•  

  pokaż komentarz

  Obecny Lwów ma niewiele wspólnego z tym międzywojennym i byłby wrzodem dla Polski. Był jednym z najbogatszych miast, miał olbrzymi potencjał naukowy, tworzyli go niesamowici ludzie, a teraz jest zapyziałą niedoinwestowaną norą. Stracilibyśmy miliardy, żeby ich podciągnąć chociaż do poziomu ściany wschodniej, a do tego konflikty na tle etnicznym...

  •  

   pokaż komentarz

   @kubatre1: Dokładnie! Cieszę się, że są jeszcze ludzie myślący podobnie do mnie (i mojego ojca).

   @sofiavergara: Zawsze można zrobić federację.

  •  

   pokaż komentarz

   @sofiavergara: Dalibyśmy im autonomię i po krzyku - co by zarobili to by wydali.

  •  

   pokaż komentarz

   Grodnie

   @sofiavergara: Kresy Wschodnie posiadają ogromne złoża mineralne, głównie dlatego ruscy woleli je zachować dla siebie po wojnie, a w zamian wcisnąć nam tereny niemieckie, które do nas należały historycznie, ale nie faktycznie tak jak ówczesne Kresy Wschodnie, gdzie mieszkało i ciągle mieszka od groma Polaków i ludności polskojęzycznej.

   Odzyskanie Galicji, byłoby niezmiernie kosztowe, ale jest kilka argumentów za akcesją tych terenów z powrotem do Polski.
   Lwów jest dużym miastem z wieloma zabytkami, które wcale się nie sypie w oczach. Infrastruktura drogowa miasta i okolic, na pewno nie odbiega znacznie od tego co mamy w wielu rejonach Polski obecnie, a przy budowie przynajmniej pojedynczych dróg spełniających standardy europejskie znalazłoby prace wielu byłych ukrainców, którzy notabene pracowaliby dla firm polskich, a tamtejsze firmy zostałyby przejęte wraz z majątkiem przez większe i bogatsze firmy Polskie ( o ile jestesmy biedniejsi od Niemców, co w skali całego świata nie jest trudne, to z cała pewnością jesteśmy bogatsi od większości świata w tym Ukrainy, a to już jest osiągnięcie).

   Tak więc budując połączenie z Lwowem, otworzylibyśmy ogromną furtkę Dla rodzimych i zachodnich inwestorów, nie wspominając już o turystyce. W końcu dla Francuzów, Brytyjczyków, czy Niemców Lwów jest dosyć egzotycznym miejscem, które pozwoli im sie dowartościować, że nie mieli nigdy komuny :P

   Do Polski popłynęłyby jeszcze większe pieniądze z EU by być może stworzyć jakiś fundusz "wyrównawczy" na podobieństwo tego co Niemcy robili i robią w stosunku do byłego NRD. Problemem mogłaby być strefa Schengen, ale tak na prawdę ja można przesunąć w stosownym momencie po akcesji, gdy uznamy, że nowe granicę są już dostatecznie zabezpieczone. (Chociaz obecnie dostac się po piracku na Ukrainę i z powrotem do Polski wcale nie jest trudno, bo wystarczy zrobic to na jakims zadupiu ukradkiem przepływając rzekę.)

   Polskie wydobycie obecnie utrzymuje się głównie w terenach śląska, czyli terenów, które przez wieki nie należały do Polaków. dzięki akcesji, zdobylibysmy nowe złoża, tereny gdzie moznaby inwestowac w technologie odnawialne, no i ponownie turystyczny nowy kawałek kraju, który potencjalnie może przyczynic sie do poprawy eksportu i importu w obrębie UE, gdyz przedłuzyłaby sie nasza granica ze Słowacją, a dodatkowo graniczylibyśmy bezpośrednio z Węgrami i Rumunią, które również są członkami EU.

   Sprawy etniczne mozna zepchnąć na dalszy plan, bo w gruncie jest tam dużo polaków, tereny historycznie są polskie i wcale nikomu tego nie trzeba udowadniać, wystaarczy wziąc pierwsza lepsza mape polski sprzed drugiej wojny światowej albo sprzed zaborów. Dodatkowy język na terytorium polski jakim byłby ukraiński nic by nie zmienił. W całej unii kraje sa wielojęzyczne, Na Litwie: Ruski Litewski i Polski, W samej Belgii: francuski, holenderski i niemiecki, i tysiące innych :P

   Ukraiński zostałby po prostu potraktowany jako język regionalny podobnie jak kaszubski, Mozna będzie załatwić sprawy w urzędach po ukraińsku w rejonach galicyjskich, ale w szkołach dzieci od samego poczatku będą uczyć się równolegle polskiego, nie wspominając oczywiście że nagle polskie kablówki zyskają nowe terytorium z nnowymi klientami, którzy dostana do dyspozycji głównie polskojęzyczne kanały.

   Większe terytorium to wiekszy potencjał. takie powiększenie terytorium przyspozyłoby kosztów, ale więcej korzyści wynagrodziłoby to z nawiązką, A nasz rząd w ko,ncu przymusowo doznałby powiewu świerzości przez pojawienie sie nowych partii, które nie byłyby tymi samymi gebami od przeszło dwudziestu lat.

  •  

   pokaż komentarz

   @Dybuk: Co to za brednie,

   Uno doczytaj lepiej gdzie zlokalizowane są zasoby Ukrainy i nie siej herezji jakoby okręg Lwowski opływał w ropę i inne surowce. Polecam lekturę opisującą krainę geograficzną na której leży Lwów.
   No chyba że masz fantazję aby anektować pół Ukrainy ale to już inna sprawa.Niby wiesz że mają złoża ale nie bardzo wiesz już gdzie.

   Dwa co to za głupota jakoby ukraińscy robotnicy świetnie pracowali przy budowie dróg ? Może nie wiesz ale obwód Lwowski zaludniony jest przez ok 1mln. ludzi, z czego 800tyś w samym Lwowie. Chcesz budować drogi żeby sobie stały puste?Lubelszczyzna ma ok. 2,3mln mieszkańców a jest podobnej wielkości.Wogóle ogarnij się, my sami nie mamy dróg a chcesz je fundować innym.
   Nie wiem czy też słyszałeś o czymś takim jak Euro 2012, przez co Ukraińcy muszą tak samo nadrobić braki w infrastrukturze co i my.

   Co chcesz tam inwestować i w co bo nie bardzo rozumiem poczytaj o tych biednych ukraińcach jeszcze raz dobrze ?
   "Polska zainwestowała na Ukrainie ponad 153 mln USD. Wartość ukraińskich inwestycji w Polsce z kolei przekroczyła 300 mln USD (Huta Częstochowa, FSO, Stocznia Gdańsk)."

   "A tamtejsze firmy zostałyby przejęte wraz z majątkiem przez większe i bogatsze firmy Polskie "
   Śmierdzi komuną jak nie wiem co, a jak ktoś nie będzie chciał sprzedać firmy ? To co pod ścianę i rozstrzelać?

   Fundusz wyrównawczy ? Polska gospodarka i tak jakoś przędzie a ty chcesz ją dobić klockiem w postaci Lwowa? Z czyich pieniędzy utworzyłbyć ów fundusz? Niech zgadnę, podatki ?
   O pieniądzach unijnych nawet nie wspominam ponieważ by ich nie było podobnie jak i nas.
   Radzę przestudiować stronę Ukraińskiego Mon-u, tak na wszelki wypadek jakoby nie chcieli oddać swojego miasta. Zastanowić się jak szybko Ukraińcy w sojuszu z Rosją i Białorusią zaczęli by nas tłuc po mordzie.

   Porównywanie zjednoczenia Niemiec do potencjalnego jedonczenia ziem Lwowskich pozostawiam bez komentarza gdzyż to jakiś żart.

   Ta kablówka to też jakiś żart?

   Podsumowując, okręg Lwowski sam w sobie nie ma nam nic ciekawego do zaoferowania(po za miastem)
   Polska nie jest w stanie przeprowadzić jakiejkolwiek aneksji ziem jkiegokolwiek naszego wschodniego sąsiada.

  •  

   pokaż komentarz

   @Dybuk: Czy nas tam dużo jest, to pojęcie względne. 6 milionów naszych rodaków wywieziono na "ziemie odzyskane".

  •  

   pokaż komentarz

   Sprawy etniczne mozna zepchnąć na dalszy plan, bo w gruncie jest tam dużo polaków

   @Dybuk: Dużo? W samym Lwowie ok. 4%, na wioskach pewnie jeszcze mniej, bo Polacy zostali pomordowani w czasie wojny, zresztą akurat w okolicach Lwowa na wsiach nigdy nie było dużo Polaków, taka była specyfika tych terenów, polskie miasta otoczone przez ukraińskie wsie.

   wystaarczy wziąc pierwsza lepsza mape polski sprzed drugiej wojny światowej albo sprzed zaborów.

   Wystarczy wziąć pierwszą lepszą mapę Europy z II poł. XIX wieku i już Rosjanie mogą bez problemu twierdzić, że Warszawa to historyczne miasto rosyjskie.

   wspominając oczywiście że nagle polskie kablówki zyskają nowe terytorium z nnowymi klientami, którzy dostana do dyspozycji głównie polskojęzyczne kanały.

   Tak, już od razu powiedzmy UPC wwali miliony w budowę sieci we Lwowie, żeby nie mieć żadnych klientów (bo jaki Ukrainiec będzie dobrowolnie wykupywał polską kablówkę, jeśli nie zna języka polskiego?)

   Większe terytorium to wiekszy potencjał. takie powiększenie terytorium przyspozyłoby kosztów, ale więcej korzyści wynagrodziłoby to z nawiązką

   Dokładnie! To dlatego w ogromnej Rosji żyje się cudownie mieszkańcom, natomiast mała Belgia czy Szwajcaria to biedota.

   A nasz rząd w ko,ncu przymusowo doznałby powiewu świerzości przez pojawienie sie nowych partii, które nie byłyby tymi samymi gebami od przeszło dwudziestu lat.

   Wszyscy Polacy z radością oczekują na wejście do POLSKIEGO parlamentu ukraińskich nacjonalistycznych, wręcz faszyzujących partii (a takie głównie mają poparcie na zachodniej Ukrainie).

   Jak już kolega wyżej wspomniał, to co mówisz to brednie, ja dodam od siebie tylko, że do kwadratu.

 •  

  pokaż komentarz

  Dobrze by było znów widzieć Lwów w granicach Polski, szkoda tylko, że jest to pomysł nierealny. Wiadomo przecież, że mieszkańcy zachodnich obwodów Ukrainy, nie zgodziliby się na przynależność do państwa polskiego.

  •  

   pokaż komentarz

   @RT_NR: Dlaczego? Dostaliby polskie obywatelstwo więc mieliby drogę wolną na zachód. ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @Kamill:

   Zapewne pewna część z nich ucieszyłaby się z tego, bo na pewno poprawiłaby się ich sytuacja finansowa. Niestety jednak, spora część mieszkających tam Ukraińców to nacjonaliści, a ukraińskie organizacje nacjonalistyczne są naprawdę silne (wystarczy chociażby wspomnieć o udziale członków UNA-UNSO w konflikcie w Czeczenii). Gdyby więc doszło do wchłonięcia tych terenów przez Polskę, to prawdopodobnie musielibyśmy liczyć się na zbrojny opór części Ukraińców.

  •  

   pokaż komentarz

   @RT_NR: Wiem, ale bądźmy szczerzy, kto wierzy, że Lwów i Wołyń w najbliższym czasie będą znowu w granicach Rzeczypospolitej? Dwóch Ukraińców tak powiedziało i już wielkie poruszenie. ;) Dla Partii Regionów to pewnie byłoby na rękę, no, ale to by chyba nie przeszło na Ukrainie. ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @Kamill:

   Zauważ jednak, że nie są to przeciętni Ukraińcy, a poseł partii rządzącej i minister. Wyobraź sobie, co by się stało w Polsce gdyby takie wypowiedzi pochodziły z ust posła PO, albo ministra. :)
   Rosja na pewno nie odpuści sobie Ukrainy i temat podziału tego kraju będzie na pewno powracał.

  •  

   pokaż komentarz

   @RT_NR: Niecałe 70% ludności Ukraińskiej mówi po Ukraińsku, a 18% to Rosjanie.

  •  

   pokaż komentarz

   Lwów oderwać, Niemcy wykupić;]

   @RT_NR: a po jaką cholerę nam ta bieda? Przecież tamten Lwów już nie istnieje, zostały tylko budynki. Nie ma też praktycznie dawnych lwowian. Dla nas Lwów to obecnie tylko nazwa mająca charakter sentymentalny i tak powinno zostać. Samo miasto i Ukraina Zachodnia jest nam potrzebna jak wrzód na dupie.
   Dochodzi też jeszcze jeden argument. Nie jestem wojującym nacjonalistą. Mocarstwa wyznaczyły nasze granice w Jałcie i trzeba przełknąć tą pigułkę. Natomiast dostaliśmy od nich w prezencie niespotykaną na kontynencie jednolitość narodową co jeszcze długo będzie naszym silnym argumentem i zabezpieczy nas przed postępującą utratą tożsamości.

   Tak więc jeśli Ukraina chce się dzielić, to proponuję oddać Lwów Niemcom w ramach zadośćuczynienia za utratę ich ziem wschodnich. Odbudują, zrobią ordung a my pojedziemy sobie spokojnie pozwiedzać.

  •  

   pokaż komentarz

   @RT_NR: Tych, ktorym nie podoba sie aneksja ich ziem do obcego panstwa nazywasz "nacjonalistami" z UNA UNSO???? Gosciu, Ty jestes lepszy od Kolorowej Niepodleglej, Biedronia i Niemcow bijacych Polakow 11 listopada razem wzietych. No wyobraz sobie, ze ktos, komu nie podoba sie okupacja przez inne panstwo nie musi byc nacjonalistą. Wedlug mnie jest calkiem normalnym czlowiekiem ze zdrowymi odruchami.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kamill: Wystarczy im wiza, po całej UE mogą wtedy latać.

 •  

  pokaż komentarz

  Ostatnio jak czytałem ''UwarzamRze'' natknąłem się na ciekawy felieton Waldemara Łysiaka w którym twierdził że w ostatnich chwilach ZSRR Borys Jelcyn w zamian za lata zniewolenia i zbrodni na naszym narodzie chciał nam to wynagrodzić Wilnem i Obwodem Kaliningradzkim. Podobno polska strona w tej sytuacji nic nie zrobiła. Słyszał ktoś o tym. Jakiś link.

  •  

   pokaż komentarz

   @Pietruszkowski:
   Znalazłem
   cytat
   Studiuje.eu: Niewielu pamięta, że prezydent Jelcyn, był skory w ramach zadośćuczynienia za lata komunistycznego zniewolenia i mord katyński, oddać Polsce obwód kaliningradzki. Nasi politycy nie wykorzystali tej szansy.

   Romuald Szeremietiew: Istniały nawet dalej idące projekty, było to w okresie rządów Gorbaczowa, kiedy stwierdzono, że jeżeli pakt Ribbentrop-Mołotow jest nieważny to oznacza, iż możliwe jest wrócenie do granicy polskiej z 1939 roku. Był taki moment, że Vytautas Landsbergis (prezydent Republiki Litewskiej w latach 1990-1992 – przyp. red.) mówił, no trudno będzie Litwa bez Wilna, musimy zostać w Kownie. Wszystko to było rozważane bardzo poważnie, ale Polska nie podjęła żadnej akcji w tym kierunku, żeby to przejąć, może w obawie przed konfliktami z Litwinami i Ukraińcami. We Lwowie teraz wiszą plakaty sławiące SS Galizien, nie Orlęta Lwowskie. W kwestii Kaliningradu, czyli Królewca, ma pan słuszność. Pomysł ten istniał, chciano nawet dokonać repatriacji Polaków z Kazachstanu i tam ich osiedlić. Nie skorzystaliśmy z tej okazji, bo ówczesne władze polskie były strachliwe i uważały to za dodatkowy kłopot.

   http://studiuje.eu/67/320-W_misteriach_Eurazji.html

   http://pl.wikipedia.org/wiki/Romuald_Szeremietiew

   Minister obrony narodowej więc głup nie gada.

  •  

   pokaż komentarz

   @Pietruszkowski: O panie... Ruskie bez Królewca? Ale byłby czad.

  •  

   pokaż komentarz

   @silverado:
   @Pietruszkowski: Niestety Obwód Kaliningradzki to faktycznie kiepskie miejsce na włączanie w pogranicza Polski. Poza tym w demokratycznych krajach nie przesiedla się już tak ludzi, więc mielibyśmy obszar w 99% zrusyfikowany i pragnący powrotu do matki - KIEPSKI POMYSŁ

  •  

   pokaż komentarz

   Minister obrony narodowej więc głup nie gada.

   @Pietruszkowski: A to bycie ministrem czyni człowieka automatycznie mądrym i prawdomównym? Patrząc na obecny rząd (i poprzednie też), jakoś śmiem wątpić.

  •  

   pokaż komentarz

   @CanisLupusLupus:
   Czyni. Bo obracał się w sferach w których zajmują się takimi rzeczami i na pewno zna się na rzeczy. Nawet ty jako doktor historii i politologi nie miałbyś w połowie takiej wiedzy jak on. Dla mnie osobiście taka opcja jest całkiem prawdopodobna wtedy u władzy w Rosji byli jeszcze dość normalni ludzie jak Gorbaczow czy Jelcyn , którzy mogli pójść na ustępstwa którzy znali ciemne strony historii swojego kraju, Najprawdopodobniej nie ma jakiś oficjalnych depesz bo są z całą pewnością tajne zresztą jak wiele wydarzeń z tego okresu.

  •  

   pokaż komentarz

   obracał się w sferach w których zajmują się takimi rzeczami i na pewno zna się na rzeczy

   @Pietruszkowski: Pewnie, że się zna. Ale co z tego? Czy bezkrytycznie ufasz i wierzysz każdemu, kto kiedykolwiek piastował w III RP stanowisko ministra?

   normalni ludzie jak Gorbaczow czy Jelcyn

   @Pietruszkowski: No chyba kpisz....

  •  

   pokaż komentarz

   Nie wiadomo. Podobno były jakieś prowadzone rozmowy mogły nie mieć żadnego znaczenia , jednak samo to już jest ciekawe.

   Czy bezkrytycznie ufasz i wierzysz każdemu, kto kiedykolwiek piastował w III RP stanowisko ministra?

   Dlaczego miałby od razu kłamać ?

   normalni ludzie jak Gorbaczow czy Jelcyn

   Przy Putinie są jak baranki.

  •  

   pokaż komentarz

   Dlaczego miałby od razu kłamać ?

   @Pietruszkowski: Bo może mieć w tym jakiś interes? Bo ktoś, kto ma na niego wpływ, może mieć w tym jakiś interes? To jest polityka, przyjacielu, tu nie ma ludzi czystych i nikomu nie wolno bezkrytycznie wierzyć.

 •  

  pokaż komentarz

  Przy okazji Wilno od Litwy, wtedy przestaną mieć kłopoty z Polakami mieszkającymi na Litwie.To też "narośl" na zdrowym ciele państwa litewskiego :)))

 •  

  pokaż komentarz

  Facet ma moje poparcie. Bierzemy Galicję, zrzekamy się praw do Wilna na rzecz Litwinów i wszyscy są zadowoleni. O Grodnie i Brześciu pomyślimy później.

  To tylko marzenia. Taki zabieg wywołał by burzę w i tak sypiącej się Europie.

 •  

  pokaż komentarz

  Nareszcie jakiś propolski akcent. Po 1939 za wiele się takich nie widuje

  •  

   pokaż komentarz

   @Aureos: Chyba nie zrozumiałeś intencji pana posła z Ukrainy - to jest akcent "proukraiński" i raczej antypolski. Galicja to wieś zabita dechami, która jest obciążeniem dla Ukrainy. Ponowne przyłączenie tego regionu do Polski przysporzyłoby nam więcej problemów niż korzyści.

  •  

   pokaż komentarz

   @Aureos: Tak jak pisze @grzdyka jaki "propolski"?! Oni chcą się pozbyć Galicji bo jest dla nich wrzodem, "naroślą", określają ją mianem wiochy zabitej dechami ze śmierdzącym chłopstwem i cyganami. To że my łakomie patrzymy na Lwów bo kiedyś był nasz "od zawsze" nie znaczy że Ukraina chce nam go oddać ot tak. To tak jakbyśmy my chcieli oddać innemu państwu np. jakieś zasyfiałe osiedle w wielkim mieście bo zyski z niego żadne a problemów masa. Dla nas Lwów w tej chwili by był radością na krótką metę, musielibyśmy wpompować sporo naszej "zachodniej" kasy żeby go doprowadzić do stanu używalności. Coś jak RFN z NRD, we wschód pompują od lat a nadal widać różnicę między zachodnią, a wschodnią częścią.

 •  

  pokaż komentarz

  Uważam że Wilno i Lwów to od początku powinny być w granicach Naszego Państwa ! :) no ale niestety, mamy za to Wrocław i Zieloną Górę... Bardzo fajne miasta niestety Lwów i Wilno mają dla Nas ogromne znaczenie historyczne i kulturowe :) ale co z tego...

 •  

  pokaż komentarz

  Cieszycie się jak głupi - a pomyślcie trochę. Koleś jak dla mnie gada jak ruski agent - promuje ideę przyłączenia Ukrainy do Rosji, a Galicja to ma być taki ochłap, którym nas udobruchają.

  Tyle że o wiele lepiej mieć Ukrainę za sąsiada niż Rosję.

  •  

   pokaż komentarz

   @Emes91: Cała wschodnia Ukraina jest prorosyjska i słowa tego polityka odzwierciedlają nastroje bardzo wielu Ukraińców z tego regionu. Od lat się mówi o rozpadzie Ukrainy na dwie części, to nie jest żadna nowość i pojedynczy głos w dyskusji. Rosję i tak mamy za sąsiada w postaci Białorusi(Unia Euroazjatycka) i obwodu Kaliningradzkiego. Galicja ewentualnie będzie słabym, nacjonalistycznym państewkiem, bo przyłączenie do RP to polityczne science-fiction.

   Nasza wschodnia polityka jest GÓWNO warta. :-)

  •  

   pokaż komentarz

   @Emes91: jak dla mnie to taki poseł - dziwak ;) wyjdzie costam pokrzyczy ale nikt go nie bierze na serio. Trzebaby samych ukraincow zapytac co o nim sadza..\

   Ciekawostki z WIKI:
   He was forced to resign from Parliament because he illegally procured for himself the military title of colonel.[8]

   In 2002-2005 he became vice-premier minister of Ukraine under Victor Yanukovych. During this period he was involved with the scandal of donating letters by Ukrainian historian Mykhailo Hrushevsky to the Ukrainian archive in Kiev which had previously been stolen from the Lviv archives.[9][10]

   Tabachnyk also denies the Holodomor,[24] considering it an invention of foreign historians for political motives.

  •  

   pokaż komentarz

   @Emes91:
   @sofiavergara: A jak ma się utrzymać taki kraj, co jest pełen kontrastów, przecież historyczna Ukraina o którą się domagali "Ukraińcy" nigdy nie miała takiej postaci. Ruś zakarpacka z Rusią nie miała nic wspólnego od średniowiecza. Lwów trafił w ich "władanie" dopiero w 1939, a mogli się rządzić najwcześniej od 1944. Do tego Krym trafił do nich znowu po wojnie, to jest jeden wielki zlepek krain mających ze sobą mało wspólnego. Można zaryzykować stwierdzenie, że wschodnia Ukraina to tak naprawdę zachodnia Rosja.

 •  

  pokaż komentarz

  Tereny by się przydały, tylko co zrobić z ludźmi?
  Mamy zbyt liberalny rząd na sensowne rozwiązanie problemu. W najłagodniejszym wariancie trzeba by stworzyć małe państewko na oddanym terenie i wysiedlić tam wszystkich bez pochodzenia polskiego. Potem szczelnie zamknąc granice. Lwów i większe miasta, może oprócz jednego, oczywiście do Polski.

  Dać się da - akcja wisła była sukcesem.

  Mieszkańcy obwodów zachodnich Ukrainy byli porównywani także do „lokai, którzy nie potrafią umyć rąk, i brudnych Cyganów".

  To ci ludzie podczas wojny z radością mordowali dzieci. To są właściwi ukraińcy. Wschodnia Ukraina to głównie Rosjanie. Wielki Głód zrobił swoje.

  •  

   pokaż komentarz

   @koszernyrozum: Po pierwsze- gowno wiesz o sytuacji ludnosciowej na Ukrainie. Po drugie- odbiło ci już totalnie. "W najlagodnieszszym wariancie" moze od razu zagazowac tych wszystkich Ukraincow? Bo czesc ich dziadkow zabijała Polakow? Generalnie zycze ci tego zebys byl potraktowany jak sam w swoim chorym umysle fantazjujesz zeby potraktowac innych, pieprzony, zalosny, glupi zakompleksiony napinaczu internetowy ktory sra po gaciach jak widzi kogos wiekszego od siebie na ulicy. A na widok dwoch roslych Ukraincow sralbys po gaciach podwojnie. Jestes tylko glupim, zakompleksionym, malym nazistą.

  •  

   pokaż komentarz

   @Bikiniarz: projekcja ze szczegółami to wszystko opisałeś :) Uciekłeś z ukrainy jak rozumiem.

   jak widzi kogos wiekszego od siebie na ulicy
   Okazji często nie mam, bo mam 1.9 wzrostu... skąd to skupienie uwagi na wzroście, hm?

  •  

   pokaż komentarz

   @koszernyrozum: ano stad, ze jesli chcesz masowo stosowac przemoc tyko dlatego, ze ktos ma takie a nie inne pochodzenie etniczne to rozumiem, ze jestes zaznajomiony z ta przemoca na codzien? No bo- do cholery- skoro namawiasz do stosowania przemocy w skali populacji to raczej powinienes miec jakies codzienne doswiadczenie. Bo w innym przypadku jestes tylko zalosnym napinaczem, tak jak napisalem wczesniej. Tak czy tak zapraszam na warszawski Ursynow. Zobaczymy jak zwolennik przesiedlen i etnicznego czyszczenia poszczegolnych terytoriow prezentuje sie w realnej sytuacji sam na sam. Proponujesz masowa przemoc, w duzej skali, zobaczymy jak radzisz sobie w jednostkowej, troche mniejszej skali.
   A co do projekcji- no coz- to nie ja proponuje czystki etniczne na Ukraincach i kazdy kto czyta te komentarze dokladnie to widzi.
   Czujesz sie zagrozony? Proponuje zebys zglosil moje komentarze do admina. Na pewno jeszcze bardziej ucieszy sie, jak zobaczy NA JAKI nazistowski (w sumie Stalin rowniez przeprowadzal masowe przesiedlenia- tak czy siak gratuluje jednego i drugiego idola), wzywajacy do przemocy na tle etnicznym oraz etnicznych czystek, komentarz odpowiedzialem.
   Mozesz miec nawet 2,20 a dla mnie i tak bedziesz malym, zalosnym napinaczem. Widzisz- malosc i wielkosc niekoniecznie musza odnosic sie do wzrostu, ale to wyzszy stopien abstrakcji i moze przekraczac twoja zdolnosc pojmowania.
   Oraz Ukraina piszemy wielką literą, jak nazwy innych panstw.

  •  

   pokaż komentarz

   @Bikiniarz: Definicja internetowego napinacza to grożenie przemocą fizyczną wobec adwersarza na forach i podobnych. Właśnie to zrobiłeś, gratulacje.
   Już rozumiem wyzywanie, ale to jest żałosne. To tak jakby pedał wyzywał innych od pedałów...

  •  

   pokaż komentarz

   @koszernyrozum: zlozylem konkretna propozycje, odwazniaku zza monitora. Napinacz lubi rozdawac epitety i dowaznie czuej sie w swoim mieszkanku. Ja skladam konkretne propozycje. Pala zmiekla widze.

 •  

  pokaż komentarz

  Lwow, podobnie jak i Kijów jest czescia Ukrainy. To, że w pewnym okresie dziejów Polska była mocarstwem i wchłonęła Ukrainę, traktując jej ludność jako parobków i źródło taniej siły roboczej nie daje nam jeszcze prawa do terytorium Ukrainy.
  Ludzie tam mieszkajacy maja silne poczucie wlasnej tozsamosci, choc nigdy nie mieli lekko: albo Polska, albo Rosja, zawsze ktoś im zajmował tereny i traktował jako obszar buforowy.

  Wołanie Polaków o Lwów i Wilno kojarzy mi się z nawoływaniem Niemców do oddania im Gdańska.

  Owszem, należy pamiętać o tych miejscach jako pamiątkach historycznych potęgi Polski, ale nie zapominajmy o prawach ludzi tam mieszkających. Granic nie dał Bóg - to ludzie je sobie wytyczali, co chwilę podkradając coś sąsiadom, więc spory o to, czyje są te ziemie są absolutnie czcze.

  •  

   pokaż komentarz

   Granic nie dał Bóg - to ludzie je sobie wytyczali

   @dzikireks: Granice są płynne, raz je wytyczyli tak a kto wie co bedzie za kilkanaście lat gdy do Europy zawita spory chaos zwiazany z sytuacja materialną i imigracyjną na naszym kontynencie.

  •  

   pokaż komentarz

   @dzikireks: Najlepsze jest to, ze ci sami ktorzy chetnie okupowaliby Ukraincow, strasznie sie burza na Steinbach i pretensje terytorialne niektorych Niemcow w stosunku do Polski. I w swoim zaslepieniu nie widza, ze burza sie na tych samych baranow jakimi sa oni sami.

  •  

   pokaż komentarz

   @dzikireks: Ukraina to pojęcie geograficzne, które zaczęło funkcjonować dopiero po upadku Rusi Kijowskiej, państwa protoplasty narodów wschodnich Słowian. Państwo było dzielone jak Polska w testamencie Krzywoustego, między innymi na Księstwo halickie http://pl.wikipedia.org/wiki/Ksi%C4%99stwo_halicko-wo%C5%82y%C5%84skie , które włączył do Polski Kazimierz III Wielki. Mamy do tej ziemi nawet większa prawa jak Ukraińcy, bo my sami ją kontrolowaliśmy w czasach, kiedy Ukraińców nawet nie było. Jakoś u nas nikt nie podnosił larum w sprawie Śląska, Pomorza, ziemi lubuskiej, które sami straciliśmy na rzecz Niemców z zachodu. Lwów trafił w ich łapy, poprzez zręczną politykę Stalina, oni sami nic z tym nie zrobili i dalej są sztucznym tworem, który buja się z trudną przeszłością do tego ciągle wraca motyw rozpadu tego kraju, więc widać, że się nie trzymają kupy ich żądania.
   Twoja znajomość tematu pasuje do tego co panowało na zachodzie jak nasi zajmowali Kijów w 1920 ("Ręce precz od Rosji"), tylko, że już wtedy nawet Rosji nie było tylko Republika Rad.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kaczypawlak:
   Zależy od tego jakie stosujesz kryteria w kwestii przynależności danych ziem. Historyczne czy ludnościowe. Taki Gdańsk zawsze był historycznie integralną częścią Królestwa Polskiego i jest to niezaprzeczalne , jednak po pierwszym rozbiorze i nasilonej kolonizacji miasto to było już niemal całkowicie niemieckie. Dlatego nie da się tak łatwo powiedzieć co do kogo należy. Które kryterium powinno być pierwszorzędne.

  •  

   pokaż komentarz

   @Pietruszkowski: Zarówno Niemcy jak i mieszkańcy Prus królewskich w sporej części, jak nie w większości stanowili Niemcy i nie przeszkadzało im to uznawać króla polskiego za swojego władcę. Mieszkańcy Prus książęcych również stawiali opór jak zaczęła niby władać Brandenburgia, podobnie potem robił Gdańsk podczas rozbiorów. W międzyczasie nikomu nie przeszkadzały wojny prowadzone przez różnych książąt, potem nawet królów na terenie cesarstwa. To nie byli ci sami Niemcy co po zjednoczeniu przez Prusy w XIX. O początkach ukraińskiej państwowości możemy mówić dopiero po powstaniu chmielnickiego w 1648 (powstanie miało formę rokoszu, takie samego jaki przysługiwał szlachcie, potem zmieniło się nastawienie na własne państwo). A my władaliśmy tymi ziemiami wespół z Litwinami od pierwszej połowy XIV wieku, a oni "pojawili się" w XVII. Więc i tak tutaj to jest jedna wielka banialuka.
   O wiele bardziej wiarygodne były żądania Litwinów do Wilna, tylko, że oni po drodze ze dwa razy tracili swoją "świadomość narodową" po drodze. A Wileńszczyzna do tej pory jest zamieszkana przez Polaków. Natomiast "ukraiński" Lwów ciągle miał inny skład narodowościowy jak "rdzennie ukraiński" aż do wysiedleń po drugiej wojnie światowej.
   Do tego apropo Gdańska ciągle walisz byki, on był niemieckojęzyczny przynajmniej od wcielenia go do państwa krzyżackiego o co nasi podnieśli larum. Potem to miasto w większości niemieckojęzyczne razem ze stanami pruskimi sama wystąpiła przeciwko Krzyżakom, w sporej części finansując działania zbrojne podczas wojny trzynastoletniej, kiedy to w końcu dotarliśmy do morza po zjednoczeniu państwa przez Łokietka.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kaczypawlak:
   Głównym winowajcą jest powstania państwa narodowego które wywróciło wszystko do góry nogami. Kiedyś byłeś po prostu poddanym króla.

  •  

   pokaż komentarz

   @dzikireks: Nikt nie chce Litwie odbierać Wilna, a Ukrainie Lwowa. My tu sobie teoretyzujemy, na zasadzie "co by było gdyby" (przynajmniej ja tak to odbieram). Z wizerunkowego punktu widzenia, kiepsko zachowujemy się odwiedzając nasze "dawne ziemie", co bez wątpienia stymuluje niechęć Litwinów i Ukraińców do Polaków. Podczas odwiedzin Wilna teksty na zasadzie "to było nasze" mogą irytować, bo.. ile jeszcze Litwini mają tego słuchać?
   Z drugiej jednak strony, ludzie, którzy uczyli nas kiedyś historii musieli popełnić kilka błędów, których konsekwencje widzimy w komentarzach. Nie zmienia to jednak faktu, że jeśli (co oczywiście jest niemożliwe) Ukraina chciałaby się pozbyć obwodu Lwowskiego, ja byłabym za wcieleniem go do RP. Dlaczego? Bo zaszczepiona została we mnie chora wersja pamięci historycznej, która chce brać odpowiedzialność za rodaków poza granicami kraju. To tylko tyle.

  •  

   pokaż komentarz

   @Pietruszkowski: Czyja wiem. Do tej pory trzyma się Hiszpania, mimo dużych różnic. Do tego "wynalazcą" państwa narodowego było USA i rewolucyjna Francja, w obu przypadkach opierali się na tym co było wcześniej. Ukraińcy (ach znowu oni) domagali się kraju, nie mając własnych tradycji, Czechy, Węgry czy Polska miały wcześniejsze organizmy państwowe z którymi mieli ścisły związek w przeszłości u Ukraińców tego brakuje. Do tego równie dobrze o niepodległość mogą się wybić Kaszubi, Ślązacy czy Serbołużyczanie, te same podstawy. Winą nie jest samo państwo narodowe, tylko uwypuklanie na siłę różnić tam gdzie ich niemal nie ma oraz wpasowywanie się na siłę na "własne" państwo. Które właśnie widać jak w przypadku Ukrainy wygląda.

 •  

  pokaż komentarz

  wszystko bardzo fajnie, ale Polska nie przetrwala by przylaczenia kawalka Ukrainy... chodzi o ludzi, korupcje, mentalnosc.. zatopili by nas. Bylem widzialem, z Ukraincami na ich ziemi pracowalem.

  •  

   pokaż komentarz

   @eturbo: Sami mamy multum wad. W Polsce też wielu ludzi daje w łapę (zwłaszcza w mniejszych miejscowościach). Do tego ciągle się o coś kłócimy, nie ufamy sobie*, jesteśmy ciągle niezadowoleni*, nie dbamy o wspólną przestrzeń, narzekamy*, nie uśmiechamy się*, nie szanujemy odmiennych poglądów, nie potrafimy rozmawiać, jesteśmy nietolerancyjni ..... Mam dalej wymieniać?

   * dotyczą również mnie ;)))))

  •  

   pokaż komentarz

   @ilone-wska: tylko że to samo mozna powiedziec tez o innych narodowościach.
   Polak przedewszystkim lubi sobie jak rasowy malkontent ponażekac jak to wszystko jest okropne w koło. I mówi to każdy obcokrajowiec, który ma do czynienia z polakami, albo mieszka w polsce. Obcokrajowcy twierdzą, że o polsce i polakach nidy nie słyszeli tyle złego, jak od samych polaków.

   jasne że sa głosy narzekające na polaków w holandii, niemczech, anglii itd, ale sa tam tez głosy narzekajace na rumunów, graków,arabów wszelkiej masci, na hiszpanów, albo szwedów i to co robia w obrębie polityki społecznej, kazdy sobie lubi powytykac co mu nie pasuje u innych i my też, każdy kraj ma też swojego głupiego jasia z którego się śmieje.

   Na ukrainie może i jest korupcja. Inaczej nie byliby tacy biedni. Ale u nas radzimy sobie z ty całkiem dobrze. NA PEWNO LEPIEJ NIŻ GRECY CZY WŁOSI, a ci drudzy uchodza przeciez za takich kulturalnych i cywilizowanych ( totalna bzdura +osobista obserwacja+)

   Po akcesji galicji, polska i tamtejsza policja ( ostatecznie również polska) mialyby wiecej roboty w zwiazku z przestępczością, ale ostatecznie nasz system działa ( nie jest rewelacyjny ale nawet w skali Europy nie jest taki zły), a i wiemy przeciez wszyscy, że jak mafiom nie po drodze z przepisami, to i nasze słuzby lubia sobie przepisy ponaginać, byle sobe z problemem poradzić ( KDT, dopalacze).

   Poza tym biedni ukraińcy stana się rodzimą tania siła roboczą. Warszawiacy, Krakowiacy czy inni Poznaniacy, Gdańszczanie albo Szczeciniacy będą pewnie narzekac że nowoprzyjezdni będa im podbierac robote w macdonaldach, w budownictwie albo innych niezbt rozchwytywanych dziedzinach, ale to nie ich wina że u nas dostana więcej, a polacy kręca nosem na taka robotę

   nota bene my robimy to samo na zachodzie, jedziemy tam pracowac za pieniądze które niemcom albo anglikom wydaja sie żałosne a dla nas sa przynajmniej przyzwoite tak że nawet taka sama niezbyt atrakcyjna praca jak w polsce tam staje sie akceptowalna z powodów finansowych.

   Poza tym ukraincy dostając nawet minimalnie mniej mogliby przyczynic się do szybszego rozwoju polski pod względem chociazby infrastruktury. A młodzi podejrzewam że byliby świetnymi świeżo upieczonymi studentami ktorzy nie wyjeżdzaliby tak masowo za robota to UK albo niemiec tylko do Poznania warszawy albo krakowa

  •  

   pokaż komentarz

   @Dybuk: Masz sporo racji. Mogę tylko dodać, że takie sprawy nigdy nie są proste, oraz zawsze będą się łączyły z wieloma problemami natury społeczno-finansowo-filozoficznej i jakiej tam sobie jeszcze wymyślisz.
   Obecnie Ukraińcy/Ukrainki pracują u nas, ale jakoś nie widać, by nas strasznie zalewali, bo kiedy ostatnio widziałeś na ulicy/gdziekolwiek taką osobę? Ja jakieś 3 lata temu. Co więcej, jestem za tym, by sobie tutaj pracowali, tylko niech płacą podatki.
   Co do korupcji, nadal będę się upierała, że takowa w kraju funkcjonuje i ma się dobrze. Osobiście jest to dla mnie coś obrzydliwego, ale jak mam wytłumaczyć np. mojej babci leżącej w szpitalu, by absolutnie nie dawała lekarzom żadnych pieniędzy, bo opieka nad nią to ich zasrany obowiązek? Jest to praktycznie niemożliwe, bo bez tego nie będzie czuła się tam bezpiecznie.
   Tak naprawdę widziałabym sporo plusów z ponownego wcielenia do nas Lwowa, Ty również je wymieniasz, podpisuję się pod nimi oburącz. Póki co, pozostaną one wyłącznie w sferze teorii.

 •  

  pokaż komentarz

  No to chyba trzeba zacząć myśleć o nauce ukraińskiego i jechać popierać tak zacne pomysły ! :)

 •  

  pokaż komentarz

  A czy to nie jest przypadkiem tak, że panowie wymienieni w artykule powiedzieli głośno to, co leży na sercu pozostałej części społeczeństwa? Paradoksalnie, zgadzam się z nimi w 100%. Lwów włączony do Ukrainy jest, był i będzie wrzodem.Tak więc, mogą nam to miasto oddać w cholerę! Czy ktoś ma coś przeciwko?

  •  

   pokaż komentarz

   @ilone-wska: W miejsce "Ukraina" wstaw sobie "Polska". Po co nam słabo rozwinięty region pozbawiony przemysłu, i bogactw naturalnych ?

  •  

   pokaż komentarz

   @picasssss1: Nie wiem, czy zdajesz sobie sprawę, że nasz MSZ od 2006 roku bardzo intensywnie wspiera finansowo/programowo Ukrainę w postaci pomocy rozwojowej (tak, pomocy). Więc powiedz mi, po co to robi, skoro to tubylczy naród ze Wschodu, który nie jest nam do niczego potrzebny? Powodem bynajmniej nie jest Euro 2012.

  •  

   pokaż komentarz

   @ilone-wska:

   http://www.polskapomoc.gov.pl/Ukraina,9.html

   Że o to CI chodzi ? Co ma do tego Lwów i jego biedny region.Ta pomoc wprowadza zmiany systemowe.
   Zresztą 50 mln w ciągu 3 lat to jak pierdnięcie.

   Nie mówie że oni nie są nam do niczego potrzebni jako wolne niepodległe państwo. Owszem są i to bardzo. Ale nie potrzebny nam jest Lwów i jego biedny region.

  •  

   pokaż komentarz

   @picasssss1: Nie wiem, jaką gotówką operujesz, ale 50 mln w postaci projektowej, to wcale nie jest tak mało. Kilka projektów realizowano również z Lwowem. Rozumiem, że świat zdominowany został przez kalkulacje ekonomiczne. Nieco się wkurzam, jak widzę, że na każdym kroku podkreślasz fakt, że jest tam biednie i do d***. Czy poza tym, że jest tam po prostu biednie widziałbyś jakikolwiek pozytyw?
   Teoretyzujemy sobie, przecież i tak do sytuacji przyłączenia obwodu lwowskiego nigdy nie dojdzie. ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @ilone-wska: Chłodno kalkuluję plusy i minusy przyłączenia owego regionu :P nic osobistego.O sile państwa stanowi obecnie jego gospodarka a nie teren jaki zajmuje.
   Wkurza nie wkurza, mieszkam na Lublinie i widzę jak wiele to właśnie nam potrzeba do tego aby podnieść nasz poziom życia. Dlatego temat Lwowa jest dla mnie czystą fantastyką ;)

   Plusem niewątpliwie było by uzyskanie nowego ośrodka kulturalnego.

 •  

  pokaż komentarz

  Wg mnie nawet jak by teoretycznie do tego doszło to by był większy problem dla polski. Mamy problemy aby odbudować nasz kraj po PRL'u a jak by doszło wiecej biednych rejonów to by zabrakło pieniędzy. Lepiej mniej a dobrze niz mieć kraj wielki kraj. Widać to po rosji gdzie jest wielki kontrast stanu infrastruktury.

 •  

  pokaż komentarz

  Pomysł zupełnie oderwany od rzeczywistość.
  Ile obecnie Polaków mieszka we Lwowie ?
  5 % ? 10 % ?
  I jak to sobie wyobrażacie ? Przyłączenie tego obszaru do Polski powodowałoby tylko niekończące sie napięcia na tle etnicznym.
  Takie drugie Kosowo bis.
  Pomysł miałby szanse powodzenia gdyby Lwów przyłączono do Polski w 1945 roku i to przed masowymi repatriacjami ludności polskiej na tereny tzw Ziem Odzyskanych.

 •  

  pokaż komentarz

  I nasi politycy powinni go w tym wesprzeć.

  •  

   pokaż komentarz

   @UlaireAttea: Ta. A potem tylko poczekac na wchloniecie Polski w objecia mateczki Rassiji. Proponuje wlaczyc myslenie i troche zorientowac sie w sytuacji politycznej Ukrainy i Rosji oraz w tamtejszych partiach politycznych. Wspieranie takich baranow to wspieranie Rosji na Ukrainie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Bikiniarz: Rosja raczej Ukrainy nie weźmie. Białoruś i Ukraina to strefa buforowa, w przypadku konfliktu zbrojnego - poligon. Zdaje się sam Putin kiedyś powiedział, że Ukraina to jest sztuczne państwo i istnieje tylko dzięki dobrej woli Rosji, że gdyby chcieli w każdej chwili mogłaby wrócić do Rosji.

 •  

  pokaż komentarz

  Z opisu nasówa mi się pytanie: czy Rządząca Partia Regionów to pełna nazwa tej partii? Bo jeśli tak to nieźle im to wyszło, samo spełniająca się przepowiednia.
  Biorąc z nich przykład PSL mógłby zmienić nazwę na Dyżurny Koalicjant PSL.

 •  

  pokaż komentarz

  Nie ma jak marzenia.
  Nie łudźcie się, nawet gdyby Galicja została wypchnięta z Ukrainy, to nie przyłączyłaby się do nas, tylko odgrzałaby tradycje Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej.

Dodany przez:

avatar Vhetman dołączył
264 wykopali 3 zakopali 23.1 tys. wyświetleń