RedRed
#budujzwykopem Mirki planuje budowę domu, jednak nawet tu nie ma ani grama wolności, szerokość domu od frontu, stopień nachylenia dachu od 30 do 45 sotpni, kolor dachu czerwony , z ceramicznej dachówki, na kuźwa nóż się w kieszeni otwiera... i Korwin we mnie coraz mocniej.... Jak to obejść? Jak zrobić płaski dach, jak ukryć skośny dach? Da się zrobić taras na całym dachu? Już pomijam, że te jeban.e skosy zabierają przestrzeń na całym drugim piętrze..... rozważam też taką attykę, ale nadal będę się walił głową w sufit przez pieprzonych urzedników.... +5
lronman
Jestem w tym leszczem, mam pytanie, chcę postawić sobie przykładowo dom modułowy. Sładający się z kontenerów i o ile znam zasady, że polskie prawo leży w tym temacie to chce wiedzieć najistotniejsze.

Działki budowlane - rozumiem, że to głupie pytanie ale... obojętnie gdzie bym chciał zacząć budować, to zawsze musze kupić działkę budowlaną czy są jakieś wyjątki? Wiem, że nie można budować gdzie się chce ale czy istnieją miejsca które nie są działkami budowlanymi?

Czy to wygląda tak, że zgłaszam miejsce w urzedzie gdzie chce budować i tyle?

o tym mówię

Niestety, znaczna część terenów w gminach nie ma aktualnych miejscowych planów miejscowych. Żeby na nich budować, trzeba uzyskać decyzję o warunkach zabudowy. Zgodnie z art. 61 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym

#budujzwykopem #budownictwo #budowa #budowadomu #remontujzwykopem
+1
tubbs
#budujzwykopem #budownictwo #remontujzwykopem

No witam, witam!

Pytanie mam odnośnie okiennic przesuwnych. Ktoś ma? Ktoś miał? Ktoś będzie miał? Drewno? Amelinium? Coś o funkcjonalności i przez wszystkim o cenie. Enibodi?

1

2
+2
hrumque
Tak się zastanawiam o rodzaju gniazdek 230v w domu...
Tradycyjne "z bolcem" czy "schuko" "niemieckie"?
W zasadzie praktycznie każdy współczesny sprzęt pasuje do schuko, skoro albo sprzęty są z wtyczką "płaską" (pasuje do obu), albo z wtyczką z bolcem która ma też blaszki boczne (czyli też pasuje do obu). Więc w zasadzie obojętne?

Oba by były oczywiście z przesłonami dziurek, oba tego samego producenta z tej samej linii - są po prostu do wyboru.

#elektryka #budujzwykopem #remontujzwykopem
+3
jannekk
Mirki wiem, że to wróżenie z fusów, ale ile mogą kosztować materiały żeby postawić coś takiego na ziemi? Wymiary 4x15? Chodzi mi o stan bez mebli, bez wody, prądu. Same materiały żeby zrobić go na zewnątrz?
#budownictwo #budujzwykopem #remontujzwykopem #remont
+1
dzieju41
Wołam znowu wszystkich wykopowych majsterkowiczów, czym wiercić w takich bloczkach, jakiego wiertła użyć, czy wiercić z udarem, chcę zawiesić na ścianie 2 uchwyty na których położę ciężar nie większy niż 30 kg, czy można stosować w nich zwykłe kołki rozporowe? fi 8 wystarczą?
#majsterkowanie #budujzwykopem
+1
Pisq
Mirki zajmuje się ktoś robieniem takich rzeczy jak na załączonym obrazku? Stelaż ze stalowych profili gwoli ścisłości

#budujzwykopem #remontujzwykopem
szymciak
Prace przy na budowie trwają mimo mrozów

#budujzwykopem #remontujzwykopem
+5
Bartisss
odkręcasz puszkę z kablami a tam wszystko na skrętkę ......
#elektronika #budujzwykopem #budownictwo #januszelektryki
+30
tadyo
Mireczki z tagu #budowadomu #budujzwykopem
Czy byłoby zainteresowanie domami w stanie surowym zamkniętym + ocieplenie - 140m2 po podłodze ( 10m x 7m w podstawie ) , kolanko 1,2m , wizka w załączniku
Dom w technologii szkieletowej , pokrycie gontem , ocieplenie styro lambda 0,32 grafitowy , okna 3 szybowe , drzwi z palety do 1000pln , komin jawar ?
Gwarancja na konstrukcje 5 lat , na dach 25 ?
W cenie 150tyś brutto ?
+129
PIGMALION
#narzedzia #elektronarzedzia #budujzwykopem

Jako przestroga dla osob kupujacych uzywane elekteonarzedzia, zastanowcie sie 3 razy zanim zakupicie szlifierke oscylacyjna (tu nazwana katowa), jesli takowa nie posiada lozysk przeciwpylowych to nie nadaje sie do szlifowania gipsu!
+4
kiera1
Właśnie zaprojektowałem swój pierwszy dom
#architektura #budujzwykopem
+1
hrumque
mircy z #budujzwykopem #remont #kartongips i inne #elektryka - czy jest jakiś "prawidłowy" sposób przeprowadzania przewodów pomiędzy ścianą a sufitem, gdy jest metalowy stelaż pod kartongipsy?
Inaczej - jak przejść przewodem ze ściany (na której też będą kartongipsy) na sufit (na którym bedzie kartongips, a na razie jest tylko stelaż metalowy):
1. Podkucie się pod profilem
2. przewiercenie się otwornicą przez gotowe profile by zrobić otwór na kable (wg mnie barbarzyństwo, ostre metalowe krawędzie itd...)
3. jakoś inaczej?

pokaż spoiler foto totalnie poglądowe
woj_an
Jak będę miał swój dom zrobię coś takiego, to jest genialne.

#budujzwykopem #dzieci
+7
amovic
@amovic: I jak wam się podoba moja wieczorna chatka #gimbynieznajo #budujzwykopem #heheszki +5
z--x
No Mireczki, instalujemy dzisiaj tę zabawkę i w końcu będzie ciepło na budowie. Było niezłe #cebuladeals z okazji Black Friday (30 EUR taniej), ale dopiero niedawno do mnie doszła paczka, bo nie dało się do Polski zamówić.

#budujzwykopem
+7
nandrolone
Widzę, że na wykopie panuje odwieczna wojna jak się robi instalację elektryczną w nowych domach ;-) Jednie bruzdują całe pustaki! :D inni wbijają kable na gwoździe heh. To ja pokażę swoją metodę - szybko, prosto i czysto. Nie ma nic lepszego.

#budujzwykopem #elektryka
+12
Bartisss
no to sobie wymyśliłem zajęcie.....
#remontujzwykopem #remont #podloga #budujzwykopem
+3
S___K
Hejka mirasy!
Jestem przy zakupie wkrętarki i wpadły mi w oko następujące modele:
Dewalt Dcd776C2
Makita hp457DWEX2
Którą wybrać spośród tych dwóch a może kierować się ku innym modelom, macie jakieś propozycje? Chciałbym kupić stacjonarnie w #krakow . Z góry dziękuję !

#elektronarzedzia #budownictwo #majsterkowanie #narzedzia #narzednik #warsztat #pytaniedoeksperta #kiciochpyta #budujzwykopem #dom
+2
Fidelis
Tak jak na zdjęciu poniżej wygląda stawiana u mnie więźba, do tego dużo sęków, cześć już nadgniła, jedna krokiew pękła podczas montażu. wcześniej tego nie zauważyłem, więc większość już została postawiona.
I tu pojawia się problem, co z tym zrobić. Z tego co wyczytałem to drewno w ogóle nie powinno trafić na rynek, ponieważ nie ma certyfikatu a tartakowi grozi 100k grzywny http://www.drewno.pl/artykuly/10142,tartakom-groza-wysokie-kary-za-sprzedaz-drewna-konstrukcyjnego-bez-znaku-ce.html
Drewno wg projektu powinno być klasy C30, mniemam, że jej nie ma, nie spełnia pewnie też innych norm jakościowych http://www.dachy.info.pl/technika/teoria-i-niektore-praktyczne-problemy-w-stosowaniu-drewna-w-konstrukcjach-dachowych/

Co z tym zrobić? Zostawić, zażądać obniżenia ceny, zażądać wymiany towaru, donieść do Nadzoru?

wołam inżyniera budownictwa @maras1921:
#budownictwo #budujzwykopem #dom #prawo
+3
jokefake
burzliwe czasy wymagają stanowczych metod, jak wiemy vipok.peel jest skupiskiem wszelkiej maści wolnomyślicieli, architektów, programistów 15k/30cm/mc i ludzi z inż. przed nazwiskiem, stąd pytanie:

da sie sensownie połączyć przydomową wędzarkę z piecem do pizzy?
( ͡° ͜ʖ ͡°)

pokaż spoiler z jednej str, myślałem o jakimś przekierowaniu dymu, z pieca do pizzy, ale boje sie, że dym będzie za zimny, z kolei w przypadku zbudowania jej nad piecem, palenisko pieca do pizzy zdecydowanie różni się od tego w wędzarce i zwyczajnie będzie wiecznie zasyfione


#pytanie #diy #architektura #gotujzwykopem #budujzwykopem
+5
LaVecchiaSignora
Znalazłem taką książkę, można się z niej dowiedzieć czegoś pożytecznego czy kosz? #budujzwykopem #budownictwo #kosztorys. +3
Le_Kuak
Mirki jak mam rozumieć koszt podłaczenia mediów tj. wody do działki?
W cenniku podane jest zł/h ale nie powino być za m? Ponad to płatne są wszystkie usługi od pkt 1 do pkt 4? Cennik nie jest dla mnie czytelny.

#budujzwykopem #wodociagi
NiktZWasNieMaRacji
Drodzy Mircy! Czy ktoś z Was spotkał się z włącznikami bezstanowymi / dzwonkowymi tego typu (bez ramek)?
Xiaomi wypuściło swoje włączniki o nazwie Xiaomi Aqara i są oparte o ZigBee. Nie uśmiecha mi się jednak wykładać ~100zł na każdy włącznik :) Szukam więc klasycznych dzwonkowych o wyglądzie jak najbardziej zbliżonym do poniższego.

#budujzwykopem #inteligentnydom #xiaomi
+1
booolooo
#meble #budujzwykopem Klocki lego dla dorosłych ( ͡° ʖ̯ ͡°) +2
Bolerro
#budujzwykopem #solgaz ( ͡° ͜ʖ ͡°) +4
n0xx
Cholera mirki, schody mi się rozlatują :/
Płatami mi odchodzą, jak żyć ? Da się to jakoś naprawić ?
Myłem je myjką w lecie, pózniej zagruntowałem ale przyszła zima i wygląda to tak jak wygląda...

#diy #budownictwo #budujzwykopem #majsterkowanie
pikolo369
Mirki,

Jeśli przedluzylbym szerokosc domu z 9,5×10,5 na 10,5×10,5 to jak wygladalby metraz kazdego pomieszczenia oraz ogólnie powierzchnia użytkowa domu?
Obecnie przy tym projekcie metraż wynosi 83,19 m2.

#budujzwykopem #projektowanie
chrzano
Czuję dobrze. #rozowypasek ciągle ostatnio mi powtarzała, że #ps4 pod telewizorem źle wygląda...

Zrobiłem sobie dziś wycieczkę do Castoramy, gdzie zostawiłem 10zł. Oto efekty... (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

#budujzwykopem #diy
+360
sorek
Czas na małe podsumowanie roku, dlatego, że święta zacznę od najważniejszego:

Wesołych świąt mirki - życzę wam wszystkim, by wasze najskrytsze marzenia się spełniły - i przede wszystkim byście mieli siłę i chęć do zrobienia ich - bo każdy wie, że nic się samemu nie dzieje i szczęściu trzeba pomóc. Mnie w tym roku moje marzenie się spełniło - ale o tym w dalszej części tekstu :)

Dlatego że są święta i wielu ludzi z #uk i #barnsley spędza je z dala od rodziny - chcę by chociaż część z was mogła poczuć rodzinną atmosferę. Dlatego zapraszam was na nasza Wigilię jutro od 19:00 do Goldthorpe :) Jeśli tylko chcecie spędzić te święta z kimś, to standardowo będzie u nas bardzo rodzinnie i każdego ugościmy z uśmiechem. Miejsca nie braknie - jedzenia też nie, ale jeśli przyniesiesz coś od siebie na stół będzie nam jeszcze milej :) Dom w którym urządzamy wigilie to stanardowo #mirkohouse - koło Texaco na przeciwko zakładu pogrzebowego ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Drugą sprawą jest Sylwester - na który również zapraszam wszystkich w to samo miejsce. Jak zwykle ludzi będzie pełno - nocleg będzie możliwy, jednak nie dla wszystkich może starczyć miejsca, więc możecie przyjechać z własnymi śpiworami jeśli kanapy okażą się dla was niewygodne (chociaż @old_postman nie narzekał ( ͡° ͜ʖ ͡°) ) #yorkshirewykopparty

Niestety jest też smutna wiadomość - jest to pewno ostatnie wykopparty w Mirko house w Goldthorpe. Dlaczego?

Gdy przyjechałem do UK moim planem było kupić tutaj własny dom, dzisiaj - po około 2.5 roku w końcu mi się to udało! Otóż w Styczniu/Lutym przenosimy się w końcu do własnego domu. Dlatego że część z was pewno będzie zainteresowana jak przyjechać do Anglii i kupić dom w 2.5 roku - obiecuję opisywać wszystko pod tagiem #sorekabbey <==

W skrócie jednak opiszę:
- potrzeba zbudować historię kredytową (karty kredytowe, kontrakt na telefon, zapisywanie na głosowanie),
- mieć dobrze płątną i stabilną pracę (zasada jest taka, że maksymalny kredyt jaki Ci mogą przyznać to 5x tego co zarabiasz rocznie, czyli jeśli rocznie zarabiasz £20 000 to maksymalnie możesz dostać do £100 000 na kredyt),
- ostatnią rzeczą jest depozyt - w przypadku kupna pierwszego domu jest to tylko 5% całkowitego kosztu domu.

Nam udało znaleźć się 3 pokojowe mieszkanie w cenie £85 000 (czyli £4250 depozytu) - w którym jest zrobione poddasze oraz chyba najsuchsza jaką widziałem w tym kraju piwnica - w niej zrobie swój pokój połączony z living roomem, dzięki czemu będziemy mogli przerobić living room na zwykły pokój :)

Poniżej wrzucam plan domu, zdjęcia będą po remontach i umeblowaniu - niestety to zajmie najwięcej środków, ale biorąc pod uwagę, że za wynajem takiego domu w okolicy trzeba dać koło £500-£600 a my będziemy płącić w okolicy £420 miesięcznie (kredyt na 25 lat) - więc jest to dość opłacalne.

Oczywiście Ceny tego typu nieruchomości zaczynają się od £50k - ale na swój pierwszy dom szukaliśmy czegoś jak najmocniej wykończonego by nie płacić za dużo za remont.

Następny dom w przeciągu 1-2 lat max, szukamy czegoś typowo na inwestycje, wtedy też kredyt będzie wymagany na 25% depozytu, no ale to opiszę dokładniej w innych postach.

Tak czy inaczej w ciągu 2.5 roku udało nam się wspólnie osiągnąć nasze małe marzenie. Gdybym zdecydował się wyjechać do UK tuż po moim liceum, to dom miałbym kupiony mniej więcej po takim samym czasie - czyli w momencie na który zdecydowałem się wyjechać.

Nie ukrywam, że gdyby nie mirki pewno nigdy nie zdecydowałbym się na wyjazd - dlatego dziękuję wszystkim którzy mi wtedy pomogli oraz te ponad 300 mirków, którzy zdecydowali się tu przyjechać - gdyby nie pomoc i wsparcie większości z was - życie tutaj nie byłoby tak wspaniałe ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Przy okazji bedę wdzięczny za protipy na dobre pomysły w domu kolegów spod tagów #dom #budownictwo #remontujzwykopem #budujzwykopem #inteligentnydom (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

#emigracja #chwalesie
+34
brudnaskarpetka
Mirki,
Własnymi rękami, razem z ojcem. Trochę zburzyliśmy, dobudowaliśmy, zmieniliśmy i tak wyszło...

Trwało to 2 lata ;)
#remontujzwykopem #dom #budownictwo #budujzwykopem #szaluniemadupynieurywa
+918
bobbyjones
Mirki remontowe, potrzebuje aby ten element gwintowany byl z 2cm dluzszy. Czy takie same elementy mozna dokupic w marketach budowlanych i dociac na wymiar? Niby wydaje sie, ze ten gwint tu jest sruba skrecony ale ani drgnie.. jakies pomysly? #remontujzwykopem #budujzwykopem
defoxe
#defoxebuduje #budujzwykopem

Pierwsza zima, gdy chcę pozostawić wodę w instalacji.
Tutaj stare zdjęcie przedstawiające to o czym mówimy - mała "maszynownia" ;-)
Mam tam baniak trochę sprzętu i odwiert od studni głębinowej.
Teoretycznie pod ziemią jest w miarę stała temperatura jednak obawiam się trochę mrozów.

Myślałem nad jakimś grzejnikiem.
Mam tam podciągniętą skrętkę od sieci (jak na prawilnego mirka przystało mam też internet w studni ( ͡° ͜ʖ ͡°) ),
więc pomyślałem sobie, że założę tam jakiś mikrokontroler, czujnik temperatury i sterowanie ogrzewaniem (potrzebuję też przy okazji sterować kilkoma innymi urządzeniami).

#pytanie teraz jakie #ogrzewanie ?
Nie mam jeszcze pomiarów jakie tam panują temperatury w ziemie ale chciałbym mieć tego typu "zabezpieczenie".
Bo jak przyjdzie -30 to może być cienko...
Może jakaś malutka dmuchawa? Koniecznie na 230V i w miarę odporna na wilgoć (w sensie, że nie skoroduje zaraz).
Macie może jakiś pomysł?
+3
Kierownikdzialuzycie000
#budujzwykopem #majsterkowanie #diy #kiciochpyta

Witam majsterko-mirki.

Krótka piłka: chcę wkrętarko-wiertarkę akumulatorową, a wy mi powiecie jaką chcę i dlaczego :D i oczywiście czemu powinienem dołożyć 3 tys. i kupić taką z funkcją masażu prostaty!

A tak serio to szukam takiej, która nie padnie po 3 użyciach, na tyle mocnej żebym mógł powiercić w ścianie, na tyle funkcjonalnej by była uniwersalna i na tyle niedrogiej bym zmieścił się w okolicach 300zł (plus-minus wiadomo). Wytrzymałość baterii ma dla mnie drugorzędne znaczenie. Tak samo kolor obudowy.

PS Dreamstime to kopalnia beki jeśli chodzi o fotki upośledzonych ludzi z wkrętarkami :D
+4
JestemWPracy
Pytanie do mirków spod tagów #budujzwykopem, #remontujzwykopem, #beton no i oczywiście #kiciochpyta,

Przy klejeniu betonu architektonicznego w mieszkaniu zabrakło mi kleju dosłownie na jedną płytę. 10L kleju za ponad 250 zł... więc nie uśmiecha mi się kupować na jedną płytę specjalnie (nawet mniejsze wiaderko 5L to koszt ponad 160zł).

Da się to zastąpić czymś w rozsądnej cenie?
m4rk
Murki, takie coś mi się pojawia na kuchence indukcyjnej z piekarnikiem elektrycznym amiki, w instrukcji nie mogę znaleźć tego symbolu. 3 pola działają bez zarzutu, to jedno nie chce ruszyć. Mieszkanie wynajmowane, także dopóki na swoje nie pójdę, to nie będzie #solgaz . Może coś pomożecie? #budujzwykopem może Wy? +3
szymciak
Dzisiaj zaczynam zabawę z ociepleniem poddasza. Pytanie do fachowców i osób które robiły ocieplenie wełną. Dobrze to robię?
Dach z pełnym deskowaniem pokryty blachodachówka i papą. Teraz od wewnątrz chce dac sznurek ( 2-2.5cm delatacji) wełna 15cm na przekladke 5cm welny w stelażu. Do stelażu folia paroizolacyjna a na nia plyty g-k.
Dobrze myślę i chcę robić?
#budujzwykopem #remontujzwykopem #ocieplenia #mojabudowa
Nataniel_PL
Mirki z #budujzwykopem i #budownictwo a także w sumie #diy mam problem i potrzebuję rady.
Potrzebuję zamknąć pokój na poddaszu żeby przeznaczyć go na wynajem, sęk w tym, że wejście do niego ma niestandardowy kształt (pic rel). Zastanawiam się co z tym zrobić, robienie drzwi na wymiar jest dość drogie, ale może kupić jakieś tanie drzwi i dociąć? A może macie jakiś inny pomysł co tam wstawić?

pokaż spoiler #pytanie #pytaniedoeksperta
mattcabb
Mireczki help!
Piec: Ariston Clas Premium Evo 24. Sama podłogówka, 75m².
Wszystkie termostaty otwarte, grzejnik łazienkowy zamknięty, na piecu ustawione zasilanie na 36°C, w domu jakieś 17°C-19°C.

Piec wpada mi w tzw. taktowanie (grzeje 20 sekund co 3 minuty), w domu zimno.
Jak włączałem grzanie, to grzał ładnie bez przerw.
Jedyne co sprawdzałem/zmieniałem to ustawienia 231 (ograniczenie mocy kotła). Było 25, dałem 15. Bez rezultatów jak na razie.

(╯︵╰,)

#budujzwykopem #remontujzwykopem #ogrzewanie #budownictwo #wiecejtagowniepamietam
otoTO
Obecnie razem z żoną mieszkamy wspólnie u moich rodziców, zajmujemy "górę" jednak brakuje nam swojej kuchni, oddzielnego wejścia oraz zaczyna brakować przestrzeni (drugie dziecko w drodze, a w dalszych planach również trzecie( ͡° ͜ʖ ͡°) ). W związku z tym w najbliższym czasie planujemy rozbudowę domu, w celu stworzenia oddzielnego "mieszkania". Prace z architektem są już dość zaawansowane, przeszliśmy przez kilka koncepcji, w załączniku i komentarzu to co obecnie wymyśliliśmy + poglądowa mapa geodezyjna stanu obecnego. Działka jest wąska i dość długa ~15x85m, ale mamy zgodę od sąsiada z prawej strony na budowę w granicy działki. Przestudiowałem już plan z każdej strony, ale staram się zbierać jak najwięcej opinii, ponieważ może o czymś jeszcze nie pomyśleliśmy? Do tego co widać na planie, na górze w "starej" części będziemy mieli jeszcze 1 sypialnię, bardzo dużą garderobę oraz łazienkę.

1. Co myślicie o takim rozkładzie, co byście zmienili?
2. W nowej części stworzymy oddzielny obieg CO, grzane piecem gazowym. Mocno skłaniam się również do wentylacji mechanicznej z rekuperatorem, trochę boję się, że będzie to tylko drogi bajer, ale wszystkie opinie jakie czytam na ten temat są bardzo pozytywne. Na co powinienem zwrócić uwagę przy takiej instalacji?
3. Może macie jeszcze jakieś porady przy takiej inwestycji?
4. Jak myślicie, za 150k dam radę postawić stan surowy, nakryć dachem, zamknąć drzwiami i oknami oraz zrobić elewację? Później wykończenie to wiadomo, że zależy od standardu, ale pewnie trzeba liczyć kolejne 150k?

Trochę przeraża mnie ogrom prac jaki nas czeka, ale trzeba brać byka za rogi ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Wołam #budujzwykopem #budowa #budowadomu #budownictwo i może #architektura
+3
kravat
Mireczki, czas na sen, więc na koniec dnia wrzucam jak dzisiaj wyglądał mój dom. Jako jedyny w mojej okolicy wywiesiłem flagę [dom w budowie i jeszcze w nim nie mieszkamy].
#11listopada #flaga #budujzwykopem
+10
Mesk
Co zrobić jak działka za mała... stopniowo zwiększamy powierzchnię pięter ( ͡° ͜ʖ ͡°) #januszebudownictwa #architektura #budownictwo #budujzwykopem #heheszki +44
defoxe
Mircy odnośnie mojego wpisu dotyczącego #ogrzewanie
i #budujzwykopem bo rzecz się dzieje w miejscu gdzie #defoxebuduje ( ͡° ͜ʖ ͡°)

http://www.wykop.pl/wpis/20374821/chcialem-sobie-kupic-na-budowe-tak-zwana-koze-zimn/

Kozę kupiłem i dzisiaj odpaliłem. No i jest #pytanie #kiciochpyta bo #piec zimny. ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Mała #recenzja;
Paczka przyszła, jeśli to paczką nazwać można... Ot piec zawinięty w folię.
Jak widać na zdjęciu ma takie kawałki blachy "radiatory" po bokach, by lepiej oddawać ciepło.
Cholerstwo w trakcie transportu powgniatali - detal.
Rozpaliłem - wszystko pięknie... Tylko spawy takie, że miejscami ogień w środku widać.
No to trochę #gorzkiezale w duchu puściłem w kierunku sprzedawcy.
Patrzę - jeden spaw puścił, drugi spaw w środku pieca też... ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Polska myśl technologiczna - kurde.

Dobra.
Jara się w środku, że aż huczy ale przy piecu zero ciepła, wszystko w komin leci. Mam kawałek rury metalowej do komina, to rozgrzana jak cholera a piec zimny. Co jest grane?!
Cegły szamotowe się rozgrzały ale piec raczej kiepsko grzeje.
To już ten mój stary "kubeł na śmieci" od teścia z PRL był lepszy... Naprawdę napierniczało ciepłem, że aż podejść się nie dało.

@qumcio weź ty mi powiedz (bo masz taki sam) jak ci to grzeje? Może ja jakiś lewy ogień mam?!
Kurde, nie polecam tych piecy. Porażka.

A teraz w chałupie to mam zimniej niż przed paleniem, bo jak podpaliłem to jak ta srebrna farba zaczęła się dopalać (czy cholera wie co robić), to poszedł taki smród i siwy dym, że wszystkie okna trzeba było otwierać.

A tak przy okazji, czy ten dolot powietrza nie powinien być na dolnych drzwiczkach?
Jest na górnych. Otwieranie i zamykanie niewiele daje. Za to jak się dolne drzwiczki uchyli - to jest "ciąg"! ( ͡° ͜ʖ ͡°)
atc_damian
Dobry wieczór ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Popularność tego wpisu trochę przerosła moje estymacje. Nie pomyślałbym, że post pisany na kolanie, około północy, by pomóc innemu mireczkowi nie wtopić pieniędzy w zły wybór projektu i przerost formy nad treścią, tak bardzo poruszy mirkospołeczność.
Poza paroma głosami krytycznymi (głównie odnośnie błędu we wpisie - nie polecam nikomu wentylacji grawitacyjnej jak można było błędnie przeczytać, wręcz przeciwnie) wpis został przyjęty dobrze.

W związku z tym, lawiną pytań na PW i poniekąd chęcią zaangażowania się w #gruparatowaniapoziomu postanowiłem stworzyć autorski tag #arkanybudownictwa

W bliżej nieokreślonych odstępach czasowych (najrzadziej raz w miesiącu) postaram się szerzej opisać poszczególne rozwiązania, które są stosowane w budownictwie: rozsądne, nowoczesne, pozwalające zmniejszać koszty budowy. Część z nich znalazła się już we wspomnianym wpisie - zostaną rozbudowane i lepiej opisane, część będzie zupełnie nowa.

Zaczniemy od wyboru odpowiedniej działki, a następnie wyboru projektu.

Skupię się przede wszystkim na budynku 100-130m2, gdyż taki wydaje mi się najbardziej rozsądny - ekonomicznie i powierzchniowo - do rodziny 2+1 i 2+2, i o taki dostałem też najwięcej pytań.

Sam mam dwadzieścia parę lat, do 3 lat rozpocznę budowę własnego domu. Z racji, że trochę ze mnie #januszebudownictwa proszę o konstruktywną krytykę i merytoryczną dyskusję pod postem, gdyby przedstawiona przeze mnie rzeczywistość odbiegała od tego, co uważacie za poprawne.

Pewne rozwiązania mogą się zapewne wydać kontrowersyjne (płyta fundamentowa, pompa ciepła, grzanie kablami w podłodze, grzanie w taryfie G12(w) prądem i zbiornikiem 300l z ogrzewaniem podłogowym, rekuperacja, wentylacja mechaniczna, okna fix, brak kominów i kotłowni), ale nie poznając szerokiego wachlarzu możliwości i technologii wykonania domu tak naprawdę nie będziemy mogli wybrać optymalnego rozwiązania dla nas, nawet jeżeli z początku pomysł domu bez komina, grzanego prądem może się wydać głupi i bezsensowny.

Kto chce być wołany z #mirkolisty http://mirkolisty.pvu.pl/list/qNBXQ3HehiZA8ZNK
Kto chce być wołany do każdego wpisu może też zaplusować pierwszy komentarz
A można też po prostu dodać #arkanybudownictwa do obserwowanych

Pozwolę sobie zawołać plusujących poprzedni wpis

pokaż spoiler #januszebudownictwa #protip #budujzwykopem #remont #budowa #budowadomu #budownictwo #remontujzwykopem #gruparatowaniapoziomu #projektydomow #poradnik trochę #architektura
+583
atc_damian
Pisząc komentarz do wpisu pewnego Mirka postanowiłem również tutaj zamieścić #protip dla chcących wybudować dom rozsądnie, w miarę tanio już na etapie wyboru projektu i rozwiązań konstrukcyjnych.

1. Prosty dach dwuspadowy

Nie dość, że oszczędzasz sporo na konstrukcji i powierzchni dachu, to masz o wiele lepiej ustawne i przestronne pokoje na poddaszu.

2. Garaż poza bryłą budynku

Garaż konstruowany w bryle budynku kosztuje do stanu deweloperskiego dokładnie tyle samo co salon. Za przyjemność posiadania auta w garażu w domu płacisz dokładnie tyle samo co za metr kwadratowy salonu albo pokoju do twojego dziecka. Jeżeli chcesz garaż to możesz wybudować dom i "dokleić" do niego prostą konstrukcję garażu (budynki są zupełnie oddzielne, jedynie wizualnie wyglądają jak jedność). Nie wspomnę nawet o jakiejś wiacie czy otynkowanym blaszaku jeżeli nie będzie ci to przeszkadzać i pasuje do zabudowy działki. Auta nie gniją już jak kiedyś, a budowa garażu za min. 18 m^2 * 2000 = 36 tys. dla jakiegoś paseratti trochę mija się z celem.

3. Ogrzewanie podłogowe na całym parterze

Koszt położenia parudziesięciu/set metrów plastikowej rury jest znikomy, a komfort cieplny i oszczędność przy ogrzewaniu znaczna. Niższa temperatura zasilania, naturalny obieg ciepła w pomieszczeniach.

4. Rezygnacja z wentylacji mechanicznej, kotłowni i komina.

W zależności od tego czym chcesz grzać: albo pompa ciepłą (dotacje, polecam) albo kable grzewcze (prąd nie wychodzi aż tak dużo jak się może wydawać przy odpowiednio zaprojektowanym budynku) albo też gaz. Koszt budowania 8m^2 dla kotłowni na paliwa stałe to minimum 8*2000 zł = 16000 zł. Dodaj do tego koszt kotła z podajnikiem (6000-8000), koszt wybudowania komina (4000 ok.) to łącznie za przyjemność pilnowania ognia, przywożenia węgla, dokładania do pieca i syfu w domu płacisz łącznie 26-30 tys. zł. Pompa ciepłą na 130 m^2 wyniesie maks. 25 tys. zł (pompa woda-powietrze).

Wentylacja mechaniczna to komfort o jakim sobie nie marzysz nie mieszkając nigdy w budynku bez wentylacji grawitacyjnej. Oszczędzasz na kominie.

Co do ogrzewania gazowego: warto się zastanowić, jeżeli nie mamy instalacji w granicy działki czy opłaca nam się go ciągnąć. Koszta mogą być naprawdę wysokie. Jeżeli wiemy, że sieć się w przyszłośći rozbuduje i dotrze do nas to możemy przy braku chęci angażowania większych środków zrobić podłogówkę wodną + zbiornik 300l zasilany wężownicą w II taryfie i zaworem mieszającym by uzyskać 35 stopniową temperaturę zasilania przez cały dzień.

5. Prosta bryła bez wykuszy, balkoników, alkierzy, gzymsów, kolumienek, lukarn i cholera wie czego.

Ani to z reguły ładne w małym budownictwie ani tez tanie. Kojarzy się z Januszami stawiającymi swoje cygańskie pałace.

6. Praca własna

Chyba nie muszę wspominać, że im więcej zrobisz sam, tym taniej postawisz własny dom. Od prostych prac typu malowanie, kładzenie paneli, instalacja gniazdek elektrycznych lamp aż po murowanie i samodzielne ocieplanie domu (dachu i wstawienia okien/drzwi bym nie ruszał bez wielkiego doświadczenia albo z pomocą takiej doświadczonej osoby).

7. Płyta fundamentowa

I tu zapewne polecą na mnie gromy z jasnego nieba. Ale spójrzmy jakie są zalety płyty fundamentowej:

Brak większych robót ziemnych, ściąga się humus, zagęszcza pospółkę warstwami i voila, można ustawiać.
Brak problemów z wilgocią spowodowanych poziomem wód gruntowych
Większa nośnóśc budynku.
Zmniejszone osiadanie się obiektu.
Ograniczenie robót ziemnych, brak ścian fundamentowych i posadzki oraz redukcja ogólnego czasu pracy mają wpływ na spadek kosztów. Jednocześnie większych nakładów wymaga transport pospółki, samo kruszywo oraz większa ilość stali związana z dodatkowymi siatkami zbrojeniowymi. Wbrew pozorom ilości betonu są porównywalne. Sumaryczna oszczędność (wliczając wykonanie posadzki w rozwiązaniu tradycyjnym) waha się w granicach 20% na korzyść rozwiązania płytowego.
Szybsze wykonanie w porównaniu z rozwiązaniem tradycyjnym o 30%
Przyspieszenie prac poza wyżej wymienionymi argumentami uzyskuje się miedzy innymi poprzez zastosowanie gotowego zbrojenia oraz siatek zgrzewanych. Poza tym czas ten wliczono już w wykonanie podejść instalacyjnych.
Większa dokładność w porównaniu z rozwiązaniem tradycyjnym
Górna powierzchnia płyty wykonana jest z dokładnością +- 4mm a więc w zbliżonej klasie jak posadzki i globalnie nie wymaga dodatkowych warstw wyrównujących.
Eliminacja zbędnych prac posadzkowych
W przypadku gdy góra płyty stanowi jednocześnie posadzkę należy pamiętać że już na etapie płyty trzeba mieć dokładny plan rozmieszczenia podejść, zwłaszcza kanalizacyjnych, gdyż przeróbka zabetonowanych elementów jest bardzo kosztowna.
Ciągłość izolacji termicznej posadzki
Cały fundament izolowany jest od dołu i po bokach grubą warstwą twardego styropianu. Jest to rozwiązanie preferowane z punktu widzenia energooszczędności obiektu gdyż nie posiada tak zwanych mostków termicznych.

Idealne rozwiązanie do ogrzewania podłogowego i grzania prądem w II taryfie (kable grzejne z COP1 lub też pompy ciepła). Ogrzewanie podłogowe podgrzewa całą płytę (a nie tylko chudziak), która oddaje ciepło w droższej taryfie. Jest to ekonomicznie bardzo opłacalne.

Płytę jeżeli nie mamy dwóch lewych rąk można przygotować samemu (położenie XPS/EPS, kręcenie zbrojenia, położenie instalacji wodnej i CO). Do samego zalewania możemy kogoś nająć.

8. Brak piwnic
Brak problemów z zalewaniem, brak problemów z głębszymi wykopami. Małą piwniczkę na przetwory/wina/owoce/zimioki można zrobić koło domu z cegły z klimatycznym wejściem i schodami.

To tyle. Trochę na szybko, na kolanie, ale może komuś się przyda nawet jeżeli ma większy budżet. Czasem rezygnacja ze zbędnych rzeczy pozwoli na przykład ciekawiej wykończyć czy urządzić budynek. Ja sam jestem #januszebudownictwa zatem proszę o ostrą krytykę i merytoryczną dyskusję ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#januszebudownictwa #protip #budujzwykopem #remont #budowa #budowadomu #budownictwo #remontujzwykopem #gruparatowaniapoziomu #projektydomow #poradnik trochę #architektura (nie bijcie) #arkanybudownictwa
+791
defoxe
Chciałem sobie kupić na budowę tak zwaną "kozę".
Zimno się robi, ta jest w dobrej cenie a moja obecna (od teścia z czasów głębokiego PRL) doprowadza mnie do szału.

pokaż spoiler Jest to taki kubeł na śmieci w którym rozpala się przed domem i wnosi podpalony do budynku i wpina do obudowy podłączonej do komina. Jak zgaśnie to masakra, przenoszenie też kosmos. W dodatku ostatnio spalało się z małą ilością tlenu i cały się zasmolił.


Powiedzcie mi proszę jak nazywa się ta klapka od góry (to kółeczko). Pamiętam, że dziadek miał taki piec, stawiał na tym czajnik i tamtędy dorzucał drewienka. Do czego to służy? Jest to potrzebne? Może producent mógłby zrobić bez tego...

pokaż spoiler Jakoś wygląda to na średni pomysł.


I drugie trochę pewnie dziwne pytanie. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Jak się w tym pali?
Dolne drzwiczki, od rusztu. Tam układamy np. brykiet?
W tacce popiół.
Górnymi drzwiczkami dokładamy?
Jak to podpalamy? Od dołu czy od góry? Którędy to pobiera tlen?

pokaż spoiler #ogrzewanie #budujzwykopem #pytanie #kiciochpyta #piec #niewiemjaktootagowac
+2
Pokaż następne