Wpis z mikrobloga

Mireczki, trochę spóźniona, ale skończona - druga część kursu Meteora jest dostępna.

Jak zawsze zachęcam do zadawania pytań i pisania sugestii w komentarzach.

O co chodzi? Przeczytaj pierwszy wpis z serii.

PS. Tworzenie materiału wideo zajmuje więcej niż bym chciał, więc dorzucę to później.

PS2. Możecie oglądać na żywo co tworzymy pod adresem linijka.meteor.com. Będę aktualizował tą aplikację z każdą wydaną częścią kursu, z czasem być może będzie można nawet jej normalnie używać ( ͡° ͜ʖ ͡°).

#kursmeteora #programowanie #javascript #meteorjs
  • 6
@m4kb0l: Express to zwykły prosty serwerowy framework webowy. Coś jak Ruby on Rails. Stworzysz w nim to samo co mógłbyś stworzyć w PHP czy Railsach.

Meteor to coś zupełnie innego. Ciężko to wytłumaczyć, to trzeba zobaczyć - filmik od samych autorów. W skrócie różnice:

* w Meteorze aplikacja renderuje się po stronie klienta, serwer tylko przechowuje/przetwarza dane. PHP/Rails/Express renderuje HTML po stronie serwera i dopiero wysyła go do klienta

* Tradycyjne
@maver: Dziwne rozwiązanie. Brzmi to po prostu jak framework frontowy + api restowe backendowe tylko mocno zintegrowane. Muszę tego spróbować :).

Widzisz jakieś konkretne zastosowania tego? Takie do których ten framework nadaje sie najlepiej. Bo przechowywanie kopii db po stronie klienta nie wydaje się bezpiecznie.
@m4kb0l: "Przechowywanie kopii db po stronie klienta" to mocne uproszczenie. Na etapie tworzenia aplikacji masz pełną synchronizację, co ułatwia pracę. Pod koniec pracy używasz specjalnego API w którym definiujesz dokładnie co, kiedy i komu jest publikowane, dzięki czemu jest to nie mniej bezpieczne od tradycyjnego modelu z bazą danych po stronie serwera.

Jeśli chodzi o konkretne zastosowania - Meteor nadaje się idealnie do aplikacji, w których kilka osób w jakiś sposób