•  

  w tym cytacie nie powinno być 'była'

  •  

   @hanz: A jak powinno byc?

  •  

   @brzoski: lewa jego lewa jego lewa jego mać

  •  

   @hanz: całkiem możliwe. nie przygotowałem się dokładnie :)

  •  

   @hanz: Nie zawsze, bo jak chodnik jest tylko po jednej stronie i jest to srona prawa, to powinno się chodzić po chodniku.

  •  

   @szukaj: no to oczywiste że jeżeli jest chodnik to powinno się chodzić po chodniku... tak samo jak masz ścieżkę dla rowerów to masz obowiązek jechać po niech a nie po jezdni... w temacie chodzi o drogę poza terenem zabudowanym gdzie jest tylko jezdnia i pobocze

  •  

   @szukaj: Cool story, moja koleżanka wracała wieczorem do domu, szła oczywiście prawą stroną drogi, nagle jebs, sąsiad ją potrącił autem, nie zauważył jej. Po chwili się ocknęła, za moment przyjechała karetka i policja, na szczęście skończyło się na lekkim wstrząsie mózgu. Jednak co ciekawe, kierowcy poza nerwami nie czekały żadne konsekwencje, natomiast moja koleżanka dostała w bonusie 100 zł mandat za nie trzymanie się lewej strony drogi.

  •  

   @gybefan:

   szkoda że tylko 100zł, ale mam nadzieje że ją to nauczyło że chodzimy lewą stroną, właśnie przez takich jak ona mam stracha że wracając z pracy wieczorem potracę jakiegoś dekla co idzie nie tą stroną.

   kara za złą stronę powinna o wiele wyższa.

  •  

   @brzoski: Czepiam się, ale autor napisał, że zawsze. Dlatego to napisałem.

  •  

   @gybefan: Nie wiem za co dostajesz plusy, ale ja piszę o zupełnie innej sytuacji. Jeśli nie ma chodnika to oczywiste, że należy poruszać się prawą stroną jezdni/pobocza.

  •  

   @szukaj: LEWĄ!

  •  

   @gybefan:
   Niech poczyta przepisy i to się nie zdziwi.
   Raz miałem dobry przypadek. Wracam w nocy i na mocnym łuku wyskoczył przed maską rowerzysta bez żadnych świateł jadący środkiem pasa. Udało się cudem wyhamować (jechałem wolno, bo jak wspomniałem był mocny łuk). Jeszcze miał do mnie pretensje ten bydlak.

 •  

  Niestety niektórzy ludzie w Polsce nie potrafią używać mózgu, ciekawi mnie co w takiej sytuacji gdybym jechał autem i potrącił i zabił takiego osobnika? Powinni mnie z urzędu oczyścić z jakichkolwiek zarzutów? Znając życie to tak nie jest, mnie najbardziej denerwują idioci którzy idą obok chodnika, albo lewą stroną jak po prawej jest chodnik. Znam taki przykład z miejsca gdzie mieszkam. Małżeństwo z dzieckiem w wózku, po lewej stronie chodnik, a oni prawą stroną drogi z tym wózkiem idą, i nie szkoda mi ich tylko tego dziecka i kogoś kto narobi sobie niemałych problemów przy potrąceniu tych matołów.

  •  

   @ghettosuperstar: Znając życie to by było że nie dostosowałeś prędkości do panujących warunków ble ble ble... a co do wózka i chodnika to po asfalcie mniej wysiłku bo płyty nie hamują... wózek inwalidzki też się prościej pcha po asfalcie

  •  

   @ghettosuperstar: Może jest druga strona medalu? W moim mieście na przykład jest kilka takich dróg, gdzie tylko po jednej stronie jest chodnik, a właściwie parodia chodnika - popękane płyty powypychane korzeniami drzew. Po takim chodniku najnormalniej w świecie nie da rady przeprowadzić wózka ze śpiącym dzieckiem, wiec to że ktoś idzie ulicą (ale prawidłowo, po lewej stronie) jestem w stanie zrozumieć.

  •  

   @ghettosuperstar: Ja mam taką swoją teorię na ten temat: otóż mam wrażenie że kobiety w pewnym wieku, powiedzmy po 40-50 roku życia całkowicie zatracają instynkt samozachowawczy. Ileż to razy widziałem stare baby z tobołami, przewalające się przez trawnik na środku dwujezdniowej drogi, podczas gdy 100m dalej są światła i normalne przejście dla pieszych. Tak samo ostatnio jadę sobie grzecznie ścieżką rowerową, środkiem idzie baba z 2 wnukami i gapi się na mnie. Dzwonię dzwonkiem, wnuki uciekają na boki, baba idzie, dzwonię dalej, a ta ciągle wali środkiem ścieżki, gapiąc się na mnie wzrokiem zdziwionej meduzy. Przez jej tępotę muszę wyhamować prawie do zera. Co ciekawe, takie akcje prawie wyłącznie dotyczą starych bab...

  •  

   @JackDaniels: W tym przypadku który opisałem, chodnik jest położony rok temu i jest równy jak stół(co się nie zdarza często, ale jest dobrze wykonany pewnie dlatego, że całością nawierzchnią i resztą zajmowała się eurovia) więc w tym wypadku nie ma drugiej strony medalu, jest tylko pierwsza debilizm ludzi, niestety.

   @maciek_gi: ta sytuacja akurat dotyczy osób przed 30, ale coraz więcej takich osób którzy nie potrafią myśleć, a co do starych bab no cóż może to wiek,

 •  

  Nie chce się czepiać ale o tym to już nas w podstawówce uczono :P Ale wykop mimo wszystko się należy bo z własnych obserwacji wiem, że nie wszyscy się do tego stosują ;)

  •  

   @Kozzi: uczyli, ale nie nauczyli, w tym problem.

  •  

   @Kozzi: Uczono uczono ale ja nie pamiętam żeby ktoś mi wytłumaczył "dlaczego właśnie tak a nie inaczej"... może miałeś lepszych nauczycieli

  •  

   @brzoski: Może dlatego, że takie spotkania mieliśmy bezpośrednio z policjantami, którzy naprawdę potrafili dobrze to wyjaśnić ;)

  •  

   @brzoski: to co to za nauczyciel, który mówi - "Chodzić macie lewą stroną. Dla zasady."? :O

  •  

   @brzoski: Myślę, że ten wykop powinien być skierowany bezpośrednio do tego chłopaka ubranego na czarno... Tutaj każdy powie, że chodzi lewą stroną. A od pouczania i wręczania mandatów jest policja.

   Ps. Mądry Polak po szkodzie... Jakoś wcześniej problemu nie zauważałeś?

  •  

   @dweller: trzeba było uważać, a nie bawić się pod ławką.

  •  

   @FiK: Nie: "Dla zasady." tylko: "Dlaczego, to dowiecie się w gimnazjum"

  •  

   @brzoski: i naprawde nikt ci nie powiedział: jak jedzie samochód stamtąd to ty go mozesz zobaczyc??? (ja rozumiem ze prawa i lewa strona to moze byc za trudne do ogarnięcia dla niektórych)

  •  

   @misiafaraona: no właśnie... przecież to oczywiste ze lewa to ta ze jak śpi na brzuchu to ta od ściany

  •  

   @brzoski: ja mam łóżko na srodku i nikt nie spi od sciany ;)

 •  

  Idąc w nocy nieoświetloną, mało popularną drogą, gdy nadjeżdża samochód warto machną zapaloną komórką, kierowca z daleka zauważy że ktoś idzie w ciemnościach.

  •  

   @royback: by trzeba bylo nosic ze soba kilkadziesiat komorek, żeby za kazdym razem podpalac. ale pomysl dobry, mozna dopracowac.

  •  

   @royback: no jeszcze tego brakowało żebym musiał telefon podpalać :D

  •  

   @royback: Albo nosić odblaski. Ja mam taką fajną kamizelkę odblaskową, jak przedszkolaki mają, albo budowlańcy i ją sobie w plecaku noszę. Jak jest noc, ubieram - i nie ma bata by mnie ktoś nie zauważył:-)

  •  

   @royback: Ja bym pomyślał że jakiś wsiok się komórką chwali.

  •  

   @Bunio: Bez przesady, wystarczy ze widzac jadacy samochod wcisnie jakis przycisk, we wszystkich dotychczasowych komorkach zapalal mi sie wtedy ekran. Ostatnio jadac spotkalem kolesia, ktory tak zrobil i dzieki temu zobaczylem go kilkadziesiat metrow przed soba, a nie kilka. W niektorych sytuacjach moze uratowac zycie, baterii wystarczy jak ktos nie robi kilkudziesieciokilometrowych wedrowek.

   @POSTER: no tak, bo jadac samochodem na podstawie swiecacego ekranu widzisz jaki ma telefon :P

  •  

   @FiDO: im chyba chodzi o to że powinienem napisać zaświecić, a nie zapalić ;)

   - Mamo, mamo choinka się pali!
   - Nie pali tylko świeci.
   Za chwilę:
   - Mamo, mamo firanki też się świecą!

  •  

   @royback: no tak.. dawno tego dowcipu nie slyszalem i sie nie zorientowalem, ide sie skarcic :)

 •  

  Z pieszymi ogólnie jest ten problem, że nie dość, że nie chodzą po prawidłowej stronie, rzadko kiedy zakładają odblaski, to jeszcze na drodze czują się jak święte krowy- on ma prawo iść środkiem ulicy (zwłaszcza w mniejszych miejscowościach tak jest), a ty człowieku kombinuj jak w ułamku sekundy zatrzymać rozpędzony samochód, by nie przywalić w jakiegoś bezmózga!
  W Tucznie jest odcinek drogi gdzie pobocza są bardzo wąskie, chodnika nie ma wcale, droga jest słabo oświetlona, a w bliskiej odległości od jezdni rosną dość grube drzewa. Sceneria aż się prosi o zachowanie szczególnej ostrożności, tym bardziej po zmroku. Ale oczywiście pieszych to nie dotyczy- oni mają prawo chodzić tak jak chcą, a przynajmniej tak im się wydaje. Chodzą środkiem drogi, nie noszą przy sobie żadnych oświetleń, trzymają się nieprawidłowej strony drogi, chodzą w grupach każdy obok każdego,często wracają tamtędy pijani z dyskoteki... O ile jest się na drodze jedynym samochodem to jest szansa, że uda uniknąć się zderzenia. Ale gdy na drodze pojawia się samochód z naprzeciwka, a na twój pas wskakuje nie wiadomo skąd grupa ludzi, to wybór masz prosty: drzewo, drugi samochód czy grupa ludzi. I nawet nie musisz pędzić, możesz jechać z prędkością 50km/h, być skupionym na jeździe i zachowywać ostrożność, a i tak niewiele jesteś w stanie zrobić, gdy tuż przed maską pojawia ci się sylwetka człowieka. Tam już jeden wypadek śmiertelny był, kolejne to tylko kwestia czasu...

 •  

  zawsze chodzimy lewą stroną drogi! dlaczego? bo jest to sposób poruszania się uznany za naturalny. Bo idąc lewą stroną i spotykając kogoś możemy się łatwiej przywitać- nie wyciągając ręki w sposób do siebie tylko od siebie. proste? Natomiast zwyczaj poruszania się prawą stroną drogi wprowadził na kontynencie Napoleon i początkowo tak poruszały się kolumny jego armii. Dlaczego? Ano gdyż cios mieczem (białą bronią) wymierzony w osobę z naprzeciwka jest s k u t e c z n i e j s z y w sposób do siebie (z prawa na lewo) niż odwrotnie. tym sposobem dawał swoim przewagę w razie spotkania z wrogiem. proste choć genialne, Napoleon w ogóle łebskim facetem był!

  •  

   @iryss:
   Ciekawy koncept z tymi stronami atakowania, jednak jednego nie rozumiem. Idąc po prawej stronie ja mam wroga z lewej, ale jednocześnie wróg ma mnie po swojej lewej. Więc gdzie jest tutaj jakaś przewaga z takiego ustawienia?

  •  

   @venomik: żadna, ale skuteczniejszy cios = szybsze rozwiązanie problemu. A czas to pieniądz!

   Swoją drogą, podobno w Japonii ruch jest lewostronny z podobnego powodu - samuraje zachaczali się mieczami trzymanymi po lewej stronie, co powodowało dużą liczbę ulicznych "nieporozumień" ;)

  •  

   @iryss: E tam, po prostu Napoleon był hipsterem.

 •  

  Nie wiem, nad czym wy wszyscy dyskutujecie, jak obowiązek poruszania się lewą stroną jezdni przez pieszych jest zapisany w prawie o ruchu drogowym:
  Art.11 pkt 2 "Pieszy idący po poboczu lub jezdni jest obowiązany iść lewą stroną drogi."

 •  

  Thank you, Captain Obvious!

 •  

  Ja pierdziele, co chwila pojawia się wykop w stylu "apeluję, używajcie kierunkowskazu", "apeluję, chodźcie lewą stroną ulicy"... co dalej?

 •  

  Ale tego uczą w przedszkolu i w podstawówce...

 •  

  A oświetlenie z przodu to "jego była mać" gdzie?! Nie ma do kurczy nędzy jeżdżenia bez świateł (obu!) w nocy! Oboje popełnili błąd w tym momencie i Twój żal i apel jest teraz bez sensu.

  •  

   @varez: "58 letnia kobieta wraca po 22 rowerem z pracy a ze mama zapobiegawcza to światełko z przodu światełko z tyłu i tak sobie powoli tym rowerkiem jeździ."

  •  

   @varez: "zapobiegawcza to światełko z przodu światełko z tyłu i tak sobie powoli tym rowerkiem jeździ" światełka plus odblaski są

  •  

   @Dziobex: @brzoski:
   Fakt, źle doczytałem, choć sprawdzałem nawet potem - brak interpunkcji mnie zmylił.
   Możecie mnie zlinczować..

  •  

   @brzoski: Co nie zmienia faktu, że takie zwykłe, małe światełko z przodu i z tyłu to o wiele za mało. Nie raz w nocy jadąc samochodem zauważam rowerzystę w ostatniej chwili, bo światełka potrafią być zabłocone, zakurzone lub z innych powodów ledwo widoczne. Nie ma nic lepszego niż kamizelka odblaskowa. Niestety nadal trafiam na rowerzystów ubranych na ciemno, bez świateł, bez odblasków i jak ich mijam to sobie myślę "cud, że gość jeszcze żyje". Zresztą to się tyczy też pieszych.

  •  

   @Katydid: Temat nieoświetlonych rowerzystów to nadaje się całkiem na inny wątek. Chodzi mi głównie o relacje kierowca - pieszy... Nawet gdyby miał się czołgać w nocy ale będąc po tej magicznej lewej stronie to z twojej strony nic mu nie grozi o ile nie nadjeżdżasz z przeciwka

  •  

   @brzoski: No z tym się zgadzam, jak najbardziej. Dlatego wykopałam.

  •  

   @brzoski: to jak miała światła i jechała zabójczo szybko z prędkości 20km/h jak mogła nie zauważyć pieszego? 20km/h to jakieś 0.6m/s coś tutaj jest nie tak

  •  

   @Katydid: Bo wieczorem się zakłada kamizelkę jak się rowerem jeździ. Nie wiem, ale ludzie się chyba tego wstydzą.

   Ja mam piękną XXL z czerwonym napisem HONDA na plecach. ;D Dzięki rozmiarowi nawet na plecak ją zarzucę i wieczorami nie ma lipy żebym bez niej rowerem jeździł.

  •  

   @komentator: Powodów może być wiele... może już wzrok nie ten? może światło za słabe? może spojrzała na obijający światło znak? Może zbyt wolna reakcja? A może był to sabotaż i ktoś jej podciął przewody hamulcowe i włączyła się blokada kierownicy? Nie wiem.

  •  

   @brzoski: to musiał być sabotaż. Najstarszy syn, dziedzic rodu chciał się pozbyć matki by zostać głowa rodziny i odziedziczyć majątek.

  •  

   @komentator:
   20 km/h to około 5,56 m/s

  •  

   @komentator: Jakie 0,6m/s?! 20km/h to w przeliczeniu jakieś 5-6m/s. Czyli całkiem sporo, zwłaszcza jak na staruszkę, która mogła kiepsko widzieć w nocy, a do tego koleś miał przecież ciemne ubranie.

   Poza tym światła w rowerze mają bardziej charakter sygnalizacyjny, a nie oświetleniowy. Trudno oczekiwać od małej latarki rowerowej, by była w stanie skutecznie oświetlić teren na 30-50m przed rowerem i do tego działać nieprzerwanie przez przynajmniej jedną dobę.

  •  

   @Krupier: Jak kamizelki to z długimi rękawami. Bo co z takiej kamizelki, która pokazuje, że ktoś jest, ale jednocześnie nie pozwala dostrzec, że on chce właśnie skręcać.

  •  

   @grzechuu: 58-letnia kobieta wracająca z pracy to staruszka????????????????

  •  

   @brzoski: Może ktoś rozpylił sztuczną mgłę?

  •  

   @maciek_gi: Nieeee.... Predzej ktoś zagłuszył sygnał GPS. Bo do końca była przekonana że jest na kursie na ścieżce.

  •  

   @brzoski: Albo poświecili czarnym światłem żeby było ciemniej.

  •  

   @bbkamil: I dokładnie dlatego zamiast kamizelki powinno się jedynie opaski odblaskowe nosić.

  •  

   @plushy: To się nie wyklucza.

  •  

   @grishark: Kamizelka jest duża i można opasek nie zauważyć przez nią.

  •  

   @plushy: Eee... To będzie widać kamizelkę?

  •  

   @grishark: Ehh....Kamizelek się nie nosi bo wtedy nie widać jak pokazujesz że chcesz skręcić, nie widać twoich rąk po prostu, nie widać co robisz, wielka błyszcząca kamizelka utrudnia zobaczenie wszystkiego innego.

  •  

   @plushy: Nie będę się spierał, być może masz rację

 •  

  A tak się uczepię, że lewą stroną DROGI, ulice są tylko w terenie zabudowanym. :)
  A w temacie - ja całe życie mieszkałem w mieście, ale pamiętam, zarówno z przedszkola jak i z podstawówki, zajęcia z policjantem drogówki, który uczył nas przechodzenia przez jezdnię, ostrzegał, że gdy mamy zielone światło samochody mogą i tak przejeżdżać przez pasy, mówił o odblaskach i także o tym, że szosą idzie się lewą stroną właśnie. Zawsze myślałem, że to powszechna wiedza. Najwidoczniej niektórzy byli chorzy tego dnia. ;]

 •  

  światełka są, a gdzie kask?!

 •  

  Przecież to po której stronie idziesz reguluje kodeks drogowy. Mnie zawsze uczyli, że idziesz z lewej, "na przeciwko auta".

  Kodeks drogowy, rozdział 1, artykuł 11, punkt 2,
  "Pieszy idący po poboczu lub jezdni jest obowiązany iść lewą stroną drogi."

 •  

  czekam na wykop uświadamiający iż na czerwonym świetle się nie przechodzi
  i mimo zielonego światła rozgląda się w obie strony prawo-lewo-prawo a nie lewo-prawo-lewo
  również wykop na temat przepuszczania pojazdów uprzywilejowanych i wykop o chodzeniu prawą stroną chodnika, nie szczaniu pod murem i sprzątaniu po pieskach
  jeśli mogę proszę o kolejny wykop na temat Rumunów żebrzących na chodnikach i w tramwajach udających kaleki i targających ze sobą dzieci - czy faktycznie są ubodzy czy leniwi

  Wykop to nie poradnik !!!!
  podstawowych zachowań (jeśli dłubiesz sobie w nosie możesz złamać sobie palca)

 •  

  czy bedzie tez druga czesc poradnika, ale juz stricte dla kierowcow pt "dlaczego nalezy jezdzic po prawej stronie?".

 •  

  ludzie przypomnijcie z jakiego to filmu było.... lewa jego lewa jego... bo nie bede mogła spac ;)

 •  

  Komentarz usunięty przez autora

 •  

  przyznam, ze mimo tego, ze od malego mi tlumaczyli zeby chodzic prawa strona jezdni, to instynktownie kieruje sie na lewa, wydaje mi sie to mimo wszystko bezpieczniejsze. dlaczego? idac pod pod prad widze nadjezdzajacy samochod i moge sie jakos do niego ustosunkowac. idac prawa, juz nie raz sie wystraszylem jak mi przemknal jakis wariat metr ode mnie.

 •  

  Od czasu jak widziałem wypadek na takiej wiejskiej dróżce pomiędzy wioskami to chodzę prawą. Pani szła lewą a z tyłu gość wyprzedzał i ją zgarnął. Ona nie zareagowała bo czuła się bezpiecznie, nawet słysząc samochód. Dlatego chodzę prawą i jak słyszę auto to się po prostu obracam i oceniam sytuację. Ja chcę żyć więc i 100 mandatu zapłacę.

 •  

  Ale eureka. Niedługo będą wykopy na temat tego, że Ziemia jest okrągła.

 •  

  Myślę że ci którzy przeglądają wykop są na tyle mądrzy że wiedzą dlaczego powinno się chodzić po lewej stronie drogi.

 •  

  Jak mnie raz jebną samochód i mi ręke złamał, to chodzę lewą i wam też radze.

 •  

  Miałem kiedyś sytuację, która mi odrobinę zmroziła krew w żyłach i gdyby nie fakt, że jechałem z dość ogarniętym pasażerem, mogło się zdarzyć coś nieciekawego. Było to w okolicach świąt Bożego Narodzenia, wracałem od babci z wioski, takimi typowymi, polskimi wioskowymi drogami, gdzie pojechać można było 90. W pewnym momencie pasażer do mnie "odbij!", ja niewiele myśląc - kierownica w lewo i "test łosia". Co się okazało - moim pasem szło sobie na pasterkę (or smt) z jednej do drugiej wsi kilku napranych jegomościów. Szli w moim kierunku jazdy, dodatkowo - w szeregu - trójką. Ubrani w ciemne ubrania - zobaczyłem ich w ostatniej chwili.
  Gdyby nie fakt, że wiozłem rodzinę, to chyba bym wyszedł z auta i kluczem od kół wyłożył im ich błąd.

 •  

  Po pierwsze to z tego co pamietam to chodzenie po lewej (pod prad) jest nakazane przez kodeks drogowy czy cos takiego. W kazdym razie tak zapamietalem z przysposobienia do zycia w ruchu drogowym.
  Po drugie zastanawiam sie teraz dlaczego z tego samego powodu (wzgledy bezpieczenstwa) nie jezdzi sie rowerem lewa strona (pod prad).

 •  

  LUBIE CAPS LOCK, A PRZED "ŻE" STAWIAMY PRZECINEK PANIE POPRAWNA POLSZCZYZNA.

 •  

  Sam miałem podobną sytuację jadąc autem przez jakieś miasteczko/wioskę, nie pamiętam. Był już wieczór, padał lekki deszcz, z naprzeciwka oślepiające światła aut. W oddali spostrzegłem, że w moim kierunku porusza się jakiś rowerzysta.. jednak zbliżając się do niego okazało się, że porusza się poboczem, więc bez problemu go minąłem. Chwilę potem w ostatnim momencie zauważyłem kobietę kilkanaście metrów przede mną, dobre pół metra od krawędzi drogi. Oczywiście ubrana była w kolory jaskrawe tj. czarne i nie posiadała żadnego odblasku co pozwoliło by ją zauważyć z daleka. W ostatnim momencie instynktownie odbiłem kierownicą wjeżdżając na drugi pas ruchu. Na szczęście auto z naprzeciwka było jeszcze sporo przede mną. Kobieta znajdowała się gdzieś na wysokości mojego reflektora, nawet nie próbowała zejść na pobocze (było lekkie błoto przez deszcz), ale wystarczyłoby gdyby włączyła chociażby telefon komórkowy, cokolwiek. Teraz to już chyba każdy posiada komórkę. Gdyby na drugim pasie był inny samochód to po tym manewrze miałbym czołówkę albo w innym wypadku nie zjechałbym i potrącił tę kobietę. Bezmyślność takich ludzi mnie przeraża.. skoro nie potrafią wyobrazić sobie jaka jest widoczność w takich warunkach.
  Na żywo ta historia była o wiele ciekawsza :)

 •  

  Nielicha historia :D

 •  

  Hmm...
  W Anglii to chyba po prawej ;)

 •  

  Odkrywcze.

 •  

  U mnie we wsi rodzinnej chyba tylko ja chodzę zawsze lewą stroną drogi. Inni owszem, idą po lewej w jedną stronę, ale z powrotem idą tym samym poboczem (nie mamy chodnika). Nawet ludzie z dziećmi w wózkach idą po prawej i to jeszcze rodzinnie, całym pasem :/

 •  

  Spoko, pomyślimy.

 •  

  W ramach sprostowania i odpowiedzi na komentarze "po co ten wykop przecież to oczywiste"
  -dla większości z nas, osób które to skomentowały, wykopały lub zakopały sprawa jest oczywista i nie miałem tu na celu uświadamiać ludzi po której stronie jezdni mają chodzić, tylko miało to cel trafić do przynajmniej jednej osoby która uwagi nie zwraca na to po której stronie jezdni chodzi i sprowadza w ten sposób nieświadomie niebezpieczeństwo na siebie pomijając już fakt ze może w ten sposób komuś uprzykrzyć życie tak jak podałem na przykładzie, a przykład mało drastyczny - to tylko przykład scenariusze mogły być różne
  -podkreślam jezdni ponieważ pisząc popełniłem ten błąd że napisałem drogi co stanowi wielką różnice bo dokładnie chodzi mi o przemieszczanie się po drodze właśnie pozbawionej chodnika (no nie oszukujmy się nikt nie będzie szedł mało ruchliwą drogą zabłoconym poboczem),
  -nie wiem ile ludzi rocznie ginie rocznie w ten właśnie sposób, bo prawdę mówiąc nie wiem gdzie szukać takich danych ale ta liczba jaka by nie była na pewno potwierdza to że to o czym tu dyskutujemy nie jest aż tak super zajebiście oczywiste chociaż uczą tego w szkole,
  -świata może nie uratuje, ale może chociaż komuś w ten sposób oszczędzę niemiłej niespodzianki (swoją drogą idąc sobie po zmroku i np słuchając muzyki niczego nie świadomy nie miłym zaskoczeniem jest gwałtowne odczucie opony na tyłku) a jeżeli mi się zdarzy w kogoś w nocy wjechać, bo jak wspominałem często w nocy jeżdżę na rowerze po takiej właśnie drodze wioska - miasto, podam mu link do tego właśnie wykopu żeby on też mógł później powtarzać że "to oczywiste"

  •  

   @brzoski:
   jeżeli idę lewą stroną a coś nadjeżdża z tyłu i mnie nie zauważa a ja nie zauważam jego to i tak nic się nie stanie bo po prostu mnie minie bezkolizyjnie nawet jeżeli nie zejdę na pobocze. A jeżeli coś nadjeżdża z przodu to nie ma szans żebym ja go nie zauważył a nawet jeżeli kierowca z przeciwka mnie nie widzi to ja go widzę, prowadzę obserwacje i decyduje czy schodzić na pobocze czy się obejdzie bo kierowca omija mnie łukiem z daleka. Jak jedzie na mnie - schodzę na pobocze.

   oO

   Gdy brak chodnika, pieszy ma obowiązek iść poboczem (oczywiście lewą stroną). Chyba, że "nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, pieszy może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi". Tak! Jeśli idziesz jezdnią, to przed nadjeżdżającym autem masz z niej zejść a nie wypatrywać, czy kierowca będzie Ciebie omijał. I mówię to jako pieszy wędrowiec a nie kierowca.

  •  

   @faxepl: Ty no ale jeżeli na długiej prostej kierowca cie z daleka zauważa i mignie długimi i żeby się upewnić że rzeczywiście kogoś tam przed sobą widzi i zaczyna cie wymijać z dużej odległości to po co brudzić białe adidaski na zabłoconym poboczu? To tak jak by ktoś uprzejmy otworzył ci drzwi a ty byś z tego nie skorzystał i sam je sobie otworzył

 •  

  Ja po prostu nie mam nerwów do takich ludzi. Pewnie nawet jakbym potracił jadąc 10-15 km/h to i tak przegram sprawę w sądzie "bo pieszy ma absolutne pierwszeństwo".

 •  

  MI SIĘ WYDAJE, CZY TEN CHŁOPEK ODKRYŁ WŁAŚNIE NOWY KONTYNENT: AMERYKĘ ?!?!?!?!?!?!

  Przemyślenia godne 13 latka.

  •  

   @jestespajacem: Sugerując się średnia ocen twoich komentarzy, interpunkcją i używaniem caps lock uważam że twój komentarz nie jest godny nawet 13-sto latka

 •  

  pieszy jak pieszy, często widzę (szczególnie na wsiach) jak ludzie jadą "pod prąd" na rowerze. To jest dopiero głupota

  •  

   @Saper86: Dlaczego pieszy ma iść pod prąd, a rowerzysta już nie?

  •  

   @ponton: bo rowerzysta to pełnoprawny uczestnik ruchu drogowego. Z resztą pomyśl logicznie - poruszałbyś się pod prąd w mieście na rowerze?

  •  

   @Saper86: Jak ktoś jedzie poboczem, to zajmuje tyle samo miejsca co pieszy.

  •  

   @ponton: ech... zrób próbę - wsiądź na rower, zacznij jechać pod prąd, a potem zadzwoń na policję. Będziesz miał odpowiedź czy można tak robić czy nie.

  •  

   @Saper86: ale jak włoży siodełko na miejsce kierownicy i a kierownice na miejsce siodełka to chyba można :)

  •  

   @brzoski: to wtedy będzie wyglądał po prostu głupio ;p btw ciekawie by wyglądał siedząc na kierownicy i kręcąc siodełkiem :D

  •  

   @ponton: Rower ma oświetlenie, przynajmniej powinien, przez co jest dość dobrze widoczny, natomiast pieszego w nocy prawie wcale nie widać, to on musi uważać na samochody - idąc z prądem może nie zauważyć samochodu jadącego z tyłu, natomiast gdy idzie pod prąd widzi co jedzie po jego pasie i w razie potrzeby może się zatrzymać czy nawet zejść z drogi. Poza tym skuter/motocykl też nie jest dużo szerszy niż rower więc też ma pod prąd jechać?

  •  

   @pandas: Ja nie mówię, że rowery mają jechać pod prąd, tylko dlaczego ludzie mają iść pod prąd. Jak jedziesz rowerem, to też nie widzisz, co jedzie z tyłu. Rower jest szerszy i go łatwiej zahaczyć.

  •  

   @ponton: ale masz z tyłu światło a najlepiej kamizelke odblaskową wtedy kierowca cie widzi... a jak bys jechal rowerem po lewej stronie to mógł byś wjechać w tyłek kolesiowi bez odblasków ubranemu na czarno

  •  

   @ponton: Ja chodzę pod prąd poboczem bo zwyczajnie się boję, że we mnie ktoś przywali od tyłu. Widząc co jedzie po tej samej stronie co ja mogę się jakoś przygotować, zejść całkiem na bok czy się zatrzymać, nawet poza poboczem. Idąc po prawej nawet słysząc, że coś jedzie z tyłu nie mam pojęcia czy gość w samochodzie mnie widzi czy nie, trzeba by się ciągle oglądać albo iść tyłem więc korzyści z tego nie ma żadnych.

  •  

   @pandas: Ale to samo masz, jak jedziesz rowerem. Też może w Ciebie przywalić.

  •  

   @ponton: No tak, ale rower ma światła (jasne, może ktoś jeździć bez nich, ale to samo można powiedzieć o samochodach) i przez to widać go dużo lepiej niż pieszego. Druga sprawa: pieszo idziesz zwykle poboczem a rowerem jedziesz po jezdni - można i jechać poboczem, ale zbyt komfortowe to to nie jest a jazda pod prąd do bezpiecznych na pewno nie należy.

  •  

   @ponton: you just don't get it, do you?

  •  

   @pandas: A pieszy ma odblaski. ;) IMO z tym chodzeniem lewą stroną to czepianie się na siłę. EOT.

  •  

   @ponton: Ludzie mają iść pod prąd, bo tak mówi kodeks drogowy.

   Art. 11.
   2. Pieszy idący po poboczu lub jezdni jest obowiązany iść lewą stroną drogi.

  •  

   @Rizzin: Wiem. Dyskusja nt. sensu tego.

  •  

   @ponton: Dyskusji nie ma, sens jest jeden. Bezpieczeństwo pieszego i kierowców (czegokolwiek). Autor wykopu świetnie to wyjaśnił. Każde inne rozwiązanie jest gorsze.

  •  

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   @Saper86:
   Kiedyś wracałem ze szwagrem do domu i też byśmy przypierniczyli w trzech wieśniaków na nieoświetlonym komarze. Kretyni bez wyobraźni.

 •  

  A jak idę w drugą stronę, to po której stronie ulicy mam być?

  •  

   @Exclusive: kretyn to jest ten co nie umie używać funkcji "odpowiedz" na tej stronie

  •  

   @vokus: to jest odpowiedź do dawcy znaleziska, ale oczywiście z góry założyłeś że tylko Ty o Panie potrafisz pożytkować funkcję "reply". Kretyn, znowu. :D

  •  

   @Exclusive: i co, lepiej pajacu? idź lepiej odrób prace domową bo Cie wywalą z gimnazjum.

  •  

   @vokus: łojojoj sibara bubu siangadanga ruru raja siumbu rara raj

Dodany przez:

avatar brzoski dołączył
512 wykopali 49 zakopali 51.7 tys. wyświetleń