Wpis z mikrobloga

"Wpadło mi w ucho...", odcinek: 24, Amon Tobin. Subskrybuj tag: #wpadlomiwucho

Moim celem będzie przedstawienie tu utworów muzycznych oraz artystów, których ciężko byłoby znaleźć w radiu czy tv, a którzy tworzą na tyle interesującą muzykę, że warto ich posłuchać. Słucham tych artystów od lat a mimo to, co i raz udaje mi się nimi kogoś zaskoczyć, bo ten ktoś nic na ich temat nie słyszał. A listę artystów, którymi chciałbym się podzielić mam długą. Miło też będzie jeśli okaże się, że artystę którego prezentuje - Ty doskonale znasz. Zatem, zaczynam...

Dzisiaj przedstawię Wam brazylijskiego artystę nazywającego się Amon Adonai Santos de Araujo Tobin... Albo po prostu Amon Tobin. Kolejny podopieczny legendarnej, londyńskiej wytwórni Ninja Tune. Amon tworzy głównie muzykę elektroniczną, trip-hopową, jest dj'em, producentem, muzykiem. Ale nie przedłużajmy i przejdźmy do konkretów...

Zaczniemy od utworu "Easy Muffin" z debiutanckiej płyty "Bricolage". Wcześniej Amon wydal płytę pod pseudonimem Cujo. Kompozycja powolna, flegmatyczna z bardzo fajnym basem. Tytuł w 100% adekwatny do brzmienia utworu. Co jakiś czas też słychać flegmatyczne solo na trąbce. Wpada w ucho.

Kolejnym, bardziej dynamicznym od poprzedniego utworem jest "Four Ton Mantis" ze świetna perkusją w intro oraz w dalszej części utworu. Bardzo dobry breakbeat.

Teraz trochę mroczniejsze brzmienie, utwór "Bloodstone". Genialne, smętne, ciężkie, mroczne brzmienie, zagrane najniższymi dźwiękami instrumentów smyczkowych z przeplatającym się pianinem w tle. Groźna kompozycja. W sam raz do filmu grozy. Zwróćcie uwagę na świetny fragment z pianinem od 1:32 (!).

Kolejna szybka kompozycja, z nieco drum and bassową perkusją, utwór "Run". Znowu mroczne brzmienie uzyskane basem wymieszanym z niskimi dźwiękami instrumentów smyczkowych.

Posłuchajcie tez utworu "Keep Your Distance", istna burza dźwięków, szybkiej i chaotycznej perkusji oraz fajnie brzmiącego i zadziornego basu.

A na koniec utwór "The Killer's Vanilla", z intro przepuszczonym przez efekt typu doppler. mamy też co jakiś czas wstawki na instrumentach smyczkowych jak na przykład te od 1:04. bardzo fajnie to brzmi.

Ciekawostki:

Pierwszego "longplaya" oraz kilka EP, Amon wydał pod pseudonimem Cujo. Zaczerpnął go z powieści Stephena Kinga pod tym samym tytułem co pseudonim. Gdy podpisał kontrakt z Ninja Tune zaczął tworzyć pod swoim imieniem i nazwiskiem. Oprócz tego tworzył też projekt Two Fingers oraz duet Eskamon (razem z Eskmo). Stworzył też ścieżki dźwiękowe do gry Splinter Cell: Chaos Theory oraz do filmu Taxidermia.

Amon też słynie z kreatywnego wykorzystania sampli. nagrywa je gdzie tylko się da i z czego się da. Czy to dźwięki motocykli, czy pracujących maszyn, czy akustyki pomieszczeń lib zwierząt. A następnie tak umiejętnie je modyfikuje i wplata w utwory, że trudni zgadnąć skąd pochodzi dany dźwięk.

_______________________________________

Informacje techniczne:

Jeśli nie chcesz przegapić kolejnego odcinka to subskrybuj tag #wpadlomiwucho lub dodaj mój profil do obserwowanych.

Postaram się w miarę możliwości prezentować nowe odcinki regularnie, a każda subskrypcja będzie moim motorem napędowym.

Zatem jeśli szukasz interesującej muzyki, lubisz nowe brzmienia i nie zamykasz się na jeden gatunek - to zapraszam do subskrypcji.

#muzyka

#oswiadczenie

#wpadlomiwucho

_______________________________________

Spis wszystkich odcinków i zespołów/artystów którzy w nich wystąpili:

1. Ramona Falls

2. Bang Gang

3. Fluke

4. Anoice

5. Eskmo

6. Baths

7. #!$%@?

8. ortoPilot

9. Lamb

10. The Kilimanjaro Darkjazz Ensemble

11. Kammerflimmer Kollektief

12. The Temper Trap

13. Max Richter

14. Soap&Skin

15. Low Roar

16. James Blake

17. M83

18. The Cinematic Orchestra

19. Múm

20. Ayreon

21. Beirut

22. Saltillo

23. Bonobo
Pobierz Emtebe - "Wpadło mi w ucho...", odcinek: 24, Amon Tobin. Subskrybuj tag: #wpadlomiwuc...
źródło: comment_qdyyOykxcT7wuw4kEbWQKwCG1Pvfa55T.jpg
  • 15
@lepatryq: słucham czasem ChillZet, ale na razie podaje artystów, których znam od lat. Jak mi się wyczerpię lista, to wtedy będę słuchał częściej radia by znaleźć nowych.
@Emtebe: Mam małą sugestię. Wrzucaj jak możesz kawałki w lepszej jakości niż 240p. Akurat tu widziałem, że były lepsze wersje na yt. Nie jestem jakimś świrniętym audiofilem, ale ta różnica jest jednak kolosalna.

Byłbym wielce rad i podniosłoby to poziom Twoich wpisów.