Uwaga, przydługawe, ale warto o tym widzieć. Jeśli nie chce Ci się czytać:
- Tutaj jest wersja w skrócie z kolejnymi konkretami:
http://www.wykop.pl/link/1019623/nieznane-fakty-z-pierwszej-reki-nt-pana-holdysa/8467147/#comment-8465211
- Możesz od razu przejść do AMA i choćbym miał się 5 razy powtarzać - postaram się odpowiedzieć na pytania

Jest taka firma w Rybniku, która pod przykrywką "agencji reklamowej" stawia w necie na swoim serwerze coraz to kolejną strony oferującą pożyczki - zazwyczaj "bez bik", "z zadłużeniem" itp. Pracowałem w tej firmie jako webdeveloper, czasem grafik, administrowałem serwer i stawiałem również te strony i wiem "od kuchni" jak to wszystko wygląda i działa. Przeczytaj i zapamiętaj:

W skrócie: pożyczki w internecie nie istnieją. Sam się wcześniej nad tym nie zastanawiałem, ani nad tym co mój były pracodawca oferuje - nie interesowało mnie to po prostu, myślałem, że robi wszystko legalnie i zgodnie z etyką - myliłem się. Więc jeśli kiedykolwiek próbowałeś otrzymać pożyczkę po za bankową lub masz w otoczeniu ludzi którym się nie układa i uciekają w kolejne kredyty/pożyczki - polecam Ci dowiedzieć się jak to działa i przestrzec te osoby.

Jak działa taka strona i co jest w niej złego?Powstaje strona internetowa oferująca pożyczki dla zadłużonych itd. - szczególnie soczysta oferta dla ludzi, których banki odprawiają bez kredytów. Większość z ludzi próbujących otrzymać pożyczkę w takiej "firmie" jest już poważnie zadłużona i łapie się jakiejkolwiek brzytwy aby tylko spłacać swoje inne zadłużenia. "Ofiara" dowiaduje się o stronie z ogłoszeń internetowych, mailingów itp. Oczywiście strona stara się poważnie wyglądać niczym jakaś duża poważna firma.. i tak działa perswazja i ludzie się nakręcają.

Strona napędza i naciąga ludzi do złożenia wniosku o pożyczkę - to zazwyczaj wiąże się w ostatnich fazach lub zaraz na początku z jakąś formą przedpłaty - zazwyczaj jest to SMS za kilka złotych (nawet 25zł netto!) lub przelew. SMS'y są szczególnie dobrą formą w naciąganiu ludzi: praktycznie anonimowe, więcej ludzi ma dzisiaj telefon niż konto bankowe, z resztą jest łatwiej "zapłacić" w taki sposób za cokolwiek dziś.

Z przelewami jest inaczej: przed dokonaniem przelewu "ofiara" może już poznać dane firmy, na której konto zamierza przelewać pieniądze i tutaj nie ma zbytnio możliwości spoofowania danych firmy - XYZ konsorcjum pożyczkowe nagle stanie się firmą "xxx Agencja reklamy" - czyli faktyczną firmą na którą jest zarejestrowane konto u pośrednika. Tutaj prowizje są mniejsze, ale i tak więcej wyciąga się na sms'ach - jest to stosunek ~4:1

Można jeszcze postawić centralę telefoniczną z konsultantem/konsultantką - połączenie 7zł za minutę (lub ile tam zechcą) i przez taką centralę może przebiegać tworzenie wniosku o pożyczkę - formularze są przydługawe, a konsultant stara się powoli wszystko mówić, więc 6 minut to jest chyba minimum (moim zdaniem) na złożenie wniosku. Często ludziom się telefony urywały (pewnie przez brak środków).

Jeśli już złożymy wniosek to zazwyczaj dostajemy informację, że trzeba poczekać jakiś tam czas. Status swojego wniosku możesz sprawdzić ...:
* Na stronie www (co wiąże się z kolejnym SMS / przelew)
* Dzwoniąc pod numer konsultanta (i znowu kilka złotych / minutę)

I znowu pieniążki wpadają. NIGDY taka firma do Ciebie nie oddzwoni a tym bardziej nie znajdzie się taki punkt w regulaminie.

I teraz najciekawsze: każde sprawdzanie wniosku jest zliczane w systemie - czy to przez stronę, czy to konsultant "kliknie" ci kolejny status - strona posiada z góry ustaloną ilość statusów (i przypisane im teksty) i tak przy pierwszym sprawdzeniu dostaniesz wiadomość w stylu:

Twój wniosek został przesłany do Biura Analiz Wniosku. Spodziewaj się rozstrzygnięcia Twojej pożyczki za 15 minut

Osoba taka może wrócić za 15 minut, za godzinę, nawet za kilka dni i przy kolejnym sprawdzeniu wniosku dostanie tekst drugi, np:

Twój wniosek jest analizowany przez naszych niezależnych inwestorów, spodziewaj się odpowiedzi w ciągu najbliższej godziny

Itd. itd. Są strony, które mają po kilkanaście statusów, są strony z dwoma. Ostatecznie wszystko kończy się na czymś w stylu:

Niestety nie znaleźliśmy inwestora do sfinalizowania Twojej pożyczki, spróbuj ponownie zmniejszając kwotę lub rozkładając spłaty na większą ilość rat.

Albo co lepsze:

[bla bla bla]. Spróbuj złożyć wniosek ponownie gdy poprawi się Twoja płynność finansowa

A wiem, że nie tylko ludzie zadłużeni próbują brać pożyczki u takich "niezależnych inwestorów" - widziałem w bazie ludzi zarabiających 8000zł, pozytywne opinie BIK, wydatki miesięczne 2000zł i brak zadłużeń - przyznaj mi rację... taka osoba nie jest "płynna finansowo"? Widzisz jak to brzmi.

Jeśli taka osoba wróci na stronę i znowu spróbuje.. no to kółko się zatacza - statusy są ustalane raz z "narodzinami" strony i tak już to zostaje bez dotykania, a produkuje się następne naciągadła.

Ile ludzi jest naciąganych i jak ich przyciągaćZależnie od dnia. Sama strona nie przyciąga aż tak dużo osób, z resztą mało na niej jakiegokolwiek contentu aby seo też działało. Albo spamuje się ogłoszenia, albo puszcza mailingi, ewentualnie kieruje przez inne strony.
Firma w której pracowałem jest dość "mała" na rynku takich "pożyczek". Tutaj głównie chodzi o ilość stron lub jej wizerunek, ostatecznie koszt złożenia wniosku. Może to być od kilku osób na dzień, nawet do 100 czy więcej.

Ile to zarabia?Pracując w tej firmie 3 miesiące postawiłem cztery główne strony pożyczkowe.
* Strona1: składania wniosku z konsultantem. Status wniosku sprawdza się na stronie www za 6zł. W dniu mailingu i kilka najbliższych bywało i 50 wniosków przez telefon + sprawdzania = CONAJMNIEJ 2000zł w ciągu dnia. Dla wielu z nas jest to miesięczna pensja!!, a tu dwójka (stojąca na czele tej firmy) osób zarabia to w kilka godzin żerując na innych!
* Strona2: Wniosek i sprawdzanie statusów przez internet. "Weryfikacja" w postaci sms lub przelew za 30zł. W miesiąc strona wygenerowała przynajmniej 4000zł. Miała kilka "typów" pożyczek, która niczym się nie różniły. (jedynie ostatnim pytaniem w formularzu - i tak twoje odpowiedzi każdy ma w dupie i do niczego nie są potrzebne).
* Strona3: Jak wyżej, strona z dwoma statusami. Złożenie wniosku 30zł tylko SMS'em. Strona posiadała moderowane forum.. oczywiście tylko na naiwne pytania były udzielane odpowiedzi,.. wszelkie "złodzieje, oszuści" nie przechodziło.również przynajmniej 4000zł/mc
* Strona4: Paskudna pod względem layoutu ( ;-) ) kopia strony 3. Ze względu na paskudny wygląd, tutaj ~3000zł/mc

Dochodzą jeszcze reklamy: Google Adsense w jeden dzień potrafił 60-80 Euro wygenerować.. w ciągu miesiąca uzbierało się ~3000zł

Wszystkie ceny zarobkowe ostro zaniżałem i tak: firma w miesiąc ma przynajmniej 10 000 zł - sporo, nie? I tak biznes się kręci...

I wiele ciekawych rzeczy innychMógłbym jeszcze więcej o tym napisać, ale wiem, że większości nie chce się czytać - stąd przy okazji AMA i postaram się odpowiedzieć na wszystkie pytania. Mam nadzieje, że to nie zatonie w wykopalisku.

Dodatkowe świeższe informacje (bo ten tekst pisałem dwa miesiące temu) http://www.wykop.pl/link/1019623/nieznane-fakty-z-pierwszej-reki-nt-pana-holdysa/8467147/#comment-8465211

Mam na swoim blogu jeszcze szkice na ten temat - jeśli będzie główna to i znajdę czas by resztę udostępnić resztę treści.
PS. Nie rozliczajcie mnie proszę za własną głupotę

Statystyki zobacz

© copyright 2019 by Wykop.pl