Wpis z mikrobloga

Dodam coś od siebie, aby umilić Wam picie kawy :) Krótko opowiem i przedstawię #tworczoscwlasna zdjęcia, które wykonałem na stacji metra lini M1 w Warszawie - Plac Wilsona. Wykonane oczywiście słoikiem.

Na początek warto zaznaczyć, iż tradycyjnie poprawna wymowa winna być spolszczona czyli z głoską w’ (miękkie w) na początku, a nie "Łilsona" podobnie jak spolszczona nazwa Aleji Waszyngtona.
Co jest specjalnego na tejże stacji? A no to co starałem się uchwycić na tej #fotografia czyli jej architektura. Tu posłużę się ładnym opisem z Wikipedii: Kopuła po stronie południowej stacji Pl. Wilsona jest elementem architektoniczno-konstrukcyjnym niespotykanym w warszawskim metrze. Wykonana w kształcie elipsy pełni funkcję lampionu, który rozświetla stację. Przyczynia się też do tłumienia hałasu jeżdżących składów metra. W zależności od pory dnia, kopuła świeci na czerwono, fioletowo, niebiesko lub zielono.

Dwukrotnie nagrodzona: raz w 2008 roku na konferencji „Metrorail” Plac Wilsona został uznany za najładniejszą stację metra na świecie, która powstała w ostatnich latach i następnie w lutym 2014 uznana za jedną z 12 najbardziej imponujących stacji metra w Europie w rankingu telewizji CNN.

Za projekt odpowiada biuro architektoniczne AMC - Andrzej M. Chołdzyński Sp. z o.o.

Tu zdjęcie wewnatrz
Tu zdjęcie zewnątrz
Jeszcze jedno od strony bramek

#warszawa #metro #ciekawostki #architektura
Pobierz WaitWhat - Dodam coś od siebie, aby umilić Wam picie kawy :) Krótko opowiem i przedst...
źródło: comment_Ybc3ZX3hkRz5Gy2t3vQE8nGmbAbHWN3D.jpg
  • 2
@Solidly: W sumie to się zgodzę. Wiele zmienia perspektywa. :) Zanim dotarłem do tej stacji to właśnie gdzieś przeczytałem piękny opis i wrażenie na żywo w pierwszej chwili trochę zawiodło ;) Trzeba się jej poprzyglądać i wtedy doceni się te smaczki. #jesteznafca