Wpis z mikrobloga

Mireczki mam pytanie odnosnie #podatki

W #pracbaza musze podac sredni miesieczny przychod za 2013 na jednego czlonka gospodarstwa domowego. Sa 3 progi od ktorych zalezy wysokosc bonow okolicznosciowych. Co roku losowana jest pula pracownikow i weryfikacja PITow. Pani w kadrach stwierdzila, ze moge mieszkac z rodzina ale jesli uwazam, ze zyje na wlasny rachunek to moge sam zdecydowac ile ta srednia wyniesie.

Ojciec ma firme i zawyza srednia bardzo. Podatek placi w #ryczalt wiec nie rozlicza rachunkow firmowych. To moze byc brane pod uwage? Jego przychod to 4k miesiecznie, moge powolac sie na to, ze po oplaceniu firmowego pradu, gazu i telefonu jego wklad w gospodarstowo bedzie nizszy o kwote rachunkow? Ewentualnie mamy rachunki za nowe wyposazenie firmy, ponad 10k.

Moze Mireczki z @bankierpl pomoga?

#pit #przychod #us #skarbowka #urzadskarbowy #fiskus
  • 10
@maqs7: Co do pierwszego pytania, to moim zdaniem wszystko zależy od regulaminu przyznawania tych świadczeń przez pracodawcę. Mieszkanie z rodzicami nie oznacza wprost prowadzenia wspólnego gospodarstwa domowego:

sygn. II SA/Lu 587/09... uzasadnienia tego wyroku, cechami charakterystycznymi dla prowadzenia wspólnego gospodarstwa domowego są: udział i wzajemna ścisła współpraca w załatwianiu codziennych spraw związanych z prowadzeniem domu. Wszystkie te elementy powinny być uzupełnione cechami stałości. Oznacza to, że chwilowe pozostawanie na utrzymaniu osoby,
@chomikagresor: To jesze jedno pytanie. Ojciec na wpisany w PIT przychod 46k i obnizony pozniej o do 37k po uwzglednieniu oplaconych skladek zusowskich. Ktory mam liczyc?

Tylko jak w razie potrzeby udowodnic, ze zyje na wlasny rachunek? Zameldowane sa 4 osoby, wszystkie pracuja. W teorii moglem mieszkac z dziewczyna przez kilka miesiecy ale obowiazek meldunkowy itd.
@maqs7: Meldunek nie ma nic do wspólnego gospodarstwa. W celach rozliczeniowych/podatkowych zastosowanie ma tylko miejsce zamieszkania określone w zeznaniu rocznym (na rozliczeniu podajesz adres zamieszkania na dzień 31 grudnia).

Dochód, który bierzesz pod uwagę to ten mniejszy, ponieważ ostatecznie to on podlegał opodatkowaniu.

Tylko jak w razie potrzeby udowodnic, ze zyje na wlasny rachunek?


Tak jak napisałem w pierwszej wiadomości, taką sprawę powinien opisywać regulamin pracodawcy odnośnie przyznawania tych dodatkowych świadczeń.
@maqs7: Oni Cię nie pytają o zatrudnienie tylko średnie miesięczne dochody. Dzielisz kwotę z zeznania przez 12 i basta. A przez 4 miesiące bezrobocia mogłeś utrzymywać się samodzielnie z np. odłożonych wcześniej pieniędzy.
@maqs7: Wiele zależy od zapisów Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (lub funduszu z którego wypłaty będą pochodziły). Pani z kadr nie jest wykładnią przepisów, więc warto sięgnąć bezpośrednio do zapisu regulaminu i sprawdzić, czy sa jakieś regulacje tego dotyczące.

Przychód podatkowy to przychód wykazywany w deklaracji podatkowej. Skoro mówimy o pojęciu przychodu, to żadne koszty - ani Twoje, anie Twojego taty nie będą brane pod uwagę. To kwota czystego zarobku jaką uzyskiwaluiście
@Bankierpl: Jedna Pani z kadr mowila, ze sam musze zdecydowac czy tworze gospodarstwo a przed chwila inna, ze musze podaj wszytkich czlonkow rodziny i koniec. Regulamin sprawdze. Jesli posluguja sie w nim tylko pojeciem wspolnego gospodarstwa to jest jakas prawna definicja?
@maqs7: Wspólne gospodarstwo polega na łożeniu do wspólnego dobra, stąd też podstawą będzie w takim przypadku stan faktyczny a w dużej mierze Twoje oświadczenie że prowadzisz wspólne gospodarstwo lub nie. Tym niemniej proponuje rozpoczac od szczegółowego sprawdzenia reg. ZFŚS.