Mirki i Mirabelki,


Postanowiłem zrobić test dostępnych na rynku środków do prania. Być może jego rezultaty przydadzą się komuś przy kolejnych zakupach.

  

436c6b4542586454557a6b3d_uFUNrLB6Gua7qWsdlmqSVuIi2QG7c0FZ.jpg


Do testu wybrałem 11 detergentów. 

Poniżej macie zestawienie kosztu detergentu dla jednego prania (dla ilości detergentu rekomendowanego przez producenta dla warunków średnich, tj. średnie zabrudzenie w wodzie o średniej twardości): 


Dosia 0,33 zł

Fresh 0,34 zł

Lamal (Lewiatan) 0,35 zł 

żel Ultra (Biedronka) 0,40 zł

Formil (Lidl), 0,47 zł 

Domol (Rossmann) 0,54 zł

Persil w proszku 0,64 zł

Ariel 0,89 zł

Persil w kapsułkach 0,91 zł

żel Wirek 0,94zł (tu pojawia się pułapka jeżeli chodzi o koszty, o której pisałem tutaj :https://www.wykop.pl/wpis/3803...)


Dodatkowo do testu użyłem kapsułek Lenor, które zostały zakupione Niemczech i są przeznaczone na niemiecki rynek. ~0,72 zł 


Cena odnosi się do bezpośredniego kosztu zakupu, albo jeżeli kupowałem mniejsze opakowanie przeliczałem jak dla opakowania o masie ok. 3-4 kg. Ceny mogą się aktualnie minimalnie różnić bo od rozpoczęcia testu do dzisiaj minęło ok. 3 tygodnie. Dlatego jeżeli uważacie to za koniecznie możecie je skorygować we własnym zakresie:


Na potrzeby testu kupiłem 12 jednakowych bawełnianych poszewek, które pobrudziłem 20-stoma substancjami


436c6b4542586454557a6b3d_Mk0w2WfEnGb20DqdRZoDRtRuaSQpY7ab.jpg


Plamy miały ponad dobę na zaschnięcie zanim trafiły do pralki z porównywanymi detergentami. Wykonałem również próbkę kontrolną, która została wyprana bez użycia detergentu. Poszewki prałem w temperaturze 30 stopni w trybie prania codziennym. Do wypełnienia pralki używałem czystych ręczników. Poszewki zawsze układałem na wierzchu reszty tkanin w pralce. Po wyschnięciu i wyprasowaniu poszewek zrobiłem zdjęcie każdej z poszewek i zestawiłem w formie tablicy, którą możecie zobaczyć niżej. Przed spojrzeniem na wyniki chciałbym, aby każdy z was określił samodzielnie, które poszewki zostały wyprane najlepiej. 


Link do wyższej rozdzielczości (19MB): https://drive.google.com/open?...

436c6b4542586454557a6b3d_vGoErG3YYOgWHWuo8V4trmi2KiAvi4Aw.jpgPoniżej macie podpisane (od lewego górnego rogu), który detergent gdzie znajduje się na planszy


1 rząd: Ultra (Biedronka), Formil (Lidl), Persil w proszku,Wirek

2 rząd: Lenor kaps., Ariel, Domol (Rossmann), Próbka kontrolna - bez detergentu

3 rząd : Lamal (Lewiatan), Fresh, Persil kaps., Dosia 


Jako że mam dostęp na żywo do poszewek i mogę pooglądać je w różnych warunkach oświetleniowych przedstawiam wam jak według mnie kształtuje się klasyfikacja.


1. Persil Proszek 34 pkt.
2. Domol (Rossmann) 33 pkt.
3. Dosia 27 pkt.

4.Persil kaps. 23 pkt.

   Lenor Kaps. (niemieckie) 23 pkt.
6. Fornil (LIDL) 22 pkt.
7. Ariel 20 pkt.

8. Wirek 17 pkt.
9. Żel Ultra (Biedronka) 15 pkt.
10. Lamal (Lewiatan) 14 pkt.
11. Fresh (Auchan) 8 pkt.


Starałem się oceniać jak każda plama została usunięta przez detergenty (względem konkurencji). Grupowałem podobne wyniki nadając punkty maksymalnie w skali od 0-3 (były plamy, które oceniałem tylko w skali 0-1, bo nie było dużego zróżnicowania miedzy środkami).


O ocenę poprosiłem również żonę. Miała Ona inne podejście i po prostu oceniła całokształt, nie różnicując wyników punktami:

Jej wyniki kształtują się następująco:


1. Persil w proszku

2. Domol

3. Dosia

4. Formil i Ariel

6. Lamal

7. Wirek, Persil Kaps, Lenor kaps.

10. Ultra

11. Fresh.


Jak widać byliśmy dość zgodni w kwestii pierwszych trzech miejsc. Mam też nadzieję, że nie odbiegamy znacząco od waszych wyników.


Jeden komentarz dotyczący Persila w proszku. Użyłem Persila 360, a nie wersji Persil Kolor. Pierwotnie planowałem wykonać test dla proszków do białego dlatego zakupiłem Persil 360, póżniej zmieniłem jednak zdanie, gdyż na co dzień używa się raczej środków do tkanin kolorowych. Pozostawiłem jednak Persil w zestawieniu, ze względu na to że na stronie producenta, można wyczytać że jest do środek uniwersalny. Nigdzie nie ma napisane, że jest to środek wyłącznie do białego.


Żeby dowiedzieć się dlaczego wyniki kształtują się w taki w sposób, zerknąłem do dostępnych na opakowaniach składów wszystkich proszków. Poniżej tabela.

436c6b4542586454557a6b3d_3LmFOKza2rOANhbdrR28ycYSnzxkHl4m.jpg


Co można tu wyczytać.


1. Domol z Rossmanna ma bardzo duże skoncentrowanie względem konkurencji. Sugerowana przez producenta ilość detergentu do prania to tylko 67,5 grama podczas gdy dla większości konkurencji to okolice 100 g. Dlatego też mimo bardzo małego opakowania (1,35 kg) starcza na 20 prań, a cena jednostkowa za pranie nie jest wysoka.

2. Kapsułki mają dość duże skoncentrowanie środków czynnych. Natomiast sama kapsułka ma małą masę i to przypuszczalnie dlatego ich wyniki (w stworzonych przeze mnie warunkach testowych!) nie zachwycają.

3. Dosia wyróżnia się na tle swojej taniej konkurencji, ma w składzie zeolity, których nie znajdziemy w innych tanich środkach.

4. Najtańsze środki nie mają żadnego składnika aktywnego w ilości przekraczającej 5% i to przypuszczalnie dlatego (w stworzonych przeze mnie warunkach testowych!) wypadły najgorzej.Wnioski z całości testu:


- W temperaturze 30 stopni i ilości detergentu jak codziennego prania, nie ma szału jeżeli chodzi o usuwanie plam. Dlatego wkrótce dodatkowo wykonam drugie prania dla 3 detergentów (Dosia, Domol, Persil kaps.), podnosząc temp. do 40 stopni i używając ilości detergentu dla mocnego zabrudzenia.


- plamy z produktów kosmetycznych (w tym przypadku puder w płynie) są bardzo trudne do usunięcia. Żaden z detergentów w najmniejszym stopniu sobie nie poradził.


- Wg mnie dobrze wypadł Persil w proszku, ale chcę sprawdzić jak poradzi sobie jego wersja KOLOR, dlatego poszewkę, która stanowiła próbkę kontrolną wypiorę w Persil Kolor. Jestem ciekawy jaka jest różnica między detergentami w ich poszczególnych wersjach.


- Patrzcie na ilość prań jaką można wykonać przy użyciu danego detergentu, a nie na jego cenę za kilogram! Patrząc na cenę za kg, Domol (Rossmann) byłby bardzo drogim proszkiem, natomiast w przeliczeniu na prania jest w średniej półce cenowej i wypada dość korzystnie w stosunku cena/jakość


- Z tanich środków Dosia całkiem dała radę. W stworzonych przeze mnie warunkach testowych, wypadła wg mnie lepiej od niemal trzykrotnie droższych środków.Na koniec wrzucam wam link do YT do wersji wideo mojego testu. Nie jestem z niej szczególnie dumny. Jest to moje pierwsze nagranie jakie kiedykolwiek wykonywałem i wiem, że jest sporo do poprawy, ale skoro już się namęczyłem z nagraniem i zmontowaniem to zamieszczam.
Dajcie znać co sądzicie o całym teście. Czy podoba się wam taka forma. Jeżeli tak to jakie produkty mógłbym jeszcze porównać#mirektestuje
#gruparatowaniapoziomu

Statystyki zobacz

© copyright 2019 by Wykop.pl