YetizMazur
Dlaczego Polsce wśród tylu bogactw naturalnych musiał się trafić akurat gówno węgiel? (╯︵╰,) Ani to cenne ani rzadkie.

#gownowpis #surowce #wegiel
+1
Baron_Al_von_PuciPusia
Na węglu świat się nie kończy. Zwłaszcza na Śląsku
W piątek, po 110 latach, wydobycie zakończyła kopalnia „Makoszowy” w Zabrzu. Zwalniani górnicy o nową pracę nie muszą się martwić. Jednak coraz częściej sami szukają jej już poza górnictwem, bo choć to węgiel zbudował potęgę Śląska, to dawno przestał być jego głównym aktywem. Stały się nim nowoczesny przemysł i ludzie. Paradoksalnie ograniczenie zatrudnienia w górnictwie może przyśpieszyć rozwój przemysłu na Śląsku. Jak to możliwe?

Belgia zamknęła wszystkie kopalnie węgla kamiennego ponad dwadzieścia lat temu. Francuzi wydobyli ostatnią tonę w 2004 roku. Dokładnie rok temu w ich ślady poszła Wielka Brytania. Za dwa lata ostatnie dwie kopalnie zamkną Niemcy. W tym samym roku jedyną istniejącą jeszcze kopalnię zamkną Włosi. Do końca 2018 roku większość swoich kopalń węgla kamiennego zlikwiduje także Hiszpania. Likwidacje kopalń trwają także w Czechach, Rumunii i wielu innych krajach świata ─ w tym USA i Chinach.

Dlaczego Europa zamyka kopalnie?
Wszystkie gospodarcze potęgi Europy likwidują górnictwo nie dlatego, że skończył im się węgiel albo przestały go spalać. Ba! Niemcy, Brytyjczycy i Hiszpanie stali się jednymi z największych importerów tego surowca na świecie (wg danych Międzynarodowej Agencji Energii w 2015 roku dwa pierwsze kraje sprowadzały odpowiednio 55 i 25 mln ton). Tymczasem udokumentowane zasoby węgla pozwoliłyby im jeszcze na co najmniej sto lat wydobycia.


Górnictwo w tych krajach skończyło się po stu latach intensywnego wydobycia z powodu kosztów. Najpłytsze i najtańsze pokłady węgla już dawno zostały wyeksploatowane. Sięgano coraz głębiej i kopano coraz drożej. W końcu znacznie drożej, niż udawało się sprzedawać węgiel. Zamknięta rok temu brytyjska kopalnia wydobywała węgiel po 150 euro za tonę, chociaż na rynku można go było kupić za 50 euro. Niemcy każdego roku dokładają do górnictwa 1,5 mld euro z pieniędzy podatników. W Hiszpanii krajowy węgiel jest tak drogi, a jednocześnie o słabych parametrach, że rząd wprowadził prawo nakazujące jego zakup.

(...) Po niemal wieku intensywnego wydobycia, średnia głębokość na jaką zjeżdżają polscy górnicy to już 750 m. Jeszcze dekadę temu było to 100 m płyciej, a na początku lat 90. aż 250 m bliżej powierzchni. Rekordzistką jest jedna z najmłodszych polskich kopalń, otwarta w 1979 roku KWK „Budryk”, gdzie węgiel wydobywa się już z głębokości 1300 m. Temperatura powietrza tak głęboko pod ziemią przekracza 30 st. C, a ścian 50 st. C. Wentylacja, odwodnienie, odmetanowanie i zabezpieczenie przeciwpożarowe coraz głębszych i coraz dłuższych korytarzy jest po prostu coraz kosztowniejsze. Coraz więcej kosztuje także wywóz urobku, przewóz rzeczy, dowóz i dojście pracowników do ścian, nierzadko przekraczające godzinę w jedną stronę.

#polska #europa #wegiel #gornictwo #gospodarka #slask #mikroreklama
+18
Baron_Al_von_PuciPusia
Górnicy czarują rząd cyframi
Co tak naprawdę składa się na "wyjątkowo wysokie opodatkowanie polskiego górnictwa"? Rozkładamy płatności spółek górniczych na czynniki pierwsze.

Polskie górnictwo ma ponad 10 mld zł niespłaconych zobowiązań m.in. przez wyjątkowo wysokie opodatkowanie, sięgające aż 100 zł w każdej tonie węgla ─ przekonują spółki górnicze. Tłumaczą, że węgiel jest dotowany na całym świecie. Jak zwykle politycy obiecują zmiany i… niewiele będą w stanie zrobić, bo branża mocno szafuje cyframi.

#polska #gospodarka #finanse #wegiel #gornictwo #ekonomia #mikroreklama
+27
Juzef
No elo, właśnie rozpalam. Sąsiad zza ściany też.
Budynki, kotły i opał takie same.
Tyle że ja jestem skąpy, więc spalam opał w całości, a sąsiada szczodrobliwie dzieli się nim z otoczeniem (⌒(oo)⌒)

#palenieodgory #piwnica #ogrzewanie #wegiel #sezongrzewczy
+11
karol91plch
A pomyslałem sobie zima sie zbliza ,to po handluje węglem :D
#wegiel #kopalnia
+3
Juzef
Było niedawno znalezisko o ekonomicznym paleniu a w minioną sobotę przekuwaliśmy to w praktykę na rynku #katowice.
Specjalnie dla tych, którym się wydaje, że ekogroszek to jest jakiś nadwęgiel, palone było uczciwym ekogroszkiem właśnie.

I co? Zasypany na chama kopci jak wściekły – tak jak dowolne inne paliwo.
A rozpalony od góry nie wydziela nawet cienia dymu – tak jak dowolne inne paliwo (ʘ‿ʘ)
Ktoś powie, że efekt przewidywalny, więc po co kopcić? Ano po to, że to ten kopcący komin ściąga zainteresowanie jak magnes w składzie pinezek. Ten, co nie kopci, jest nudny – trzeba co chwila udowadniać, że tam na pewno się pali ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#ogrzewanie #wegiel #polskiedomy #efektywnoscenergetyczna
+13
Pokaż następne