Wpis z mikrobloga

"Wpadło mi w ucho...", odcinek: 18, The Cinematic Orchestra. Subskrybuj tag: #wpadlomiwucho

Moim celem będzie przedstawienie tu utworów muzycznych oraz artystów, których ciężko byłoby znaleźć w radiu czy tv, a którzy tworzą na tyle interesującą muzykę, że warto ich posłuchać. A listę artystów, którymi chciałbym się podzielić mam długą. Miło też będzie jeśli okaże się, że artystę którego prezentuje - Ty doskonale znasz. Zatem, zaczynam...

W dzisiejszym odcinku będzie grubo. Sięgniemy po jeden z zespołów legendarnej, londyńskiej wytwórni Ninja Tune. Zespół nazywa się The Cinematic Orchestra i tworzy muzykę z pogranicza nu jazz, mieszając elektronikę i jazz w swoich kompozycjach. Zespół powstał w 1999 roku, a do życia powołał go Jason Swinscoe. Zespół trafił do szerszego grona odbiorców dzięki nowemu soundtrackowi, który skomponowali do filmu "Człowiek z kamerą" z 1929 roku. Płyta ukazała się w 2003 ("Man with a Movie Camera") i od tego czasu ich popularność tylko rosła. Pamiętam jakby to było wczoraj, gdy TCO zagrało swój pierwszy koncert w Polsce, w warszawskim Palladium. Koncert był świetny tak jak i twórczość zespołu.

Na początek zaczniemy spokojnym, melancholijnym brzmieniem utworu "To Build A Home". Genialna kompozycja, genialne pianino i wokal. Kompozycja, która króluje na mojej liście TOP odsłuchanych utworów według portalu las.fm. Gościnnie w utworze wokalu użyczył Patrick Watson. Polecam również sprawdzić twórczość Watsona, bo też zasługuje na uwagę. Na zachętę dam Wam utwór "The Great Escape". A wracając do "To Build A Home", to dodam jeszcze ten utwór w wersji "na żywo". Jest też wersja w wykonaniu Grey'a Reverend'a i niestety ku mojemu rozczarowaniu, to właśnie ta wersja została wykonana na koncercie w Palladium. Ale to pewnie dlatego, że na scenie razem z TCO był gościnnie Grey a nie Patrick ;) Jest jeszcze wersja "radiowa" tego utworu, skrócona o połowę (o zwrotkę) i z dodaną perkusją pod koniec.

Następnie polecam posłuchać utworu "Breathe" z gościnnym udziałem fenomenalnej i niestety już świętej pamięci Fontellą Bass. Dobra kompozycja z wpadającym w ucho kontrabasem, no i świetnym wokalem Fontelli. Do tego delikatne pianino, trochę elektroniki i szalejąca perkusja. Jest moc.

Kolejny bardzo dobry utwór to bez wątpienia "Time And Space" z gościnnym udziałem Lou Rhodes. Jeśli czytaliście poprzednie odcinki Wpadło Mi W Ucho, to powinniście już kojarzyć Lou z duetu Lamb, który wspólnie tworzy z Andym Barlowem. Przyjemny bas, elektronika i delikatne instrumenty smyczkowe w tle.

Aby nie skupiać się na jednej płycie, cofniemy się trochę latami wstecz i posłuchamy utworu "Man With The Movie Camera". Motyw muzyczny od pierwszych sekund wpada w ucho. Utwór w nieco innej aranżącji trafił na ścieżkę dźwiękową do filmu "Człowiek z kamerą".

Kolejny utwór godny odsłuchania, ponownie z wokalem Fontelli Bass, utwór "Evolution". Oraz z wokalem Roots Manuva - "All Things To All Men", dla tych co lubią wokal a la "rapasy" ;)

Jeśli chodzi o ścieżki dźwiękowe, to The Cinematic Orchestra nagrało też bardzo dobrą do filmu... Przyrodniczego o tytule "Les Ailes Pourpres: Le Mystère Des Flamants". Polecam choćby utwór "Exodus". Świetna, orkiestrowa kompozycja tak jak i "Arrival Of The Birds" oraz "Transformation". Warto też posłuchać kompozycji "Crimson Skies" z wokalem Luo Rhodes.

A na koniec kompozycja z ostatniej płyty TCO, utwór "Dream Work". Z dużą ilością instrumentów smyczkowych i narastającą melodią. Od 1:45 zwłaszcza.

_______________________________________

Informacje techniczne:

Jeśli nie chcesz przegapić kolejnego odcinka to subskrybuj tag #wpadlomiwucho lub dodaj mój profil do obserwowanych.

Postaram się w miarę możliwości prezentować nowe odcinki regularnie, a każda subskrypcja będzie moim motorem napędowym. Zatem jeśli szukasz interesującej muzyki, lubisz nowe brzmienia i nie zamykasz się na jeden gatunek - to zapraszam do subskrypcji.

#muzyka

#oswiadczenie

#wpadlomiwucho

_______________________________________

Spis wszystkich odcinków i zespołów/artystów którzy w nich wystąpili:

1. Ramona Falls

2. Bang Gang

3. Fluke

4. Anoice

5. Eskmo

6. Baths

7. #!$%@?

8. ortoPilot

9. Lamb

10. The Kilimanjaro Darkjazz Ensemble

11. Kammerflimmer Kollektief

12. The Temper Trap

13. Max Richter

14. Soap&Skin

15. Low Roar

16. James Blake

17. M83
Pobierz Emtebe - "Wpadło mi w ucho...", odcinek: 18, The Cinematic Orchestra. Subskrybuj tag:...
źródło: comment_LzwGj5R7jdHksAmo9db4G255JsuTWv7H.jpg
  • 8
@Emtebe: Też uwielbiam TCO, jest to jeden z niewielu bandów które powodują u mnie ciary kiedy słucham na żywo :)

Akurat mam takie szczęście w mieście w którym mieszkam dwóch członków TCO (Stuart i Luke) grają conajmniej raz w miesiącu na żywo (http://goo.gl/xtRaC ). Miałem ich też okazję poznać parę lat temu - korzyści z tego są między innymi takie, że raz dostałem album od Stuarta ponad miesiąc przed premierą