Wpis z mikrobloga

"Wpadło mi w ucho...", odcinek: 28, Jacaszek. Subskrybuj tag: #wpadlomiwucho

Moim celem będzie przedstawienie tu utworów muzycznych oraz artystów, których ciężko byłoby znaleźć w radiu czy tv, a którzy tworzą na tyle interesującą muzykę, że warto ich posłuchać. Słucham tych artystów od lat a mimo to, co i raz udaje mi się nimi kogoś zaskoczyć, bo ten ktoś nic na ich temat nie słyszał. A listę artystów, którymi chciałbym się podzielić mam długą. Miło też będzie jeśli okaże się, że artystę którego prezentuje - Ty doskonale znasz. Zatem, zaczynam...

Cudze chwalimy a swego nie znamy, chciało by się rzec patrząc na listę dotychczasowych artystów zaprezentowanych przeze mnie. Zatem w dzisiejszym odcinku to zmienimy. Dzisiaj przedstawię artystę, który nazywa się Michał Jacaszek, albo po prostu Jacaszek. Jak opisała go Wikipedia jest on polskim artystą dźwiękowym, producentem muzycznym, autorem eksperymentalnej muzyki elektroakustycznej. Polecam jego twórczość każdemu, kto lubuje się w ambientowych brzmieniach oraz muzyce elektronicznej. Bo poza wplataniem jej w abientowe klimaty, jego pierwsza płyta "Lo-Fi Stories" prezentowała fajne połączenie elektroniki i "eksperymentalnej muzyki".

Zaczniemy zatem od utworu z jego debiutanckiej płyty. Utwór "Mikrodisko". Co tu dużo pisać, tytuł adekwatny do utworu.

Kolejną fajną kompozycją jest utwór "Szum I Szelest". Bardzo fajny bas jest w tej kompozycji. Dodatkowo przez cały utwór okraszony rozmaitymi instrumentami, pobrzękiwaniem, czy wplecionymi wokalnymi cytatami.

Jeszcze jeden fajny utwór z płyty "Lo-Fi Stories", utwór o tytule "Grill W Zaczarowanym Lesie". Bardzo dziwna i tajemnicza kompozycja, ale wpadająca w ucho. Po prostu posłuchajcie.

Przejdźmy teraz do bardziej ambientowych kompozycji Jacaszka.

Tu na początek polecam mojego faworyta, utwór "Taniec". Mroczna i momentami przerażająca kompozycja. Melancholijna melodia, przeplatające się w tle pianino, instrumenty smyczkowe, gitara i "wyjący" wokal w tle.

Podobną kompozycją do poprzedniej jest utwór "Martwa Cisza". Również mroczny, tajemniczy, ambientowy.

Będąc już przy płycie "Treny" nie można zapomnieć o kompozycji takiej jak "Lament". Ponownie mroczna melodia z bardzo fajnymi instrumentami smyczkowymi w tle. Melancholia na całego.

Z kolei z ostatniej płyty Jacaszka warto wspomnieć o takiej kompozycji jak "Dare-gale". Powolna i flegmatyczna kompozycja z bardzo fajną i melancholijną melodią.

A na koniec jeszcze kompozycja "As Each Tucked String Tells".

Ciekawostki:

Cytując Wikipedię:

"W 2004 nakładem Gusstaff Rec. wydał płytę Lo-Fi Stories, efekt zainteresowania autora estetyką starych, wydawanych na płytach winylowych i magnetofonach szpulowych bajek. Michał Jacaszek wykształcił niekonwencjonalne metody samplingu, korzystając z archaicznych nagrań i dźwięków wydawanych przez zabawki, instrumenty i szczątki znalezionych mechanizmów, nazywając tę technikę "muzykotroniką"."

_______________________________________

Informacje techniczne:

Jeśli nie chcesz przegapić kolejnego odcinka to subskrybuj tag #wpadlomiwucho lub dodaj mój profil do obserwowanych.

Postaram się w miarę możliwości prezentować nowe odcinki regularnie, a każda subskrypcja będzie moim motorem napędowym.

Zatem jeśli szukasz interesującej muzyki, lubisz nowe brzmienia i nie zamykasz się na jeden gatunek - to zapraszam do subskrypcji.

#muzyka

#oswiadczenie

#wpadlomiwucho

_______________________________________

Spis wszystkich odcinków i zespołów/artystów którzy w nich wystąpili:

1. Ramona Falls

2. Bang Gang

3. Fluke

4. Anoice

5. Eskmo

6. Baths

7. #!$%@?

8. ortoPilot

9. Lamb

10. The Kilimanjaro Darkjazz Ensemble

11. Kammerflimmer Kollektief

12. The Temper Trap

13. Max Richter

14. Soap&Skin

15. Low Roar

16. James Blake

17. M83

18. The Cinematic Orchestra

19. Múm

20. Ayreon

21. Beirut

22. Saltillo

23. Bonobo

24. Amon Tobin

25. Unkle

26. Lia Ices

27. Quantic / The Limp Twins
Emtebe - "Wpadło mi w ucho...", odcinek: 28, Jacaszek. Subskrybuj tag: #wpadlomiwucho...

źródło: comment_2PhT4KFH6a2PXFMQTFpBf79XiwhGqpLI.jpg

Pobierz
  • 9
@Emtebe: Chyba robił muzykę do Pokłosie.

Przepraszam, pomyliło mi się z Janem Duszyńskiim. Miałem takie dziwne wrażenie, że gdzieś Jacaszka słyszałem.
Kawałki w konwencji pierwszych trzech, niespecjalnie mi podchodzą, ale ambienty jak najbardziej spoko.

I uwaga techniczna, kreskę możesz dać też po wstępie początkowym, niby ta przerwa daje radę, ale z kreską zawsze prościej będzie się trafiało na treść właściwą :)