Wpis z mikrobloga

Cześć wszystkim!

Od jakiegoś czasu waham się pomiędzy kupnem mieszkania a budową domu. Z uwagi na to, że budowa domu w moim przypadku jest o wiele bardziej ekonomiczna - zaczynam iść w tym kierunku. By jednak się to udało, musiałbym zapewnić mieszkanie w tym domu dla babci i teściowej. Zakładam, że powinny mieć oddzielne wejście, oddzielne pokoje, wspólny salon z aneksem i wspólną łazienkę. Część dla mnie powinna spełniać wymogi rodziny 4-osobowej. Fajnie, jakby garaż mieścił się w obrysie budynku. Poniekąd mam już swoją wizję (1/3 parteru dla mnie, coś na wzór parteru u Boskich z rodzinka.pl, a 2/3 na mieszkanie dla babki i teściowej, a cała góra dla mojej rodziny).

Czy ktoś z mirków lub mirabelek ma taki sam problem, albo już się z tym uporał? Czy znaleźliście kiedyś odpowiedni projekt? A może macie już taki projekt? To co jest w internecie najczęściej jest przesadnie duże.

Pozdrówka ;) (pic not related)

Pobierz h.....n - Cześć wszystkim!

Od jakiegoś czasu waham się pomiędzy kupnem mieszkania ...
źródło: comment_7CN15tufgD0Xi2MbQyLpqxzMVhBjsX8G.jpg
  • 69
@gleorn: Teściowa totalnie nieinwazyjna, ma swoje życie i ogólnie wzajemnie się sobie nie narzucamy, ale oddzielne wejście to mus. Babka zamknięta w swoim pokoju ( ͡° ͜ʖ ͡°). Ogólnie plusy wynikające z tego, że wprowadzając babkę i teściową do mojego domu staję się właścicielem dwóch niedużych mieszkań w Warszawie sprawiają, że rata za budowę domu = kasa z wynajmu dwóch mieszkań. A po kilkunastu latach zarówno jeden,
@kamilbrawo2: Oczywiście, że się udam do architekta, ale chcę się udać z jakąś wizją. Z uwagi na to, że wielu ludzi stosuje mega ciekawe rozwiązania - chciałbym coś podpatrzeć u kogoś, u kogo to już funkcjonuje.
A po kilkunastu latach zarówno jeden, jak i drugi syn mają po mieszkaniu w stolicy na start.


@hajen: Akurat wczoraj u mnie był ten temat poruszany. Pomyśl o tym jak synowie wyjadą do innych miast albo do innego kraju. Nie będzie komu mieszkać i opłacać a do tego sprzedać taki wielkopowierzchniowy dom będzie o wiele trudniej.
@frak: Myślę, że spokojnie z wynajmu dwóch mieszkań w Warszawie będzie w stanie utrzymać dom na wsi.

@hajen: Pomyśl o odrębnej małej kuchni dla obu pań. Wspólna kuchnia to miejsce najbardziej narażone na powstawanie kłótni. Odrębne wejście rozumiesz jako tylko oddzielne drzwi (powiedzmy w przeciwległej do forntowej ścianie domu) czy także jako odrębny wjazd/wyjście na ulicę?
@gobi12: dokładnie o tym samym myślę. Teraz babka i teściową mieszkają razem i jak jest kłótnia to tylko w kuchni...

Działka wspolna, myślałem o dwóch tarasach po przeciwległych stronach budynku, oba wejścia od frontu, ale całkowicie oddzielne. Moje na takim wysuniętym ganku, wejście główne, a do nich obok ganku, cofnięte do głównej ściany.
@hajen: Dobrym pomysłem jest zrobienie listy wszystkich potrzebnych pomieszczeń wraz z zakładanymi dla nich powierzchniami.

Bardzo ważne - sprawdź czy gmina ma uchwalony MPZP dla twojej działki i czy nie ma w nim zapisów mocno ograniczających kształt bryły domu i samo ustawienie domu.
@hajen @yassarian: Ceny za projekt indywidualny to ok. 70zł/m2. Nie bierz dodatkowych wyliczeń materiału czy kosztów, bo to i tak o kant du*%y możesz rozbić. Wszystko wyliczy wykonawca, a ceny znajdziesz w składach budowlanych. Tak czy siak na typowy dom do 200m2 wydasz 600-700tyś. z wykończeniem + działka.
Co do mieszkania z teściową i babką to robisz największy błąd w życiu.
@hajen: Pracuję w biurze architektonicznym, więc mogę Ci powiedzieć, że za projekt z katalogu + przeróbki zapłacisz najprawdopodobniej więcej niż za projekt indywidualny. Wiem - bo ostatnio zajmowałam się właśnie przerabianiem takiego katalogowego projektu na życzenie klienta. I co ważne, nie bierz architekta ze stolicy. Poszukaj w małych miastach, podpytaj o opinie - mają zazwyczaj o wiele niższe ceny, bo mogą sobie na to pozwolić z braku konkurencji, w dodatku mają
@yeloneck: sytuacja jest skomplikowana i mnie na to nie stać, żeby kupić mieszkanie za pol miliona złotych. Nie mam zamiaru wisieć z kredytem hipotecznym.

@przebrzydlak: ceny projektow znam. Cena budowy 600-700 tysiecy?! Znasz Ty kogoś, kto tyle zapłacił? Znajomy buduje dom, na razie skończył ściany, dach, okna, kominek. Ogólnie stan surowy bez instalacji i wydal 150 tysięcy. Póki co szacuje drugie tyle na wykończenie. A jak mnie babka i matka