Wpis z mikrobloga

Po kilku próbach udało mi się opanować technikę robienia kolorowych fotografii Księżyca w wysokiej rozdzielczości ( ͡ ͜ʖ ͡)

Sprzęt ten co zwykle plus filtr fioletowy mapowany na kanał niebieski oraz podczerwony mapowany na kanał czerwony

#namrabcontent <- zapraszam do obserwowania

#astronomia #astrofoto #astrofotografia #kosmos #ksiezyc #fotografia #mojezdjecie
namrab - Po kilku próbach udało mi się opanować technikę robienia kolorowych fotograf...

źródło: comment_klntS6pjGADv4fRvRDOT2VrY3VJK2AUl.jpg

Pobierz
  • 39
@szaremyszki: @masash: Fotka ma lekko rozszerzony zakres spektralny w porównaniu do tego, co potrafi wyświetlać monitor komputera - tak jak napisałem, kanał niebieski odpowiada danym z filtra fioletowego (szczytowa transmisja 440 nm), a czerwony to dane z filtra bliskiej podczerwieni (górnoprzepustowy 742 nm). Dzięki temu uzyskałem trochę większe różnice w odcieniach poszczególnych fragmentów powierzchni Księżyca. Pomimo tego zdjęcie RGB wyszłoby bardzo podobnie, więc można przyjąć, że są to kolory zbliżone
@sugr:
1. Rozstawiamy teleskop, czekamy godzinkę, aż się wychłodzi (żeby powietrze nie pływało) i kierujemy na Księżyc.
2. Odpalamy laptopa i podpinamy specjalną kamerkę do astrofotografii (ja korzystam z ASI174MM).
3. Nagrywamy filmiki poszczególnych fragmentów powierzchni Księżyca - najlepiej w dużych ilościach (co najmniej 1000 nieskompresowanych klatek na fragment), musimy mieć wiele miejsca na dysku, powyższe zdjęcie powstało z obróbki 73 GB materiału. Przykładowy filmik: https://www.youtube.com/watch?v=E2vn65zn7Oc
4. Odpalamy program AutoStakkert,
namrab - @sugr: 
1. Rozstawiamy teleskop, czekamy godzinkę, aż się wychłodzi (żeby p...

źródło: comment_RmT7KYBZwpz2K0cxiGp34MndWJKEjRSm.jpg

Pobierz
@namrab: Gdzie mieszkasz? Zawsze chciałem zacząć zabawę z takimi rzeczami, ale w związku z tym, że mieszkam w mieście (Wrocław) to porzuciłem jakiekolwiek plany zakupu teleskopu.
@belong: Piekary Śląskie. Z domu mam zasięg gwiazdowy około 4 - 4,5 magnitudo, nie widzę nawet wszystkich gwiazd tworzących kształt Małego Wozu ;)
Na szczęście z Księżycem, Słońcem i planetami jest o tyle fajnie, że można je spokojnie obserwować z miasta, bo same są na tyle jasne, że na ich widok nie wpływa zanieczyszczenie światłem.

@sugr: Lustrzanki mają stosunkowo duże rozmiary matryc, do współpracy z którymi nie są przystosowane nieskorygowane