Wpis z mikrobloga

"Wpadło mi w ucho...", odcinek: 39, Fink. Subskrybuj tag: #wpadlomiwucho

Słowo wstępu:


Dzisiaj kolejny już raz odwiedzimy Anglię a dokładniej miasto Brighton. Tam spotkamy się z panem, który nazywa się Fin Greenall, a w środowisku muzycznym znany jest jako Fink. Jest to kolejny artysta wydający swoje płyty w słynnej i legendarnej wytwórni Ninja Tune. Zastanawiam się, czy ta wytwórnia ma jakąś moc, bo jaki by artysta czy zespół u nich nie wydawał - to jego muzyka jest świetna. Twórczość Fink'a trudno określić jednoznacznie gatunkiem muzycznym, jest to coś na pograniczu: bluesa, dub'a, folku, indie czy elektroniki. To zależy jaką płytę słuchamy, bo pierwsze jego płyty były bardziej w stronę elektroniki, natomiast na kolejnych przeważały już akustyczne brzmienia gitar. Przedstawię poniżej kilka utworów z różnych płyt, to ocenicie sami.

Zacznę od kompozycji, której swego czasu słuchałem najczęściej. Utwór nosi tytuł "If Only". Jest to bardzo fajna akustyczna piosenka, z fajną melodią i dobrym tekstem. Spokojna i wpadająca w ucho.

Przy kolejnej kompozycji nieco przyśpieszamy z tempem. Utwór "See It All". Z dynamiczną perkusją, bardzo fajnym pianinem w intro i refrenach, oraz pulsującym niskim basem.

Kolejna kompozycja nosi tytuł "Foot In The Door". Tu znowu zwalniamy tempo, ale tylko na początku, bo stopniowo utwór przyśpiesza. Bardzo fajna melodia na akustycznej gitarze. Oraz ze świetnymi refrenami wzbogaconymi elektronicznymi padami w tle.

Teraz cofniemy się do pierwszej płyty, z której pochodzi utwór "Tubb Journey". Początek kompozycji w stylu dub, powolny i flegmatyczny. Później następuje mała zmiana klimatu, dochodzi perkusja, elektroniczne pady i melodia na elektronicznym pianinie. A w tle daje się słyszeć pobrzękiwania gitary z efektem wah-wah.

Na drugiej płycie Fink'a znalazł się fajny utwór o tytule "Pretty Little Thing". Fajna, nieco akustyczna kompozycja. Melodia na gitarze akustycznej urozmaicona co i raz lekko przesterowanymi organami Hammonda.

Na zakończenie posłuchajcie utworu pod tytułem "Save It For Somebody Else". Bardzo melodyjna kompozycja na akustycznej gitarze z fajnym wokalem.

Ciekawostki:

Fink to także nazwa grupy koncertowej z którą Fin koncertuje. W jej składzie, poza nim znajduje się również basista Guy Whittaker oraz perkusista Tim Thornton.

W 2001 roku ukazała się pierwsza płyta Fink pod tytułem "Fresh Produce", tak jak wspominałem była ona bardziej w klimatach elektronicznych. Być może dlatego, że na początku Fin interesował się housem oraz acid-jazzem. Tak czy inaczej, jego druga płyta "Biscuits for Breakfast" - już bardziej akustyczna i z gitarami zdefiniowała jego styl muzyczny.

_______________________________________

Informacje techniczne:

Jeśli nie chcesz przegapić kolejnego odcinka to subskrybuj tag #wpadlomiwucho lub dodaj mój profil do obserwowanych.

Postaram się w miarę możliwości prezentować nowe odcinki regularnie, a każda subskrypcja będzie moim motorem napędowym.

Zatem jeśli szukasz interesującej muzyki, lubisz nowe brzmienia i nie zamykasz się na jeden gatunek - to zapraszam do subskrypcji.

#muzyka #oswiadczenie #wpadlomiwucho

_______________________________________

Spis wszystkich odcinków i zespołów/artystów którzy w nich wystąpili:

1. Ramona Falls

2. Bang Gang

3. Fluke

4. Anoice

5. Eskmo

6. Baths

7. #!$%@?

8. ortoPilot

9. Lamb

10. The Kilimanjaro Darkjazz Ensemble

11. Kammerflimmer Kollektief

12. The Temper Trap

13. Max Richter

14. Soap&Skin

15. Low Roar

16. James Blake

17. M83

18. The Cinematic Orchestra

19. Múm

20. Ayreon

21. Beirut

22. Saltillo

23. Bonobo

24. Amon Tobin

25. Unkle

26. Lia Ices

27. Quantic / The Limp Twins

28. Jacaszek

29. Bajzel

30. Bersarin Quartett

31. Eels

32. Ladyhawke

33. Air

34. Radiohead

35. Iglu & Hartly

36. Joy Division

37. Koop

38. Asaf Avidan & The Mojos
Emtebe - "Wpadło mi w ucho...", odcinek: 39, Fink. Subskrybuj tag: #wpadlomiwucho



...

źródło: comment_hinvXxq2bD3aYXSe47idQgtZZneaUiBS.jpg

Pobierz
  • 3
@Emtebe: Może tak ładnie przedstaw jakiś polski zespół, np: Pogodno (w ostatnim okresie (6 III 2013 skończyli) grał tam Bajzel), Biff (teoretycznie ex-Pogodno, ale tak naprawdę całkiem co innego) czy Cool Kids Of Death (coś z całkiem innej beczki - od punku przez elektroniczną do alternatywnego, elektronicznego, lekkiego rocka)