Wpis z mikrobloga

00-Czy SB zabiła przyjaciela Wałęsy?




Lech Wałęsa został przesłuchany jako świadek.
TVN24

"Życie Warszawy": MSW sterowało śledztwem w sprawie śmierci Tadeusza Szczepańskiego, bliskiego współpracownika Lecha Wałęsy w drugiej połowie lat 70.- wynika z dokumentów odnalezionych w IPN.
Sensacyjny dokument odnalazł w archiwach IPN historyk dr Sławomir Cenckiewicz. Wynika z niego, że ówczesne MSW wywierało naciski na prowadzących śledztwo w sprawie śmierci Tadeusza Szczepańskiego, bliskiego współpracownika Lecha Wałęsy z okresu Wolnych Związków Zawodowych. SB nalegało na zgromadzenie dowodów potwierdzających, że działacz opozycji zginął w wyniku nieszczęśliwego wypadku.

Informacje o sprawie przynosi najnowszy numer Biuletynu IPN. Zdaniem Cenckiewicza, odnalezione dokumenty mogą stanowić prawdziwy przełom w sprawie. - To był świetny młody chłopak. Moja prawa ręka - wspomina przyjaciela w rozmowie z "ŻW" Wałęsa.

Szczepański zginął 16 stycznia 1980 roku. Wcześniej, jako działacz opozycji, współorganizował m.in. obchody rocznicy Grudnia 1970 r. W środowisku WZZ już wcześniej krążyły informacje o nieudanym zamachu na jego życie, jakiego miało się dopuścić SB. Podobno esbecy próbowali go udusić w wannie w jego własnym mieszkaniu.

W dniu swej śmierci Szczepański zdał egzamin na prawo jazdy. Sukces postanowił opić z kolegami z pracy. Po imprezie nie wrócił do domu. Jego zmasakrowane zwłoki wyłowiono po trzech miesiącach z Motławy

Tak , był moją prawą ręką w tamtym czasie zdecydowanej niebezpiecznej walki ,w spaniały młody człowiek , to było też uderzenia we mnie a i próba zastraszenie mnie .Ja nie miałem i nie mam wątpliwości .Tą śmierć spowodowała Władza Ludowa ,ale udowodnienie w tamtym czasie nie było możliwe .Może kiedyś . L.Wałęsa

Odpowiedzi na pytania od internautów

1-Jak myślisz, kto kierował w 1980r. walką, NKWD ,SB ,MOSAD ,CJA ; kto decydował o podziale zadań, kto podejmował decyzje? Czy samo się poukładało? Czy nieistniejąca demokracja . Po stronie komunistów był represyjny aparat państwa Sztab antykryzysowy , stosujący metody z prowokacją włącznie, milicja, wojsko, ZOMO, agenci infiltrujący nasze szeregi. Wszystkie decyzje najważniejsze w każdej sprawie należały do mnie - są na to świadkowie i dowody. Wszystko szło dobrze dopóki ten model funkcjonował. Zwycięstwo „Solidarność” przekazałem Narodowi i demokracji, a Naród decydował w wyborach i dokonał reszty...

2-Od samego początku musiałem walczyć na dwa fronty. Więcej sił kosztowała mnie krecia robota ludzi pokroju p. Walentynowicz i pp. Gwizdów, niż dawanie odporu komunie. Dziś znane są dokumenty ,możecie to sprawdzić.

3. Oszukanie Narodu. - Nikogo nie oszukałem. Demokracja to odpowiedzialne wybieranie, konsekwentne popieranie dla wykonania celu jest warunkiem, aby polityk mógł zrealizować swe obietnice. Mogę powiedzieć, że mnie oszukano popierając jako prezydenta, a potem nie dając koniecznego poparcia parlamentarnego Większość nie dała mi poparcia i wybrała inną opcję i Kwaśniewskiego , Moje pomysły wymagały poparcia, a ja go nie otrzymałem, reszta to już konsekwencja wybranej drogi i podatności polskich wyborców na populizm.

4. 100 milionów. - To był pomysł sprawiedliwego, równego uwłaszczenia Obywateli, hasło startu do przejęcia majątku państwowego - nie posłuchaliście, nie było zgody i poszło inaczej, dziś mówicie, że cwaniacy ograbili. Tak za waszym przyzwoleniem Proponowałem inaczej .

5. Bieżcie sprawy Polski w swoje ręce. - Tak to moje hasło odpowiedzialności za Polskę, wolności i samorządności. Wzięliście i co, teraz do mnie są pretensje? A za co? Czy to ja miałem sam, z moją Danuśką , za wszystkich wszystko załatwić, w każdym miejscu w Polsce, w każdej wiosce i mieście? Byłem w stanie zrobić więcej z Wami w systemie prezydenckim, ale czy dostałem taką możliwość?

6. Kiedy mówię ja. - Gdy mówię, że obaliłem komunizm to jasne, że nie sam. To przede wszystkim ludzie, robotnicy, Naród, ale ja zostałem przez nich wyznaczony do przewodzenia. Warto sprawdzić, że dopóki mnie słuchali i popierali, szliśmy od sukcesu do sukcesu, ale potem ludzie dali się zwieść propagandzie z jednej i drugiej strony i wiele szans przepadło.

7-. Zrujnowałem Polskę. - Można takie absurdy opowiadać W sztafecie pokoleń poprzednie pokolenie przekazało nam kraj zniewolony ze stacjonującą armią radziecką. Nasze pokolenie to zakończyło, ale zmiany komunistyczne zaszły tak daleko, że przebudowa w tych warunkach jest tak ciężka i droga. Nie było i nie ma pytania czy to trzeba zrobić, jest pytanie czy można było mądrzej czy można było sprawiedliwiej i czy można było szybciej? Odpowiedź: demokracja zdecydowała. Można bez sensu ubliżać, ale to tylko bezradność, nienawiść i zazdrość. Dlatego na takie głosy nie będę odpowiadał.

08. Sentyment do dawnych czasów. - Szkoda niektórym przeszłości, komunizmu. Czy można było utrzymać ten poziom, jaki wtedy był? Wtedy może można by rozumieć biadolenie, ale tamto państwo zbankrutowało, to było nie możliwe. Bankructwo było i polityczne i gospodarcze. Wchodziły wtedy takie pomysły jak telefony komórkowe, telewizja satelitarna, pojawił się niedługo Internet. W Polsce w tamtych czasach zwykłe maszyny do pisania były rejestrowane na MO, pozwolenie na antenę telewizyjną wydawał minister spraw wewnętrznych… a kto miałby wydawać prawo do korzystania z Internetu?

09-. Druga Japonia. - To odpowiedź moja publiczna na pytanie „dokąd zmierzacie?” zadane przez dziennikarza w dniu 16 sierpnia 1980 roku. Odpowiedziałem - to było przesłanie do całego świata - tu zaczyna się koniec komunizmu, przygotujcie się, traktujcie to poważnie. Czy można było bardziej zwięźle odpowiedzieć Nie mogłem podać nazwy innego kraju - kto chciał i miał trochę intelektu zrozumiał, ale wielu do dziś nie rozumie.

10. Stan wojenny. - To największa zbrodnia, zabrała nam czas, rozbiła i skłóciła Naród, na długo zabito w nas nadzieję, właściwie ziszczono wtedy ostatecznie Solidarność Narodu, złamano wielu najaktywniejszych, spowodowano naciskami emigrację tysięcy obywateli. Ta rana długo będzie krwawić i właściwie nie można tej krzywdy odrobić. Wiele z tego, co dziś się dzieje jest pokłosiem zbrodni stanu wojennego. Postkomuniści niszczyli i niszczą nadal nasz kraj , by udowodnić, że nie warto było być wolnymi, by udowodnić, że Polak nie potrafi być wolnym i sam się rządzić.

11. Okrągły stół. - To jeden z elementów łańcucha zdarzeń, jedno z ogniw. Ze strategicznego punktu widzenia podobne do obalenia muru Berlińskiego. Były bardziej decydujące punkty o znaczeniu historycznym niż ten, ale wielu akurat do niego się będzie odnosić. Tylko etapami, krok po kroku, można było podejść komunistów i z nimi zwyciężyć. Każde z ogniw ma znaczenie dla całego łańcucha, więc gdyby nie „okrągły stół” nie byłoby wolności wypowiedzi, a komunizm mógł jeszcze trwać, co pokazuje Kuba czy Korea Północna.

13. Prezydentura Wałęsy. - Gdybym nie został Prezydentem to zdobycze i wynik wyborów ‘89r. mogły się odwrócić i PRL mogłaby trwać dalej. Czy ktoś przypuszcza, że Prezydent Jaruzelski wycofałby wojska radzieckie i wstąpił do NATO, a minister spraw wewnętrznych Kiszczak i obrony narodowej Siwicki pozwoliliby na takie zmiany? Niestety koledzy z Panem Tadeuszem odmówili współpracy . Aby wygrać szanse dla Polski forsowałem moja koncepcję i to nie ja mieszałem, ale to mnie przeszkadzano i robili to zarówno postkomuniści jak i ambitni koledzy.

14. Prezydentura Wałęsy była miedzy innymi po to aby:
- Dokończyć walkę, dobić komunizm, przejąć dla demokracji MSW, MON i MSZ;
- Przekazać Narodowi pełne zwycięstwo;
- Wyprowadzić wojska sowieckie;
- Wytyczyć kierunek współpracy z Zachodem, z NATO i UE;
- Działać na rzecz umorzenia zadłużenia zagranicznego Polski;
- Poprzez odpowiednie dobieranie ludzi do spraw (metoda zderzaków) nie pozwolić na błędy -i
nadużycia

15. Ocena dwóch prezydentur. - Wałęsa dał Ci wolność od komunizmu, bezpieki, Sowietów i Armii Czerwonej, wynegocjował redukcje połowy zadłużenia zagranicznego, a resztę miałeś zrobić sam dla siebie. Wielu nie potrafiło tego zrobić i szuka winnych. Kwaśniewski nie zrealizował obietnic wyborczych. Kontynuował jedynie wytyczoną przez poprzednika linię polityczną, osiągał minimum a Polska płaci tej nieudolności rachunki. Przykładem są koszty wstąpienia do Unii Europejskiej, znikome w stosunku do potencjalnych możliwości środki pomocowe dla Polski, kolejnym chociażby częste, w tym ostatnia, wizyty w USA i brak ich efektów dla Polski. Budowanie urzędu pustych gestów i braku wymiernych osiągnięć, w sprawach wewnętrznych mnożenie koszów funkcjonowania dworu i urzędu, politycznej bierności i ceremoniału. Czy przyjdzie czas na rozliczenie? Prezydenturę zdobył w dużej mierze intrygą i niedotrzymaniem uzgodnień sztabów wyborczych. Czemu jest w polskiej polityce miejsce dla cynicznych graczy którzy zawsze chcą być na górze, za wszelką cenę, są gotowi sprzedać się każdemu, kto zapłaci, którzy przyjmą każdą legitymację partyjną - czerwoną, czarną czy brunatną? Polskie problemy pochodzą w dużej mierze z takich postaw. Postuluje analizę kosztów urzędu Prezydenta RP i zadań konstytucyjnych w ostatnim 15-leciu.

16. Wyprowadzenie wojsk radzieckich. - Umowy międzynarodowe negocjuje rząd, prezydent jedynie je podpisuje. Ja jechałem do Moskwy podpisać traktat, który nie gwarantował nam wyprowadzenia wojsk obcych z Polski. Warunkiem wycofania wojsk było podpisanie traktatu. Gdybym nie dokonał zmian w tekście, gdybym posłuchał Olszewskiego negocjacje trwały by do dziś. Olszewski albo był głupcem politycznym, albo zdrajcą. - to jest zupełnie jasne…

17.Premiera Olszewskiego wycofanie wojsk polegało na tym że wysłał do mnie do Moskwy otwarty tekst bym nie podpisywał traktatu przez rząd Olszewskiego wynegocjowanego .i to jest jego jedyne osiągniecie w tej sprawie .i co tu powiedzieć o jego wyczynie .To fakty ,to jedyna prawda .

18.Nocna Zmiana . to fałsz , urojenia Kurskiego i popaprańców Premier Olszewski chciał pozostać przy korycie nie mając szans więc uruchomił teczki po to ,byśmy się tak podzielili , by zniszczyć mądrą lustrację ,by nie można powołać długo żadnego rządu ,to prowokator nieodpowiedzialny , tym ruchem zniszczył wszystkie struktury Państwa , nie mając i nie proponując niczego na następny dzień , miał szczęście ,że byłem ja i zapanowałem nad kretynami nieodpowiedzialnymi ,pchającymi za wszelką cenę do wojny domowej ,było bardzo blisko .Taka jest prawda o tych szaleńcach .LW
Nie było ordynacji wyborczej , nie było ustalonych terminów ,a kto i kiedy miął to zrobić kto podpisać przy paraliżu taczkowym wszystkich struktur Państwa .Pełna anarchia .

19. Dlaczego mi ubliżasz Su--syn .Ty myślisz że bez mojego doświadczenia a głupotą Walentynowicz i Gwizdów czy Wyszkowskiego byłoby możliwe zwycięstwo nad komuną .Daruj sobie i innym takie teksty .Więcej i mądrzej nie można było zrobić .Całość zwycięstwa oddałem Narodowi , jednocześnie proponując znacznie lepsze rozwiązania . Naród wybrał Kwaśniewskiego i SLD w podzięce i przy pomocy w/w i takiego myślenia jak piszesz dur noto .Trzeba było zrobić lepiej , kto komu bronił .

20.Obecny stan Kraju to zasługa miedzy innymi ,Walentynowicz , Gwiazdów , Wyszkowskich, O Rydzyków i wielu Wam podobnych od pierwszego dnia walki ryjących przeszkadzających . więcej szkód zrobiliście jak SB i robicie nadal .,szkoda słów i zdrowia dla Was .Dla Was można zrobić wiele z Wami nie da się nic mądrego.

21- Nigdy przed nikim nie uginam szyi można mnie zabić, ale nie

pokonać. dlatego tak wielu chciałoby, choć trochę mnie ugiąć i zemną

walczą , a o kulturę osobistą i wypowiedzi sami swoją zadbajcie. ja

stosuję, co do niektórych Stary Testament. chamowi odpowiadam po chamsku i

guzik mnie to obchodzi , co o tym sądzicie .I nikt i nic nie jest wstanie

mnie zmienić. Pozdrawiam LW


22-Ja miałem i potrafiłem pokonać komunizm i oddać sprawy w wasze ręce i tego dokonałem RESZTE WYKONALISCIE WY .PROPONOWAŁEM .System Prezydencki ,dekrety ,100 000000 i Plan marszala nowej generacji Wy daliście mi na BBWR 6% potem wybraliście Kwaśniewskiego na 10 lat i SLD.i gdzie i z czym do faktów i zachowań Pozdrawiam LW

23-No trzeba mieć tupet i intelekt Słonia ,by pomyśleć że Wałęsa współpracował
z sowietami i dlatego rozwiązał ZSRR i układ Warszawski wycofał wojska
sowieckie .Czy to jest zdrowe pozostawiam wyobraźni LW

24.To było tak wielkie zwycięstwo że jest aż podejrzane że to robione było z SB
, czy spisek komunistyczny .Po prostu nie radzimy sobie z wielkością
zwycięstwa ; taka jest prawda .Pozdrawiam LW

25-Drzewo genealogiczne L .Wałęsy
Mateusz Wałęsa
|
Przybył z Francji wraz z braćmi
Na początku XIX w .do Popowa pow. Lipno -
par. Sobowo . gdzie kupił 315 mórg ziemi.
| | | |
Jan Konstanty Wincenty córki
właściciel zesłany na Sybir zesłany na Sybir
Rumunek. po 1863 r.. po 1863 r..
jeździ do potem wróci potem wrócił
kuzynów we Francji
|
Jan
Członek POW.
bywał we Francji.
roztrwonił! majątek
Żona –Glonek
| | | | | | | |
Edward Stefan Zygmunt Bolesław Izydor Stanisław 4 dzieci zmarły Jan
| | | żołnierz USA
dostał się do ur.1908 r ur.1916 -r zmarł 1981 r |
niewoli sowieckiej zmarł 16-06-1945 r | Stefan
poległ żona-Feliksa Kamińska wdowę po bracie gospodarz
zmarła 11-11-1975 F. Kamńską poślubił w Popowie
| w 1946 r
{ | | | | } --- { | | | }
Izabela Edward Stanisław Lech Tadeusz Zygmunt Wojciech
Ur.1934 ur.1937 ur.1939 ur. 29.09.43 ur. 1946 ur. 1947 1951 gospodarz
godz. 3.30 rano
elektryk
twórca i
przewodniczmy
NSZZ Solidarność
Laureat Pokojowej
Nagrody Nobla 1983
Prezydent RP. 1990
Ślub 8.1 1.1969
Żona Danuta
Bogdan –Sławomir-Przemysław-Jarosław - -Magdalena -Anna -Marja-Wiktoria -Brygida
Podpisał kopię z książki
SEKRETARZ GENERALY
Europejskiego Centrum
I Rozwoju Centrum Genealogicznej
Ewa Ważniak

26-Nie jestem żydem .
Z przykrością informuje , że dziesięć pokoleń sprawdzały , różne źródła , poza moją wiedzą i zgodą , przysyłając mi anonimowo wyniki i nigdy w mojej rodzinie nie było krwi żydowskiej , co przyjmuję z ubolewaniem ,daję słowo ,gdybym był kawalerem i młodszym naprawił bym ten błąd historyczny L Wałęsa
Na dziś dowody mojej formalnej Polskości , sercowej nie mam wątpliwości ; 1].obrzezany nie jestem można sprawdzić

27].od zawsze jestem praktykującym katolikiem 3].Groby fizycznie moich poprzedzających czterech pokoleń przodków jeszcze istnieją na cmentarzu w Sobowie , Budzeń diecezja Płock i Mokowo diecezja Włocławek do sprawdzenia kto wątpi albo kłamstwa pisze .Ja chciałbym wywodzić się z Narodu wybranego ,ale nie dane to mi było ,szkoda przywłaszczać niczego nie będę .

27.Komunizm upadł trzeciej drogi nie było i to przebudowa w tym umysłowa [
świadomości tyle kosztuje ,mogliśmy to pozostawić naszym dzieciom czy wnukom
, pozostaje pytanie czy radzili by sobie lepiej od Nas ?

28.Za każdy z tych osiągniętych punktów [zdobyczy] [w tedy ,ale i dziś byłem
gotów położyć głowę :Warto było
a] Uzyskanie swobód obywatelskich [to że głosujemy na Kwaśniewskiego, czy
SLD to Wasze prawo , ale wolność wyboru mamy , paszporty na cały świat ]
b] Uzyskanie niepodległości [Rozwiązanie ZSRR, wycofanie wojsk okupacyjnych
z Polski i nie tylko .
c] Zmiana systemu ekonomicznego [ Komunizm definitywnie upadł , trzeciej
drogi nie było i nie ma do dziś ,a wiec kapitalizm
d] Koniec policji politycznej [UB/SB i otwarcie archiwów ] i koniec cenzury
,wolności religijne
e] NATO i Unia Europejska
f]Rozwiązanie PZPR
g]Wiele, Wiele innych osiągnięć .
Korzystanie z tych zdobyczy ,Rozłożenie kosztów przebudowy ,samo rządzenie
;tak ,ale to inna sprawa .Tu są pretensje do garbatego, że ma proste dzieci
.Pozdrawiam LW

29-Lewa noga
A było tak z ta bzdurą .Demonstracje i destabilizacje robił nam w tedy OPZZ , przeszkadzali w rytmie wolnościowej pracy , rzucili gruszką we mnie .Zaproponowałem wiec spotkanie sam przeciw wszystkie z OPZZ odbyło się to spotkanie, rzeczywiście byłem sam i z toczyłem na ich terenie zwycięski bój .Wychodząc potwornie z męczony nadziałem się , jak dziś widać na podstawioną telewizję .,która zadała mi te podchwytliwe pytania .Tym spotkaniem chce pan wzmocnić lewą nogę i jeszcze takich prowokacyjnych kilka pytań , wybroniłem się nieźle , ale oni dodali swój komentarz bzdurny i wy słysząc go uwierzyliście im , a nie mnie .To chodzi do dziś .Byłem i jestem śmiertelnym wrogiem tej opcji , ale jak niektórym to udowodnić .

30.O CO CHODZI czy Panu chodzi o tęsknotę za komunizmem ,komunizm wyczerpał swoje możliwości i nie był do utrzymania . Problemem było jak od niego odejść i czy to nasze pokolenie tego dokona czy zostawimy to dzieciom naszym .Koszt jest duży i niesprawiedliwie rozłożony ,ale to dokonuje demokracja ,ja miałem pomysły znacznie lepsze ,ale Wy wybraliście Kwaśniewskiego i SLD. To Wy mnie zdradziliście a nie ja WAS .Taka jest prawda

31.Tak ,jest tu dużo logiki , ale musiałbym być cesarzem ,królem ,czy kimś podobnym by mieć prawo do więcej realizacji ,ja postawiłem w tej sytuacji na demokrację a ona tak wygląda każdy inny wybór działalności byłby jeszcze bardziej tragiczny .Pozdrawiam LW

32.Tak chciano w pływać na dobór uczestników przy okrągłym stole i z tego powodu zerwałem rozmowy [[ była chyba trzy tygodniowa przerwa]] i zdecydowanie przy świadkach oświadczyłem ,że nikomu nie pozwolę by ustalał listę uczestników z wolnościowej strony tylko ja, oczywiście z pomocą moich kolegów dokonam tego .Żadne prośby groźby z żadnej strony nie są wstanie z mienić mojej decyzji .Tak że niech nikt nawet nie pomyśli że byłem do kupienia czy zastraszenia, to są fakty i dowody .Lech Wałęsa

33-Rodacy nie wykorzystali szansy
1-Potrzebny był system Prezydencki z dekretami- jako szybkie reagowanie na potrzeby i wyzwania
2-Potrzebny był plan Mar szala nowej generacji-by wykorzystać w skali Europy i świata potencjał tak ludzki jak i maszynowy po rozwiązaniu ZSRR i układu WARSZAWSKIEGO
3-Potrzebne było 100 mil jako sprawiedliwe uwłaszczenie i WYKSZESANIE INICJATYWY NOWYCH WŁASCICIELI Wszystko to jednak musiało być osiągnięte na drodze przyzwolenia Narodu to nie nastąpiło i tu jest cały błąd. WAŁESA

34-Wiem że nic do Ciebie nie przemawia ,ale zapamiętaj ,;że za każdy zrealizowany choć jeden z punktów warto było położyć głowę ;;nie zapominaj że większość z nich osobiście zrealizowałem .Kilka CI wyliczę ;
a]. Wycofanie Wojska sowieckiego od początku do końca moja sprawa zapewne pamiętasz
a; traktaty formalizuje rząd i po parafowaniu podpisuje Prezydent [traktat był niekorzystny
ja jechałem formalnie podpisać niekorzystny traktat .Podpisałem i czy ktokolwiek miał
wątpliwości do dziś ,kto tego dokonał może Olszewski a jak i kiedy .]
b]. Umorzenie Polskich długów ½ tyle sobie strona Polska życzyła [kto tego dokonał]
c].Dobicie komunizmu przez strącenie gen Jaruzelskiego z prezydentury [co on by rozwiązał
układ Warszawski i w stąpił do NATO ]
d]. Wyjście do NATO i Unii Europejskiej [ to nie moja zasługa]
e].Odzyskanie możliwości działania związkowych i politycznych to chyba też moja zasługa
w dużej części .
f Możliwości zjednoczenie Niemiec .

35].Długa jest lista moich osobistych osiągnięć i wspólnych ,pokazałem pierwsze z brzegu bez dyskusyjne , a jakie są osiągnięcia Walentynowicz , Gwiazdów a może Wyszkowskiego .Od początku V kolumna nie walczyli z komuną walczyli przede wszystkim ze mną i moimi propozycjami .To przez ich krecie działanie wygrał Kwaśniewski ,przerywając realizację moich koncepcji .To SB podkładało im materiały podrobione dla walki ze mną to ich podpuszczano .są dziś znane odkryte materiały .A dziś co proponują .Nie potrafili i nie potrafią nic mądrego pozytywnego to występują międzynarodowo by nam nie pomagano by burzyć nasze działanie .Niech organizują sobie sami , niech załatwiają pieniądze a nie podkradają innym .Niech organizują ob
  • 37
@lechwalesa: Pozwolę sobie zacytować fragment książki "Wałęsa człowiek z teczki" autorstwa Sławomira Cenckiewicza: "Cecylia Szczepańska postanowiła odwiedzić Lecha Wałęsę w jego biurze prezydenckim. Liczyła na jakąś pomoc głowy państwa w wyjaśnieniu okoliczności śmierci syna. Odwołała się do dawnej znajomości. Włęsa rozparty wygodnie w fotelu, niczym senator Nowosilcow z Mickiewiczowskich Dziadów, powiedział do stojącej przed nim matki zamordowanego, że "nie pamięta takiego", że w ogóle nie kojarzy takiej sprawy! Jak można nie
@Maupolina: Musiał bym być wnukiem Ubeka ja Centkiewicz by tak się zachować .Wymyślone w stylu wnuka UBEKA


@lechwalesa: Panie były Prezydencie i Noblisto (o ironio, Pokojowy...). Od kiedy to dzieci, lub wnuki odpowiadają za czyny rodziców? Centkiewicza nie szanuję, bo swoje opracowanie zrobił bardzo sensacyjne, ale panie, weź się pan ogarnij. Wyjeżdżasz z wnukiem UBEKA, no to aż się prosi odpowiedzieć - a ty z tymi UBEKAMI (nie wnukami, a