szymciak
Szanowni mam pytanie.
Buduję dom i chciałbym podłączyć kanalizację. Nic nadzwyczajnego, jednak przedsiębiorstwo wod-kan każe mi na włąsny koszt wykonać przyłącze do głównej nitki kanalizacyjnej. Niestety kanaliza jest w jezdni asfaltowej bez studzienki - co podnosi koszta inwestycji. W przedsiębiorstwie wod-kan dowiedziałęm się że wybudowany przeze mnie odcinek jest moją własnością i nie mogę go odpłatnie oddać. W przypadku zapchania lub innego zdarzenia ja jestem odpowiedzialny za naprawę nie pwik.
Zastanawia mnie takie stanowisko w odniesieniu do tego cytatu:

W uchwale z 13 września 2007 r. (sygn. III CZP 79/07) uznał, że odcinek poza granicą posesji jest urządzeniem kanalizacyjnym, za które płaci przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne

Czy pwik może tak postępować? dla lepszego zobrazowania narysowałem mapkę

Może ktoś z #budujzwykopem albo #prawo się wypowie, bo ja zgłupiałem.
+1
Oldtimery_com
Ostatnio z naszymi mikrokumplami z @Browin ostro mikrujemy o winkach więc proponujemy małe #poazwino #pokazpiwniczke

Więcej zdjęć w komentarzach - #chwalesie

#wino #wina #winadomowe #gotujzwykopem #budujzwykopem
+13
TheSznikers
No to zaczynamy ( ͡º ͜ʖ͡º)
ciekawe ile godzin mi z tym się zejdzie :D

#lego #legotechnic #chwalesie #budujzwykopem
+348
naczelny_psychiatra
jedna z bardziej czasochłonnych prac, których wykonania podjełem się - kominek na poddaszu, obudowa typu "termos", wkład kominkowy mocy 14kw, dwa grawitacyjne wyloty gorącego powietrza, doprowadzenie powietrza z zewnatrz 5x15.. Synek bedzie miał sie przy czym grzać w zimie a tata w ciepełku z browarkiem w ręku bedzie jak zawsze orał lewaków xD

Koszt calkowity - 2500 zlotych
Robocizna - 0 zlotych
Wypitych piwek - 30 xD

Przy budowie nie zginał żaden robotnik xd

#kominki #budownictwo #suchazabudowa #diy #majsterkowanie #budujzwykopem #remontujzwykopem #chwalesie #polskiedomy #4konserwy, #pijzwykopem bo #perla

pokaż spoiler a tak szczerze, zastanówcie sie dwa razy zanim zdecydujecie sie na kominek w domu, obojetnie jaki wkład wybierzecie, nigdy nie pozbedziecie sie popiołów i czadu, kominki pieknie wygladaja na folderach reklamowych, w rzeczywistosci to taka mini kotłownia w salonie,
+16
Ducze90
Plusujcie najprawilniejszy materiał do uszczelniania śrubunków!
PAKUŁY( ͡º ͜ʖ͡º)
#gimbynieznajo #hydraulika #gazociag #budujzwykopem
+115
Kubosinho
Jak sie nazywają te metalowe belki?

#pytanie #budownictwo #budujzwykopem #budowa
+1
tomsonyot
#remontujzwykopem #budujzwykopem #remont #budownictwo #wnetrza #kiciochpyta #mechanika

Mireczki, co dać na posadzkę w pomieszczeniu, w którym będzie temp. 16-21 st C, dodatkowo czasami może być trochę wody jak to bywa w #warsztat? Jest to małe pomieszczenie mające 10 m2.

Myślałem nad gresem oraz posadzkami żywicznymi. Ma ktoś u siebie wylaną żywicę epoksydową?
Znalazłem tutaj taki filmik: https://www.youtube.com/watch?v=wjR4ZFAFz2M

Cena za posadzkę z żywicy 10 m2 to 200 cbl czyli grunt+baza+utwardzacz

Warte jest to uwagi? Podobno szybciej to się wykonuje, brak fug, a co za tym idzie łatwiej zachować czystość i antypoślizgowość, jednak jeszcze tego nie robiłem.
splatch
#budujzwykopem Dopadło i mnie. Potrzebuję pomocy #hydraulika. Mój wcześniejszy Pan od rurek, dziurek i przepychania mnie olał już jakiś czas temu, bo mu zwróciłem uwagę, że pomylił podejścia do grzejników (przez co kuł zagipsowane ściany) oraz porysował przy wieszaniu praktycznie wszystkie grzejniki, więc teraz mam do wyregulowania instalację zrobioną na 3 rozdzielaczach (u góry: 6 obwodów podłogówki, 10 obwodów do grzejników, na dole: 6 obwodów do grzejników). Problem w tym, że nigdy tego nie robiłem. Czy ktoś z Was to robił? Mój problem polega na tym, że jak włączę pompkę od mieszacza podłogówki, nawet na 1 bieg, to wtedy spada mi przepływ na grzejnikach, tj. wszystko idzie na podłogówkę i się tam miesza a grzejniki stygną. Ze względu na niską temperaturę w obiegu podłogówka działa praktycznie cały czas i termostat jej nie wyłącza co prowadzi do wychłodzenia pomieszczeń z grzejnikami, zwłaszcza na górze.

Dla kumatych foto.
mattcabb
Mireczki!
Potrzebuję poglądowej ceny za m² wykonania gładzi (robota + materiał). Ma mi facet przyjść wyceniać i chciałbym wiedzieć który z nas będzie bardziej zadowolony ze złożonej oferty. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#budujzwykopem #remontujzwykopem #obrazekdlazwiekszeniaatencji
+2
mattcabb
Ktoś z was kojarzy takie słupki na halogen?
Tutaj mamy Philips Pillar (99 na stronie philipsa, 75 na allegro), ale sprawdzam czy ktoś inny nie robi tego samego za pół ceny.

#budujzwykopem #interiordesign
mctortillabezmex
Hej Murki i Muratorki,
Znalazłem taki filmik w internecie i zawsze byłem przekonany że ściany to się robi z cegły/pustaków a tu wygląda na to że całe ściany są lane z betonu. I teraz kilka pytań:
1) czy ściany w pełni lane są lepsze od tych z pustaków/cegieł?
2) czy szalunek tracony zostaje na zawsze scianie i pełni rolę izolacji (coś jak normalnie styropian) czy zrywa się go?
(jeśli palnąłem jakąś głupote to sorki ale nie znam się na tym, a ten filmik trafił mi się jakoś przypadkiem i mnie to zaciekawiło)
#budujzwykopem #budownictwo #budowa #budowadomu #beton
+2
irecky
Relacja 49, Dzien 149, Do parapetówki 76 dni, Koszt obecny 154000 zł

Drogie dzieci, właśnie wybiła 19 ta, zapraszamy więc na budowlaną wieczorynkę. Wieczorynka będzie długa, więc prosimy wcześniej uzbroić się w zimne piwo :)

Pamiętacie? Wczoraj dekarze dostali ultimatum i zapanowała nerwowa atmosfera .... i wiecie co ? Prace na dachu ruszyły :) Jak widać "magiczne słowo", a raczej cała ich wiązanka, podziałały lepiej niż tradycyjne "proszę" :] Zanim jednak dojdziemy do dachu, rzućmy okiem na pozostałe rzeczy:

tynki

Parter jest już praktycznie gotowy, pozostały jeszcze glify przy oknach i przeschniecie tynku.

klik
klik

Jak widać pojawiają się już jaśniejsze plamy tynku - to znaczy że schnie. Technologicznie nie mamy nic nowego, dlatego przechodzimy dalej:

drzwi

a konkretniej brama garażowa i drzwi tylne: Przyjechały i dziś odbył się montaż. Montaż wykonuje wyspecjalizowana ekipa. Nas interesuje tylko żeby na koniec wszystko było równo i działało :) Na początek brama segmentowa:

klik

Jak sama nazwa wskazuje jest w segmentach. ;] Najpierw przykręcamy prowadnice, napędy itd...

klik
klik

potem wkładamy samą bramę, kalibrujemy, sprawdzamy ....

klik
klik

i gotowe.

klik

Różnica w prównaniu do "tradycyjnych" drzwi jest taka, że prowadnice przykręca się do równego podłoża czyli: najpierw tynki - potem brama garażowa, a nie odwrotnie. Pozostało nam jeszcze wykończyć wewnętrzną ramę bramy - a będą to płytki elewacyjne, takie same jak cegła elewacyjna.

klik

I jeszcze szybki widok na tył - mamy tam już stalowe drzwi do garażu.

klik

a teraz pora na ....

dach

Dekarze dziś cały dzień wykonywali prace przygotowawcze, oraz rzeczy "okołodachowe" które też mieli zakontraktowane. Pojawiła się między innymi podłoga nad poddaszem, wykonana z płyt osb.

klik
klik

Płyty osb są przybijane bezpośrednoio do jętek i będzie to warstwa nośna stropu. Pozostawiony fragment - to antresola - odwarcie na niższą część poddasza.

klik
klik

Teraz pora na prace zewnętrzne: Na początek układamy warstwę izolacyjną tarasu.

klik

Przypominam, że płyta tarasu zostałą wylana ze spadkiem, dlatego teraz nie musimy wykonywać dodatkowo warstwy spadkowej. To co widać wyżej to wykonywanie skosu w styropianie, na styku ze ścianą. Chodzi o to żeby papa na styku nie załamywała się pod kątem prostym, co może powodować jej łatwiejsze uszkodzenie. Następnie wykonujemy warstwę podkładową:

klik

czyli tradycyjny "dysperbit" - izolację bitumiczną. Drugie zdjęcie z dedykacją dla @bledzioch :)

klik
klik

Na zaizolowanym tarasie będziemy układać papę w dwóch warstwach,

klik

... ale o tym w kolejnych wpisach. Teraz pora na docieplanie ściany pod blachą:

klik

Wełnę zapycha się pomiędzy konstrukcję drewnianą, a następnie przykrywa folią paroprzepuszczalną, która jednocześnie trzyma wełnę.

klik

I jedziemy dalej - na górze trwa obrabianie kominów;

klik

odbywa się to dokładnie w taki sam sposób jak ocieplenie ściany, czyli najpierw ruszt drewniany, potem ocieplenie wełną i na koniec dla odmiany - płyta osb, do której będzie mocowane wykończenie z blachy

klik

Na koniec dnia wszystkie prace przygotowawcze zostały skończone. W następnym wpisie przyjedzie w końcu najbardziej wyczekiwany materiał - czyli blacha na dach :) - miłego długiego weekendowania mirki :)

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Oto pierwszy wpis relacji. Jak ktos chce byc na biezaco, moze zaobserwowac tag #budujzwykopem
+52
irecky
Relacja 48, Dzien 148, Do parapetówki 77 dni, Koszt obecny 154000 zł

Czołem budowlańcy!

Witamy w kolejnym odcinku. Urlopowe zaległości są za nami, a ta relacja jest już na bieżąco. Dziś bedziemy tynkować ściany i denerwować się na dekarzy. Pace w dłoń i jedziemy. :)

Tynki

Dla przypomnienia, w poprzedniej relacji ściany zostały pokryte warstwą podkładową, teraz pora na warstwe właściwą, natryskiwaną dokładnie w taki sam sposób jak poprzednia.

klik

Jak widzicie od razu po natryskiwaniu tynk jest zacierany tą listwą po lewej. Następnie jak tynk jest już w miarę gładki, bierzemy do ręki pacę i dokańczamy dzieła .

klik

Wszystkie narożniki, trudne miejsca, których nie da się zatynkować uzupłniamy narożnikami i płytami gk...

klik
klik

...a potem znowu, natrysk, wygładzania, paca ... i gotowe!

klik
klik

Teraz tynk musi wyschnąć, co będzie widać po tym, że zrobi się jasnoszary. Wtedy sciana będzie gotowa do szpachlowania i malowania na gotowo.

Teraz jeszcze kilka słów o ewentualnych niedoróbkach. Ściana z warstwą tynku powinna być gładka. jak lustro, oczywiście bardziej chropowata - ale w porównaniu do lustra nie ma przesady. Po przyłożeniu prostej listwy, nie powinna ona odstawać od ściany na więcej niż 1-2 mm. Ewwntualne krzywizny potem można oczywiście szpachlować, ale po co? .

Przy okazji wyszło też kilka niedoróbek po poprzedniej ekipie, wykrytych za pomocą tej oto poziomicy:

klik
klik

Dla niewtajemiczonych - poziomica ma bąbelek powietrza. Jeżeli jest on dokładnie między kreseczkami, to znaczy że mamy złapany pion (lub poziom )
A teraz spójrzcie: przykładamy poziomicę do naszych wymurowanych ścian ..

klik
klik

.. i mamy delikatny odchył od pionu. Błąd murarzy którego nie wyłapałem. Różnica centymetra czy maksymalnie 2 na ścianie jest dopuszcalna. Większa różnica jest już błędem. U nas "rekordzistka" zanotowała pochylenie 4cm na 3 m wysokości. Jest to już badzo dużo. Na szczęście była tylko jedna taka ściana. Co z tym zrobić?

klik

Wyrównać tynkiem. Zobaczcie jak daleko odstaje kątownik - to wszystko będzie zatynkowane. Na dole tynk będzie miał powiedzmy 1cm, a na górze ok 5 cm i po problemie. Im bardziej krzywo pomurowane ściany - tym więcej pracy mają tynkarze, a co za tym idzie tynkowanie będzie droższe. ( bo pójdzie więcej materiału )

Dach

Tu było ostro. Ponieważ skończyła się moja cierpliwość do dalszej obsuwki terminów, poleciały kurwy i groźba zerwania umowy. Nie lubię siebie w takim wydaniu ale niestety - inaczej się nie dało. W naszej umowie termin zakończenia prac mamy .. 31 lipca, więc sami rozumiecie :] Tak czy inaczej - efekt był taki że o dziwo - dziś prace zostały wznowione. Zagroziłem też że jeżeli któregoś dnia zobaczę że zrobil sobie wolne, ekipa może już więcej nie przychodzić. Zobaczymy jutro ;]

klik

dziś w ciągu dnia została przykręcona podkonstrukcja na ścianach ( tak tak, tam też będzie blacha )

klik
klik

Jak widać prace wykonane fachowo. Sruby wkręcone w zaprawę, styk drewna ze ścianą zaizolowany papą. Żeby nie było - ekipę znam, a oni znają się na swojej pracy. Tylko te terminy ....

Na koniec zobaczyłem że @gravedigger wysłał swoich szpiegów na kontrolę.

klik
klik

I to tyle - dziś na koniec zdjęcie z innej pozycji, bo tu się najwięcej zmieniło. Jutro też zrobię wpis, bo jestem ciekaw co zrobią dekarze :] Mam nadzieję że ekipa zostanie,ale cóz - skoro już zacząłem im grozić - w razie "wolnego" trzeba będzie groźby spełnić.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Oto pierwszy wpis relacji. Jak ktos chce byc na biezaco, moze zaobserwowac tag #budujzwykopem
+68
Pokaż następne