Komentarze (15)

 • flooder +5  

  Nie czytalem reszty, z tytulem jednak zgadzam sie bezwzglednie :) Wszystkie systemy zataczaja kolo.. :)

  pokaż komentarz
  flooder
 • michalang 0  

  Jakbyś przeczytał chociaż pierwsze zdanie:

  "Przyczyną, dla której obecny giełdowy kryzys osiągnął tak wielkie rozmiary, nie jest kapitalizm, ale odejście na masową skalę od jego podstawowej zasady"

  to byś wiedział, że tytuł jest prowokacyjny...

  pokaż komentarz
  michalang
 • flooder +4  

  Zatem zgadzam sie z tyytulem :) reszta artykulu nie :P :)

  pokaż komentarz
  flooder
 • sernik +5  

  Kapitalizm jest dobry, tylko wypaczenia złe?
  Już gdzieś to słyszałem, tylko nie o kapitalizm chodziło. :)

  pokaż komentarz
  sernik
 • Reklamy Google

 • piecpieca -6  

  zakończenie:
  "Zasady, którą w przejrzysty i prosty sposób wyłożył oświeceniowy bajkopisarz, opisując historię konika polnego i mrówki. Mrówka przez całe lato ciężko pracowała, konik polny się bawił – mrówka zebrała zapasy na zimę i przeżyła ją, konik polny zdechł.

  W wersji naszych czasów tę bajkę trzeba, niestety, opowiedzieć inaczej: rząd, nie mogąc dopuścić do takiej niesprawiedliwości społecznej, zabrał zapasy mrówce i podzielił je między nią, siebie i konika polnego; koniec końców nie starczyło ich dla nikogo, i na przednówku zdechli wszyscy. To, co przewala się dziś przez łamy gazet – niestety, także branżowych – to nic innego niż wielki, chóralny krzyk koników polnych, aby ratować je kosztem mrówki.

  Problem polega na tym, że nigdy jeszcze w dziejach państwa nie miały tak wielkich możliwości „ratowania” zagrożonych kryzysem przedsięwzięć. I to właśnie każe się obawiać, że kryzys, który właśnie się zaczął, może osiągnąć rozmiary znacznie większe od poprzednich."

  pokaż komentarz
  piecpieca
 • sernik +3  

  Zasady, którą w przejrzysty i prosty sposób wyłożył oświeceniowy bajkopisarz, opisując historię konika polnego i mrówki. Mrówka przez całe lato ciężko pracowała, konik polny się bawił – mrówka zebrała zapasy na zimę i przeżyła ją, konik polny zdechł.

  Inny bajkopisarz widzi jednak rysy na szkle świetlanego kapitalizmu. To Hans Christian Andersen . Daje temu wyraz w "Dziewczynce z zapałkami".
  Pomimo, że była pracowita i sprzedawała doskonały towar po konkurencyjnych cenach, to i tak zdechła. Pomimo, ze rząd nie ingerował.
  I lepiej nie wchodź ze mną w dyskurs, bo mam w zanadrzu jeszcze bajkę o "Królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach". :)

  pokaż komentarz
  sernik
 • camelot +1  

  @sernik
  Pomimo, że była pracowita i sprzedawała doskonały towar, po konkurencyjnych cenach, to i tak zdechła. Pomimo, ze rząd nie ingerował.

  Nikt nie twierdzi, że wolny rynek i kapitalizm to raj na ziemi, wszyscy są najedzeni i szczęśliwi. A jak twierdzi, to kłamie :-) Kapitalizm polega na tym, że nikt nie każe bogatemu oddać części swoich pieniędzy dziewczynce. Bogaty może to zrobić, ale nie musi. Nikt również nie nakazuje dziewczynce sprzedawać zapałek (na które najwyraźniej nie było popytu), może się zająć czym innym.

  Jak do tej pory, raj na ziemi próbowali budować jedynie różnej maści socjaliści i nieodmiennie wychodziło im piekło.

  pokaż komentarz
  camelot
 • sernik +5  

  camelot mnie drażnią przede wszystkim infantylne przykłady na poziomie przedszkola. Jadące na odległość głupotą i jarmarcznym dydaktyzmem. Dlatego dałem kontrargument na podobnym poziomie. W końcu z każdym trzeba gadać jego językiem. :)
  A co do reszty, to nie będę rozpoczynał niepotrzebnej dyskusji.
  Pozdrawiam. :)

  pokaż komentarz
  sernik
 • prok +2  

  Panowie, nie kłóćcie się o kapitalizm. Kwestią do dyskusji jest WOLNY RYNEK.

  Od lat '80 komuna i postkomuna prowadzi dość zręczną indoktrynację jakoby celem Polski był kapitalizm. Wszyscy mówili o kapitaliźmie, to i osiągnęliśmy kapitalizm. Kapitalizm kompadorski, kapitalizm dla wybranych, kapitalizm z biurokracją i ingerencją państwa, kapitalizm w którym na starcie fory mieli towarzysze partyjni i oni za cudnie budowali ten nasz rzekomy kapitalizm... bez kapitału a przejmując majątek państwowy. Kapitalizm nie jest ustrojem rajskim sam w sobie co u nas się przejawia w postaci kapitalizmu sitw i układów.

  Proszę, zrozumcie, że kapitalizm nie jest lekiem na problemy. Tym lekiem jest i był WOLNY RYNEK co nie jest tożsame z kapitalizmem. Możliwy jest kapitalizm kolesi bez wolnego rynku. Wolny rynek wraz z prawem własności doprowadzi niechybnie do kapitalizmu, ale kapitalizm sam w sobie do wolnego rynku nie doprowadzi!

  pokaż komentarz
  prok
 • v......t 0  

  Kapitalizm jest odpowiedzialny za obecny kryzys !
  IMHO Nieprawda, zakop.

  pokaż komentarz
  v......t
 • prok +1  

  Masz rację, artykuł ciekawy a tezy słuszne, ale tytuł wykopu wpisuje się w obecną propagandę "elyt". Saryusz-Wolski wprost oskarżył o kryzys rynek i potem ten idiotyczny pogląd będzie funkcjonował:
  http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/saryusz-wolski;dobrze;ze;plan;paulsona;zostal;przyjety,78,0,374606.html

  Zakop za propagandowy tytuł. Jeśli miała być to (pozytywna) prowokacja czy sarkazm to nie tędy droga.

  pokaż komentarz
  prok
 • domino_xyz -1  

  Warto przeczytać (nie sugerując się tytułem)

  pokaż komentarz
  domino_xyz
 • piecpieca -8  

  tytuł wykopu celowo taki jest jaki jest - więc nie strzępić pysków nadaremnie

  pokaż komentarz
  piecpieca
 • sernik +5  

  więc nie strzępić pysków nadaremnie

  Nie jestem maniakiem savoir-vivre. Ale chamstwa nie lubię.

  pokaż komentarz
  sernik
 • piotrb +1  

  Po pierwsze trochę kultury.
  Po drugie, jak już Ziemkiewicz pisze o kryzysie, to rzeczywiście coś na rzeczy być musi (tylko pytanie czy to rzeczywiście kryzys, czy w zasadzie jego koniec).

  pokaż komentarz
  piotrb