tl;dr na końcu wpisu

Porównujemy opodatkowanie pracy (podatek dochodowy, składki na ubezpieczenia społeczne i podatek na służbę zdrowia wraz z częścią pracodawcy) w Polsce i Wielkiej Brytanii dla płacy minimalnej, płacy 1750 GBP/PLN, mediany wynagrodzeń oraz 2x i 3x mediany, dla pracowników zatrudnionych na etacie.

Następnie obliczamy całkowite obciążenie podatkowe w stosunku do wynagrodzenia netto, czyli porównujemy kwotę, którą musieliśmy zapłacić fiskusowi do naszej wypłaty netto.

Obliczamy także jaką część całkowitego kosztu ponoszonego przez pracodawcę przynosimy do domu w formie wypłaty, a ile skonfiskowało państwo.

Podsumowanie:

Przy pensji minimalnej, obciążenie podatkowe Polaka w stosunku do wynagrodzenia netto jest 3,5 razy większe niż Brytyjczyka. Brytyjczyk przynosi więc do domu 85% kwoty, którą w sumie zapłacił na niego pracodawca, Polak zaledwie 61%.

Obciążenia podatkowe Polaka są także o wiele większe w przypadku klasy średniej. Przeciętnie zarabiający Brytyjczyk przynosi do domu 70% kwoty, którą w sumie zapłacił na niego pracodawca, a przeciętnie zarabiający Polak zaledwie 59%.

Dobrze zarabiający Brytyjczyk (pensja na poziomie £68 946 rocznie) także płaci niższe podatki, chociaż różnica nie jest już aż tak duża.

Przy wynagrodzeniach w wysokości 3-krotności mediany (roczna pensja na poziomie £103 000 w UK i 112 000 zł w Polsce) obciążenia podatkowe w UK przekraczają w niewielkim stopniu obciążenia w Polsce. Tyle zarabiający Brytyjczyk przynosi do domu 58% kosztu pracodawcy, podczas gdy Polak 59%. Dochód tej wysokości znajduje się w 97 percentylu dochodów w UK. Oznacza to, że takie dochody osiąga mniej niż 3% brytyjskich podatników.

Żródła:
http://www.uktaxcalculators.co.uk/
http://www.money.pl/podatki/kalkulatory/plac/
https://www.gov.uk/government/statistics/percentile-points-from-1-to-99-for-total-income-before-and-after-tax
http://www.cityam.com/206242/where-can-you-earn-most-uk-pay-london-much-higher-any-other-part-uk\
http://www.bankier.pl/wiadomosc/GUS-przecietne-wynagrodzenie-przekroczylo-4000-zl-brutto-7228022.html

tl;dr

Brytyjczycy płacą niższe podatki. W przypadku najniżej zarabiających różnica jest kolosalna. Brytyjczyk przynosi do domu 85% kwoty którą w sumie zapłacił na niego pracodawca, a Polak zaledwie 61%.

Przeciętnie zarabiający Brytyjczyk również płaci o wiele niższe podatki, przynosi do domu 70% kosztu pracodawcy, podczas gdy Polak tylko 59%.

Również dla dobrze zarabiającego Brytyjczyka (pensja na poziomie £68 946 rocznie) podatki pochłaniają mniejszą część dochodu, ale różnica nie jest już aż tak duża.

Wyższe podatki niż w Polsce, w UK zaczyna się płacić dopiero w okolicach 3x mediany wynagrodzeń (£100 000). Tyle lub więcej zarabia górne 2-3% brytyjskich podatników.

Statystyki zobacz

© copyright 2018 by Wykop.pl