Wpis z mikrobloga

No dobra mirasy a może nawet mikrówny :) Tak jak obiecałem chwalę się poradnikiem opisującym jak ustawić ostrość w fotografii gwiazd. Tekst dostępny jest u mnie na blogu: Poradnik jak ustawiać ostrość

Miałem wołać więc wołam #ettr #astrofoto #fotografia

Zakładam też tag #nightscapes z którym będę wrzucał ciekawe rzeczy.

Na koniec fota #ksiezyc i #wenus co by nie było pusto.
Nightscapes_pl - No dobra mirasy a może nawet mikrówny :) Tak jak obiecałem chwalę si...

źródło: comment_ZTlB9cADYJ9ANEVbt8E1v68D1BtmxntF.jpg

Pobierz
  • 20
@Nightscapes_pl: e tam, zbyt duża filozofia jak na tak proste zagadnienie - manual i ostrość na nieskończoność a przy większej wprawie i jak chcemy mieć ostry pierwszy plan na hiperfokalną, wspomagając się podziałką na obiektywie. Nie ma co bawić się w AF :)
@l3oooo: Z doświadczenia wiem że ostrość na nieskończoność łatwo się ustawia w starych obiektywach manualnych. One mają tzw. twardą nieskończoność. W nowych konstrukcjach da się przeostrzyć za nieskończoność :) Podziałka też jest raczej w starych, manualnych szkłach. I raczej podaje hiperfokalną dla większych wartości przysłon a tych się w nocy nie używa.

Ja zdecydowanie polecam AF.
@pila_mechaniczna @l3oooo: Możecie się zdziwić ale obiektyw obiektywowi nie równy i czasem ostrość na nieskończoności w praktyce wypada za daleko i wówczas jest lipa. Mówi się, że jest to manewr ekonomiczny producentów pozostawiając odrobinę luzu nie muszą niczego kalibrować a i powtarzalność nie musi być super perfekcyjna. Wiem jedno, w moim tamronie nieskonczoność jest ciut przed podczas gdy w słoiku pentaxa nieskonczoność wypada idealnie na samym końcu.

I tutaj potwierdza się
@l3oooo: Wiesz, trochę zdjęć z astropejzażowych popełniłem. Hiperfokalna jak najbardziej, ostatnio robię tylko tak. Jednak będę się upierał przy AF. Jest to wygodna i prosta metoda. I co ważne na początku dużo łatwiej jest tak ustawić ostrość. Jakieś 70% zdjęc wstawianych w #ettr jest nieostrych więc coś jest na rzeczy :)
@l3oooo: Nie mieszajmy dwóch systemów walutowych. Odszumianie sobie a ostrość sobie. Z tą nieskończonością jest różnie. Teraz używam falcona 14/2.8 a wcześniej miałem samyanga 14/2.8. Zasadniczo to samo szkło. W jednym hiperfokalna wypadała na 7 m, w drugim na 2 m. Oczywiście mówię o skali na obiektywie. One wszystkie tak mają. W każdym ostrość gdzie indziej :)
@Nightscapes_pl: Generalnie fajnie wyjaśnione. Osobiscie uważam, ze opis ustawienia manualnego powinieneś dać jako pierwszy. Opis jest znacznie krótszy, a czytajacy bedzie mial porównanie do AF, gdzie art. zajmuje 3/4 całości.

Osobiscie preferuje manualne ostrzenie, chociaż używałem też AF chociażby dla potwierdzenia ustawień.

PS. Niebawem wreszcie na jakieś foty pojadę - głęboko w las ;)

Zobaczymy jakie efekty uzyskamy przy 10km w głąb lasu i jakies 20 km od aglomeracji miejskiej /60