skopiować?

  •  

   pokaż komentarz

   @fledgeling:
   1. Sejfowy jeden wracał mi chyba 3 razy, ale że gość od początku pyskował to nowego nie robiłem. W końcu albo zadziałał albo gość położył lachę na 70 zł.
   2. Babka kupowała kłódkę, podałem jej taką "antywłamaniową" za 6,90. Babka otwiera opakowanie - w środku kłódka, na pałąku kółko i komplet kluczy. Zagapiła się na to i pokrzywdzonym głosem "no i jak według pana ja mam tą kłódkę otworzyć jak ona jest zamknięta z kluczami?" Delikatnie zasugerowałem zdjęcie jednego z kółeczka i włożenie go w bębenek kłódki ;> (nawet zadziałało).

   Zajmujemy się tez serwisem pieczątek, przyszła babka z informacji marketu, że "robiliśmy im pieczątkę i nie działa" (Osobom nie w temacie, wyjaśnię że obecnie pieczątki tzw automaty maja własne poduszeczki z tuszem. Przy naciskaniu guma z napisem obraca się wewnątrz pieczątki o 180 stopni i dotyka papieru. Po zwolnieniu przycisku z powrotem moczy się na poduszeczce). Biorę pieczątkę do ręki, przybijam parę razy - faktycznie jakby tuszu nie było. Pytam czy nalały "tak, już pół buteleczki wlane". Wyciągam poduszeczkę i widzę: faktycznie wlane od cholery, nawet się przelewa, szkoda tylko że panie wsadziły poduszeczkę "do góry nogami" i guma z napisem zamiast się moczyć w gąbce pełnej tuszu dotyka jej plastikowego denka.

   Raz przyszła do mnie Czeszka. Ładna Czeszka. Uroda coś jak Alizee :P Podeszła i zaczęła nawijać. Musiałem mieć wyraz twarzy pokroju Waldusia Kiepskiego ("ale ale że jak?"), ale zapytałem czy rozmawia po angielsku. Rozmawiała, tylko znów zamiast jej słuchać gapiłem się na nią. W jej zdaniu parę razy przewinęło się słowo "GAM". Gam=gamet (taki klucz) już myślałem że prawie wiem o co chodzi ale powstrzymała mnie kiedy zacząłem ściągać kolejne klucze. Po kolejnym zagapieniu się nie wytrzymała i pokazała palcem... Chodziło jej o "Gam" a właściwie "gum" czyli jedna gumkę recepturkę które gdzieś za mną wisiały. I tak długo wytrzymała zanim mnie wyśmiała ;d

   3. Nie, chyba nie

 •  

  pokaż komentarz

  Cały wykop świetny. Zarówno sam opis jak i Twoje odpowiedzi w komentarzach, ale tak trafnego spostrzeżenia dawno tu nie zauważyłem:

  "z bordowym nickiem nie dostaje się mózgu w prezencie ;) "

  Dałbym Ci dwa wykopy, za AMA ogólnie i za ten komentarz. Zwłaszcza, że bordowym się zaczęło przewracać, a ranking na wykopie spokojnie można porównać do klepania poziomów w MMORPG.

 •  

  pokaż komentarz

  Połamała mi się plastikowa obudowa klucza Lob (taki jak na zdjęciu w pokazywarce) i teraz mam samą końcówkę, która normalnie otwiera się zamek, tylko niewygodnie się trzyma w dłoni. Byłem w dwóch punktach i chciałem dorobić sobie tylko ten plastik, ale to podobno niemożliwe i trzeba cały klucz dorobić. To prawda, czy po prostu chcą mnie zbyć?

  •  

   pokaż komentarz

   @bywaj: Niestety to prawda, możesz ewentualnie prosić o nowy klucz w całości metalowy, bo takie też są. Jeżeli na plastiku miałeś napisane "nie kopiować" to faktycznie szkoda 20-30 zł na nowy klucz. Jeżeli chcesz możesz pokombinować - idź do punktu i poproś o główkę i taki mały koreczek do Gerdy GT2 (czyli tej słynnej rurkowej), nie powinny razem kosztować więcej jak 5 zł. W swoim Lobie wywierć otwór w miejscu gdzie miał być plastik (chyba że już masz tam otwór), wsadź główkę i zakorkuj. Może wyglądać dziwnie, trochę się na tym korku obracać, ale na pewno przeżyje wszystkie pozostałe Twoje klucze w plastikach

 •  

  pokaż komentarz

  Czy jeśli ktoś przychodzi do Ciebie z reklamacją źle dorobionego klucza do samochodu, to sam z siebie niszczysz źle dorobiony, czy klient musi o to poprosić? Jeśli poprosi, to jaka jest Twoja reakcja? Pytam, bo pare lat temu dorabiałem klucz do mojego Fiata Tipo - pierwszy klucz nie działał, poszedłem od razu z powrotem i poprosiłem o dorobienie kolejnego i zniszczenie przy mnie starego. Gość strzelił focha, a jego żona która też tam była rzuciła " a co pan myśli, ze moj maz bedzie teraz chodził do każdego fiata tipo i próbował otworzyć drzwi?!?!"

  •  

   pokaż komentarz

   @Tobol: Na samym początku namawiam klienta na wizytę na parkingu ("mój" punkt jest na pasaży w centrum handlowym) - bo 50% niedziałających kluczy to wyrobione zamki w stacyjce i drzwiach kierowcy. Jeżeli mam dzień "młyn" to zdarza mi się wrzucić klucz od razu w kosz. Jeśli klient miałby jakieś obiekcje to złamałbym - jestem pracownikiem i nie ponoszę żadnych kosztów. Jeżeli nawet co tydzień jeden taki klucz wróci nic się nie stanie - to jest wliczone w koszty. przede wszystkim jednak upieram się przy nieoddawaniu klientowi pieniędzy, najpierw pierwszy klucz się poprawia, potem robi nowy (na nasz koszt) i dopiero potem można zwrócić. A jeśli miałbym komuś otworzyć samochód, znacznie mniej zachodu byłoby z kupieniem zestawu do otwierania (np do fordów są za jakieś 500 zł). Szansa trafienia cudzym kluczem i otwarcia to naprawdę jak lotto.

 •  

  pokaż komentarz

  moj kolega tez pracuje w takim punkcie i zawsze mowi jedno "jakich drzwi bys nie kupil, jakiego zamka by tam nie było, na zawodowca nie ma mocnych" i to fakt, bo sam mial kiedys ciekawą akcje jak musial "wejść" do banku

  •  

   pokaż komentarz

   @PanG: Słyszałem plotki, nie mam jak potwierdzić, że niektóre remizy strażackie mają takie otwieracze do zamków, które niszczą sam zamek - bez uszkadzania drzwi. Jest to Klucz o odpowiednim profilu wykonany z tytanu czy czegoś podobnego, przekręca się go długim uchwytem łamiąc zapadki. Zastanawiam się ile można dać temu wiary, zważywszy na to, ile jest rożnych profili kluczy na rynku.

 •  

  pokaż komentarz

  "Jeżeli chcemy jak najtaniej – nasz Polski LOB - byle nie Yeti (30zł, 7zł)"

  Tydzień temu kupiłem właśnie YETI, dlaczego są złe?

  •  

   pokaż komentarz

   @aliosza: Stare (kilkunastoletnie) Yeti dorabiało się z identycznych surowców jak LOB. Teraz Yeti ma takie same surowce jak chińska gerda - Europrofil, tylko z nadrukiem yeti. Te zamki nie są złe, tylko w tej, lub zbliżonej cenie znacznie lepiej wziąć LOBa. Poza tym yeti wypuszcza wkładki z nawiercanymi kluczami, które z racji skomplikowania są drogie w dorabianiu (40 zł), a kiepskie w jakości. I tego już bym w ogóle nie brał - parę razy mieliśmy reklamację blokującymi sie wkładkami od nich.

 •  

  pokaż komentarz

  Ostatnio połamał mi się klucz no zamka firmy ISEO (taki szeroki) To prawda, że nie da się go dorobić na podstawie innego klucza?

  •  

   pokaż komentarz

   @Janusz123: Nie rozumiem za bardzo co masz na myśli - innego w sensie kopii? Klucz ze zdjęcia dorobię bez problemu, nawet z kopii, jednak w tym przypadku nie otrzymasz na niego żadnej gwarancji. Tak jak wspominałem wcześniej - wkładki mają tolerancje np 0,1mm i Twoja kopia może się w niej jeszcze mieścić. Kopia z kopii będzie się różniła już o 0,2 mm od oryginału przez co wkładki nie otworzysz. Tak czy siak, da się.

 •  

  pokaż komentarz

  @Seraphiel: jakieś pół roku temu miałem podobną sytuację w biurze, chłopak zgubił klucz, trzeba było pisać do producenta, przesłać faktury, certyfikaty, autoryzacje i inne gówna by przysłali nowy klucz. Koszt 3k €(Francja). Nie powiem trochu go ta niefrasobliwość uderzyła po kieszeni.

  Nie nie była to gerda, ten system kluczy jest tutaj dosyć popularny, nasze biurowe, otwierają drzwi wejściowe do budynku, plus można windę pchnąć do garażu i otworzyć tylko nasze biuro. Akurat pracownicy mogą otworzyć tylko drzwi wejściowe oraz do biura. Ja, szef i kilka osób więcej, mamy możliwość również dostać się do garażu, tudzież "magazynku". Do domu mamy podobne, tyle że w uchwycie jest czip zbliżeniowy, który otwiera dwie pary drzwi wejściowych. Do mieszkania już trzeba użyć klucza. Alternatywną droga dostania się klatkę jest kod, który można podać np. znajomym, wpuści ich przez pierwsze drzwi, drugie to tylko zbliżeniówka lub domofon. Kod można prosto zresetować na domofonie. I tak aby dostać się domofonu, trza przejść przez jedne drzwi, jest to popularna praktyka w domach. Redukuje zjawisko włóczących się handlarzy, jehowych, tego po prostu tu nie ma.

 •  

  pokaż komentarz

  @Seraphiel: trochę nie rozumiem. Koszt surowców jest wyższy niż zyski z włamów? A jakie to surowce?

  •  

   pokaż komentarz

   @kamilztorunia: Koszt surowych kluczy - pomyśl że faktycznie chcesz się tym zajmować, dorabiasz każdy klucz gdzie trzeba dowodu po dwa razy (dla siebie i dla klienta). Jak myślisz ile procent ludzi którzy mają zamek antywłamaniowy mają tylko jeden jedyny zamek w drzwiach? Jak koniecznie chcesz na nich zarobić lepiej podwyższyć im cenę ;D

   @Wariatek dokładnie jak piszesz - pokazujesz że masz 2 klucze oryginalne i od tej pory jesteś dla mnie Panem Właścicielem. Pamiętaj że firmy montujące drzwi czasem same zakupują zamki na zamówienie klienta - mają wtedy tez dostęp do karty. Jeżeli chcesz być nieuczciwy, tak czy siak dasz radę klucz dorobić, więc to jest raczej pro forma, tym bardziej jak producent kluczy ma to tak naprawdę w dupie i tego nie pilnuje. Niestety klienci gubią karty i gdyby firmy tego nie wprowadzały, ludzie musieliby wymieniać cały zamek np po złamaniu jednego klucza (tylko szkoda że jak proszę numer dowodu to 40% klientów się zapowietrza i pod nosem mamrocze że jeszcze przyjdę ich okraść)

 •  

  pokaż komentarz

  @Stefanescu: Lecz po #!!#a, kolego?

 •  

  pokaż komentarz

  @Seraphiel:
  chciałbym żeby każdy w swoim AMA napisał ile zarabia, ścieżkę kariery zawodowej i najśmieszniejsze sytuacje. Zawsze o to pytają. Mam namyśli żeby od razu to powiedział albo wogóle nie zakładał tematu

  •  

   pokaż komentarz

   @bakafaka: Żałuje tylko że przez ostatni tydzień nie spisywałem takich śmiesznych sytuacji, teraz tak na szybko ciężko coś zadowalającego znaleźć. Zazwyczaj są to tez długie wstępy, a póki co ciężko takie coś napisać przy takiej ilości pytań

   Ścieżkę kariery? Tydzień szkolenia po parę h dziennie pod okiem kogoś doświadczonego i trzeba było zasuwać samemu. Pierwszego dnia patrzyłem na zegarek co 15 sekund przez 6h ;>

 •  

  pokaż komentarz

  @Seraphiel: ee, myśle ze w sytuacji zagrozenia zycia strazacy nie przejmowaliby sie tym czy drzwi rozwalic czy nie i wywaliliby je taranem, ale dzis bd z kumplem wódke pił to spytam sie czy wie cos o tym

  •  

   pokaż komentarz

   @PanG: Drzwi antywłamaniowe, z wielopunktowymi zamkami i dedykowanymi futrynami tak łatwo się nie poddadzą, szczególnie jak są otwierane na zewnątrz. Poza tym na klatce tez może nie być miejsca.

 •  

  pokaż komentarz

  Za dorobienie kluczyka do samochodu z immobiliserem usłyszałem cenę ponad 200 zł.
  1. Czy wymaga to więcej pracy?
  2. Ile z tego jest zysku dla dorabiającego? (czy materiały do tego potrzebne są aż tak drogie).

  •  

   pokaż komentarz

   @rpawelek:
   1. Pracy tyle co nic, przykładasz transponder (taka małą kosteczkę elektroniczną) do urządzenia podobnego jak kasa fiskalna i koniec. Potem dociąć klucz i gotowe. Problemem jest cena urządzeń kopiujących transpondery sięgająca nawet 10k zł.
   2. Zakładając że płacisz 200 zł i na to się składa (teoretycznie, jakbyś chciał kupić osobno) kluczyk z miejscem na transponder ok 120 zł i sam transponder 80, to w hurtowni już taki klucz będzie kosztował z 20-30 a transponder niewiele mniej.

   Surowe kluczyki warto kupować tez na allegro, pod warunkiem że nie damy sobie wcisnąć chińszczyzny.

 •  

  pokaż komentarz

  ja mam pytanie o dorobienie kluczyka do seata ibizy rocznik 95. W jednym z punktów dorabiania kluczy pracownik coś niby sprawdził i stwierdził że kluczyk ma immobilizer (jakoś jest to mało prawdopodobne). Samochód ma też centralny ale bez otwierania z pilota, cenę zapodał koło 120 zł, i tu moje pytanie. Czy jeśli w kluczyku jest immobilizer to czy w jakiś sposób się tego ustrojstwa nie przekłada do nowego kluczyka?

  •  

   pokaż komentarz

   @aus88: Możesz transponder wyjąć i wsadzić do nowego kluczyka, tylko że może on być przyklejony wewnątrz kluczyka. Otwórz go, zlokalizuj małą krzemową kosteczkę (ewentualnie małą szklana fiolkę) w pobliżu miejsca gdzie zaczyna się grot i wyjmij ją. Jeżeli dasz radę, spróbuj odpalić samochód bez niej. Jeśli nie gaśnie, to i tak masz uszkodzony immobilizer, więc możesz robić zwykły kluczyk (jak do drzwi).

 •  

  pokaż komentarz

  @Seraphiel: Chodziło mi o dorobienie na podstawie innego klucza z zestawu kluczy, który dostaliśmy przy zakupie zamka. Pytam dlatego, że nie mamy już więcej zapasowych, a karta, na podstawie której można dorobić klucz, gdzieś się zawieruszyła. Mam rozumieć, że mogę np: wziąć klucz ojca, pójść do pierwszego lepszego ślusarza, a on mi go dorobi?

 •  

  pokaż komentarz

  Dobrze się składa kluczy złamał mi się w stacyjce motoru co mam zrobic? :(

 •  

  pokaż komentarz

  Dorobisz i zakodujesz klucz samochodowy (scyzoryk) z elektroniką (immobiliser + pilot centralnego) do VW , Seata, Skody (2008r.)?
  Jeśli tak to ile dasz zniżki koledze z Wykopu? W salonie chcą 500zł z wgraniem klucza do komputera samochodu.

  •  

   pokaż komentarz

   @Arkadian: kodowaniem centralnego się nie zajmujemy, pisałem gdzieś wyżej. 500 zł to nie taka zła oferta, zważywszy że u san zapłaciłbyś koło 300+... A zniżkę koledze z wykopu? Jasne, tylko mój szef w tym miejscu reprezentuje raczej karachan i może jej nie uznać ;>

 •  

  pokaż komentarz

  @Seraphiel: Właśnie dopisałem, nie wiem jak to się nazywa, ale często we Francji wygląda to tak, że spółdzielnia, agencja która jest właścicielem budynku kupuje np. u jednego producenta wkładki do wszystkich zamków. W budynku, pełne systemy. Klucze wyglądają podobnie, np. sąsiedzi bez problemu również otwierają drzwi wejściowe, ale do biura czy mojego mieszkania już nie wejdą.

  Ogólnie jak kupiliśmy mieszkanie, dostaliśmy cztery klucze(2 jakby master, które otwierają wszystko gdzie powinniśmy mieć dostęp, czyli garaż, drzwi wejściowe, mieszkanie, piwnice oraz 2 z których ostatnio moi znajomi użytkowali jeden, bo u nas nocowali, otwiera tylko drzwi wejściowe i mieszkanie).

  •  

   pokaż komentarz

   @argothiel: Nie, po prostu mamy taki zapis w umowie między nami a producentem wkładek i surowców - dostajemy dyplomik od nich na ścianę że "autoryzowany punkt", jesteśmy u nich w katalogach jako autoryzowany serwis, ale np jak przyjdzie smutny pan z Wilki i sprawdzi klucze (ich chronione klucze są numerowane!) i zauważy brak jakiegoś to mamy mokro.

   @masiakla Nie słyszałem nigdy o tej firmie, ale dodatkowo zaskoczyła mnie cena takiego klucza. Pewnie u nas kosztowałoby to kilkanaście razy drożej :)

 •  

  pokaż komentarz

  @Seraphiel: ślusarstwa raczej nie studiujesz, coś pokrewnego? Jakąś mechanikę i budowę maszyn czy coś?

 •  

  pokaż komentarz

  Czy europrofil dorobiony na UL50 bedzie zawsze dzialal? W ogole, jakie klucze mozna dorabiac na UeL'ce a ktorych lepiej nie? Jaki jest margines bledu na kluczach nawiercanych (typu MCM-16 albo nowa Gerda)?

  •  

   pokaż komentarz

   @pan_przecinek2k5: Zawsze, bo to jest w uproszczeniu europrofil tylko bardziej powycinany, z głębszymi rowkami itd - własnie po to, by właził wszędzie. Na Ul można robić mnóstwo kluczy - z M&D, Gerdy, Loba, Yeti, Abusa, MCM, BKS, DOM, niektórych Wilki... tak z pamięci ciężko wymieniać. Dorabiać można wszystkie i one będą pasować, nie powinieneś mieć nigdy z nim problemów - jedyną kwestia jest tu cena. O ile Abus jest liczony jako zachodni i cena może być identyczna, o tyle "Euro" jest tańsze o 30% (a przynajmniej powinno).

   Nawiercane bez atestu (niechińskie) jakieś 0,1-0,2 mm. W atestowanych polowe mniej. Wartości orientacyjne, bo tak małych stożków suwmiarką dokładnie nie wymierzysz - tu trzeba dokładnie wyrównać frez z pilotem przed dorabianiem.

 •  

  pokaż komentarz

  @Peter_Parker: Podbijam to pytanie i czy potrafiłbyś dorobić klucz z immobiliserem do auta mając do dyspozycji tylko zamek?

  EDIT: Odpowiedź na moje pytanie jest już niżej, przepraszam, dopiero zauważyłem. @Seraphiel: postaraj się korzystać z opcji odpowiedz, żeby nie było bałaganu. A poza tym to świetne AMA, dobrze przygotowane, wyczerpujące i szybkie odpowiedzi - brawo!

 •  

  pokaż komentarz

  Kiedyś w szkolnej szatni bawiłem się w otwieranie kłódek przy pomowcy swojego klucza. Zauważyłem ,że dużo kłódek otwiera się na każdy klucz byle był tylko pasującego rozmiaru. jak to w ogóle możliwe ?
  ps. Po tym doświadczeniu zamontowałem w swojej szafce zwykłą kłódkę na skrzynki energetyczne, przynajmniej wytrzymała jedną "kuracje" superglue.

 •  

  pokaż komentarz

  Pytanko o tzw. "master key" czy każdy zamek posiada takowy i czy jest to jeszcze wykorzystywana praktyka?

  •  

   pokaż komentarz

   @ogrim: Tak, sporo firm o to pyta, Master key może być przygotowany na dowolnym profilu klucza, ale im więcej zapadek tym lepiej (bo te "najniższe w hierarchii" zamki będą miały znacznie mniej zapadek)

 •  

  pokaż komentarz

  Zapytam tak: skoro dorabiasz klucze, to pewnie nie są Ci obce tematy kółek na klucze, czy karabińczyków. Może to śmieszne, ale czy mógłbyś mi polecić jakieś konkretne kółka lub (i) karabińczyki, które nie rozpieprzą się po pierwszym lepszym naciągnięciu? Chodzi mi tutaj o coś konkretnego, wykonanego z porządnej stali (lub innego mocnego surowca), czy dobrze złożonego. Z góry dzięki :)

  •  

   pokaż komentarz

   @Vetti: Porządnych karabińczyków nie kupisz w żadnym kiosku czy takim punkcie, tylko w sklepach sportowych. Kółka najmocniejsze jakie mamy to z takiego rozpłaszczonego drutu, grube i charakterystyczne, takich szukaj. Sporo ludzi ma podobne wymagania, najczęściej chodzi im o bezproblemowe zapięcie u utrzymanie psa na smyczy.

 •  

  pokaż komentarz

  Ile powinno kosztować dorobienie kluczyka samochodowego bez żadnych wodotrysków i elektroniki? Samochód z 99'. Będę dorabiał i nie chce zostać wydymany.

  •  

   pokaż komentarz

   @Maciejos00:
   Ząbki z jednej strony - 10 zł
   Ząbki z dwóch stron - 20 zł
   Frezowany dwustronnie (np po jednym "wężyku" po każdej stronie) - 40 zł
   Frezowany czterostronnie (to chyba tylko bmw) - 50 zł
   Ford wielokątowy - 40-50zł

 •  

  pokaż komentarz

  @slepejkuryziarno: SILCA to nie jest producent zamków tylko narzędzi do dorabiania kluczy i tzw. surówek.

  •  

   pokaż komentarz

   @slepejkuryziarno: Tak jak kolega Stefanescu poniżej napisał - Silca to tylko producent surówek. Jeżeli chodzi o "cięzkie chodzenie" klucza to jest podstawa reklamacji. Jeżeli oryginał sie nie zacinał czy przeskakiwał kopia też nie powinna. Problemem może być to, że sam przyszedłeś z kopią (Silca), więc możliwe że na taki klucz nie ma gwarancji. W naszym punkcie nie dajemy gwarancji, jeżeli klient przyjdzie z kopią, kluczem złamanym albo zacinającym się. W 95% jednak "nasze" klucze i tak pasują. Tak czy siak warto z paragonem przejść się i próbować poprawek (które muszą być bezpłatne)

   Symbolu klucza nie kojarzę, jutro będę w pracy to w katalogu zajrzę i dam Ci znać cóż to jest ;)

 •  

  pokaż komentarz

  Z nieba mi spadłeś :)

  Mam taki problem/pytanie -> mam w drzwiach zamek GERDA TYTAN ZX (przynajmniej tak się zgadza z obrazkami które znalazłem na necie) - klucze są 3 częściowe - 3 część to taki malutki czerwony bolec który trzyma klucz z główką (fajna rzecz jak się jej nie zgubi).

  Zamek swoje ma, długo już nam służy - z 10 lat. Z jakiegoś powodu 2/4 klucze nie działają poprawnie (wchodzą za głęboko przez co nie da się przekręcić lub po prostu nie da się przekręcić).

  Pomyśleliśmy, że czas na zmianę zamka - co byś zaproponował, co umożliwi zamontowanie zamka na tych samych śrubach?

  Bardzo proszę o pomoc :)

  •  

   pokaż komentarz

   @ciubas: Możesz śmiało kupować następnego ZX, chyba że koniecznie chcesz w drzwiach wiercić. Z tego co kojarzę nawet ZX 1000 ma już inny rozstaw, a to chyba najbardziej zbliżony zamek, tylko na klucze jak w pokazywarce - grube i nawiercane.

   Główki do Gerdy i te koreczki da się kupować, pisałem już wcześniej o tym - cena ok 5 zł

 •  

  pokaż komentarz

  A można wkładkę przerobić pod dany komplet kluczy ?

  •  

   pokaż komentarz

   @lucasp: Tak chociaż od producenta zależy jak łatwo i szybko to pójdzie. Polskie wkładki można odebrać na następny dzień (Bawię się wtedy w chińczyka i składam sam). Zagraniczne nawet 2 miesiące - cena jest wyższa o 20-60% takiej wkładki.

 •  

  pokaż komentarz

  Opłaca się kupić zamek biometryczny? Są jakieś konkretne zestawy z drzwiami? Włamywacze mają na to jakieś sposoby?

  •  

   pokaż komentarz

   @Sithis: nie miałem z nimi nigdy styczności (pewnie dlatego że dorobić "klucz" byłoby ciężko ;D) A jak to obejść? Chyba nawet na wykopie widziałem jak jakiś włamywacz załatwił jakiśtam-super-zamek-kodowy dzięki temu że śrubokrętem wydłubał diodę i podpiął się do jej nóżek otwierając sobie przy okazji zamek ;)

 •  

  pokaż komentarz

  Co możesz powiedzieć o wkładkach marki Winkhaus? Czy mogę czuć się bezpiecznie mając taką wkładkę w drzwiach wejściowych?

  •  

   pokaż komentarz

   @mudkipz: kojarzę je głównie z kluczy o których pisałem wcześniej - "niedorabialne, jeżeli ktoś potrzebuje kopię to wysyła zamówienie do firmy u której kupował drzwi/zamki albo do spółdzielni". Popularne w Niemczech, u nas średnio, nie słyszałem żeby ktokolwiek się skarżył

 •  

  pokaż komentarz

  Jak wygląda fizycznie dorabianie kluczy? Mierzysz go jakoś? Na jakiej maszynie to robisz?

  •  

   pokaż komentarz

   @pilkarz: Coś takiego na lewej szczęce zapinasz oryginał, na prawej surowy klucz. Wyrównuje się je w szczękach i sie tnie. Po lewej stronie pilot "wchodzi" w ząbki oryginału pozwalając frezowi po prawej wyciąć takie same (szczęki poruszają się sztywno razem). Potem kopie na szczotkę żeby wyrównać zadziory i gotowe. Analogicznie jest z nawiercanymi, tylko frez jest stożkowy - podobny do wiertła. Jedyny problem to spośród kilkuset kluczy na tablicy znaleźć identyczny jaki mi przyniósł klient.

 •  

  pokaż komentarz

  @Seraphiel: Czy miałeś kiedyś klienta, który chciał kupić surówki Abloya AY1? Czy może ktoś chciał abyś zrobił klucz na AY1 na podstawie kodu?
  Dla niewtajemniczonych, klucze na AY1 służyły kiedyś do otwierania niebieskich Urmetów ;-)

 •  

  pokaż komentarz

  Ostatnio się przeprowadziłem i mam w mieszkaniu drzwi Dierre z takim kluczem: http://lh4.ggpht.com/-imjr16T3wGs/S0IwfMQ54gI/AAAAAAAAIHc/3u5nARzPmDk/drzwi_antywlamaniowe_dierre_1-2.JPG

  Jest to coś warte?

 •  

  pokaż komentarz

  @Peter_Parker: Ogólnie da się, ale roboty z tym jest tyle że nie opłaca się ani nam (czas), ani klientowi (cena). Tak naprawdę jeżeli nie dorabiasz korzystając z jakiegoś kodu znanego tylko producentowi i Tobie, to ogranicza się to do rozkładania zamka na części pierwsze, badanie "organoleptyczne" i powolne cięcie klucza. Naprawde znacznie lepiej jest nie gubić ostatniego klucza. Ze stacyjkami w samochodach jest znacznie prościej, chociaż klucz tez będzie sporo droższy (50-100%)

 •  

  pokaż komentarz

  Z gory przepraszam z brak polskich liter.
  Czesc, swietne AMA.
  Ja troche z innej strony :)
  1. Jaki jest potrzebny sprzet ,zeby otworzyc taki punkt wraz z dorabianiem kluczy do samochodow i jaki jest mniej wiecej koszt takiego sprzetu?
  2. Czy do tego typu dzialalnosci sa potrzebne jakies szkolenia certyfikaty? Jakie?
  3. Jezeli bys byl wlascicielem tego punktu i sam w nim pracowal ewentualnie mial pracownika na jakie zarobki mozesz liczyc?
  Pozdrawiam

  •  

   pokaż komentarz

   @SirKrzysiek:
   1. Ceny bardzo trudno określić - możesz kupić urządzenia krajowe kilka razy taniej niż to co tu podaję, z jakościa jest jednak ruletka (mamy jedno urządzenie Polskie i chociaż jest najnowsze co chwila są z nim problemy - łapie luzy, gwinty w szczękach się urywają itd)
   Kopiarka do kluczy "z ząbkami" 2-4k zł
   Kopiarka do kluczy nawiercanych i frezowanych - 4-8k, tu trzeba doliczyć jeszcze przystawki jak do forda, do gerdy okrągłej... Chociaż to kawałek poskręcanego metalu trzeba nieraz wyrzucić kilkaset złotych na każdą.
   Kopiarka do kluczy piórowych - tu mamy rodzima produkcje za kilkaset złotych ale tak z 1-2k na porządną
   Do tego "coś" do kopiowania transponderów z immo - jakieś 10k i jak tylko kupisz worek surówek możesz zaczynać biznes.
   2. Od każdego producenta kluczy chronionych trzeba by uzyskać autoryzację, przyznam się że nie wiem jak to wygląda, ale pewnie kasy trzeba sypnąć ;)
   3. To tez trudno określić. W centrum miasta będziesz zarabiał więcej niż na jego obrzeżach. U nas dzienny utarg waha się od 200 do 700 zł, najczęściej jest na środku tego przedziału. Marża na kluczach to nieraz ponad 80% ceny końcowej, na sprzedawanych zegarkach czy kłódkach max 20-30.

 •  

  pokaż komentarz

  Komentarz usunięty przez moderatora

 •  

  pokaż komentarz

  @Seraphiel: najlepsze było to, że jak chciałem dorobić klucz "pod zamek" (z numeru na zamku od przyczepy kempingowej) wziął za to 50 zł, a jak chciałem druga kopię... To też chciał 50 zł.
  Co do surówek to kiedyś miałem kilkanaście sztuk, ale je wywaliłem jak głupi.

  •  

   pokaż komentarz

   @Vein: No to z tym drugim kluczem gość trochę przegiął - trzeba było odmówić i wrócić np następnego dnia z samym kluczem - jeżeli Cie nie zapamiętał to na pewno cena byłaby standardowa już ;)

   Same surówki też by Ci niewiele dały. Cenę za docięcie usłyszałbyś taką, że bardziej opłacałoby się użyć ich surowca. Kiedyś przyszedł do mnie gość z ASO chyba chevroleta z oryginalnym kluczem zamówionym gdzieś za granicą. Zadzwoniłem do szefa dowiedzieć się ile za taka usługę mam wziąć, bo w tym kluczyku nie dało się wyjąc grota (czyli jeśli teoretycznie kluczyk bym zepsuł, musiałbym załatwiac skądś drugi taki surowiec - wtedy szef nie miał wprowadzonego punktu o braku gwarancji na surowiec klienta). Klient za docięcie klucza usłyszał cenę 300 zł. po targach stanęło na 30 zł ale właśnie całkowitej braku naszej odpowiedzialności czy klucz będzie działał. Obecnie to jeden ze stałych naszych klientów ;)

 •  

  pokaż komentarz

  @Seraphiel: Czy potrafiłbyś dorobić klucz na podstawie zdjęcia wysokiej rozdzielczości? :)

 •  

  pokaż komentarz

  Posiadam w drzwiach zamek do którego nie posiadam klucza a chce go wymienić. Drzwi mogę otworzyć ale zamka nie mogę wyjąć ponieważ trzeba przekręcić lekko kluczem zamek aby wkładka wyszła. Co można zrobić w tym wypadku ?

 •  

  pokaż komentarz

  To może z innej beczki. Regenerujecie stacyjki samochodowe? Jeżeli tak to czy często się trafia takie zlecenie? Jakie koszty?

  •  

   pokaż komentarz

   @hevo: Kiedy to robiliśmy (jeszcze z pół roku temu) koszt wynosił 25-50 zł, klienci woleli zazwyczaj jechać grzebać na giełdzie, bo zdzieramy. Obecnie takie coś robimy tylko stałym klientom bądź znajomym.

 •  

  pokaż komentarz

  @Seraphiel: Dlaczego większość punktów nie potrafi dorobić klucza do starszej wersji Seata Leona, albo rzucają jakimiś wygórowanymi cenami?

 •  

  pokaż komentarz

  @Seraphiel: słuchaj, dlaczego ewidetnie ściemniasz pisząc ciągle o wkładkach - tak jakbyś nie uświadamiał sobie, że wkładki gówno dają
  najlepsza wkładka to do max 5 minut na przewierce, zamrożenie i złamanie
  najgorsza to kilka sekund

  ot cała różnica...

  wkładki zachowują atesty tylko jeśli są za porządnym okuciem - takim przez które nie zobaczy się wkładki to raz

  dwa lepiej mieć kilka nietypowych zamków do drzwi nawet chińskich niż jeden porządny

  nie napisałeś tego, moim zdaniem nie masz pojęcia o włamaniach, znasz się na dorabianiu kluczy

  a klucze to niewielki tylko aspekt problemu

  •  

   pokaż komentarz

   @mobiltone: Nie napisałem nigdy że jestem ekspertem od włamań, myślę że nawet gdybym był nie przyznałbym się do tego. Niektóre wkładki mimo rozwierconego bębenka i "części poniżej", gdzie siedzą zapadki nie dają się przekręcić. Każda wkładka powyżej ok 400 zł ma dodatkowe wstawki przy otworze na śrubę zapobiegające złamaniu. Zamrażanie - może i metoda , ale nie wyobrażam sobie żeby włamywacz woził ze sobą kilkunastokilogramowy baniak z ciekłym azotem, poza "standardowym sprzętem" pokroju wiertarek, wytrychów itd.

   Nietypowe wkładki chińskie są dobre, jeżeli chcesz zatruć życie pracownikom dorabiania kluczy, np wracać do nich 3 razy dziennie z reklamacją ;)

 •  

  pokaż komentarz

  Jaki jest najdroższy zamek/klucz z jakim miałeś styczność? Jak możesz opisz go w skrócie.

  •  

   pokaż komentarz

   @po1nt: Nie licząc kluczy kodowanych z immobilizerem za 3 stówki, najdroższe klucze to albo keso (taki jak na pokazywarce) albo sejfowe toczone np takie

   Zamek, a właściwie wkładka - nie znalazłem foty na necie ale Wilka za 489 zł, póki co leży na wystawie, ludzie boja się o nią zapytać. Za to wszystkie wkładki naokoło znikają szybciej jak się ja postawi obok ;) Od zwykłej rózni się wzmocnieniami przy otworze na śrubę - zapobiegającymi ryzyko złamania jej w drzwiach i kluczem z wbitymi kulkami ze stali hartowanej (to żeby jeszcze bardziej utrudnić produkcje lewych surowców)

 •  

  pokaż komentarz

  @Seraphiel: Serio, ile kosztują te materiały, że nie opłacałoby się dorabiać do włamania? Przecież to nie ma sensu, nawet jakbyś na 5 osób trafił na 1, która z wygody zamyka drzwi tylko na jeden zamek, mógłbyś zyskać parę tysięcy złotych. Surowce na jeden klucz to setki, tysiące złotych? 0.o

  •  

   pokaż komentarz

   @Blackbull: Wybacz, nie miałem parę dni dostępu do komputera, już Ci wyjaśniam:
   W mojej skromnej opinii zyski nie przewyższyłyby strat i ryzyka. jak myślisz po ilu włamach (albo nawet próbach - w końcu sąsiadki nie śpią;D) policja skojarzy, że do każdego mieszkania wcześniej dorabiano klucz, w tym samym punkcie i nawet u tego samego gościa który dodatkowo był widziany w okolicy?

   Ale dla bezpieczeństwa - dowód należy tylko okazać, nie dawać do reki. Palcem można adres zasłonić, tak by spisać sam numer.

 •  

  pokaż komentarz

  @Seraphiel: coś takiego: http://img.archiwumallegro.pl/?637122930 próbowałem już w kilku punktach dorobić ten kluczyk (ma immobiliser) i tylko w jednym byli w stanie się tego podjąć, ale cena 600 zł mnie odstraszyła...

  •  

   pokaż komentarz

   @hithat: z tego co widzę sam kluczyk to nie problem, docięcie nie powinno kosztować więcej niż 40 zł, czyli problem jest po stronie transpondera. Nie mam katalogu przy sobie, ale są dwie opcje: albo kluczyk da się dorobić i będzie to kosztowało do 350 zł (za całość), albo mała szansa (tym mniejsza im starsze auto) że kluczyk jest w ogóle niekopiowalny poza ASO, ale to najczęściej występuje w mercedesach czy bmw, czasem alfie. Nawet nowa, do niedawna nie-do-ruszenia Vectra jest złamana i to najwyższa cena u nas za kluczyk (inna elektronika potrzebna) - 400zł

 •  

  pokaż komentarz

  Ile trzeba wydać na sensowne drzwi 'wewnątrzklatkowe' nie mając żadnych większych skarbów w domu?

  •  

   pokaż komentarz

   @tenner: Jak nie masz skarbów, nie wymieniaj drzwi - każda zmiana zamka, a drzwi szczególnie przyciąga uwagę wg mnie bardziej niż te stare "stockowe" drzwi. ale tak z 500-600 bez zamków

 •  

  pokaż komentarz

  A po opisie klucza poznasz co to jest ? Klucz jest długi na jakieś 7 - 8 cm, w kształcie walca lub rurki, ale pusty w środku tylko do połowy długości, i na zewnątrz ma kupę zeszlifowanych miejsc, coś jak nawiercenia w płaskich kluczach, tylko że tu są na zewnątrz. Co to jest ? Bo ja nie wiem, ale widziałem taki klucz i mnie ciekawi

 •  

  pokaż komentarz

  @Seraphiel: Nie każdy korek wlewu ma wszystkie zapadki i nie zawsze z tych istniejących da się wyliczyć resztę zapadek (np. korek może mieć tylko połowę potrzebnych do odpalenia stacyjki, podobnie schowek).

  •  

   pokaż komentarz

   @Burza: To muszę przyznać że mnie zaskoczyłeś, jak na razie korki które miałem w łapach były kompletne. Teraz zastanawiam się czy producenci samochodów celowo tak robią, żeby potencjalny złodziej z korka klucza do auta nie dorobił, czy ktoś zgubił korek, kupił inny na szrocie i dał gościowi przy dorabianiu kluczy żeby mu poprzestawiał zapadki pod jego kluczyk, a ponieważ elementów brakło, to zostawił mniej zapadek.

 •  

  pokaż komentarz

  jak mają się do tego wszytskiego nasze polskie kłódki i zamki firmy KABRO?

 •  

  pokaż komentarz

  Jeszcze dwa pytania :
  1. Jaką najgorszej jakości wkładkę /kłódkę miałeś w ręku ?
  2. U mnie w rodzinie jest fiat Panda (ten nowy po 2003 r) i jak to w pankach wlew paliwa jest bez kluczyka (taka włoska oszczędność). Jako ,że cena paliwa drastycznie rośnie przydałoby się dokupić wlew paliwa z kluczykiem. Jednak do wlewu paliwa byłby wtedy osobny kluczyk (co nie jest takie wygodne). Czy jakbym zakupił taki wlew to dopasował byś go do istniejącego kluczyka ?

  •  

   pokaż komentarz

   @kepak:
   1. Ciężko wyłonić faworyta, najczęściej to pojedyncze egzemplarze mają drobne niespodzianki. Klientka chce koniecznie nawiercane klucze, oczywiście jak najtaniej, nawet sobie wybrała - M&D, nie zwraca na moje delikatne sugestie żeby tego gówna nie brała. W czasie demonstracji wkładki, ta się zablokowała w pół obrotu z kluczem też włożonym do połowy. Do dzisiaj nie wiem jak to było możliwe. Klientka nie kupiła nic, pewnie poszła gdzie indziej szukać swojej wkładki M&D (to był ostatni egzemplarz u nas)
   2. Nowa Panda ma kluczyk frezowany z tego co pamiętam, a składanie ręczne wkładki pod niego w 90% to masochizm. Osobiście bym się tego nie podjął.

 •  

  pokaż komentarz

  Nigdzie nie mogłem znalesć takiego pytania wiec pytam:

  Jak wyrabiacie kopie takich kluczy:
  http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQ-CR1gRbzJpVHfJNWRpzT-6WcmKyNec5JZSWfV17d_piyOI2PZew

  robicie jakies odlewy albo cos ? bo mam podobny klucz do domu tylko ze z 2 skrzydełkami o rożnych wzorach xD

  i jeszcze jedno pytanie, jak wygląda bezpieczeństwo w zamkach z takimi kluczami, sa one bezpiecznejsze ?

 •  

  pokaż komentarz

  Mam wymienione jedne drzwi w Suzuce Swift '97 - z powodu bicia boku auta (to jeszcze zanim auto było moje). No i teraz kluczykiem mogę odpalić, otworzyć od strony pasażera, bagażnik ale nie od strony kierowcy bo drzwi wymienione razem z zamkiem. Czy da się dorobić zamek (dociąć zapadki) pod klucz? Za ile mniej-więcej

 •  

  pokaż komentarz

  Widze ze Abus i Wilka mają raczej dobre opinie wg Ciebie , a co powiesz na zamki firmy BKS, pracując w niemczech dużo ich widze.

  Może jeszcze powiesz nam coś na temat kluczy "systemowych" ? Chodzi mi o to ze jeden klucz pasuje do
  -drzwi wejściowych bloku
  -drzwi głównego wejścia do piwnicy
  -drzwi do pomieszczenia ze śmietnikami
  -drzwi do pomieszczenia na rowery i wózki
  -oraz do mieszkania (każdy mieszkaniec ma klucz który pasuje do wszystkich pomieszczeń i tylko do jego mieszkania)

 •  

  pokaż komentarz

  Mam taki klucz: http://i.imgur.com/87iwS.png
  Dlaczego nikt w polsce nie moze go skopiowac ?
  Pytalem sie w kilku punktach

  •  

   pokaż komentarz

   @jooj: To jest podobna sprawa jak z Kemazami czy Fab-ami. Albo producent chce mieć wyłączność na swoje surowce, albo klient (spółdzielnia, właściciel fabryki) kupuje sobie taki profil, którego nie ma ogólnie dostępnego na rynku

 •  

  pokaż komentarz

  czy jeśli w zamku w drzwiach swego samochodu znalazłem ułamaną końcówkę śrubokręta to czy oznacza to, że włamywacz był debilem, czy miało to jakiś sens?

  •  

   pokaż komentarz

   @sheslostcontrol: W starszych samochodach nawet właściciele tak otwierają (polonezy na przykład), szkoda im 10-20 zł na klucz bo i tak auta raczej nikt nie zwinie. W niektórych nowszych tez się da (ale w tych z kluczem nacinanym jedno lub dwustronnie), tyle że to uszkodzi już zamek. Jeśli u Ciebie chodzi bezproblemowo to tylko się cieszyć że gość nie zniszczył.

 •  

  pokaż komentarz

  Kiedyś kolega zatrzasną kluczki w swoim golfie III, więc drugi kumpel wyciągnął pęk kluczy i próbują jeden po drugim w koncu otworzył samochód. Jak to możliwe, że tak łatwo można dowolnym kluczem otworzyć zamek w samochodzie?

 •  

  pokaż komentarz

  @Seraphiel:
  1)a z ciekawosci, masz taka maszyne gdzie podajesz kod klucza, czyli te 999? czy zeby zrobic bumpkeya trzeba troche wiecej pokombinowac? na przyklad znalezc klucz z dwoma 9 obok siebie i przesuwac go co chwila?
  2) czy wiesz jakie sa najczestsze sposoby wlaman? wytrychy,bumpkeye, lamanie zamka, wywazanie drzwi?

  •  

   pokaż komentarz

   @dostojnyKocur:
   1. Nie, jest sterowana ręcznie nie komputerowo, więc robi się albo jak ty piszesz, z przesuwaniem, albo wśród dziesiątek kluczy szukasz takiego żeby miał "9" na pierwszym miejscu, jakiś z "9" na drugim itd. Z resztą rożne firmy mają różną długość wkładek więc i tak trzeba czasem pogłębić.
   2. Nie wiem niestety. (przydałoby się AMA - policjant :>)

 •  

  pokaż komentarz

  Jakie znaczenie ma napis na kluczu "Nie kopiować"?
  1. Czy jest to widzimisię producenta zamka, bo nie
  2. Czy nie da się technicznie tego zrobić
  3. Jakiś inny powód

 •  

  pokaż komentarz

  Witam :-)
  Kojarzysz klucz tego typu http://tinypic.com/r/343jl91/7 sorry za jakosc. Przechodza one na wylot na drzwi. Są dosyć stare. Mam tylko 3 taki z czego właśnie jeden mi pękł. Podobno nie ma możliwości dorobienia tego. Prawda to? Taki fajny klucz zawsze w towarzystwie robi furure ;]

 •  

  pokaż komentarz

  Co sadzisz o Assa Abloy?

 •  

  pokaż komentarz

  @Seraphiel: wlasnie w tym problem, ze nie mam akurat dostepu, brak mozliwosci zrobienia zdjecia. dostalem takie klucze do wejscia do budynku, jest to niby profil zastrzezony o nazwie Lob MK. i szczerze mowiac pierwszy raz o tym slysze ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @Mombik: Zgaduję, że to po prostu jeden z 3 czy 4 zastrzeżonych profili lobów. Jeżeli tak to przede wszystkim są masakrycznie twarde (za wyjątkiem ewentualnej plastikowej główki). Są ok, znacznie lepiej od Lobów zwykłych. Przez 3 lata miałem jedna reklamację kłódki z nimi (klucz otwarł i się zablokował), ale wysłali nam zaraz nową bez żadnych problemów. Dorobienie to 25 zł.

 •  

  pokaż komentarz

  1. Czy polecasz klucze LOB MK?
  2. Czym roznia sie te MK od zwyklych?
  3. Ile kosztuje dorobienie takiego klucza?

  •  

   pokaż komentarz

   @Mombik: Musze powiedzieć że nie wiem o jakim kluczu mówisz, możesz wrzucić jakieś zdjęcie (samego profilu albo otworu w zamku/wkładce)? Nie kojarzę w ogóle takiego oznaczenie wśród Lobów

 •  

  pokaż komentarz

  @Seraphiel:
  Mam pytanie. Mam takie klucze do mieszkania (a przynajmniej bardzo podobne) i jak wkładam klucz do zamka, to klucz utyka tak w połowie swojej długości i muszę się namęczyć z włożeniem go do końca.
  http://www.sparta.com.pl/photo/product_big/9/4/a/1_94aedaa419b9.jpg
  Jak mam wyczyścić zamek? A może muszę wymienić bo grozi zacięciem się zamka?
  Dodam, że zamek raczej jest stary, a klucz się zawsze lekko zacinał. Dopiero przy remoncie na klatce zaczęły się większe problemy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Hyp: Przyjrzyj się kluczowi - zapadki podczas wkładania go do wkładki muszą się "prześlizgnąć" przez całą jego długość. Może na samym początku masz po prostu wyrobiony skos po którym każda zapadka przechodzi? Spróbuj klucz "naostrzyć" tylko nie przesadzać oczywiście, wyczucie tu jest bardzo wskazane, jeżeli skrócisz go od ostrzenia za bardzo albo pogłębisz pierwszy otwór to klucz będzie do wywalenia.

   Inna opcja, skoro mówisz że przy końcu się zacina, spróbuj spinaczem do papieru po kolei nacisnąć każdą zapadkę we wkładce - może faktycznie któraś się usyfiła pyłem od wspomnianego remontu. Przed czyszczeniem możesz spróbować jeszcze sprężonym powietrzem ja przedmuchać, szkoda byłoby sobie w środku błoto zrobić z pyłu i jakiegoś wd40

 •  

  pokaż komentarz

  Czy dorobisz kluczyk samochodowy jeśli przyniosę ci na wzór tylko korek wlewu paliwa otwierany tym kluczykiem?

 •  

  pokaż komentarz

  @Seraphiel: Wybacz, że pytanie zadaje dopiero po ponad roku, ale moi rodzice "są na kupnie" drzwi i pierwsze co się o tym dowiedziałem to pomyślałem o tym właśnie AMA. Czy za 1000-1500zł dostanie się już coś sensownego? Na co patrzyć przy wyborze drzwi? Jakie zamki itp.

  •  

   pokaż komentarz

   @gurken: Nie pomogę Ci zbyt wiele, bo od pół roku już tam nie pracuję. Nie podam Ci też konkretnych typów, ale przed zakupem porównaj przede wszystkim czy do drzwi pasują STANDARDOWE wkładki (bardzo ważne, kupi się drzwi teraz, a za pół roku można dokupić droższą, atestowaną wkładkę), następna w kolejności powinna być grubość blachy - wiadomo, im grubsza tym lepsza.

   Ogólnie, kupiłbym możliwie najdroższe, solidne drzwi, osobno dobierając tańsze (w granicach rozsądku) dodatki - klamki czy wkładki. Za rok, jak będą fundusze wystarczy wymienić je na lepsze. Jak spróbujesz oszczędzić na samym skrzydle, lub nie daj Boże kupisz coś na niestandardowe wkładki - będziesz skazany na jednego producenta lub znowu wymianę całości.

   Czasem w czasie poszukiwań oprócz dużych marketów warto odwiedzić mniejsze punkty montażu drzwi, rolet itd - choćby słynnej Gerdy, Abusa czy innego znanego producenta. Nawet jak nic nie kupisz, możesz rozejrzeć się dokładnie co masz do dyspozycji.
   Mam nadzieje że chociaż trochę Ci to pomoże :)

 •  

  pokaż komentarz

  Czy są jakieś wkładki z firmy DELTA godne polecenia? O tej firmie nic nie wspomniałeś, a mam zamki i drzwi z tej firmy. Oczywiście zamki standardowe zapewne, ale pytam bo nie wiem czy można wymienić również na DELTĘ ale lepszą :)

 •  

  pokaż komentarz

  Co sądzisz o zamkach Austriackiej firmy EVVA i kluczach typu EVVA DPI? Coś takiego mi zamontowali i wygląda w miarę OK, jeśli tak nie jest to wyprowadź mnie proszę z błędu.

 •  

  pokaż komentarz

  dlaczego dorobienie zwykłego klucza kosztuje 8-10 złotych, a dorobienie cholernych gerd kosztuje nawet 100 złotych za klucz?

 •  

  pokaż komentarz

  1) Klucz do mieszkania - firmy sls.co.il (Izrael)
  2) Klucz do drzwi wejściowych bloku - Kemaz

  Spotkałeś sie może z tymi firmami (zwłaszcza SLS)? Co o nich myśleć?

  •  

   pokaż komentarz

   @ciejkins: Niestety o SLS nic nie słyszałem - chociaż zdjęcie by mi sporo pomogło. Kemazy znam, są dobre i lubię je bo nie muszę ich dorabiać - to jedna z tych kluczy "rezerwowanych żeby nie dorobić nigdzie poza źródłem skąd je masz"

 •  

  pokaż komentarz

  Mam taki klucz jak ten http://img708.imageshack.us/img708/9699/kluczx.jpg
  Napis na nim to Cabinet a z drugiej strony 6 cyfr. Wsuwa sie go poziomo we wkładkę.
  Czy to dobry zamek czy radzisz go zmienic na jeden polecanych przez Ciebie ?

 •  

  pokaż komentarz

  Zdziwił mnie brak w Twoim zestawieniu wkładek Wink House'a. Co sądzisz o tym producencie. Spotykam się dosyć często z opinią, że to najlepsze wkładki jakie można kupić. Generalnie obcuję z jedną taką wkładką - klucz z nawiercanymi otworami i wygląda to solidnie. W markecie brak, w małych punktach z wkładkami są - ceny nie za niskie, ale pracownicy polecają. W sumie to ostatnio sobie okna wymieniałem na Aluplasta i o dziwo metalowe elementy zamkowe okien są tej właśnie firmy - ucieszyło mnie to, właśnie przez opinię, jaką cieszy się Wink House. Chętnie poznam Twoją, Seraphielu, opinię - w perspektywie mam wymianę drzwi i będę się musiał na coś zdecydować, myślę, że 3 wkładki tak dla pewności wstawię. :)

 •  

  pokaż komentarz

  Kupiłem ostatnio do roweru u-locka
  http://sklep.scigacz.pl/ulock-abus-granit-xplus-poziom-atest-pzu-rozmiar-duzy-p-12750.html

  1. Co sądzisz o jego zabezpieczeniu ?
  2. Dostałem do niego kluczyk zapasowy z kartką z kodem ? Czy to oznacza, że tylko u producenta będe mógł dorobić kluczyk ?

  •  

   pokaż komentarz

   @robercik3c: Małe foto trochę, pokaż kluczyk ;> Co do Ulocków, jedyna filozofia to zapinać na tyle wysoko, żeby nie dało się oprzeć nożyc o ziemię. Kiedyś było dosyć głośno o ulockach z okrągłym kluczem które się dało otworzyć długopisem.

 •  

  pokaż komentarz

  @pirox: bardziej mi hodzilo o taki klucz: http://i.imgur.com/4uuCu.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @pirox: Szczególnie w tych starszych i wysłużonych kluczach często jedynym ograniczeniem jest kształt otworu zamka, powiększ go to otworzysz łyżką. W nowszych na klucze piórowe wygląda to tak: jeżeli wydasz ponad 200 zł możesz mieć naprawdę solidny zamek, tylko zastanów się czy masz ochotę nosić takie żelastwo w kieszeni, za dorobienie płacić 70 zł a przy otwieraniu zamka budzić cały pion w bloku. Osobiście nie pakowałbym się w to, tylko dopasował coś z mniejszym kalibrem, bo jeżeli kupimy tańszy zamek na takie kluczysko, to nie będzie on zbyt dokładny.

 •  

  pokaż komentarz

  Od około 10 lat mam drzwi przeciwpożarowo-antywłamaniowe Gerdy, modelu nie pamiętam. Nie ma wizjera, są białe, mają zastawki itd, jest jeden zamek, który otwiera się kluczem, który wygląda mniej więcej tak: http://www.kluczserwis.com.pl/gerda/stars/drzwi_pliki/starsklucz.jpg
  Jakiś czas temu wracałem do domu w nocy i miałem małe 'problemy' z otwarciem drzwi gdyż ktoś je zamknął od wewnątrz i zostawił klucz w zamku. Jakimś cudem udało mi się drzwi otworzyć, jednak od tej pory zamek jest powiedzmy rozregulowany o pół obrotu. Czy jest to groźne, może da się to jakoś naprawić?

  i drugie pytanko odnośnie wkładek Cisa z nawiercanym kluczem, miałeś jakąś styczność?

  •  

   pokaż komentarz

   @michaleq: Cisa to niemal to samo co abus, surowce mają prawie identyczne, kilka razy się naciąłem robiąc abusa z cisy i odwrotnie (klienci wracali źli, że do zamka klucz nie włazi).

   Co do problemu z tym zamkiem - wygląda na to że coś się w środku wyrobiło i przeskoczyło o ten kawałek obrotu. Osobiście wolałbym go wymienić teraz, niż kiedyś stwierdzić że przez drzwi nie przejdę. ZX tylko raz widziałem w częściach, bałbym się to składać kiedykolwiek do kupy (szczególnie jak części się rozsypią gdzieś dookoła). Niech się Trefl ze swoimi puzzlami schowa przy tym ;)

 •  

  pokaż komentarz

  Mam prośbę o ocenę wkładek i kluczy ZIPP (taki napis widnieje na kluczu).

 •  

  pokaż komentarz

  dlaczego nie otworzyłeś przy twojej wiedzy własnego punktu?

  •  

   pokaż komentarz

   @wilkpiski: Jestem studentem, praca to tylko dodatek. Na otwarcie własnego zakładu potrzebowałbym paręnaście tys. na urządzenia potem pewnie drugie tyle na surówki, meble i pomieszczenie. Potem trzeba byłoby pracować, a mogę mieć z tym problemu kiedy w październiku zacznie się rok akademicki ;)

 •  

  pokaż komentarz

  @Seraphiel: Uhh, dużo pytań, nie wiem czy dojdziesz do mojego, ale jest ono z kategorii coś na styl "zagadki z dzieciństwa".

  Mianowicie, spotyka się klucze (np. w pensjonatach), które pasują jednocześnie do zamka pokoju, jak i do zamka od drzwi głównych. Wszystkie klucze gości pasują do zamka głównego, ale jednocześnie a do zamków poszczególnych pokoi pasują wyłącznie pojedyncze klucze.

  Reasumując, jak jeden zamek może być otwierany przez wiele kluczy, które jednocześnie mają swoje unikalne zamki?

 •  

  pokaż komentarz

  Mam w firmie wkładke "Gera". Słyszałeś o tym? Dobre to? :D
  Sprzedawca zapewniał, że klucz da się dorobić tylko w jednym miejscu w Polsce :?

  •  

   pokaż komentarz

   @knowakowski: To zależy jak wygląda kluczyk - jeżeli po porównaniu ze zwykłym Lobem czy eoroprofilem możesz stwierdzic że ma po obu stronach "dużo więcej rowków" to szef ma rację, jeżeli budowę ma zblizoną do tych zwykłych kluczy to na 95% cos bys dopasował na lewo ;>

 •  

  pokaż komentarz

  Chciałbym teraz przeprosić wszystkich którzy nie otrzymali ode mnie odpowiedzi na swoje pytania - miałem pilny wyjazd dzień po dodaniu mojego AMA. Teraz postaram się nadrobić zaległości, jeżeli ktoś będzie miał więcej pytań - też chętnie odpowiem

 •  

  pokaż komentarz

  Oczywiście przypomniało mi się jeszcze coś.
  Posiadam taki zamek niestety bez kluczyka.
  http://allegro.pl/przelacznik-stacyjka-na-kluczyk-on-off-typ-47-i1759163060.html
  Da się do tego dokupić kluczyk (bo w tym wypadku chyba nie trzeba nic dorabiać) ?

  •  

   pokaż komentarz

   @kepak: Jeżeli to ten sam kluczyk co kiedyś do kieszeni na dysk to chyba prościej będzie zapytać jakiegoś woźnego ze szkoły, może w piwnicy się walają, bo takich kluczy daaaawno nie widziałem.

 •  

  pokaż komentarz

  @Seraphiel: Mógłbyś napisać coś o konserwacji zamków/kluczy, tak aby służyły jak najdłużej? Coś w ogóle należy robić? Smarowanie? Czym?
  Bawią mnie zajebiście odpowiedzi jak ktoś na problem na zacinającą się stacyjkę poleca psiknąć WD40. Debili nie sieją.

  •  

   pokaż komentarz

   @pablo_see: No trochę Cię zdziwię, ale czasem lepiej wd niż jakimś smarem. Zamki samochodowe to pikuś - tu faktycznie nawet olej do przekładni się sprawdzi, ale wkładek antywłamaniowych się nie smaruje żadnym smarem ani olejem. Wkładki te mają tak małe luzy że się zwyczajnie zapchają. Producenci polecają jakieśtam swoje preparaty ale właściwie zawsze maja one konsystencję wd40, a często zbliżony zapach (a kosztują znacznie więcej). Z drugiej strony, jeżeli zapłacisz za wkładkę 200 zł, zastanów się czy nie lepiej wydać 20 na bezproblemową pracę czy kombinować olejami czy nawet wspomnianym wd i ją zapchać (wraz z utrata gwarancji!)

 •  

  pokaż komentarz

  Pytanie czy można dorobić sam grot(i za ile)do forda, mam kluczyk z pilotem z którego da się zdjąć grot i ten grot jest okrutnie wyrobiony już i mam drugi(o taki)który ma grot w bardzo dobrym stanie, i tym z pilotem bardzo ciężko mi się otwiera korek wlewu. Immobiliser jest chyba w tej części z pilotem, bo samym grotem nie jestem w stanie odpalić silnika.

  •  

   pokaż komentarz

   @coo84: Da się, zależy jak wygląda Twój kluczyk z pilotem - czy grot wyłazi sam (wykręca się śrubkę czy coś), czy z kawałkiem obudowy (wtedy to się nazywa "widełki") Sam grot z docięciem to 40-50 zł, widełki mogą być niewiele droższe. W tym kluczyku z foty też jest transponder (jakby co). Do dorabiani idź z tym jak najmniej zużytym kluczykiem, forda dorabia sie inaczej niz normalne klucze. Najpierw pracownik "odczytuje" głębokość nacięć (są trzy możliwe głębokości + czwarte - nienacięte, a kluczyk ma 6 zapadek) i dopiero potem tnie nowy kluczyk. Takie działanie sprawia że to chyba jedyny kluczyk który można dorobić "z kartki papieru" nie widząc w ogóle oryginału - wystarczy "kod" nacięć.

 •  

  pokaż komentarz

  @Seraphiel: Ok ale jak z ich otwieraniem? Podobny szmelc co Chińskie czy może jakaś średnia półka? Czy wystarczy spinacz biurowy?

 •  

  pokaż komentarz

  @Seraphiel: Co powiesz o wkładkach firmy Delta? (nawiercane) - mam takie dodane standardowo do drzwi (ok 1500zł).

  •  

   pokaż komentarz

   @Unterus: Loteria przy dorabianiu, sporo punktów w ogóle odmówi podjęcia próby dorobienia (stosunek zwrotów do dorobionych kluczy poprawnie to 1:1). Drogie (25 zł) klucze, kiepska jakość.

 •  

  pokaż komentarz

  Z wcześniejszych komentarzy wiem już ze Silca to producent surówek. Posiadam klucz oznaczony TE7 (SIlca) o ile to oznaczenie typu surówki czy jesteś w stanie określić orientacyjną jakość wkładki?

  •  

   pokaż komentarz

   @edwin123: O ile dobrze kojarzę to Tesa T60, nie ma źle - tez mało popularne wkładki w Polsce. Jakość - myślę że można ja wsadzić między atestowane a nieatestowane - coś ponad średnią (jeżeli myślimy o tym samym, niestety w domu nie mam katalogu kluczy)

 •  

  pokaż komentarz

  Na moim (dorobionym) jest jedynie oznaczenie EPB. Co ono oznacza?

 •  

  pokaż komentarz

  @ciubas: Dobra przeczytałem Twoją radę wyżej, wyczyściłem osobiście te klucze (brat i mama zapewniali, że to robili), wyjąłem pełno syfu i teraz pytanie: klucze wchodzą trochę za głęboko - da się coś z tym zrobić? :D

 •  

  pokaż komentarz

  2 dni temu złamał mi się klucz do samochodu - opel astra F - (całe szczęście szczątki udało się usunąć ze stacyjki). Z tego co doczytałem w powyższych komentarzach to dorobienie takiego klucza i przeniesienie immo ze złamanego do nowego nie powinno przysparzać problemów. Jaki mniej więcej jest koszt takiej operacji?

  •  

   pokaż komentarz

   @jaygo: to zależy jak bardzo trzęsą Ci się ręce. Gość w punkcie dotnie Ci nowy klucz "z miejscem" na immo za ok stówę, ale przełożenie go to już jego dobra wola. Zdarza się że ludzie (szczególnie drudzy, trzeci właściciele) mają transponder zaklejony i trzeba kombinować - nóż do tapet i delikatnie wycinać cały plastik i klej naokoło, ale lepiej zostawić to klientowi niż wysłuchiwać roszczeń że coś się uszkodziło. Jeżeli nie ma kleju to w punkcie powinni przełożyć do nowego kluczyka już za darmo.

   A dorabianie klucza choćby połamanego to zazwyczaj żaden problem, chyba że klucz jest skręcony (nie zawsze daje się wyprostować)

 •  

  pokaż komentarz

  Mam klucz na którym pisze ITO, drzwi rzekomo antywłamaniowe...ścierwo czy nie? :D

  •  

   pokaż komentarz

   @Misiek0987: W łapie ich nie miałem, po przegoglowaniu stwierdzam że nie jest to najwyższa półka. Na pocieszenie dodam że na 99% chińszczyzna też nie. Tak więc wychodzi że Nie-ścierwo ;)

 •  

  pokaż komentarz

  @Seraphiel: Poradź mi co mam zrobić. Mam zamontowaną pod klamką zwykłą wkładkę bębenkową, ale nie mam do niej klucza. Chciałabym zacząć jej używać. Opcje są dwie - wziąć skądś klucz (niewykonalne) lub wymienić wkładkę. Jak mogę ją wyjąć nie mając klucza? Próbowałam otworzyć korzystając z poradnika do włamywania się, który był na wykopie jakiś czas temu, ale nie udało mi się. Nie mogę jej normalnie wykręcić, bo jest lekko zablokowana i muszę przekręcić troszkę kluczyk, żeby ją wyjąć. Nie wiem, czy jest to zrozumiałe, co napisałam, mam nadzieję, że załapałeś sytuację ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @Katydid: Jeżeli to taka zwykła wkładka, nieantywłamaniowa wierć śmiało w bębenku, jak to nie pomoże drugi otwór pod bębenkiem, tak żeby wszystkie zapadki usunąć. To już pomoże ;)

 •  

  pokaż komentarz

  @Seraphiel:
  Zastanawia mnie taka rzecz. Ostatnio mój tata chciał dorobić kluczyk do samochodu (Opel Astra II). Za sam kluczyk bez kopiowania immobiliser'a koleś zaśpiewał 160 zł. Oczywiście mój tata zaśmiał się pod nosem i jako mechanik w serwisie Opla uświadomił pana że taki kompletny,oryginalny kluczyk kosztuje 130zł :) Dlatego mam do Ciebie pytanie. Ile ty byś zainkasował za dorobienia takiego klucza?

  •  

   pokaż komentarz

   @mcfly12: Za sam kluczyk 20 zł za nacinany albo 40 zł za frezowany.
   Za kluczyk Z MIEJSCEM na immo (taki przyszłościowy) 100 zł.
   Sam transponder do immo 60 zł.
   Kluczyk + kodowanie Immo 130. Tylko my nie robimy na surowcach Oplowskich tylko od wcześniej wspomnianych firm: Silca, JMA, Orion itd. W teorii jest to samo, w praktyce klientowi nigdy nie pasuje że zamiast logo marki samochodu ma jakieśtakiecoś ;)

 •  

  pokaż komentarz

  Tak było kiedyś, obecnie Gerdę przejęli skośnoocy i jak się można domyśleć nie odstają one zbytnio od ich rodzimej produkcji.

  Skąd te rewelacje? Pierwsze słyszę...

  •  

   pokaż komentarz

   @genobis: Informację taką znalazłem w jakiejś gazecie, teraz w internecie nie widzę nic na ten temat. Powiem szczerze że nawet nie zastanawiałem się nad sprawdzaniem autentyczności newsa, to co widziałem we wkładkach gerdy idealnie mi pasowało do tekstu z gazety.

 •  

  pokaż komentarz

  Mam pytanie dot. kluczy długich, uchwyt przedłużka na ok. 3-4cm i na końcu płytka/skrzydełka z ząbkami po obu stronach. Czy to prawda, że są to bardzo dobre klucze i że do otwarcia takiego zamka potrzeba kasiarza ? Swoją drogą klucze wyglądają jak te ze starych kas pancernych.

  •  

   pokaż komentarz

   @stb73: Tak, tylko zazwyczaj taki zamek tez więcej kosztuje od tradycyjnych, podobnie jak dorobienie klucza (ok 70 zł). Klucze są niemal identyczne jak współczesne sejfowe - toczone z jednego kawałka stali i niemal nie do złamania

 •  

  pokaż komentarz

  Jeśli jeszcze masz chęci odpowiadać, to napisz mi proszę co myślisz o firmie EVVA GPI
  Klucz po drugiej stronie posiada wybity numer oraz napis "Ges. Gesch Profilsvstem" firma chyba niemiecka.

  •  

   pokaż komentarz

   @KaliP: Kolejna niemiecka firma, mniej popularna w Polsce. W sumie szkoda że u nas ludzie wolą kupować jakieś gówno z Chin zamiast porządnych wkładek. Co do samej firmy, to nie widziałem u nich "prostego" klucza - chyba nawet najtańsze wkładki mają klucze wielorowkowe, porównywalne już naszymi Lobami z atestem bądź kluczami czeskimi. Ponownie problem może zaistnieć przy próbie dorobienia ;P

 •  

  pokaż komentarz

  A jak prezentuje się sytuacja z kluczami do samochodu? Jak mam poznać czy ślusarz nie chce mnie wydymać?
  jak wyglądają ceny dorabiania takich kluczy w Twoim zakładzie?

  Z rok do tyłu mój kolega dorabiał sobie klucz do swojego czinkłaczento: żadnych imobilajzerów i innych bajerów- sam klucz. Zabulił 20zł. Drogo to czy tanio? Ślusarz ten z tego co słyszałem ma najlepszą opinię w mieście. Też chcę sobie dorobić do Corsy B- także bez elektroniki itp- sam klucz, bo ostał mi się tylko jeden.

 •  

  pokaż komentarz

  Na kluczu mam napisane "Pfaffenhain" - dobre to jest? Drugi zamek mam Iseo, to już wiem że jest dobry i cieszy mnie to, więc od razu dzięki za dobre AMA :)

  •  

   pokaż komentarz

   @kwiatosz: Bardzo dobry zamek, z małym problemem w postaci dorobienia. Mało popularny w Polsce więc surowce pewnie na zamówienie. Nie przypominam sobie żeby u nas był jakiś dostępny od ręki.

 •  

  pokaż komentarz

  Nie wiem czemu jeszcze nikt się nie przyczepił do "CE – China Export" - CE to obowiązkowy "Certyfikat Europejski", czyli wynikający z dyrektyw EU, które "dotyczą zagadnień związanych z bezpieczeństwem użytkowania, ochroną zdrowia i ochroną środowiska, określają zagrożenia, które producent powinien wykryć i wyeliminować".

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Oznaczenie_CE

 •  

  pokaż komentarz

  Mam kilka pytań dotyczących dorabiania kluczy:

  Załóżmy, że mam w mieszkaniu zamek antywłamaniowy, do którego klucz można dorobić tylko za okazaniem karty, 2 kluczy lub dowodu osobistego. Gdy jestem w pracy, zostawiam mój klucz w biurze, po czym udaje się na kilkugodzinne spotkanie. W tym czasie ktoś "pożycza" sobie mój klucz i udaje się z nim do dowolnego punktu dorabiania kluczy. Na miejscu pokazuje dowód, dorabia sobie kopię mojego klucza, po czym oryginał odnosi na miejsce przed moim powrotem ze spotkania.
  Któregoś dnia gdy wracam do domu widzę, że zniknął telewizor, laptop, itp.. Policja stwierdza, że nie ma śladów włamania, więc sprawca musiał mieć klucz. I teraz pytanie: w jaki sposób to, że osoba kopiująca klucz pokazała w punkcie dorabiania kluczy dowód osobisty pomoże w jej znalezieniu? Czy powinienem objechać z oryginalnym kluczem wszystkie punkty w mieście i pytać, czy ktoś nie dorabiał tego wzoru klucza? Czy może zadzwonić do producenta zamka i od niego uzyskać informacje o dorobionym kluczu? Czy jeśli osoba dorabiająca klucz pokazuje wam dowód, to przechowujecie tylko informację, że ta osoba dorabiała "jakiś" klucz, czy może numer dowodu jest powiązany z wzorem konkretnego klucza?

  •  

   pokaż komentarz

   @ki3nzan: W teorii powinno być tak, że każdy producent "pilnuje" swoich kluczy. Pracownicy w punktach dorabiania mają zapisywać numer karty, a co dłuższy okres czasu (miesiąc? kwartał?) Przekazują ile kluczy zrobili wraz z nrem kart. Po włamaniu, Ty jako właściciel mógłbyś kontaktować się z producentem, okazać kartę i dowiedziałbyś się gdzie klucz był dorabiany. Dalej i tak nie ma różowo, nie każdy punkt ma monitoring, a już na pewno żaden nie trzyma nagrań dłużej niż tydzień. IMO do dorobienia takiego klucza powinno się podać zarówno kartę jak i dowód osobisty - wtedy zostałby "w systemie" jakiś sensowny ślad. W praktyce jest jak mówisz - klucz możesz dorobić tylko z dowodem, a po okazaniu dwóch kluczy (czy nawet "dogadaniem się" z pracownikiem na lewo) nie pozostaje żaden ślad.

   Własnie dlatego tak wyróżniłem Wilkę, bo zdobyć kartę jest trudniej niż pożyczyć klucz na parę godzin.

 •  

  pokaż komentarz

  Witam. Mam pytanie odnośnie wkładki Tesa T-60. Czasami, gdy chcę otworzyć drzwi klucz w zamku obraca się luźno o 180, a czasami o 360 stopni tzn. obracam go i nic się nie dzieje po prostu kręci się i nic poza tym. Co może być przyczyną ?

  •  

   pokaż komentarz

   @maliniak91: Jednym z powodów może być za krótki klucz (np jeśli czubek się wytarł o powiedzmy 0,5 mm). Spróbuj po włożeniu klucza docisnąć go jeszcze i dopiero kręcić. Jak pomoże - nowy klucz. Jeżeli nie pomoże - wkładka do wymiany.

 •  

  pokaż komentarz

  @Seraphiel: witam, czy można polecić jakiś rodzaj kłódki, który będzie możliwie najbardziej odporny na zatykanie szczeliny gdzie wkłada się klucz?

  •  

   pokaż komentarz

   @blmpl: Jeżeli chodzi Ci o zatykanie pyłem czy kurzem to coś z tego komenta, jeżeli o dzieciarnie zatykającą zapałkami to ta druga tez się nada lub coś na taki klucz jak dwie kłódki z pokazywarki - otwór jest na tyle duży że nawet zasypany piachem da się wyczyścić, jak coś to mniejsza pęsetka też wejdzie żeby jakiś syf wydłubać. Minus - jak wspominałem - ciężko znaleźć miejsce gdzie Ci taki klucz dorobią.

 •  

  pokaż komentarz

  Trzy pytania :
  1. Czy producenci surówek (Silca,JMA,Errebi...) mają w ofercie klucze do chińskich drzwi "antywłamaniowych"? Nie licząc półokrągłego Baodeana.
  2. Czy trafił do Ciebie któryś z kluczy: GAM 9, GAM Z, GAM C, GAM BC?
  3. Jakiego producenta są kopiarki na których pracujesz?

  •  

   pokaż komentarz

   @SmoQ84:
   1. Tak, ale nie do wszystkich - czasem trzeba ręcznie klucz skrócić, czasem nie da się nic zrobić.
   2. Pierwszy tak, pozostałych nie kojarzę, rzucę okiem w pracy ;>
   3. Dwa "Rekord" i jedna jakaś noname polska do tych starszych kluczy (tzw "piórowych")

 •  

  pokaż komentarz

  Gratuluje tekstu - jeden z naprawdę niewielu w których przeczytałem wszystkie komentarze.
  Jeśli jeszcze zaglądasz to małe pytanie:
  ukasz3000 pytał już o taki zestaw i pisałeś, że nie miałeś ich w rękach - to może po zdjęciu coś powiesz.

  Kupując mieszkanie dostałem w spadku taki zestaw: http://i.imgur.com/Pkkc6.jpg
  Niebieski superlock do wkładki w drzwiach antywłamaniowych, Kaba GeGe od zasówy montowanej na drzwiach.
  W gege zamalowałem cztery nacięcia w SL dwa nawiercenia (sumarycznie ma 5 nawierceń - jedno jest na tyle małe, że nie widać na zdjęciu).
  Na gege z tyłu jest napis "registered - do not duplicate" oraz kod - litera i sześć cyfr.
  Do gege firmowo były 3 klucze + na karcie adnotacja o dorobieniu jednego (mam wszystkie 4) - jaka jest szansa, że poprzedni właściciel dorobił sobie jeszcze jeden?
  Co sądzisz o takim zestawie?
  Nie mam żadnej instrukcji do tych zamków - czy sądzisz, że powinienem je smarować? (SL ma 5 lat kaba 3 - chodzą na razie jak złoto)

  •  

   pokaż komentarz

   @jagas: Jeśli chodzą, nie ruszaj - smaruj dopiero kiedy będzie problem ze wsadzeniem klucza do zamka, ewentualnie z obrotem (ale to drugie to częściej wyrobione zapadki). Po zdjęciu mogę stwierdzić że zestawik porządny. Czy poprzedni właściciel dorobił klucz? Ciężko stwierdzić. To, czy klucz można dorobić (i na jakich warunkach - karta, wpis gdzieś, czy sam nr dowodu) to umowa między punktem a producentem. Tak jak wcześniej pisałem, z tymi kluczami się nie spotkałem, więc nie wiem jakie wymagania stawia sobie ten producent przy autoryzacji. Nie chciałbym Cie więc w błąd wprowadzać.

   Raz babka chciała mi dać 10 zł "ekstra" za dorobienie gerdy bez niczego (teoretycznie mógłbym wpisać że klientka okazała dwa oryginały), ale jakoś złe przeczucia miałem co do tego i odmówiłem. Nie wiadomo czy "Twój" poprzedni właściciel zna zasadę "jak nie posmarujesz to nie pojedziesz" i nie próbował tego samego.

 •  

  pokaż komentarz

  Mam zwykłe "białe" drzwi - deska, dykta, w środku tektura, dodatkowo 1 blokada przeciwko wyważeniu. Zamek pojedynczy, wkładka LOB, od środka otwierana bez klucza. Ile czasu teoretycznemu włamywaczowi zajęłoby dostanie się do mnie, bez powodowania zbyt wielkiego hałasu? :-)

  Można u Ciebie bez problemu kupić klucze typowe, np. do szafy, do skrzynki elektrycznej?

  •  

   pokaż komentarz

   @MarLukKi: Zamki bez atestu - poniżej 30 sekund na otwarcie niestety. Tak jak wcześniej pisałem, z drugiej strony takie drzwi nie zwracają uwagi potencjalnych złodziei, im droższe drzwi tym (zazwyczaj) cenniejsza zawartość ;) Sam mam dwa stare Loby w drzwiach i szczerze, to włamu się nie obawiam (najcenniejsze rzeczy u mnie to chyba lodówka i pralka ^^)

   Do szafek, skrzynek energetycznych - wszystkie. A czego nie mamy na miejscu, zawsze można zamówić w hurtowni.

 •  

  pokaż komentarz

  Komentarz usunięty przez autora

 •  

  pokaż komentarz

  @Seraphiel: podobne, tylko o ile pamiętam to tamten miał te wyżłobienia prawie do końca, i był dłuuuuugi. W każdym bądź razie kolesiowi ten zamek polecił zawodowy włamywacz ;-) Powiedział jeszcze jak drzwi osadzić żeby nie dało rady nic z nimi zrobić i powiedział że jak ktoś to otworzy to chyba z połową ściany, za co ten włamywacz ręczy swoją reputacją.

  •  

   pokaż komentarz

   @obsikany_rekin: Jest kilka długości tych kluczy, Najdłuższy ma chyba z 15 cm i faktycznie - dosyć trudno byłoby przy nim gmerać. W każdym razie przez 3 lata nie dorobiłem ani jednego z tych dłuższych, więc są one raczej mało popularne.

 •  

  pokaż komentarz

  Zapytam jeszcze z ciekawości - pracujesz w firmie rodem z Belgii? ;)

 •  

  pokaż komentarz

  @Seraphiel:
  Dzięki za odpowiedź
  Jeśli chodzi o tandetę to jakiś czas temu miałem w ręku kłódkę kodową za 1,50 zł. Coś takiego po prostu trzeba zobaczyć. Bez dobrze podanego kodu można było ją na tyle otworzyć ,że w zasadzie nie spełniała swojej funkcji. Wszystkie przełożenia miała plastikowe, a obódowa była w zasadzie otwarta na oścież (kwestia podważenia).
  ps. Takie kłódki jak "Rock" bądź "Lock" nadają się do czegoś ?

  •  

   pokaż komentarz

   @kepak: ponoć ładnie wyglądają na półce, czasem mogą się też przydać jako przycisk do papieru itd ;) chyba że masz jakąś z kluczem nawiercanym, to musiałbym rzucić okiem, bo tych nie widziałem

 •  

  pokaż komentarz

  Mam nadzieję, że przez nieuwagę nie pominąłem podobnych pytań i się nie powtórzę:

  1. Co sądzisz o jakości wkładek KABA ?
  2. Czy lepszym rozwiązaniem są wkładki typu SL Superlock (typu Mul-T-Loc)

  •  

   pokaż komentarz

   @ukasz3000: Żadnej z nich nie miałem w ręce, jednak jeśli miałbym brać w ciemno to Kaba. Pytanie jeszcze jaki model masz zamiar wziąć bo nie sądzę by np najniższy znacząco odbiegał od naszej krajowej produkcji.

 •  

  pokaż komentarz

  czy masz jakąś opinię na temat warszawskiej firmy witex ?

 •  

  pokaż komentarz

  Czy dorabiając Master keya muszę posiadać kartę ?

 •  

  pokaż komentarz

  @Seraphiel: Moje pytanie wiąże się bardziej z wkładkami w autach. Często jako remedium na przycinającą się stacyjkę ludzie stosują WD40. Niestety jest to często ostatni raz kiedy mogą przekręcić klucz. Czytałem wiele o takich przypadkach i znam taki z autopsji. Ja zawsze polecam zanim jest za późno, dorobić nowy wkład stacyjki na podstawie nieużywanego klucza i dorobienie drugiego nie wytartego.

  •  

   pokaż komentarz

   @pablo_see: Kiedy regenerowaliśmy zamki smarowaliśmy olejem, ale przyznam się że nawet opakowania nie pamiętam. Żaden klient nie wracał że się zacina, chociaż na początku po każdym użyciu stacyjki kluczyk był cały w oleju

 •  

  pokaż komentarz

  Mam w drzwiach zamki Wilka, Abus i Yale- powiedz mi coś na temat tego ostatniego zamka.

 •  

  pokaż komentarz

  @Seraphiel: oto i zdjęcie :) to klucz do mieszkania, do drzwi antywłamaniowych (klucz od dewelopera, blok z 2009 roku)

  http://www.voila.pl/095/p2pjk/index.php?get=1&f=1

 •  

  pokaż komentarz

  Pozwolę sobie zacytować:
  "Ceny kłódek zaczynają się od 25zł. Poniżej tej ceny są wyroby kłódkopodobne. Jeżeli ktoś już koniecznie chce wydać mniej, niech poszuka kłódek NIEzatrzaskowych, bo te otwiera się kawałkiem aluminium z puszki po piwie i często szybciej niż oryginalnym kluczem. Tak szczerze, powyżej tej kwoty też nie kupujcie zatrzaskowych"
  Z tego co pamiętam, prawie wszystkie dostępne w najbliższym sklepie są zatrzaskowe, te droższe też. Mógłbyś opisać bardziej szczegółowo jak wybrać dobrą kłódkę? Na temat zamków wiem już wszystko, ale w sprawie kłódek czuję niedosyt.

  •  

   pokaż komentarz

   @partykw: na szybko znalazłem kilkusekundową prezentację na YT: od 49 sekundy dokładnie na tym polega otwieranie kłódek zatrzaskowych, czasem taki sam kawał blachy trzeba wsadzić z drugiej strony.
   Jeżeli w twoim sklepie nie ma, zagadaj do sprzedawcy - chyba wszyscy producenci udostępniają bezpłatne katalogi dla sprzedawców, jeżeli na miejscu nie maja niech zamówią i sam będziesz mógł z katalogu coś wybrać. Dokładnie wymierz miejsce gdzie kłódka ma wisieć, i najlepiej dobierz taką, żeby jak najmniej luzu miała, żeby nawet przy przecinaniu złodziej musiał się męczyć w niewygodnej pozycji. Jeden klient miał przy sklepie 2 atestowane i właściwie pod nie robił skoble i całą "okolicę" krat. Przyszedł raz jedna wymienić - złodziej przez całą noc ciął ją w 2 miejscach (chyba mu niewygodnie było) - i w jednym i w drugim doszedł do 1/3 grubości skobla i odpuścił.

 •  

  pokaż komentarz

  A mnie z kolei od małego bardzo interesowało jakie maszyny i narzędzia trzeba mieć żeby dorabiać różnego rodzaju klucze. Domyślam się, że to głównie jakieś szlifierki, ale raczej nie takie zwykłe ogólnego zastosowania...
  Czy mogę prosić byś wymienił i opisał poszczególne elementy wyposażenia takiego warsztatu ?

 •  

  pokaż komentarz

  Również się zgodzę z kolegami wyżej, super AMA.

  Moje pytanka: Co sądzisz o wkładkach mul-t-lock 7x7: takie? (Dobre zabezpieczenie czy raczej marne?)
  Ile kosztuje dorobienie?

  Po obejrzeniu tego filmiku wątpię w dobre zabezpieczenie..
  Co w takim razie wybrać?

  •  

   pokaż komentarz

   @tereferee: To zależy do czego porównywać. Nie jest to chińszczyzna, nie otworzy się sam, ale brak atestu (przynajmniej tak wygląda klucz) sprawia że zawodowiec może to otworzyć szybko. Dorobienie ok. 25 zł

 •  

  pokaż komentarz

  @argothiel: Kartę otrzymuje się razem z zamkiem/wkładką przy jej zakupie (plastikowa lub papierowa). Zdecydowaną większość kluczy można dorobić bez żadnych dokumentów. Karty (lub ew. dowody) wymagane są zazwyczaj przy kluczach do zamków atestowanych itp. Co do dorobienia klucza do wynajmowanego mieszkania, koniec końców nie będzie problemu ze zrobieniem kopii, jednak zostanie "ślad" po dorobieniu pod postacią spisanego dowodu.

 •  

  pokaż komentarz

  Kiedyś dorobiłem sobie zwykły kluczyk samochodowy bez immob. można było wejść do samochodu, centralny zamek działał, ale o odpaleniu nie było mowy, choć raz na ok 10 razy udawało się co o tym myślisz?

  •  

   pokaż komentarz

   @chodzyn: To pytanie musiałbyś zadać raczej mechanikowi samochodowemu, nie mnie. Immo działa na zasadzie indukcji elektromagnetycznej, jeżeli odpala bez to IMHO jest zwyczajnie zepsuty i nadaje się do wymiany.

 •  

  pokaż komentarz

  wilka twój typ :) od niedawna mój tez jak mi jakiś dziad złamał zwykłą wkładkę kombinerkami
  problem w tym że i tak większość antywłamów jest mosiężna co najwyżej niklowana wiec tak czy siak miękki metal
  no i w najcieńszym miejscu jest jeszcze otwór na śrubę normalnie nagroda Darwina dla projektanta pierwszej wkładki

  znasz jakieś inne rozwiązania firmy ???
  czy wilke da rade złamać jak wystaje 1cm za szyld??
  co sądzisz o patentowych takich gdzie masz wycinane i nawiercane albo takie extra że część wkładki masz w kluczu lub takie z kulkami
  czy antywłam da rade rozwalić szybko i cicho frezem ??
  jak to jest ze sławnym testem uderzania młotka ?

  •  

   pokaż komentarz

   @michalson18: Najdroższe wkładki są zabezpieczane przed złamaniem sam zobacz, ponadto w miejscu przed zapadkami czasem daje się wstawki utrudniające rozwiercenie. 1 cm spokojnie wystarczy żeby chwycić i złamać. Jeżeli tyle u Ciebie wystawała to zwyczajnie miałeś źle dobrana wkładkę do drzwi. Rozmiary są co 5 mm. Myki z nawiercaniem i nacinaniem, czy nawet samo nawiercanie w różnych kierunkach nieraz sprawia że po rozwierceniu zamkiem dalej nie da się ruszyć ;P

   Szybko i cicho frezem? Nie ma szans na ciszę. Już docinanie samych kluczy z twardego materiału to kiepskie wrażenia słuchowe, jeśli we wkładkach masz twardsze wstawki to będzie wyło na kilometr. O młotku i bump-keyu pisałem gdzieś na górze, teoretycznie antywłamaniowe mają przed tym zabezpieczenie, w praktyce takie klucze można dostać nawet do nawiercanych, a jak jest naprawdę nie sprawdzałem bo nie widzi mi się wykładać kasę na surówkę żeby się pobawić z zamkiem. Moja ciekawość nie jest na tyle duża żeby próbować. No i jest szansa że sam bym mógł nie dorobić bump-keya nawiercanego wystarczająco dokładnie.

 •  

  pokaż komentarz

  @Seraphiel: Uważasz, że takie coś jest przyzwoitej klasy? Tu, gdzie mieszkam, to jest jedna z najdroższych opcji...

  •  

   pokaż komentarz

   @nattensmadrigal: Tak, tym bardziej jeśli ta kłódka jest "dopasowana" do swojego miejsca przeznaczenia - jeżeli skobel z drzwi utrudnia dostęp do jej pałąka, czy nie da się jej odwrócić do wygodnego piłowania

 •  

  pokaż komentarz

  Witam i też mam pytanie.
  Posiadam kłódkę firmy KIMO - link do zdjęcia (kiepskiego) tutaj: http://imageshack.us/f/546/image04212.jpg/
  Czy takie coś może dobrze zabezpieczyć coś tym zamknięte? Kłódka kosztowała ok. 22$
  Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

  •  

   pokaż komentarz

   @nattensmadrigal: Z tym kluczem jest identyczna kwestia jak z dwoma kłódkami z pokazywarki - jeśli go zgubisz możesz mieć spore problemy z dorobieniem gdziekolwiek. Za 80 zł można mieć w Polsce kłódkę z atestem C i rozetą przeciw rozwierceniu.

 •  

  pokaż komentarz

  @Seraphiel: Sorry że się wtrąciłem ale pomyślałem że już Ci się znudziło. :D

 •  

  pokaż komentarz

  @Seraphiel: Witam co powiesz o marce "Silca" z góry dzieki.

 •  

  pokaż komentarz

  @Seraphiel: zapłaciłem 170zł za dorobienie zwykłego kluczyczka z Immobiliserem do Fiesty mk6, duzo przepłaciłem? czekałem z 5 minut

 •  

  pokaż komentarz

  @Seraphiel: Ta chińszczyzna z Allegro to niekoniecznie prawda. Sam mam scyzoryk z Allegro seatowski. Kosztował 130 PLN i jest jak najbardziej oryginalny.Nic nie wypada i żadna sprężynka nie pęka. A używam go intensywnie od 3 lat.

  •  

   pokaż komentarz

   @wawelski5: W tym wykopie ludzie już mi trochę zarzucają, że czepiam się chińszczyzny (naturalnie nie chodzi tu o Ciebie). Chińszczyzna jest ok, skoro działa (Casio też są składane w Chinach). Sam wole po prostu ostrzec. Miałem klienta który kupił 10 kluczyków do forda w okazyjnej cenie. Niestety żaden z nich nie wszedł do zamka, więc gość jest do tyłu. Inny klient dał mi kluczyk do docięcia (scyzoryk) i dopiero w czasie dorobienia okazało się że to bubel - był węższy o niecały milimetr, ale ponieważ tego nie zauważyłem zniszczyłem gościowi grot (miał wyfrezowany taki "wężyk" jak są w VW, Seatach, Skodach itd. W jednym miejscu wężyk wylazł bokiem - po wsadzeniu takiego klucz do zamka nie dałoby się go wyjąć). Musiałem gościowi dać nowy grot z naszych zapasów.

 •  

  pokaż komentarz

  Czy jest klucz nie do drobienia.?
  Np: Wkładki za 700-800zł? Klucze mają masę zapadni i są bardzo skomplikowane.

  •  

   pokaż komentarz

   @yxzkit: Tak jak wspominałem wcześniej - jeżeli producent wysyła swoje surowce do hurtowni, to klucz da się zrobić w każdym autoryzowanym punkcie. Wkładki mogą być bardzo dokładne i wtedy będzie trzeba wracać kilka razy na poprawki ale to już wina tylko starego/koszmarnego sprzętu w punkcie.

 •  

  pokaż komentarz

  @Seraphiel: bo po tytule pewnie wyglada jako proba reklamy swojego zakladu. Opis moglby byc troche inny

  •  

   pokaż komentarz

   @armata: Nie masz pojęcia ile jest ciekawych historii związanych z tymi pierdółkami jak wymiana baterii w zegarkach.

   Jeden gość przyszedł z Timexem (jak się później okazało za 700zł). Każdy powinien mieć na uwadze, że wymiana baterii w takim punkcie z kluczami to utrata gwarancji na wodoszczelność, no ale jak komuś szkoda 50 zł za wymianę baterii w autoryzowanym punkcie to przychodzi do mnie.
   Baterię wymieniłem a zegarek nie chciał się zamknąć (mimo że mamy takie imadełko do zamykania jak zegarmistrzowie). Zaproponowałem żeby przyszedł na paręnaście minut bo ciężko zamknąć to chciał ode mnie własnie 700 zł bo tyle kosztował zegarek. Ogólnie cały cyrk robił, darł się na cały pasaż itd. Zegarek zamknąłem, gość dostał rachunek na 250% ceny i powiadomił mnie że idzie sprawdzać wodoszczelność... do kibla. Jestem ciekawy czy moczył rękę w muszli ;>

   Kolega raz wymieniał baterie i przy zamykaniu pękło szkiełko (nie powinno się to zdarzyć, ale mamy jakby co "swojego" zegarmistrza od takich spraw). Klient zaczął wrzeszczeć że go zabije, rzucał się, nawet ochrona nie dała rady go trzymać, dopiero policja pana uspokoiła.

   A tak w ogóle ja nie chce reklamy - nie mam pensji od utargu, więc nie chce żeby ktokolwiek do mnie przyłaził ;)

Dodany przez:

avatar Seraphiel dołączył
1523 wykopali 33 zakopali 172.1 tys. wyświetleń