Wpis z mikrobloga

"Wpadło mi w ucho...", odcinek: 41, Julia Marcell. Subskrybuj tag: #wpadlomiwucho

Słowo wstępu:


Dzisiejszy docinek poświecimy polskiej artystce nazywającej się Julia Górniewicz. Tworzy ona pod pseudonimem Julia Marcell, zaczerpniętym od imienia Marcela Duchampa. Tworzy muzykę alternatywną, akustyczną z domieszką elektroniki. Gra na pianinie, skrzypcach oraz śpiewa. Na co dzień tworzy i mieszka w Niemczech a pochodzi z Olsztyna. Jej twórczość można porównać do Tori Amos, albo do bardziej zadziornej Reginy Spektor. Znajdziemy tu też inspiracje zaczerpnięte z twórczości Björk czy Lykke Li. Na szersze wody wypłynęła dzięki serwisowi SellABand.com, w którym to każdy twórca może umieszczać swoje utwory - a fani mogą za nie płacić. W serwisie umieściła swoją EPkę pod tytułem "Storm". Uzbierana w ten sposób kwota zostaje przeznaczona na profesjonalne nagranie w studio i wydanie płyty. Juli się udało, dzięki wpłatom od użytkowników serwisu uzbierała wymaganą kwotę 50.000$ na nagranie i wydanie swojej pierwszej "długogrającej" płyty. Oprócz pianina na płycie można usłyszeć też instrumenty smyczkowe oraz dawkę elektroniki.

Zaczniemy na początku od najstarszych nagrań z EPki "Storm". Utwór "Accordion Player". Fajna, spokojna kompozycja. Melodia na pianinie, a w tle pobrzmiewają instrumenty smyczkowe.

Kolejna kompozycja, również z tej samej płyty nosi tytuł "The Roads". Podobnie jak wcześniej mamy bardzo fajne i melodyjne pianino oraz świetny wokal Julii.

Teraz coś z płyty wydanej dzięki SellABand.com, utwór "Billy Elliott". Dynamiczna kompozycja. Tu również mamy pianino, instrumenty smyczkowe a dodatkowo całość okraszona jest szybką perkusją.

Na tej samej płycie znajduje się również bardzo fajna kompozycja pod tytułem "Dancer". Mamy tu świetnie przeplatające się pianino z instrumentami smyczkowymi. Coś świetnego.

Teraz przejdziemy do najnowszej płyty Julii, która została dodatkowo okraszona brzmieniami elektroniki. Zaczniemy od kompozycji "Echo". Utwór zaczyna się świetnym dynamicznym motywem na pianinie. Później dochodzą też świetne instrumenty smyczkowe. Które najlepiej brzmią od 2:34. Genialne.

Z tej samej płyty warto posłuchać też utworu "I Wanna Get On Fire". Kompozycja w stylu twórczości Björk, powolna i tajemnicza okraszona dawką elektroniki. Do utworu powstał też bardzo dobry teledysk.

Prezentację zakończymy na utworze "CTRL", który ma bardzo fajny elektroniczny bas oraz teledysk.

Ciekawostki:

Płyta powstała dzięki portalowi SellABand.com, pod tytułem "It Might Like You" została nagrana na tak zwaną "setkę". Oznacza to, że utwory zostały nagrane w całości od razu z użyciem wszystkich instrumentów oraz równocześnie z zarejestrowaniem wokalu.

_______________________________________

Informacje techniczne:

Jeśli nie chcesz przegapić kolejnego odcinka to subskrybuj tag #wpadlomiwucho lub dodaj mój profil do obserwowanych.

Postaram się w miarę możliwości prezentować nowe odcinki regularnie, a każda subskrypcja będzie moim motorem napędowym.

Zatem jeśli szukasz interesującej muzyki, lubisz nowe brzmienia i nie zamykasz się na jeden gatunek - to zapraszam do subskrypcji.

#muzyka #oswiadczenie #wpadlomiwucho #pianino #fortepian #skrzypce

_______________________________________

Spis wszystkich odcinków i zespołów/artystów którzy w nich wystąpili:

1. Ramona Falls

2. Bang Gang

3. Fluke

4. Anoice

5. Eskmo

6. Baths

7. #!$%@?

8. ortoPilot

9. Lamb

10. The Kilimanjaro Darkjazz Ensemble

11. Kammerflimmer Kollektief

12. The Temper Trap

13. Max Richter

14. Soap&Skin

15. Low Roar

16. James Blake

17. M83

18. The Cinematic Orchestra

19. Múm

20. Ayreon

21. Beirut

22. Saltillo

23. Bonobo

24. Amon Tobin

25. Unkle

26. Lia Ices

27. Quantic / The Limp Twins

28. Jacaszek

29. Bajzel

30. Bersarin Quartett

31. Eels

32. Ladyhawke

33. Air

34. Radiohead

35. Iglu & Hartly

36. Joy Division

37. Koop

38. Asaf Avidan & The Mojos

39. Fink

40. Woodkid
Pobierz Emtebe - "Wpadło mi w ucho...", odcinek: 41, Julia Marcell. Subskrybuj tag: #wpadlomi...
źródło: comment_Zl6gbiuUBhNvBwHFf0p1Sl3GaCEvQ0pY.jpg
  • 5