Wpis z mikrobloga

"Wpadło mi w ucho...", odcinek: 56, Kanał Audytywny. Subskrybuj tag: #wpadlomiwucho

Słowo wstępu:


Gdybym zapytał kto zna L.U.C'a to pewnie niektórzy z Was by podnieśli rękę w górę. Ale dzisiaj nie będzie stricte o nim, tylko o formacji, w której zaczynał zanim rozpoczął karierę solową. Mowa będzie o Kanale Audytywnym. Wrocławskiej formacji grającej muzykę z pogranicza trip-hopu, nu jazzu, hip-hopu i muzyki elektronicznej. Co świetnego #!$%@? twórczość Kanału? Choćby to, że używają żywych instrumentów. Wszyscy miłośnicy kontrabasów, instrumentów dętych, smyczkowych czy pianin poczują się jak w raju. Zespół rozpoczął działania w 2003 roku. Pamiętam jakby to było wczoraj, dzień w którym w moje ręce trafiło ich pierwsze wydawnictwo - nielegal o tytule "Spasoasekuracja", a na nim takie perełki jak "Ze Słuchawkami Na Uszach" czy "Eksperymentowanie". A kolejne płyty były tylko lepsze, więc przejdźmy do części właściwej.

Zacznę od utworu, który do tej pory odsłuchałem największą ilość razy. Utwór "Skrzynia Ikarusa". Genialna kompozycja od pierwszych taktów. Soczysty kontrabas i mocne bębny. Oraz nieco humorystyczny tekst. Teledysk tez niczego sobie ;)

Kolejną kompozycją, którą warto posłuchać jest "Na Audytywnej Fali". Ponownie mamy genialny kontrabas, genialnie zaciągający kolejne dźwięki. I oczywiście mocne, trip-hopowe bębny. Jest też wokal, minimalistyczny, bo jedyne co usłyszymy to powtarzany w kółko tytuł utworu.

Płynnie przechodzimy do kolejnego utworu jakim jest "Klinika Psychoromana". Schemat podobny. Kontrabas i wpadająca w ucho perkusja. Do tego rozmaite dźwięki innych instrumentów, chaotycznie wpasowane w całość. Zwariowany teledysk też jest godny uwagi.

Następne co warto posłuchać, to utwór "Radiowa Piosenka o Niczym". I dosłownie jest to piosenka o niczym. Ale wpada w ucho. Jest tu wszystko co być powinno: kontrabas, perkusja, pianino, instrumenty dęte i wokal Natalii Grosiak, która na co dzień udziela się w równie świetnym zespole Mikromusic i Digital-All-Love.

Na tej samej płycie znalazła się też kompozycja "Jakby Zerwał Się Film". Tu również mamy świetne zestawienie instrumentarium. Świetny wstęp na kontrabasie i wokal L.U.C'a.

Zmienimy trochę klimat na bardziej reggae, za sprawą świetnego pianina w utworze "Mój Świat". Dwa akordy, a jakże wpadają w ucho.

Dla odmiany od kontrabasów, posłuchajcie utworu "Takie Chwile". Przyjemna kompozycja z delikatnym pianinem, solówkami na gitarze i instrumentami dętymi.

Zakończę na nieco humorystycznym utworze z nielegala, ale za to przedstawionym w jak najbardziej poważnym stylu. Kompozycja "O Laksie Dwa Słowa", utwór z cyklu "jak z gówna zrobić coś". Dosłownie, bo to usnuta dźwiękami i wokalem opowieść o... Kupie.

_______________________________________

Informacje techniczne:

Jeśli nie chcesz przegapić kolejnego odcinka to subskrybuj tag #wpadlomiwucho lub dodaj mój profil do obserwowanych.

Postaram się w miarę możliwości prezentować nowe odcinki regularnie, a każda subskrypcja będzie moim motorem napędowym.

Zatem jeśli szukasz interesującej muzyki, lubisz nowe brzmienia i nie zamykasz się na jeden gatunek - to zapraszam do subskrypcji.

Proszę Was o nieużywanie tagu #wpadlomiwucho do Waszych wpisów na mikroblogu czy innych częściach Wykopu. Ten tag ma służyć wyłącznie do oznakowania kolejnych odcinków "Wpadło mi w ucho...". Gdy ktoś go używa w swoich wpisach, to po pierwsze niepotrzebnie woła całą rzeszę ludzi, którzy myślą przez to, że pojawił się kolejny odcinek. A po drugie użycie tego tagu psuje mi porządek wpisów z odcinkami, bo Wasze niepotrzebnie otagowane wpisy wcinają się między spis odcinków. Dlatego prośba do Was o nieużywanie tego tagu. Myślę, że możecie to uszanować.

Uwaga!

Postanowiłem nieco rozszerzyć działalność "Wpadło mi w ucho..." i rozpocząłem ekspansję na Facebooku.

Od teraz również i tam będą się ukazywały kolejne odcinki mojego słuchowiska.

Wszystkich chętnych do czytania o artystach i słuchania ich z poziomu Facebooka, zapraszam pod adres:

facebook.com/wpadlomiwucho


Jednakże ostrzegam, że na FB odcinki są opóźnione względem tych z Wykopu. A to z prostego powodu, że na Wykopie rozpocząłem cykl "Wpadło mi w ucho..." dużo wcześniej niż na Facebooku.

#muzyka #oswiadczenie #wpadlomiwucho #luc #kanalaudytywny #muzykaelektroniczna #nujazz #triphop

_______________________________________

Spis wszystkich odcinków i zespołów/artystów którzy w nich wystąpili:

1. Ramona Falls

2. Bang Gang

3. Fluke

4. Anoice

5. Eskmo

6. Baths

7. #!$%@?

8. ortoPilot

9. Lamb

10. The Kilimanjaro Darkjazz Ensemble

11. Kammerflimmer Kollektief

12. The Temper Trap

13. Max Richter

14. Soap&Skin

15. Low Roar

16. James Blake

17. M83

18. The Cinematic Orchestra

19. Múm

20. Ayreon

21. Beirut

22. Saltillo

23. Bonobo

24. Amon Tobin

25. Unkle

26. Lia Ices

27. Quantic / The Limp Twins

28. Jacaszek

29. Bajzel

30. Bersarin Quartett

31. Eels

32. Ladyhawke

33. Air

34. Radiohead

35. Iglu & Hartly

36. Joy Division

37. Koop

38. Asaf Avidan & The Mojos

39. Fink

40. Woodkid

41. Julia Marcell

42. Stan Borys

43. Eluvium

44. Flunk

45. Paavoharju

46. Arms and Sleepers

47. Ólafur Arnalds

48. OPM

49. Xploding Plastix

50. Rob Dougan

51. Thievery Corporation

52. Sia

53. Burial

54. Jamie Woon

55. Dub FX
Emtebe - "Wpadło mi w ucho...", odcinek: 56, Kanał Audytywny. Subskrybuj tag: #wpadlo...

źródło: comment_uxAZCRNhq8nYgDKLHN4iBUKSlrUAEiLd.jpg

Pobierz
  • 9
  • Odpowiedz
@Emtebe: naciskanie klawiatury/przycisków myszy w komputerze to taki sam wysiłek jak przyciskanie klawiszy na keyboardzie, a ten też wydaje dźwięk dopiero jak zostanie elektrycznie przetworzony.
  • Odpowiedz
@Emtebe: Kanał Audytywny był spoko (solowo L.U.C już nie jest spoko), ale właśnie uświadomiłam sobie, że słuchałam tego w liceum i zrobiło mi się smutno, bo to było tak dawno.
  • Odpowiedz
@gaska: L.U.C solo też jest spoko. Gość ma łeb pełen pomysłów. Choćby płyta "PyyKyCyKyTyPff" stworzona w całości za pomocą paszczy. Bez użycia instrumentów.
  • Odpowiedz
@Emtebe: Nie mogę go zdzierżyć solowo, znam i próbowałam, ale kompletnie mi nie wchodzi. A to, że robił coś paszczą jednak nie sprawia, że jestem w stanie polubić jego solowe dokonania.
  • Odpowiedz
Przypadkowo niedawno trafiłem na ich koncert "prosto z ulicy" nigdy ich nie wcześniej nie słysząc i o dziwo choć sceptycznie do tego podchodziłem (nie gustuje za bardzo w tego typu muzyce) coś po sobie ten koncert zostawił że i czasem się zapuści coś od nich. Chociaż nie mogę się pozbyć uczucia "czego ja słucham"
  • Odpowiedz