Pewnie wielu z was zastanawiało się, dlaczego w gemie punkty liczone są systemem 0-15-30-40-wygrana, zamiast 0-1-2-3-4. Nie znając odpowiedzi na to pytanie nie mogłem dzisiaj zasnąć;) Całe szczęście dzięki internetowi zaspokoiłem swoje pragnienie wiedzy. No dobra, prawie zaspokoiłem, bo teorii jest niestety kilka. Oto one:

  1. Hazard
    Dawniej o końcowy wynik gry prowadzono zakłady (zakładali się również zawodnicy). Najczęściej podstawową stawką za grę był jeden denar, który z kolei dzielił się na 60 sous, czyli wygrana piłka była warta 15 sous. Ponieważ istniał również zwyczaj podawania na głos swojego wyniku przed zagrywką, dla wygody fourty-five skrócono do fourty.
  2. Stare zasady gry
    Dawniej zawodnik, który zdobył pierwszy punkt miał prawo serwować o 15 cali bliżej siatki, po drugim 30 cali bliżej i po trzecim 45 cali. Skrócono 45 na 40 z tego samego powodu co wyżej.
  3. Zegar (najbardziej prawdopodobna, ale nie ma 100% pewności)
    Teoria ta mówi, że taki sposób liczenia wiąże się z kwadransami. Dawniej do prezentacji zdobyczy punktowej używano właśnie zegara. Każdy punk to 15 minut, czyli pierwszy punkt wskazywał na 15 min, drugi - 30min, trzeci - 45, czwarty - 60(pełna tarcza, czyli wygrany gem). Problem zaczął się przy 45, ponieważ przy stanie 40:40 (45:45) następuje tzw. równowaga, w której trzeba zdobyć dwa punkty przewagi nad przeciwnikiem. Postanowiono więc stosować 40 zamiast 45 i każdy punkt w przewadze dodawał 10 minut. Przy stanie 50:50 cofano zegary na 40:40. W ten sposób na zegarze zawodnika, który zdobył 4 punkty(lub wygrał przy równowadze)"mijała godzina", która odzwierciedlała zdobycie gema(ilość godzin = ilość gemów). Zegar drugiego zawodnika cofano do zerowej minuty.
źródła:
http://tenisbet.pl/view/historia-tenisa-ziemnego
http://www.teniswolomin.pl/zasady.html
http://pl.wikipedia.org/wiki/Tenis#Punktacja

Wersje

Statystyki zobacz

© copyright 2018 by Wykop.pl