TerapeutyczneMruczenie
Garść danych o zanieczyszczeniu powietrza

W 1970 r. średnioroczne stężenie pyłu zawieszonego w Krakowie przekroczyło 120 µg/m3. W 2014 r. najwyższe średnioroczne stężenie pyłu PM 10 w Krakowie zmierzono na stacji znajdującej się na al. Krasińskiego i wynosiło 64µg/m3, niemal dwukrotnie mniej niż w 1970.

W latach 1990–2014 ograniczono emisję CO oraz tlenków azotu o około 30%, emisję pyłów zawieszonych PM10 o 35% i PM2,5 o 25%, tlenków siarki o 75% i nielotnych związków organicznych (NVOC) o 17%.

W okresie PRL-u o zanieczyszczeniu powietrza informowały zarówno gazety związane z władzą: Trybuna Robotnicza, jak i opozycją: Informator NSZZ Solidarność Politechniki Śląskiej.

Często podnoszony jest argument, że inne kraje (zwłaszcza Niemcy) konsumują więcej węgla, emitują więcej zanieczyszczeń, mają większy problem ze smogiem, a problem smogu w Polsce został sztucznie stworzony i rozdmuchany w celach politycznych lub ekonomicznych. Faktem jest, że Niemcy zużywają najwięcej węgla spośród krajów Unii Europejskiej—w 2015 r. było to 112,2 milionów ton (szacunki Międzynarodowej Agencji Energetycznej). Jednak sama konsumpcja węgla nic nie mówi o emisji zanieczyszczeń. Niemcy mimo wyższej o blisko 50% konsumpcji węgla emitują mniej pyłów zawieszonych niż Polska. (...) W porównaniu do wielkości gospodarki każdy z pięciu największych krajów EU emituje mniej zanieczyszczeń niż Polska. W przeliczeniu na mieszkańca jedynie Niemcy emitują więcej CO2.

#smog #wegiel #zanieczyszczeniepowietrza #zdrowie #ekologia #neuropa #polska
+3
HohoHo2015
Nie wiecie czy przy takich temperaturach piec wolnostojący max 125 C jak ogrzewa przestrzeń typu blaszany garaż do ilu stopni parę metrów od pieca i dalej do 10 m? http://s45.photobucket.com/user/2004PassatTDI/media/Wood%20Sove/IR000111.jpg.html

#technika #warsztat ( ) #budownictwo ( ) #dom ( ) #wegiel ( ) #architektura ( ) #budujzwykopem ( #czystepalenie ( )
#ogrzewanie
+1
garmil
Sezon grzewczy w pełni ale dopiero udało mi się podłączyć system monitoringu parametrów instalacji CO ;)
A więc tak:
- 5 czujników temperatury ds18b20
- temp. wody w kotle
- temp. na wyjściu mieszacza CO (na grzejniki)
- temp. na powrocie mieszacza
- temp. na wyjściu CWU (bojler)
- temp. na powrocie CWU
- 1 czujnik PT100: temperatura spalin w czopuchu
- dwa przepływomierze
- całość na jednym #esp8266 z przesyłaniem danych do #thingspeak
- plus wyświetlacz z podglądem aktualnych parametrów (pierwszy wiersz to temperatura na wyjściu)

czujniki temp. i przepływomierze to nic innego jak dwa prowizoryczne ciepłomierze, które mają wskazać plus minus ile ciepła poszło do instalacji. Teoretycznie chodzi o to, że mogę robić, załóżmy tygodniowe, eksperymenty parametrów spalania (i mogę porównywać ile węgla poszło a ile ciepła łącznie wydała instalacja)

Ogólnie mam problem ze zbyt wysoką temperaturą komina, powinno być poniżej 200, piec i tak pracuje z ciut mniejszą mocą niż nominalna, a jak ograniczam dopływ powietrza to nie do końca dopala.
Piec na ekogroszek z podajnikiem.

#garmilmajstruje #piec #ogrzewanie #wegiel #elektronika #diy
+52
JohnMaxwell
Mirki, piec Buderus Funke Logica, konstrukcja jak na zdjęciu.

Jak sprawnie rozpalać w takim piecu od góry? Chodzi mi głównie o dopływ powietrza. Piec ma również dmuchawę powietrza.

#piec #palenie #ogrzewanie #smog #wegiel
lowca_nalesnikow
Linia kosmetyków dla #rozowepaski ze #slask ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#heheszki #wegiel #polskiezloto
+5
Baron_Al_von_PuciPusia
Bruksela opublikowała decyzję dotyczącą górnictwa
Wynika z niej, że kolejne trzy kopalnie: „Sośnica”, „Śląsk” i „Rydułtowy” mają zostać definitywnie zamknięte do końca 2018 r. Na prośbę polskiego rządu Komisja Europejska „wygumkowała” jednak dokładne daty ich likwidacji.

(...) Decyzja nie pozostawia złudzeń. Tabelka nr 7 zawiera listę kopalń, które polski rząd zgłosił do przeniesienia do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, gdzie będą zamknięte. Jak byk figurują tam „Sośnica” i „Rydułtowy” (Polska Grupa Górnicza) oraz „Śląsk” (Katowicki Holding Węglowy).
Punkt 79 głosi: „Polskie władze potwierdzają, że przeniesienie wymienionych kopalń do SRK jest równoznaczne z decyzją o ich likwidacji tj. z zaprzestaniem wydobycia węgla i zamknięciem kopalni. Całkowite zaprzestanie wydobycia nastąpi nie później niż z chwilą przekazania kopalni do SRK”.


To jak to było z tymi kopalniami wcześniej? Że nie zamykać, że otwierać na nowo, że co?

Oczywiście przesunięcie ich do SRK należy popierać. Szkoda, że tak mało. Górnictwo państwowe jest zupełnie nieefektywne i nieopłacalne. Tym razem #dobrazmiana bez sarkazmu, chociaż w rzeczywistości to tylko kontynuacja działań poprzedniej władzy.

http://wysokienapiecie.pl/energetyka-konwencjonalna/2025-bruksela-opublikowala-decyzje-dotyczaca-gornictwa

#neuropa #polska #energetyka #gornictwo #wegiel
+32
YetizMazur
Dlaczego Polsce wśród tylu bogactw naturalnych musiał się trafić akurat gówno węgiel? (╯︵╰,) Ani to cenne ani rzadkie.

#gownowpis #surowce #wegiel
+1
Baron_Al_von_PuciPusia
Na węglu świat się nie kończy. Zwłaszcza na Śląsku
W piątek, po 110 latach, wydobycie zakończyła kopalnia „Makoszowy” w Zabrzu. Zwalniani górnicy o nową pracę nie muszą się martwić. Jednak coraz częściej sami szukają jej już poza górnictwem, bo choć to węgiel zbudował potęgę Śląska, to dawno przestał być jego głównym aktywem. Stały się nim nowoczesny przemysł i ludzie. Paradoksalnie ograniczenie zatrudnienia w górnictwie może przyśpieszyć rozwój przemysłu na Śląsku. Jak to możliwe?

Belgia zamknęła wszystkie kopalnie węgla kamiennego ponad dwadzieścia lat temu. Francuzi wydobyli ostatnią tonę w 2004 roku. Dokładnie rok temu w ich ślady poszła Wielka Brytania. Za dwa lata ostatnie dwie kopalnie zamkną Niemcy. W tym samym roku jedyną istniejącą jeszcze kopalnię zamkną Włosi. Do końca 2018 roku większość swoich kopalń węgla kamiennego zlikwiduje także Hiszpania. Likwidacje kopalń trwają także w Czechach, Rumunii i wielu innych krajach świata ─ w tym USA i Chinach.

Dlaczego Europa zamyka kopalnie?
Wszystkie gospodarcze potęgi Europy likwidują górnictwo nie dlatego, że skończył im się węgiel albo przestały go spalać. Ba! Niemcy, Brytyjczycy i Hiszpanie stali się jednymi z największych importerów tego surowca na świecie (wg danych Międzynarodowej Agencji Energii w 2015 roku dwa pierwsze kraje sprowadzały odpowiednio 55 i 25 mln ton). Tymczasem udokumentowane zasoby węgla pozwoliłyby im jeszcze na co najmniej sto lat wydobycia.


Górnictwo w tych krajach skończyło się po stu latach intensywnego wydobycia z powodu kosztów. Najpłytsze i najtańsze pokłady węgla już dawno zostały wyeksploatowane. Sięgano coraz głębiej i kopano coraz drożej. W końcu znacznie drożej, niż udawało się sprzedawać węgiel. Zamknięta rok temu brytyjska kopalnia wydobywała węgiel po 150 euro za tonę, chociaż na rynku można go było kupić za 50 euro. Niemcy każdego roku dokładają do górnictwa 1,5 mld euro z pieniędzy podatników. W Hiszpanii krajowy węgiel jest tak drogi, a jednocześnie o słabych parametrach, że rząd wprowadził prawo nakazujące jego zakup.

(...) Po niemal wieku intensywnego wydobycia, średnia głębokość na jaką zjeżdżają polscy górnicy to już 750 m. Jeszcze dekadę temu było to 100 m płyciej, a na początku lat 90. aż 250 m bliżej powierzchni. Rekordzistką jest jedna z najmłodszych polskich kopalń, otwarta w 1979 roku KWK „Budryk”, gdzie węgiel wydobywa się już z głębokości 1300 m. Temperatura powietrza tak głęboko pod ziemią przekracza 30 st. C, a ścian 50 st. C. Wentylacja, odwodnienie, odmetanowanie i zabezpieczenie przeciwpożarowe coraz głębszych i coraz dłuższych korytarzy jest po prostu coraz kosztowniejsze. Coraz więcej kosztuje także wywóz urobku, przewóz rzeczy, dowóz i dojście pracowników do ścian, nierzadko przekraczające godzinę w jedną stronę.

#polska #europa #wegiel #gornictwo #gospodarka #slask #mikroreklama
+19
Baron_Al_von_PuciPusia
Górnicy czarują rząd cyframi
Co tak naprawdę składa się na "wyjątkowo wysokie opodatkowanie polskiego górnictwa"? Rozkładamy płatności spółek górniczych na czynniki pierwsze.

Polskie górnictwo ma ponad 10 mld zł niespłaconych zobowiązań m.in. przez wyjątkowo wysokie opodatkowanie, sięgające aż 100 zł w każdej tonie węgla ─ przekonują spółki górnicze. Tłumaczą, że węgiel jest dotowany na całym świecie. Jak zwykle politycy obiecują zmiany i… niewiele będą w stanie zrobić, bo branża mocno szafuje cyframi.

#polska #gospodarka #finanse #wegiel #gornictwo #ekonomia #mikroreklama
+27
Juzef
No elo, właśnie rozpalam. Sąsiad zza ściany też.
Budynki, kotły i opał takie same.
Tyle że ja jestem skąpy, więc spalam opał w całości, a sąsiada szczodrobliwie dzieli się nim z otoczeniem (⌒(oo)⌒)

#palenieodgory #piwnica #ogrzewanie #wegiel #sezongrzewczy
+11
karol91plch
A pomyslałem sobie zima sie zbliza ,to po handluje węglem :D
#wegiel #kopalnia
+3
Juzef
Było niedawno znalezisko o ekonomicznym paleniu a w minioną sobotę przekuwaliśmy to w praktykę na rynku #katowice.
Specjalnie dla tych, którym się wydaje, że ekogroszek to jest jakiś nadwęgiel, palone było uczciwym ekogroszkiem właśnie.

I co? Zasypany na chama kopci jak wściekły – tak jak dowolne inne paliwo.
A rozpalony od góry nie wydziela nawet cienia dymu – tak jak dowolne inne paliwo (ʘ‿ʘ)
Ktoś powie, że efekt przewidywalny, więc po co kopcić? Ano po to, że to ten kopcący komin ściąga zainteresowanie jak magnes w składzie pinezek. Ten, co nie kopci, jest nudny – trzeba co chwila udowadniać, że tam na pewno się pali ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#ogrzewanie #wegiel #polskiedomy #efektywnoscenergetyczna
+13
Pokaż następne