Komentarze (80)

 • MichuB +60  

  Boże ale bzdura
  takim gównianym watomierzem gość nie jest w stanie sprawdzić jaki jest pobór bezpośrednio po podłączeniu, z resztą widać, że trochę czasu potrzebuje to na uzyskanie wyniku, jakby to podłączył pod zwykły wskazówkowy watomierz to zupełnie inna bajka

  inna sprawa, czystko energetyczna, harmoniczne i odkształcenia, które przedostają się do sieci przy używaniu źródeł wyładowczych, żarówka jest (prawie) czystą rezystancją dla sieci, więc żadnych zakłóceń do sieci nie emituje

  trzecia sprawa, Cejrowskiego i Korwin-Mikkemu nie chodzi o to, że więcej czy mniej prądu jest pobierane, im chodzi o to, że ktoś blokuje wolny rynek i decyduje za użytkownika co ma używać, a co nie. To sprawa konsumenta jakie źródło światła używa i jego rachunku ekonomicznego, urzędnik niech się nie wpieprza w to.

  pokaż komentarz
  MichuB
 • jassssss +5  

  @MichuB: a w czym niby ten watomierz jest niby gówniany,a poza tym jeśli nawet nie wykrywa sekundowego skoku poboru mocy to jaki to ma znaczenie?

  pokaż komentarz
  jassssss
 • janek666 -2  

  @MichuB: sądzisz, że miernik, który nie potrafi ocenić poboru w pierwszych 3 sekundach po podłączeniu odbiornika rzutuje to na cały test? raczej chodziło o wykazanie realnej różnicy w poborze prądu niż jaranie się jednym watem +/-
  jeżeli chodzi o zakłócenia to wydaje mi się, że czasy kiedy włączało się odkurzacz, a telewizor wariował już dawno minęły. przynajmniej ja nie spotkałem się z takim zjawiskiem.

  pokaż komentarz
  janek666
 • MichuB +19  

  @jassssss: bo ten uniwersalny tylko uśrednia wynik z jakiegoś czasu, w takim przypadku nigdy nie zauważysz jaki był pobór podczas rozruchu, chyba, że ten rozruch trwa nie wiadomo jak długo to wtedy zmiany będą widoczne, przy uruchamianiu takiego źródła wyładowczego zmiany są dosyć szybkie, z uwagi na małą moc i szybkie łapanie pełnej barwy, przy uruchamianiu lampy sodowej tak ładnie by to nie wyglądało ;)

  posiadając dobry sprzęt do analizy prądu i napięcia widział być jaka masakra dla systemu elektroenergetycznego jest jak włącza się takie źródła prądu

  e: i tak jak zauważył @aliosza, brakuje najważniejszego pomiaru natężenia światła

  pokaż komentarz
  MichuB
 • Reklamy Google

 • MichuB +10  

  @janek666:

  sądzisz, że miernik, który nie potrafi ocenić poboru w pierwszych 3 sekundach po podłączeniu odbiornika rzutuje to na cały test? raczej chodziło o wykazanie realnej różnicy w poborze prądu niż jaranie się jednym watem +/-
  gość chciał oblić "mit" o tym, że podczas rozruchu jest większy prąd pobierany, co nie udało mu się bo miał zły miernik

  z zakłóceniami nie spotkałeś się, bo stosuje się masę filtrów na wejściu zasilania wielu urządzeń, tu chodzi o zakłócenia które trafiają do systemu elektroenergetycznego, z którymi elektrownie muszą coraz to częściej walczyć, żeby utrzymać normatywne parametry prądu w sieci

  pokaż komentarz
  MichuB
 • lukaslm +6  

  @janek666: Proponuję poduczyć się z dziadziny elektryki lub pójść na studia wydziału nauk technicznych.

  pokaż komentarz
  lukaslm
 • Ryzoslaw +2  

  @MichuB: po 30 sekundach szukania: http://www.youtube.com/watch?v=MS4I9O1tQg4
  Pomimo że miernik na filmie w wykopie ma spore opóźnienie, tak na pomiarze multimetrem widać że nie ma żadnego skoku natężenie.
  To jak z tą zupełnie inną bajką?

  Co nie zmienia faktu że na filmie który podałem też jest strumień świetlny z danych fabrycznych.

  pokaż komentarz
  Ryzoslaw
 • MichuB +7  

  @Ryzoslaw: człowieku, ten film co podajesz to jakieś nieporozumienie!
  przy obliczaniu mocy w obwodach prądu przemiennego trzeba jeszcze znać współczynnik mocy danego urządzenia, a ten nie jest jednakowy dla żarówki, świetlówki i ledów. takie proste liczenie P = I x U to można sobie robić w liceum, omawiając obwodu stałoprądowe, ale nigdy przy prądzie przemiennym

  poza tym multimetr nie uwzględnia harmonicznych (3 i 5) przy pokazywaniu wartości skutecznych prądu i napięcia, to też wpływa na wyniki, bo świetlówki będą mieć zdecydowanie więcej harmonicznych od żarówki!

  pokaż komentarz
  MichuB
 • Ryzoslaw -1  

  @MichuB: Tutaj jest podane natężenie które w uproszczeniu wystarczy do wyznaczenia mocy, możesz mówić co chcesz, ale to nie zmieni mocy o więcej niż błąd pomiarowy.

  Chociaż elektrykiem ani elektronikiem nie jestem to o ile pamiętam składowe harmoniczne są w kwadracie, i każda kolejna wpływa na wynik coraz mniej. Ale nie pamiętam do której ma sens obliczanie.

  A pozatym jeśli mówisz że to jest taka inna bajka rozumiem że masz wiedzę, doświadczenie i możliwości żeby to w jakiś sposób poprzeć eksperymentalnie.

  pokaż komentarz
  Ryzoslaw
 • yanbar +4  

  @MichuB: Test ma pokazać, czy uruchomienie takiej żarówki nie narazi użytkownika na duże koszty. Jak sam wspomniałeś, ten którego używa, uśrednia wynik z jakiegoś czasu. Z tego co się orientuję, to gdyby był jakiś ogromny skok, to i średnia wyszłaby wyższa. Tak czy inaczej, nawet jeżeli ten skok jest problemem dla elektrowni, to co mnie to obchodzi? Mnie interesuje czy muszę więcej płacić za włączenie tej żarówki i nie, nie muszę. Tego dotyczył test.

  Jeśli zaś chodzi o dokładne dane dotyczące poboru tuż po uruchomieniu żarówki, to kiedyś sprawdzali to Pogromcy Mitów i przy kompaktowej świetlówce wyszedł jakiś śmiesznie mały skok. Mniejszy niż przy tradycyjnej żarówce.

  pokaż komentarz
  yanbar
 • czarny_i_zly +2  

  @MichuB: http://xkcd.com/386/
  Nie rozumiem po co tłumaczysz oczywistości. Jeśli ktoś chce, to weźmie chiński miernik, który ma błąd rzędu 10%, opóźnienie 5 sekund i będzie mierzył tym miernikiem zmiany prądu i napięcia w czasie. Jego sprawa.
  Do takich celów powinien być zastosowany miernik analogowy, tylko czytanie z podziałki jest dziś niepopularne.

  pokaż komentarz
  czarny_i_zly
 • Mibars +3  

  @MichuB: Ten miernik działa na prostej zasadzie - uśrednia pomiar. Zakładając, że jeden okres pomiarowy trwa sekundę, i nawet przez 0,1s miałbyś pobór 100W a potem normalnie 10W to wskazałby to jako pobór 16W zamiast 10W przez 1 sekundę. Tak więc może i impulsu nie pokaże (tak samo jak wskazówkowy :) ), ale wynik pomiaru mocy nie będzie przekłamany.

  Druga sprawa: Obawiam się, że ten miernik mierzy tak naprawdę woltoampery jak większość tego typu sprzętów z Allegro, więc wyniki mogą być dodatkowo przekłamane (in plus) dla świetlówki i żarówki LEDowej.

  Trzecia sprawa: "dobrym sprzętem do analizy..." jest zwykły oscyloskop, najlepiej taki z możliwością wyświetlenia dwóch przebiegów naraz. Prąd przez bocznik, napięcie przez dwa rezystory i już masz podgląd na to, co się dzieje.

  Pomyśl jaką "masakrą" jest odpalanie iskrzącej wiertarki, mała świetlówka się do niej nawet nie umywa.

  pokaż komentarz
  Mibars
 • pies_harry 0  

  @janek666:
  Pobór prądu jest ten sam, ale dostajesz za tą samą cenę mniej światła. Nie opłaca się ich instalować wszędzie, gdzie zapalasz światło na chwilę. Masz świetlówkę - włączasz i czekasz aż się nagrzeje. Mam kilka takich i dokładnie tak działają. Włączasz takie światło i jest ciemno. Dopiero za jakiś czas jest odpowiednia jasność. Zwykła żarówa daje pełną jasność od razu.

  Kolejna olana sprawa: odpady. Zużyta świetlówka to masa toksycznego świństwa. W żarówce tego nie ma. Szkło i kawałek metalu.

  Co do koloru - każda żarówka daje trochę inny, niektóre mocno inny. Jedyny sposób na porównanie to analiza widma promieniowania, ale i to wiele nie daje, bo odbiór i tak jest subiektywny. Osobiście dla mnie najprzyjemniejszą barwę dają halogeny, potem zwykłe żarówki, potem lepsze świetlówki kompaktowe. LED-owych nie mam, to nie wiem. Miałem kilka latarek LED, z których każda dawała inny odcień światła, jedna sztuka wyróżniała się bardzo przyjemnym odcieniem (z lekką nutą zieleni), reszta świeciła w zimnym niebieskawym (z różnym zafarbem).

  pokaż komentarz
  pies_harry
 • aliosza +32  

  Brakuje najważniejszego testu - pomiaru luksomierzem.

  pokaż komentarz
  aliosza
 • exti +11  

  @aliosza:
  Pomiar spektrometrem też by się przydał - porównanie widm światła żarówki, świetlówki i diod LED.

  pokaż komentarz
  exti
 • aberazioon 0  

  @aliosza: no ale wg specyalisty "możemy sobie sami porównać". Więc po co?

  pokaż komentarz
  aberazioon
 • Zaxx +1  

  Pomiar spektrometrem też by się przydał

  @exti: Chyba nie spodziewasz się po kolesiu, który w taki sposób, jak na filmiku, przeprowadza pomiar mocy chwilowej o jakikolwiek pomiar przy użyciu spektrometru ;-)

  A co do żarówek energooszczędnych, wg mnie największą wadą jest właśnie to "skoszone", nieciągłe widmo, które można zobaczyć TUTAJ przy którym np żółta kartka, w świetle jarzeniowym wygląda jak czarna.

  A co do poboru energii, to z żarówkami energooszczędnymi, to chyba chodziło bardziej o to, że zaraz po włączeniu mają niską sprawność, czyli zanim się nagrzeją, a trochę to trwa, emitują światło o wiele niższym natężeniu niż znamionowe, porównywalne do natężenia standardowej żarówki, przy tej samej mocy, czyli stosowanie 10x droższych żarówek w miejscach, w których światło włącza się na chwilę nie ma zbytnio sensu, bo nie niesie żadnych konkretnych oszczędności.

  pokaż komentarz
  Zaxx
 • ptoki1 +17  

  Test jest slaby. To ze swietlowka czy diodówka pobiera mniej energii niz zarowka jest oczywiste.
  Ocena barwy swiatla "jest ok" nie jest dla mnie zadnym argumentem.

  Autor mogl po prostu zrobic trzy oprawki zamocowac je w skrzynce przy bialej scianie i wszystkie razem wlaczyc.
  Wtedy zdjecie bardzo ladnie by powiedzialo jaki kolor w stosunku do zarowki maja poszczegolne zrodla swiatla i czy rzeczywiscie sa tak samo jasne.

  Autor nie ma nawet swiatlomierza.

  Juz nie wymagam aby w skrzynkach umieszczony byl jakis kolorowy wzornik aby ocenic jakie widmo maja poszczegolne zrodla swiatla.

  No i stwierdzenie ze 40W zarowka jest reprezentatywna. Autor sobie taka wybral bo nie ma albo go nie stac na 100W diodowke.
  U mnie w domu reprezentatywne sa 75 i 100W zarowki lub ich odpowiedniki swietlowkowe tam gdzie swiatlo nie musi byc dobrej jakosci a dlugo sie swieci.
  Ale co mial powiedziec skoro podobno nawet 60W zarowki sa dzis nielegalne...

  pokaż komentarz
  ptoki1
 • mietek79 0  

  @ptoki1: Żarówki 60W jak i 75W jaki i 100W itd są jak najbardziej legalne i większości dużych sklepów przemysłowych można je dostać, a że nie powinny być oficjalnie stosowane do oświetlania pomieszczeń mieszkalnych to już inna i raczej nieweryfikowalna sprawa.
  Codo samego testu - Twoje zastrzeżenia są słuszne - fajnie by było, gdyby o taki test pokusił się ktoś z Twoją wiedzą i mówią tu poważnie - nie nabijam się. Zrób większy test na bardziej ustandaryzowanych warunkach i główna murowana :)

  pokaż komentarz
  mietek79
 • jkeen +3  

  @ptoki1: Zamiast światłomierza można by użyć jakiejś lustrzanki (albo dobrej hybrydy). Można by zmierzyć ilość światła - ustawiając stałą przesłonę i patrząc jaki czas naświetlania dobierze światłomierz aparatu. Dodatkowo robiąc zdjęcie w RAW można sprawdzić temperaturę barwową światła. Oczywiście oba pomiary musiałby być przeprowadzone w pomieszczeniu bez dodatkowych źródeł światła. Wyniki nie byłyby laboratoryjne, ale byłyby jakiekolwiek dane, które można by przeanalizować.

  Ze swojego doświadczenia wiem, że każda żarówka energooszczędna (kompaktowa świetlówka) ma inną temperaturę światła, przez co praktycznie niemożliwe jest ustawienie balansu bieli jeśli gdzieś zapalona jest więcej niż jedna taka żarówka. Oczywiście mowa o żarówkach różnych producentów. Przypuszczam, że z LED-ami będzie tak samo. W przypadku zwykłych żarówek żarowych nie ma tego problemu - światło jest praktycznie zawsze takie samo.

  pokaż komentarz
  jkeen
 • ptoki1 +1  

  @mietek79:
  No wlasnie upre sie ze sa nie legalne. gdyby byly legalne to sklepy nie mialy by problemow z ich sprzedaza. Klientow bylo by jak mrowkow bo dosyc duzo osob psioczy na ten bzdurny zakaz.
  Ja sam szukam takich 100W zwyklych zarowek ale w marketach ich nie moge znalezc. Ostatnio trafilem na taka udawana zarowke z banka halogenowa w srodku. Od biedy obleci tyle ze kosztuje prawie tyle co swietlowka... :(

  A co do zrobienia testu to juz od dlugiego czasu sie nosze z zamiarem i chyba taki zrobie. Tylko sie zebrac musze. :)
  Bo nigdzie sprawa nie jest jasno i sensownie pokazana. Ludzie sie szermuja argumentami na temat jakosci swiatla a testu mniej lub bardziej sensownego nie ma. Trza zrobic :)

  pokaż komentarz
  ptoki1
 • mietek79 0  

  @ptoki1: No i fajnie, chętnie zobaczę taki test :) Co do legalności wspomnianych żarówek to od dnia 1 września 2009 r żarówki 100 watowe zostały przekwalifikowane z "lamp do użytku domowego” na "„lampy do celów specjalnych””:

  "W przypadku lamp do celów specjalnych na opakowaniu oraz we wszelkiego rodzaju informacjach o produkcie dołączanych do niego przy wprowadzaniu na rynek podaje się w sposób wyraźny i dobrze widoczny następujące informacje:
  a) ich przeznaczenie; oraz
  b) informację, że lampa nie nadaje się do oświetlenia pomieszczeń
  domowych."

  I tyle - nikt nie zabrania ich sprzedaży.

  pokaż komentarz
  mietek79
 • czarny_i_zly +2  

  @mietek79: W sklepach w mojej okolicy zmieniło się tylko jedno: zamiast żarówek z Piły, mam żarówki z Ukrainy. Fotka specjalnie dla wykopu.
  http://i.imgur.com/tHNmq.jpg

  pokaż komentarz
  czarny_i_zly
 • trujpan +11  

  Autor ma denerwującą manierę polegającą na nieodmienianiu jednostki wat (1 wat, ale 40 watów).

  pokaż komentarz
  trujpan
 • miiig +7  

  @trujpan: należysz do klubu gestapowców ortograficzno-wymownych? ;p

  pokaż komentarz
  miiig
 • swierszczu1 +11  

  @miiig: A gdyby nawet należał, to źle? Bądźmy konsekwentni, skoro nie mówisz "40 metr", to nie mów również "40 wat". To porównanie pokazuje nienaturalność obu wyrażeń.

  pokaż komentarz
  swierszczu1
 • miiig 0  

  @swierszczu1: ale mi to nie przeszkadza że on tak mówi

  pokaż komentarz
  miiig
 • b.....l +5  

  @trujpan: słowa dioda też nie umie odmieniać.

  pokaż komentarz
  b.....l
 • Ryzoslaw 0  

  @swierszczu1: ale jak kupujesz szynke to 15 deka/deko a nie dekagramów pewnie

  pokaż komentarz
  Ryzoslaw
 • plaski -3  

  @swierszczu1: ale przecież mówi się cztardziesty metr - a nie cztardziesty metrów ;)

  pokaż komentarz
  plaski
 • Yoggi +2  

  @plaski: czterdziesty metr, ale autor filmu nie mówił czterdzieSTY wat tylko czterdzieŚCI wat.

  @Ryzoslaw: akurat sprawa z deko jest zupełnie inna bo to przedrostek określający rząd wielkości [10^-(3)], a nie końcówka zależna od odmiany

  Ludzie już nie potrafią chyba posługiwać się językiem polskim. Jeśli używamy liczby mnogiej to poprawną formą dopełniacza jest "watów" tak jak "voltów", "metrów" czy najczęściej mylone "gramów" i jakieś głupie wywody tego nie zmienią.

  pokaż komentarz
  Yoggi
 • Yoggi 0  

  @Yoggi: oczywiście z pośpiechu walnąłem byka. Deka oznacza oczywiście [*10], a nie [10^(-3)]. Nie zdążyłem edytować

  pokaż komentarz
  Yoggi
 • Ratll +1  

  @swierszczu1: skoro na opakowaniu jest napisane 40 wat to koleś tak mówi, jakby było napisane 40 metr to byś czytał 40 metr

  pokaż komentarz
  Ratll
 • ZooFF 0  

  Trolling is a...

  pokaż komentarz
  ZooFF
 • Lesnikowski +9  

  Co to ma być? Jakiś domorosły elektryk coś niby tam testuje i nie wiadomo co z tego wynikło. Pierwszy lepszy student fizyki na I pracowni zrobiłby porządny test na szkolnym sprzęcie, bez tego pustego mielenia jęzorem. Zakop.

  pokaż komentarz
  Lesnikowski
 • coma24 +12  

  Brak pomiaru natężenia oświetlenia, do tego moc mierzono "czymś" co ma dokładaność +/- 50% i uwzględnia tylko 1 harmoniczną = ZAKOP

  pokaż komentarz
  coma24
 • polancky +6  

  Myślałem, że zasnę zanim włączy "świetlówkę". Filmik fajny ale zamiast jęczeć bez sensu mógł to zrobić trochę szybciej.

  pokaż komentarz
  polancky
 • jassssss +4  

  @polancky: mnie też szlak trafia jak oglądam takie filmy,gdzie można by coś pokazać w minute,a leje się wodę przez dziesięć

  pokaż komentarz
  jassssss
 • feikrz +9  

  OSRAM bez testow

  pokaż komentarz
  feikrz
 • gumbrew +7  

  Jeden z tych, którzy na podstawie jednego przypadku oceniają całą resztę. Wg mnie zburaczył się tym jednym porównaniem do ciemnogrodu.
  Co to za budowa? ZapierdoIiłeś coś ciekawego stamtąd, autorze "testu"? Przecież "każdy Polak to złodziej"...

  pokaż komentarz
  gumbrew
 • pgrde +4  

  I nie pieprzcie głupot o "obalaniu bzdetów Cejrowskiego czy Korwina" tylko chodzi o wolny wybór człowieka!!!!!
  Ja chcę decydować czego używać a nie Unia czy rząd
  Jak będę chciał używać lampy naftowej to będę używał lampy naftowej, jak żarówki to żarówki a jak będę chciał "iść do muzeum lotnictwa to pójdę do muzeum lotnictwa, k*wa jego mać" ;)

  pokaż komentarz
  pgrde
 • MMaros +2  

  A ja polecam żarówki halogenowe ponieważ mają najlepszy kolor światła.

  pokaż komentarz
  MMaros
 • FlaszGordon +1  

  @MMaros: A ja potwierdzam, że halogenki mają przyjemny odcień światła, taki nastrojowy rzekł bym (przynajmniej tak mi się zawsze kojarzył). Niestety tylko w garażu ich używam.

  pokaż komentarz
  FlaszGordon
 • cacy +1  

  @FlaszGordon: masz je w garazowym suficie czy w samochodzie?

  pokaż komentarz
  cacy
 • FlaszGordon 0  

  @cacy: Mam taką fajną lampkę z uchwytem przypominającym spinacz. Normalnie jest przyczepna do półki garażowej ale czasem jak pod maskę trzeba zajrzeć to i niema problemu z doczepieniem do karoserii.
  A na suficie to mam takie podłużne świetlówki. Kiedyś myślałem czy by jakiś stylowy żyrandolik z nich nie skombinować do pokoju ^^.

  pokaż komentarz
  FlaszGordon
 • kobiaszu +3  

  Chciałbym zobaczyć pomiary laboratoryjnym, stacjonarnym miernikiem. Do tego chciałbym zobaczyć przebieg napięcia na oscyloskopie podczas pracy świetlówki. Do tego przydałaby się cewka i galwanometr do pomiaru pola magnetycznego.
  Ten jego "watomierz" to można o kant dupy potłuc, nie mam zielonego pojęcia jak chce zbadać przebieg poboru mocy czymś co ma czułość na słowo honoru i parodniowy czas reakcji.

  Może kiedyś jak prowadzący się zgodzi i będzie czas na laborkach to przeprowadzę test z prawdziwego zdarzenia i wrzucę slajdy z oscyloskopu.

  pokaż komentarz
  kobiaszu
 • tenner +1  

  Wczoraj kurier przywiózł mi ledówki z Allegro. Sprzedający się pomylił i zamiast przesłać mi trzy sztuki o barwie 3000K, przesłał dwie 3000K i jedną 6000K.
  Zwykła żarówka wg Wikipedii ma ok 2700K więc ledówka 3000K powinna dawać praktycznie taką samą barwę. Niestety nie jest to to samo. Światło wygląda jakby na zwykłą żarówkę narzucić jakąś cienką tkaninę, jest jakby stłumione, czegoś mu brakuje. Natomiast 6000K świeci typowo trupio białym światłem, coś a'la jarzeniówka.
  Tak wygląda różnica między 3000 a 6000K w mojej lampie

  pokaż komentarz
  tenner
 • cacy 0  

  @tenner: powinienes zglosic nieuczciwego sprzedawce

  pokaż komentarz
  cacy
 • tulonr1 +1  

  @tenner: ledy z allegro to jedno wielkie oszustwo, sprawdź sobie ile kosztują same diody o dużej mocy i wysokim współczynniku oddania barw CRI

  pokaż komentarz
  tulonr1
 • Utilizer +1  

  @tenner: Wiesz dlaczego masz takie odczucie? Zwykła żarówka ma oddawanie barw Ra=100, dobrej jakości świetlówki (np. Philips Graphica) mają Ra=98
  Słabe lampy LED sprzedawane na allegro mają bardzo słabe Ra co przekłada się na ohydne światło

  pokaż komentarz
  Utilizer
 • marw 0  

  1. Kolor światła żarówek i świetlówek jest podobny, ale są duże różnice w widmie, przez co żaden fotograf nie oświetla planu świetlówką.
  2. Całkowity koszt oświetlenia świetlówką może być większy od żarówki, bo świetlówka średnio psuje się po mniejszej ilości włączeń/wyłączeń.
  3. Do testu przydałoby się wykorzystać światłomierz aby zobaczyć, że światła jest tyle samo. Świetlówka zużywa mniej energii, ale gdzieś widziałem artykuł, że nie jest tak dobrze jak producenci deklarują.

  pokaż komentarz
  marw
 • tulonr1 +2  

  @marw:

  Kolor światła żarówek i świetlówek jest podobny, ale są duże różnice w widmie, przez co żaden fotograf nie oświetla planu świetlówką.
  http://www.cyfrowe.pl/lampy-swiatla-ciaglego-lampy-fluorescencyjne,4,41,429.html
  http://fotozakupy.pl/wyposazenie-studia/rodzaj-lamp-swiatlo-ciagle,85k,993c
  rozumiem ze te lampy służą do oświetlania kibli w studiach fotograficznych

  pokaż komentarz
  tulonr1
 • marw +1  

  @tulonr1: racja, trochę przesadziłem...

  pokaż komentarz
  marw
 • mnlf +3  

  I co to miało właściwie pokazać ?
  Że wszyscy zaniżają o 10% czy że ten miernik o 10zawyża ?

  A co do powodu nieużywania w ubikacji czy na klatkach schodowych nie stosuje się rtęciówek ze względu na ich niską trwałość a nie z powodu zużycia energii (które przy świeceniu po kilkanaście minut na dzień nie ma dużego znaczenia)

  Z własnych testów wytrzymałościowych w mojej własnej ubikacji (z której korzystają 2 osoby) po kilkanaście włączeń światła dziennie poniżej minuty (umyć ręce albo się wysikać) i ze 2 razy na 5 minut.

  Rtęciówki kompaktowe takie jak na tym filmie nie były w stanie wytrzymać dwóch miesięcy (po tym jak w ciągu roku przepaliło się aż 10, różnych rodzajów i producentów), podczas gdy znacznie tańsze halogeny (2 sztuki po 42W każdy) są tam używane już od 3 lat i się jeszcze żaden nie przepalił.
  Wiadomo można zastosować i lampy diodowe którym częste i krótkie włączanie nic nie robi ale przy użytkowaniu w ten sposób nie zwróciły by się i za 100 lat.

  pokaż komentarz
  mnlf
 • Ryzoslaw -1  

  @mnlf: Ile osób tylko doświadczeń i opinii, od około 7 lat nie używam w domu innych żarówek niż fluorescencyjnych (średnia cena 15-25 pln). I musiałem wymienić póki co 2 - jedną w łazience (średnie świecenie 10min - 1.5h) a drugą w dużym pokoju (3-5h średnio).

  pokaż komentarz
  Ryzoslaw
 • mnlf 0  

  @Ryzoslaw: w łazience jest ok (bo zapala się rzadziej i na dłużej), po pięciu latach tylko w 2 pokojach w których najdłużej się świecą musiałem wymienić bo już były mocno wypalone (nadal świeciły ale słabo). Jedynie w ubikacji przepalały się jak głupie.

  pokaż komentarz
  mnlf
 • lekarz_od_oczu 0  

  @Ryzoslaw: Potwierdzam - pare razy mi stłukły ale przepalila moze sie z jedna - wszystkie z philipsa.

  pokaż komentarz
  lekarz_od_oczu
 • FlaszGordon +2  

  "Obalamy też mity w tym bzdety Cejrowskiego czy innych Korwinów na temat rzekomego innego koloru światła"- no ku...a, co to za opis? Czy jego autor nie widział różnicy światła między lidówką a zwykłą żarówką?

  Ale bądźmy obiektywni... jest grupa osób która nie dostrzega różnicy światła między tymi rodzajami żarówek. Te osoby nazywa się ableptykami (od greckiego słowa ablepsia) inaczej ślepcami.

  pokaż komentarz
  FlaszGordon
 • Bombasarkadian -4  

  Porównanie wygląda na obiektywne i nie "sponsorowane" przez żadnego z producentów. Dobrze, ze ktoś robi takie rzeczy bo wiadomo jak to jest z różnego rodzaju testami.
  Zastanawia mnie tylko wybór żarówki LED. W sprzedaży dostępnych jest co najmniej kilka modeli tych żarówek o temperaturze koloru w granicach 3000K co (moim zdaniem) znacznie lepiej nadawałoby się do tego porównania. Bo tak jak teraz to LEDy wyróżniały się na tle konkurencji strasznie zimnym światłem, co raczej bardzo przyjemne nie jest. Chociaż z drugiej strony dużo osób ustawia temperaturę koloru w monitorach na 9300K, bo twierdzą, ze wszystko wygląda bardziej "naturalnie". Jak dla mnie to właśnie 6500 lepiej oddaje kolory - bez tego błękitnego przebarwienia.

  pokaż komentarz
  Bombasarkadian
 • miiig 0  

  @Bombasarkadian: temepratura na monitorze a w pokoju to istotna różnica, chyba nie bardzo jest to porównanie.

  pokaż komentarz
  miiig
 • Bombasarkadian 0  

  @miiig: Chodziło mi o barwę światła. 9300K na monitorze daje niebieskie zabarwienie koloru. Tak samo żarówki o wysokiej temperaturze barwnej, zamiast charakterystycznej żarówkowej żółci dają ten zimny biały, który też ma w sobie coś z niebieskiego zabarwienia.

  pokaż komentarz
  Bombasarkadian
 • josoof +5  

  @Bombasarkadian: Porównanie z dupy, watomierzem to można wielkość buta zmierzyć a nie jak sugeruje opis - kolor światła - w moim bucie mieszczą się 2 watomierze. Co do barwy, sama temperatura to nie wszystko, ważne jest jeszcze spektrum światła które można uzyskać badając je pryzmatem. Linki dla leniwych, porównanie światła słonecznego i jakiegoś LED http://solaroenergy.com/wp-content/uploads/2009/10/sunled989-660x213.jpg , rozszczepienie światła żarówki i świetlówki http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/1a/Simple_spectroscope.jpg - widać, że świetlówka to nie emisja liniowa, a konkretne barwy zmieszane razem. Światło żarówki i halogenu są najbliższe spektrum światła jakie dostarcza nam słonko.

  pokaż komentarz
  josoof
 • tekstur 0  

  Autor tego "testu" nie wspomniał o poważnym mankamencie świetlówek i żarówek LED, a mianowicie o zjawisku migotania, które męczy i niszczy wzrok, zwłaszcza w czasie czytania w takim świetle.

  pokaż komentarz
  tekstur
 • o....................i -1  

  [komentarz usunięty]

  pokaż komentarz
  o....................i
 • tulonr1 +2  

  @owczareknietrzymryjski: srają a nie migotają, kolejny mit

  pokaż komentarz
  tulonr1
 • AltumVidetur +1  

  Już pomijając nędzny sprzęt i brak pomiaru luksomierzem to świetlówki też jakieś no-name i diabli wiedzą skąd się wzięły. Jeśli kogoś interesuje w miarę sensowny pomiar to można sobie pogoolać za sprawozdaniami z laboratorium oświetlenia z jakiejś polibudy.

  pokaż komentarz
  AltumVidetur
 • iryss 0  

  co za nius! wojna na wykop i zakop :)

  pokaż komentarz
  iryss
 • g455 0  

  Ten watomierz jest do dupy. Po pierwsze to właściwie nie jest nawet watomierz, bo mierzy, jak ktoś wyżej napisał, woltoampery i podaje uśrednioną wartość w jednostce czasu, a po drugie bawiłem się kiedyś takim sprzętem (pokazywał W lub A, był przełącznik) i przy porównaniu z profesjonalnymi cęgami Dietza wypadał blado, różnica w pomiarze dochodziła do 25%, także autor filmu niewiele może tym samym udowodnić. Nikt też nie twierdził (ani Korwin ani Cejrowski), że świetlówka energooszczędna pobiera dużo wyższą moc przez pierwsze 20-30-50-120 sekund swojej pracy, ale to, że pobiera więcej jest faktem; tyle tylko, że nie da się tego faktu unaocznić używając takiego gównianego miernika (?) z allegro, bo on mierzy w czasie kilku sekund i podaje średnią, a nie na bieżąco.

  pokaż komentarz
  g455
 • thesecondtrue 0  

  zero wiedzy na temat światła. Gdzie jest porównanie Ra?

  PS.
  W pokoju mam chociażby 3x 20W LED, ale Ra>85.

  pokaż komentarz
  thesecondtrue
 • tulonr1 0  

  @thesecondtrue: ile kasy za to dałeś i jakiej firmy to ledy?

  pokaż komentarz
  tulonr1
 • abcdemail 0  

  Przydało by się porównać koszty wyprodukowania nie mówię tu tylko o pieniądzach ale o pochłoniętej energii użytych chemikaliach i rzeczach z tym związanych. Oraz o kosztach i skutkach utylizacji i tym podobnych(np rtęci w świetlówkach).

  A z tego co słyszałem mało jest dobrych ledów na rynku większość "bździ" i raczej nadają się np: do ogrodu czy żeby dekoracyjnie podświetlać itd. A świetlówki poza tym "migają"(nie wie czy ledy też).
  Z resztą lubię te stare żarówki mogę sobie ją zbić i gdyby nie szkło to nawet zjeść, a świetlówka... jest toksyczna.

  pokaż komentarz
  abcdemail
 • le_vampire 0  

  [komentarz usunięty]

  pokaż komentarz
  le_vampire
 • marbra -1  

  A o wyższych harmonicznych w sieci elektrycznej to Autor słyszał?

  A dla wszystkich "mądrali" mam taką propozycje:

  Proszę przeanalizować co będzie w sytuacji kiedy około 100 % źródeł światła jakie wykorzystujemy w Naszych domach - pochodziło będzie ze źródeł typu Led czy świetlówki kompaktowe.

  Jak komuś nie chce się analizować - to odpowiem - NIC!

  Bo się cała sieć energetyczna "wyłoży"

  Kto nie wierzy - jego strata - ale żadne zaklęcia nie oszukają praw fizyki.

  Zapraszam na studia politechniczne a nie przyswajanie "papki medialnej"!

  pokaż komentarz
  marbra
 • pgrde -1  

  Za komplet dobrych żarówek, świetlówek i innych... mogę to wykopać :D
  Tylko poważne oferty..

  pokaż komentarz
  pgrde
 • pwl89 -2  

  Fajne znalezisko ale zakop za Cejrowskiego i Kórwina.

  pokaż komentarz
  pwl89
 • DawidWarsaw -2  

  Właśnie będę kupował dwie żarówki LEDowe. Więc test się przyda. Z świetlówkami kompaktowymi mam przykre doświadczenia dotyczące trwałości... :/ Ale w LEDowe wierzę, ponieważ wiem, że ich trwałość jest rzeczywiście bardzo wysoka.

  pokaż komentarz
  DawidWarsaw
 • robo81 -2  

  Bezsensowny filmik pokazuje tylko pobór mocy a wiadomo że energooszczedne zuzywają mniej.
  Sprawa Korwinów i Cejrowskich czyli ciemnogrodu jest bardziej skomplikowana. Jak koledze pasuje g@#$%ne swiatło ze swietlowek albo diod led to niech sobie swieci. Zarówka tradycyjna ma najbardziej zblizone swiatło do słonecznego. Poza tym CENA !!!! tradycyjna ok 2 zł a energooszczedna srednio ponad 10 zł. Poza tym w tradycyjnej jest tylko argon jako gaz szlachetny w energooszczednej jest np rtęć i trochę chemii, nie wspominając o elektronice za którą się pewnie płaci (nie wiem czy ktoś rozbierał żarówkę).
  Ja wybieram tradycyjną : miłę światło dla oka - co jest ważne np w zime gdy jest mało słońca, cena, brak niepotrzebnej chemii, a nadmiar energii zamienia sie w ciepło co mi pokój ogrzewa....

  pokaż komentarz
  robo81