•  

  pokaż komentarz

  Po przeczytaniu tego artykulu mysle ze mam zadatki na schizofremika ;/ pomiedzy 1 a 2 punktem...

  •  

   pokaż komentarz

   No patrz, ja tez ;)
   Jak juz zachorujemy to zalozymy sobie profil na nk ;p

  •  

   pokaż komentarz

   Dziwne, zanim przeczytałem komentarze identycznie pomyślałem, że mam między 1, a 2. Wydaje mi się jednak, że pewne elementy mam też z 3. No cóż... idę porozmawiać ze sobą o schizofrenii...

  •  

   pokaż komentarz

   Ja mam identyczne wrażenie, ale niestety, w dość bliskiej rodzinie mam dwoje schizofreników i jedną osobę z chorobą pokrewną-strach się bać, tyle teraz o genetycznych powiązaniach opowiadajo :(.

  •  

   pokaż komentarz

   Jak skończycie te 16 lat to pewnie przejdzie :P

   Ale na serio nie powinniście się tak martwić. Wiele z tych objawów jest przeciętna dla normalnego stanu zdrowia. Poza tym znam pewnego schizofrenika, na oko faza 2., i widać po nim, co jest z nim nie tak: wszystkich widzi jako swoich przyjaciół, zachowuje się jak dziecko (ma pistolet z drewna i strzela do ludzi), mówi półsłówkami i urywa zdania itd., często się śmieje/uśmiecha bez żadnego powodu... Ale to pewnie jeden z tych skrajniejszych przypadków.

   Przypomnę też jedną ciekawą sentencję: "Bez odchyły nie ma postępu" :) Pozdrawiam.

  •  

   pokaż komentarz

   Obejrzyj sobie jakiś dowolny program medyczny gdzie gadają o paru chorobach. Gdy nasłuchasz się o objawach to stwierdzisz, że przynajmniej połowę z nich musisz mieć:D

  •  

   pokaż komentarz

   Przytoczę komentarz mickpl z wykopu nr.2 o kierowcy tira:
   Kiedyś przeglądałem parę książek, szukałem info o hierarchii wartości człowieka i doszedłem do wniosku, że:
   - nie możesz się za dużo uczyć, bo to znaczy, że jesteś niedowartościowany
   - nie możesz pić, bo to oznaka depresji czyli niedowartościowania
   - nie możesz nie mieć dziewczyny, bo to znaczy, że jesteś nieśmiały i niedowartościowany
   - nie możesz mieć dziewczyny, bo to znaczy, że patrzysz, że inni też mają i ty musisz, bo inaczej będziesz niedowartościowany
   - nie możesz spać do południa, bo masz "obawy przed dniem" i jesteś niedowartościowany
   - nie możesz palić, bo znowuż masz deprechę i jesteś niedowartościowany
   - przygodny seks to niedowartościowanie
   - zdrada małżeńska również
   - za dużo i za mało jedzenia to niedowartościowanie
   - jeżeli masz jakikolwiek defekt w aparycji, budowie ciała itp. to zapewne również jesteś niedowartościowany


   Tyle na temat psychologii :P

 •  

  pokaż komentarz

  Dla mnie troche za krótki artykuł. Takie mam wrażenie, że pobieżnie został zreallizowany. Ot choćby wikipedia podaje sporo informacji nt. schizofrenii
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Schizofrenia
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Schizofrenia_paranoidalna
  Tutaj jakiś blog osoby chorej na schizofrenie znalazłem(chyba jakiś wałek): http://oblicze-schizofrenii.blog.pl/
  Tutaj cos ciekawego jest: http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/7975
  I tu coś jest: http://www.psychiatra.bydgoszcz.eu/schi.html

 •  

  pokaż komentarz

  "Osoba chora jakby porządkuje chaos w swojej głowie – nadając zupełnie nieracjonalne znaczenia przypadkowym zdarzeniom. Dla niej są jednak racjonalne. Historie przez nią opowiadane wydają się być logiczne, mówi przekonywująco."

  Niekoniecznie to zjawisko/zachowanie można przypisać ludziom chorym, ale i da radę znależć u ludzi całkiem zdrowych.

  Ludzie tak postępujący jak w przytoczonym powyżej tekście to ludzie z bogatą wyobraźnią. Kto nie mówi przekonująco? Ludzie, którzy łatwo potrafią poznać psychikę swojego rozmówcy. Czyli człowiek głównie zdrowy

  Sam znalazłem pare odzwierciedleń swojej osobowości w tekście, aczkolwiek różne cechy tam podane można przypisać ludziom w pełni zdrowym.

  Opiszę pewną historię związaną z człowiekiem, który jak stwierdzono miał schizofrenię.

  Chłopak, 20 lat, muzyk, uzdolniony, bogata osobowość. Rodzina nie zamożna, nie uboga. Całość trwała ok. 2 lat. Na początku twierdził, że słyszy głosy, przestał grać, rozwijać zainteresowania. Mówił, że głosy chcą mu coś przekazać - trwało to jakieś 3-4 miesiące. Po tym czasie twierdził, że rozszyfrował co głos/ głosy mu przekazały /jeśli nie zabiję kogoś to siebie/ znajomi jak pamiętam go wyśmiewali, teraz po 2 latach dowiedziałem się, że wyskoczył z 4 piętra.! opinie psychlogów były jednoznaczne - za mały wkład rodziny w jego chorobę. Wiem, że poświęcali całe dni i noce przez te 2 lata. Piszę to po krótce, nie będę opisywał szczegółów.

  Czyli w skrócie;
  *zamkną się w sobie /własny świat/
  *zahamowanie zainteresowań
  *szybkie zmienienie poglądów na świat
  *nie opisana siła działająca na jego zachowanie - w efekcie śmierć.

  Pozdrawiam.

 •  

  pokaż komentarz

  więcej takich wykopów proszę! miałem okazję poznać wczoraj dziecko autystyczne, straszna przypadłość...

 •  

  pokaż komentarz

  Artykuł ciekawy ale IMO dopóki nie będzie się miało do czynienia przez dłuższy czas z osobą chorą na schizofrenię to nigdy się tak naprawdę nie będzie wiedziało co to jest.
  Będąc jeszcze w temacie, śmieszy mnie np. jak czytam jakieś wypociny małolatów że dziewczyna rzuciła, nie ma pieniędzy, rodzice nie puszczają na dyskoteki itp. i że takie dzieci mają depresję bo nie chce im się żyć to jest naprawdę zabawne jeśli zna się osoby które miały albo mają prawdziwą depresję.

  •  

   pokaż komentarz

   @RyszardKontraIdioci:
   >dopóki nie będzie się miało do czynienia przez dłuższy czas z osobą chorą na schizofrenię
   >to nigdy się tak naprawdę nie będzie wiedziało co to jest.
   Nie lepiej samemu mieć schizofrenię ;) ?

   >(...) śmieszy mnie np. jak czytam jakieś wypociny małolatów że dziewczyna rzuciła,
   >nie ma pieniędzy, rodzice nie puszczają na dyskoteki itp.
   >i że takie dzieci mają depresję (...)
   Jasne - jest to określenie nadużywane, ale nie deprecjonowałbym z góry danej deklaracji - dla każdego co innego może być tragedią.

  •  

   pokaż komentarz

   Ja mam kumpla, który choruje na schizofrenię i widziałem jak u niego ta choroba rozwijała się od początku. Przechodził pierwszą fazę i teraz wydaje mi się, że jest w drugiej, i jest dokładnie tak jak to opisano w artykule.

  •  

   pokaż komentarz

   @Ryszardkontraidoci
   Chodzi Ci o emo?:>

  •  

   pokaż komentarz

   Vestin - chory na schizofrenię przeważnie uważa że jest zdrowy.

  •  

   pokaż komentarz

   :Ryszard skąd tę pierdołę wytrzasnąłeś? Znam 2 schizofreników i żaden z nich nie ma siebie za zdrowego. Reszta z tego co kojarzę też nie bardzo.

 •  

  pokaż komentarz

  Powiem szczerze, ze swego czasu majac przez kilka lat wiekszosc objawow tej choroby swiat wydawal mi sie mimo wszystko ciekawszy i mniej szary niz teraz gdy mi juz przeszlo. Pewnego dnia poczulem, ze wyzdrowialem (ze cos mnie opuscilo) ale tez i zdziwilem sie, ze jest tak dziwnie smutno i spokojnie. Nie mowie ze bylem na ta chorobe chory (lekarze tego nie stwierdzili) bo mozna miec te same objawy a byc chorym na cos pokrewnego.

 •  

  pokaż komentarz

  Często słyszy się, że choremu najbardziej może pomóc rodzina. Niestety rodzinom chorych na schizofrenię nikt nie pomaga, chory jest ponad prawem i dopóki nie stanie się tragedia to rodzina musi sobie radzić sama.
  Ja od kilkunastu lat mieszkam w sąsiedztwie chorej na schizofrenię i mogę powiedzieć tylko tyle, że nie życzyłbym tego nikomu a jeśli okazałoby się, że sam jestem chory to mam nadzieję, że potrafiłbym ze sobą skończyć. Kilka razy w tygodniu słyszę przez ściany wrzaski, wyzwiska, jakieś dziwne opowieści o ultradźwiękach, czytaniu w myślach i urojonych zdradach męża tej kobiety (a facet ma już prawie 70 na karku). Kiedyś w środku nocy obudziło mnie straszne łomotanie - okazało się, że kobieta biegała po mieszkaniu z siekierą i rąbała drzwi, wylądowała wtedy na jakiś czas w szpitalu.
  Chory psychicznie, który nie chce się leczyć, stoi w Polsce ponad prawem, może robić co mu się podoba i dopóki kogoś porządnie nie sponiewiera to nie można go nawet skierować na leczenie bez jego zgody.
  Nie wiem jak sobie wyobrażają psycholodzy opiekę nad taką osobą i serwowanie jej leków, skoro ona uważa, że mąż jest jej największym wrogiem, próbuje ją otruć. Kobieta co jakiś czas zgłasza się z tym do prokuratury. Dosypywanie leków chyba nie wchodzi w grę - jest to przecież, według prawa, dorosła osoba, która sobie tego nie życzy i ma do tego prawo.

 •  

  pokaż komentarz

  Naprawde swietny (moim zdaniem) jest film "Piękny umysł" własnie o schizofreniku

 •  

  pokaż komentarz

  cytując psychiatre z filmu "Piękny umysł" : "Wyobraźmy sobie, że ludzie, przedmioty oraz miejsca, które znamy od zawsze nie przestały istnieć, gorzej...NIGDY nie istniały.Cóż byłoby to za piekło."
  Polecam film poprostu mistrzostwo!(PS:przemowa była odnośnie 30~ letnego matematyka,który ze schizofremią żyje do dziś,obecnie ma 80 lat i nadal wykłada na uniwersytenie Princeton)

  edit@
  mefiu widze rowniez ogladal owy film:)

  •  

   pokaż komentarz

   Możemy być niezadowoleni z telewizji z dwóch różnych powodów - ponieważ nasz odbiornik nie działa lub też dlatego, że nie podoba nam się program, który oglądamy. Podobnie możemy być niezadowoleni z siebie z dwóch różnych powodów - ponieważ nasze ciało źle funkcjonuje (choroba somatyczna) lub też dlatego, że nie akceptujemy naszego postępowania (choroba psychiczna). Jakże głupie, bezowocne i zkodliwe byłyby próby wyeliminowania reklamówek poprzez odwoływanie się do specjalisty od naprawy telewizorów. O ileż bardziej głupie, bezowocne i szkodliwe są próby eliminowania fobii, obsesji, urojeń i Bóg wie jeszcze czego poprzez odwoływanie się do psychiatrów, którzy mieliby oddziaływać na nasz mózg (przy pomocy leków, elektrowstrząsów i lobotomii).
   Thomas S. Szasz, przekład: Piotr Kołyszko

 •  

  pokaż komentarz

  Wykopany artykuł to opowieści mityczne nie stojące twardo w rzeczywistości, tylko jakaś radosna, wydumana twórczość.

  A film "Piękny Umysł" to bajka, która szczerzy mity...

  Psychiatryczna diagnoza "schizofrenia" jest tak wiarygodna, jak diagnoza "opętany przez demony", albo "czarownica".
  Z Ciebie drogi czytelniku także równie dobry "schizofrenik" jak z kogo innego - wystarczy w odpowiednim miejscu i odpowiednim czasie w życiu natrafić na "spychacza", czyli np. rodzica, który stwierdzi, że Cię trzeba zaprowadzić do psychiatry, bo coś z Tobą nie tak.

  Koniecznie przeczytajcie np. w Wikipedii o eksperymencie Rosenhana!

  A ja? Jestem kompetentny, zeby się wypowiadać, bo sam przez to wsztstko przeszedłem. Jestem "uciekinierem ze stosu inkwizycji".

 •  

  pokaż komentarz

  czyli takie "leczenie" nieprawomyslnosci jak w roku 1984 orwela

 •  

  pokaż komentarz

  ...czy ci, co śmiali się z "intelektualisty szukającego dziewczyny", uświadomili sobie już, że nie było w tym nic śmiesznego?

 •  

  pokaż komentarz

  "najlepsze lekarstwo na chory mózg, to pranie mózgu" (na zdrowy działa odwrotnie)

 •  

  pokaż komentarz

  Wykopali hipochondrycy :P

Dodany przez:

avatar integralny dołączył
183 wykopali 3 zakopali 14 tys. wyświetleń