Wpis z mikrobloga

Właśnie zauważyłem, że godzinę temu robiąc zdjęcia przez teleskop złapałem mikrometeor :).

Meteor w najjaśniejszym miejscu ma jakieś 16 magnitudo. To znaczy, że był około milion razy słabszy od typowo obserwowanego jasnego Perseidu (zakładając jakieś 0 lub 1 magnitudo).

Paproszek, który wpadł w naszą atmosferę rozmiarami pewnie nie przekraczał ziarenka piasku.

Fajnie, że meteor ustawił się dokładnie w środku zdjęcia :).

#astronomia #ciekawostki #pracbaza no i w sumie #astronomiaodkuchni bo siedzę w tej chwili pod kopułą
Al_Ganonim - Właśnie zauważyłem, że godzinę temu robiąc zdjęcia przez teleskop złapał...

źródło: comment_NNpG0LfVEkaCeGghvDSHTI2CImFwUU5Y.jpg

Pobierz
  • 12
@Analityk: Zdjecie obejmuje fragment nieba o wielkosci cwiartki Ksiezyca w pelni. Ta smuga jest malutka.

Smuga moze byc pozostawiona przez obiekt o roznej wielkosci. Moglo to byc cos nieco wiekszego od pylku kwiatowego, a moglo tez to byc cos podobnego do mrowki. Nie znamy skladu chemicznego meteoroidu, nie wiemy z jaka lecial predkoscia i nie wiemy, pod jakim katem wlecial w atmosfere. Wiemy za to, ze niemal na pewno nie moglo
@Al_Ganonim: Jakim teleskopem robisz zdjęcia ?
Też bawiłem się kiedyś w astrofotografię, i myślałem o zakupie bardziej profesjonalnego sprzętu, niestetu zabrakło mi kasy i robię zdjęcia tym co mam :)
Przez ciebie znowu mam chęć odkopać telepka i poobserwować XD
Tuż przed nadejściem mgły udało mi się ustrzelić na szybko Wenus. Oto ona :)


@Al_Ganonim: o, dzięki :) Już od kilku dni jak kończę bieg ok. 6 to lecę prosto na Wenus. Za każdym razem myślę sobie o tym że jest tak ustawiona że powinna być w jakiejś częściowej fazie, za każdym razem postanawiam że jak wrócę z biegania to wklepię sobie "faza wenus" do google i sprawdzę. I za każdym
@Meteorq: Cassegrain, apertura 50 cm, ogniskowa 665 cm; kamera to Andor iKon L. Nie mam dobrych filtrów do astrofoto. Cały instrument jest dedykowany do fotometrii.

@Pempuch: A to nie jest satelita? ( ͡º ͜ʖ͡º) Nawet jeśli tak, to się nie przejmuj. Złapałeś jakąś galaktykę u dołu zdjęcia :-]
@Al_Ganonim: Chcesz powiedzieć, że na dole mniej więcej po środku to galaktyka? ;d Ale właśnie zniszczyłeś mi radość :( zawsze myślałem, że satelity to te jasne punkty lecące wolno po niebie, a wtedy żadnego nie było. Ja i tak sądzę, że to meteor; podczas siedzenia na dachu i robienia zdjęć miałem pewność, że kilka przeleciało mi przez kadr, ale w podglądzie w aparacie nie było nic widać, a dopiero po zrzuceniu
@Pempuch: Nie wiem czy to jest satelita. Na pierwszy rzut oka tak to wygląda, bo kreska ma jednostajną jasność oraz rozpoczyna i kończy się nagle, co sugeruje że obiekt był widoczny w kadrze przez cały czas naświetlania. Nie można definitywnie powiedzieć, czy to jest satelita ze zdjęcia takiej jakości. Możliwe że to jest meteor :)