Wpis z mikrobloga

Witam Mirki, napisałem poprzednio, ale z racji niedostatecznej znajomości strony, nie dodałem wpisu. Wklejam jeszcze raz to, co napisałem pod jednym filmem.

TLDR


Witam Mirki, tu zielonka. Piszę tu ten komentarz, ponieważ widzę, że w kwestiach tego czym w ogóle jest nauka panuje dość duży nieznajomość tematu, żeby nie powiedzieć obskurantyzm. O Popperze i aksjologi jako takiej wspomina tu może kilka osób... Z racji moich zainteresowań takie nazwiska jak Hume, Comte, Spencer, Mill, Popper, Wittgenstein, Kant, Mach, Avenarius nie są mi obce.

Z chęcią jeśli kogoś to interesuje, postaram się w ramach jakiejś mojej przyszłej wypowiedzi rzucić światło na pewne sprawy. Na początku mogę napisać, że nauka w naszym rozumieniu (Tak od końca XIX w.) w ogóle nie zajmuje się sprawami metafizycznymi, co nie znaczy, że sama się na metafizykę immunizuje. Nie, nie ma takiej możliwości. Patrząc od tego co się dzieje gdzieś od połowy XX w (głownie za sprawą filozofii analitycznej), nauka (ta pojmowana w sposób pozytywistyczny) w ogóle zrezygnowała z poznania (Co zresztą jest w jakimś sensie spójne ze starożytnym już kazualizmem) jak takiego, w sensie w jakim jeszcze widzieli to filozofowie (to problematyczna kwestia nazwy) czasów nowożytnych np. Wspomniany August Comte. I bardzo proszę, niech was nie odstrasza moja nazwa, chyba, ze gardzicie umiarkowanym realizmem pojęciowym i foto, chyba, że gardzicie tezami o immanentyzacji eschatonu.

Wołać?

#nauka #filozofia #religia #zainteresowania #ciekawostki
  • 23
@Akwinata: moje wstępne zdanie już znasz. Napisz więcej o własnych poglądach lub własnej interpretacji poglądów Wielkich Przedwiecznych. Pamiętaj tylko, żeby gdzieś we wpisie zawołać mnie @, bo inaczej nie znajdę tego, co masz do przekazania. Dzisiaj idę już spać, ale z pewnością przeczytam z zainteresowaniem to, co zechcesz napisać. Prawdę mówiąc wyglądasz na kogoś o klasę ciekawszego, niż piętnasty każdego dnia młodzieniec nierozumiejący kobiet czy piętnasta każdego dnia kobieta próbująca zwrócić
@Simo_Hayha:

O jak miło :D O tym też będzie można kiedyś napisać, bo materiał dostępny w internecie nie jest zadowalający, ani treści, ani w formie. Co nie znaczy, że jest bezwartościowy.
@Akwinata: każdy merytoryczny materiał będzie zapewne mile widziany. Chociaż przestrzegę, że czasem takie serie mają wielki odzew (vide #astronomiaodkuchni), ale czasem przemijają bez echa. Obawiam się, że trzeba będzie sprawdzić empirycznie jak to będzie w twoim wypadku ;).

I pozwolę sobie jeszcze na małą prośbę. Mógłbyś polecić najlepsze, twoim zdaniem, książki, które traktują o logice? A dokładniej o tym, czym w ogóle jest logika; nie chodzi mi tutaj o podręczniki
@Kampala:

Osobiście nigdy się nie zajmowałem tym tematem, serio to nie wiem o tym za dużo. Co znam to ,,Logika praktyczna" Ziembińskiego, ale to są podstawy szkole w sumie. Wybacz, ale co do logiki to nie jestem ci w stanie pomóc.

Choć Popper napisał takie ważne dzieło jak ,,logika odkrycia naukowego". Logika oczywiście pojawia się tu i ówdzie choć to głownie atakowana dialektyka, bazująca w sumie tylko na logice i spekulacji.
@Kampala:
Trudno powiedzieć, czy bliski. Uznaje się dziś powszechnie raczej, że matematyka to nauka, czy kiedyś tylko sama arytmetyka. To bardzo złożona i trudna do jednoznacznego ujęcia rzecz. Chciałem napisać o podstawach teoretycznych nauki. Z samą logiką są/były problemy. Vide kłopoty z logicyzacją matematyki u Russell'a.
nauka (ta pojmowana w sposób pozytywistyczny) w ogóle zrezygnowała z poznania (Co zresztą jest w jakimś sensie spójne ze starożytnym już kazualizmem) jak takiego, w sensie w jakim jeszcze widzieli to filozofowie (to problematyczna kwestia nazwy) czasów nowożytnych np. Wspomniany August Comte


@Akwinata: o co dokładnie ci chodzi?
nauka w kontekście metafizyki

@Akwinata: co to w ogóle jest? W wpisie pod znaleziskiem napisałeś, że temat jest BARDZO złożony i nie da się go wyczerpać w kilku zdaniach. W takim razie podaj chociaż przykład nauki w kontekście metafizyki.

nauka (ta pojmowana w sposób pozytywistyczny) w ogóle zrezygnowała z poznania

@Akwinata: co to znaczy, że nauka zrezygnowała z poznania? Mógłbyś podać przykład nauki, która dotyczy poznania i takiej, która
nauka (ta pojmowana w sposób pozytywistyczny) w ogóle zrezygnowała z poznania (Co zresztą jest w jakimś sensie spójne ze starożytnym już kazualizmem) jak takiego, w sensie w jakim jeszcze widzieli to filozofowie (to problematyczna kwestia nazwy) czasów nowożytnych np. Wspomniany August Comte


@Akwinata: Możesz doprecyzować? Nie znam się zbytnio na filozofii, ale patrząc na skrót poglądów Comtego na wiki widzę że one dokładnie oddają to czym zajmuje się obecnie nauka- jedynie
@Akwinata: Jak najbardziej, jestem ciekaw dyskusji. Moje myśli skierowały się torem podjętym przez @tgdnx i @Kazak77. Ciekaw jestem, czy zabraklo czegos w twoim poście odnosnie "poznania", czy tez definiujesz "poznanie" tylko w kontekście metafizycznym?