Baron_Al_von_PuciPusia
Co z tym węglem? W Polsce występują niedobory węgla dla ciepłownictwa <<< znalezisko
Albo jest go za dużo i leży na zwałach, albo go brakuje i ciepłownie skarżą się na trudności z jego zakupem. A to wszystko w kraju, który węglem stoi…

(...) — Ciepłownie zużywają około 6 mln ton węgla rocznie. Kłopoty z jego zakupem sygnalizuje prawie 40 proc. małych i średnich ciepłowni o mocach od kilkudziesięciu do ponad 100 MW. Brakuje węgla o odpowiednich parametrach, czyli kalorycznego i z niską zawartością siarki.

(...) Porównując potrzeby ciepłowni z adresowaną do nich sprzedażą polskich kopalń, można zauważyć, że co najmniej 1,5-2 mln ton pochodzi z importu. Głównie ze Wschodu. I to pomimo „nieoficjalnych zaleceń”, aby kupować w kraju. Niestety import wyhamował, ponieważ wzrosły ceny na rynkach międzynarodowych. Rosjanie, korzystając z koniunktury, wolą go sprzedawać na rynkach chińskim, tureckim i japońskim, gdzie uzyskują wyższe ceny.

Z innego źródła:

(...) Kłopoty z realizacją zakładanej wielkości wydobycia miała m.in. należąca do Jastrzębskiej Spółki Węglowej kopalnia Pniówek. Z tego powodu spółka nie zrealizowała w pełni dostaw węgla koksowego do największej koksowni w tej części Europy – Zdzieszowic należących do ArcelorMittal Poland. – W czwartym kwartale ubiegłego roku dostawy z JSW do naszej koksowni były mniejsze, niż zakładano. Z tego tytułu konieczne było skorzystanie z zamorskich źródeł – potwierdza nasze informacje Monika Olech z ArcelorMittal Poland.

(...) generalnym problemem polskiego górnictwa nie jest sama wielkość produkcji, ale jej jakość. To, że kopalnie wyprodukowały w ubiegłym roku 70,4 mln ton węgla kamiennego (wstępne dane katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu) wobec 72,2 mln ton rok wcześniej, wiele nie mówi. Jeśli jednak dodamy, że ok. 5 proc. tej produkcji to paliwa nienadające się do sprzedaży, których spalanie niebawem będzie zakazane (chodzi m.in. o muły węglowe o najgorszej kaloryczności), to okaże się, że paliwa, na które jest zapotrzebowanie, po prostu zaczyna brakować. Zwłaszcza gdy nałożą się na to jeszcze problemy geologiczne (np. nieprzewidziane uskoki ścian), techniczne (np. awarie maszyn) czy naturalne (np. zagrożenie pożarowe czy wzrost stężenia metanu wymuszający zatrzymanie wydobycia).
http://serwisy.gazetaprawna.pl/energetyka/artykuly/1011863,kopalnie-zapasy-wegla.html

#polska #gospodarka #wegiel #energetyka #mikroreklama
+7
TerapeutyczneMruczenie
Garść danych o zanieczyszczeniu powietrza

W 1970 r. średnioroczne stężenie pyłu zawieszonego w Krakowie przekroczyło 120 µg/m3. W 2014 r. najwyższe średnioroczne stężenie pyłu PM 10 w Krakowie zmierzono na stacji znajdującej się na al. Krasińskiego i wynosiło 64µg/m3, niemal dwukrotnie mniej niż w 1970.

W latach 1990–2014 ograniczono emisję CO oraz tlenków azotu o około 30%, emisję pyłów zawieszonych PM10 o 35% i PM2,5 o 25%, tlenków siarki o 75% i nielotnych związków organicznych (NVOC) o 17%.

W okresie PRL-u o zanieczyszczeniu powietrza informowały zarówno gazety związane z władzą: Trybuna Robotnicza, jak i opozycją: Informator NSZZ Solidarność Politechniki Śląskiej.

Często podnoszony jest argument, że inne kraje (zwłaszcza Niemcy) konsumują więcej węgla, emitują więcej zanieczyszczeń, mają większy problem ze smogiem, a problem smogu w Polsce został sztucznie stworzony i rozdmuchany w celach politycznych lub ekonomicznych. Faktem jest, że Niemcy zużywają najwięcej węgla spośród krajów Unii Europejskiej—w 2015 r. było to 112,2 milionów ton (szacunki Międzynarodowej Agencji Energetycznej). Jednak sama konsumpcja węgla nic nie mówi o emisji zanieczyszczeń. Niemcy mimo wyższej o blisko 50% konsumpcji węgla emitują mniej pyłów zawieszonych niż Polska. (...) W porównaniu do wielkości gospodarki każdy z pięciu największych krajów EU emituje mniej zanieczyszczeń niż Polska. W przeliczeniu na mieszkańca jedynie Niemcy emitują więcej CO2.

#smog #wegiel #zanieczyszczeniepowietrza #zdrowie #ekologia #neuropa #polska
+3
HohoHo2015
Nie wiecie czy przy takich temperaturach piec wolnostojący max 125 C jak ogrzewa przestrzeń typu blaszany garaż do ilu stopni parę metrów od pieca i dalej do 10 m? http://s45.photobucket.com/user/2004PassatTDI/media/Wood%20Sove/IR000111.jpg.html

#technika #warsztat ( ) #budownictwo ( ) #dom ( ) #wegiel ( ) #architektura ( ) #budujzwykopem ( #czystepalenie ( )
#ogrzewanie
+1
garmil
Sezon grzewczy w pełni ale dopiero udało mi się podłączyć system monitoringu parametrów instalacji CO ;)
A więc tak:
- 5 czujników temperatury ds18b20
- temp. wody w kotle
- temp. na wyjściu mieszacza CO (na grzejniki)
- temp. na powrocie mieszacza
- temp. na wyjściu CWU (bojler)
- temp. na powrocie CWU
- 1 czujnik PT100: temperatura spalin w czopuchu
- dwa przepływomierze
- całość na jednym #esp8266 z przesyłaniem danych do #thingspeak
- plus wyświetlacz z podglądem aktualnych parametrów (pierwszy wiersz to temperatura na wyjściu)

czujniki temp. i przepływomierze to nic innego jak dwa prowizoryczne ciepłomierze, które mają wskazać plus minus ile ciepła poszło do instalacji. Teoretycznie chodzi o to, że mogę robić, załóżmy tygodniowe, eksperymenty parametrów spalania (i mogę porównywać ile węgla poszło a ile ciepła łącznie wydała instalacja)

Ogólnie mam problem ze zbyt wysoką temperaturą komina, powinno być poniżej 200, piec i tak pracuje z ciut mniejszą mocą niż nominalna, a jak ograniczam dopływ powietrza to nie do końca dopala.
Piec na ekogroszek z podajnikiem.

#garmilmajstruje #piec #ogrzewanie #wegiel #elektronika #diy
+52
JohnMaxwell
Mirki, piec Buderus Funke Logica, konstrukcja jak na zdjęciu.

Jak sprawnie rozpalać w takim piecu od góry? Chodzi mi głównie o dopływ powietrza. Piec ma również dmuchawę powietrza.

#piec #palenie #ogrzewanie #smog #wegiel
Pokaż następne