...
 •  

  Komentarz usunięty przez moderatora

 •  

  Dodam w ramach ciekawostki, za Bogusławem Kaczyńskim, że Marsz Radetzky'ego i Nad pięknym, modrym Dunajem to dwa utwory grane przez filharmoników wiedeńskich co roku. Nad pięknym, modrym Dunajem to szczególny dla Wiednia utwór, bo i o Wiedniu, i przez słynnego Wiedeńczyka, Straussa syna, skomponowany.

  •  

   @t3m4: Bogusław Kaczyński, jeśli się nie mylę, komentował wczorajszy koncert noworoczny na TVP2. On w połączeniu z takim koncertem, taką muzyką nie pozwala odejść na odbiorników TV.

  •  

   @Krzysiek1203_88: to teraz wytlumacz to ludozercom ktorzy decyduja o ramowce telewizji w polsce.

  •  

   @DEATH_INTJ: Myślisz, że zrozumieliby to?

  •  

   @Krzysiek1203_88: On to komentuje od kiedy pamiętam. Niestety, zaczęli koncert dzielić na części. Gdzie jest misja tvp się pytam.

  •  

   @WhiteRower: Masz całkowicie rację. Za gówniarza lubiłem siadać przed TV i dostawać porządnego kopa od porządnej muzyki. Wtedy nie miałem pojęcia, że komentuje to B. Kaczyński. Od dobrych paru lat nie było okazji, żeby znów posłuchać i obejrzeć coś naprawdę dobrego. Aż do wczoraj, stęskniłem się za tym.

   Misja TVP to tylko na papierze jest, nigdzie więcej. TVP2 parę dni temu uraczyła widzów filmem dokumentalnym o komiksach z czasów PRL. Dlaczego takich filmów/programów jest tak mało.

  •  

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   @WhiteRower: Pierwsza część trwała coś w okolicach godziny i była na tvp kultura, następnie część niespełna dwu godzinna była w tvp2.

   Teraz było ok, rok temu kaszanę odwalili i nie puszczali na żywo, a część ostatnią wyemitowali koło północy.

   Musiała być spora burza, skoro powrócili to prawidłowej transmisji tego wspaniałego koncertu.

   A tak swoją drogą, to nowy rok to bardzo sympatyczny dzień jeśli chodzi o muzykę, rano koncert z Wiednia, a od południa Top Wszech czasów na trójce :)

 •  

  Kulturalnie jak kulturalnie. Strauss tworzył muzykę rozrywkową, mającą w jego czasach opinię nie lepszą niż dzisiaj muzyka Lady Gagi. Posłuchajcie sobie Bacha albo Messiaena jak chcecie się poczuć kulturalnie.

  •  

   A jeśli Straussa już koniecznie, to polecam Richarda.

  •  

   @aleatoria: albo Bethoveena [szczególnie koncerty fortepianowe], albo Chopina :)

  •  

   @mgalecki: O, Bethoveena polecam szczególnie tę część Symfonii 9 click Moja najulubieńsza ;]

  •  

   @mgalecki: Ale niszową muzykę polecasz, pewnie nikt tu nie słyszał o Chopinie i Beethovenie.
   Prawda jest taka, ze takich twórców zna każdy, więc skoro ich nie słucha to najwyraźniej albo ich lubi albo nie jest zainteresowany muzyką poważną w ogóle.
   Ja polecam poszerzanie horyzontów i słuchanie muzyki klasycznej ale co to da.

  •  

   @matt00724: Weź dowolny fragment najbardziej znanego utworu Szopena i puść znajomym i poproś o to żeby powiedzieli kto to gra i [na szóstkę] jaki to utwór. I zobaczysz sam jaka jest ta "prawda". Z pytania o koncerty fortepianowe [Je dokładnie wymieniam bo je w Bethoveenie cienię najbardziej] Bethoveena lepiej zrezygnuj żebyś nie musiał się za znajomych wstydzić.

   Twórców może każdy kojarzy [conajmniej jako autorów melodyjek na kmki] ale twórczość to trochę inna sprawa. To że kojarzę Einsteina nie oznacza że potrafię dowieść jego dowolnej teorii czy choćby ją jakkolwiek zrefereować. Jest róznica.

  •  

   @mgalecki: Ja słucham muzyki klasycznej i też bym mógł nie rozpoznać koncertów fortepianowych Beethovena, a już na pewno nie rozpoznał bym wykonawcy utworu Chopina i nie sądzę, żebym powinien. Mówię, że akurat tych twórców zna każdy i samo polecenie w stylu "Bach jest spoko" nie wiele da gdy każdy wie, że to twórca szanowany i ważny. Jak już to możecie wrzucić odnośniki do konkretnych utworów ale poziomu większości ludzi to i tak nie zmieni. To nie jest tak, że kiedyś wszyscy słuchali i lubili muzykę wielkich twórców, chodzili do opery i filharmonii, a teraz społeczeństwo zidiociało. Kiedyś muzyka poważna miała chyba nawet węższe grono odbiorców, tak jak ludzie nauki zawsze stanowią małą grupę. Dlatego może warto popularyzować muzykę klasyczną, bo jest pewna grupa o wyższych możliwościach intelektualnych, która ich nie używa ale trudno zrobić to skutecznie.
   "To że kojarzę Einsteina nie oznacza że potrafię dowieść jego dowolnej teorii czy choćby ją jakkolwiek zrefereować. Jest róznica. " ke?

  •  

   @matt00724: ciesze się że na wykopie fanów klasyki jest więcej :)

   Co do popularyzowania to zgadzam się jak najbardziej. Jak ktoś ładnie napisał wyżej swego czasu muzyka klasyczna dizsiaj była również muzyką rozrywkową i stąd jej ogromna ówcześnie popularność. A dzisiaj popularyzując muzykę klasyczną powtarzam, że warto zacząć od.. Chopina ) może to subiektywne ale Chopin z jednej strony nie był tak płodnym kompozytorem [z różnych i nie zawsze pozytywnych powodów] ale jest zarazem bardzo różnorodny i wiele jego utworów jest dla ucha po prostu miłych i łatwo przyswajalnych. Wiem to po sobie jak na yt wyczaiłem Rondo Vivace z koncertu Emoll zagrane przez Blechacza na finał konkursu Chopinowskiego. I do dzisiaj to dla mnie najpiękniejszy kawałek muzyki klasycznej świata od którego zacząłem się interesować muzyką klasyczną: najdynamiczniejszy, najbardziej kolorowy, radosny z nieprawdopodobnym finałem. Link: http://www.youtube.com/watch?v=opoVkvHyA7o . Wolę to wykonanie z tego występu od wykonań Zimermana, Poliniego czy innych. Zresztą tu przykładowy link do całości występu Rafała na konkursie http://merlin.pl/15th-Chopin-Competition_Rafal-Blechacz/browse/product/4,545154.html . Na początek przygody z klasycznym fortepianem jak znalazł.

   nawiązanie do Einsteina było ironiczną odpowiedzią na Twoją uwagę o znaniu kompozytorów przez każdego: to że każdy wie że ktoś coś skomponował nie oznacza że w ogóle tego słuchał.

  •  

   @mgalecki: Ale ja nie twierdzę, że każdy tego słuchał tylko, że każdy wie, że istnieje taki obszar kultury ale grupa ludzi mogących sprostać intelektualnie wyższej kulturze jest mała, a grupa "o wyższych możliwościach intelektualnych, która ich nie używa" to wdg. mnie grupa do której można trafić promując muzykę poważną.
   Nie zgadzam się z "Jak ktoś ładnie napisał wyżej swego czasu muzyka klasyczna dizsiaj była również muzyką rozrywkową i stąd jej ogromna ówcześnie popularność."... NIE. Nie wiem czy odnosisz się do tego cytatu-"Kulturalnie jak kulturalnie. Strauss tworzył muzykę rozrywkową, mającą w jego czasach opinię nie lepszą niż dzisiaj muzyka Lady Gagi.", jak nie to podaj ten do którego się odnosisz ale nie da się z niego wyczytać tego co napisałeś. Nie, nigdy nie było tak, że chłop ze wsi, który teraz słuchałby disco albo techno, słuchał Bacha, którego autor powyższego cytatu słusznie uznał za "ambitniejszego" twórcę. Strauss to twórca znany głównie za walce, czyli utwory do tańca, czyli muzykę rozrywkową tamtych czasów. I tak nie znaczy to, że masy słuchały tej muzyki, bo walce to tańczyli na salonach. Nie, Bach czy Händel nigdy nie byli twórcami muzyki rozrywkowej, więc ogólne stwierdzenie "swego czasu muzyka klasyczna dizsiaj była również muzyką rozrywkową" to taka bzdura, że na pewno świadomie jej nie napisałeś.

  •  

   @aleatoria: Posłuchajcie sobie 4 symfonie Antona Brucknera.

  •  

   @kolo8998: Romantyzm jest nudny jak flaki z olejem.

  •  

   @aleatoria: najpierw polecasz Ryszarda Straussa, a potem mówisz, ze nudna jest muzyka Brucknera. Jest tu jakaś niekonsekwencja.

  •  

   @waylon: Jeśli już KONIECZNIE. Napisałam przecież wyraźnie. :)
   Na przykład "Tako rzecze Zaratustra" (Also sprach Zarathustra) pewnie nawet na wykopie wszyscy znają, chociaż nawet nie zdają sobie z tego sprawy.

  •  

   @aleatoria: Też słyszałem takie opinie. Ale nie przejmuję się tym - podoba mi się, więc słucham. Disco polo z resztą też. Chopina też. Lady Gagę też jak trzeba. Balety Czajkowskiego - miazga. Łupiące kawałki trance'owe też dają radę.
   Dobrze, że potrafię słuchać każdej muzyki, która nie jest metalem, który muzyką dla mnie nie jest. Tak samo z resztą jak muzyka klasyczna II poł. XX w. - w niektórych kawałkach dyrygent musi pokazać publiczności kiedy klaskać (nie generalnie oczywiście).

  •  

   @GreatScott: A to ciekawe, bo ja metal z kolei bardzo lubię, tak samo jak noise albo ambient, free jazz czy wszelką muzykę improwizowaną, jeśli chodzi o poważną, to prawie wyłącznie 2 poł. XX wieku (ewentualnie barok i jakaś muzyka dawna ujdzie) . Nie martw się, wykształcona publiczność wie kiedy klaskać. Po prostu jedni wolą nieskomplikowaną muzykę rozrywkową, a inni mają bardziej intelektualne podejście do słuchania. P.S. "Zresztą" piszemy razem.

 •  

  nienawidzę rytmicznego klaskania, kojarzy mi się z żenadami pokroju mazurskiej nocy kabaretowej. : - |

  •  

   @RudiRud: When it was first played, in front of Austrian officers in attendance, they promptly clapped and stomped their feet when they heard the chorus. This tradition is carried over today when the march is played in classical music venues in Vienna, among members of the audience who are familiar with the tradition.
   You're not familiar with the tradition.

  •  

   @GreatScott: A co to ma wspólnego z tym, że polactwo-cebulactwo-katolictwo mnie zraziło?

  •  

   @RudiRud:

   A co to ma wspólnego z tym, że polactwo-cebulactwo-katolictwo mnie zraziło?

   Ciekawy z ciebie przypadek :) Atakujesz widownię na koncercie filharmoników wiedeńskich, rykoszetem jednocześnie obrywa się "polactwu", "cebulactwu" i "katolictwu". Zahacz jeszcze o cyklistów, żydów i buriatów :)

 •  

  Wspaniały koncert. Podczas transmisji na żywo w TVP2 przy niektórych utworach był pokazany balet i piękne tancerki były :)

  •  

   @Ornament: Dla mnie ten balet to podstawa, kiedyś mi przeszkadzał a teraz łaknę oglądać jak tancerki poruszają się w ten eteryczny sposób. Aż rozmarzyłem się o tym, że taka tancerka tańczy dla mnie w moim własnym domu.

 •  

  Dla wszystkich, którzy chcieliby osobiście uczestniczyć w tych koncertach na przełomie 2012/2013 podaję link: http://www.wienerphilharmoniker.at/index.php?set_language=en&cccpage=tickets_newyearsconcert
  Bilety są losowane, naprawdę warto spróbować szczęścia - wrażenia nie do opisania!

 •  

  a jak mu nieźle idzie dyrygowanie widownią :)

 •  

  Dzięki stary :D wczoraj obudziłem się o 17:00 więc mnie ominęło ;p

 •  

  koncert był piekny kiedyś bym tam chciał pojechać, ale wiem że to jest prawie taka loteria jak z Euro 2012. Do koncertu był również piękny pokaz baletu. Polecam przynajmniej raz w roku każdemu chwilę z kulturą.

 •  

  Ogladalismy to z dziewczyna rano, pelna kulturka :)

 •  

  Co jak co, ale gdy słyszę "Nad pięknym, modrym Dunajem" w wykonaniu filharmoników wiedeńskich to mam ciarki na plecach i łzy w oczach. Ten utwór muzyki klasycznej uważam za najpiękniejszy.

 •  

  Mogę od siebie dodać, że słuchanie tego koncertu w samochodzie wcale nie umniejsza wrażeniom, nawet bardziej oddziaływuje na wyobraźnię, kiedy trzeba polegać tylko na słuchu.

 •  

  Ot taki flash mob..

 •  

  Komentarz usunięty przez autora

 •  

  Komentarz usunięty przez moderatora

 •  

  Ma ktos link do całości? Ewentualnie dane,
  kiedy będzie powtórka w TV?

 •  

  Komentarz usunięty przez autora

 •  

  Obejrzałem całe w TV. Dobra była końcówka, jak dyrygent dołączył się wybijając w rytm młotkami w kowadło. Mam marzenie wybrać się na jeden z takich koncertów, i to jeszcze w Wiedniu. A tak w ogóle to się zapytam czego akurat cały koncert był poświęcony graniu muzyki Straussów?

  •  

   @wikkktor: Straussowie to trochę wizytówka Wiednia. Tak przyjemna do tańczenia walców przynajmniej ;)

   Podobny koncert w Warszawie prawdopodobnie byłby poświęcony conajmniej w części Chopinowi.

  •  

   Mam marzenie wybrać się na jeden z takich koncertów, i to jeszcze w Wiedniu.

   @wikkktor: Po obejrzeniu relacji też mam taką chęć, lecz ZTCW zapisy na bilety na najbliższy koncert (1 stycznia 2013) już się skończyły O:

 •  

  Czy tylko mnie oglądanie tego koncertu jednoznacznie kojarzy się z leczeniem posylwestrowego kaca?

 •  

  Zakop za duplikat, bo kuzynka znalazła w domku telewizor i puściła to na cały regulator.. jędza..

Dodany przez:

avatar rog1201 dołączył
301 wykopali 7 zakopali 8.4 tys. wyświetleń