Raf_Alinski
Roczne spożycie mięsa i ryb na mieszkańca (w kg)

#ekonomia #gospodarka #swiat #koreapolnocna
+5
MalyBiolog
Kosmiczne wyścigi

Nie tylko pionierski lot Gagarina, ale także wcześniejszy start pierwszego sputnika i późniejsze lądowanie ludzi na Księżycu oraz inne sukcesy pierwszej dekady podboju kosmosu zawdzięczamy rywalizacji militarnej między USA a ZSRR.

27 marca 1968 roku w katastrofie lotniczej zginął Jurij Gagarin. W rocznicę jego śmierci przypominamy tekst, jaki ukazał się w "Plusie Minusie" w 2011 roku.

Trochę "odlotu" od spraw przyziemnych. Krótka historia rywalizacji o pierwszeństwo w eksploracji kosmosu. Polecam

Gagarin został katapultowany z kabiny lądującej, dotknął Ziemi osiem minut później niż kabina statku. Związek Radziecki zaprzeczał katapultowaniu Gagarina, ponieważ powrót astronauty wraz ze statkiem był warunkiem uznania rekordu przez Międzynarodową Federację Lotnictwa (FAI). Rekord został uznany, ale w końcu prawda wyszła na jaw.

Sukces ZSRR rozsierdził Amerykanów, którzy dosłownie przespali lot Gagarina – w USA była noc, kiedy Wostok 1 wyruszył na orbitę. Trzy tygodnie po Gagarinie na orbitę dotarł Amerykanin Alan Sheppard na pokładzie statku Mercury. Był to lot balistyczny, astronauta wylądował zaledwie 510 km od miejsca startu, podczas gdy Gagarin okrążył Ziemię. Dopiero 20 lutego 1962 roku John Glenn okrążył trzykrotnie Ziemię. Ale wcześniej Herman Titow pokonał ziemska orbitę 17 razy.

– Podstawowym celem rywalizacji między dwoma supermocarstwami w kosmosie było pokazanie przewagi technologicznej. Początkowo ZSRR wyprzedziło USA, wysyłając w kosmos pierwszego sztucznego satelitę, pierwsze zwierzę, wreszcie pierwszego człowieka. Ale poprzeczka została umieszczona bardzo wysoko – lądowanie na Księżycu. Jednak po kilku wizytach na Srebrnym Globie okazało się, że z naukowego punktu widzenia nie ma tam już czego szukać – wspomina dr Ziołkowski.

#swiat #nauka #kosmos #historia #eksploracjakomosu #liganauki #ligamozgow #ciekawostki #mikroreklama #gruparatowaniapoziomu
+13
CoolHunters___PL
Chcesz mieć #cool wesele? Wynajmij dom weselny na Malediwach
Dom weselny na Malediwach - co czyni go #cool? Na pewno jeden z magicznych elementów to otaczająca go woda. Ośrodek wypoczynkowy "Four Seasons Resort Maldives at Landaa Giraavaru" udostępnia dom dla swoich gości, którzy chcą się wziąć ślub w otoczeniu rajskich plaż.
#podroze #ciekawostki #swiat #earthporn #slub
link: http://www.coolhunters.pl/chcesz-miec-cool-wesele-wynajmij-dom-weselny-na-malediwach
CoolHunters___PL
Rawlemon - Szklana kula dostarczy nam energii w przyszłości
Konwencjonalne źródła energii takie jak gaz, ropa ,węgiel czy uran zajmują pierwsze miejsca w światowych statystykach pozyskiwania energii. Produkty te jednak z biegiem lat będą coraz trudniej dostępne, co by nie mówić złoża naturalne wcześniej czy później się jednak skończą. Inaczej jest z energią odnawialną...
#technologia #technika #inzynieria #ciekawostki #swiat #nauka
link: http://www.coolhunters.pl/rawlemon-szklana-kula-dostarczy-nam-energii-w-przyszlosci
+2
johanlaidoner
Hipotetyczna bałtosłowiańska podrodzina językowa.
Do języków słowiańskich zaliczamy: polski, rosyjski, czeski, ukraiński, chorwacki itd. Natomiast do języków bałtyckich zaliczamy jedynie język litewski i łotewski. To dwie oddzielne grupy grupy językowe w ramach indoeuropejskiej rodziny językowej (do której należą niemal wszystkie języki Europy oprócz: fińskiego, estońskiego i węgierskiego, które są językami rodziny uralskiej).
Istnieje coś takiego jak bałtosłowiańska hipotetyczna podrodzina językowa w skład której wchodzi grupa słowiańska i grupa bałtycka. Języki słowiańskie i języki bałtyckie to dwie różne grupy językowe, niezależnie czy ta podrodzina istnieje czy nie istnieje, ale języki bałtyckie wykazują pewne podobieństwa do języków słowiańskich (chociaż absolutnie nie można zrozumieć litewskiego czy łotewskiego- te języki są niezrozumiałe dla Słowian). Pewne podobieństwa w gramatyce, w niektórych słowach sprawiły, że stworzono taką podrodzinę.
Nie wiadomo jednak czy taka podrodzina w ogóle istnieje (ma sens klasyfikacji) czy to tylko wynik wpływów, stąd to tylko klasyfikacja hipotetyczna.

Poniżej różne teorie naukowe różnych naukowców odnośnie tego podobieństwa (z przedwojennej holenderskiej książki), od lewej na wykresie:
1. Języki bałtyckie i słowiańskie wywodzą się z tego samego pnia
2. Języki bałtyckie i słowiańskie wywodzą się z różnego pnia, ale w wyniku życia obok siebie są podobieństwa
3. Języki bałtyckie i słowiańskie wywodzą się z tego samego pnia, ale następnie przez życie daleko siebie stały się całkiem inne, a podobieństwa wynikają z tego, że później były blisko siebie
4. Języki bałtyckie i słowiańskie wywodzą się z różnego pnia, a podobieństwa wynikają z czasów praindoeuropejskich gdzie te języki przyjęły podobne wzorce.
Nie wiadomo jednak jaka teoria jest prawdziwa.

#ciekawostki #jezyki #jezykiobce #polska #litwa #lotwa #nauka #historia #slowianie #swiat #ciekawostkihistoryczne #literatura #europa
+9
bi-tek
Często można usłyszeć że jeden obraz wyraża więcej niż 1000 słów. Na zdjęciu poniżej mamy najlepszy tego przykład, nawet za wiele nie musiałem szukać, wręcz to zdjęcie "samo" do mnie trafiło - jest to zdjęcie z ostatniego "incydentu" jak zostało to określone przez jedną ze stacji telewizyjnych(ale nie chodzi tu teraz o to) zdjęcie świetnie pokazuje jaka jest różnica miedzy nami a nowo przybyłymi osobami. Fotografia przewijała się kilkukrotnie przez twitera z tagami #londonattack lub #londonhasfallen i Wielka Brytania jest kolejnym krajem który bardzo dosadnie poznał się na nowych przybyszach. Europo Quo Vadis?

#zamach #londyn #wielkabrytania #terroryzm #swiat #wydarzenia #spoleczenstwo
+1
moxfdu
Spójrz ponownie na tą kropkę. To Nasz dom. To my. Na niej wszyscy, których kochasz, których znasz. O których kiedykolwiek słyszałeś. Każdy człowiek, który kiedykolwiek istniał, przeżył tam swoje zycie. To suma naszych radości i smutków. To tysiące pewnych swego religii, ideoligii i doktryn ekonomicznych. To każdy myśliwy i zbieracz. Każdy bohater i tchórz. Każdy twórca i niszczyciel cywilizacji. Każdy król i chłop. Każda zakochana para. Każda matka, ojciec i każde pełne nadziei dziecko. Każdy wynalazca i odkrywca. Każdy moralista. Każdy skorumpowany polityk. Każdy wielki przywódca i wielka gwiazda. Każdy święty i każdy grzesznik w historii naszego gatunku, żył tam. Na drobinie kurzu zawieszonej w promieniach Słońca. Pomyśl o rzekach krwi przelewanych przez tych wszystkich imperatorów, którzy w chwale i zwycięstwie mogli stać się chwilowymi władcami fragmentu tej kropki. Naszym pozą. Naszemu urojonemu poczuciu własnej ważności, naszej iluzji posiadania jakiejś uprzywilejowanej pozycji we wszechświecie, rzuca wyzwanie ta oto kropka bladego światła.
- Carl Sagan "Błękitna Kropka"

ehhhh

#astronomia #zycie #swiat #wszechswiat #ciekawostki #cytaty #kosmos
+15
vitokk
Mirki I Mirabelki... Mój #rozowypasek znalazł w rodzinnym domu takie atlasy geograficzne. Jeden z 1942r. Drugi z 1951r. Na jednym ze zdjęć mapa Niemiec na czerwono.

#drugawojnaswiatowa #mapa #polska #swiat #nieogarniam
+5
bemkag
Rowdy, niezwykły pies, który pomaga dzieciom zaakceptować bielactwo.

link do strony
#pies #ciekawostki #swiat
+1
piotr-zbies
Bitcoiny i memy Rzadkiego Pepe stały się zastępczymi środkami płatniczymi w Wenezueli ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Link do wykopania: http://www.wykop.pl/link/3664769/venezuelan-currency-slowly-getting-replaced-by-pepe-memes/

#mikroreklama #heheszki #humorobrazkowy #ciekawostki #swiat #ekonomia #bitcoin #smutnazaba #rarepepe #wenezuela
+3
HrabiaTruposz
Jak oceniasz obecne poczynania Polski na arenie międzynarodowej?
#pytanie #ankieta #polska #europa #swiat #dyplomacja
tera
1979, Oriana Fallaci w gniewnym wywiadzie z Muammarem Kaddafim, którego uznała za „głupca, szaleńca i idiotę”. Mało który z potężnych dyktatorów i polityków odmawiał jej wywiadu, nie chcąc narazić się na kpiny, że brakuje mu odwagi, aby zmierzyć się w rozmowie z kobietą. Ryzyko kompromitacji było jednak olbrzymie – Henry Kissinger stwierdził, że zgoda na wywiad była najgorszą decyzją w jego życiu. Podczas rozmowy z rządzącym Iranem ajatollahem Chomeinim zdarła z twarzy czador, nazywając go „średniowieczną szmata”, a Lecha Wałęsę uznała za „próżnego ignoranta i prostaka”. Po ataku na WTC, wbrew kanonowi politycznej poprawności, przystąpiła do bezpardonowego ataku na islam, widząc w nim śmiertelne zagrożenie dla całej europejskiej cywilizacji, a w szczególności dla kobiet. „To jest wojna, obudźcie się! Czy nie widzicie, że ci ludzie chcą nas zniszczyć? Że czują się uprawnieni do tego, żeby zabijać was i wasze dzieci, tylko dlatego że pijecie wino lub piwo, chodzicie do teatru lub kina, nosicie minispódniczki albo krótkie skarpetki, kochacie się kiedy chcecie, gdzie chcecie i z kim chcecie? Nawet to was nie obchodzi, idioci?” – pisała piętnaście lat temu.

Źródło
#historiajednejfotografii #dziennikarstwo #swiat
+591
czoko
@czoko: Rockefeller, westchnął seler

#swiat #heheszki #gownowpis
+4
Baron_Al_von_PuciPusia
Nad rzeką
Dziś Światowy Dzień Wody! Z tej okazji publikujemy przegląd najciekawszych realizacji nabrzeży miejskich w Polsce i na świecie. Tychy, Bydgoszcz, Warszawa, ale też Seul i Madryt.

#polska #swiat #rzeka #nabrzeze #ciekawostki #mikroreklama
+1
turok2016
Co mogą zrobić wiry powietrza które zostawia za sobą A380? Na zdjęciu wnętrze małego, biznesowego samolotu Challanger 304 który przelatywał w przeciwnym kierunku, 300 metrów poniżej A380-800 Emirates lecącego z Dubaju do Sydney, samolot zrobił podobno od 3 do 5 beczek. Samolot do kasacji.

Załoga i pasażerowie małego samolotu biznesowego lecącego nad Oceanem Indyjskim przeżyli koszmar. Ich maszyna wymknęła się spod kontroli i zaczęła gwałtownie spadać co chwilę odwracając się brzuchem do góry. Pasażerowie dosłownie latali po kabinie, silniki wysiadły, nie działało awaryjne zasilanie. Piloci opanowali sytuację dopiero trzy kilometry niżej.

#ciekawostki #lotnictwo #swiat #technologia
+825
johanlaidoner
Facet z Republiki Południowej Afryki (RPA) oddał swoją Jettę do muzeum. Wszystko w aucie oryginalne.
32 letni biały VW Jetta z przebiegiem tylko ok. 100 tys. km został oddany przez Kobusa Therona z RPA (na zdjęciu) do muzeum przy fabryce VW w Uitenhage w Republice Południowej Afryki.
Tutaj więcej o tym i jak zachował Jettę w takim dobrym stanie, artykuł: http://www.wheels24.co.za/News/81-Jetta-retires-to-Uitenhage-20130927

#afryka #rpa #samochody #motoryzacja #vw #volkswagen #swiat #ciekawostki #angielski #fotografia
+4
johanlaidoner
Arnold patrzy jak wpieprzasz mięso! Arnold Schwarzenegger propaguje niejedzenie mięsa i namawia wszystkich by przestali jeść mięso lub chociaż jedli go mniej. Występuje w kampanii przeciwko jedzeniu mięsa.
Wykop na ten temat
Bezpośredni link do wideo na You Tube
Zaprzestanie jedzenia mięsa da Ci zdrowie (mięso jest uznane za substancję rakotwórczą przez ONZ), a także da Ci więcej energii, zwierzęta nie będą zabijane oraz przyczynisz się do poprawy stanu środowiska.
Tak na marginesie mówiąc: jest całe mnóstwo nie tylko wegetariańskich, ale i wegańskich kulturystów, którzy osiągnęli dużo bez jedzenia jakichkolwiek produktów odzwierzęcych (czyli bez mięsa, mleka, ryb, jaj itd.).

#kuchnia #dieta #arnoldschwarzenegger #kuchnia #zdrowie #weganizm #wegetarianizm #silownia #dieta #nauka #mikrokoksy #fitness #swiat #youtube #fotografia #ekologia
+12
sorek
Reddit: "Przepraszamy za Unię Europejską" - normalny europejczyk z Polski

Bardzo miło i ciepło przyjęty rodak przez alt-prawicowy subreddit r/The_Donald Świetnie się czyta komentarze osób z Ameryki - świadomych historii Polski i Europy, rozumiejących położenie geopolityczne i konieczność istnienia Polski w UE.

#swiat #europa #polska #usa #reddit #ciekawostki #4konserwy
+5
Zawulon
Uczcijmy minutą ciszy śmierć wielkiego człowieka Davida Rockefellera. Miliarder, filantrop, wizjoner, mąż i ojciec. Człowiek, który odważnie spoglądał w przyszłość i chciał lepszego jutra dla całej ludzkości. Jutra bez ciemnoty i zabobonu, bez głodu i wojen, bez nacjonalizmów i nietolerancji, wreszcie bez zanieczyszczenia środowiska. Żegnamy najwybitniejszego człowieka naszych czasów. Na zawsze w naszej pamięci.
#pieniadze #milionerzy #bogactwo #finanse #ekonomia #gospodarka #zalesie #swiat #4konserwy #neuropa #teoriespiskowe
+5
stfushadow
Start wahadłowca przy akompaniamencie pięknej muzyki i widoków skłaniających do refleksji
>>Link do znaleziska<<

#ciekawostki #ziemia #swiat #earthporn #kosmos #kosmosboners #eksploracjakomosu #muzyka #przemyslenia #nasa
+5
enforcer
Najbogatsi ludzie świata 2017

Na liście pojawiło się w tym roku 195 nowych postaci, z czego najwięcej, bo aż 76, pochodzi z Chin. Reprezentantów Stanów Zjednoczonych wśród nowych najbogatszych jest 25. W tym roku najmłodszym self-made miliarderem okazał się 26-letni John Collison, współtwórca zyskującej na popularności platformy płatniczej Stripe. Wraz z bratem Patrickiem są jednymi z czterech dolarowych miliarderów, którzy sami dorobili się fortuny przed trzydziestką. Pozostali dwaj to współtwórcy Snapchata. 56 miliarderów na liście nie przekroczyło 40. roku życia – to o 10 mniej niż w zeszłym roku.
http://www.forbes.pl/najbogatsi-ludzie-swiata-2017-rekordowy-rok-dla-miliarderow,artykuly,211671,1,1.html

#pieniadze #finanse #swiat
+5
RobertMaklowicz
Polecam bardzo odświeża.
#tabaka #kultura #swiat
ylwlsm
Jakiś zwariowany PR-owiec McDonalda wczoraj zaatakował #trump-a #usa #swiat +2
bofort
Ciepły ocean i wrażliwe lodowce

Naukowcy są właściwie pewni, że rozpad lądolodu Antarktydy Zachodniej jest nieunikniony. Jednak prowadzenie badań lodowców szelfowych nadal jest niezwykle ważne. Dokładne poznanie zachodzących procesów pozwala lepiej prognozować, o ile i jak szybko wzrośnie poziom oceanów

#mikroreklama #nauka #zainteresowania #liganauki #klimat #swiat
+2
Sierkovitz
Sekretarz Obrony USA: Zmiany klimatu stanowią zagrożenie dla armii USA

Kolejna notka z cyklu - jak zmiany klimatu wpływają na świat dzisiaj. Poprzednio było o kawie, teraz o czymś znacznie ważniejszym - zagrożeniach jakie zmiany klimatu powodują w sytuacji geopolitycznej. A cóż lepsze do podkreślenia wagi problemu niż słowa Sekretarza Obrony USA?

Przed senacką komisją James "Mad Dog" Mattis mówił o tym, że zmiany klimatu powodują problemy już teraz, nie gdzieś w dalekiej przyszłości. Wskazał na destabilizację związaną z klimatem w rejonach, gdzie operuje US Army. Mattis mówił też o redukcji wykorzystania paliw kopalnych przez armię.

Czy się to komuś podoba, czy nie - zmiany klimatu są faktem, są spowodowane przez działania człowieka i mają i będą miały kolosalny wpływ na to jak funkcjonuje nasza cywilizacja. Jeżeli zwraca na to uwagę weteran kilku wojen i czterogwiazdkowy generał - i to mimo tego, że większość jego otoczenia politycznego ignoruje problem - warto zastanowić się czy coś nie jest na rzeczy.

#swiat #nauka #wojsko #usa #klimat #gruparatowaniapoziomu #mikroreklama
+131
johanlaidoner
Litewski, łotewski i estoński to jedyne języki (oprócz fińskiego) gdzie nazwa Finlandii jest od fińskiej nazwy tego kraju czyli "Suomi", a nie od szwedzkiej "Finland" (przynajmniej jeśli chodzi o państwowe języki urzędowe)
Suomi to Finlandia w języku fińskim, większość Europejczyków dowiedziała się o tym kraju od Skandynawów, podczas panowania szwedzkiego, stąd w innych językach (także w polskim) zaczerpnięto szwedzką nazwę "Finland", zamiast nazwy fińskiej "Suomi". Oczywiście język fiński nie ma nic wspólnego z językiem szwedzkim i językami skandynawskimi, jest to język ugro-fiński rodziny uralskiej i najbliższy krewny estońskiego.
Ludy bałtyckie (Łotysze i Litwini) oraz Estończycy (ludy fińskie i najbliżsi krewni Finów) znali już ten kraj przed panowaniem szwedzkim i był bliski kontakt z Finami. Estończycy to praktycznie Finowie, natomiast przodkowie Finów, podczas ich wędrówki do Europy, przez jakiś czas mieszkali razem z Łotyszami i Litwinami (stąd wiele zapożyczeń z j. litewskiego w j. fińskim).
Finlandia po litewsku to "Suomija", po łotewsku "Somija", a po estońsku "Soome".
Poniżej łotewska mapa Europy- kliknąć aby powiększyć.

#finlandia #litwa #lotwa #estonia #jezyki #ciekawostki #geografia #polska #historia #swiat #mapa #nauka #jezykiobce #historia #ciekawostkihistoryczne #europa
+20
Soju
Akurat miałem 1000 HKD w ręce to pokażę ekwiwalent polskiego 500PLN

Wartość 523,80 PLN

Średnia płaca w Hong Kongu 15400HKD ~ 8000 PLN

Małe piwo w pubie 75 HKD

#ciekawostki #bambusowylas #hongkong #pieniadze #swiat #koszty #azja #dalekiwschod
+6
Dwadziescia_jeden
Voodoo.

W komentarzach do poprzedniego opowiadania „Granica” jeden Mirek zainteresowany tematyką Toga odszukał ciekawą galerię i zapytał, o co chodzi z powtarzającymi się na zdjęciach częściami ciał martwych zwierząt. Otóż odpowiedź jest prosta i dwusylabowa: voodoo.

Pewnego popołudnia szwendając się po plaży gdzieś we wschodnim Togo (chociaż trudno mówić o stronach świata w kraju o kształcie parówki), podszedł do mnie starzec i spytał, czy nie chciałbym zobaczyć świątyni voodoo. Dziadek, pytasz księdza czy na tacę zbiera.

Udaliśmy się w głąb wioski do małej, pozbijanej z desek i niechlujnie garbowanych skór chałupy. I uwierzcie, naprawdę z całego serca chciałbym napisać, że przywitał mnie szaman z powyginanym kijem zakończonym grzechotką z tykwy, tany-tany z nogi na nogę, proszkiem w twarz i po dwóch tygodniach budzę się na lektyce w dżungli pośród nagich dzikich kobiet a Jerzy Urban nie żyje.

Niestety, rzeczywistość okazała się zgoła inna. Na piaszczystym podłożu małej dusznej klitki walają się jakieś gary, pordzewiałe miski, puste buteleczki po płynach i balsamach a w środku leży biały gołąb i kilka małych kurczaków z poukręcanymi łbami wśród gąszczy własnych piór i wsiąkniętych w piach plam krwi. Widok jak potencjalna sekstaśma Ryszarda Kalisza – odrażający.

Starzec opowiada o różnych zwyczajach związanych ze składaniem ofiar, rodzajach bóstw, szczegółach modlitw i obrządku. Mówi, że za kilka sefa może złożyć w mojej intencji ofiarę u duchów i już biegnie do kurnika. Stanowczo odmawiam pozbawiając się tym samym miłosierdzia, zbawienia i życia wiecznego w zachodnioafrykańskiej krainie wiecznych łowów. Dziadek dalej swoje, że no to może chociaż mała ofiara u bogini Erzulie, patronki płodności, powodzenia seksualnego i dobrobytu finansowego. Po ile te kurczaki?

Voodoo to ogólna nazwa określająca synkretyczne wierzenia wywodzące się z obrządków niektórych pierwotnych ludów Afryki Zachodniej. Wraz z erą kolonializmu, religia ta za sprawą zachodnioafrykańskich niewolników rozprzestrzeniła się w inne części francuskiego imperium, szczególną popularność zdobywając na Karaibach. Dziś występuje pod różnymi nazwami (w Togo i Beninie jest to Vodun) i przyjmuje rozmaite postacie. Największą popularnością cieszy się na Haiti, gdzie pod wpływem zwalczania lokalnych wierzeń przez kolonizatorów została mocno wymieszana z obrządkami chrześcijańskimi – wspomniana wyżej bogini Erzulie często występuje pod postacią Matki Boskiej. Poza tym praktykowana jest również m.in. na Kubie i Dominikanie (odpowiednio Vodú i Vudú) a także wśród afrykańskiej diaspory w Nowym Orleanie (tzw. Louisiana Voodoo).

W Afryce Zachodniej Vodun mocno związany jest z licznymi lokalnymi wierzeniami i praktykowany pod postacią najróżniejszych rytuałów obfitujących w szereg akcesoriów (tzw. „fetysze”) w które możemy zaopatrzyć się na specjalnych marketach.

Największy w Afryce Zachodniej „Rynek Fetyszy” (Marché des Fetiches) znajduje się w dzielnicy Akodessewanieopodal centrum togijskiej stolicy Lomé. Znajdziemy tam stoiska doskonale zaopatrzone w to, co każda gospodyni powinna mieć w swoim asortymencie: spreparowane głowy psów i małp (te po sproszkowaniu wciera się w rany), suszone jaszczurki, robactwo, łapki gryzoni, garbowane skóry i futra, czaszki antylop oraz importowane z zakątków całej Afryki kości wszystkiego, co przemierza równiny Czarnego Lądu. Prawie jak duży pokój w domu u podlaskiej szeptuchy.

Produkty wykorzystywane są w Voduńskich rytuałach oscylujących gdzieś na pograniczu lokalnego obrządku religijnego, mistycyzmu i prymitywnej medycyny homeopatycznej. Tak na Rynku Fetyszy jak i w jednej z licznych ciemnych chatek wzdłuż togijskiego wybrzeża możemy umówić się na wizytę u kaznodziei który w mgnieniu oka oceni nasz stan i przepisze receptę na odpowiednio dawkowany wywar z nietoperza. Co ciekawe, to, co nam wydaje się niedorzeczne w Afryce może natrafić na całkiem podatny grunt. Jak podaje wikipedia, w latach 70 François Tombalbaye, dyktator Czadu, pod wpływem swojego haitańskiego doradcy próbował siłą nadać Voodoo status religii państwowej zmuszając swoich urzędników do uczestnictwa w rytuałach. Mokry sen Kaszpirowskiego.

---

Galerię do artykułu (uwaga, niektóre zdjęcia mogą być niepokojące) można znaleźć na moim blogu a całość dodałem właśnie jako znalezisko link w pierwszej części zdania).

#wanderlust – tag z moich podróżniczych tułaczek.

#podroze #podrozujzwykopem #swiat #ciekawostki #opowiadanie #tworczoscwlasna #afryka #togo #voodoo

Wołam tych, którzy prosili:

pokaż spoiler @crab_nebula @Maniera @BionicA @wsciekly1 @sinuh @soadfan @kaczmar119 @Moss49 @SamochodChlodnia @pepkodziobak @lacksDescription @piv01 @wkubal @wafel93 @Cavaron @portas91 @piotr-wisniewski @haabero @dnasstorm @Pasterz_z_Pierdzikistanu @L3stko @MaciorzMacior @nienazywajmnie @Nadosh65 @DooWo @sdik @Big-Bad-Wolf @axelxan @chuckd @demoglobalniehiperanalnie @mybeer @effzet @Marcinowy @Enzo_Molinari @Anuszqa @netto @milky @skitex @Pijokot @4kroki @Dudek_k @powalacz @lazer @a665321 @nepenthe @Szkalownik @tiop @keep_calm_and
+93
TouchFluffyTail
Kolejny przykład tolerancji i miłości okazywanej własnemu potomstwu przez rodziców wyznających religię miłosierdzia:

ABC News: Hundreds of Christian Anti-Gay 'Conversion Camps' for Kids 'Operating Across the Country'

ABC (...) will report on anti-gay so-called conversion therapy camps run by pastors and preachers who use "the Bible and sometimes the belt" to try to change children from being homosexual or bisexual to heterosexual.

Despite the practice being emotionally damaging and dangerous, despite being opposed by every major medical organization in the country, and linked to self-harm and suicide, Christian parents are still sending their children away to these torture camps.

A linked ABC News report says the "investigation found a cottage industry of so-called conversion camps operating across the country. Christian ministries or camps, where gay teens are sent by parents who want their children to change their sexuality," Ross says.

The Blessed Hope Christian Academy, Ross says, is run by a Christian pastor who charges $21,000 a year to "deal with teenagers who consider themselves gay." And he says parents give written consent for their children to be hit if they "act up."

The pastor on hidden camera says "it is going against the word of God. It is not biblically right."

Susan Cottrell of Freedhearts on camera says, "for every camp like this there are a hundred more that nobody knows about." Ross also shows another camp, "unlicensed, and surrounded by barbed wire." As the clip continues, the "Christian pastor," Ross says, "has a track record of physical abuse and cruelty."

Źródło: http://www.thenewcivilrightsmovement.com/davidbadash/abc_news_hundreds_of_religious_anti_gay_conversion_camps_operating_across_the_country

#swiat #usa #neuropa #religia #chrzescijanstwo #lgbt #tolerancja #ateizm
+46
johanlaidoner
Beeld- południowoarykańska gazeta w afrikaans. Afrikaans jest jednym z języków urzędowych w Republice Południowej Afryki (RPA). W RPA mieszka 5 mln białych z czego ok. 70% mówi językiem Afrikaans, reszta głównie po angielsku. Jest to język ojczysty także dla Elona Muska (który do 17 roku życia mieszkał w RPA). Afrikaans to język podobny do niderlandzkiego i jego bliski krewny.

#afryka #rpa #ciekawostki #jezyki #jezykiobce #afrikaans #holandia #niderlandzki #swiat
+6
pogop
List of most viewed YouTube videos

http://www.wykop.pl/link/3641821/list-of-most-viewed-youtube-videos/

Dwa miliardy siedemset osiemdziesiąt dwa miliony dwieście siedemdziesiąt dziewięć tysięcy siedemset dziewięćdziesiąt - tyle na obecną chwilę wyświetleń ma najpopularniejszy film na YouTube co oznacza, że statystycznie rzecz biorąc, obejrzało go około 40% ludzkości. Poniżej screen z pierwszą 10-ką zestawienia.

#swiat #youtube #ciekawostki #internet #muzyka #gangamstyle #mikroreklama #obrazekdlazwiekszeniaatencji
+3
dorotka-wu
Złapano Marcela H. który zabił 9 latka i innych.

#wiadomosci #swiat #niemcy #ciekawostki
+17
mamut2000
#usa #swiat #ciekawostki
Pan prezydent z braćmi i siostrami.
+2
TouchFluffyTail
% dochodów posiadanych przez najbogatszy 1% (fioletowy) oraz 10% (niebieski i fioletowy) w niektórych krajach europejskich.
#swiat #europa #ekonomia #gospodarka #ciekawostki
+7
stfushadow
Jeńcy wojenni w czasie I wojny światowej z ośmiu krajów. Od lewej: Wietnamczyk, Tunezyjczyk, Senegalczyk, Sudańczyk, Rosjanin, Amerykanin, Portugalczyk i Anglik
#ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #fotohistoria #iwojnaswiatowa #wojna #swiat
+15
Gorti
Jedną z moich ulubionych kwestii do rozważań na temat istot pozaziemskich jest ta wg której żyjemy w symulowanym wszechświecie, zaprojektowanym dawno temu przez niezwykle rozwiniętą cywilizację. Hipoteza symulacji zyskuje ostatnio coraz większy rozgłos i jest poważnie brana pod uwagę przez naukowców czy filozofów, więc warto się nad nią zastanowić z perspektywy kosmicznych opowieści. Takie rozważania są oczywiście jedynie sferą luźnych domysłów, gdyż zapewne nigdy nie będziemy w stanie zweryfikować czy ta hipoteza jest prawdziwa czy nie, jednak warto się nad takimi tematami zastanawiać. Czy to możliwe, że jakaś kosmiczna cywilizacja w pewnym punkcie czasu doszła do tak wysokiego poziomu rozwoju, że była w stanie wygenerować komputerowo cały wszechświat?

Moim zdaniem istnieją co najmniej trzy przesłanki wskazujące na to, że możemy żyć w wirtualnym wszechświecie. Pierwsza z nich odnosi się do tego, czy w ogóle można sztucznie wygenerować rzeczywistość. Jeszcze 100 lat temu nikt nie myślał, że takie rzeczy są prawdopodobne, jednak obecnie mamy 2017 rok i każdy z nas może w dowolnym momencie włączyć jedną z milionów gier komputerowych, których grafika i poziom szczegółów wirtualnego świata są wręcz porażające dla kogoś, kto żył w roku 1917. Dzięki rozwojowi technologii ciągle ulepszamy poziom graficzny oraz możliwości postrzegania takiej rzeczywistości, m.in. przez okulary VR czy rozszerzoną rzeczywistość. Futurolodzy i naukowcy już snują rozważania nad tym, że za kilkanaście/kilkadziesiąt lat będziemy w stanie niejako 'uploadować' się wprost do gry i w niej przebywać. To kieruje nas do drugiej przesłanki.

Skoro my, Ziemianie, już jesteśmy w stanie tworzyć wirtualną rzeczywistość, to być może i inne cywilizacje w kosmosie mogły tego dokonać. Rozwój technologiczny następuje bardzo szybko - jeszcze 200 lat temu Ziemianie byli prymitywnymi istotami poruszającymi się w furmankach, nie mogli się szybko komunikować na odległość a wyprawa na Księżyc była tak odległa jak nieśmiertelność. Obecnie podróżujemy po planecie na pokładzie latających maszyn, większość z nas posiada w kieszeni mały komputer za pomocą którego w sekundę może się skomunikować z każdą osobą na świecie, a wyprawa na pobliskie planety nie jest już tylko sferą marzeń. Co będzie za 50 lat? Jaki stopień rozwoju osiągniemy w roku 2500? 5000? 10000? Zważywszy na tempo rozwoju naprawdę nietrudno sobie wyobrazić, że będziemy zdolni do dokonywania naukowych cudów, a jednym z nich może być generowanie ogromnej wirtualnej rzeczywistości. Skoro my możemy tego dokonać to powinny tego dokonać także inne cywilizacje.

Rozważmy taki scenariusz. Mamy wszechświat X w którym istnieją miliardy galaktyk, w których istnieją miliardy gwiazd, wokół których krążą miliardy planet. Na większości planet życie nigdy nie powstało, jednak na wielu innych były odpowiednie warunki i stopniowo rozwijały się różne organizmy. Na wielu z nich nie doszło do powstania inteligentnego życia, jednak na poszczególnych planetach w danych układach gwiezdnych w którymś punkcie czasu rozwinęły się inteligentne istoty. Wiele z nich wyginęło na skutek różnych kataklizmów lub też same się wyniszczyły w chwili opanowania energii atomowej, jednak wiele cywilizacji przetrwało krytyczny moment rozwoju i mogły osiągnąć niezwykle zaawansowany poziom technologiczny. Załóżmy, że cywilizacja B odkryła większość praw fizyki i wyprzedzając nasz współczesny poziom rozwoju o kilka tysięcy lat była zdolna stworzyć wirtualny wszechświat Y. Cel takiego przedsięwzięcia nie ma większego znaczenia - może zrobili to z ciekawości albo rozrywki, tak jak my tworzymy gry komputerowe, a może aby zabezpieczyć swoją egzystencję na wypadek kataklizmu w ich wszechświecie. Liczy się fakt, że wygenerowali wszechświat, w którym odwzorowali prawa fizyki. Tym wszechświatem Y jest oczywiście nasz wszechświat.

Istoty żyjące wewnątrz symulowanego wszechświata Y nie mają o tym pojęcia i prowadzą spokojny żywot na różnych planetach. Na jednej z nich, Ziemi, dochodzi do gwałtownego rozwoju technologicznego i jej mieszkańcy sami zaczynają tworzyć wirtualną rzeczywistość. Zastanawiają się nad tym, czy skoro sami są w stanie to robić, to czy może ten sam proceder nie miał miejsca już wcześniej. Przesłanką nr 3 jaka przychodzi im do głowy jest zasada nieoznaczoności, a mianowicie, że szczegółowy obraz w świecie kwantowym jest widoczny dopiero w momencie obserwacji - dokładnie tak jak działają ich gry komputerowe, w których grafika generuje znakomity obraz tylko w miejscu gdzie są obserwatorzy, zaś w pozostałych się rozmywa. Może to być spowodowane chęcią zaoszczędzenia mocy obliczeniowej na superkomputerach istot B, a może po prostu elementem gry, w której twórcy wszechświata zostawili jeden 'dowód' na to, że rzeczywistość jest wirtualna i z zainteresowaniem patrzą, czy ktoś się zorientuje.

Patrząc na te trzy kwestie wcale bym się nie zdziwił gdyby faktycznie nasz wszechświat został stworzony przez kosmitów. Gdybym był odpowiedzialny za przyszły rozwój ludzkości to oprócz eksploracji i kolonizacji innych planet dla przetrwania gatunku, zająłbym się także tworzeniem wirtualnej rzeczywistości za pomocą maszyn rozmieszczonych w wielu układach gwiezdnych, na wypadek gdyby z jednym z nich stało się coś niedobrego. W ten sposób ludzie mogliby przetrwać na dwa sposoby, a wolny czas spędzaliby w wirtualnej rzeczywistości pływając jako delfiny, latając w powietrzu czy zajadając jabłka bez pestek. Wydaje mi się, że wiele cywilizacji doszłoby do takich samych wniosków i w ten sposób zabezpieczyliby swoją przyszłość. Kto wie, może na pewnym etapie rozwoju wszystkie rozwinięte cywilizacje znikają z naszego wszechświata Y i udają się do symulowanego wszechświata Z, gdzie mogą żyć w formie cyfrowej lub bez ciała na wieki wieków..

Rok 2067, miasteczko Gortiland na Mazowszu. W tym spokojnym miejscu przebywa na stare lata zasłużony użytkownik Gorti, piewca kosmitów, którego za zasługi uhonorowano nazwą miasta. W pewnym momencie sącząc koktajl z awokado i rozkoszując się ostatnią godziną spędzoną w wirtualnym świecie bez grawitacji, Gorti spogląda w niebo gdzie nagle dostrzega kilkanaście latających spodków. Podnosi się na baczność, a oczy zaszkliły mu się łzami.. Miał rację. Wreszcie przybyli. Delegacja kosmitów ląduje na trawniku przed jego domem. Wśród istot pozaziemskich Gorti rozpoznaje wiele znajomych twarzy - Ozyrys, Jezus, Wirakocza, Mojżesz, Kukulkan.. Kosmici twierdzą, że odwiedzali nas i obserwowali od tysięcy lat, tworzyli różne religie i przez wieki pokazywali się ludziom w latających spodkach. Wreszcie osiągnęliśmy odpowiedni poziom rozwoju i jesteśmy gotowi aby dołączyć do galaktycznej federacji. Kosmici wyjawiają nam, że odkryli iż żyjemy w symulowanym wszechświecie Y, który stworzyli kosmici z wszechświatu X, który również został stworzony w sposób sztuczny i być może ten cykl nie ma początku. W międzyczasie sami stworzyli sieć wirtualnych rzeczywistości, w których wraz z innymi cywilizacjami spędzają większość czasu. Ziemianie ku ogólnej uciesze dołączają do federacji osiągając w ten sposób nieśmiertelność.

Nierealne? Owszem, ostatni akapit niezbyt, jednak hipoteza symulowanego wszechświata przez rozwiniętą cywilizację jest jak najbardziej realna. To tylko sfera domysłów, jednak po głębszych rozważaniach warto się zastanowić nad tym, czy może faktycznie żyjemy w wirtualnej rzeczywistości.

PS. Jeśli ktoś przegapił ostatni wpis to założyłem kanał na youtubie Kosmiczne Opowieści - zachęcam do oglądania i subskrybowania, bo już niebawem kolejne filmy, które nagram świeżo zamówionym mikrofonem. Link do pierwszego filmu znajduje się tutaj - zapraszam. Z kolei pod tagiem #kosmiczneopowiesci wkrótce przytoczę kolejne opowieści o obecności istot pozaziemskich na naszej planecie. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#oswiadczenie #kosmiczneopowiesci #ufo #ciekawostki #zainteresowania #nauka #filozofia #religia #technologia #kosmos #gruparatowaniapoziomu #fizyka #mirkokosmos #swiat
+366
TakbirSrakbir
Skąd twittują sympatycy Państwa Islamskiego?

#4konserwy #neuropa #islam #ciekawostki #swiat
+3
Pokaż następne