•  

  "My wybudujemy jakikolwiek stadion na Euro? No na pewno..." - statystyczny polski malkontent w 2007 roku ;)

 •  

  i podkład muzyczny z "Gladiatora", ludzie maja sie czuć jak na koloseum, a co! ;)

 •  

  chciałbym to zobaczyć nocą :)

 •  

  Śmiesznie to wyglądało, bo przed rozpoczęciem zamykania dachu włączyli odliczanie, ludzie skandują 3...2...1..., muzyka pompatyczna, emocje sięgają zenitu, 0... i... prawie nic, tak wolno to idzie. Dopiero po paru sekundach spiker wyjaśnił, że potrwa całość 15-20 minut :)

  Oczywiście to żaden zarzut, bo to musi tyle trwać - ale atomosfera była tak podkręcona, że każdy czekał na jakieś "bum". A tu psikus :)

  •  

   @xanat0s:
   Dzisiaj ze wszystkiego robią "show". Z pierwszej komunii, z otwierania dachu.
   Ciekawe czy przy pierwszym otwarciu w PL drzwi na fotokomórke też był taki cyrk z 3,2,1... .
   Muszę to zweryfkować:)

  •  

   @picofrico: Był, pamiętam jak PKF specjalny materiał zrobiła o drzwiach na Centralnym w Wa-wie. To chyba były pierwsze w PRL-u.

  •  

   @pstjepan: No zgadzam się, robi wrażenie, spróbowałoby za taką kasę wrażenia nie robić. Z drugiej strony zwróciłem uwagę na coś innego. Cóż oni tam na środku pod dachem podwiesili? Telewizory? Naprawdę to coś wielkością nie imponuje, na halach się widuje większe. No chyba, że to tylko takie wrażenie.

  •  

   @pstjepan: Na żywo efekt jest na prawdę fajny, chociaż całość trwa trochę czasu. Ale widok całego stadionu ludzi wpatrujących się w sufit to coś niecodziennego. Kilka z moich dzisiejszych zdjęć

   @choleryk: To na górze to są cztery duże telebimy. A co do rozwiązań technologicznych dotyczących dachu to zauważyłem, że podczas jego rozkładania materiał formuje takie "rynny", którymi podczas rozkładania dachu w deszczu cała woda znad stadionu, z rozpędu leciałaby n a trybuny do momentu aż dach nie będzie rozłożony całkowicie. Przynajmniej takie wrażenie to sprawia :)

  •  

   @pstjepan: W ręcz genialne płachta na sznurkach, coś pięknego!

  •  

   @pstjepan: Dla mnie niezłe jest to drugi dzień otwarty urządzono tydzień przed wyborami - by Naród zobaczył!

  •  

   @choleryk: Tam pod dachem powiesili budkę dla stróża nocnego i jego psa. W nocy będą pilnować aby ktoś stadionu nie ukradł.
   :)

  •  

   I po raz kolejny polacy sikają po udach na widok czegoś, co w normalnych krajach jest standardem.
   Wczoraj miałem okazje zwiedzić to "dzieło sztuki" i jestem w wielkim szoku, że coś takiego w ogóle powstało.
   Nie dość że stadion jest niezwykle maleńko, to jeszcze to coś, co go oplata wygląda jak siatka rzucana na rusztowania podczas remontu budynków.
   Tragedia!

  •  

   @choleryk: Dzięki Ci! Bo już można byłoby uwierzyć że w Polsce coś się jednak buduje. Na szczęście jednak nie bo telewizory są za małe. Ufff. Autostrad nie ma bo barierki są słabo świecące?

 •  

  Ten wykop i wiadomosci w TV od tym stadionie - to przykład że w polakach zakorzeniona jest głęboko komuna, w Niemczech czy Anglii ludzi pier.dolą nowo zbudowane stadiony czy autostrady, w polandii z aparatami - normalnie kurvva Sudan. Znajomy niemiec pytał mnie o co chodzi że cały czas w polskiej TV stadion pokazują, ja powiedziałem że po prostu fajny stadion, on zapytał 'i co z tego' - no właśnie kurvva, co z tego? Jak zbudują w końcu autostrady to też pójdziecie foty trzaskać?

  •  

   @CzystaMaestria: Trochę wieś, ale co się dziwić? To jeden z kilku pierwszych konkretnych stadionów w Polsce. To nie są byle jakie obiekty... Dlaczego ludzie odwiedzając Barcelonę idę na Camp Nou? Na San Siro podczas wypadu do Mediolanu? Niemcy nad Allianz Arena czy Shalke Arena swojego czasu też się spuszczali. Po prostu - ciekawe rzeczy.

  •  

   @CzystaMaestria: RFN i Wlk. Brytania nie przeżyły połwiekowego zacofania. My tak. Dlatego wszystko teraz co wielkie i nowoczesne nas zachwyca. To najzupełniej normalne. Ale oczywiście najwygodniej nazwać Polskę Sudanem bo przecież jak nie ma już na co ponarzekać to trzeba coś wymyślić na siłę. Najciekawszy jest argument "Bo Niemcy". A co to k'''wa jacyś untermenschen? Jak coś w Polsce nie jest jak u szkopów to jest złe, wieśniackie i do d''y. Irytuje mnie takie zakompleksione podejście.

  •  

   @Rancor: Zacofanie nie minie jak ludzie w Polsce będą miec takie podejście.
   Dziwicie się później skąd taka opinia o Polakach, wstyd dla mnie bo ja jestem inny.

  •  

   @CzystaMaestria: Jakie podejście? Że cieszą się z sukcesów? To chyba dobrze że nie jest im to obojętne. Jak ci wstyd za Polaków to uciekaj na Białoruś.

 •  

  Jak deszcz będzie padał, to podczas rozwijania sruuu na widownię.

  •  

   @zwklyLogin: O tym samym pomyślałem, fajnie będzie się na ludzi lać w końcowym stadium zamykania :) No i przy śniegu to to na pewno będzie samobójstwo, mam nadzieję że nie zapomną na zimę go złożyć :>

  •  

   @msichal: Jeżeli to będzie mecz piłkarski to nie będzie się lać, bo dach zamkną przed rozpoczęciem meczu. Zaś jeżeli zacznie padac w trakcie meczu to też nie będzie tak lecieć, bo przepisy fifa/uefa zabraniają zmiany warunków gry podczas trwania meczy.

  •  

   @gobi12: No chyba że tak, nie wiedziałem o tym zakazie zmieniania warunków gry.

  •  

   @zwklyLogin: Chyba nawet nie wolno grać oficjalnie pod dachem, bo wtedy to mamy piłkę halową już.
   Dach jest raczej na potrzeby imprez typu koncerty itp.

  •  

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   @qweq3: Szanse na zorganizowanie sporej imprezy lekkoatletycznej są marne, ogromna konkurencja. Nawet jeżeli to raz i co dalej? Memoriały na które przyjdzie kilka tysięcy przy darmowych biletach? Z bieżnią niech sobie będzie Chorzów.

  •  

   Zaś jeżeli zacznie padac w trakcie meczu to też nie będzie tak lecieć, bo przepisy fifa/uefa zabraniają zmiany warunków gry podczas trwania meczy.

   @gobi12:
   Ale przecież jak zaczyna padać w trakcie meczu, to jest to zmiana warunków. Z tego wynika, że deszcz jest niedozwolony. Szkoda, że chmury o tym nie wiedzą.

 •  

  Otworzyli stadion tydzień przed wyborami... wina Tuska. Wybudowali stadion... wina Tuska.

 •  

  a co! stać nas!
  a nie czekaj...

  •  

   @gromwell:
   o co wam chodzi z tymi pieniędzmi? Wiem, że nie jesteśmy zbyt bogatym państwem... ale jak się powiedziało "A" i dążyło do tego, by Euro zostało zorganizowane u nas, to trzeba powiedzieć "B" i dążyć do umożliwienia rozgrywek, trudno żeby mistrzostwa odbywały się na orlikach. Mam wrażenie, że Polaka nie da się w pełni usatysfakcjonować. Nic nie budują - ŹLE. Budują - jeszcze gorzej, bo przecież nas nie stać...

  •  

   @pyskaty92: Zwłaszcza że koniec końców Polska na EURO wcale nie wydała ogromnych pieniędzy. Bo tak naprawdę, to kosztem EURO są tylko stadiony. Reszta - autostrady, dworce, porty lotnicze, hotele, boiska treningowe - to była konieczność, której wybudowanie było efektem naszego zacofania infrastrukuralnego. Tak czy siak, trzeba było w końcu to wybudować.

   A stadiony - tutaj to już oczywiście rozpusta, ale 40 mln kraj bez jednego nowoczesnego dużego obiektu (a tak wyglądała Polska wcześniej - śląski to jednak stary stadion) to był wstyd i żenada. Wypada, żeby taki był w stolicy więc Narodowy tak czy siak powstać powinien. Więc zostają tylko 3 inwestycje - Wrocław, Gdańsk i Poznań. W tym ostatnim i tak by budowali stadion dla Lecha (może mniejszy). Więc koniec końców nie przesadzałbym z tymi pieniędzmi, to EURO to wcale nie zmarnowane pieniądze, bo większość i tak trzeba było wydać :) A przy okazji dostaniemy ciekawą imprezę w Polsce - moim zdaniem uczciwy biznes :)

  •  

   @pyskaty92: Tu nie o to chodzi że nas nie stać. Tu chodzi o zarzuty żeśmy przepłacili. Było nawet na wykopie chyba, że podobne stadiony wybudowano o 30% taniej ?

  •  

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   @qweq3: Za pisanie bzdur minus jest jak najbardziej adekwatny.

   http://en.wikipedia.org/wiki/MetLife_Stadium

  •  

   @qweq3: 1,5 mld PLN a 5,28 mld PLN to spora różnica. A było jeszcze wiele innych droższych od Narodowego. Także przestań rozpowszechniać ten durny mit wymyślony przez polskie media. A jak ktoś woli żyć w świecie bajek to niech mnie minusuje dalej.

  •  

   @Rancor: Dobry przykład.
   Stadion MetLife jest większy o 30 tyś miejsce, ale nie ma możliwości krycia dachem i kosztował 5,28 MLD. Do 1,5 mld PLN to duża różnica. W Warszawie brakowało takiego miejsca na organizowanie dużych koncertów w sezonie zimowym. W nocy naprawdę imponująco wygląda to biało-czerwone oświetlenie! (mieszkam niedaleko) Myślę że stadion stanie się wizytówka Warszawy, a takiej rzeczy nie zastąpi żaden pomnik czy droga.

   @qweq3: Gronkiewicz-Waltz jest ekonomistką, wzięła papier i obliczyła, że za wynajęcia stadionu Legii na imprezy masowe i inne przychody, miasto wyjdzie na duży plus, więc zainwestowała. Gorzej tylko, że pomyślała kasą, a w stosunku do Polonii to "trochę" chamskie stawiać drugiej stołecznej drużynie nowiutki stadionik.

 •  

  Byłem tam. Jeden z architektów czy ktośtam inny opowiadał, jak wygląda rozwiązanie tej rzekomo spadającej wody podczas zamykania i nie dosłyszałem tego, ale na pewno nie spadnie to nikomu na głowę.

  Co do wrażeń z oglądania - nuda. Posiedziałem chwilę na trybunach, pooglądałem ulotki, powkurzałem się na kolejki i tyle. Może to wina kaca, może tego, że była 11 godzina, ale no... chodzenie dookoła stadionu na jednym poziomie. ;/ Chciałem sobie wyżej wejść, to nie wolno! Bardzo pozytywna była latająca kamerka i robiąca zdjęcia/filmiki, które pokazywane były na telebimach. Ktoś się śmiał, że na meczach też taka będzie, żeby znowu nam sędzia meczu nie przegrał.

  Anyways, dużo szumu było wokół stadionu i nie to, że było źle, ale oczekiwałem czegoś lepszego. ;p

  •  

   @hultek: I tak lepiej niż na poprzednim dniu otwartym, można było spacerować tylko po płycie boiska, z trybun otwarty był chyba tylko jeden sektor, na który była masakryczna kolejka.
   Ja osobiście nie mogę się doczekać na lutowy "zaległy" mecz o superpuchar, który jako pierwszy mecz ma się odbyć właśnie na narodowym :)

 •  

  Szkoda tylko, że my i nasze dzieciaki będą musiały spłacać długi za ten majstersztyk.

 •  

  Byłem, widziałem. Stadion robi pozytywne wrażenie, była nawet pierwsza fala meksykańska (swoją drogą fajnie to wyszło. Nie zdążyłem nagrać :) ). Nie jestem tylko pewien co do rozwiązania tych krzesełek. Są wygodne, ale strasznie łatwo będą się rwały. Już kilka z nich było zniszczonych.

  •  

   @water: Sadze ze podobnej klasy wrazenie zapewniloby zobaczenie ~ 3 mld zł w gotowce czyli mniejwiecej tyle ile wydano na nowy stadion.

  •  

   @Pihdit: Na nic nie wydajmy, nie budujmy stadionów, dróg, budynków, nic, zbierajmy kasę w jednym miejscu i usypmy z niej wielką górę, to się najlepiej przysłuży społeczeństwu.
   Tak, uważam że stadion jest potrzebny. Nie interesuję się piłką, ale miło by było gdybyśmy mieli chociaż kilka stadionów takich, żeby się nie wstydzić jak przyjdzie zagrać mecz międzynarodowy. A jak byłem na koncercie u2 w Amsterdamie to dopiero poczułem jak mi wstyd za Chorzów.

  •  

   @kabzior: Wcale nie krytykuje, raczej bylo to w ramach zartu ;)
   Mam tylko nadzieje ze beda budowac drogi tak skutecznie jak stadion.

  •  

   @water: No przecież to dobrze. Ofiary krwiożerczego Tuska, biedni polityczni więźniowie - kibice będą mogli się bronić przed przeważającymi siłami zła.

  •  

   @water: robiliśmy razem falę!

 •  

  Z wnętrza robi piękne wrażenie, nie mamy czego się wstydzić. Tylko z zewnątrz mi się nie podoba.

 •  

  Wszystko ładnie pięknie ale będę powtarzał jak mantrę: Stadion Juventusu powstały na zburzonym Stadio delle Alpi kosztował 122mln €, stadion Narodowy w Warszawie według kosztorysu będzie kosztował 1mld 500 mln zł, a pewnie ta suma jeszcze wzrośnie, pytania nasuwają się same

  •  

   @kynx:
   A czy Stadion Juventusu ma 16 tys. metrów kwadratowych powierzchni konferencyjnej i 8 tys. metrów powierzchni biurowej do wynajęcia? Nie.

  •  

   @ulbrek: aha czyli to kosztowało te 253 mln €

  •  

   @kynx:
   Poczytaj sobie np na forum Polskich Wieżowców o tym co będzie na stadionie i dlaczego. Różnica w kwocie jest uzasadniona. A mi po prostu nie chce się po raz miliardowy tego tłumaczyć.

 •  

  powiedźcie mi czy te telebimy będą wisieć podczas meczu? Nie utrudni to gry czasem?

  •  

   @chmurli: raczej nie gra się tak wysokich piłek, chociaż sytuacje kiedy piłka uderza w telebim zdarzały się np już na nieistniejącym Delle Alpi, wtedy sędzia wykonywał rzut sędziowski.

 •  

  Nie wiem czemu, ale nie imponuje mi to jakoś szczególnie.

 •  

  Ja tu myślałem, że to jakiś dach będzie a to jakiś kawał szmaty się :( Jestem niepocieszony, i trochę tak jakby wolno..20 min to trochę czasu jest.

 •  

  Ciekawe kiedy się zepsuje.

 •  

  Mnie to akurat nie facsynuje . Nie wiem czym tu ludzie się podniecacie ?

 •  

  W trakcie meczu będzie odsłonięty?

 •  

  Fajnie, tylko można by zadać pytania, czy budowanie takiej zabawki z podatków obywateli, podczas gdy nie istnieje służba zdrowia, wojsko, wymiar sprawiedliwości ani nawet drogi, jest słuszne i etyczne?

 •  

  Nie wiedziałem, ze 20 minut w 10 krotnym przyspieszeniu daje 1 minutę :))

 •  

  Ładnie to wygląda. Czy ktoś wie jak czas zamknięcia tego dachu ma się do innych stadionów z zamykanym dachem? Pytam, bo wydaje mi się, że 20 minut to trochę długo :)

 •  

  Widzę to szkaradztwo dzień w dzień.Komu przyszło do głowy stawiać takie coś przecież to wygląda jakby było w połowie budowy - mówię tu o kratownicy pokrywającej fasadę...czy może ktoś ma pomysł czemu pokrywa ona tylko połowę stadionu sprawiając wrażenie niezdjętego rusztowania?

 •  

  A co to za sztuka mieć rozmach za nieswoje?

 •  

  Będę się ekscytował jak zobaczę projekt wraz z wykonanymi obliczeniami.

 •  

  @Kozzi: jak to kiedy jebnie

 •  

  za ponad MILIARD zlotych to ten dach powinien miec ponaszywane krysztaly swarovskiego. nie oszukujmy sie, to jeden z najdrozszych stadionow na swiecie, mozemy wymagac od niego jak najwiecej.

Dodany przez:

avatar kubatre1 dołączył
282 wykopali 15 zakopali 36.1 tys. wyświetleń